13-tka na macierzyńskim

2

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Czy przysługuje wypłata tzw. trzynastki podczas urlopu macierzyńskiego?

Pierwsze 2 tygodnie stycznia 2016 przebywałam na urlopie, potem już zwolnienie i od połowy maja 2016 przebywam na macierzyńskim. Dostałam informację z Kadr, że trzynastkę otrzymam za przepracowany okres w 2016. No i nie do końca rozumiem. Czyli jej nie dostanę? Skoro byłam na urlopie, a potem już mnie nie było.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Co do zasady przebywanie na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym nie stanowi przeszkody do nabycia prawa do wypłaty trzynastki – kilka lat temu Trybunał Konstytucyjny bardzo ładnie i korzystnie wypowiedział się w tej sprawie – wyrok z 9 lipca 2012 r. (sygn. akt P 59/11; DzU z 2012 r., poz. 819). TK uznał, że art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w zakresie, w jakim pomijał okres urlopu macierzyńskiego jako umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w sytuacji nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie sześciu miesięcy, jest niezgodny z konstytucją.

ALE może okazać się, że nie ma z czego jej wypłacić. Inaczej mówiąc, że brak jest w danym roku składników podstawy. Może tak się zdarzyć, że prawo do trzynastki zostało nabyte ale na koncie znajdzie się 0 zł. Dlaczego? Trzynastkę oblicza się na podstawie faktycznie przepracowanych miesięcy w roku a przebywanie na tych wyżej wymienionych urlopach uważa się za okresy nieprzepracowane. Także na nic przyda się wyrok TK ? Do podstawy wymiaru trzynastki nie wlicza się także przebywania na zwolnieniu lekarskim. Czyli przebywając na tych urlopach nabywasz prawo do wypłaty trzynastki ale z uwagi na fakt, iż nie wlicza się ich do tzw. okresów przepracowanych, możesz nie otrzymać wypłaty.

W wyżej opisanym przypadku – praca była świadczona przez pierwsze dwa tygodnie stycznia w 2016r. Następnie zwolnienie lekarskie, urlopy macierzyński i rodzicielski, więc prawo do wypłaty trzynastki zostało nabyte (za cały rok) ale podstawą obliczenia jej wymiaru będą tylko dwa tygodnie.

matka prawnik

Designed by Freepik

2 KOMENTARZE

  1. Czyli skoro pracowalam przez pierwsze 2 tygodnie stycznia, potem bylam na l4 do porodu (do wrzesnia)i teraz jestem na urlopie macierzynskim to trzynastka zostanie wyliczona na podstawie tych 2 tygodni? :O

    • Praca była świadczona przez pierwsze dwa tygodnie stycznia w 2016r. Następnie zwolnienie lekarskie, więc prawo do wypłaty trzynastki zostało nabyte (za cały rok) ale podstawą obliczenia jej wymiaru będą tylko dwa tygodnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here