Dostaję mnóstwo sygnałów od Was, że prawa kobiet w ciąży dotyczące dostępu do lekarzy nie są respektowane. Oprócz ulotki, o której niżej przygotowałam wzór prośby (tutaj) o wyznaczenie terminu wizyty. Pismo należy złożyć w kierownictwie placówki, kiedy spotkasz się z odmową wyznaczenia wizyty w ustawowym terminie.
W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach. To oznacza, że taka informacja powinna wisieć w widoczonym miejscu!
https://matkaprawnik.pl/bezplatnie-i-poza-kolejnoscia-dla-kobiet-w-ciazy/
Dzięki uprzejmości drukarni GrafCraft, możecie bezpłatnie pobrać i wydrukować ulotkę informującą o prawach kobiet w ciąży. Ulotkę możecie drukować w następujących formatach (do pobrania na końcu artykułu):
- Pojedyncza ulotka format A3, A4, A5, A6
- 4 ulotki na jednym arkuszu A4
- Plakat
- Zdjęcie w tle na facebook
Jeśli chcesz wydrukować ulotkę czy plakat profesjonalnie, drukarnia zobowiązała się do pobrania minimalnych, niezbędnych opłat. Wystarczy powołać się na ten blog. Ulotkę możesz mieć zawsze przy sobie i w razie problemów mieć pod ręką konkretne przepisy. Apteki i przychodnie mogą wywiesić plakat pobrany z tej strony – serdecznie zapraszam.
Zgodnie z art. 47c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r., KOBIETA W CIĄŻY ma prawo do:
- korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej (art. 47c ust. 1 ww. ustawy),
- korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach (art. 47c ust. 1 ww. ustawy),
- korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia (art. 47c ust. 3 i 4 ww. ustawy),
- nieodpłatnej pomocy prawnej finansowanej przez Państwo (art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej z 5 sierpnia 2015 r.).
KOBIETA W OKRESIE CIĄŻY, PORODU lub POŁOGU nie musi być osobą ubezpieczoną, żeby korzystać z powyższych uprawnień (art. 2 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej).
W przypadku świadczenia usług opieki zdrowotnej poza kolejnością, nie można mówić o pierwszeństwie w kolejce do rejestracji ale o pierwszeństwie w prowadzonej przez zakład opieki zdrowotnej liście oczekujących do lekarza.
Powyższe uprawnienia powinny być respektowane za okazaniem zaświadczenia od lekarza potwierdzającego ciążę wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość pacjentki oraz skierowaniem (jeśli dotyczy).
Witam , mam podobna sytuacje jak p. ASIA zgłosiłam się do przychodni w szpitalu z wynikiem bHcg poteierdzajacym ciążę i niestety odmówiono mi przyjęcia kazano skorzystać z innej przychodni. Jestem niemiblina to jedyny szpital w moim mieście…lub zaproponowała p. Recepcjonistka że mam przyjść i ubłagać p. GINEKOLOG. W domu mam niemowlę dodam…I mam teraz stać od 7do 15 czy ktoś mnie wpusci żeby wybłagać wizyte? P.s nie mogę pobrać ulotki czy można ją na maila?
Placówka twierdzi, że respektuje ustawę, ale rejestracji należy dokonać osobiście, nie można telefonicznie lub mailowo. Co w takim przypadku? Przecież to nie powinno mieć znaczenia.
Dzień dobry, proszę zgłosić ten fakt na piśmie u kierownictwa placówki z prośbą o wskazanie podstawy prawnej.
Niestety nie ma możliwości wydruku pliku. Czy jest możliwość udostępnienia w innej formie?
Dzień dobry,
Niestety nie można pobrać ulotki, czy jest opcja udostępnienia jej ?
A czy orientuje się Pani może jak to wygląda w kwestii recept? Nie jestem ubezpieczona, bo mam własną działalność, którą musiałam zawiesić; biorę dość drogi progesteron i lekarze wypisują mi go na 100%. Śmignęła mi gdzieś informacja, że od września 2020 wybrane leki (w tym właśnie progesteron) mają być darmowe dla kobiet w ciąży, ale jak to wygląda przy braku ubezpieczenia? Czy takie osoby też mają prawo z tej listy leków skorzystać?
Ulotka niestety nie da się pobrać. Pisze w tej sprawie kolejny raz. Bardzo chciałabym wykorzystać te materiały w kampanii społecznej w swoim mieście, gdzie sytuacja kobiet w ciąży jest tragiczna. Czy mogłabym uzyskać dostęp do tych materiałów?
Pani Urszulo, proszę do mnie zadzwonić w najbliższy dzień roboczy. Telefon w zakładce kontakt. dziękuje
Czy dotyczy to rowniez pierwszenstwa do laboratorium?
Moim zdaniem nie, chyba, że wewnętrzny regulamin danej placówki tak stanowi.
Zdecydowanie tak! zgodnie z ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” i zawartego w niej prawa kobiet w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej
korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia – w ramach NFZ czy prywatnie?? Co z tego że wcisną mnie szybciej jak będę musiała zapłacić za wizytę.
Pani Moniko, w ramach NFZ. Jeśli ma Pani problem z umówieniem terminu polecam skorzystać z pisma/ skargi, które jest dostępne na blogu. Nigdy ni zdarzyło mi się, żeby klientki spotkały się z odmową. Pozdrowienia
Witam,
A jak jest z dostępem do rehabilitacji? Czy ta ustawa również to przewiduje? Jestem obecnie w 3 mc ciąży, dostałam od ortopedy skierowanie na rehabilitacje, ale terminy na nfz są baaardzo odległe – chciałabym wytrzymać z tym moim kręgosłupem jak najdłużej w pracy.
tak samo! tylko musi mieć Pani ze sobą zaświadczenie o ciąży
Dzień dobry,
Czyli POŁÓG też uprawnia do pierszeństwa w kolejce do specjalisty??? Bo nie jestem pewna..
Dziękuję z góry za pomoc.
Karolina
Pani Karolino, w połogu niestety nie. pozdrawiam kł
A co zrobić w sytuacji która spotkała moją przyjaciółkę? Warszawa. Zaszła w ciążę i chciała zapisać się do ginekologa na nfz. W jednej przychodni powiedzieli ze nie ma terminów a w drugiej musiała o termin wybłagać wręcz. Dostała się. Nie bylo pewnosci co do wieku ciąży więc zalecił usg ale stwierdził że trzeba prywatnie. W końcu zrobił u siebie w szpitalu po jej prosbach. Wiek ciąży ustalony. Teraz trzeba zrobić to pierwsze usg. Lekarz stwierdził że w tej przychodni nie warto bo słaby sprzęt i specjaliści i powinna prywatnie oraz dał jej namiary na gabinety. Prywatnie to usg kosztuje około 200 zł. Sporo. Lekarz dał jej też skierowanie na usg do tej przychodni na nfz. Zadzwoniła tam więc umówić się a recepcjonistka że termin na grudzień… ona w styczniu rodzi… powiedziała oczywiście że jest w ciąży i że jest to pierwsze gwarantowane usg na nfz a recepcjonistka na to że nic nie poradzi. O co chodzi? Co w tej sytuacji zrobić? Oczywiście poszła prywatnie zrobić usg ale o co chodzi ze kobieta w ciąży najpierw nie może dostać się do ginekologa a potem nie może zrobić gwarantowanego badania USG?
Asia jeśli dobrze zrozumiałam problem był z pierwszą wizytą u ginekologa. Żeby skorzystać z tych 7 dni koleżanka musi mieć odpowiednie dokumenty przy sobie i zaświadczenie o którym pisze. W przypadku problemów należy w danej placówce złożyć skargę lub pisemną prośbę o wyznaczenie terminu.
Problem właśnie jest ze wszystkim. Koleżanka zrobiła test ciążowy oraz dwa razy badanie krwi. Wyszło, że jest w ciąży, więc chciała zapisać się do ginekologa i tu był pierwszy problem z zapisaniem. Jak już się dostała to ginekolog wykonał badanie wewnętrzne i przeprowadził wywiad. Na podstawie tych danych trudno było określić wiek ciąży (finalnie okazała się młodsza o około tydzień). Ginekolog, nie miał jak wykonać badania usg, zasugerował wykonanie usg prywatnie, natomiast po prośbach zaproponował, aby koleżanka przyjechała za kilka dni do szpitala w którym on pracuje, co też się stało. Teraz przyszła kolej na to najważniejsze w zasadzie pierwsze prenatalne usg. I tu też ma problem, ponieważ po pierwsze jej lekarz stwierdził, że w tej przychodni jest słaby sprzęt oraz specjaliści, żeby takie usg wykonać. Po drugie nie mogła się nawet na to usg umówić, ponieważ pierwsze wolne terminy są na grudzień. Nie pomogło zaświadczenie o tym, ze jest w ciąży, od lekarza który tam pracuje i gdzie koleżanka poszła na wizytę i gdzie ma założoną kartę ciąży. Finalnie to właśnie USG, które jest refundowane przecież przez NFZ musiała zrobić prywatnie. Mi się to w głowie nie mieści po prostu. Wychodzi na to, że spokojnie ciążę można przejść tylko z wykupionym ubezpieczeniem medycznym.
a czy koleżanka złożyła pisemną prośbę o wyznaczenie terminu?
Muszę się dopytać ale wydaje mi się że nie. Dzwoniła na pewno do przychodni. Czyli należałoby wysłać do przychodni np mail? Czy to powinno być pismo na papierze?
Asiu jeśli odmawiają wyznaczenia wizyty w ciągu 7 dni od zgłoszenia, najlepiej wnieść żądanie wyznaczenia terminu na piśmie do dyrekcji danej placówki. Reakcja na pewno będzie pozytywna – możecie powołać się na zapisy ustawy. to powinno pomóc.
We wtorek 30.05.2017 byłam u kardiologa który dał skierowanie na holter i czwartek rano mi go podłączono ale na kontrole po 22 czerwca bo kardiolog na urlopie a do innego mnie nie zapiszą. Wynik też nie za bardzo bo po lekach mam 150/95 średnią w 30 tc.
Jak to jest:
Test ciazy -wynik pozytywny. Trzeba wiec uda sie do lekarza. Dzwonie aby sie zarejestrowac do wybranego ginekologa i slysze: ale my juz miejsc nie mamy. Rejestracja na listopad. No wiec opowiadam grzecznie, ze z moich wyliczen bede juz wtedy w 7,8 miesiacu, wiec jak to,mam zostac bez opieki?
Pania nic to nie interesuje. Mam sie zapisac do innego lekarza (termin na grudzien), badz udac sie prywatnie. Nosz rece mi odpaly.
I tutaj moje pytanie: dlaczego nie ma zostawianych okienek, chociaz 2 w tygodniu, aby przyjac taka pacjentke??
Pamiętajmy że lekarz tez człowiek i jakiś wolny czas musi mieć. Bo jeśli się znajdą 2 okienka to dlaczego nie 4? A gdyby pacjenci odwoływali wizyty jeśli nie zamierzają przyjść to ktoś by z miejsc skorzystał.
Oczywiscie. Wszystko rozumiem.
Tylko dlaczego nikt nie pomysli o tym.
Niech ktos madry wpadnie na pomysl jak to rozwiazac.
To tez dotyczy innych lekarzy.
Zacznij od rządu bo miejsc na studiach jest tylko 200 a możliwość specjalizacji 1 na województwo dlatego za chwilę nie będzie chirurgów i innych lekarzy w Polsce bo tak jest utrudniony dostęp do zawodu.
Dlatego niestety nic nam z tych praw. Mi zaproponowano w 6 miesiacu sorawdzenie czy dziecku serce bije. Hahahah nie moglam w to uwierzyc. Na szczescie znalazlam innego lekarza ale chodze prywatnie.
Ja będąc w 6stym miesiącu ciąży i mając cukrzycę ciążowa chodzę do lekarzy i za każdym razem place mimo ubezpieczenia z Niemiec. Nie wspomnę o czekaniu w kolejce… Mam dosyć naszej służby zdrowia!
poniewaz zgodnie z prawem UE powinnac korzystac ze swiadczen w kraju ubezpieczenia tj.w Niemczech, natomiast tylko niezbedne i konieczne swiadczenia w stanach nagłych na karte EKUZ powinny byc Ci udzielane w innych krajach członkowskich UE. Jezeli chcesz korzystać ze wszystkich swiadczen rowniez tych planowanych w Polce powinnas miec zgodę kraju ubezpieczenia badz poprzez wydane poswiadczenie tzw. S1 lub S2. W innym przypadku my obywatele polscy płacimy za twoje świadczenia a Niemcy sie wzbogacaja bo tam placisz skladki.
Fajnie by było jak by się tego trzymali a u mnie w przechodni w okienku gdy zapytałam czy muszę czekać w kolejce gdy jestem w ciąży usłyszałam u nas nie ma czegoś takiego jak ciężarna poza kolejnością i czekam wśród chorych kaszlacych i rozsiewajacych zarazki masakra
Witam,
Świetna kampania. Brawo! Wreszcie ktoś zaczyna poruszać ten temat. Chciałabym zapytać o to jakoś świadczenia przysługują kobiecie w ciąży u stomatologa na NFZ? W sieci można znaleźć sprzeczne informacje, zwłaszcza te dotyczące białych wypełnień. Dziękuję za pomoc 🙂 Pozdrawiam
ja bedąc w ciązy nie miałam robionych białych wypełnień tylko robili m srebrne