Ciąża na urlopie wychowawczym. Podpowiem Ci, jak dobrze „wykorzystać” ten czas, który pozostał Ci do porodu. Tak naprawdę są dwie możliwości. Pierwsza z nich zakłada przejście na zwolnienie lekarskie a druga pozostanie na urlopie wychowawczym. O DRUGIEJ OPCJI TUTAJ.
Czy warto przerwać urlop wychowawczy?
To wszystko zależy od sytuacji w jakiej znajdujesz się. Po urodzeniu dziecka na urlopie wychowawczym – nie jesteś na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, a więc można powiedzieć, że urlop wychowawczy „marnuje się”. Po drugie na urlopie wychowawczym nie jest naliczany urlop wypoczynkowy. Natomiast na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim – tak. Natomiast jeśli posiadasz inną pracę a tym samym inny tytuł do ubezpieczeń w trakcie urlopu wychowawczego, możesz nie chcieć go przerywać ze względu na pracę, czy chęć funkcjonowania działalności gospodarczej. Pamiętaj, że prawidłową motywacją do przerwania jest chęć powrotu do pracy.
Zwolnienie lekarskie. Krok po kroku.
Bez względu na to, czy od ginekologa czy lekarza rodzinnego, musisz dopilnować, aby na zwolnieniu była zaznaczona literka B (co oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży). Wiąże się to, z wypłaceniem 100% wynagrodzenia, w przeciwnym razie będzie zwolnienie traktowane jako „zwykłe” (80% wynagrodzenia). Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży. Także ważne 🙂
Na wizycie u swojego ginekologa prowadzącego ciąże, poproś o wystawienie zaświadczenia o wysokości ciąży (dla pracodawcy). Więcej o zaświadczeniu przeczytasz TUTAJ.
Jak przerwać urlop wychowawczy?
Zgodnie z art. 186(3) ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
Powyższe oznacza, iż powinnaś złożyć w kadrach czy u pracodawcy wniosek (wzór wniosku znajdziesz tutaj), w którym (i tu masz dwie możliwości).
- zawiadamiasz (nie jest wymagana zgoda) pracodawcę, o swoim powrocie na minimum 30 dni przed planowanym powrotem do pracy (zachęcam do bezpłatnego pobrania przerwanie urlopu wychowawczego na podstawie art. 186_3 ust. 2 KP) albo
- po rozmowie z pracodawcą i wyrażeniu przez niego zgody – możesz wrócić wcześniej tj. nawet z dnia na dzień; zachęcam do bezpłatnego pobrania wniosku przerwanie urlopu wychowawczego art. 186_3 ust. 1 KP).
Pierwszego dnia, w którym planowałaś wrócić do pracy składasz zwolnienie lekarskie. Warto pamiętać, że 100% podstawy wymiaru za okres zwolnienia lekarskiego, przysługuje tylko wtedy jeśli dostarczysz je pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia.
O kontroli ZUS, przeczytasz TUTAJ. Po porodzie tak samo, jak w poprzedniej ciąży przysługuje Ci urlop macierzyński i rodzicielski.
Jaka będzie wysokość zasiłku chorobowego?
Najczęściej zadawanym mi pytaniem jest to dotyczące wysokości wynagrodzenia. Często czytam i słyszę, że należy wrócić do pracy chociaż na jeden dzień. To nieprawda. Czasem pytacie mnie czy to prawda, że jeżeli przez rok przebywało się na bezpłatnym urlopie wychowawczym, to podstawą wymiaru wynagrodzenia będzie ostatni rok – czyli zero złotych. To również jest nieprawdą. Podstawą do obliczenia wynagrodzenia/zasiłku co do zasady (o wyjątkach piszę z czytelniczkami w komentarzach pod artykułem), będzie w tym przypadku kwota z umowy. Przykład:
- Pracujesz w firmie od 1 stycznia 2010r. 1 stycznia 2014r. poszłaś na zwolnienie w związku z ciążą. Urodziłaś 1 kwietnia 2014r. Od tego czasu nie pojawiłaś się w firmie bo po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim od razu przeszłaś na urlop wychowawczy. Chcąc obliczyć to co dostaniesz na obecnym zwolnieniu w związku z ciążą, patrzysz na swoje wynagrodzenie z okresu 1 styczeń 2013r. – 31 grudzień 2013r. (pod warunkiem, że od ostatniego dnia w którym pobierałaś zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego, nie minęło więcej niż trzy pełne miesiące kalendarzowe).
Kto za to płaci?
Pierwsze 33 dni Twojej niezdolności do pracy jest wypłacane przez pracodawcę (tzw. „wynagrodzenie chorobowe”). Od 34 dnia nabywasz prawo do zasiłku chorobowego finansowanego przez ZUS.
Gdy pracodawca kieruje na badania.
Istnieją dwa rodzaje badań – okresowe oraz kontrolne. Co do zasady okresowe przeprowadzane są co 2, 3, 4 czy 5 lat, w zależności od wykonywanej pracy i rodzaju potrzebnych badań. Badania kontrolne wykonuje się po niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.
Co do zasady po samej nieobecności spowodowanej samym urlopem wychowawczym nie zostaniemy skierowane na badania lekarskie, chyba, że wcześniej przebywałyśmy na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni (np. w związku z ciążą). W takim wypadku obowiązkowo kieruje na wykonanie badań.W związku z tym, iż badania takie należy wykonać w godzinach pracy (przed przyjściem do pracy):
art. 229 § 3 kodeksu pracy: Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas nie wykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
należy po prostu przyjąć do wiadomości, że badanie trzeba wykonać i go nie robić, gdyż i tak składając zwolnienie lekarskie pierwszego dnia powrotu do pracy, brak jest zdolności do pracy a tym samym nie ma sensu robienie badań, których celem jest określenie czy pracownik po dłuższej nieobecności jest zdolny do pracy.
Formalności.
Wszelkie wnioski o urlop macierzyński i urlop rodzicielski (do pobrania TUTAJ) składasz co do zasady z zachowaniem terminu 21 dni od daty porodu.
Warto pamiętać o tym, żeby przed urlopem wychowawczym, wybrać cały urlop wypoczynkowy i przysługujące 2 dni opieki na dzieckiem. Nie trzeba oczywiście. Dni opieki nad dzieckiem – niewykorzystane – przepadają – nie przechodzą na rok następny.
Moim zdaniem.
Zawsze powtarzam: wszystko na piśmie bądź mailowo. Wszelkie pisma, wnioski, zawiadomienia. Umawiamy się na coś z pracodawcą? To nie problem, żeby potwierdził nam ustalenia mailowo. Składamy pismo – na kopii pisma miejmy datę wpływu. W celach dowodowych. Każda z nas musi ocenić co będzie dla niej lepsze, wiedząc w jakim środowisku i atmosferze pracuje. Każda kobieta sama też musi ocenić, czy i kiedy poinformuje pracodawcę o zamiarze złożenia zwolnienia lekarskiego.
Podstawa prawna:
- art. 92. § 1 pkt 2. oraz 186(3) ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 z późniejszymi zmianami);
- art. 8. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r., poz. 159 z późniejszymi zmianami);
- art. 3 pkt. 3 oraz art. 12. oraz art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z z 1999r. Nr 60, poz. 636 t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 372).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy z 30 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 69, poz. 332) tj. z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2067).
Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie po uwzględnieniu wszystkich okoliczności danej sprawy.
Powodzenia! Katarzyna Łodygowska
Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnejSłużę ci pomocą!Dowiedz się więcej |
Dzień dobry, chyba w końcu trafiłam w dobre miejsce! Świetny artykuł, pewnie nie zmieniło się za dużo na przestrzeni lat. Może jest szansa, że byłaby Pani w stanie odpowiedzieć na moje pytanie, lub doradzić czy konsultacja 15 min czy godzinna u Pani była by dla mnie dobrym rozwiązaniem.
Mam umowę na cz. nieokreślony. W lutym br. wróciłam do pracy po urlopie łączonym (macierzyński + rodzicielski), wykorzystałam zaległy urlop i pracuję do dziś w pełnym wymiarze godzin, po powrocie do pracy dostałam podwyżkę. Niestety ze względu na choroby, będę musiała zabrać dziecko ze żłobka i rozważam przejście na urlop wychowawczy. Nie chcę jednak tracić dochodu i chciałabym pracować zdalnie na umowę zlecenie u obecnego pracodawcy np. w wymiarze połowy etatu. W bliższej lub dalszej przyszłości rozważam jednak zajście w kolejną ciążę i tu pojawiają się moje obawy. Czy dobrze rozumiem, że w związku z otrzymywaniem wynagrodzenia z tyt. um. zlecenia u obecnego pracodawcy mój późniejszy macierzyński i rodzicielski będzie liczony od średniej z kwoty, którą np. zarobię „dorabiając” na zleceniu? W takim rozumieniu wyższy macierzyński otrzymałabym chyba nie pracując podczas urlopu wychowawczego. Wyczytałam, że chyba ma tu znaczenie odciąganie składki chorobowej a ta jest niby dobrowolna przy zleceniu, ale nie jeśli umowę mam z tym samym pracodawcą?
Będę wdzięczna za wskazówki jak to rozumieć, lub radę jaką konsultację u Pani wybrać, by rozważyć najkorzystniejsze dla mnie rozwiązanie. Pozdrawiam serdecznie
Po urlopie macierzyńskim i rodzicielskimi przeszłam na wychowawczy. Po roku urlopu wychowawczego wróciłam na miesiąc do pracy ale okazało się że musze jednak przedłużyć urlop. Po 3 msc urlopu wychowawczego zaszłam w ciążę i przerwałam go przechodząc na L4. Moje pytanie na jakiej podstawie będzie wyliczany zasiłek chorobowy i macierzyński. W trakcie trwanie L4 została mi przedłużona umowa na wyższą kwotę? Czy ta kwota będzie uwzględniana w zasiłku czy będzie to kwota na umowie sprzed ciąży ?
Dzień dobry! Mam pytanie, czy zwolnienie lekarskie musi być wystawione tego dnia, w którym wracamy do pracy, czy może być wcześniej niż ten dzień? Będę wdzięczna za wskazówki!Ola
Pytanie.
26 kwietnia br kończy mi się pełny wychowawczy. Staramy się z mężem o kolejne dziecko. Czy mogę wrócić po wychowawczym do pracy nawet na kilka tygodni nim potwierdzę ciąże i pójdę na L4? Czy będzie mi przysługiwało L4 po wykorzystaniu całego wychowawczego i przepracowaniu np.2-3 tygodni?
Mega pomocny wpis, z mojego otoczenia się wielu kobietom przyda, także podsyłam dalej.
To wpis z 2017 czy w tym roku obowiązują identyczne przepisy i tak to działa? Pozdrawiam
Dzień dobry! Czy przechodzac z wychowawczego na zwolnienie z powodu ciazy, L4 musi być wystawione tego dnia, w którym wracamy do pracy, czy może być wcześniej niż ten dzień?
Dzień Dobry
Jestem w 7 m.ciąży. Chciałabym przerwać urlop wychowawczy … Czy aby przekazać zwolnienie musze wrócić na ten jeden dzień do pracy jak to wszędzie o tym piszą?
Będę wdzięczna za odpowiedź
Chciałam kupić webinar o wychowawczym, ale.. nie można. Zapytam więc, dostałam od pracodawcy zielone światło na powrót z dnia na dzień, jednak najpierw przysłali mi skierowanie na badania. Po zrobieniu badań mogę wracać od razu. Czyli wygląda na to, że mam je robić będąc jeszcze na wychowawczym? Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy wiem już że jestem w ciąży. Nie chcę się kłócić z firmą, bo planuję tam wrócić później i nie robią nigdy nie problemów.
Dzień dobry,
Serdeczna prośba o odpowiedz na moje pytanie.
Moja sytuacja przedstawia się podobnie jak w artykule, zaszłam w ciążę będąc na urlopie wychowawczym, poinformowałam tel. dział HR, aby za zgodą pracodawcy przerwać u. wychowawczy z dnia na dzień. Pani w dziale poinformowała mnie, że jest zgoda, ale żebym w dniu powrotu wybrała dzień „opieki” nad dzieckiem ponieważ nie mogę w dniu powrotu przedłożyć L4- i tu zaczynają się pytania: 1) czy przez opcje wybrania dnia „opieki” nad dzieckiem (oficjalnie 1 dzień jestem w pracy) nie zmieni się wyliczenie podstawy na średnią z gołej podstawy? 2) gdybym płynnie przeszła z wychowawczego na L4 ciążowe to będę miała świadczenie w takiej wysokości jak w 1 ciąży (średnia z premiami i nadgodzinami) a w 1 wariancie nie będą one brane pod uwagę ze względu na 1 dzień opieki nad dzieckiem? Z góry dziękuje za pomoc, pozdrawiam
Witam,
Miałabym pytanie dotyczące drugiej ciąży podczas przebywania na urlopie wychowawczym (umowa o pracę na czas nieokreślony) i jednoczesnej dodatkowej umowy (o pracę lub zlecenie) na czas określony z tym samym pracodawcą (inny zakres obowiązków).
Jak w takim momencie naliczać się będzie L-4 i urlop macierzyński? Czy w momencie dowiedzenia się o ciąży najlepiej przerwać drugą umowę i za jakiś czas (po kilku miesiącach, oczywiście gdyby były wskazania ze strony lekarza) przerwać wychowawczy i przedstawić L-4 czy po prostu przedstawić L-4 dla obu umów?
Witam Serdecznie,
Jeśli nie mam możliwości dostarczenia pracodawcy oświadczenia o przerwaniu urlopu wychowawczego osobiście, czy mogę wysłać je listem poleconym? Byłabym wdzięczna za odpowiedź 🙂
Pani Agnieszko, doradzam za potwierdzeniem odbioru ale najpierw proszę zrobić zdjęcie podpisanego wniosku i wysłać mailem z informacją, że w dniu dzisiejszym wysłała Pani pocztą i prosi o potwierdzenie odbioru. powodzenia !
Planuje zajść w ciążę, jednak obecnie pracuje w dwóch zakładach pracy ( umowa o pracę) , jedna praca jest na czas określony i kończy się z dniem 31.08, natomiast druga umowa jest na czas nieokreślony- umowa projektowa z aneksem do zakończenia projektu w listopadzie. Czy jeśli znajdę w ciążę w Lipcu lub Sierpniu świadczenie będzie mi wypłacane z dwóch zakładów pracy? Czy z jednego ?
Mam pytanie, może Pani mi pomoże.
Jestem na urlopie wychowawczym do 02.04 (piątek) i jednocześnie jestem w ciąży. Planuje pójść na zwolnienie lekarskie od poniedziałku 05.04. Jednak jest to święto- dzień wolny od pracy. Czy mogę tak zrobić? I czy lekarz musi wystawić mi zwolnienie od 05.04 czy może na wcześniejszej wizycie np. 19.04 do 19.05. Czy obie wersje będą dla mnie tak samo korzystne?
Dzień dobry, obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który planuję przerwać ze względu na drugą ciążę. Przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie wykorzystałam zaległego urlopu wypoczynkowego za okres L4, urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Z czystej niewiedzy. Czy mogę go wykorzystać wracając do pracy? Czy jednak ten urlop mi przepada?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam, pisze z wielka prośbą do pani. Moja sytuacja wygląda następująco, do końca marca mam urlop wychowawczy (mialam wracac pod koniec grudnia ale szef powiedział ze nie ma miejsca do pracy dla mnie i powiedział ze albo pojde dalej na urlop wychowawczy albo z dniem powrotu da mi wypowiedzenie). Przedłużyłam wiec urlop wych. Chcialam zapytac czy z dniem powrotu jesli przedstawię mu ze wracam 1.04 i pojawie sie 1.04 w pracy on bedzie chcial mi dac wypowiedzenie, to czy ja moge przedstawic mu l4 ciazowe? Czy ja musze byc fizycznie w pracy??
Pani Kasiu! Nie wiem czy odpowie Pani na to skomplikowane pytanie.
Jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji. Zostało ono wystawione bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. zaraz po skończeniu zwolnienia lekarskiego w styczniu chciałam wykorzystać urlop i przejść na urlop wychowawczy.
Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy jeśli bezpośrednio po l4 z powodu depresji przejdę na l4 ciążowe wypisane przez ginekologa, to gdyby coś się wydarzyło (poronienie) będę mogła wrócić na urlop wychowawczy przysługujący na poprzednie dziecko? (Wniosek jeszcze nie złożony)
Dzień dobry,
mamy z mężem problem żeby to zrozumieć. 28 listopada 2019 urodziłam i od razu przeszłam na zasiłek macierzyński i rodzicielski. Jeśli dobrze liczę te 52 tygodnie zasiłków, które mi przysługują, to 26 listopada 2020 skończy się ten płatny okres. Chciałabym teraz przejść na bezpłatny wychowawczy i nasz problem jest w tym, że nie rozumiemy czy jak będę na wychowawczym i w dowolnym momencie zajdę w kolejną ciążę (czy to po miesiącu czy po 14 miesiącach) to później zasiłek będzie liczony tak jak przy pierwszej ciąży czyli pełna kwota z umowy? Czy jeśli będąc na wychowawczym zajdę w ciążę powyżej 3 miesięcy jego trwania to wtedy kwota zasiłku się zmniejsza? Nie rozumiemy z mężem do czego się mają te 3 miesiące?
Dzień dobry. Mamy ten sam problem w rozumieniu przepisów. Dodatkowo zastanawia nas to czy okres liczy się od rozpoczęcia wychowawczego czy od czasu zakończenia rodzicielskiego . Gdyż po zakonczonym rodzicielskim należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.
Dzień dobry,
Chciałam zapytać o sytuację, gdy będąc na urlopie wychowawczym podjęłabym dodatkową pracę (10h/tydzeiń-umowa o pracę). Wiem z innych artykułów, że powinnam powiadomić głównego pracodawcę o podejmowaniu nowej pracy w celu korekty składek. Chciałabym się dowiedzieć czy w razie choroby i zwolnienia lekarskiego należałoby mi się wynagrodzenie chorobowe od nowego pracodawcy?
Interesuje mnie też sytuacja gdy zaszłabym w ciążę, czy żeby mieć możliwość przejścia po porodzie na urlop macierzyński/rodzicielski itp, powinnam złożyć rezygnację z pracy dorobkowej, zgłosić chęć powrotu do pracy macierzystej i pierwszego dnia złożyć L4?
Bardzo dziękuję za wszytko co zdołałam się dowiedzieć z Pani artykułów.
Dzień dobry, nie wiem czy po takim czasie jeszcze Pani odpisuje na komentarze, ale mam taki problem.
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zachodzi w ciążę i chce skrócić urlop wychowawczy wykorzystując możliwość powrotu po 30 dniach od złożenia wniosku. Następnie planuje wziąć urlop wypoczynkowy. Posiada 3 dni zaległego i cały aktualny. I tu pojawia się kilka pytań:
– czy po powrocie Pracodawca musi pozwolić Pracownicy wykorzystać zaległy urlop (czy może nie wyrazić zgody na wykorzystanie bieżącego urlopu?)
– jaka będzie podstawa zasiłkowa, gdy 27 sierpnia mijają 3 miesiące od pobierania ostatniego zasiłku?
– czy w przypadku urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wychowawczym, kierujemy Pracownice na badania kontrolne? Z góry dziękuję za pomoc 😉
Bardzo pomocny wpis! Mam tylko jedno uzupełniające pytanie – nie udało mi się znaleźć tego w komentarzach.
Urlop wychowawczy mam do 31.08 włącznie. Pierwszy dzień pracy to 1.09. I teraz pytanie – czy L4 musi być wystawione od 1.09 (dnia powrotu), czy może być wcześniej, jeśli akurat wizyta u lekarza wypadnie powiedzmy 20.08?
Dzien dobry
Czy jeśli będę miała wizyte u lekarza 24.07 i otrzymam na niej L4 (zwolnienie bedzie wystawione do 24.08) a pierwszy dzień powrotu do pracy po wychowawczym przypadnie 14.08 , to czy będzie mi się naliczał zasiłek chorobowy od 14.08. Czy to za duża różnica między tymi datami? Rozumiem też że L4 nie muszę dostarczyć do pracodawcy bo dzieje się to automatycznie z tego względu że mamy zwolnienia elektroniczne.
Witam,
Od 2016 roku byłam na urlopie macierzyńskiem, następnie na urlopie wychowawczym, który musiałam przerwać, ponieważ okazało się, że jestem w kolejnej ciąży. Tak więc w 2019 roku wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy, a następnie przeszłam na L4 ciążowe, a potem kolejny macierzyński. Teraz chciałam złożyć wniosek o urlop wychowawczy na drugie dziecko, jednak pracodawca twierdzi, że muszę wrócić do pracy albo się zwolnić, ponieważ wychowawczy już mi się nie należy. Jak to w rzeczywistości jest? Bardzo proszę o informację.
Przeczytalam wszystko, ale mam inną sytuacje. Mianowicie bardzo chce wrocic do pracy, chociaz zaszlam wlasnie w drugą ciąże, o czym dowiedziałam się w trakcie odbierania części zaległego wypoczynkowego tuż po rodzicielskim (płatnym 100% i potem 60%). Nie wiedząc, że jestem w ciąży planowałam wrócić do pracy po wykorzystaniu części zaległego wypoczynkowego, ale na obniżony etat (3/4 zamiast pełnego) ze względu na opieke nad dzieckiem (nie boje się utraty pracy). Dowiedziałam się wlasnie o ciąży i nie złożyłam wniosku o obnizony etat, bo przestraszylam sie, że wyjde na tym b. niekorzystnie finansowo tj. że na ewentualnym pozniejszym zwolnieniu w ciazy czy potem na macierzynskim kolejnym bede dostawać nie moją pełną pensje, a wlasnie te 3/4 pensji (na zwolnieniu), a na macierzynskim wyliczenie z ost. 12 ms. czyli 60% pensji z rodzicielskiego + 3/4 pensji od kiedy wrocilam do pracy. Czy tak właśnie jest?
Witam serdecznie 🙂 jestem obecnie w dość specyficznej sytuacji i nie wiem czy pracodawca ma racje :
w firmie pracuje od 07.2015 moja podstawa to 4700 zł netto . ale bardzo często pensja była wyższa z uwagi na premie i inne dodatki.
W 03.2017 roku przeszłam na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą.
We wrześniu 2017 roku urodziłam i skorzystałam z „rocznego urlopu”.
Następnie we wrześniu 2018 roku wykorzystałam zaległ urlop wypoczynkowy z 2017 i 2018 roku. W trakcie urlopu wypoczynkowego zachorowałam i przeszłam na L4. wszystko przeciągnęło się do grudnia – w sumie na zwolnieniu byłam ponad 30 dni.
W styczniu wróciłam do pracy i złożyłam wniosek o urlop wychowawczy (na rok) . Urlop zaczęłam po wykorzystaniu przerwanego zaległego urlopu wypoczynkowego oraz urlopu wypoczynkowego za 2019 rok. I tak od marca 2019 roku przebywałam na urlopie wychowawczym po czym złożyłam wniosek o przerwanie tego urlopu – pracodawca nie wyraził na to zgody-z automatu więc po 30 dniach wróciłam – 2 dni przed zakończeniem urlopu wychowawczego -28.03.2020 roku i od razu przeszłam na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą.
I teraz do sedna: za marzec otrzymałam 625 zł
a za kwiecień 4070 zł .
Pracodawca twierdzi że podstawa zasiłku to 12 ostatnich miesięcy -czyli od 02.2020 do 03.2019 a przebywałam wtedy na urlopie wychowawczym. czyli cofnął się do stycznia 2019 roku tj 565,41 brutto i odjął od tego 13,71%. I z tego wyszło tylko 4070 zł .
Czy pracodawca ma rację ?
Czy podstawą nie powinno być to co mam na umowie czyli 4700 zł netto ?
Witam serdecznie 🙂 jestem obecnie w dość specyficznej sytuacji i nie wiem czy pracodawca ma racje :
w firmie pracuje od 07.2015 moja podstawa to 4700 zł netto . ale bardzo często pensja była wyższa z uwagi na premie i inne dodatki.
W 03.2017 roku przeszłam na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą.
We wrześniu 2017 roku urodziłam i skorzystałam z „rocznego urlopu”.
Następnie we wrześniu 2018 roku wykorzystałam zaległ urlop wypoczynkowy z 2017 i 2018 roku. W trakcie urlopu wypoczynkowego zachorowałam i przeszłam na L4. wszystko przeciągnęło się do grudnia – w sumie na zwolnieniu byłam ponad 30 dni.
W styczniu wróciłam do pracy i złożyłam wniosek o urlop wychowawczy (na rok) . Urlop zaczęłam po wykorzystaniu przerwanego zaległego urlopu wypoczynkowego oraz urlopu wypoczynkowego za 2019 rok. I tak od marca 2019 roku przebywałam na urlopie wychowawczym po czym złożyłam wniosek o przerwanie tego urlopu – pracodawca nie wyraził na to zgody-z automatu więc po 30 dniach wróciłam – 2 dni przed zakończeniem urlopu wychowawczego -28.03.2020 roku i od razu przeszłam na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą.
I teraz do sedna: za marzec otrzymałam 625 zł
a za kwiecień 4070 zł .
Pracodawca twierdzi że podstawa zasiłku to 12 ostatnich miesięcy -czyli od 02.2020 do 03.2019 a przebywałam wtedy na urlopie wychowawczym. czyli cofnął się do stycznia 2019 roku tj 565,41 brutto i odjął od tego 13,71%. I z tego wyszło tylko 4070 zł .
Czy pracodawca ma rację ?
Czy podstawą nie powinno być to co mam na umowie czyli 4700 zł netto ?
świetny artykuł – prześledziłam także komentarze i mam wrażenie, że już wiem co robić 🙂
Pani Marto, bardzo się cieszę 🙂
Super artykuł, bardzo pomocny. Mam tylko jedno pytanie… obecnie przebywam na zaległym urlopie. Jednak zostalo mi 22 dni urlopu, wiec musze złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Co gdybym po złożonym wniosku a przed planowanym urlopem wychowawczym dowiedziala się ze jestem w ciąży. Czy muszę anulować wniosek czy wystarczy samo l4?
Witam. 08.marca konczy mi sie macierzyński i przechodze na wychowawczy. Jak to wyglada kiedy zajde w drugą ciaze oraz czy normalnie dostarczam pracodawcy od razu l4 i wypłacane jest wynagrodzenie?
Pani Julito, proszę doprecyzować pytanie bo wszystko jest w tekście 🙂 pozdrowiam
Super artykuł! :)k
Dziękuję bardzo.Pozdrawiam
Super artykuł! 🙂
Dziękuję bardzo.Pozdrawiam
Super post !
Dziękuje !
Super artykuł! 🙂
Dziękuję bardzo.Pozdrawiam
Witam! Jestem obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy mi się w październiku. Jestem w ciąży termin porodu przypada na wrzesień. Czy z dniem porodu mogę przejsc na urlop macierzyński i będzie mi wypłacane wynagrodzenie?
Super post
I drugie pytanie. Kiedy powinnam poinformowac pracowadce o ciazy? Tydzien wczwsniej, dwa? Czy w dzień powrotu? A moze weekend przed bo wracam w poniedziałek.
Pani Aniu to sprawa indywidualna i ciężko doradzić nie znając sytuacji ani specyfiki zatrudnienia. Powodzenia !
Zlozylam wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego 2 miesiące wcześniej niż planowalam powrót, z zachowaniem tych 30 dni przed planowanym powrotem i dostalam telefon z pytaniem czy jestem w ciazy. Czy to jest zgodne z prawem, ze takie pytanie mi zadali? Co prawda jestem i dlatego chce go przerwać ale czy muszę odpowiadać?
Pani Aniu, nie musi Pani odpowiadać. Pozdrowienia
Bardzo dziękuję za odpowiedz! Tak tez zrobilam. Troche jednak sie obawiam, co bedzie jak w dniu powrotu zadzwonie i powiem że mam zwolnienie. Zwolic mnie nie mogą? Mam umowe na czas nieokreślony od 2009 roku. Trudno raz die żyje 😉
Zwolnić co do zasady nie mogą. Są pewne wyjątki 🙂 jak wina pracownika 🙂
Bedac na l4 moga mnie zwolnic?
Czyli z tego wynika, że po zakończeniu urlopu wychowawczego będąc w kolejnej ciąży można od razu iść na zwolnienie lekarskie i będzie ono płatne?
Tak Pani Marto. Pozdrowienia ?
witam czemu nie ma linku do wzoru pisma o rezygnacje z urlopu wychowawczego?
Pani Klaudio, jak nie ma jak jest 🙂 nawet dwa są 🙂
Witam! Jestem obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy mi się w październiku. Jestem w ciąży termin porodu przypada na wrzesień. Czy z dniem porodu mogę przejsc na urlop macierzyński i będzie mi wypłacane wynagrodzenie?
Witam trochę mi się zagmatwalo jak się zajdzie w ciążę na urlopie wychowawczym to w końcu trzeba wrócić na jeden dzień do pracy czy nie żeby dac L4 i jeżeli tak to czy zamiast wracać można wziąć dzień albo kilka dni drlopu . Gdzieś też czytałam ze trzeba miesiąc przepracować .
Pani Marto, a czytała Pani wpis? 😉
Witam . Mam pytanie : Jestem pielęgniarką i obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy się w lipcu 2019 roku. Od 1 grudnia 2017 roku podjęłam pracę na umowę na czas określony
( koniec umowy 03.2019). Praca jest w systemie dziennym od 8-16 i w tym samym zawodzie. Nie chę stracić prawa wykonywania zawodu i stąd podjęcie pracy i innym systemie niż zmianowy. Planuję kolejne dziecko i stąd moje pytanie : Jeśli uda się teraz zajść w ciążę to czy urlop wychowawczy automatycznie jest przerywany i obowiązuje kolejność L4 ciążowe, urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy? – główny pracodawca u którego jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony. Co wtedy z tą drugą pracą ? rozumiem że też się przedkłada pracodawcy L4 ciążowe. Czy ta druga umowa jest automatycznie przerywana czy obowiązuje do zakończenia ciąży? Bardzo proszę o wyjaśnienie tych zawiłości. Pozdrawiam.
Pani Karolino,
dwie umowy o pracę=dwa zasiłki macierzyńskie i dwa chorobowe. W Pani sytuacji najkorzystniej będzie przerwać urlop wychowawczy, przejść na L4 w obu miejscach jeśli są wskazania a pozniej dwa urlopu macierzyńskie i rodzicielskie. Moze też Pani przejść na L4 jeśli są wskazania tylko w ramach drugiego stosunku pracy pozostając w tym pierwszym miejscu na urlopie wychowawczym. jak Pani urodzi też będą należeć się dwa zasiłki. powodzenia!
Bardzo dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi na te wszystkie pytania. Niby wszystko proste a takie zawiłe 😉
Nie ma za co 🙂
Cześć
Moja żona (rezydent -lekarz) była na zwolnieniu chorobowym od czerwca 2015 a po urodzeniu dziecka w luty 2016 na macierzynski poźniej wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy i od razu przeszła na urlop wychowawczy. W trakcie urlopu wychowawczego pracowała najpierw na umowe zlecenie, później na kontrak tzn wlasna dzialalność z najniższymi preferowanymi skladkami, bez składki chorobowej. Teraz chciałaby wrócić na miesiąc na rezydenture i zajść w ciąże i przejść na L4. Moje pytanie brzmi jak będzie miała wyliczane i wypłacane chorobowe ?
Drogi Kriss, bez analizy umów, dat i niektórych wniosków nie można odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast widzę potencjalną możliwość pobierania dwóch zasiłków bez konieczności wracania do pracy ale to też wymaga konsultacji i rozważenia czy przede wszystkim chcecie i czy jest to korzystne W waszej sytuacji. pozdrowienia!
Jakie dwa zasiłki ma Pani na myśli?
Zasiłki macierzyńskie. Spełniając pewne warunki można otrzymać dwa – jeden z umowy o pracę, jeden z działalności.
Może Pani przedstawić te warunki?
Znalazłem coś takiego w internecie cytuje „wyrok Sądu Najwyższego z 3 października 2008 roku, sygn. akt: II UK 32/08: “Podleganie przez kobietę obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, wyklucza równoczesne podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i uzyskanie prawa do drugiego zasiłku macierzyńskiego”.
tak to wynika z przepisów. SN tylko to potwierdził w wyroku, który Pan przytoczył i nie dotyczy potencjalnej sytuacji która może wystąpić u Państwa. kluczową sprawą jest tu urlop wychowawczy; a warunki o których piszę należy zbadać znając dokładną sytuację, poziom zarobków i wiele innych czynników. Niestety nie nadaje się to odpowiedz w komentarzu a na poradę indywidualną. Sama obecnie pobieram dwa zasiłki macierzyńskie i jest to jak najbardziej zgodne z przepisami, natomiast nie zawsze i nie dla każdego jest to po prostu korzystne. Jeśli będzie Pan zainteresowany znalezieniem najlepszego rozwiązania dla Państwa proszę o kontakt przez zakładkę porady prawne. Wprawdzie obecnie nie pracuję ze względu na niedawne narodziny córeczki, ale na ten czas współpracuję z prawnikiem przekierowując sprawy. pozdrowienia!
Mam pytanie, w sierpniu 2016 urodziłam – wykorzystałam cały urlop macierzyński/rodzicielski oraz zaległy urlop wypoczynkowy poza jednym dniem który został. Potem odrazu przeszłam na urlop rodzicielski bezpłatny, umowa z pracodawcą kończy się w listopadzie 2018, wynagrodzenie miałam wyliczane jako podstawa+premia sprzedażowa, dzięki czemu przechodząc na L4 otrzymywałam 2200zł miesięcznie. Myślimy o drugim dziecku, zastanawiam się czy teraz kwoty będą wyliczane tak samo czy jedynie podstawa która widnieje na umowie? Czy umowa przedłuży się do dnia porodu?
Pani Kasiu, bezpłatny wychowawczy – nie rodzicielski, prawda? Myślę, że tak 🙂 myśli Pani o tym, żeby w dniu zakończenia umowy, ciąża była po trzecim miesiącu – tak zeby przedłużyła się do dnia porodu (umowa na czas określony?) jeśli tak to u Pani prawdopodobnie będzie to „kwota z umowy”, ale żeby mieć 100% pewności musiałabym przeanalizować Pani umowę, wnioski i daty. pozdrowienia
Witam jestem na urlopie wychowawczym do 31 stycznia i zaszła w drugą ciąże czy muszę wrócić do pracy na 1 dzień aby mieć płatne zwolnienie
Pani Małgosiu, nie musi Pani. pozdrowienia
Czy mogę podstawę prawną prosić…gdyż mi sugerują że powinnam. Z góry dziękuję
Pani Magdaleno trzeba raczej zapytać jaka jest podstawa prawna do takiego twierdzenia, że trzeba. Pierwszego dnia Pani powrotu wraca płatność składki chorobowej, ciągłość płatności tez jest zachowana więc nie ma konieczności wracania na jeden dzień. Powodzenia !
Super artykuł. Chciałam się zapytać jak liczymy 30 dni na złożenie wniosku u pracodawcy w którym informuję o powrocie do pracy. Czy jest to 30 dni kalendarzowych czy też roboczych. Do pracy mam zamiar wrócić 3.09.2018 r. jaki jest zatem ostatni dzień w którym mogę złożyć taki wniosek? Oczywiście jestem w sytuacji gdzie przerywam urlop wychowawczy na drugą ciąże.
Pani Joasiu, kalendarzowe. I jest to termin w którym pracodawca już musi wiedzieć, Takze jeśli wysyła Pani pocztą tradycyjną to proszę wysłać jeszcze wczesniej. Powodzenia !
Dziękuje bardzo za odpowiedź
Witam , zlozylam wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego 30 lipca mam wrocic do pracy ale chcem iść na l4 z powodu ciąży czy zwolnienie musze miec wystawione z data 30 lipca czy może byc z datą wcześniejsza np 24 lipca
Pai Justyno, jak najbardziej może być wystawione wcześniej. Nie trzeba „celować” z wizytą. Zasiłek zostanie wypłacony od 30 lipca po prostu. Powodzenia!
Witam. Mam pytanie odnosnie przerwania urlopu wychowawczego z powodu kolejnej ciazy a zwolnien elektronicznych. Czy lekarz moze wystawic zwolnienie gdy kobieta jest na wychowawczym? Jak postapic w takim przypadku? Pozdrawiam
Pani Meg, nie bardzo rozumiem pytanie? proszę je inaczej swormułować. zwolnienie może być wystawione natomiast nie ma podstaw do wypłaty zasiłku.
Bardzo pomocny artykuł? mam pytanie czy składając wniosek do pracodawcy o przerwaniu urlopu wychowawczego powinnam informować pracodawcę o swoich intencjach i o ciąży, czy pracodawca wiedząc że w dniu powrotu do pracy zamierzam złożyć L4 może mi złożyć wypowiedzenie umowy?
Pai Doroto, może Pani ale nie musi. „ujawnienie” intencji nie będzie miało żadnych ewentualnych negatywnych prawnych skutków dla Pani. Jest to moim zdaniem dobrze widziane. Pracodawca ma szansę na odpowiednią organizację pracy w firmie. powodzenia!
mam pytanie. w telegraficznym skrócie – po rocznym urlopie z 80% wynagrodzenia wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy (ponad 70 dni – czyli ponad 3 msc) – a następnie przedstawiłam pracodawcy L4 – był to już 3 trymestr drugiej ciąży. oczywiście pracodawca wiedział o wszystkim jeszcze przed złożeniem wniosku utlopowego. myślałam że te 3 msc urlopu wypoczynkowego będą się wliczały do nowej średniej zarobków – jednak otrzymałam wynagrodzenie rzędu tego za pierwszej ciąży. zastanawiam się czy pracodawca dobrze wyliczył ? po urlopie wypoczynkowym dodatkowo wykorzystałam 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem. czy to mogło wpłynąć na obniżenie? Z góry dziękuję za pomoc!!!!
Droga T
Droga Tonku, żeby precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie musiałabym przeanalizować okresy zasiłkowe i poznać dokładne terminy pobierania zasiłków i przebywania na urlopie plus przeanalizować umowę. Jeśli będzie Pani zainteresowana proszę o kontakt poprzez formularz: https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/
Pozdrowienia !
Witam serdecznie. Artykuły wprost rewelacyjne na pewno będę tu stałym gościem 🙂 mam wątpliwosc : bedac na wychowawczym zgodnie z Pani wskazowkami zlozylam wniosek o powrot do pracy. Mam sie stawic 5.04. Czy oczywiscie powiadamiajac pracodawce,że nie stawię się ale donosząc L4 z powodu ciazy dzien pozniej( 6.04) on na pewno nie ma mozliwosci jakos mnie zwolnic?
Pani Moniko, nie ma możliwości zwolnienia Pani (poza sytuacjami leżącymi po stronie pracodawcy jak np. upadłość czy likwidacja) gdyż kobieta w ciąży jest pod ochroną wynikającą z przepisów kodeksu pracy. Powodzenia!
Mam jeszcze jedno pytanie. Po pierwszej ciąży byłam na macierzyńskim rok. Potem miałam operacje i zwolnienie chorobowe 4 miesiące bez 4 dni. Potem kolejno nieprzerwanie 4 dni na opiekę nad dziecko i wybrałam 2 tygodnie urlopu wypoczynkowego, po czym przeszłam i jestem na wychowawczym (od 1,5 miesiaca). Chce powiedzieć pracodawcy o drugiej zagrożonej ciąży obecnie drugi miesiąc i przejść na zwolnienie, które chce mi wypisać moj lekarz prowadzący. Piszesz ze takie przejście misi nastąpić do 3 miesięcy ( zeby mi sie liczyło potem na macierzyńskim od podstawy pensji) od przejścia na wychowawczy, jak dobrze rozumiem?
do trzech miesięcy kalendarzowych jeśli chce Pani utrzymać tą samą podstawę co przy poprzednich zasiłkach. To jest ważne dla tych osób, którym do podstawy wchodziły jakieś premie czy nagrody.
Mam pytanie. Czy będąc na urlopie wychowawczym (obecnie jestem w 2miesiacu ciąży) chce umówić sie z pracodawca i przerwać urlop wychowawczy – przejść na zwolnienie bo ciąża zagrożona. Czy pracodawca moze mi odmówić, ewentualnie zgłosić do ZUS ze jestem w ciąży i chce przerwać urlop i przejść na chorobowy?
Pani Karolino, tak jak we wpisie – można ten urlop przerwać na dwa sposoby. Z 30 dniowym wyprzedzeniem – nie może odmówić. powodzenia!
Pracuje w firmie od maja 2015. Do mają 2016 miałam umowę na czas określony A od maja 2016 na nieokreślony z wyższym wynagrodzeniem (zawsze stale) W polowie września 2016 poszłam na l4 w związku z ciąża. Urodziłam w kwietniu 2017. Od kwietnia 2018 po urlopie macierzynskim/rodzicielskim wybieram zalegly i biezacy urlop. Od lipca biore urlop wychowawczy. A we wrzesniu/październiku planuje druga ciążę. Czy dobrze rozumiem, że wysokość zasiłku to średnia dochodu od wrzesnia 2016 (początek pierwszego l4) 12 miesięcy wstecz? Czyli wrzesnia 2015?
Pani Maju, jeśli zwolnienie doniesie Pani zwolnienie nie pozniej niż w lipcu 2018 – podstawa będzie ta sama co przy poprzednich zasiłkach; jeśli pomiędzy zasiłkami (macierzyński a kolejne chorobowe) miną więcej niż trzy miesiące kalendarzowe podstawa będzie liczona na nowo. powodzenia!
Witam serdecznie. Bardzo lubię czytać pani artykuły ale teraz sama stanęłam w takiej sytuacji, że jestem zagubiona. Proszę o pomoc. Mam umowę na czas nieokreślony. Od 1.12.2015 do czasu porodu byłam na L4 . 19.04.2016 urodziłam i przeszłam na roczny urlop macierzyński (80 % wynagrodzenia) do 17.04.2017. później wybrałam cały zaległy i aktualny urlop tj. od 18.04.2017 do 22.07.2017 . Następnie poszłam na roczny urlop wychowawczy tj. od 23.07.2017 do 23.07.2018 ale co jeśli zajdę w drugą ciąże podczas tego urlopu a chciałabym pójść na L4 mam przerwać urlop wychowawczy ? Czy lepiej według prawa poczekać do zakończenia urlopu wychowawczego i w pierwszy dzień pracy złożyć L4? Nie wiem jak mój pracodawca na to zareaguje i co może mi zrobić ? Proszę o pomoc .
Pani Zofio, to od Pani zależy czy ZECHCE paNI przerwać wychoawczy. Może Pani ale nie musi. Kobieta w ciąży jest pod szczególną ochroną wynikającą z przepisów kodeksu pracy i co do zasady nie można jej zwolnić. A pracodawcy różnie reagują na taką sytuację, jednak trzeba pamiętać, że to Pani prawo. 🙂 powodzenia!
Od 1,5 roku przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Okazało się, że jestem w ciąży. Chcę wrócić do pracy, aby móc korzystać z uprawnień do płatnego zwolnienia lekarskiego i późniejszego urlopu macierzyńskiego. Czy powinnam powiedzieć pracodawcy, że jestem w ciąży, czy po prostu przynieść L4?
Pani Elu, nie ma przeciwskazań prawnych ani faktycznych, żeby od razu powiedzieć. Wszytsko tak prawdę zależy od tego jakie ma Pani stosunki z pracodawcą i czy chce Pani powiedzieć. 🙂 powodzenia!
Witam serdecznie. Super artykuł, ale chciałabym dopytac jeszcze o pewne kwestie. Jestem na umowie na czas nieokreślony, od czerwca 2016 do stycznia 2017 przebywałam na L4 ciążowym. W styczniu 2017 przeszłam na macierzyński do stycznia 2018. Obecnie wykorzystuje zaległe urlopy jeszcze przez kilka tygodni. Później chce przejść na urlop wychowawczy lecz nie wiem jak to jest z późniejszym przejściem na L4 ciążowe, a planujemy niebawem drugie dziecko. Czy jeśli złoże wniosek o urlop wychowawczy na 6 miesięcy, a po 3 miesiącach zechce przejść na L4 to będę mogła przejść z dnia na dzień i będę miała wypłacane 100% wynagrodzenia (bo doszły mnie słuchy że muszę przepracować 30dni żeby mieć placone ). I drugie pytaie: czy jeśli po 6 miesiącach wychowawczego nie uda mi się zajść w ciążę to bez problemu mogę przedłużyć urlop o kolejne 6 miesięcy czy jest ryzyko że pracodawca nie wyrazi zgody i pierwszego dnia powrotu do pracy zwolni mnie? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
Pani Renato, tak jak to opisałam we wpisie – mozna z dnia na dzień ale pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Nie trzeba przepracowywać ani jednego dnia. Może Pani przedłużyć urlop pamiętając o terminie na złożenie wniosku. Pracodawca nie może Pani odmówić. Powodzenia!
Witam serdecznie:) bardzo proszę o poradę. Otóż jestem zatrudniona w firmie na czas określony do dnia 31.10.2018. Przebywam na urlopie wychowawczym od marca ubiegłego roku. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży. Planuje przerwać urlop wychowawczy na rzecz l4 jednak nurtuje mnie kwestia finansowa
Otóż. Stawkę mam sprzed 3 lat która jest dużo niższa niż aktualna najniższa krajowa. Kadrowa twierdzi że powinnam dostać l4 w wysokości takiej jakie było w poprzedniej ciąży co by mnie satysfakcjonowalo Ale z Pani wpisu wynika że l4 będzie liczone z podstawy umowy na której aktualnie przebywam co by bardzo zanizylo zasiłek. Czy pracodawca powinien podnieść stawkę do najniższej krajowej? Aktualna stawka to 11 zlotych brutto
Pani Klaudio, tak zmiana prawa w takim zakresie powoduje, iż kadrowa naliczy zasiłki w oparciu o nowe stawki, natomiast i tak nie będzie to ta sama podstawa (tylko nowa) co przy poprzednich zasiłkach. pozdrowienia!
Witam, a ja mam takie pytanie. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (od lipca 2017) umowa 1/1 etat trwa do 31.12.2018r. Jednocześnie za zgodą byłego pracodawcy od 09.2017 podjęłam pracę u innego pracodawcy na 3/4 etatu, umowa do 31.06.2018r. Jestem w ciąży. Termin porodu 01.10.2018r. Czy jakbym za jakiś czas (planuje od 1 czerwca) wrócić do byłej pracy i w tym dniu dostarczyć l4 zarówno jednemu pracodawcy jak i drugiemu to czy zasiłek chorobowy i macierzyński będzie mi wypłacany z obu prac? Czy jednak musiałabym do tej byłej pracy wrócić mimo wszystko np na miesiąc? Z góry dziękuję za odpowiedź
Pani Aniu, pracodawca nie musiał wyrażać zgody na Pani prace w innym miejscu. Jeśli chodzi o zasiłki – tak jeśli obie są umowami o pracę. powodzenia!
’Pierwszego dnia, w którym planowałaś wrócić do pracy składasz zwolnienie lekarskie’. a można zrobić to np. drugiego dnia, a pierwszego tylko poinformować że jest się chorym?chodzi o to że wizyta u lekarza jest zaplanowana dopiero na ten drugi dzień i dopiero wtedy otrzyma się zwolnienie lekarskie, a nie chciałabym mieć problemów w związku z tym że pierwszego dnia się nie pojawiłam
Pewnie, można jak najbardziej. 🙂 powodzenia!
Chcialam dopytac. Ale jak to można jak najbardziej? Lekarz nie może wystawić zwolnienia dzień wstecz wiec co wtedy z tym jednym dniem, w którym nie pojawiło się w pracy? Nie jest to już przecież urlop wychowawczy ani nie ma się też zwolnienia tego dnia więc chyba powinno się stawić na ten jeden dzień w pracy skoro zwolnienie będzie wystawione dzień później?
Pani Moniko lekarz ma uprawnienia Do wystawienia zwolnienia do trzech dni wstecz powodzenia
Witam, czy można wziąć L4 z kodem B w czasie trwania urlopu wychowawczego? Mam udzielony urlop wychowawczy do 20.02.2024 ? Czy od 21.02.2024 będzie mi przysługiwało wynagrodzenie za czas choroby i płatny zasiłek chorobowy jeżeli l4 będzie kontynuacją zwolnienia od 01.02.2024 r. czyli od trwania urlopu wychowawczego ? Chciałabym wziąć L4 gdyż mam dwie umowy o pracę, ale nie wiem czy nie pozbędę się prawa do zasiłku chorobowego w pracy gdzie przebywam na urlopie wychowawczym? Dziękuje za pomoc.
Z zaciekawieniem przejrzałam blogale nie znalazłam odpowiedzi na pytanie. Otóż : 24.04 kończy mi się macierzyński, później zaległy urlop do 31.07.2018. Na urlopie dostanę już wyższe wynagrodzenie (podwyżka + stażowe) Od 1.08 ide na wychowawczy u obecnego pracodawcy i jednocześnie praca 1/2 etatu u innego pracodawcy. Załòżmy że po 3 miesiącach zajdę w ciążę. jak będzie liczone zwolnienie?
Pani Iwono, jeśli zwolnienie doniesie Pani pracodawcy nie wcześniej niż w sierpniu – w oparciu o okres po pobieraniu zasiłku macierzyńskiego. pozdrowienia!
Witam, ja jestem aktualnie na urlopie wychowawczym. Zatrudniona byłam na najniższej krajowej. Teraz wynegocjowalam powrót do pracy na stawce 2500brutto, ale okazało się że jestem w ciąży. Będę szła na L4 bo ciąża jest zagrożona. Proszę mi powiedzieć ile będzie wynosić moje L4? Do pracy mam wrócić od 1.04.2018…
Pani Niki, brakuje mi tak naprawdę danych, żeby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie. Proszę napisać do mnie przez formularz porady prawne z dokładnymi datami urlopu i ostatnich zasiłków. pozdrowienia!
Witam serdecznie, przewertowałam prawie wszystko co na tej stronie. Wiele opisanych sytuacji jest podobnych do mojej, ale i tak nie potrafię znaleźć odpowiedzi na moją sytuację. Proszę rozjaśnij mój umysł, bo aż mnie głowa boli od analizowania 😀
Jestem zatrudniona na czas określony od lutego 2015 roku (w tym okres próbny 3 miesięczny) do 2020 roku gdzie moje wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2800 złotych brutto i od tego dnia nie uległo ono zmianie. Od 12 listopada 2015 przebywałam na zwolnieniu lekarskim podczas ciąży. W dniu 9.07.2016 nabyłam prawo do urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego (skorzystałam z opcji płatnej 80% przez rok przebywania z dzieckiem), po zakończeniu urlopów bezpośrednio wybrałam zaległy urlop wypoczynkowy, a po nim zachowując ciągłość od 17 października 2017 roku do 15 stycznia 2018 roku przebywałam na bezpłatnym urlopie wychowawczym, który przerwałam. Następnie dostarczyłam pracodawcy zwolnienie lekarskie z tytułu niezdolności do pracy w ciąży. Dostałam wynagrodzenie za pełny miesiąc luty i jest ono o prawie 270 złotych zaniżone względem wynagrodzenia za luty 2016 roku. Od 12 listopada 2015 roku fizycznie nie przepracowałam u pracodawcy ani jednego dnia. Zachowana jest ciągłość zwolnień oraz urlopów.
Od jakiej kwoty i wg jakich kryteriów w chwili obecnej jest naliczane moje wynagrodzenie?
Pani Agnieszko, zasiłki są obliczane według stawki dziennej – z tego powodu w lutym (jest mniej dni) otrzymała Pani mniejszą kwotę zasiłku. pozdrowienia!
A ja mam podobne pytanie otuż 31.01.2018 skończył mi się macierzyński i teraz obecnie jestem na zaległym urlopie do 21kwietnia 2018 umowe mam na czas określony do 30.04.2018 dowiedziałam się że jestem teraz w 5 tyg ciąży . wiem że w dniu końca umowy muszą mi przedłużyc do dnia porodu umowę bo będe wtedy w 13tyg ciazy i tu pytanie czy mogę przerwać ten urlop i pójść na l4 ciążowe odrazu ? Czy mogą mnie zwolnić szybciej niż umowa się kończy? Jakie papiery muszę złożyć ?
Pani Agnieszko, może Pani przerwać urlop i iść na zwolnienie jeśli lekarz widzi wskazanie. NIe mogą Pani zwolnić, gdyż jest Pani w ciąży. Razem ze zwolnienie proszę pracodawcy dostarczyć zaswiadczenie o wysokości ciąży/o przewidywanym temrinie porodu. powodzenia!
Witam, mam taka sytuacje: przebywam juz rok na urlopie wychowawczym i zaszlam w druga ciaze. Chcialabym przejsc na L4 ale w momencie kiedy dostarczylam mu pismo o rezygnacji z wychowawczego powiedzial mim ze w ciagu miesiaca to on juz zlikwiduje firme. W zwiazku z tym czy istnieje jeszcze jakas mozliwosc zeby przejsc na L4?
Pani Magdo, mam trochę za mało informacji, natomiast proszę po prostu iść na zwolnienie. Dopóki nic Pani nie otrzyma na piśmie nadal jest Pani pracownikiem tej firmy. Jesi otrzyma Pani cokolwiek na pismie – proszę się do mnie odezwać przez zakładkę porady prawne – podpowiem czego i kiedy dopilnować, żeby miała Pani w takiej sytuacji wypłącane wszystkie zasiłki. powodzenia!
Witam. Mam takie pytanie jestem obecnie na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim i planuje isc na urlop wychowawczy a umowe mam do wrzesnia 2019r. W trakcie wychowawczego planuje drugie dziecko i isc na l4 i moje pytanie jest takieczy czy jak urodze dziecko bedzie mi się należa urlop maciezynski ? Moga mnie zwolnic z pracy ? Pozdrawiam.
Pani Aniu, polecam w Pani przypadku analizę mojego wpisu
https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
powodzenia!
Witam, odnośnie przejścia na zwolnienie lekarskie w trakcie trwania urlopu wychowawczego. Właśnie planuję taki manewr 🙂 Trochę się obawiam bo koleżanka miała taką sytuację i po złożeniu wniosku o rezygnację z urlopu wychowawczego, zanim jeszcze zdążyła „wrócić” do pracy i złożyć zwolnienie lekarskie, pracodawca dostarczył jej kurierem wypowiedzenie. Z tego co mówiła było to wypowiedzenie, które w momencie dostarczenia staje się obowiązujące i dostała to za rażące zaniedbanie obowiązków. Czy jest to możliwe? Czy po prostu firma znajomej zrobiła to trochę bezprawnie. Wiem, że będzie z tego tytułu sprawa w sądzie. Dziękuję za odpowiedź. Basia
Pani Basiu, tylko po analizie dokumentów mogłabym wypowiedzieć się na ten temat. pozdrowienia 🙂
Witam mam pytanie jestem na urlopie wychowaczym juz prawie rok wychowawcze mam do 2020 roku a planujemy pod koniec roku starac sie o kolejne dziecko . czy jak zajde w ciaze moge do zakladu za jednym razem wyslac poczta rezygnacje z urlopu wychowawczego plus zwolnienie i w jakim okresie czasu musze to zrobic ? Umowe mam na czas nieokreslony .
Może Pani natomiast proszę pamiętać o terminach jakie wskazałam w artykule. Nie wiem na ile wypisane będzie zwolnienie. powodzenia!
Dziękuję za artykuł. Jest bardzo przydatny i w ogóle to, co robisz na tym blogu to świetna sprawa. Mnie jeszcze nurtuje jednak pewna sprawa: od września 2017r. przebywam na urlopie wychowawczym. Od września również pracuję na umowę zlecenie u innego pracodawcy i mam opłacane wszystkie składki z tego tytułu (włącznie z chorobową). Gdybym zdecydowała się pójść na L4 w związku z ciążą, czy byłaby możliwość otrzymywania zasiłku z tytułu umowy zlecenia (bez informowania pracodawcy, który udziela mi urlopu wychowawczego)? No i jeszcze jedno pytanie: co z wysokością zasiłku chorobowego – od czego będzie zależny (na zleceniu zarabiam mniej, niż jak byłam na etacie, może lepiej będzie jednak przerwać urlop wychowawczy). Bardzo proszę o pomoc, choć wiem, że sprawa wydaje się zawiła.
Pani Sylwio, serdecznie dziękuję za miłe słowa 🙂 co do zasiłku chorobowego – tak jest taka możliwość. Co do wysokości, nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć na pytanie bez dodatkowych pytań. Pani pytanie idealnie nadaje się na konsultację, także jakby co zapraszam: https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/
pozdrowienia!
Co zrobić w przypadku gdy dowiedziałam się o ciąży na trzy tygodnie przed zakończeniem urlopu wychowawczego i mojej umowy o pracę na czas określony? (Wygasają w tym samym dniu). W dniu kończącym urlop i pracę, ciąża będzie miala więcej niż 12 tygodni. Pracodawca nie zgodzi sie na przerwanie urlopu wychowawczego. Błagam o odpowiedź.
Pani Karolino, proszę wziąć od lekarza zaświadczenie o wysokości ciąży i przedstawić pracodawcy. Nie ma sensu przerywać urlop wychowawczy na trzy tygodnie przez jego końcem. Umowa przedłużona zostanie do dnia porodu. powodzenia!
Witam, otóż jestem na urlopie wychowawczym od marca zeszłego roku. Teraz prawdopodobnie jestem w ciąży, i chciałabym przejść na l4. Czy w takim przypadku ZUS może robić kontrolę i uznać że zrobiłam to celowo ( mówię o przejściu na jeden dzień do pracy po czym dostarczyć l4) i ukarać mnie? Takie dostałam informacje.czy to przejście na l4 podczas urlopu wychowawczego jest jak najbardziej zgodne z prawem? Świetny blog,bardzo dziękuję!
Pani Kamilo, nie ma żadnych przeciwskazań a ni prawnych ani faktycznych, żebyśmy nie mogły korzystać z przyslugujących nam praw w tym zakresie. Nie może też być mowy o wyłudzeniu zasiłku. powodzenia!
Dziękuję bardzo za odpowiedź.nadszedl czas,że mogę dostać zwolnienie lekarskie. Czy jeśli dostanę je 11maja to czy wniosek o zakończenie urlopu wychowawczego mam dostarczyć 11maja czy np 2 dni wcześniej? Ktoś mnie straszy,że ZUS może nadać mi 5tys kary i pozbawić wszelkich praw do l4 i jednocześnie wychowawczego więc nie miałabym nic tak na prawdę.ze względu na to że to było celowe działanie i wracając do pracy wiedziałam o ciazy.wiec zrobiłam to tylko po to,aby mieć zasiłek. Czy to realne? Dziękuję i pozdrawiam,prowadzi Pani super blog!
Pani Kamilo, przerwanie urlopu wychowawczego to uprawnienie wynikające z kodeksu pracy. Nie znam ani przypadku ani podstawy prawnej nałożenia kary przez ZUS w takim przypadku. Co do terminów to sprawa drugorzędną tak naprawdę, jeśli pracodawca wyraził zgodę na zakończenie wychowawczego z dnia na dzień to najważniejsze zeby tego „pierwszego dnia pracy” była Pani już na zwolnieniu bo inaczej po prostu będzie Pani musiała stawić się w pracy. Powodzenia !
Witam,
Czy przerywając urlop wychowawczy zachodząc w ciążę należą mi się po porodzie roczny urlop macierzyński i rodzicielski wypłacany w kwocie 80% wynagrodzenia z umowy o pracę?
Pani Kasiu, co do zasady tak (mniej więcej), ale trzeba by było prześledzić daty wychowawczego, ostatnie pobieranie zasiłku czy przyznane wcześniej premie i inne rzeczy, że odpowiedzieć na 100%. pozdrowienia!
Dzien dobry, moze jest artykul na ten temat, ale nie moge go znalezc dlatego napisze tutaj. Umowe o prace mialam do dnia porodu, czyli do 7.10.17. Obecnie przebywam na urlopie macierzynskim do 5.10.18 i jak wiadomo jestem na zasilku macierzyńskim. Czy moge przejsc po tym okresie na urlop wychowawczy? Co jeśli w trakcie pobierania zasilku lub na ewentualnym urlopie wychowawczym zajde w kolejna ciaze? Przysluguje mi L4 z tytulu ciazy oraz kolejny platny urlop macierzynski?
Pani Aniu, zapraszam na wpis o umowie na czas określony
https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
Napisała Pani, że nie jest już pracownikiem – w związku z tym nie przysługują Pani, żadne przywileje związane wynikające z Kodeksu Pracy. pozdrowienia!
W takim razie ja mam takie pytanie. Umowę miałam na 5 lat i kończy mi się w sierpniu tego roku (2018) jestem na wychowawczym i zachodze na nim w ciążę. Czy coś mi się należy?
Pani Natalio, zapraszam serdecznie do wpisu dedykowanego tej problematyce:https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
Tam znajdzie Pani wyczerpujące informacje. pozdrowienia!
Witam, Urodziłam córkę 30.08.2016 roku, następnie przebywałam na rocznym urlopie macierzyńskim do dnia 27.08.2017, od 28.08.2017 wybierałam zaległy urlop do dnia 31.10.2017. Miałam wrócić do pracy od 2 listopada 2017 jednak poszłam na zwolnienie lekarskie (depresja) od 30.10.2017 aż do chwili obecnej przebywam na l4. Czy mogę złożyć wniosek o urlop wychowawczy? jeśli tak to ile dni wcześniej należy go wysłać? zależy mi na zatrudnieniu bo chcemy starać się o drugie dziecko. A jeśli okaże się, że nie mam prawa iśc na urlop wychowawczy po l4 to będę musiała złożyć wypowiedzenie. Z góry dziękuje za odpowiedź
Pani Kasiu, jeśli posiada Pani umowę na czas nieokreślony to nie widzę powodu dla którego miałaby Pani składać wypowiedzenie. Dlaczego miałaby Pani nie mieć prawa do urlopu wychowawczego? wniosek składa Pani na 21 dni przed rozpoczęciem tego urlopu – pracodawca przyjmuje do wiadomości. pozdrowienia!
co w sytuacji gdy zgodnie z art. 186 mam zmniejszony etat i łączę wychowawczy z pracą u tego samego pracodawcy, czy moze on sie nie zgodzic na powrot na caly etat z tytułu ciąży?
Pani yamila, nie łączy Pani wychowawczego z pracą tylko korzysta Pani z obniżonego wymiaru czasu pracy – jeśli chodzi o art. który Pani przywołała. Czy może składała Pani wniosek o wychowawczy i podjęła Pani zatrudnienie u tego samego pracodawcy?
Nie rozumiem jednej rzeczy. Jeśli zajdę w ciążę na wychowawczym – dokładnie po ok. 6 miesiącach bycia na wychowawczym to od pobierania macierzyńskiego mina więcej niż trzy miesiące. Czyli jaka kasa przysługuje na l4 na kolejną ciążę??
Pani Karino, nie da się odpowiedzieć w jednym zdaniu bo każdy przypadek tak naprawdę powinien zostać przeanalizowany indywidualnie. Dlatego jak Panie pytacie to odpisuję – prawdopodobnie/można powiedzieć/co do zasady. Są pewne ogólne zasady ustalania wymiarów zasiłków ale jednocześnie je st wiele zmiennych. Jeśli od ostatniego zasiłku minęły więcej niż trzy miesiące kalendarzowe to kolejny zasiłek będzie ustalany w oparciu o ten okres. Jeśli ten okres to np. 0 zł z uwagi na to, że od razu po zasiłku był urlop wychowawczy (i minęły więcej niż trzy miesiące kalendarzowe)- to podstawą do ustalenia kolejnego chorobowego i macierzyńskiego będzie kwota z umowy. Mam nadzieję, że ciut jaśniej 🙂
Witam , bardzo proszę o potwierdzenie. Jeśli na urlopie wychowawczym przebywać się będzie np. 1,5 roku i w tym czasie zajdzie się w kolejną ciąże to podstawą do wyliczenia będzie kwota podstawowej pensji z umowy?
Pani Alicjo, tak. pozdrowienia!
Witam.mam pytanie przebywam na urlopie wychowawczym do września 2018r.Jestem w ciąży, chce przejść na L-4 po 30dniowym zawiadomieniu pracodawcy.Jaki będzie wymiar mojego wynagrodzenia?dodam że przebywam 6mc na wychowawczym i zaległy urlop wykorzystałam.i jeszcze jedno pytanie czy po tych 30dniach muszę iść do pracy na jeden dzień,czy w dniu powrotu złożyć L-4?
Pani Elu, może Pani pierwszego dnia złożyć zwolnienie lekarskie. Co do zasiłków – będą co do zasady obliczane w oparciu o okres po pobraniu ostatniego zasiłku – u Pani prawdopodobnie będzie to okres po ostatnim macierzyńskim. powodzenia!
Witam, chciałabym się zapytać o wysokość wynagrodzenia, tj. z których lat będzie naliczany. Nie do końca rozumiem tego co jest w nawiasie-czego dotyczy:
„Chcąc obliczyć to co dostaniesz na obecnym zwolnieniu w związku z ciążą, patrzysz na swoje wynagrodzenie z okresu 1 styczeń 2013r. – 31 grudzień 2013r. (pod warunkiem, że od ostatniego dnia w którym pobierałaś zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego, nie minęło więcej niż trzy pełne miesiące kalendarzowe)”
Ja urodziłam w listopadzie 2015, byłam na macierzyńskimi rodzicielskim do końca i od razu przeszłam na wychowawczy i jestem na nim do dzisiaj, a jestem w ciąży i chciałabym pójść na L4
Pani Weroniko, najprawdopodobniej Pani zasiłki będą obliczane w oparciu o samą kwotę wynagrodzenia na umowie. Czyli w Pani przypadku podstawa do obliczenia zasiłku będzie ustalona na nowo.
powodzenia!
Witam. Moja sytuacja wyglada następują. Mam umowę na czas okreslony do 28lutego 2018, do tego też dnia mam urlop wychowawczy. We wtorek 12lutego okazalo sie ze jestem w ciąży i lekarz wystawil mi L4. Co teraz? Czy pracodawca musi przedluzyc mi umowe?
Pani Kamilo, trochę za mało informacji Pani podała, żebym mogła konkretnie odpowiedzieć, ale serdecznie zapraszam do artykułu dedykowanego temu tematowi. Na pewno znajdzie Pani odpowiedź: https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
powodzenia!
Świetny artykuł! Dziękuję! Mam tylko pytanie, nie chcę zwodzić pracodawcy że wrócę do pracy, czy mogę od razu powiedzieć o ciąży i zamiarze pójścia na L4? Czy grożą mi za to jakieś konsekwencje? Czy może nie pozwolić mi wrócić z wychowawczego? Pozdrawiam, Ania
Pani Aniu, nie ma przeszkód, żeby powiedzieć od razu jakie ma Pani plany. Powodzenia!
Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź 🙂
nie ma za co 🙂 trzeba mieć szczęście, kiedy akurat siedzę i hurtowo odpowiadam na pytania 🙂 powodzenia!
Witam serdecznie 🙂 dziękuję za wyjaśnienie w prostych słowach wielu kwestii 🙂 przyznam że zupełnie nie wiem co robić 🙁 w kwietniu 2015 poszłam na L4 ciążowe – urodziłam w sierpniu 2015 🙂 do sierpnia 2016 byłam na macierzyńskim później wykorzystałam zaległy urlop – chcieliśmy i nadal staramy się o drugie dziecko niestety póki co bez efektu 🙁 od grudnia 2016 do teraz czyli luty 2018 jestem na l4 po 182 dniach na innej jednostce chorobowej nie ukrywam że kosztuje mnie to bardzo dużo stresu więc chce zrezygnować z 80% dotychczas otrzymywanej pensji i przejsc na urlop wychowawczy – tylko teraz nie wiem jaka wysokość wynagrodzenia będzie mi przysługiwać jeśli w trakcie urlopu wychowawczego uda się zajść w ciążę i przerwać go na poczet L4 ciążowego ? Nie wiem za bardzo co robić bo powrót do pracy jest jednoznaczny z wypowiedzeniem umowy bo firma w tym czasie przeszła kilka restrukturyzacji a chciałbym mieć drugie dziecko nie pozostając bez wynagrodzenia :((( może to brzmi egoistycznie że ciążę wiąże z pieniędzmi ale w dzisiejszych czasach to niestety dość ważne – z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Pani Sabino, nie uważam, żeby było to egoistyczne pytanie. Pytanie jest absolutnie normalne i uzasadnione i każdego dnia doradzam kobietom – kiedy najlepiej zajść w ciążę biorąc pod uwagę aspekt finansowy. W Pani sytuacji nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od kilku czynników oraz od terminu przedstawienia kolejnego L4. Jeśli będzie Pani zainteresowana indywidualną poradą serdecznie zapraszam.https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/
Dzień dobry. W lipcu 2015r. przeszłam na l4 w zwiazku z ciaza. 01.02.2016r. urodzilam i nastepnie wykorzystałam urlop macierzyński i wychowawczy, który skończył mi się 29.01.2017r. Nastepnie wykorzystałam mój zaległy urlop i 2 dni opieki nad dzieckiem. Bezpośrednio po urlopie i 2 dniach opieki tj. Od dnia 23.05.2017r. przebywam na urlopie wychowawczym. Planujemy z mężem kolejne dziecko. Jeśli znajdę w ciążę podczas urlopu wychowawczego i przejdę na l4 to jaki okres będzie brany do wyliczenia wynagrodzenia?
Pani Marto, okres po ostatnim zasiłku, jeśli nie będzie w tym okresie żadnej wypłaty – zasiłki będą obliczane na podstawie Pani kwoty z umowy. pozdrowienia!
Przepraszam za moje głupie pytania, ale trochę się zagubilam:( Czyli jeśli od stycznia do maja byłam na zaległym urlopie wypoczynkowym i przez te miesiące dostawałam wynagrodzenie to ono się liczy do obliczenia wynagrodzenia na l4? I czy wynagrodzenie otrzymane podczas urlopu wychowawczego ma jakieś znaczenie? Chodzi o to, że w tym miesiącu otrzymałam tzw. „trzynastkę” za okres urlopu wypoczynkowego od stycznia do maja, więc jest to tylko niewielka część z miesięcznego wynagrodzenia. Czy w moim przypadku muszę wrócić na 30 dni do pracy?
Nie ma głupich pytań 🙂 tak te miesiące będą brane pod uwagę do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego 🙂 nie musi Pani wracać nawet na jeden dzień, tylko trzeba formalnie przerwać urlop wychowawczy.
Przepraszam za głupie pytania, ale trochę się zagubilam:( Jeśli urlop rodzicielski zakończyłam pod koniec stycznia, następnie do maja przebywałam na urlopie wypoczynkowym i w tym okresie miałam wypłacane wynagrodzenie to ono będzie brane pod uwagę do obliczenia wynagrodzenia na l4? I czy dodatkowe wynagrodzenie roczne („trzynastka” za okres od stycznia do maja, czyli za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym) otrzymane podczas urlopu wychowawczego ma jakieś znaczenie?
Dzien dobry. Jestem w ciazy, za kilka tygodni rodze, i jestem pracodawca. Jedna z pracownic po 3 latach pracy zaszla w ciążę, poszla po 3 miesiacu ciazy na zwolnienie lekarskie, od tego czasu – ponad 2 lata – nie ma jej w pracy. Co roku nalicza sie jej 26 dni urlopu oraz korzysta z ponad 33 dni zwolnienia lekarskiego, za co placi pracodawca. Na rok 2018 zaplanowala urlop wychowawczy, ale zrezygnowala z niego natychmiast po zajsciu w kolejna ciążę. Czyli rok 2018 i 2019 beda kolejnymi, kiedy pracodawca bedzie ponosil koszty urlopu wypoczynkowego i zwolnienia lekarskiego, podczas 3ego i 4ego roku nieobecnosci tej osoby w zespole.
Duzo pisze Pani o wykorzystaniu systemu i pracodawcy. A pracodawca to czesto czlowiek-kobieta, ktora ma male dzieci w domu i sama jest w ciazy. Jakie rozwiazanie moze mi Pani zaproponowac? Co zrobic, zeby uwolnic sie od obowiazku corocznego placenia niemalze 2.5 pensji osobie, która – liczac w latach – dluzej nie pracuje niz zdążyła popracowac, i zapowiada sie, ze taki stan sie utrzyma dodatkowo przez kolejne 2 lata, tj rok 2020 i 2021 (czyli 3 lata pracy versus 5 lat nie-pracy)? Co zrobic, zebym mogla zostac z moimi dziecmi w domu zamiast pracowac na wyplate pensji takiej osobie ewidentnie naduzywajacej system? Czy sugeruje Pani wezwanie kontroli zus i zrewidowanie prawidlowosci zwolnienia lekarskiego? Inne srodki? jestem w 36 tc, a jeszcze nie skorzystalam z zadnego zwolnienia lekarskiego w tej ciąży. Pracownica natomiast od daty testu ciazowego – tak.
Pani Katarzyno, Pani pracownica wykorzystuje przywileje przysługujące jej z racji zawartej umowy o pracę i z tego co Pani pisze wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Nie uważam, żeby nadużywała systemu. Takie są przepisy. Pani jako pracodawca ma możliwość skontrolowania czy pracownica wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem natomiast sam fakt przejścia przez nią na zwolnienie lekarskie już na początku ciąży absolutnie nie świadczy o tym, że wykorzystuje je niezgodnie z prawem. Wszystkiego dobrego!
Ja mam takie pytanie: co w sytuacji jeśli kobieta zrezygnuje z wychowawczego ze względu na ciążę i pójdzie na L4, ale po jakimś czasie poroni. Może wrócić na urlop wychowawczy? Czy pracodawca może wymagać od niej aby wróciła do pracy a nie na wychowawczy?
Pani Małgosiu, tak może tego wymagać bo żeby wrócić na urlop wychowawczy należy złożyć kolejny wniosek. Także jeśli zwolnienie czy skrócony urlop macierzyński po poronieniu dobiegł końca i nie został w terminie złożony wniosek o kolejną część urlopu wychowawczego, pracownica powinna stawić się w pracy. pozdrowienia!
Trafiłam tu i naprawdę się podbudowałam. Może bardziej informacje tutaj. Jest rok 2018 czy nadal wszytsko jest aktualne? Bo aż w szoku jestem. Jestem na urlopie wychowawczym na drugie dziecko od 28 grudnia 2016 roku i we wrześniu 2018 miałam już wrócić na pełen etat do swojej pracy. A tu nagle niespodzianka. Jestem w ciąży. I zastanawiam się informacje są aktualne i naprawdę mogę iść na płatne zwolnienie i potem urlop macierzyński i rodzicielski? Miałam wrócić do pracy żeby w końcu kupić mieszkanie i plany są a tu nagle ciąża i chce się upewnić czy nadal moje plany są realne do zrealizowania. Dziękuję bardzo za odpowiedź
Pani Iwono, tak wszystko jest nadal aktualne. Powodzenia!
A ja mam pytanie odnośnie przedłużania umowy. Mam umowę na czas określony do lutego 2019. Obecnie jestem w ciąży, termin na maj. Czy jeśli zajdę w drugą ciążę na urlopie macierzyńskim przed końcem umowy to pracodawca w drugiej ciąży również powinien mi ją przedłużyć do dnia porodu?
Pani Martyno, jeśli w dniu zakończenia umowy będzie Pani po trzecim miesiącu to tak pracodawca będzie zobowiązany do przedłużenia jej do dnia porodu. No i pod warunkiem, że jest to umowa na czas określony a nie na zastępstwo. Powodzenia!
Witam. Twój blog jest super. ? A teraz przechodzę do pytania. Zaszłam w ciążę w maju 2016 i już pod koniec czerwca musiałam iść na L4. Urodziłam 02.02.2017 i byłam rok na macierzyńskim do 02.02.2018 . Teraz chcę iść na wychowawcze. I jak wygląda sytuacją z zajściem w ciążę czy będą płacić mi L4 ( gdybym zaszłam w ciążę załóżmy w czerwcu czy lipcu)? Umowę mam na czas nieokreślony.
Pani Ilono, tak jak opisałam – pierwszego dnia składa Pani zwolnienie i wraca wynagrodzenie chorobowe a pózniej zasiłek chorobowy. pozdrowienia!
Witam, w 2015 r. przeszłam na urlop macierzyński i rodzicielski a później w 2016r. na wychowawczy. W między czasie prowadzę własną działalność gospodarczą i sama opłacam wszystkie składki ZUS. Aktualnie jestem na początku ciąży i chciałabym iść na L4 z umowy o pracę. Pytanie czy jeżeli zamknę działalność np z końcem lutego i złożę wniosek o przywrócenie do pracy, to będę mogła przejść na L4 już pierwszego dnia po powrocie?
Pani Agnieszko, tak nie ma przeszkód – pierwszego dnia wraca składka chorobowa i tym samym można iść na zwolnienie.
powodzenia!
Dzień dobry, pisze z prośbą o odpowiedź, co forum to inne zdanie 🙁
Urlop macierzyński/rodzicielski skończył mi się 03.01.2018 – od tego dnia przebywałam na urlopie wypoczynkowym, który przerwałam z powodu choroby (otrzymałam L4 od 22.01 do 02.02). Po zwolnieniu lekarskim od 03.02 jestem ponownie na urlopie wypoczynkowym do 08.03 włącznie. Po tym terminie przechodzę na urlop wychowawczy. Czy dobrze rozumiem, że skoro ostatni zasiłek (za L4) był w lutym (zwolnienie lekarskie do 02.02) to w przypadku zajścia w ciążę, aby ZUS nie przeliczył podstawy, powinnam skutecznie przerwać wychowawczy i złożyć L4 do końca maja? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź
Agata
Pani Agato tak dobrze Pani rozumie. Powodzenia !
Czy przypadkiem wzory wniosków z rezygnacją nie są odwrotnie podpięte?
” ….
Art. 1863 ust. 1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;
Art. 1863 ust. 2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy…”
tak zdecydowanie! są na odwrót. już zamieniam 🙂 dziękuję serdecznie za czujność! bardzo doceniam!
Witam i mam jedno ważne pytanie- przy powrocie do pracy 3 lutego i przejściu odrazu na l4 to czy to l4 może być wystawione 30 stycznia jeżeli tak była wizyta u lekarza?
tak może być. płatne będzie od 3 lutego no i trzeba pamiętać, żeby dostarczyć w ciągu 7 dni licząc od 30 stycznia. Pozdrowienia!
Dzień dobry! Mam pytanie, czy trzeba pisać podanie o rezygnację z urlopu wychowawczego czy można poczekać do końca urlopu wychowawczego i pierwszego dnia po powrocie oddać L4?
Pani Olgo jeśli urlop się kończy to spokojnie może Pani poczekać, nie trzeba przerywać. Powodzenia!
Dzień dobry! Przeczytałam artykuł, czytam komentarze i wreszcie trafiłam na „swój” przypadek. Mimo to, chciałabym dopytać. Mój wychowawczy kończy się 31.12.2021 r. Myślę, żeby go nie przerywać tylko jak Pani Olga poczekać do jego zakończenia. Bo rozumiem, że wówczas także będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy, urlop rodzicielski i macierzyński na drugą ciążę, prawda? Jednak w moim przypadku, czy L4 może być wystawione od 2.01.2022 r?
Pozdrawiam serdecznie,
i baaardzooo dziękuję za świetne artykuły, Pani Katarzyno!
Z Pani wiedzy korzystam już kilka lat!
Ania
Witam, mam taką sytuację, że do 24.04.2018 r jestem na urlopie wychowawczym. W czerwcu 2018 rodzę drugie dziecko. Chciałabym zwolnić się z obecnego miejsc pracy i zarejestrować jako bezrobotna. Czy w takiej sytuacji będą należały mi się jakieś zasiłki z urzędu pracy? Czy to pracodawca musiałby mnie zwolnić abym dostała zasiłek?
Dziękuję za odpowiedź
Pani Weroniko, zawsze odradzam dobrowolne zwalnianie się z pracy. Nie wiem np. jaką ma Pani umowę, także nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć na pytania. Proszę się ze mną skontaktować jeśli potrzebuje Pani indywidualnej porady.
https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/
Dzien dobry
Czy jeśli będę miała wizyte u lekarza 24.07 i otrzymam na niej L4 (zwolnienie bedzie wystawione do 24.08) a pierwszy dzień powrotu do pracy po wychowawczym przypadnie 14.08 , to czy będzie mi się naliczał zasiłek chorobowy od 14.08. Czy to za duża różnica między tymi datami? Rozumiem też że L4 nie muszę dostarczyć do pracodawcy bo dzieje się to automatycznie z tego względu że mamy zwolnienia elektroniczne.
Czyli jeżeli będę chciała iść na wychowawczy i w pierwszym miesiącu np zajdę w ciaze to idę na L4 i potem normalnie macierzyński? Dobrze rozumiem? I na drugie dziecko rowniez należy się wychowawczy wtedy?
Tak dobrze Pani rozumie. Tylko trzeba odpowiednio ten wychowawczy przerwać. Powodzenia!
Witam serdecznie.
Obecnie jestem na urlopie wychowawczym i jestem w 6 tygodniu ciąży. Pracuje w branży spożywczej a moje miejsce zastąpiła inna dziewczyna. Umowę mam do 31.12.2018.
1. Czy jeśli wyślę oświadczenie że wracam do pracy do pracodawca może dać mi wypowiedzenie?
2. Jeśli pracodawca zgodzi się na powrót do pracy to będę zobowiązana zrobić badania okresowe i podbić tzw. obiegówkę. w przypadku braku takich badań będę miała wypłacone chorobowe?
Pozdrawiam serdecznie
Jest Pani w ciąży a tym samym chroniona przed wypowiedzeniem ze względu na swój stan. Ad. 2 badania i obiegówka nie mają nic do wypłaty świadczeń. Pracodawca ma obowiązek skierować na badania, które powinna pracownica wykonać przed przystąpieniem do obowiązków służbowych ale jeśli Pani ni zamierza przepracować po powrocie ani jednego dnia proszę tych badań nie robić bo i tak nie jest Pani zdolna do pracy. Pozdrowienia !
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
P.s to bardzo miłe z Pani strony że pomaga Pani innym kobietom, które nie zawsze znają się na swoich prawach. Życzę wszystkiego dobrego w życiu.
Pani Sylwio dziękuje za te słowa ! Dziękuje !
Przepraszam z góry za głupie pytanie. Ale chcę wysłać pismo pracodawcy i zastanawiam się nad tym 30 dniowym zawiadomieniem. W innym artykule znalazłam że ma być minimum 30 dni. Chcę wrócić do pracy 9 marca. To z jaką datą wystosowac pismo? (trzeba odliczyć 2 dni na doręczenie pisma)
Pani Sylwio, to nie jest głupie pytanie. Pracodawca ma mieć 30 dni na zapoznanie się z pismem, także faktycznie trzeba wysłać nawet tydzień przed upływem tego terminu, albo dostarczyć osobiście. Liczymy dni kalendarzowe. Powodzenia!
Witam. Jestem na urlopie wychowawczym do 28.04.2018, Ale w lipcu 30 tego roku napisałam do pracodawcy pismo o wypowiedzenie urlopu wychowawczego bo jestem w ciąży. Miałam do pracy wrócić 22.08. Dnia 21.08 dzwoniłam do swojej księgowej i kierowniczki co z moim podaniem bonów miałam odpowiedzi i kazała mi przyjść tego 22.08 ja tego dnia zanioslam zwolnienie. Dziś czyli 05.09.2017 dostaje pismo od mojego pracodawcy ze na moja odpowiedź powinnam wróć 30 dni od dnia zaniesienia pisma czyli nie 22.08 tak jak rozmawiałam z księgowa tylko 30.08 i w piśmie mam powiedziane zwolnienie będzie naliczane od 30.08 i moje jest pytanie takie czy jak dałam zwolnienie tego 22.08 czy będą mi płacić 100% czy jednak 70%.
Pani Karolino, napisała Pani troszkę zawile, więc może inaczej:
1. kiedy wystawiono zwolnienie
2. kiedy doniosła Pani zwolnienie
3. na jaki okres opiewa zwolnienie
2. jak i kiedy poinformowała Pani o przerwaniu wychowawczego?
Witam super blog. Właśnie jestem w sytuacji gdzie przerywam urlop wychowawczy i mam zamiar 1 dnia pracy dostarczyć L4. Jednakże pierwszego dnia mam przyjechać do firmy odebrac skierowanie na badania i udac sie do lekarza który będzie tam na miejscu. Teraz moje pytanie czy tego pierwszego dnia mogę wysłać męża aby dostarczył moje L4 czy muszę sama jechać odebrać skierowanie. Zupełnie nie wiem kiedy okazać zwolnienie i jak to wszystko ma wygladac.
pracodawca kieruje obowiązkowo na badanie, kiedy była Pani ponad miesiąc na zwolnieniu lekarskim. gdyby była Pani zdolna do pracy – takie badanie wykonałaby Pani przed przystąpieniem do obowiązków służbowych a, że Pani nie jest bo składa Pani zwolnienie – po prostu proszę przyjąć do wiadomości. zwolnienia nie musi Pani dostarczać osobiście, może być mąż albo poczta albo poczta i mail. zawsze proszę mieć potwierdzenie, że złożyła Pani to zwolnienie. powodzenia!
Najbardziej mnie interesuje ile procent bedzie platne w pierwszy rok po narodzinach dziecka, a ile w drugim roku? Prosze o konkretną krotka prosta odpowiedz, a nie jakies wyliczanie tygodni i inne srutututu? poprostu np. pierwszy rok 80% drugi 60% i tyle, po temacie, bez wywodów. Czesto na internecie brakuje krotkich odpowiedzi na konkretny temat z gory wam dzieki kobitki??
Pani Danielo, o co Pani pyta? 🙂
Witam. Świetny blog ? A mnie zastanawia inna rzecz.
05.04.2017 skończył mi się urlop macierzynski. Do końca czerwca 2017 byłam na zaleglym urlopie wypoczynkowym. Od 01.07.2017 jestem na bezpłatnym wychowawczym. Dziś zobaczyłam dwie kreski na teście ? pójdę do lekarza potwierdzić ciąże i wtedy powinnam złożyć wniosek o powrót do pracy żeby potem pierwszego dnia dac zwolnienie? Zaznaczę że mam umowę tylko do 27.12.2017. Czy jeśli jestem w ciąży poniżej trzeciego miesiąca i wrócę do pracy to pracodawca może mnie wtedy zwolnić? Czy umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu? A po porodzie będzie mi się należał zasiłek macierzynski?
dziękuję 🙂 i witam moją stałą czytelniczkę 🙂 przede wszystkim gratulacje 🙂 27 grudnia będzie Pani po trzecim miesiącu ciąży, więc umowa przedłuży się do dnia porodu z mocy prawa. oczywiście nie ma przeszkód, żeby pracodawca podpisał kolejną umowę. Jeśli Pani wróci do pracy (30 dni wcześniej trzeba zawiadomić o powrocie) – nie może Pani zwolnić, gdyż jest ustawowy zakaz rozwiązywania umów z kobietami w ciąży (oczywiście są wyjątki, ale nie dotyczą tej sytuacji). Po porodzie będzie należał się Pani zasiłek macierzyński w wysokości obliczane z Pani wynagrodzenia i ewentualnie innych składników jeśli dotyczy.
Dziekuję 🙂 jak zwykle prosta i konkretna odpowiedź 🙂 bardzo się cieszę ze są na świecie osoby tak życzliwe, pomocne i pełne zaangażowania w swoją pracę jak Pani :*
Dziękuję 🙂
Witam, słyszałam że w małych firmach od pierwszego dnia zasiłek chorobowy płaci ZUS, czy tak jest faktycznie czy w przypadku każdego pracodawcy pierwsze 33 pokrywa pracodawca? Mój pracodawca zatrudnia raptem kilka osób
ZUS wypłaca świadczenia należne ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, także tak – wypłata już wynagrodzenia chorobowego a nie tylko zasiłku chorobowego następuje z zus
Witam, zastanawia mnie jedna rzecz… Czy przerwanie urlopu wychowawczego i przedstawienie L4 pierwszego dnia nie zostanie potraktowane przez ZUS jak wyłudzenie? Chciałabym skorzystać z takiej opcji, ale obawiam się, że ZUS nie będzie chciał wypłacić zasiłku skoro ewidentnie widać, że w tym właśnie celu został przerwany wychowawczy
To Pani prawo skorzystać z zasiłku chorobowego. Poza tym w czasie zwolnienia lekarskiego pieniądze potrzebne są najbardziej – leki, lekarze, itp. Kolejny argument – ciężko naprawdę udowodnić wyłudzenie, gdyż mogła mieć Pani plany powrotu i pracy w ciąży a fakt konieczności skorzystania zezwolnienia lekarskiego wyszedł w trakcie. Moim zdaniem przysługujące prawo do przerwania urlopu i przejścia na zwolnienie nie może być potraktowane nawet jako potencjalne wyłudzenie.
Bardzo dziękuję, uspokoiła mnie Pani:)
Cieszę się 🙂
Super blog!!! 🙂 Fajnie, że wszystko jest zebrane w jednym miejscu 🙂 Bardzo proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem:
jeżeli pomiędzy urlopem macierzyńskim a urlopem wychowawczym byłam ponad 3 miesiące na urlopie wypoczynkowym to dostanę pensję wyliczoną z tych trzech miesięcy – jak przejdę na L4 po urlopie wychowawczym? Czy może nic nie dostanę?
dziękuję! 🙂 podstawa na l4 będzie liczona wtedy na nowo w oparciu o ten właśnie okres
Witam. Jestem obecnie na urlopie wychowawczym posiadam umowę na czas nie określony. Urlop wychowawczy bezpłatny wiadomo. Zaszlam w ciążę 6 tygodni temu co teraz zrobić aby było dla mnie dobrze ? Przerwać urlop i.isc na chorobowe ? Bede miała za to płacone?
Pani Kasiu, decyzja należy do Pani. Jeśli wróci Pani do pracy na warunkach opisanych w artykule – otrzyma Pani chorobowe a pózniej zasiłek macierzyński. Jeśli nie – sam zasiłek macierzyński.
super wytłumaczone krok po kroku, aż miło się czyta, mam jedno pytanie, jestem na urlopie wychowawczym i jestem w ciąży, czy jak złożę wniosek o przerwanie urlopu i w pierwszym dniu pracy przyniosę L4 B to czy będę mieć płatne chorobowe od pierwszego dnia jeżeli w poprzedniej ciąży byłam na zwolnieniu do dnia porodu? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam
dziękuje! tak staram się pisać. będzie płacone od pierwszego dnia l4
Witam, bardzo dziękuję za ten artykuł i blog! Żałuję że wcześniej tu nie trafiłam… Już myślałam że zrozumiałam jak to jest z zasilkiem ale czytając komentarze, zgłupiałam ? Zastanawiam się co zrobić. Obecnie przebywam 3 miesiąc na wychowawczym. Posłałam dzieciątko do żłobka z myślą o powrocie do pracy. Niestety dzieciątko baaardzo źle to znosi i zastanawiam się nad przedłużeniem wychowawczego. Poza tym doszliśmy z mężem do wniosku, że skoro moja kariera stanęła w miejscu, my pierwszej młodości też już nie jesteśmy to jeśli chcemy drugie dziecko to może to jest ten czas. No i teraz zastanawiam się czy brać wychowawczy czy wrócić do pracy a i tak pewnie będzie to oznaczało zwolnienie l4 na opiekę na dziecko (jest lato a po 2 tygodniach chodzenia do żłobka już tydzień siedzieliśmy chorzy w domu). Zwłaszcza, że mam do wykorzystania jeszcze 48 dni w tym roku kalendarzowym ? No i w jednym i drugim przypadku starać się o drugie dziecko. Moje pytanie brzmi: jak to będzie wyglądało na liczbach? Ponieważ obejmuje mnie tajemnica dot. Wysokości dochodów operować będę czysto teoretycznymi kwotami. Powiedzmy, że pensja ok.5000, zasiłek macierzyński ok. 4000. Następnie wykorzystalam zaległy urlop ale w trakcie była przerwa na opiekę nad chorym dzieckiem 12 dni i w związku z tym na moje konto wpłynęło powiedzmy ok. 4500. Teraz trzeci miesiąc już zero wpływów. Jak zasiłek chorobowy w ciąży wyglądałby jakbym wróciła do pracy na 7/8 etatu ( bo tylko wtedy mam ochronę) a jak jeśli zostanę na wychowawczym? Załóżmy, że w ciążę udałoby mi się zajść do 4 miesięcy. Czy jeśli zostanę na wychowawczym to będę miała 0 PLN bo tyle miałam w ostatnich 7 miesiącach? Czy średnia z 12 poprzedzających miesięcy :(4000+4000+4000+4000+4500)/12= 1375 pln? A może jeszcze inaczej? Będę bardzo wdzięczna za możliwie szybką odpowiedź ponieważ zostały mi tylko 2 tyg wychowawczego a na kolejny wniosek muszę złożyć 21 dni wcześniej.. Pozdrawiam serdecznie
Szanowna Pani, Pani zapytanie kwalifikuje się moim zdaniem do indywidualnej porady, aby nie było żadnej pomyłki i precyzyjnie móc odpowiedzieć na Pani pytania. Jeśli będzie Pani zainteresowana uprzejmie proszę o skorzystanie z linku https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/
moja sytuacja jest jeszcze taka 🙂 prosiłabym o odpowiedz
obecnie przebywam na urlopie wychowawczym ( we wrzeniu bedzie rok ) jestem obecenie w ciazy chcę poinformować o tym pracodawcę z tym ze firma jest w trakcie sanacji wiec niestety nie jestem chroniona od zwolnienia … czy w przypadku zwolnienia mnie przez pracodwace moje l4 przejmie zus jezeli tak to w jakiej wysokosci wynagrodzenia ? pytanie drugie jaka pensje otrzyma po przejsciu na L4 ? czy bedzie to przykladowe 3000 tyś które dostawalam na poprzednim L4 potem macierzyński 80% tego wynagrodzenia dodam ze moja pesnja to byla srednia z 12 miesięcy na umowie mam podstawa + premia .czy teraz dostene tylko podstawę ??
proszę dopilnować, żebY na świadectwie pracy była likwidacja pracodawcy a nie inne powody wypowiedzenia. wtedy wszelkie świadczenia przejmie ZUS.
Dzień dobry, długo wyszukiwany blog, który z pewnością posłuży nie jednej przyszłej i/lub obecnej już mamie 😀
mam pytanie, które Mnie po prostu nurtuję a więc, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym bezpłatnym, który trwa od 12 grudnia 2016 do 12 grudnia 2017 roku w czasie jego trwania a dokładnie w marcu 2017 r. zaszłam w ciąże, rozwiązanie będzie prawdopodobnie na 13 grudnia ( cc ustalona) czyli już dzień po urlopie wychowawczym, Czy muszę brać zwolnienie lekarskie by była tzw ciągłośc ?? chodzi MI czy to byłoby najlepszym rozwiązaniem pojsc i zanieść do pracodawcy, że przerywam urlop wychowawczy na te najlepiej 2 tygodnie przed porodem a jednoczesnie zanosząc w tym samym dniu razem z tym wnioskiem o przerwanie urlopu zwolnienie lekarskie tylko na 2 tygodnie ? wiem, że od dnia porodu będzie macierzyński liczony już. Czy nie muszę tego zwolnienia brac i przerywać urlopu skoro dziecko urodziłoby się tak naprawdę dzień po ?
Czekam na odpowiedź kochana 😀 !
Pani Claudio, dziękuję za dobre słowo :)* u Pani nie musi być żadnej ciągłości, ale trzeba się zastanowić czym wypełnić tą „dziurę”. może to być zwolnienie (wystawione wcześniej a poród przerywa jego bieg) może to być urlop wypoczynkowy. Nie wiem czy jest sens (chodzi mi o fatygę) przerywania wychowawczego – jego trzeba przerwać 30 dni wcześniej. W każdym bądź razie jest kilka możliwości 🙂
Jestem na wychowawczym i pracuje w innej firmie na umowę o prace na czas okreslony. Jak zajdę w ciąże to mogę przerwać wychowawczy i być na l4 z dwóch firm? Następnie byc na urlopie macierzyńskim z dwóch stosunków pracy? W obecnej firmie mam najniższa krajowa a w „starej pracy ” troszkę więcej zarabiałam. Wiec wolałabym być na l4 ze starej firmy, jeżeli mogę być na l4 tylko z jednej firmy. Dziękuje za odpowiedz 🙂
odpowiedź na każde pytanie brzmi tak 🙂
Kiedy iść po to L4 do lekarza? Czy tego dnia, w którym mam wrócić do pracy i dopiero dostarczyć je do szefa (wówczas zadzwonić rano że idę do dr?), czy może wcześniej, np 01.09 i ono będzie ważne dla pracodawcy? Nie wiem jak to ogarnać a muszę wcześniej się umówić na wizytę do ginekologa
można wcześniej czyli może być wystawione od 1 września a „powrót” np. 5-go września. Zasiłek i tak będzie liczony od 5-go 🙂 ważne, żeby tego konkretnego dnia być na zwolnieniu. powodzenia 🙂
Witam,
A co jeśli złożyłam wniosek o urlop wychowawczy na dwa lata i kiedy termin upłynął napisałam wniosek o przedłużenie urlopu na pol roku a w tym czasie zaszłam w ciaze ? Czy teraz mogę wrocic do pracy i od razu dać zwolnienie lekarskie czy musze przepracować np miesiąc i dopiero przejść na l4 ?
tak samo musi Pani przerwać urlop wychowawczy – 30 dni wcześniej informując na piśmie pracodawcę o powrocie
Dzień dobry! Bardzo pomocny blog:) mam prosbe o objasnienie, bo nie do konca zrozumialam 😉 w przykladzie w artykule jest mowa o tym ze podstawa zasilku bedzie caly 2013 r. Natomiast pozniej w, komemtarzach pojawia sie juz info o art. 42 ustawy zasilkowej i, moje pytanie kiedy stosuje sie do kobiet po wychowawczym art 42 a kiedy zadziala art 36 ust.1 -srednia 12 mcy? Z gory bardzo dziękuję!
dziękuję! 12 mięsięcy to ogólna zasada od której można powiedzieć są wyłączenia – takie jak art. 42. także to wszystko zależy od konkretnej sytuacji. 🙂
Dobry wieczór, mam ważne pytanie na które ciężko odpowiedziec znajomej księgowej. Załóżmy ze po powrocie z macierzyńskiego wracam do pracy, w pierwszym miesiącu idę na kilka dni zwolnienia żeby zachować średnią z ostatnich 12msc. Nie mija 90dni i zachodz3ę w ciążę. Czy średnia będzie zachowana? Z góry dzięki za pomoc 🙂
nie będzie – bo samo zajście w ciążę nie przerywa biegu. dopiero zwolnienie lekarskie.
Czesc, dziekuje za taki artykul bardzo pomocny. Mam jedno pytanie dotyczace calej tej „akcji”;) mianowicie fragment „Pierwszego dnia, w którym planowałaś wrócić do pracy składasz zwolnienie lekarskie” czy powinnam fizycznie w tym dniu byc w pracy, firmie czy np wystarczy ze tego dnia pracodawca otrzyma poczta oryginal zwolnienia?
oczywiście chodzi o jakiekolwiek dostarczenie zwolnienia czy też poinformowanie o zwolnieniu
witam
nie rozumiem jednego: w podanym przez Panią przykładzie dotyczącym wysokości zasiłku podczas przebywania na L-4 w związku z kolejną ciążą jest zapis „patrzysz na swoje wynagrodzenie z okresu 1 styczeń 2013r. – 31 grudzień 2013r.”, natomiast w odpowiedziach na komentarze forumowiczek napisała Pani, ze w takim przypadku kobieta dostaje tzw.”golas”
jak to wygląda w rzeczywistości?
Moja sytuacja wygląda tak: lipiec 2014: L-4 w związku z ciążą, następnie urlop macierzyński, rodzicielski, w trakcie jego trwania zwolnienie lekarskie w związku z drugą ciążą, urlop macierzynski, rodzicielski, obecnie jestem w trakcie wykorzystania urlopu wypoczynkowego, po skonczeniu którego planuję urlop wychowawczy. Jaką podstawę zasiłku chorobowego miałabym po przerwaniu urlopu wychowawczego po ponad roku jego trwania zwolnieniem lekarskim w związku z trzecią ciążą?
z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
nie wiem o który komentarz chodzi, ale zapewne chodziło o naliczenie podstawy na nowo – jeśli pomiędzy ostatnim dniem pobierania zasiłku rodzicielskiego a kolejnym zwolnieniem lekarskim (kolejna ciąża) mija więcej niż pełne trzy miesiące kalendarzowe – podstawa do wypłaty tego zasiłku chorobowego i macierzyńskiego (na kolejną ciążę) jest liczona na nowo – czyli tzw. golas 😉 inaczej to co ma się na umowie. chyba, że w tym okresie też ktoś ma jakieś dodatkowe premie i inne składniki wynagrodzenia wypłacone w tym czasie. Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłam? 🙂
Hej. Jak dobrze, że Cię mamy 🙂 zawsze znajdę u Ciebie coś co się akurat przydaje 🙂 proszę tylko sprawdź czy dobrze zrozumiałam, moja sytuacja:
– umowa na czas nieokreślony
– od kwietnia 2014 roku L4 (ciąża)
– poród październik 2014
– wykorzystany macierzyński, rodzicielski, zaległy urlop i opieka
– od 1 stycznia 2016 wychowawczy
Jeśli teraz zajdę w ciążę to mogę złożyć pismo o przerwaniu urlopu wychowawczego i powrocie do pracy (30 dni przed planowanym powrotem i załóżmy że powrot przypadnie na dzień 4 listopada). Jeśli pracodawca zleci badania to nie muszę ich robić skoro planuje iść na zwolnienie? 4 listopada przekazuje zwolnienie lekarskie (pytanie od kiedy ma być zwolnienie? od 4 listopada?). Chorobowe i macierzyński naliczane będzie od podstawy z umowy?
Dziękuję bardzo za artykuły :-*
🙂 na wsyztsko odpowiedź brzmi tak – co do badań oczywiście skierowanie na badanie należy wziąć czy przyjąć do wiadomości, że trzeba je wykonać ale nie ma sensu go wykonywać skoro i tak brak jest zdolności do pracy. Nie ma znaczenia kiedy zostanie wystawione zwolnienie – ma obejmować okres 4 listopada (może być wcześniej). zasiłki będą obliczane na nowo (czyli de facto w tym przypadku umowa) bo minęły wiecej niż trzy misiące kalendarzowe od pobierania ostatniego zasiłku.
pozdrowienia
🙂
Dziękuję bardzo 🙂 udało się zajść w ciążę więc wykorzystam zdobytą tu wiedzę 🙂 pozdrawiam Cię cieplutko i życzę samych sukcesów :-*
powodzenia 🙂 🙂 🙂 dziękuję 🙂
Witam mam pytanie jestem teraz na wychowawczym płatnym do października później mam jeszcze rok bezpłatnego czy jak ja teraz zajde w ciążę będę dostawać kasę z zusu na l4? Umowę mam na czas określony do 2019roku
Pani Alicjo, jeśli ma Pani na myśli zasiłek chorbowy – tak – ale musi Pani dochować procedur, o których piszę w artykule.
Witam? czy składając wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego mogę poinformować pracodawcę, że nie pojawię się w pracy tylko po 30 dniach przedstawię l4 że jestem w ciąży?
nie ma Pani obowiązku informowania pracodawcy o tym
Witam. Przebywam na urlopie wychowawczym do września 2018, aktualnie jestem w 6 tyg ciazy, umowe mam na czas nieokreślony czy moge odrazu pierwszego dnia po przerwaniu urlopu zanieść zwolnienie czy musze chociaz jeden dzień przepracowac?
Pani Moniko,piszę o tym w artykule – nie trzeba wracać. po prostu wysyła Pani zwolnienie
witam serdecznie mam pyt ponieważ przebywam na urlopie wychowawczym i przez pol roku dorabialam na umowę zlecenie czy coś to zmieni jeśli jestem w drugiej ciąży czy tez mogę przerwać urlop i isc od razu na l4?
Witam,
bardzo się cieszę, że trafiłam na Pani bloga. Pani porady i przekazywane informacje to ogromna pomoc.
Chciałabym zapytać o swoją sytuację. Obecnie jestem na rocznym urlopie macierzyńskim, który kończy się 26.07, potem zamierzam wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, a następnie iść na urlop wychowawczy. Umowę o pracę mam na czas określony i kończy sie ona 31.01.2018 r. I tu pojawiają się moje wątpliwości. Czy jeśli przebywając na urlopie wychowawczym przed końcem umowy zaszłabym w drugą ciążę to pracodawca jest zobowiązany do przedłużenia umowy do dnia porodu? Jeśli tak jest to czy obowiązek ten obejmuje go dopiero po 12 tygodniu ciąży czy już od samego poczatku?
Witam ,w drugim wzorze wniosku znajduje się błąd ,mianowicie poqinien być wskazany artkuł art. 1863 ust. 1 KP .pozdrawiam
A nawet punkt nie ustęp ?
Nareszcie znalazłam miejsce w którym można się rzeczywiście wszystkiego dowiedzieć 🙂 Mam dwuletniego synka, jestem na urlopie wychowawczym i pomału zaczyna mi się marzyć drugi dzidziuś… Nie mam jednak zupełnie głowy do spraw formalnych 🙁 Proszę więc o pomoc. Moja sytuacja jest następująca: Urodziłam pierwsze dziecko w 2015 r., urlop wychowawczy mam udzielony do 2019 roku. Mój mąż prowadzi firmę, myślałam, że zatrudnię się u niego w firmie, jako, że i tak biorę czynny udział w jej prowadzeniu. Ostatnio jednak wiele było przypadków kwestionowania przez ZUS praktyk zatrudniania kobiet tuż przed przejściem na L-4, z wysokością wynagrodzenia włącznie. Jakie więc będzie najrozsądniejsze wyjście? Może jednak lepiej będzie po prostu zajść w ciążę i (nie wiem czy dobrze to rozumiem) poinformować obecnego pracodawcę o powrocie do pracy a pierwszego dnia po powrocie przedstawić mu zwolnienie lekarskie? Niezbyt fair ale wiadomo, że trzeba wybierać to co dla nas najlepsze…
Świetny blog – skarbnica wiedzy.
Chcialabym tylko jeszcze dopytać czy w sytuacji gdy jestem na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko (31.08 kończy się 3 cześć urlopu wychowawczego) a od 1.09 chciałabym przejść na zwolnienie lekarskie w związku z drugą ciąża to czy muszę poinformować wcześniej pracodawcę czy wystarczy że 01.09 (pierwszego dnia po zakończeniu 3 części wychowawczego) prześle droga pocztowa i mailową zwolnienie lek i zaświadczenie o ciąży???
I jeszcze drugie pytanie – co w przypadku gdy wizytę lekarska będę miala np 20.08 i od tego czasu dostanę zwolnienie to czy będzie ono honorowane i kiedy mam je wysłać do pracodawcy (jak najszybciej czy czekać do 01.09)???
Z góry dziękuję za pomoc
Witam, czy po 1,5 miesiącu przebywania na urlopie wychowawczym mogę go przerwać z powodu kolejnej ciąży?
A ja mam taki problem. Jeśli w 2013 roku urodziłam dziecko i wykorzystałam macierzyński i rodzicielski po czym poszłam na wychowawczy. W trakcie trwania dowiedziałam się ze jestem w ciąży więc zawiadomiłam pracodawcę o przerwaniu tego urlopu, on wyraził zgodę więc od 1 dnia od razu poszłam na l4, urodziłam w maju 2015 r. i wykorzystałam macierzyński i rodzicielski. Chciałam przejść na wychowawczy na 2 dziecko ale dowiedziałam się, ze mogę dokończyć poprzedni wychowawczy a później przejść na wychowawczy na 2 dziecko. Tak też zrobiłam. Pracodawca to zaakceptował bo tak podpowiedziano mi w MOPS ale czy to dobrze? nie do końca wiem ile mogę jeszcze wykorzystać. wcześniej wykorzystałam 8 mies. i 21 dni teraz korzystam od 25.05.2016 r. i niby kończe 2.08.2017 ale czy to nie za szybko. 1 dziecko ur. się w 02/2013 2 w 05/2015. Proszę o pomoc jak poprawnie skorzystać z tych wychowawczych jeden po drugim aby nie przegapić terminów.
Hej, przeczytałam każdy wpis i w każdym czuje się jakby coś było o mnie. Jednak wolę napisać osobiście. Od dnią 24.p7.2014 przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Do pracy mam zjawić się 1.09.2017. Między czasie dnia 3.06.2017 mój pracodawca zmarł (firma została zlikwidowana) a pracownicy zostali przepisanie do inneh firmy żony zmarłego pracodawcy. Czy jeżeli w ciągu dwóch miesięcy zaje w ciążę to dnia 1 września moge przedstawić L4 bez konieczności złożenia pisma na 30dni o moim powrocie do pracy? Czy konieczne jest zlozenie pisma na końcu lipca o chęci powrotu do pracy i dnia 1 września dać l4. Czy pracodawca jeżeli złoże pisMo z I formacja o powrocie do pracy musi mnie wysłać na badania lekarskie?
witam serdecznie mam pyt ponieważ w jednej pracy msm urlop wychowawczy a dodatkowo dorabialam przez 5 m-cy na umowe zlecenie. czy jeśli przerwę urlop wychowawczy będzie mi sie należało płatne l4 w racji ciąży czy nie?
hej, a jak jest obliczana podstawa zasiłku jesli przed pierwszą ciażą nie pracowałam ciągiem 12 miesięcy, tylko mniej?
Witam. Po pierwsze żałuję że tak późno tu trafilam. Rewelacyjny blok wszystko jasno napisane a rady pomocne. Tyle ciekawych informacji znalazlam czytając inne wpisy jednak potrzebuję usłyszeć, tak dobrze myślisz. A mianowicie od 1 września 2017mam wrócić do pracy po rocznym urlopie wychowawczym wczesniej macierzyńskim jednak okazalo się ze jestem w drugiej ciąży co jutro pewnie potwierdzi to lekarz. I teraz mam dylemat czy musze brać l4 czy mogę je dopiero zabrac na kolejnej wizycie żeby miec od 1 września i czy muszę wrócić do pracy chodź na jeden dzień żeby otrzymać platne chorobowe? Umowe mam na czas nieokreslony, boję się troche rozmowy z szefem bo mies. Temu rozmawialam z nim ze wracam i nie wiem jak zareaguje. Z góry dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
Witam,
Od 24.04.16r. do 22.04.2017 przebywałam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Następnie od 23.04.17 do 29.06.17 r. Jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym i od 30.06.17 rozpoczynam urlop wychowawczy. Ile czasu musi minąć aby została naliczona nowa podstawa ( czyli taka jaką mam na umowie) gdy przejdę na l4 w drugiej ciaży? Czy okres na urlopie wypoczynkowym liczy się już do tego 3 miesięcznego okresu bez zasilkowego ? Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ każda Pani w kadrach mówi mi coś innego.
Ps. Dziękuję za ten blog ! Tego nam matkom brakowało żebyśmy w końcu wiedziały czarno na białym co nam przysługuje. Pozdrawiam
Od 1 sierpnia 2017 roku będzie naliczana nowa podstawa. Dziękuje ?
Witam, a czy te same procedury obowiązują nauczycieli?
Witam,
Chcialambym sie dopytac o moj przypadek- jestem zatrudniona na polskiej uczelni, ale obecnie jestem na urlopie wychowawczym i przenioslam sie do Anglii. Jestem w kolejnej ciazy i za dwa miesiace konczy mi sie urlop wychowawczy i zastanawiam sie czy moge przejsc na l4 u polskiego pracodawcy przebywajac dalej w Anglii? Porod planuje w Polsce, ale jeszcze kilka miesiecy chce spedzic w UK.
dzień dobry,
mam ppodobną sytuację, jak Pani Monika. Przebywam na urlopie wychowawczym w Niemczech, umowę o pracę mam u polskiego pracodawcy. Proszę o informację, jak wygląda sprawa przejścia na l4 przebywając poza granicami Polski.
W ciągu 7 dni należy przedłożyć zwolnienie l4, wysyłając pocztą tradycyjną jest ciężko ten termin zachować. Czy wysłanie via email jest prawnie uzasadnione?
Powinna Pani postarać się o dokument S1 w NFZ jest to potwierdzenie, iż może Pani korzystać z opieki zdrowotnej poza granicami kraju. Co do zwolnienia liczy sie data stempla pocztowego a nie faktyczne dostarczenie w ciągu 7 dni. na zwolnieniu musi być Pani faktyczny adres zamieszkania w Niemczech. Dobrze by było wysyłać też zdjęcie zwolnienia czy skan pracodawcy – żeby mógł procedować zanim faktycznie dotrze to zwolnienie do niego.
Mam pytanko a mianowicie czy powinnam poinformowac pracodawce o ciazy a powrot do pracy jest fikcyjny.
nie ma Pani takie obowiązku a powrót nie jest fikcyjny w takim wypadku.
witam,
a czy przerywając urlop wychowawczy i przedstawiając zwolnienie z kodem B, zwolnienie musi być wystawione tego samego dnia co pierwszy dzień w pracy? czy lekarz może mi wystawić zwolnienie na wizycie kilka dni przed końcem 30 dni wypowiedzenia urlopu wychowawczego ?
nie musi. ważne, żeby uwzględniało ten konkretny dzień
A ja mam takie pytanie: czy osoba prowadząca działalność sprawująca osobista opiekę od roku w czasie tzw urlopu wychowawczego po zajsciu w ciążę musi od nowa opłacać składki chorobowe przez 3 miesiące by mieć prawo do l4?
Pani Agnieszko, tak, z małą korektą – nie trzy miesiąće a 90 dni. powodzenia!
Co zrobić w przypadku gdy pracodawca skieruje nas po przerwaniu wychowawczego na obowiązkowe badania ? Czy gdy na pytanie lekarza czy jesteśmy w ciąży odpowiemy twierdząco czy pracodawca może nie zgodzić się na nasze przerwanie wychowawczego i pójście na zwolnienie ?Czy wtedy pomimo to możemy z dniem powrotu do pracy pójść jednak na zwolnienie ? Czy może lekarz nie powinien spytać ? Jak wygląda to w takiej sytuacji ? U mnie w pracy po złożeniu zawiadomienia o przerwaniu wychowawczego mamy do dnia powrotu czas na zrobienie badań i składamy je jeszcze zanim wrócimy do pracy. Co robić ? 🙁
Witam przebywam obecnie na urlopie wychowawczym który kończy mi się wraz z umowa czyli 30.08.2017r
Zaszłam w druga ciążę. Co w takiej zrobić sytuacji aby mieć płacone zrezygnować z urlopu wychowawczego i przedstawić l4? ( jeśli tak to jak to zrobić?)
Czy należny mi się urlop macierzyński a umowa zostanie przedłużona do dnia porodu?
Karolino tutaj masz wszystko – Twoja umowa jest na czas określony pewnie
https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
Zeby pójść na zwolnienie musisz przerwać wychowawczy.
To może mi też podpowiesz jak najkorzystniej wyjść z mojej sytuacji. Od lutego 2016 byłam na zwolnieniu lekarskim(ciążowym) w październiku urodziłam, poszłam na urlop macierzyński, który kończy się w październiku 2017. Moja umowa obowiązuje do grudnia 2017 i nie chce jej przedłużać, ponieważ zmieniałam miasto zamieszkania i pracuje już w innej firmie. Czy w takim przypadku najlepiej jest mi wykorzystać urlop wypoczynkowy za ostatnie dwa lata i poczekać do dnia zakończenia umowy( jeśli okaże się, że więcej urlopu mi zostało to rozumiem, że należy mi się ekwiwalent)
Witam przebywam na urlopie wychowawczym i zaszłam w drugą ciążę a umowę mam do 30.08.2017r czy mogę skorzystać z l4( jeśli tak to co powinnam teraz zrobić? zgłosić rezygnacje z wychowawczego i przekazać l4? i czy będzie mi się należał macierzyński?
Witam! Cudowny Blog! Mam pytanie dotyczące powrotu z wychowawczego. Po konsultacji z kadrami muszę przedstawić zaświadczenie o skróceniu mojego urlopu, ale by powrócić do pracy muszę wykonać badania lekarskie. Pytanie jest następujące: Czy muszę wykonać takie
badanie? Bo chciałabym w dniu powrotu do pracy przedstawić zwolnienie L4 z kodem B. Czy w przypadku braku badań będę zobowiązana do otrzymywania zasiłku chorobowego 100% płatnego?
Dziękuję Ula ? jeśli w dniu powrotu jesteś niezdolna do pracy robienie badań nie ma sensu i uzasadnienia. Dostaniesz wynagrodzenie chorobowe a pózniej zasiłek chorobowy w wysokości 100 % podstawy jeśli dostarczysz zwolnienie w ciagu 7 dni od jego wystawienia. Powodzenia
Oczywiście e poniższym pytaniu pomyliłam się od 16 mają 2016 do 10 mają 2017 przebywałam na urlopie wychowawczym nue wypoczynkowym;)
Super blog;) Mam pytanie odnośnie wysokości wynagrodzenia chorobowego po urlopie wychowawczym. Po urlopie macierzyńskim byłam na urlopie wypoczynkowym ponad 4 miesiące. Za ten okres dostawałam wynagrodzenie w wysokości średnich 3pensji wraz z premia sprzed ” ciążowego L 4″,Potem byłam na zwolnieniu lekarskim na dziecko i chwilę na siebie. Następnie poszłam na urlop wypoczynkowy od 16 maja2016 do 10 mają 2017. Wraz z zakończeniem urlopu dostarczyłem do firmy L 4 z kodem B. Niestety pensja w tej chwili. Która otrzymałam to tylko podstawa z umowy o pracę. Gdyż podobno byłam na wychowawczym ponad 3 miesiące. Czy to wyliczenie jest słuszne. Z góry dziękuję za pomoc. Oby więcej takich miejsc jak Twój blog
Witam,chciałabym się dowiedzieć,ponieważ przebywam obecnie od czerwca 2016 r. na wychowawczym i planuję zajść w drugą ciążę.Proszę mi powiedzieć w zwiąku z tym, że były w trakcie mojej nieobecności przyznawane w firmie podwyżki wszystkim pracownikom,a dodatkowo mi należy się podwyżka stażowa,czy jeżeli po przerwaniu urlopu wychowawczego i przejściu z pierwszym dniem powrotu do pracy na l4 z kodem B,będzie mi liczona pensja z uwzględnieniem tych podwyżek?skoro nie dostałam żadnego aneksu,czy też powinnam na jakiś czas wrócić do pracy aby je otrzymać?
Pod koniec roku skonczyl mi sie urlop macierzynski. Od stycznia do 9 marca bylam na urlopie zaleglym wypoczynkowym. Od 10 marca do 10 czerwca jestem na urlopie wychowawczym. Teraz jestem w ciazy i nie chce wracac do pracy. Czy aby wyplacali mi pensje na L4 a pozniej macierzynski powinnam wrocic do pracy i przepracowac chociaz 1 dzien czy moge od razu dostarczym pracodawcy L4 wystawione z dniem mojego powrotu czyli 11 czerwiec?
A mam takie pytanie. Jak sie zachowac w tej sytuacji pewnie pracodawca bedzie pytal co tam jak tam…. Ze grafik ustala ze zapewne musze do lekarza pracy isc a ja mam nie mowic ze jestem w ciazy? Tylko troszke tak po chamsku wyskoczyc pierwszego dnia ze zwolnieniem od lekarza? Tak pytam bo nie lubie nigdy klamac;)))
Podpinam sie do pytania. Dokladnie to samo chce wiedziec poniewaz planuje druga ciaze a obecnie przebywam na wychowawczym do lipca 2020 roku. Jesli przyznam sie do ciazy pracodawcy przed zlozeniem L4 to moze mnie on zwolnic czy nie?
Pani Kasiu, kobieta w ciąży jest pod prawie absolutną ochroną jeśli chodzi o wypowiedzenie, także nie ma przeszkód ani prawnych ani faktycznych do powiedzenia o ciąży. Powodzenia!
Mam pytanie 🙂 a mianowicie jestem juz po urlopie mavierzynskim i wychowawczym. Obecnie przebywam na zaleglym urlopie ktory trwac bedzie rowno 3 mce. Potem ide na urlop z tego roku wiec wyjdzie mi urlopu ponoc 4 mce. W tym czasie jezeli zaszlabym w ciaze to jak bedzie liczone moje wynagrodzenie podczas drugiej ciazy??
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia:) Mam jeszcze pytanie do części „Wysokość wynagrodzenia?”. Słyszałam, że zabieg typu „powrót do pracy na 1 dzień” może mieć sens w przypadku podwyżki otrzymanej tuż przed przejściem na poprzednie zwolnienie (czyli niewliczającej się do 12 miesięcy lub wliczającej się w stopniu znikomym, np. za ostatni miesiąc). Mianowicie podobno przy zmianie wymiaru etatu podstawa do L4 aktualizuje się automatycznie do wysokości ostatniej pensji * nowy wymiar etatu, czy to prawda? Czyli byłby sens w takiej sytuacji wrócić do pracy na 1 miesiąc np. pół etatu i potem kolejny miesiąc powrót do pełnego etatu i tutaj wziąć zwolnienie?
Tak, zmiana wymiaru etatu powoduje, iż nie musimy czekać trzech miesiecy kalendarzowych, aby podstawa do przeliczenia średniej została sporządzona na nowo. Takze w pewnych okolicznościach może to być korzystne rozwiązanie ?
Wielkie dzięki 🙂
Czyli jeśli szef mi proponuję podwyżkę, a cały czas pracowałam na cały etat- zachodząc teraz w ciążę to dopiero po 3 miesiącach beda mi liczyć chorobowe z tego wyższego wynagrodzenia? Wcześniej to bed a mi liczyć zasiłek z poprzedniego l4?
nie – taka zmiana umowy powoduje, iż podstawa nalicza się na nowo
Witam 🙂 blog świetny i bardzo przydatny. Ja mam dylemat co zrobić i bardzo prosiłabym o poradę:) opiszę swoją sytuację: Jestem na urlopie wychowawczym od połowy kwietnia 2016 roku i mam go do końca trwania umowy czyli do końca lutego 2019 roku. Obecnie zaszłam w drugą ciążę i mam dylemat czy wysłać pracodawcy pismo o przerwaniu urlopu wychowawczego i w pierwszym dniu przyjścia do pracy dać l4 (bo to jest jedna z opcji) i napewno nie muszę przepracować jednego pełnego dnia żeby móc przejśc na l4? 🙂 czy lepiej jest mu powiedzieć że po prostu jestem w drugiej ciązy i chcę przerwać urlop wychowawczy i przejśc na l4? wg mnie gdy mu tak powiem nie musi przygotowywać mi stanowiska pracy i uważam to za bardziej fer w stosunku do niego ale nie wiem czy potem nie bedę miała jakichś nieprzyjemności za tą szczerość i cheć dogadania się? Proszę bardzo o odpowiedz:) pozdrawiam serdecznie!
Hej, świetny blog? mam pytanie : obecnie jestem na uropie wychowawczym (25mc) który kończy mi się 1 września 2017. Planuje drugą ciążę. Interesuje mnie to, że gdy zajde w druga ciążę to 3tyg przed powrotem musze złożyć pismo, że chce wrócić do pracy. A w dniu powrotu do pracy mogę im wysłać z data stempla pocztowego L4 od lekarza ginekologa.? Czy mogę liczyć na jakieś wynagrodzenie bedac na l4 pomimo 25mc przerwy? Przed urlopem wychowawczym zostało mi 16dni urlopu wraz z opieką czy to w razie czego należy mi się po urlopie wychowawczym gdyby nie udało mi sie zajsc w druga ciążę? Pozdrawiam
Dzięki ! 30 dni wczesniej nie 21 musisz uprzedzić, że wracasz. I tak możesz w dniu powrotu wysłać zwolnienie lekarskie informując rownież, że je wysłałaś pocztą. Musi to się odbyć w ciagu 7 dni od dnia jego wystawienia, żeby było płatne 100 %.
Jeśli chodzi o wynagrodzenie to podstawą do obliczenia wynagrodzenia chorobowego a pózniej zasiłku chorobowego będzie kwota jaką masz na umowie, gdyż od ostatniego pobierania zasiłku (jakiegokolwiek) minęło więcej niż 3 miesiące kalendarzowe.
Hej mam taki problem i nie wiem co robic w styczniu wrocilam z urlopu wychowawczego pracodawca wreczyl mi wypowiedzenie zmieniajace caly etat na pol do 30 czerwca trwa wypowiedzenie a dowiedzialam sir ze jestem w 8 tyg ciazy co robic?
O matko prawniczko jak to dobrze, że tu trafiłam 🙂 chciałabym się dowiedzieć trochę o tym wychowawczym, bo właśnie zamierzam z niego skorzystać.
1. Czy mając dwóch pracodawców 1 etat i 1/2 etatu – zgłaszam urlop u dwóch pracodawców to jak załatwić sprawę składek Zus, który pracodawca ma je wykazywać?
Wiem,że tu pod uwagę bierze się podstawy maksymalne i minimalne do ubezp. społ oraz do zdrowotnego podstawą jest 520,00
Czy pracodawca płaci jakąś z tych składek czy tylko wykazuje?
2. Urlop wychowawczy u dwóch pracodawców a praca na pół etatu tylko w tym co był pełny etat – czy podstawą do ewentualnego przejścia na L4 w przypadku kolejnej ciąży będzie ta uśredniona podstawa z pracy na pół etatu w okresie urlopu wychowawczego? myślę, że tak, co kobietom może się nie opłacać w razie późniejszych zwolnień lekarskich na kolejną ciążę i zasiłków macierzyńskich.
Oczywiście formalnie trzeba zgłosić powrót do pracy tak jak było napisane w artykule. 🙂
Tylko pewnie mniej korzystny finansowo jest powrót do pełnego etatu z pracy na wychowawczym na 1/2 etatu bo podstawy są brane niższe? czy dobrze myślę?
Takie mam wątpliwości i aby je rozwiać to pytam i może innym czytelniczkom coś się rozjaśni i będą ostrożniejsze z przechodzeniem na wychowawczy i jednoczesną pracą na pół etatu lub obniżenie etatu w okresie, w którym jest się uprawnionym do tego urlopu, bo w razie kolejnej ciąży w czasie urlopu wychowawczego mogą nie dostać wyższych zasiłków z tytułu zwolnień lekarskich itp.
Zawsze można skorzystać o ile dochody na to pozwolą skorzystać z dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem – dodatek do zasiłków rodzinnych – 400 zł o ile nie przekroczy się dochodu na osobę.
Witam jestem w drugiej ciąży i przebywam na urlopie wychowawczym bezplatnym. I tu mam problem bo nie wiem czy moge zrezygnować z tego urlopu i przejść zaraz na zwolnienie lekarskie. Jak najlepiej to rozwiązać proszę o pomoc
Dziękuję bardzo za cenne informacje – ładnie mi rozjaśniły temat. Pozdrawiam 🙂
Witam,ja mam takie pytanie jestem na urlopie wychowawczym do końca czerwca okazało się że jestem znów w ciąży z czego bardzo się cieszę i tu moje pytanie czy jak pierwszego lipca przedstawię l4 wracając do pracy czy będę go mieć płatne czy muszę wczesniej informować pracodawcę o ciąży czy wystarczy l4?
Witam super łopatologicznie wytłumaczone:) moje pytanie odnośnie ojca dziecka. Czy jak pójdę na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży to czy mąż będzie mógł przejąć urlop wychowawczy i czy dostanie swiadczenie wychowawcze-rodzinne i 500+ ktore pobieralam do tej pory. Dziękuję ja info to bardzo ważne dla mnie pytanie:)
Dzień dobry, czytam bloga i forum i coś mnie zaniepokoilo.Dwa lata i cztery miesiące temu urodzilam dziecko.Poszlam na l4, pozniej na macierzyński,skorzystalam też z urlopu wypoczynkowego,a teraz jestem na urlopie wychowawczym.Parę dni temu dowiedzialam się że jestem w kolejnej ciąży.Czy zatem bardziej oplaca mi się zrezygnować z wychowawczego i powtórnie przejść na l4?Jakie pieniądze będę dostawala w związku z tym?Czy w ogole przechodząc na l4 mi się coś należy?Z racji korzystania z tych wszystkich urlopów, pojawilam się czynnie w pracy ostatni raz 3 lata temu.I dlatego nie będą mieli mi z czego wyliczyć pensji??? Proszę o jakiś wyczerpujący komentarz i z góry dziękuję.
Witam, czy jeżeli przebywam na urlopie wychowawczym i zajdę w ciążę i chcę przebywać na zwolnieniu lekarskim to muszę wrócić na ten jeden dzień do pracy? To jest konieczność ? Dziękuje z góry za odpowiedz 🙂
Dzień dobry! Wspaniały artykuł i bardzo się cieszę że go znalazłam… Ponieważ przeczytałam ostatnio coś innego – właśnie ze po urlopie rodzicielskim kolejne zwolnienie lekarskie będzie miało podstawę – minimalne krajowe wynagrodzenie!
Wiem że bardzo dużo jest już opisane w komentarzach podobnych sytuacji i odpowiedź jest jedna – jeśli nie minęło 3 miesiące po urlopie rodzicielskim to kolejne zwolnienie będzie miało taka sama podstawę… Ale i tak chciałabym się upewnić o swojej konkretnej sytuacji.
Byłabym bardzo wdzięczna za potwierdzenie:
Jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony. Byłam na zwolnieniu, następnie na urlopie macierzyńskim + rodzicielskim. Teraz on właśnie trwa do 11 lipca 2017. Jestem już w drugiej ciąży. Ale właśnie w okolicach 11 lipca mam zaplanowany wyjazd za granicę na 2 tygodnie. Czy dobrze zrobię jeśli do 11 lipca będę na rodzicielskim, następnie wykorzystam kilka dni urlopu wypoczynkowego – do końca wyjazdu, i jak wrócę to „pójdę” na L4 nowe? Wówczas podstawa będzie taka sama jak cały czas? Czyli moje wynagrodzenie s przed pierwszej ciąży?
Po macierzyńskim jestem na wypoczynkowym i chce go przerwać zwolnieniem lekarskim po planowanym zabiegu. Po zakończonym leczeniu chce iść na wychowawczy i przerwać go ciążą. Nie jestem w stanie przewidzieć kiedy zakończę leczenie więc jak mam złożyć wniosek o wychowawczy zachowując 21 dni? Jakie wynagrodzenie dostanę na zwolnieniu jak już będę w ciąży? Czy to zwolnienie lekarskie po zabiegu jakoś mi zaszkodzi finansowo?
Witam.
Przebywam na urlopie wychowawczym od lipca 2016 r. Teraz jestem w drugiej ciąży i chciałabym przejść na l4 rezygnując tym samym z urlopu wychowawczego. Pracodawca zasugerował mi ze chcac tak zrobić on bedzie musial oplacic zus i powinniśmy sie dogadac w tej kwestii. Jak to rozwiązać. Co z pierwszą wypłata za pierwszy miesiąc l4?
Witam! Miałabym pytanko dot. powrotu z wychowawczego. Po konsultacji z kadrami muszę przedstawić zaświadczenie o skróceniu mojego urlopu, ale by powrócić do pracy muszę wykonać badania lekarskie. Pytanie jest następujące: Czy muszę wykonać takie
badanie? Bo chciałabym w dniu powrotu do pracy przedstawić zwolnienie L4 z kodem B. Czy w przypadku braku badań będę zobowiązana do otrzymywania zasiłku chorobowego 100% płatnego?
Witam ja też jestem w takiej sytuacji. Czy muszę robić badania kontrolne i okresowe? Czy mogę 1 dnia powrotu do pracy dac l4B (ciazowe)’i nie zawracać sobie głowy badaniami?.
Witam.Super blog:) A moje pytanie brzmi tak: po 7 latach pracy na umowe na czas nieokreślony i 2 miesiącach L4 urodzilam pierwsze dziecko…w trakcie trwania rocznego płatnego urlopu zaszlam w druga ciążę…tak wiec wykorzystałam zalegle urlopy wypoczynkowe i przeszlam na 4 miesiące L4 o urodzilam drugie dziecko…po płatnym rocznym urlopie wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy i przeszlam na rok na bezplatny urlop wychowawczy… jestem teraz w trzeciej ciąży…a dziecko ma sie urodzić kilka miesięcy po zakończeniu bezpłatnego rocznego urlopu wychowawczego…planuję wziąć L4 na te kilka miesięcy przed porodem… moje pytanie czy zasiłek na rocznym platnym urlopie po urodzeniu trzeciego dziecka będzie mi się należał? I czy zostanie on naliczony z tych lat przepracowanych przed pierwszą ciążą? DZiękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam
Witam. Dziękuję Pani za to , że pomaga Pani kobietom z korzystania z przywilejów, prawa jakie się im należą.Liczę., że i mi Pani doradzi.
Moje pytanie brzmi tak:
Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Jestem na urlopie wychowawczym ktory kończy sie 4 sierpnia 2017 lecz okazalo sie ze zaszlam w ciążę. I teraz czy w dniu 5 sierpnia wystarczy ze dostarczę pracodawcy L4 gdyż niemożliwy jest dla mnie powrót do pracy pod wzgledem fizycznym. Czy wówczas L4 będzie płatne? Nie chodzi mi w sumie tylko o pieniadze tylko głównie o to jak to bedzie wyglądać jak się skończy urlop wychowawczy-co robic dalej jesli nie jest mozliwy powrot do pracy
Nie ma za co. Ktoś w końcu musiał to zrobić i padło na mnie ? tak wystarczy, że doniesiesz zwolnienie i będzie ono płatne – podobnie jak przerwiesz teraz wychowawczy
Super. Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Czyli bez przerywania wychowawczego tez mogę.? Nie chcialabym kombinować.
Tak. Pierwszego dnia powrotu składasz zwolnienie
Supcio. Wielkie dzięki że jesteś 🙂
Pozdrawiam
?
A jeśli złożyłabym wniosek o przerwanie wychowawczego i miałabym wrócić do pracy powiedźmy 19.05.2017 a mam wizyte u ginekologa 17.05.2017 i miałby podstawe wypisać mi L4 to w takim wypadku świadczenia za L4 miałabym wypłacane od dnia 19.05.2017? Czy taka opcja jest w ogóle możliwa?
Lekarz może wypisać zwolnienie do trzech dni wstecz
Baardzo ciekawy blog i artykuł !!!Już zaczynam wertować pozostałe:)
Mam pytanie odnośnie swojej sytuacji. W grudniu 2015 urodziłam córeczkę. Wykorzystałam rok macierzyńskiego. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, nie wykorzystując dni urlopu. Planujemy pod koniec tego roku drugie dziecko. I jak to najlepiej rozwiązać, żeby otrzymywać zasiłek chorobowy i macierzyński taki jak w poprzedniej ciąży? Czy przerwać urlop wychowawczy i wrócić na np miesiąc? Czy jeśli nie przerwę to wysokość świadczenia będzie się liczyć okresu l4 z poprzedniej ciąży?Pozdrawiam serdecznie:)
Miedzy zasiłkami nie może być przerwy dłuższej niż 3 miesiące kalendarzowe – wtedy podstawa do naliczenia kolejnego zwolnienia i macierzynskiego będzie ta sama
A czy do tych trzech miesięcy kalendarzowych wlicza się urlop wypoczynkowy?
Mój urlop rodzicielski kończy się 6.10.2017. Po wykorzystaniu urlopu wracam do pracy na początku grudnia. Więc jeśli liczy włącznie z urlopem to w styczniu będzie już podstawa L4 liczona od października ?
P.s. kapitalny blog-prawdziwa skarbinica wiedzy (we własnych kadrach człowiek się nic nie dowie)
Witam serdecznie, mam pytanie do Pani? obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do września 2018. W trakcie tego urlopu urodziłam drugie dziecko nie przerywając tego urlopu. Proszę o informację czy bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego na 1 dziecko mogę przejść na urlop wychowawczy na drugie dziecko? Ps. Jak mniej więcej powinien wyglądać wzór takiego wniosku do pracodawcy? ? pozdrawiam
A kiedy skończyło się czy skończy się pobieranie zasiłku macierzynskiego ?
Pobieranie zasiłku zakończy się w trakcie trwania wychowawczego. Umowę mam na czas nieokreślony.
To wystarczy jak zachowasz termin 21 dni przed końcem wychowawczego i złożysz wniosek o wychowawczy na kolejne dziecko
bardzo dziękuję Pani za odpowiedź ???❤
?
Super wpis. Jestem nauczycielem w przedszkolu. W 9 tyg poszłam na zwolnienie bo przez wymioty i nudności nie byłam w stanie pracować. Opieka nad dziećmi to nie żarty. A ten kto mówi, że ciąża to nie choroba może ma rację, ale nie życze mu takiego samopoczucia 😉 Poza tym są takie zawody, że praca jest ryzykiem i może popsuć stan ciąży żeby nie powiedzieć gorzej.
To prawda. Osobiście uważam, że kobieta powinna mieć w ciąży wybor czy chce pracować czy nie
Od 1 marca 2017 r dostałam kolejną umowę o pracę na czas określony tj.do 21 list.2018 r
Aktualnie jestem w trakcie ustalania z lekarzem w którym tyg.ciąży jestem.Pytanie brzmi:
-jeśli zaszłam w ciąże w trakcie trwania poprzedniej umowy to szef może mi anulować kolejną?
-jak długo trwa macierzyński przy 3 dziecku?
-jeśli zajde w kolejną ciąże przebywając na macierzyńskim,a skończy mi się umowa o prace,to zostanie mi ona przedłuźona?
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc – anulować kolejną umowę ? Macierzyński zawsze trwa tyle samo a ciąża przed końcem umowy na czas określony powoduje jej przedłużenie do dnia porodu
Dziękuję za przejrzyste informacje na blogu! 🙂 Moje pytanie brzmi:
Czy niewykorzystany zaległy urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim przepada, czy można go wykorzystać np. po kolejnej ciąży np. po 2-3 latach? Urodziłam 22 września 2016 r., jednak do pracy wracam 1 września 2017 r. (szkoła). Przepadnie mi kilka dni rodzicielskiego (brałam opcję macierzyński + rodzicielski) i zaległy urlop. W związku z tym zastanawiam się, czy jest szansa wykorzystać go np. przy kolejnym dziecku, gdybym zaszła w ciążę w ciągu roku od powrotu do pracy (np. w kolejne wakacje 2018 r.)?
Nie ma za co ? Tak urlop wypoczynkowy nigdy nie przepada ?
Witam,
świetny artykuł – wiele mi wyjaśnił 🙂
Chciałabym się upewnić, że dobrze myślę -proszę o potwierdzenie. Opis mojej sytuacji:
W kwietniu 2016 roku urodziłam 1 dziecko. Przeszłam na macierzyński + rodzicielski, łącznie 52 tyg płatne 80%. Rozumiem, że teraz pozostaje mi tylko opcja wykorzystania zaległego urlopu / urlop wychowawczy?
Mam zamiar starać się o drugie dziecko.
1. Mam do wykorzystania zaległy urlop + urlop bieżący oraz chcę przejść na urlop wychowawczy. Czy korzystniej będzie jeżeli przed wychowawczym wykorzystam tylko zaległy urlop czy może od razu wszystkie dni (zaległy + bieżący).
2. Co jeżeli zajdę w ciążę będąc na urlopie – jakie będzie moje wynagrodzenie jeżeli dostarczę L4?
Czy w takim wypadku lepiej będzie jak złożę wniosek o wychowawczy i potem wniosek o jego przerwanie i wtedy dostarczę L4?
3. Co w sytuacji gdy będąc na wychowawczym zajdę w ciążę i przerwę ten urlop, aby przejść na L4?
Wtedy będę otrzymywać L4 płatne 100%?
Jak rozumieć to stwierdzenie „zgodnie z ustawą jeśli pomiędzy zasiłkami moja więcej niż 3 miesiące podstawa jest naliczana od nowa”.
Czyli w moim przypadku kiedy miną te 3 miesiące?
Przepraszam, że tyle pytań, ale mam spory mętlik w głowie i chciałabym to wszystko sobie poukładać.
pozdrawiam,
Ania
To znaczy, że jeżeli w Twoim przypadku pomiędzy końcem zasiłku macierzynskiego a początkiem zwolnienia miną więcej niż trzy miesiące kalendarzowe – podstawa do obliczenia wymiaru zasiłku i chorobowego i późniejszego macierzynskiego zostanie przeliczona ponownie w oparciu o ten właśnie okres. Takze wtedy kwota zasiłku chorobowego i macierzynskiego moze różnic się od tych poprzednich.
A L4 ciążowe tak zawsze będzie płatne 100%. Jasno to napisałam czy nie bardzo? ?
Bardzo jasno -dziękuję! 🙂
Mogę jeszcze prosić o odpowiedź na pozostałe pytania?
A co jeśli znajdę w ciążę na urlopie (zaległy i obecny)? Jakie wtedy potrzebuje papiery i czy mogę złożyc l4 na urlopie lub przerwać urlop i złożyć l4 czy trzeba czekać aż urlop się skończy i wtedy po powrocie pierwszego dnia dać pracodawcy l4?
Witam serdecznie, na początku dziękuję za ten blog! W końcu powoli wszystko mi się rozjaśnia 🙂 chciałabym zapytać o własną sytuację. Jestem na tzw po staremu umowie na zastępstwo, czyli czas określony. Rodzę w kwietniu, natomiast moja poprzedniczka wraca do pracy w październiku. Ponieważ urodzę podczas trwania umowy, pracodawca nie musi przedłużać ze mną umowy, a należą mi się świadczenia do końca urlopu rodzicielskiego. Gdyby poprzedniczka postanowiła jednak przedłużyć wychowawczy np o rok, czy oznacza to jednocześnie, że będę mogła skorzystać z urlopu wychowawczego? I pytanie drugie, gdybym zaszła w kolejną ciążę przed powrotem poprzedniczki do pracy w październiku, co wtedy? Czyli np. zachodzę w ciążę we wrześniu, a w październiku kończy mi się umowa z racji powrotu koleżanki. Byłoby to podczas urlopu rodzicielskiego… Bardzo proszę o odpowiedź.
To świetna wiadomość, że blog przydaje się ? pytanie pierwsze – masz umowę na zastępstwo czyli kończy się w dacie oznaczonej w umowie. Jeśli osoba którą zastępujesz wydłuży wychowawczy pracodawca może zaproponować Ci przedłużenie umowy bądź nową umowę na zastępstwo. Jeśli zastępstwo będzie kontunuowane – możesz skorzystać z wychowawczego. Pytanie drugie – jeśli będziesz w ciąży przed końcem umowy niestety nie zostanie ona przedłużona ze względu na fakt ciąży. To jeden z wyjątków ochrony przed zwolnieniem kobiety w ciazy – umowa na zastępstwo
Witam 🙂 mam takie pytanie, jestem na wychowawczym, umowa kończy mi się w maju, jestem w trzecim miesiącu ciąży. Urlop wychowawczy miałam mieć do końca umowy czyli do maja. Czy mogę zrezygnować z wychowawczego i przejść na zwolnienie? Czy w takiej sytuacji umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu? Mam 1/4 etatu i dostaje śmieszne pieniądze na zwolnieniu, jakieś 300-400 zł. Zastanawiam się czy to będzie dla mnie w ogóle korzystne czy lepiej jest przez pół roku pobierać zasiłek dla bezrobotnych w urzędzie pracy? Dziękuję za odpowiedź 🙂
Jaką masz umowę ?
O pracę, 1/4 etatu. Umowa była podpisana na 2 lata i kończy się w maju.
Jeśli wrócisz do pracy tak jak to opisałam w artykule i pierwszego dnia złożysz zwolnienie w związku z ciążą to tak umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. Jeśli chodzi o zasiłek to musisz dopytać w urzędzie gdyż każdy stan faktyczny wymaga oddzielnego zbadania
Czyli jeśli kończy mi się macierzyński a okazało się że jestem w ciąży to najpierw muszę zgłosić w kadrach że chce wrócić do pracy i tego pierwszego dnia dać im l4 ciążowe czy nic nie muszę zgłaszać?
Który dokładnie tydzień urlopu ?
Witam. Mam pytanie odnośnie osoby współpracującej. Obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim. Czy mam prawo do urlopu wychowawczego?
Sylwia jest zostałaś zatrudniona na umowę o prace i spełniała warunki to tak
Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego planuję wziąć cały zaległy i przyslugujacy mi na ten rok urlop. Dodatkowo dwa dni opieki nad dzieckiem i… dwa dni okolicznościowe z powodu urodzenia dziecka. Czy te dwa dni również mi się należą? Usłyszałam w kadrach, że urlop okolicznościowy można wziąć tylko w okolicy danego zdarzenia, ale przecież będąc na urlopie macierzyńskim nie da się go wziąć..
Madzia No niestety mają trochę racji. Urlop okolicznościowy przysługuje na załatwianie określonych spraw związanych z daną okolicznością – u Ciebie związaną z narodzinami dziecka. Określonymi sprawami mogą być Np czynności związane z rejestracją noworodka czy odbiorem mamy o dziecka ze szpitala. Dlatego najczęściej ten urlop biorą tatusiowie – a mama idzie na macierzyński. Takze moim zdaniem te dni nie przysługują w praktyce matce dziecka.
Witam! Świetny temat, w moim wypadku bardzo na czasie. Obecnie przebywam na l4 ciążowym. Rozwiązanie mam planowane w polowie roku 2017 i oczywiście planuje skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Planujemy z mężem kolejna ciążę w momencie gdy urlop macierzyński będzie dobiegał końca. Jeśli się okaże że zajdę w ciążę w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego a nie chciałabym wracać do pracy tylko przejść na kolejne l4 ciążowe to o czym muszę pamiętać? Powinnam poczekać aż skończy się urlop macierzyński, wrócić na 1 dzień do pracy i złożyć w zakładzie pracy zwolnienie? Czy jeśli w chwili obecnej dostaje zasiłek chorobowy w wysokości ok 3000 zł ( średnia z ostatnich 12 miesiecy) to taki sam zasiłek będzie przysługiwał mi podczas kolejnego zwolnienia?
Ania nie musisz wracać na jeden dzień. Pierwszego dnia którego wracasz po prostu składasz zwolnienie lekarskie. Zasiłek w takim przypadku będzie taki sam
Ale jeśli druga ciąża jest podczas jeszcze urlopu macierzyńskiego to bierzemy l4? Co z niewykorzystanym macierzyńskim? Przepada czy przechodzi na drugi macierzyński i można go jeszcze wykorzystać?
Pani Joanno – https://matkaprawnik.pl/ciaza-na-urlopie-macierzynskim/
Witam, przebywam na wychowawczym i 1wrzesnia jestem umówiona na powrót do pracy. W kadrach twierdzą że muszę przepracowanych 1dzien lub wziąść dzień urlopu, natomiast ja planowałam pójść od 21sierpnia na ciążowe zwolnienie gdyż wtedy jestem umówiona na wizytę lekarską. Czy muszę przepracowanych ten 1dzien? Czy zwolnienie może być wystawione wcześniej?
zwolnienie może być wystawione wcześniej i nie ma konieczności przepracowania ani jednego dnia
Dziekuje
Witam, Chciałam się upewnić w powyższym temacie. Za 2 tygodnie wracam do pracy z wychowawczego, aby przejść zaraz na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Od pracodawcy usłyszałam, że wystarczy, że złożę wniosek o dzień lub dwa opieki nad dzieckiem i następnie przedłożę zwolnienie lekarskie. Rozumiem, że nie muszę brać opieki na dzieckiem, tylko pierwszego dnia pracy od razu składam zwolnienie lekarskie albo wysyłam pocztą informując o tym pracodawcę?
Pani Mileno, tak może Pani złożyć od razu zwolnienie lekarskie. Te dwa dni może wziąć tata jeśli jest pracownikiem. Powodzenia!
Czyli lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie kiedy jeszcze przebywam na urlopie wychowawczym? Zwolnienie nie musi być wystawione z datą powrotu do pracy?
Pani Natalio, jak najbardziej może, trzeba będzie tylko dopilnować dostarczenia do pracodawcy w ciągu 7 dni od wystawienia no i pamiętać, że wynagrodzenie chorobowe będzie wypłacone od dnia „powrotu”. pozdrowienia!
Bardzo dziękuję za informacje. tego właśnie szukałam 🙂
?
Odzywam się rok później 🙂 nastąpiła u nas mała zmiana planów, synek urodził się przedwcześnie i chcielibyśmy poświęcić mu jeszcze trochę czasu, dlatego postanowiłam, że skorzystam jednak z urlopu wychowawczego. Pani Kasiu proszę o informację czy mogę przejść od razu po macierzyńskim na urlop wychowawczy i jak będzie liczony zasiłek chorobowy jeśli pod koniec roku zaszłabym w ciążę i bez powrotu do pracy przedstawiła pracodawcy l4?
Pani Aniu, może Pani od razu przejść na wychowawczy. Jeśli po ostatnim miesiącu w w którym pobierała Pani zasiłek macierzyński – miną więcej niż trzy miesiące kalendarzowe, kadrowa sięgnie do kwoty jaką ma pani na umowie i ona będzie podstawą do obliczenia kolejnych zasiłków. Powodzenia!
A co się dzieje w sytuacji gdy ta podstawa okaże się być niższą od najniższej krajowej?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dziękuję za artykuł. Skarbnica wiedzy. Chciałam zapytać jak sytuacja będzie wyglądać w moim przypadku: po urodzeniu pierwszego dziecka, skorzystałam roczny urlop rodzicielski/ macierzyński i wróciłam do pracy na 3,5 mca, jednak z powodu braku opiekunki nad dzieckiem zdecydowałam o urlopie wychowawczym, na którym obecnie jestem. Planuje drugie dziecko i tu moje pytanie : podstawa zasiłku chorobowego i macierzyńskiego będzie naliczona tylko od kwoty wynagrodzenia tych 3,5 mca między ciążami (dodam że to podstawa większa niż przed 1. Ciąża) czy z okresu 12 mcy, tzn tych 3 mcy plus 9 mcy sprzed pierwszej ciąży?
Podpinam się pod pytanie:) Jak jest z tym wyliczaniem? Pozdrawiam ciepło:)
Dziekiję za miłe słowo ? naliczą Ci nową podstawę z tego co przepracowałaś po powrocie z rodzicielskiego a to dlatego, ze pomiędzy pobieraniem zasiłku macierzynskiego a kolejnym zasiłkiem – minie więcej niż 3 miesiące- okres wychowawczego tez liczy się so tego okresu
Dziękuję:) Jesteś Aniołem 🙂
Hehe uwierz mi, że nie ?
Tak dla pewności? Zakładając, że przerwa pomiędzy urlopem macierzyńskim, a kolejnym L4 jest np.4 miesiące kalendarzowe, to nowa podstawa to jest te 4 miesiące + 8 sprzed ciąży? Czy ma być ciągłość 12 miesięcy przy obliczaniu czyli 8 z urlopu macierzyńskiego + 4 po urlopie? Pytam, bo podczas mojego pobytu na urlopie macierzyńskim wzrosła podstawa wynagrodzenia na moim stanowisku, ale zastanawiam się czy mimo to powrót będzie dla mnie opłacalny. Z góry przepraszam jeśli moje pytanie jest niemądre, ale przegooglowałam już tyle stron i jestem coraz bardziej skołowana:(
Nie nie – nowa podstawa to te 4 miesiące. Jest obliczana na nowo na podstawie tego ile miałaś przez te cztery miesiace. I nie ma znaczenia czy masz tutaj 12 miesiecy. Ale dobrze zauważyłaś ze tu są liczone miesiące kalendarzowe czyli jeśli zasiłek skończył sie w połowie lutego to nowa podstawa będzie liczona od 1 czerwca. Nie ma głupich pytań naprawdę. To są moim zdaniem naprawdę skomplikowane rzeczy a jiz dla kobiety w ciąży, karmiącej czy opiekującej sie małym dziecka to wyzwanie. Cała nasza uwaga jest skierowana w wiadomo którą stronę ?
Uwielbiam Cię:) Dziękuję 🙂
Nieogarnięta jestem ostatnio:o Zakładając te 4 miesiące, sumujemy wynagrodzenie z tych czterech miesięcy i dzielimy przez 4 czy prze 12? Chyba zmienisz zdanie na temat braku niemądrych pytań :/ Zdaje sobie sprawę, że teraz to już bardzo nadwyrężam Twoją dobroć, ale jesteś dla mnie teraz Skarbnicą Wiedzy 🙂
Teraz faktycznie przesadziłaś ? liczą średnią z 4 miesiecy.
Co ja bym bez Ciebie zrobiła 🙂 Pozdrawiam bardzo cieplutko:)
A jak to będzie w moim przypadku- podjęłam pracę 1 września 2014, od początku listopada 2014 byłam na L4 w związku z ciążą, wykorzystałam roczny urlop macierzyński, teraz jestem na urlopie wychowawczym bezplatnym. Jeśli zajdę teraz w ciążę i przerwę urlop wychowawczy i znów wezmę zwolnienie z powodu ciąży to jaka będzie wysokość zasiłku biorąc pod uwagę fakt,że pracowałam u tego pracodawcy tylko dwa miesiące?
Podstawa będzie naliczana ponownie. Możliwe, że będzie po prostu podobna wysokość wynagrodzenia – czyli to co masz na umowie. Wykorzystywałaś urlop?
A co w przypadku gdy wychowawczy był dłuższy niż rok? Dodatkowo pomiędzy urlopem macierzyńskim a urlopem wychowawczym wybrałam zaległy urlop. Byłam przekonana, ze wymiar świadczeń bedzie identyczny jak przy pierwdzej ciąży, a okazało się, ze podstawą do wyliczenia składek jest goła podstawa…
Tak niestety tak jest. zgodnie z ustawą jeśli pomiędzy zasiłkami moja więcej niż 3 miesiące podstawa jest naliczana od nowa
A z jakiej ustawy i którego artykułu to wynika? Czy nadal to obowiązuje?
art. 43 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa [tzw. Ponowne powstanie prawa do zasiłku]:
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Witam,
Pogubiłam się trochę bo wydaje mi się że w komentarzu jest ona odpowiedź aniżeli w treści głównego posta (patrz punkt wysokość wynagrodzenia). Tam pisze Pani że wynagrodzenie będzie liczone z 12stu miesięcy w których ostatnio pracowałyśmy….
co do zasady liczona jest z ostatnich 12 miesięcy, ale są od tego odstępstwa.
Wspomnę, iż pozmieniały się przepisy i uprawnienia ZUS do kontroli przebywania na zwolnieniach lekarskich. Post w przygotowaniu ? – JEST JUŻ TEN POST? 🙂
dobra, znalazłam 🙂
Zona aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym, I zaszla w kolejna ciaze. Szukamy informacji jak to.jest poniewaz po zgloszeniu pracodawcy o powrocie do pracy w pierwszy dzien chcemy dac L4, lecz w zakladzie w pierwszy dzien zona ma przejsc badanie lekarskie medycyny pracy. Kwestia czy ma podejsc do tych badan czy przed badaniami zlozyc l4 bez zdolnosci do pracy..Bardzo prosze o pomoc
Panie Przemku, procodawca nie wie, że żona złoży zwolnienie lekarskie pierwszego dnia i w związku z tym obowiązkowo kieruje ją na wykonanie badań. Proszę po prostu przyjąć do wiadomości, że badanie trzeba wykonać i go nie robić, gdyż i tak składając zwolnienie lekarskie żona nie jest zdolna do pracy a tym samym nie ma sensu robienie badań, których celem jest określenie czy pracownik po dłuższej nieobecności jest zdolny do pracy. Zaraz w ogóle uzupełnię wpis o tą kwestię. powodzenia 🙂
Dziekuje bardzo za pomoc. Pozdrawiam
nie ma za co 🙂 powodzenia!
Również przebywam na urlopie wychowawczym i jestem w ciąży. Chcę złożyć wniosek o powrót do pracy. I moje pytanie jest takie? Czy pracodawca może „zmusić” żeby zdolność do pracy była dostarczona wcześniej niż pierwszy dzień pracy?
Pozdrawiam Monika
Zdecydowanie nie. przed rozpoczęciem obowiązków służbowych w godzinach pracy ma być potwierdzona ewentualna zdolność do pracy
witam! świetny artykuł! mam tylko pytanie, bo moja sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana :> oprocz pracy na umowe o pracę, jestem jeszcze w spółce cywilnej. obecnie jestem na urlopie macierzynskim z umowy o pracę. planuję pójść na urlop wychowawczy, podczas ktorego mam nadzieję zajść w drugą ciążę. jezeli się uda, to przerywam wychowawczy i idę na L4 (mam wskazania). Jeżeli dobrze zrozumiałam księgową to podczas wychowawczego w spółce moge nadal pracować. Stąd moje pytanie- z czego będzie naliczane wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim i pozniejszym urlopie macierzynskim? pytałam o to w ZUSie..ale niewiele zrozumiałam :> Pani powiedziala,ze nie dostane na L4 nic ,o ile nie zacznę w spółce placić jakiegoś dodatkowego ubezpieczenia chorobowego. z góry dziekuję za pomoc i pozdrawiam.
Dzięki ! Jeśli będziesz na zwolnieniu pracować nie możesz nigdzie. Natomiast faktycznie na wychowawczym możesz w spółce pracować jeśli to nie wyklucza osobistej opieki nad dzieckiem. Jeśli pomiędzy macierzyńskim a l4 nie miną trzy miesiące kalendarzowe – zasiłki bedą takie same jak poprzednio. Natomiast jeśli przerwa będzie dłuższa do podstawa będzie naliczana z tego co masz na umówie o prace.
Jak ja się cieszę, ze trafiłam na ten blog 🙂 Właśnie go „magluje” 🙂
Jako, że mam sytuację identyczną jak opisana (tzn. jestem na macierzyńskim z umowy o pracę i dodatkowo wspólnikiem w spółce cywilnej, również planuję przejść wychowawczy z umowy), to pozwolę sobie dopytać tutaj 🙂
Jeżeli od macierzyńskiego do l4 nie miną 3 miesiące to chorobowe i zasiłek macierzyński będę dostawać takie jak do tej pory, a jeżeli ten okres przekroczy 3 miesiace, a umowa o pracę się nie zmieniła to, jak dobrze rozumiem, będzie to ta sama kwota?? Czy ja coś nie rozumiem?
I jeszcze dopytam to co już wspólnik mi oznajmił, po przejściu na wychowawczy z umowy muszę opłacać zus w spółce? Czy to jakoś wpływa na wysokość świadczeń chorobowego i macierzyńskiego?
Tak dobrze rozumiesz – pełne miesiące kalendarzowe muszą minąć. Ma to znaczenie z punktu widzenia np premii wliczanych do obliczenia podstawy zasiłku. Dlatego kwoty mogą różnić się. Jeśli chodzi o przejście na wychowawczy to na stronach ZUS znajdziesz dokładną informację o wychowawczym na działaności. Z resztą na forum na blogu wydaje mi się, że temat był już poruszany
Bardzo dziękuję za ten artykuł! Wszystko przejrzyście wytłumaczone. Mnie jednak nurtuje pewna kwestia – co w sytuacji bardzo zmiennego wynagrodzenia? – podam przykład – załóżmy, że 28 lutego kończy mi się urlop rodzicielski. Mam wynagrodzenie zmienne (część stała – załóżmy dla uproszczenia 2000 zł + premie). W związku z tym średnie wynagrodzenie z 12 mcy poprzedzających L4 ciążowe wyniosło powiedzmy 3000 zł i taką wysokość dostawałam będąc na L4 w ciąży (obecnie 80% tej kwoty). Kiedy skończy mi się rodzicielski, chcę (muszę) wykorzystać 2 miesiące zaległego urlopu, a następnie chcę iść na wychowawczy. Problem w tym, że na urlopie wypoczynkowym będę dostawać jedynie podstawę wynagrodzenia (pracodawca bierze bowiem pod uwagę dochód za 3 mce przed L4, a w tych miesiącach nie miałam premii). Gdybym w tej sytuacji zaszła w ciążę będąc na wychowawczym (np po pół roku przebywania na wychowawczym), w jakiej wysokości wynagrodzenie będę dostawała na L4? Z góry dziękuję 🙂
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo jeżeli miedzy okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Czyli musza minąć pełne trzy miesiące po rodzicielskim do następnego zwolnienia zeby naliczyć podstawę od nowa. Jeśli minie mniej niż trzy miesiące będzie to ta sama kwota co na poprzednim l4
A jeśli najniższa krajowa się z latami zwiększyła? To nam nadal pozostaje i jest brana pod uwagę ta z 2015 roku?
Żaneta nie rozumiem o co pytasz ? Napisz proszę jaśniej
A jak wyglądac będzie powyzsza sytuacja gdy jest się na wychowawczym i np po pół roku przebywania na wychowawczym zaje w ciążę i pójdę na L4 ? – który dochód będzie brany pod uwagę przy wyliczaniu wysokości zasiłku chorobowego? Ta z urlopu macierzynskiego? Z wypoczynkowego czy z podstawy na umowie? Z góry dziękuję a twój blog uwielbiam i jest uzależniający 😉
Miło coś takiego przeczytać ? Okres wychowawczego wlicza się do tych trzech miesiecy i tu podstawą do obliczeń będzie tak zwany golas czyli to co masz de facto w umowie ?
Cześć, potrzebuję potwierdzenia że dobrze zrozumiałam co wyżej. Koniec macierzyńskiego-wykorzystanie urlopu wypoczynkowego- ide na wychowawczy (jeśli zajdę w ciaze ponizej 3m to liczona bedzie taka sama średnia jak była przy pierwszej ciązy?czy wtedy wlicza sie do niej tez to z urlopu?) – zachodze w ciaże po wiecej niz 3m wychowaczego i wtedy golas? Dzieki w ogóle za rzetelny artykuł, kobita w zusie mi nie umiała pomóc 😀
Dobrze rozumiesz. od ostatniego dnia pobierania zasiłku macierzyńskiego do pierwszego dnia zwolnienia ciążowego nie mogą minąć więcej niż 3 miesiące kalendarzowe – przykład: 3 lipca skończył się macierzyński, to maksymalnie do końca października musisz przedstawić zwolnienie lekarskie, aby zasiłek i chorobowy i późniejszy macierzyński był w tej samej wysokości.
super, że artykuł przydaje się. 🙂
A jeśli pierwszego dnia po powrocie zmieniam wymiar etatu i podstawę ?
to podstawa liczy się na nowo
Może jeszcze Pani odpiszę po takim czasie… A jeśli minęło więcej czasu, ponad 3 miesiące urlopu wychowawczego, to jak będzie naliczany nowy zasiłek. Jeśli po urlopie rodzicielskim, pracownica idzie na urlop wypoczynkowy zaległy i aktualny – 3 miesiące, później na urlop wychowawczy i po np 6 miesiącach zachodzi w ciążę – idzie na zwolnienie lekarskie, rodzi, to jakie okresy będą brane pod uwagę w wyliczeniu zasiłku? Gubię się…
Pani Anno, potrzebuję dokładnych dat tak naprawdę, jeśli od ostatniego zasiłku minęły więcej niż trzy miesiące kalendarzowe – w oparciu o ten okres. Jeśli nawet nie byłoby żadnego wynagrodzenia – czyli sam wychowawczy – podstawa do ustalenia wymiaru zasiłku jest po prostu kwotą z umowy. Powodzenia!
Witam serdecznie, a czy może Pani wskazać podstawę prawną odnośnie naliczania na nowo podstawy mimo, że nie minęły 3 pomiędzy zasiłkami? nie mogę niestety znaleźć, a w mojej sytuacji różnica może być naprawdę znaczna.
Art. 43 ustawy zasiłkowej
A jeżeli po urlopie rodzicielskim wykorzystam urlop, pójdę na wychowawczy i zajdę w ciąże to mogę od razu przynieść L4 ?( czy wcześniej wykorzystany urlop wypoczynkowy oznaczał mój powrót do pracy czy trzeba zgłaszać powrót do pracy i dopiero w pierwszym dniu dać l4?
Pani Joasiu, może Pani, natomiast nie bardzo rozumiem, o co chodzi ze zgłoszeniem powrotu?
Witam, niby wszystko pani jasno wyjasnila ale chcialam zapytac o moja sytuacje.
Od 2013 roku mam umpwe na czas nieokreslony zaszlam w pierwsza ciaze bylam na l4 I 30 kwietnia 2015 urodzilam, pozniej bylam rok na macierzynskim po czym do 22lipca 2016 przebywalam na urlopie wypoczynkpwym. Nastepnie przeszlam na urlop wychowawczy do 30 maja 2017. 1czerwca przedlozylam zwolnienie gdyz jestem w kolejnej ciazy.
Moja podstawa do wynagrodzenia zgodnie z umowa to 2000zl wiec czuje sie pokrzywdzona gdyz dostalam za 29 dni raptem 1435 zl. Dzwonilam do zakladu I pani mnie w sumie zbyla mowiac ze wyliczyli podstawe do l4 z dwuch miesiecy I nie jest to mniej niz srednia krajowa wiec mam sie nie czepiac. Czy faktycznie nic nie moge zrobic ? Przeciez ta wyliczona podstawa to duzo ponizej mojej podstawy na umowie?
Zuzanna czy udało Ci się wyjaśnić twoją sytuację? Skąd takie kwota? Mam podobny problem.
A jeśli po urlopie rodzicielskim korzysta się z wypoczynkowego który trwa prawie 4 miesiące (tyle zaległego urlopu się zebrało) i wróci się do pracy i w ciągu np. dwóch miesięcy zajdzie się w ciążę, to już wtedy na nowo nalicza się podstawę?
do podstawy wlicza się okres urlopu wypoczynkowego, także – tak podstawa będzie naliczana na nowo
Podbijam pytanie Fasoli. Czy w takiej sytuacji na nowo nalicza się podstawę (wydaje mi się, że tak, bo przecież w okresie urlopu wypoczynkowego nie pobiera się zasiłków), a jeśli tak, to jak należy ją obliczyć? Czy za podstawę bierzemy wówczas wynagrodzenie z tych 4 miesięcy i dzielimy przez 4, czy też powinniśmy dzielić przez 12 (4 miesiące urlopu wypoczynkowego + 8 miesięcy urlopu wychowawczego, za które nie wypłacono żadnego wynagrodzenia)?
urlop wypoczynkowy i wychowawczy wlicza się do tego okresu pełnych trzech miesięcy kalendarzowych. Jeśli tak się zdarzy, że w tym okresie wynagrodzenie nie zostanie wypłacone – ze względu na przebywanie na urlopie wychowawczym – wtedy podstawą do obliczenia zasiłków będzie de facto to co jest na umowie. jeśli po rodzicielskim – przebywało się ponad trzy pełne miesiące na wypoczynkowym – to tylko ten okres będzie brany pod uwagę do obliczania wysokości zasiłków.
chcę się upewnić czy dobrze rozumiem, a oto moja sytuacja: do 6.02 byłam na urlopie rodzicielskim, od 7.02 do 4.04 na zaległym wypoczynkowym, następnie do końca maja na wychowawczym i od czerwca l4 ciążowe – w moim przypadku wypłacana będzie goła podstawa z umowy? o ile wcześniej powinnam przejść na zwolnienie, żeby liczyła się stara podstawa? Z góry dziękuje za odpowiedz.
od czerwca nalicza się nowa podstawa, więc żeby była taka samo wysokość zasiłków jak przy poprzedniej ciąży, L4 powinno być złożone najpóźniej ostatniego dnia maja
Gola podstawa, golas czyli 0?Czy to co mam brutto na umowie?
czyli to co jest na umowie 🙂 chyba niefortunne określenie 😉
Witam, super to wszystko wyjasniasz? Ale mnie ciekawi przypadek, gdy podczas urlopu macierzynskiego konczy sie umowa o prace, ktora nie zostaje przedluzona, ja dostaje pieniadze z ZUSu do konca urlopu rodzicielskiego, a czy gdybym zaszla w tym czasie w druga ciaze sa jakies szanse na jakies pieniadze z ZUSu po zakonczeniu urlopu rodzicielskiego?
Dzięki ! O to mi właśnie chodzi. Zajrzyj na forum dostępne u mnie na blogu ktoś już właśnie o to pytał. Samo zajście w ciąże niestety nie powoduje przedłużenia trwania zasiłku. Możesz zarejestrować się jako bezrobotna – będziesz miała ubezpieczenie zdrowotne ale i bez tego jako kobiecie w ciąży przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Bez kolejnej pracy nawet l4 nic nie da
A co to oznacza ze należy pamiętać o wybraniu całego urlopu oraz opieki nad dzieckiem przed urlopem wychowawczym?
Wychowawczy jest bezpłatny a urlop wypoczynkowy płatny. Chodzi o to, zeby o tym pamiętać, że na macierzyńskim, l4 i wychowawczym normalnie urlop nalicza się. Podczas wychowawczego już nie. Co do opieki nas dzieckiem – to są dni pełnopłatne jak nie wybierzesz to przepadną
ale dalej nie roumiem czemu należy wybrać urlop 🙂
Zaległy urlop należy wybrać z tej prostej przyczyny, że jest zaległy ? i powinien być wybrany w pierwszej kolejności. Bieżący urlop nie kusi być wykorzystywany przed urlopem wychowawczym
ok, teraz pytanie z innej beczki 🙂 rodzilam w listopadzie 2016, mam z tego roku 2016 19 dni urlopu. Teraz jest 2017, w listopadzie konczy mi sie macierzynski, lecz planuje byc od razu w drugiej ciąży, wiec macierzynski bedzie mi sie konczyl w 2018 r. Czy urlop za 2016 mi nie przepadnie?
Nie przepadnie. Możesz go wziąć od razu po macierzyńskim tym albo następnym
A ja chciałam zapytać jak wyglada sprawa z zajściem w kolejna ciąże jeszcze w czasie trwania pierwszego urlopu macierzyńskiego? Czy można w czasie jego trwania dostarczyć pracodawcy L4 ciążowe? Czy ewentualnie niewykorzystane tygodnie urlopu macierzyńskiego na pierwsze dziecko można wykorzystać po drugiej ciazy lub czy możliwe jest wyrównanie wyosokoaci zasiłku macierzyńskiego jeśli cały czas pobieram 80% a nie 100 i 60%? Nie udało mi się na Twoim blogu znaleść takiej informacji.
A można zaległy urlop wziąć po urlopie wychowawczym? Czy przepadnie? Jak długo można go wykorzystać? A jak nastąpi likwidacja firmy? Kto wtedy ( i czy w ogóle) wypłaci zaległy urlop?
Można wybrać zaległy urlop po wychowawczym nie przepadnie. W przypadku likwidacji takimi sprawami zajmuje się likwidator
Dzień dobry, czy jeśli planuję powrót do pracy 03.08 a do lekarza pójdę 01.08 to czy będzie problemem jeśli to zwolnienie zostanie wystawione już od 01.08?
Świetny blog! Na pewno będę częstym gościem. Jestem właśnie w drugiej ciąży, pracowałam 7 miesięcy -wcześniej byłam na urlopie macierzyńskim. Zastanawiam, jaki okres będzie podstawą do wyliczenia wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim, na ktòre planuje wkrótce przejść. Dodam, że wcześniej pracowałam w innej firmie, a przez pół roku podlegałam jedynie pod ZUS bo umowa mi wygasła.