Uprawnienia mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim. O czym powinna pamiętać, każda wracająca po urlopie macierzyńskim do pracy mama.
- Pracodawca musi przyjąć Cię na stanowisko, które zajmowałaś przed urlopem. Jeśli nie jest to możliwe, musi Cię zatrudnić na stanowisko równorzędne lub takie, które odpowiada Twoim kwalifikacjom zawodowym. Takie zmiany stanowiska nie mogą jednak powodować obniżenia wynagrodzenia a wręcz przeciwnie, wynagrodzenie może zwiększyć się. Tutaj piszę o tym, kiedy tak może się stać.
- Ochrona przed zwolnieniem – jeśli obawiasz się, że po powrocie do pracy możesz dostać wypowiedzenie, istnieje sposób, żeby odwlec to trochę w czasie. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego (uprawnionymi są ojciec i matka zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy) wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. To oznacza, że wystarczy na 21 dni przed końcem urlopu czy to wychowawczego, macierzyńskiego czy rodzicielskiego, złożyć wniosek o np. pracę w wymiarze 7/8 etatu (ale maksymalnie do połowy wymiaru etatu) i jesteś już objęta ochroną od dnia złożenia tego wniosku. praca w mniejszym wymiarze możliwa jest (chyba, że dalej pracodawca wyraża zgodę) w takim okresie w jakim przysługuje urlop wychowawczy, jednak ochrona będzie trwała tylko do 12 miesięcy; warto pamiętać, że w przypadku ciąży na zmniejszonym etacie – ulegnie zmniejszeniu również podstawa obliczenia czy to L4 czy późniejszego zasiłku macierzyńskiego. Istnieją oczywiście sytuacje, w których nawet zmniejszenie etatu nie pomoże przy ewentualnym zwolnieniu. Są to: ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przesłanki do zwolnienia z winy pracownika (fachowo: jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika).
- Do ukończenia przez dziecko 4 roku życia, pracodawca nie może zatrudniać Cię bez Twoje zgody w godzinach nadliczbowych (jeśli wyrazisz zgodę przysługuje za to dodatek), w porze nocnej (godz. 21-7), w systemie przerywanego czasu pracy oraz nie może wysłać Cię w delegację lub na szkolenie poza miejsce zamieszkania. Uprawnienia te przysługują pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
- Przysługują Ci w ciągu roku kalendarzowego 2 dni lub 16 godzin wolnego tzw. opieki nad dzieckiem do lat 14 – u; ilość dzieci nie zwiększa wymiaru tych dni/godzin. Więcej informacje znajdziesz TUTAJ.
- Przysługują Ci przerwy na karmienie piersią, o których piszę tutaj (dla kodeksowych pracowników) i tutaj (dla nauczycielek i innych pracowników, których obejmuje Karta Nauczyciela); jeśli wracając do pracy, zmniejszasz sobie etat, też przysługują Ci przerwy na karmienie, o których tutaj;
- Zwolnienie na chore dziecko do lat 14-tu czyli zasiłek opiekuńczy. W przypadku choroby dziecka i sytuacji, w której nikt inny w rodzinie nie może się nim zaopiekować, Tobie jako pracownikowi przysługuje płatne 80% zwolnienie lekarskie na opiekę nad nim. Oczywiście, jeśli Tata jest ubezpieczony (również dotyczy działalności gospodarczej) on też może takie zwolnienie wziąć, ale nie możecie wziąć go jednocześnie. Takie zwolnienie przysługuje na maksymalnie 60 dni w roku łącznie dla obojga rodziców, niezależnie od posiadanej liczby dzieci (a po 14 roku życia – 14 dni). Trzeba dostarczyć jak zawsze w ciągu 7 dni zwolnienie lekarskie oraz formularz dostępny tutaj. (ZUS Z-15)
- Więcej informacji o zasiłku opiekuńczym znajdziesz TUTAJ
- Zwolnienie na dziecko zdrowe do lat 8-miu czyli zasiłek opiekuńczy. Ustawodawca uwzględnił sytuacje, w których możemy domagać się zasiłku na zdrowe dziecko:
-
- niespodziewanie zamknięto żłobek, lub klubik dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii)
- zachorowała niania, która podpisała umowę uaktywniającą (więcej TUTAJ), albo zachorował dzienny opiekun dziecka,
- inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej i wydał decyzję o izolacji dziecka,
- twój małżonek, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
- matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem.
źródło: www.obywatel.gov.pl
Tutaj również trzeba będzie złożyć płatnikowi składek druk ZUS Z-15 ale i szereg innych dokumentów w zależności od powodu niezdolności do pracy. Dni, które przypadają na zwolnienie na zdrowe dziecko wliczają się do tych 60, o których pisałam wcześniej. Jest to jedna pula. Zwolnienie na zdrowe dziecko, jest również płatne w 80%.
9. Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i/lub rodzicielskim TUTAJ.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Zmniejszenie etatu (powodujące ochronę przed zwolnieniem przez 12 miesięcy) np. do 7/8 można połączyć z przerwami na karmienie. W ten sposób 8 godzinny czas pracy zamieniamy na 6-cio a płacone mamy jak za 7 (wersja z jednym dzieckiem urodzonym przy jednym porodzie).
A praca zmianowa? Jest przecież mnóstwo kobiet, które pracują na tzw. zmiany a to może kłócić się z zatrudnieniem mamy w porze nocnej (wyżej pkt. nr 3). Niestety nie ma przepisów, które wprost odnoszą się do takiej sytuacji. Art. 1517 [Pora nocna] Kodeksu Pracy:
1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700.
2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.
Tyle przepisów. Jeśli mamie zależy na tym, aby przez pewien okres a maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 lat nie pracować na zmiany bądź w porze nocnej należałoby zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy o ustalenie indywidualnego toku pracy. No tak, tylko kto może sobie na to pozwolić? Jeśli zakład pracy, pracuje w trybie właściwym dla siebie i przychylenie się do prośby mamy będzie trudne albo niewykonalne, nie pozostaje nic innego jak pracować.
Ważne info dla tych z Was, które pracują ponad 8 godzin dziennie (np. praca w ruchu ciągłym). Zgodnie z art. 148 Kodeksu Pracy pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin. I CO NAJWAŻNIEJSZE – zachowujesz prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu swojego wymiaru czasu pracy.
Matka prawnik
Podstawa prawna.
- Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami)
- Ustawa z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zmianami).
- Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z 13 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 90, poz. 844) tj. z 23 sierpnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1474)
- Ustawa z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636)
Dzień dobry Pani Mecenas,
Dziękuję za trud włożony w prowadzenie tego bloga! 🙂
Mam nadzieję, że uda się Pani odpowiedzieć na moje pytanie.
Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim. W moim zakładzie pracy są prowadzone zmiany organizacyjne i osoby zajmujące to samo stanowisko co ja są zwalniane z powodu likwidacji stanowisk. Na moje miejsce jest zatrudniona osoba na zastępstwo do czasu kiedy ja wrócę z macierzyńskiego. Czy pracodawca może zwolnić tą osobę i zlikwidować moje stanowisko pracy? Czy może pracodawca musi dla mnie trzymać koniecznie to konkretne stanowisko? A jeśli pracodawca zdecydowałby się zatrudnić tą panią na moim stanowisku na czas nieokreślony, to czy wtedy po moim powrocie pracodawca musi dla mnie po prostu utworzyć (tak jakby) nowe stanowisko (chodzi mi o nowe miejsce pracy, ale stanowisko to samo, które zajmowałam przed macierzyńskim)? To wiąże się ze zwiększeniem etatów danego stanowiska.
Witam. Wracam do pracy po macierzyńskim . Chce przejść na 6 godzin ze względu na epilepsje narzecoznego i dziecko , mimo ze jest przyjety do zlobka , ale chce pracowac na 6 godzin . Czy pracodawca moze mi odmowic w takim wypadku pracowania na 6 godzin i moze zabronic mi pracowac wtedy kiedy ja chce na zmiane ?
Witam. Wracam do pracy po macierzyńskim . Chce przejść na 6 godzin ze względu na epilepsje narzecoznego i dziecko , mimo ze jest przyjety do zlobka , ale chce pracowac na 6 godzin .
Czyli jeśli dobrze rozumiem pracownik ma obowiązek obniżyć mi – na mój wniosek- wymiar pracy ? I tylko na 12 miesięcy, ale później nadal należy mi się urlop wychowawczy ?
Witam,
Czy wniosek o obniżenie czasu pracy można złożyć maksymalnie na okres 12 miesięcy? Chcę go złożyć do końca roku w którym dziecko kończy 6 lat. Czyli ponad 35 miesięcy. Pracodawca może odrzucić taki wniosek?
Korzystałam już z urlopu wychowawczego. Pracodawca uważa, że mogę wnioskować o zmniejszenie etatu tylko na taki okres czasu jaki pozostał z 35 miesięcy. Czy jest to słiszne? Czy na takiej podstawie pracodawca może całkowicie odrzucić mój wniosek? A może musi go przyjąć tylko w skróconym przez siebie okresie czasu?
Dzień dobry,
Jestem obecnie na urlopie rodzicielskim, ale chce wrócić na pol etatu do pracy. Czy w takiej sytuacji muszę od razu odebrać zalegly urlop wypoczynkowy ? Mam go 50 dni plus 26 dni z tego roku (nie zdążyłam wrócić do pracy po pierwszym dziecku i tyle się uzbierało).
Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry. Mam pytanie, co w przypadku gdy w trakcie urlopu macierzyńskiego pracodawca wprosił system pracy 2 zmianowy. Po powrocie otrzymałam zgodę na prace tylko na pierwszą zmianę. Po 2 miesiącach większość zgod wydanych w jednostce zostały cofniete w tym moja również. Pracodawca tlumaczy to pandemia. Czy faktycznie nie mam żadnej ochrony by zmian uniknąć. Podczas pracy na popołudnia nie widuje się z dziećmi.
Jezeli wróciłam do pracy 8 marca to moge zlozyc wniosek o zmniejszenie etatu na 3/4 np dzisiaj czyli 16 marca to 6 kwietnia wniosek bedzie rozpatrzony?
Dzień dobry, dziekuje za artykuł, jest bardzo pomocny. Nurtuje mnie pytanie czy którekolwiek z tych praw będę miała jeśli zmienię pracodawcę po macierzyńskim? Np brak godzin nadliczbowych?
Chciałam zmienić pracodawcę ale jak dowiaduje się o tych opcjach ze zmniejszaniem etatu to muszę się zastanowic
Dzień dobry,
Mam pytanie czy te informacje są aktualne? Wracam do pracy we wrześniu i chciałabym wykorzystać z przysługujących praw..
Pozdrawiam
Pani Kasiu, a co z dniem wolnym przypadającym za święto wypadające w sobotę? Np tegoroczne Boże Narodzenie? Czy pracodawca może mi go oddać po zakończeniu urlopu, który jest bezpośrednio po urlopie rodzicielskim?
Nie bardzo mogę znaleźć odpowiedź na nurtującą mnie kwestię, więc zapytam: 14 grudnia kończy mi się urlop rodzicielski, do pracy wracam 5 marca 2021 r. ze względu na zaległy urlop wypoczynkowy. Kiedy zatem powinnam złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy i z jaką datą początkową, by być chroniona przed zwolnieniem również podczas korzystania z zaległego urlopu wypoczynkowego?
Podczas urlopu wypoczynkowego pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy o pracę – w tym czasie obejmuje Cię ochrona zatrudnienia. Wniosek o obniżenie etatu należy złożyć na 21 dni (kalendarzowych) przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. W Twoim przypadku było to 12.02.2021 r. Jeżeli nie złożyłaś go w tym terminie to pracodawca obniży twój wymiar czasu pracy nie później niż w ciągu 21 dni od dnia wpłynięcia wniosku. Np. złożysz go w pierwszym dniu pracy to pracodawca wyrazi zgodę na rozpoczęcie pracy w obniżonym wymiarze w ciągu 21 dni licząc od 5.03. Czyli najpóźniej rozpoczniesz pracę w nowym wymiarze 25.03. Zwrócę uwagę, że ochrona zatrudnienia obowiązuje przez pierwszych 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku, a nie od dnia rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze.
Pracodawca próbuje nie wypłacić mi bonusa za czas kiedy byłam na urlopie wypoczynkowym po rodzicielskim. Nawet w regulaminie wynagradzania napisane jest, że urlop wypoczynkowy nawet powyżej 30 dni nie pomniejsza bonusa. Czym się podeprzeć?
Pani Marto, właśnie regulaminem pracy obowiązującym u pracodawcy. Jeśli pomimo tego pracodawca nie zmieni stanowiska jedyną możliwością jest skierowanie sprawy do sadu. powodzenia!
Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego, jeśli wrócę na pełny etat przysługuje mi również 12 miesięczna ochrona przed zwolnieniem? czy taka ochrona przysługuje tylko w sytuacji zmniejszenia etatu?
Dzień dobry,
Czy po urlopie wychowawczym można wrócić na skrócony etat i wtedy też się jest na okresie ochronnym? Do jakiego wieku dziecka jesli jest to możliwe?
Pani Izo, do konca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy lat sześć. Powodzenia!
Dzień dobry,
czy jeżeli wrócę do pracy na pełen etat po urlopie macierzynskim, korzystając jedynie z przerwy na karmienie i powiedzmy po miesiącu dojdę do wniosku, ze nie jestem w stanie zorganizować życia rodzinno-domowego, mam możliwość złożenia wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy na 7/8 lub 3/4 etatu?? Czy mój pracodawca nadal nie może mi odmówić prawa do skorzystania z tej opcji? Nie złożyłam wniosku 21 dni przed powrotem z macierzyńskiego i teraz rozważam inne opcje. Dziękuję za odpowiedź.
Pani Agnieszko, pracodawca nie może Pani odmówić. To uprawnienie może Pani wykorzystać do końca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy lat 6. powodzenia!
Dzień dobry 🙂 mam nadzieję, że jeszcze się tu zagląda. Mam takie pytanie, dość nietypową sytuację: po urlopie rodzicielskim chce wrócić do pracy na 7/8 etatu. Czy jeśli po roku wrócę na pełny, mogę później jeszcze raz obniżyć etat, bo tak naprawdę dalej mam dwa lata wychowawczego? Czy jednak pracodawca nie musi się już zgadzać?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂
Dlaczego Pani pomyślała, że nikt tu nie zagłada ? Pytam poważnie ? wychowawczy to inna instytucja prawa pracy od wychowawczego
Dzień dobry,
Mam pytanie w kwestii badań lekarskich po urlopie macierzynskim. Pod koniec lipca konczy mi sie urlop rodzicielski, a bedac w ciazy, ponad 5mcy przebywalam na zwolnieniu lekarskim. Planowalam wziac urlop wypoczynkowy w pierwszym dniu roboczym po rodzicielskim. Dostalam jednak od pracodawcy informacje, ze przed urlopem wypoczynkowym musze zrobic badania czy jestem zdolna do pracy. Powiedziano mi, ze mam je zrobic w pierwszym dniu roboczym po urlopie rodzicielskim albo w jakims pierwszym dostepnym terminowo dniu po urlopie rodzicielskim i bedzie to usprawiedliwiona platna nieobecnosc w pracy. Moje pytanie jest takie:czy jezeli po urlopie rodzicielskim bede miala te dni na badania a urlop wypoczynkowy dopiero potem to czy pracodawca moze mi wtedy odmowic urlopu wypoczynkowego, poniewaz nie jest w pierwszym dniu roboczym po rodzicielskim?
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz.
Pani Kasiu, nie ma żadnych podstaw, żeby żądać od Pani dostarczenia badań przed urlopem i robić taką „dziurę” i moim zdaniem, może to być podstawą do odmówienia udzielenia urlopu w tym terminie a jeśli zostanie udzielony to do ewentualnego wezwania Pani w trakcie jego trwania, gdy zostaną spełnione przesłanki z artykułu. Badania lekarskie wykonujemy co do zasady przed przystąpienie do wykonywania obowiązków służbowych a nie przed urlopem. powodzenia!
Witam serdecznie,
fantastyczny blog! Wiele się dowiedziałam – dziękuję.
Nurtuje mnie pytanie, czy po wykorzystanym urlopie rodzicielskim można dostarczyć pracodawcy zwolnienie chorobowe? Nie ciążowe, tylko zwykłe?
Jestem chora i podjęłam leczenie, a nie chciałabym wykorzystywać urlopu, tylko skorzystać ze zwolnienia.
Dziękuję 🙂 oczywiście, że tak. Jeśli jest Pani chora – nie ma sensu marnować urlopu wypoczynkowego. Nasz choroba zawsze przerwie taki urlop natomiast przerwanie takiego urlopu ze względu na chorobę dziecka już nie będzie możliwe. powodzenia!
Witam. Świetny wpis. Mam pytanie – 17 marca kończy się mi urlop rodzicielski. Jednakże mam jeszcze sprzed 2 lat zaległe urlopy wypoczynkowe, więc powrót do pracy się wydłuży. natomiast chcę wrócić do pracy ale na pół etatu (obecnie mam umowę na czas nieokreślony na cały etat). Czy pracodawca może nie zgodzić się mi na powrót w takim wymiarze pracy? I kiedy muszę go o tym poinformować, bądź jakie pismo wystosować ? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Pani Kingo, tak może Pani obniżyć wymiar etatu do jego połowy na maksymalnie 12 miesięcy (może być to krótszy okres). Wniosek należy złożyć najpózniej na 21 dni przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pracodawca nie może Pani odmówić. Powodzenia!
W ogóle to bardzo dziękuję za ten wpis:):):) przychodzą mi jeszcze dwa pytania.
Czy te 60 dni opieki nad dzieckiem to każdy z rodziców ma po 60 niezależnie od liczby dzieci czy łącznie rodzice mają 60 niezależnie od liczby dzieci?
Oraz czy ochrona przed zwolnieniem zadziała też w przypadku kiedy przenoszą dany zespoł do innego miasta?
Pani Agato nie ma za co 🙂 60 dni – niezależnie od liczny dzieci, co do ochrony przed zwolnieniem wszystko zależy od konkretnej sytuacji oraz tego co znajdzie się na wypowiedzeniu. pozdrowienia!
Witam, mam pytanie czy istnieje minimum o jakie można obniżyć etat?? Zależy mi na ochronie przed zwolnieniem, ale jednocześnie zależy mi, by pensja nie zmalała za dużo. Pracodawca twierdzi, że przyjmuje się u nas minimum 15/16 czyli 30minut dziennie mniej. Czy jest szansa że uda mi się ich przekonać na np. 30 minut mniej tygodniowo?;)
Pani Agato, przepisy określają dolną granicę ale nie określają górnej. Moim zdaniem pracodawca ma prawo określić ten pułap minimalny. Powodzenia !
Dzięki za wpis. Jest bardzo przydatny, zresztą jak wszystkie inne. Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim w grudni 2017 roku. Zmniejszyłam etat na 4/5. Wiem, że urlop na zmniejszonym etacie, zmniejsza mi się proporcjonalnie. Ale co z niewykorzystanym urlopem za 2017 rok? Czy też ma być zmniejszony czy ma być zachowana taka liczba godzin, jaka mi przysługiwała jeszcze na pełnym etacie? Mój pracodawca cały zaległy urlop przelicza już według zatrudnienia na 4/5 etatu.
Pani Olimpio, zaległy urlop przysługuje w takim wymiarze w jakim Pani wtedy pracowała. Absolutnie inne postępowanie jest niezgodne z przepisami. Proszę dopytać o to pracodawcę, może z rozpędu tak Pani policzono urlop. Powodzenia !
Witam,
Wróciłam właśnie do pracy na cały etat i przyslugije mi 2x30min bab karmienie dziecka. Chce to wykorzystać łącznie na koniec dnia pracy.
I teraz nie wiem czy ja się złe zrozumiałam z panią w kadrach bo pow mi żebym także złożyła wniosek o skrócenie czasu pracy do 7/8 etatu i wtedy wraz z godzinę na karmienie konczylabym prace 2 h wcześniej, ale mi chodzi tylko o godzinę na karmienie nie chce skracać czasu pracy do 7/8i tym samym zmniejszac wynagrodzenia. Proszę o pomoc.
Pani Magdo, kadrowa chciała za pewne pomóc. Nie musi Pani składać tego wniosku o zmniejszenie wymiaru etatu. Natomiast trzeba pamiętać, że ten wniosek jak napisałam w artykule daje ciut większą ochronę przed zwolnieniem więc czy może tak być, że chciała Pani przekazać coś między wierszami?
Hej, czy będąc na urlopie macierzystym przysługuje mi roczna premia wypłacana na koniec roku ( na l 4 szłam w kwietniu, a rodzicami w sierpniu)? Czy mam prawo na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym skorzystać z wczasów pod grusza? I czy będąc na urlopie macierzyńskim przysługuje mi 13-nastka?
Pani Anito, serdecznie zapraszam do wpisu:
https://matkaprawnik.pl/13-tka-na-macierzynskim/
Pozdrowienia!
Witam.22 sierpnia skończył mi się urlop rodzicielskiej z macierzyńskim obecnie wykorzystuje zaległy urlop. Dnia 2 listopada wracam do pracy.bede korzystała z przerwy na karmienie oraz skracam sobie etat o 1 godz.moj pracodawca został o tym poinformowany z tym że mam duży problem ponieważ narzucil mi godziny pracy od 10 do 16 .jestem mamą rocznej córki i 3 letniego syna dzieci chodzą do różnych zlobkow i nie zdążę ich odebrać bo żłobki czynne są do 16:30 . Czy istnieje jakaś podstawa prawna by pracodawca zgodził się bym wychodzila wcześniej np o 15 od 9 rano bym pracowała? Nie mam żadnej rodziny u siebie i tylko ja mogę dzieci odebrać a fizycznie nie zdążę pracując do 16 godz.
nie ma podstawy – wynika to z faktu, iż to Pani wie, kiedy karmi dziecko a nie pracodawca. Na pewno może powołać się Pani na interpretację PIP: https://www.pip.gov.pl/pl/porady-prawne/rodzicielstwo/75056,przerwy-na-karmienie-piersia-a-zaswiadczenie-od-lekarza-.html
„Przepis art. 187 k.p. nie określa, w jakich porach pracownica może korzystać z przerw na karmienie – przewiduje tylko, że na jej wniosek przerwy te mogą być udzielane łącznie, np. zamiast dwóch półgodzinnych przerw pracownica może wnioskować o udzielenie jednej godzinnej przerwy w czasie dnia pracy. Nie ma również przeszkód prawnych, aby przerwy na karmienie na wniosek pracownicy zostały wykorzystane w ten sposób, że będzie ona kończyć pracę o godzinę wcześniej lub zaczynać ją o godzinę później (bądź o 1,5 godziny).
Zdaniem PIP, pracodawca ma obowiązek udzielania ww. przerw zgodnie z wnioskiem pracownicy – jest więc związany wnioskiem o zastąpienie przerw skróceniem dnia pracy.”
Dzień dobry Pani Mecenas,
uprzejmie proszę o informację, czy istnieje możliwość ubiegania się o urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (macierzyński+rodzicielski)?
Dzień dobry. Jak wygląda kwestia godzin pracy jeśli pracuję na pełny etat, ale po 9 godzin? Soboty i niedziele również. Oczywiście nie każdy dzień, grafik ustalany jest z miesiąca na miesiąc. Czy dotyczy mnie przepis, że nie mogę pracować więcej niż 8 godzin?
tak również Pani – oczywiście, jeśli zatrudniona jest Pani na umowę o pracę
Witam, mam problem z uzyskaniem podwyżki która mi się należy. W lipcu zeszłego roku (2016)urodziłam córcię, natomiast w sierpniu 2016 w zakładzie były jednakowe podwyżki dla wszystkich pracowników bez wyjątku (i to wcale nie małe). Po powrocie z macierzyńskiego pytając o tą podwyżkę od szefowej usłyszałam, że mi się nie należy, gdyż wówczas przebywałam na urlopie macierzyńskim. Czy szefowa ma rację? Jeśli nie czy pomogłaby Pani zredagować mi odpowiednie pismo podanie do Dyrektora o należną podwyżkę? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.
Pani Alicjo, polecam przeczytanie tego artykułu: https://matkaprawnik.pl/podwyzka-na-macierzynskim/ Jeśli będzie Pani potrzebowała mnie, aby napisać pismo – zrobię to z przyjemnością. Wtedy będę wdzięczna za skorzystanie z linku: https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/ pozdrowienia 🙂
Dzien dobry. Bardzo prosze o podpowiedź co w przypadku kiedy wracam do pracy a mam umowę na czas określony (kończy się kiedy mam koniec macierzynskiego). Czy bedzie problem z przejściem na urlop wychowawczy?
to zależy kiedy kończy się umowa. Nawet jeśli Pani zacznie wychowawczy podczas trwania umowy – to co do zasady on kończy się razem z umową.
A co z kobietą, której umowa wygasa na kilka dni przed powrotem z wychowawczego? Czy moze sie jakos uchronić przed nieprzedluzeniem umowy?
nie. umowa wygasa w terminie oznaczonym.
Dzien dobry, w grudniu zKonvzul się urlop rodzicielski, do pracy miałam wrocic po wykorzystNiu zaległego urlopu 1 kwietnia,złożyłam u pracodawcy wniosek.o przerwę n kamienie i wniosek o zmniejszenie etatu do 7/8przez rok. Tj. Do marca 2022.
Okazało się że jestem w ciąży, przerwałam urlop wypoczynkowy przechodząc n l4 Le podstawa została zmniejszona. Czy mogę z tego zrezygnować? Lub
Czy w sytuacji gdybym musiala wracac do pracy bo nie ida mi się utrzymać ciazy jestem chroniona przed zwolnieniem do marca 2022?
Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam
Witam, co w sytuacji gdy wróciłam do pracy po wychowawczym na pół etatu ( wniosek na rok), po 3 miesiącach się okazało że jestem w ciąży, czy mogę złożyć teraz wniosek o powrót na cały etat? Czy lepiej np gdy pójdę na L4 (około 8miesiaca jak wszystko będzie ok) Czy pracodawca może mi odmówić? Czy musi się zgodzić ? Jestem teraz prawie w 3miesiacu, muszę ich już teraz poinformować o ciąży?
lepiej wrócić na pełen etat bo wtedy zasiłki będą liczone od pełnego etatu a nie od połowy. nie ma terminu w którym należy poinformować o ciąży – to Pani indywidualna sprawa. Jeśli chodzi o przerwanie pracy w obniżonym wymiarze – wydaje się, że pracodawca nie ma obowiązku przychylenia się do tej prośby, jeśli zawnioskowała Pani o np. pełne 12 miesięcy. Nie ma przepisu, który by to regulował
A jak to jest, kiedy zaraz po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracodawca podsuwa nam do podpisania nowy – rzecz jasna powiększony – zakres obowiązków? Czy tu obowiązuje jakiś „okres ochronny”?
Mam jeszcze pytanie, ponieważ ja mam cztery razy ćwierć etatu, jeden właściciel 4 firmy, musiałam tak mieć etat ze względu na specyfikę stanowiska, czy mogę się ubiegać o zmniejszenie etatu czy to działa tylko jakby całość była w jednej firmie?
A co w sytuacji, gdy po powrocie do pracy nie czeka na mnie moje stanowisko (zarządcze), ani równorzędne tylko zwykłego pracownika (specjalista)? Czy naprawdę można przenieść pracownika na każde stanowisko w myśl zdania z art. 183 KP „…lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym”? Dodam tylko, że wynagrodzenie mi pozostawiono, ale nie o wynagrodzenie tu chodzi, ale też o rozwój zawodowy lub w zasadzie jego brak.
Dzień dobry, chciałabym dopytać poniewaz szukam i szukam w kodeksie jakiegokolwiek zapisu i nic nie mogę znaleźć. Od 8 maja br pracuję na etacie 7/8. Wniosek złożyłam na cały rok. Czy mogę ten wniosek anulować i wrócić na pełen etat? Czy to dobra wola pracodawcy czy jego obowiązek i nie może mi odmówić?
Wróciłam do pracy na 1/8 etatu w trakcie wychowawczego, mam 26 dni urlopu niewykorzystanego , jeśli przy obecnym etacie będę chciała wykorzystać urlop to prawie przez rok mnie nie będzie, jak to wygląda prawnie
Witam.
Wracam w czerwcu do pracy po rocznym macierzynskim.
Poszlam na L4 ciazowe w pazdzierniku 2015. Syn urodzil sie w czerwcu 2016. Potem bylam rok na macierzynskim. Za 2015 mialam 12 dni niewykorzystanego urlopu. Ile lacznie teraz mi sie nalezy?
Dodam jeszcze ze po urlopie chce isc na wychowawczy
Witam. 5 lipca wracam do pracy po urlopie wychowawczym, jednocześnie zmniejszając wymiar pracy do 7/8 etatu. Normalne godziny pracy u mnie to 8:45-16:45 plus ewentualne nadgodziny. Ze względu na to, że synek idzie do żłobka, chciałam pracować w godzinach 9-16 (żłobek jest czynny tylko do 16:30), jednak pracodawca nie wyraża na to zgody. Uważa, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie gwarantuje mi wcześniejszego wychodzenia z niej. Stąd moje pytanie- czy pracodawca ma prawo narzucać mi godziny pracy? Dodam, że nie mam nikogo, kto mógłby odbierać mi dziecko ze żłobka, dlatego taka sytuacja mocno komplikuje mi życie… Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Gabrysiu faktycznie tak jest, że pracodawca nie musi zgodzić się na godziny jakie Tobie pasują. A jakie jest jego uzasadnienie? Zna powody Twojej prośby?
Dziękuję za tak szybką odpowiedź!
Tak, zna powody, ale go nie interesują..Pracuję w korporacji, a tu ludzie się nie liczą. Na razie były to ustne ustalenia, ale myślę, aby wystosować oficjalnie pismo z prośbą o ustalenie indywidualnego czasu pracy, może to coś pomoże…
Pismo to zawsze dobry pomysł. Trzymam kciuki. Może na piśmie ciężej będzie odmówić
Czy takie same zasady dotyczą zatrudnienia w nowym miejscu pracy? Czy jesli na rozmowie o prace nie ujawniłam że mam małe dziecko, mam takie samo prawo dotyczące przerw kp jak mama powracająca po urlopie macierzyńskim?
Tak zdecydowanie tak.
Bardzo przydatny wpis! 🙂 Ze względu na konieczność rehabilitacji dziecka, chcę obniżyć wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. I tu powstaje pytanie – jak liczyć wykorzystanie zaległego urlopu? Jeśli złożę wniosek o obniżenie etatu od dnia zakończenia urlopu rodzicielskiego, to chcąc wykorzystać (a właściwie pracodawca mi to nakazuje) 30 dni urlopu wypoczynkowego, to de facto będę miała go 60 dni (30 dni urlopu x 0,5 dnia pracy na etacie)? Czy lepiej wykorzystać urlop wypoczynkowy w wymiarze 30 dni i 21 dni przed jego końcem złożyć wniosek o obniżenie etatu?
Mam tylko jedno pytanie, pewnie łatwe i odpowiedź logicznie wynikałaby z Pani artykułu, ale wolę się upewnić.
Zmierzam się z koniecznością powrotu do pracy, gdzie nie będę witana z otwartymi ramionami. Mój urlop rodzicielski kończy się 10 lipca. Oczywiście chciałabym wykorzystać w całości bądź częściowo urlop wypoczynkowy, który mam bezpośrednio po urlopie rodzicielskim. A po powrocie do pracy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru pracy do 7/8 etatu.
Mam pytanie czy taki wniosek mam złożyć 21 dni przed końcem urlopu rodzicielskiego, czyli do dnia 19 czerwca razem z wnioskiem o urlop wypoczynkowy? Co też wiąże się z innym przeliczaniem urlopu? Czy dopiero 21 dni przed powrotem faktycznym do pracy po urlopie wypoczynkowym. Nie ukrywam, że pracodawca wykorzysta możliwość zwolnienia mnie na urlopie wypoczynkowym, gdy nie będę chroniona poprzez obniżenie wymiaru czasy pracy (czyli gdybym nie złożyła wniosku o 7/8), ale czy może to wtedy zrobić?
Też mnie ciekawi ten temat . Mam taką samą sytuację
29.03.2017 skończyłam macierzyński i obecnie do 18 maja jestem już na zaległym urlopie wypoczynkowym. O ile mogę najmniej zmniejszyć sobie etat? Do tego też chcę wykorzystać godzinę na karmienie. (głownie chodzi mi o ochronę przed zwolnieniem) Czy w obu czy tylko w jednym przypadku jestem chroniona przed zwolnieniem? Czy pracodawca musi wyrazić zgodę jeżeli złoże obydwa wnioski? pozdrawiam
Witam. Dziękuję za odpowiedź na posta. Mam takie pytanko. Jestem zatrudniona na umowę na czas nie określony w markecie na stanowisku kierownika działu. Urlop macierzyński miałam do 8.03.17 obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Początkiem czerwca wracam do pracy. Wiem ze zostaną zdegradowana ponieważ na moim stanowisku jest już inna Pani swoją drogą pupilka obecnej Pani dyrektor. (Kiedy zaszlam a ciąże ktoś inny był dyrektorem) Jakie mam prawa? Tak naprawdę? Po jakim czasie od zakończenia urlopu mogę zostać zdegradowana? Gdzieś słyszałam ze 3 miesiące ? Dodam że nie karmię piersią.
przepraszam za początek o tym poście ? źle mi sie skopiowalo ?
Witam. W lipcu wracam do pracy i chciałabym pomniejszyc etat do połowy. 1.czy wraz z wnioskiem o pomniejszenie wpisuje na jak długo chciałabym pracować na pół etatu? Np rok? 2.mam do wykorzystania 90 dni urlopu, rozumiem że wniosek mogę złożyć przed urlopem i zaczyna działać po urlopie przez określony czas np rok? 3.wracam na inne stanowisko z własnej woli gdyż w poprzednim dziale nie mogłam się dogadać, rozumiem że kwestia uposażenia zostaje w gestii pracodawcy czy jednak nie ma prawa mi zmniejszać pensji? Pozdrawiam
Tak we wniosku powinnaś zadeklarować na jaki czas chcesz pracować w zmniejszonym etacie. Może to buc maksymalnie rok, może być pół roku po czym znowu składasz wniosek o pół roku zachowując terminy. Co do drugiego pytania – tak. Co do trzeciego – nie musisz być przyjmowana na to samo stanowisko, wystarczy ze będzie równorzędne lub inne które będzie odpowiadało Twoim kwalifikacjom i musi być za te same pieniążki
Mam jeszcze pytanie, ponieważ ja mam cztery razy ćwierć etatu, jeden właściciel 4 firmy, musiałam tak mieć etat ze względu na specyfikę stanowiska, czy mogę się ubiegać o zmniejszenie etatu czy to działa tylko jakby całość była w jednej firmie?
Witam jestem tu nowa,wpis jak najbardziej dla mnie. Ale mam pytanie we wrześniu tego roku kończy mi się urlop wychowawczy,chciałabym złożyć wniosek o obniżenie etatu na 7/8 umowę mam na czas nieokreślony . na moje stanowisko zatrudniona jest nowa osoba czy pracodawca może mnie zwolnić zakład zatrudnia więcej niż 20 osób?
Jeśli na Twoje stanowisko zatrudniono kogoś to prawdopodobnie na umowę na zastępstwo. Umowa na zastepstwo kończy w momencie powrotu osoby zastępowanej. Co do zwolnienia Ciebie w trakcie obniżonego wymiaru czas pracy to możliwe są tylko trzy sytuacje: likwidacja zakładu pracy, upadłość pracodawcy lub likwidacja stanowiska pracy.
Dziękuję za odpowiedz co do tych trzech sytuacji to raczej jestem spokojna. Bardziej martwi mnie ta umowa osoby która mnie zastępuje że jednak to nie jest umowa na zastępstwo
Niestety nie przewidzisz. Jak coś to pisz na priv
napisałam na priv
Jak się bronić w sądzie w przypadku takim, gdy po powrocie z macierzyńskiego dostałam rozwiązanie umowy, powód „likwidacja stanowiska pracy” (osoba, którą przyuczałam na zastępstwo została ale nie miała umowy na zastępstwo tylko normalną na czas określony), moja umowa na czas nieokreślony.
Składasz odwołanie do Sądu Pracy żądając odszkodowania lub umożliwienia powrotu do pracy powołując się na pozorność likwidacji stanowiska. Sąd zbada, czy wypowiedzenie było uzasadnione i zgodne z prawem.
tak też zrobiłam, tylko jak się bronić: czy mogę, jeśli nie skończy się na jednej rozprawie, powołać swoich świadków (były pracodawca już na pierwszą rozprawę w maju tak zrobił) i czy muszę te osoby sama informować, że je podałam (czy pytać się o zgodę), i czy nie mając adwokata sama mogę o coś pytać świadków na rozprawie?
dziękuję
Oczywiście. Na Twoim miejscu jak najszybciej poszukałabym prawnika i spotkałabym się w cztery oczy
Super blog. Bardzo pomocny i zrozumiałe napisany. Mam pytanie, jeśli chce wrócić do pracy na pół etatu, jednak mogę pracować tylko w godzinach rannych to w momencie kiedy prezes się nie godzi na takie rozwiązanie to kiedy składam wniosek o urlop wychowawczy? Pierwszego dnia pracy? I pracuje 21 dni, od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy, w godzinach które wyznaczył? Kiedy szef informuje mnie o tym że nie daje zgody na godziny pracy które mi odpowiadają.
Dzięki ! Zawsze obowiązuje termin 21 dni możesz go jeszcze złożyć na macierzyńskim czy wypoczynkowym i termin będzie „leciał”.
Co do informacji – nie ma terminu. Jednak wydaje się, że decyzja odnośnie samego rozkładu czasu pracy powinna zostać udzielona niezwłocznie a na pewno przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze
A co zrobić w wypadku, gdy dziecko skończyło 4 lata. Matka dziecka pracowała wcześniej 12 godz. praca zmianowa. Po zwolnieniu lekarskim w okresie ciąży aż do ukończenia przez dziecko 4 roku zycia pracowała na 8. Czy teraz jeśli dziecko ma pow. 4 lat to matka powinna pracować na zmiany po 12 godz jak jest ustalone w zakładzie pracy? Czy w związku z tym musi pisać podanie do pracodawcy o powrót do pacy na zmiany, czy nie?
A ta mama chce wracać do poprzedniego trybu pracy?
Pani Kasiu, niedługo kończy mi się urlop rodzicielski i wracam do pracy, kierownik zapowiedział mi, że zostanę przeniesiona do innego oddziału na równolegle stanowisko, w mieście oddalonym o 30km, czy to jest zgodne z prawem? Nie ukrywam,, że wolałabym pozostać na stanowisku w mieście, w którym pracowałam wcześniej.
Witam
W październiku kończy mi się urlop macierzyński, umowę mam do końca roku.
Praca zmianowa, nocki, dyżury 12 godzinne.
Moje pytanie – nie chcę pracować w nocy, karmić chcę córkę jeszcze przez około rok -czy pracodawca może nie zgodzić się bym wróciła do pracy na nowych zasadach?
Jednej z pracownic dyrekcja odmówiła gdy ona nie wyraziła zgody na nocki.
Czy warto z pracodawcą porozmawiać o tym wcześniej? By „wiedzieć na czym stoję?
Pozdrawiam
Na taki tryb pracy pracodawca potrzebuje Twojej zgody na piśmie. A rozmawiać zawsze warto ?
Bardzo przydatny wpis 🙂 szczególnie że już niedługo wracam do pracy i warto wiedzieć jakie sie ma prawa. Mam pytanko pracuje w firmie, która ma sklepy w dużych centrach handlowych ( w umówię o prace mam wpisane konkretne CH) czy pracodawca może przenieść mnie do innego centrum?
Pozdrawiam:)
Dzięki ! Jeśli zostaną spełnione warunki opisane w artykule to może Cię przenieść
Wróciłam do pracy po macierzyńskim na 7/8 i zostałam zwolniona z winy pracodawcy – likwidacja stanowiska. Nie ma opisanego takiego przypadku w pkt. 2.
To prawda tutaj nie ma – ale opisałam taki przypadek w innym poście. W wolnej chwili po prostu wkleję fragment o tym tutaj
Bardzo przydatne informacje, super ?
Czy na 7/8 etatu oprócz zmniejszenia wynagrodzenia i ilości dni urlopu wypoczynkowego zmniejsza się także ilość dni zwolnienia na dziecko, czy także przysługuje 60 dni?
Po urlopie macierzyńskim wykorzystuję zaległy urlop wypoczynkowy. Jednocześnie złożyłam wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w wymiarze 3 miesięcy, po zakończonym urlopie wypoczynkowym. Jeśli w trakcie urlopu wypoczynkowego rozchoruje się, czy urlop wychowawczy automatycznie się przesunie o liczbę dni zwolnienia? A jeśli podczas urlopu zajdę w ciążę i będę przebywać do jej końca na zwolnieniu co z urlopem wychowawczym? Czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie do pracy i anulować wniosek o urlop wychowawczy? Starałam się przeczytać komentarze pod postem i te na forum, nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, byc może coś przeoczyłam jeśli tak proszę odeślij mnie do odpowiedzi.
Nie wychowawczy nie cofnie się sam z siebie – musisz złożyć wniosek o jego wychowanie/anulowanie. Tak samo w przypadku zwolnieni ciążowego – ten przypadek masz obszerniej opisany tutaj: https://matkaprawnik.pl/ciaza-na-urlopie-wychowawczym/
Wracam do pracy po macierzyńskim i w razie konieczności chcę wystąpić o obniżenie etatu.
Czy ochrona jest od dnia złożenia wniosku o zmniejszenie etatu? Dobrze zrozumiałam? A zmniejszenie po 21 dniach od dnia złożenia, czy jest możliwość za zgodą pracodawcy wcześniej?
Ochrona jest od dnia złożenia wniosku ale maksymalnie 21 dni przed datą w ktorej rozpoczynasz prace ma mniejszym etacie.
Za zgodą – tak nie widzę przeszkód chociaz na pewno możesz spotkać się z opinią, że pracodawca powinien trzymać się terminów wskazanych w kodeksie
Super wpis!
Czy przy etacie 7/8 prócz obniżenia wynagrodzenia i ilości dni urlopu wypoczynkowego, zmniejsza się także ilość dni zwolnienia na dziecko, czy nadal jest to 60 dni?
Zarówno zwolnienie na dziecko jak i dwa dni opieki pozostają bez zmian
Witam, a czy kobieta ktorej umowa o prace zakonczyla sie w trakcie trwania macierzynskiego i podejmuje prace w innej firmie czy z tytulu ze ma male dziecko naleza jej sie jakies ,,dodatkowe prawa,,?
Zasilek macierzyński będzie wypłacany nadal. Mamie wychowującej dziecko przysługują prawa opisane w artykule – nie ma znaczenia, że idzie do nowej pracy ?
Witam jest tu mowa o złożeniu wniosku o obniżenie etatu przed końcem urlopu wychowawczego, rodzicielskiego i macierzyńskiego. A co w sytuacji gdy nie wykorzystam całego urlopu rodzicielskiego tylko po 8 tyg pójdę na zalegly urlop wypoczynkowy. To taki wniosek kiedy muszę złożyć?Przed końcem którego urlopu?
Pozdrawiam
Aniu tutaj chodzi o dochowanie terminu nie o konkretne urlopy wiec jeśli jesteś akurat na wypoczynkowym i pierwszego dnia po powrocie chcesz już pracować w obniżonym wymiarze na maksymalnie 21 dni wczesniej składasz wniosek. Taki wniosek możesz złożyć Np równiez 30 dni wczesniej
Świetny artykuł!
Planuję wrócić na 7/8 etatu. Jednak do tej pory myślałam, że nie jestem chroniona w jeszcze jednej sytuacji: likwidacji stanowiska. A w artykule są podane tylko takie sytuacje: „ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przesłanki do zwolnienia z winy pracownika”.
Czyli nie mogą zlikwidować stanowiska i mnie zwolnić?
Pytam, bo mam podejrzenia, że wracam na jakieś nowo tworzone stanowisko i naszły mnie obawy….
niestety mogą. zajrzyj pod link opisałam tą sytuację (pod koniec artykułu). w zasadzie powinnan zedytować ten tekst. zaraz to zrobię. https://matkaprawnik.pl/urlop-wychowawczy/
Świetnie wyczerpałaś temat!
Dzięki !
A co w przypadku takiej sytuacji: wróciłam do pracy po macierzyńskim i rodzicielskim obniżając etat z pełegeo na 3/4. Okres, na jaki zlożyłam wniosek to 6 miesięcy (kończy się 31 marca 2017 roku). Z początkiem kwietnia zamierzałam szukać nowej pracy, więc nie martwiłam się faktem, że pracodawca może mnie zwolnić po przejściu na cały etat. Jednak zaistniały sytuacje, które zmuszają mnie do odłożenia decyzji o szukaniu nowej pracy. Czy aby być nadal chronioną, powinnam złożyć nowy wniosek dnia 1 kwietnia 2017? Co jeśli chciałabym zwiększyć ilość godzin z 3/4 atatu na np. 7/8 etatu? Czy mogę wniosek złożyć 1 kwietnia i zachować ciągłość 'obniżonego etatu’, ale jednocześnie zwiększyć go z 3/4 na 7/8? Z założenia powinnam obniżyć ilość gdzin prawda? Czyli jednak powinnam przynajmniej jeden dzień pozostać na pełnym etacie (1 kwietnia) a wniosek złożyć 2 kwietnia?
Karolino, żeby nadal być chronioną powinnaś zachować termin 21 przed przewidywaną datą zmiany zmniejszeni badz zwiększenia etatu. maksymalnie do połowy wymiaru
hej, a jak skomentujesz to? http://www.matkawielowymiarowa.pl/pracodawco-kij-ci-w-d/
wiec mogą zwolnić matki?
Sprawa znana i bardzo wykorzystywana przez pracodawców. Zwolnienia indywidualne w ramach grupowych są jak najbardziej możliwe. Można taką mamę zwolnić nawet w trakcie macierzynskiego.
Tutaj pisałam o tym-
https://matkaprawnik.pl/urlop-wychowawczy/
Każda taka sprawa musi być traktowana bardzo indywidualnie. Zdarza się tak, że takie zwolnienie jest pozorne – inni pracownicy przejęli nasze obowiązki albo ktoś już dostał nasze stanowisko tylko zostało nazwane inaczej. Wtedy trzeba zastanowić się czy nie warto walczyć o np. przywrócenie do pracy.
Witam. Jesli wracam do pracy po urlopie macierzynskim to czy moge nie zgodzic sie na prace w porze nocnej?? Czy z zwiazku z tym pracidawca moze mnie zwolnic?? Czy mam zapewniona ochrone przed tym??
Natka na porę nocną o pracę ponad 8 godzin pracodawca powinien mieć Twoją pisemną zgodę. Jeśli nie zgadzasz się powinien znaleźć Ci inne stanowisko. Oczywiście tak jak napisałam w pewnych okolicznościach o zakładach pracy to nie kest możliwe
Moje stanowisko prawdopodobnie zostanie zlikwidowane, czy w związku z tym pracodawca może mnie zwolnić?
Po urlopie rodzicielskim chce wykorzystać miesiąc urlopu wypoczynkowego kiedy powinnam złożyć wniosek o zmniejszenie etatu? 21 dni przed zakończeniem rodzicielskie go, czy 21 dni przed zakończeniem wypoczynkowego?
Marta a ilu pracowników zatrudnia Twój pracodawca?
Witam, 22.07 wracam po macierzyńskim i rodzicielskim do pracy wiem ze można obniżyć etat – myślałam o jak najmniejszym pomniejszeniu etatu. Czy wniosek nie powinien być złożony odpowiednio wcześniej ? czy lepiej rozmawiać z szefostwem o powrocie czy lepiej postawić przed faktem ?
Na moje stanowisko został zatrudniony już Pan i wiem ze jest zatrudniona osoba do sprzedaży. W momencie kiedy poszłam na L4 – bo szef – Prezes kazał mi iść , miałam narzędzia pracy takie jak samochód, komputer i telefon. Czy wracając do pracy powinnam mieć te same narzędzia nawet na innym stanowisku z zachowaniem wynagrodzenia, czy mogą mi zmniejszyć ?
Pracuje w systemie 8-16.15 (polgodzinna przerwa zamiast 15 min.). Chcialabym po powrocie z urlopu rodzicielskiego zrezygnowac z przerwy trwajacej 30 minut i miec 15 minut,aby szybciej wrocic do domu. Dodatkowo bede wykorzystywac godzine na karmienie, czyli chcialabym konczyc o 15. Czy pracodawca moze mi odmowic skrocenia przerwy z 30 do 15 minut?
Jest to przerwa wynikająca z regulaminu pracy pewnie. Moim zdaniem nie łże odmówić powiewaz opiekując sie dzieckiem do lat 4 nie powinnaś pracować dłużej niż 8 godzin. Zajrzyj do regulaminu pracy jak ta przerwa jest uregulowana
U mnie jest przerwa 30 minutowa zapisana w regulaminie pracy:
„Pomiędzy godziną 12:00 a 16:00 wprowadza się obowiązkową, półgodzinną przerwę, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw prywatnych pracownika.”
Nie zmniejszałam sobie wymiaru godzin i pracuję jak wszyscy 8,5h
Czyli ta przerwa mogłaby mnie nie dotyczyć? Czy muszę się jakoś o to oficjalnie starać?
ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie – musiałabym przeanalizować Pani godziny pracy i regulamin z którego wynika ta przerwa.
Bardzo pomocne informację. Mam pytanie czy po urlopie rodzicielskim mogę wrócić do pracy na 1/2 etatu? i czy przysługuje i wtedy przerwa na karmienie? A także czy będę mogła iść na wychowawczy jeżeli taki układ się nie sprawdzi.
przepraszam, już znalazłam odpowiedź. Ale mam jeszcze prośbę o wzór wniosku o powrót do pracy na mniejszy etat i przerwy na karmienie. Z góry dziękuję i pozdroawiam
Witam
Jak wygląda sytuacja, gdy postanowie nie wrócić jeszcze do pracy po macierzyńskim ;
-Czy muszę pierw wykorzystać urlop, a później dopiero wziąć wychowawczy??
-do kiedy muszę złożyć dokumenty i jakie o urlop wychowawczy
-czy po powrocie z urlopu wychowawczego jestem również chroniona zmniejszając swój etat, czy już nie???
– w razie kolejnej ciąży jak jest liczone chorobowe i macierzyńskie, średnia z roku uwzględniając bezpłatny wychowawczy??
-Czy po powrocie z macierzyńskiego jak stwierdze, że np za często dziecko choruje w żłobku,czy w każdej chwili mogę pójść na wychowawczy??
-Czy posiadając umowę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym wypowiedzeniem, po powrocie np.z pół rocznego wychowawczego albo będąc na nim mogę zostać zwolniona??
Będę wdzięczna na odpowiedzi.
Dziękuję
Ela przerzuć proszę pytanie na forum pod kategorie urlopy
Ok
Co się stało z forum? Mam info że strona nie istnieje. Chciałam przeczyć odpowiedź na te pytania bo też mnie dotyczą
Musiałam zawiesić forum ze względu na brak mocy przerobowych. Jeśłi masz jakieś pytania napisz tutaj
Oj szkoda. Potrzebuję informacji ponieważ 18 czerwca kończę macierzyński i rodzicielski. Chce wypisać urlop wypoczynkowy 45 dni a następnie będę składać wniosek o wychowawczy (wiem że najpóźniej 21 dni przed powrotem z urlopu muszę złożyć wniosek) czy jak będę na wypoczynkowym mogę dostać wypowiedzenie? Chciałam w pracy już wspomniec że chce wychowawczy ale boję się że na te informacje będa chcieli złożyć mi wypowiedzenie. Najlepiej to złożyłabym oba wnioski jednocześnie (o wypoczynkowy i wychowawczy-ale boję się że wypowie mi umowę albo nie zgodzi się na wypoczynkowy)
2. drugie pytanie na jakiej podstawie jest liczone l4 na drugą ciążę jak nie wrócę do pracy tyko będę na wychowawczym? Wg macierzyńskiego które teraz dostawałam? (To będzie te 100% ?)
Bardzo prosze o pomoc i odpowiedź na pytanie bo jutro muszę jechać do pracy i nie wiem czy od razu złożyć wychowawczy czy jeszcze się wstrzymać ?wiem że na Pani dużo pracy :* szkoda że forum nie działa bo nie zawracałabym głowy tym samym pytaniem
Kochana złóż wszystkie wnioski na raz – po co masz jeździć składać kilka razy. Pytasz czy może Ci dać wypowiedzenie na urlopie – wszystko zależy od tego co miałoby być podstawą wypowiedzenia. Jeśli chodzi o wypoczynkowy – jeśli go bierzesz od razu po macierzyński pracodawca musi się na niego zgodzić.
Co do zasiłku l4 – jeśli pomiedzy zasiłkami tj macierzyńskim a następnym czyli u Ciebie chorobowym miną więcej niż trzy miesiące kalendarzowe – podstawa do obliczenia jest ustalana na nowo
niestety jesli zakład zatrudnia wiecej niz 20 osób to mimo zmniejszenia etatu pracodawca moze zwolnic matke po powrocie do pracy po macierzyńskim z powodu likwidacji stanowiska pracy.
Liwia jak chcesz uzupełnię wpis o wyjątki kiedy jednak dochodzi dobzwolnienia. Daj znać ?
Bardzo chętnie, pracuje jako zastępca dyrektora w firmie, wiem ze planowana jest reorganizacja i likwidacja stanowisk wszystkich zastępców, w związku z tym nie ratuje mnie zmniejszenie etatu.
To w końcu likwidacja zakładu pracy czy również stanowiska nie uchroni przed zwolnienieniem?
Likwidacja stanowiska jest możliwa kiedy pracodawca zatrudnia minimum 20 osób a tam gdzie jest organizacja związkowa dodatkowo wygadany jest brak sprEcowunz och strony.
No i właśnie – ja, po powrocie z macierzyńskiego, zostane od razu zwolniona (nie ma już mojego stanowiska). Firma zatrudnia ponad 20 osób. Przy takim zatrudnieniu, mój pracodawca może odrzucić mój wniosek o 7/8 etatu.
Mam rację?
Nie ma dla mnie ochronki?
nigdy nie jesteśmy chronione w 100%. jedynie możemy zwiększyć prawdopodobieństwo ciągłości zatrudnienia. Jednym aspektem jest czy faktycznie nie ma dla Pani miejsca po powrocie z urlopu a druga sprawa kwestia likwidacji – tak, może pracodawca to zrobić pomimo 7/8
Witam. W maju kończy mi się roczny urlop macierzyński. W międzyczasie sklep,w którym pracowałam został zamknięty, pracownicy zwolnieni. Firma posiada jeszcze inne sklepy ale są w innych częściach kraju.Co mnie czeka w takim razie, ponieważ nie mam gdzie wracać…Czy pracodawca może od razu mnie zwolnić po skończonym macierzyńskim? Czy mogę jeszcze starac się o zaległe urlopy? Proszę o pomoc…
Werka powinnaś dostać wypowiedzenie, dostałaś? na jakiej umowie pracowałaś tam?
Nie dostałam wypowiedzenia, pracowałam tam na umowę o pracę na cały etat, umowę mam do 2018 roku.
Werka przerzuć całość swojego pytania na forum. Ten problem, który masz ma wiele kobiet – pogadamy sobie tam i coś wymyślimy
7.02 kończy mi się urlop macierzyńskim mam sporo urlopu wypoczynkowego i chce go wykorzystać. Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego jeżeli ja bądź dziecko pójdzie na zwolnienie to cofną mi za te dni urlop czy nie? Bo nie wiem czy wypisywać wniosek co tydzień czy mogę z góry na 2 miesiące ?
Jesli Ty idziesz na zwolnienie w trakcie urlopu wypoczynkowego – urlop jest przerywany o tyle dni ile jest na L4. Jeśli w trakcie Twojego urlopu zachoruje Twój maluch – urlop trwa dalej.
Bardzo dziękuje za szybką odpowiedz! To co robisz, nam kobietom jest bardzo potrzebne! To wstyd ale my naprawdę nie znamy jakie mamy prawa w ciąży po ciąży przy dzieciach. Robisz kawał fajnej roboty kobieto! 🙂
Rewelacyjny wpis, bardzo mi sie przyda?Mam tylko jedno pytanie. mój urlop macierzyński kończy sie 14 lipca, do pracy planuje wrócić w połowie września wiec do tego czasu bede wykorzystywała urlop wypoczynkowy. Kiedy mam złożyć podanie o zmiane etatu Jeszcze na urlopie macierzyńskim czy moge to zrobić w trakcie urlopu wypoczynkowego?
dzieki! 🙂 cieszę się, że przyda się. możesz kiedy chcesz ale najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem pracy z obniżonym wymiarem czasu pracy
uopu mam sporo, ale chyba złoże wniosek jeszcze na macierzyńskim. Czyli do pracy wróciłam bym No w połowie września 2017; tu pojawia sie kolejne pytanie umowę o prace mam do kwietnia 2018. Co wtedy? Musza ja przedłużyć bo jestem przez rok chroniona, czy wtedy juz to nie działa. Mam jeszcze jedno pytanie: teraz jestem na trzeciej umówie na czas określony. Kolejna powinna być na czas nieokreślony, ale w trakcie umowy zmienił sie właściciel ( sklep przeszedł na franczyzne) czy powinnam dostać umowę na stałe czy nie ma takiego obowiązku i ta umowa będzie traktowana jako pierwsza??
Owieczko nie da rady przedłużyć umowy w takim wypadku będziesz chroniona do konca umowy po prostu. Co do umowy terminowej: okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas okreśłony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas okreśłony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Przepis ten obowiązuje od lutego zeszłego roku. Zajrzyj tutaj na forum https://matkaprawnik.pl/forum/mama-w-pracy/umowa-o-prace-czas-nieokreslony/
ktoś pytał o to samo co Ty. Jak chcesz możesz tam kontynuować pytanie
Pracuję w systemie zmianowym (godziny przeróżne, od 5 do 23, 7 dni w tygodniu). Rozumiem, że wracając do pracy nie powinnam pracować powyżej 8 godzin dziennie oraz w godzinach nocnych? Przysługuje mi też 1 weekend wolny- czy to nie ulega zmianie?
pracy zmianowej – przepis o 8 godzinnym czasie pracy nie dotyczy. co do godzin nocnych – tak zdecydowanie powinnaś napisać wniosek o inne godziny prcy – ale tu znowu nie ma regulacji, która pozwalałaby na pracodawcy to wymusić
Super wpis ! bardzo na czasie w moim przypadku . Wrocilam do pracy w zeszlym tygodniu po rocznym macierzyńskim i wybraniu zaleglego urlopu -50dni. Wrocilam na caly etat ale juz widze ze to za duzo na poczatek, jestem potrzebna w domu. Mam pytanie czy moge obnizyc od nowego miesiaca etat do 3/4? I czy dni w ktore bede miala wolne moge sama wybrac czy musza to byc np poniedzialki ? Te same dni kazdego tyg. ? I ostatnie pytanie czy te 12 miesiecy na ktore moge zmniejszyc etat jest liczone od konca macierzynskiego? Czy od tego miesiaca w ktorym wezme? Dziekuje za odp
tak Wi, zdecydowanie to Ty decydujesz kiedy i jak chcesz skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy. Pracodawca jest obowiązany taki wnioske uwzględnić. a 12 miesięcy jest liczone od daty w której obniżysz etat – i jesteś chroniona już od dnia złożenia wniosku.
Ja jestem w podobnej sytuacji – wróciłam już po macierzyńskim i rodzicielskim do pracy na cały etat ale to chyba jednak za dużo. Problem jest w tym że umowę mam do końca sierpnia br. Czy gdy podpiszę już nową umowę (tym razem na czas nieokreślony) jest możliwość starać się jeszcze o zredukowanie etatu?
Nie widzę żeby w tekście było to jednoznacznie napisane w tekście, ale rozumiem, że wynagrodzenie również jest obliczane proporcjonalnie do obniżonego etatu (nie tylko podstawa do L4)?
tak można się starać o obniżony etat. I dobrze Pani rozumie – wynagrodzenie jest obliczane proporcjonalnie i na tej podstawie są obliczane zasiłki.
22maja2017r. kończy mi sie urlop macierzyński, chce dalej sprawować osobista opieke nad dziećmi. Ile wcześniej i jaki wniosek musze wyslac pracodawcy? To jest urlop wychowawczy? Ile trwa? Umowę mam do 07.2018r.. Bez problemu dostane pozwolenie czy będę musiała wrócić do pracy?? Wiem że urlop jest bezpłatny. Mimo wszystko chce być z dziećmi. Taką podjelismy z mężem decyzje.
Joasiu, przepraszam za opóźnienie z odpowiedzią. Grypa mnie rozłożyła. Co do Twojego pytania to mam za mało danych. 22 maja kończy Ci się sam macierzyński czy może rodzicielski?
A co jeśli w twoje stanowisko wpisane są podróże służbowe? I jak się wraca z macierzyńskiego to mozna prosić o zmniejszenie częstotliwości wyjazdów? Czy wtedy trzeba by było prosić o zmianę stanowiska?
Przepraszam, za opóźnienie z odpowiedzią. rozłożyła mnie grypa. Kasia masz wrócić na to samo stanowisko bądź równorzędne. jeśli w pracę wpisane są wyjazdy służbowwe możesz na nie się nie zgodzić całkowicie albo możesz wyrazić na nie zgodę, albo wyrazić zgodę tylko na niektóre. wszyztsko musi się odbywać z Twoją zgodą. tzw polecenie służbowe tu nie zadziała bez Twojej zgody
Czy ten komentarz dotyczacy podrozy sluzbowych dotyczy rowniez ojca wracajacego po urlopie rodzicielskim do pracy?
przepis art. 178 p. 2 kp dotyczy każdego pracownika opiekującego się dzieckiem do lat 4. natomiast jeżeli oboje rodzice są zatrudnienia, z tego uprawnienia może korzystać jedno z nich.
Czy to samo dotyczy stanowiska, w którym jako miejsce wykonywania pracy podany jest przykładowo Warszawa/cała Polska? Czy w takim przypadku można odmówić delegacji? Bo może pracodawca nie uważa wyjazdu poza Warszawę jako delegację? Wracam po macierzyńskim a w umowie tak mam właśnie skonstruowane miejsce pracy, dodatkowo chcę złożyć wniosek o zmniejszenie na 7/8 etatu, będzie mi też przysługiwać przerwa na karmienie, ponieważ jeszcze karmię piersią. Proszę o poradę
Wracam w marcu,mam koniec macierzynskiego, ale.wybieram zalegle urlopy… chce wrocic na poł etatu. A gdy sie okaze po miesiacu ze jednak nie dam.rady pracowac dłuzej,bo jednak nie daje sobie maź rady z opieka nad corka(pracuje na 3zmiany) czy moge isc na urlop wychowawczy?posiadam um.na czas nieokreslony,jednak chciałabym przejsć na 1/2etatu. Pozdrawiam.
Przepraszam, za późną odpowiedź. Grypa mnie rozłożyła ? przechodząc na mniejszy etat jesteś do roku czasu chroniona przed zwolnieniem. jeśli w tym czasie – w dowolnym czasie stwierdzisz, że chcesz iść na urlop wychowawczy, jak najbardziej możesz to zrobić. najpózniej 21 dni przed planowaną datą pójścia na wychowaczy składasz wniosek. i już.
A czy jeśli zadeklaruje powrót na 7/8 etatu, wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy, czy mogę potem zrezygnować z etatu i skorzystać z urlopu wychowawczego?
Super wpis! Coś w sam raz dla mnie, dzięki :*
Przepraszam, za późną odpowiedź. Grypa mnie rozłożyła ? cała przyjemność po mojej stronie 🙂
Dzień dobry.
Czy w sytuacji kiedy od stycznia wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym na pełen etat, mogę teraz wnioskować o obniżenie wymiaru pracy np. do 80% etatu. Czy w tej sytuacji byłabym chrionona przed zwolnieniem?
Pozdrawiam 🙂
Dzień dobry.
Czy w sytuacji kiedy od stycznia wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym na pełen etat, mogę teraz wnioskować o obniżenie wymiaru pracy np. do 80% etatu. Czy w tej sytuacji byłabym chrionona przed zwolnieniem?
Pozdrawiam 🙂