7/8 etatu a przerwy na karmienie piersią
Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy (Przerwy na karmienie):
§ 1
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przez w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niże jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwana karmienie.
Myśląc o złożeniu wniosku (wzór do pobrania tutaj) o przyznanie przerw na karmienie piersią, patrzymy na to ile godzin dziennie jesteśmy w pracy a nie na to w jakim wymiarze etatu pracujemy.
Przykłady:
- Pracujemy na 7/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteśmy 7 godzin dziennie w pracy – przysługują nam dwie przerwy na karmienie (odpowiednio: dwie przerwy po trzydzieści minut każda lub dwie przerwy po czterdzieści pięć minut każda).
- Pracujemy na 4/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteśmy 4 godziny dziennie w pracy – przysługuje jedna przerwa.
O żądaniu przez pracodawcę zaświadczenie lekarskiego o karmieniu piersią pisałam tutaj.
Podstawa prawna:
Art. 187 Kodeksu Pracy
Zdjęcie: www.karmiuszka.pl tj. Ola Piotrowska „Stworzyłam Karmiuszkę dla samej siebie, żeby było mi wygodniej karmić synka.” Twórczyni Poduszki Karmiuszki. Szczęśliwa mama półtorarocznego Tadka. Dawniej prawniczka. Teraz – pełnoetatowa matka, cerytfikowana Promotorka Karmienia Piersią, zaangażowana w wspieranie innych mam, zwłaszcza w początkach rodzicielstwa.
Proszę o wyjaśnienie:
Pracownik, korzystający z obniżonego wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego, jest chroniony przed zwolnieniem. Ochrona ta polega na ustanowieniu zakazu wypowiedzenia i rozwiązania jego umowy o pracę w okresie wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.
Czy korzystając z przerw na karmienie piersią dziecka, czyli pracując 7h zamiast 8h, jestem objęta tą ochroną? Nie składałam odrębnego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy.
Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii dotyczącej dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek budżetowych.
Czy korzystanie z przerwy na karmienie piersią (2 przerwy po 30 min, połączone w jedną – kończenie pracy godzinę wcześniej) wpływa na wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek budżetowych tzw. trzynastki?
Pani Aniu, według mojej wiedzy nie. Wykorzystując przerwę na karmienie zachowujemy prawo do wynagrodzenia. powodzenia!
Witam. Pracuje na 3 kawałki etatu tj. 1/2, 1/4 i 1/4 łącznie mam etat ale u 3 różnych pracodawców. Prace wykonuje w jednym miejscu ale dla 3 pracodawców czy mogę w tym przypadku skorzystać z przerwy na karmienie?
Dzień dobry,
jak wygląda sytuacja z przerwą na karmienie w przypadku dnia, w którym zarządzeniem skrócono czas pracy od 8 do 14 (6h)? Należy się jedna przerwa 30min czy nie? Standardowo pracujemy w poniedziałki 8-17, wtorek-czwartek 8-16, piątek 8-15. Korzystając z przerw na karmienie (1h) kończę pracę w poniedziałek – czwartek o 15 a w piątki o 14. Jak będzie w tym jednym dniu?
A czy pracodawca tylko ze względu na karmienie piersią może odmówić powrót na stanowisko (kierownicze)? Argument: brak pełnej dyspozycyjności.
Odpowiadając na pytanie, czy może odmówić. Tak, może. Jednakże w przypadku zgłoszenia sprawy do Inspekcji Pracy poniesie tego konsekwencje – jest to jawna dyskryminacja pracownika ze względu na korzystanie z uprawnień rodzicielskich. Pracownik ma prawo dochodzić tutaj też przed Sądem Pracy przywrócenia na poprzednie stanowisko.
Czy wracając do pracy po urlopie rodzicielskim na obniżony wymiar czasu pracy 1/2 (przy założeniu, że pracuje 1 dzień – 8h, a 1 dzień wolny) przysługuje mi przerwa na karmienie? jeśli tak, to w jakim wymiarze?
A jeżeli pracuje na zmiany po 12 godzin?
Pani Kasiu, czy u nowego pracodawcy również przysługuje przerwa na karmienie? Pozdrawiam
Pani Agnieszko, oczywiście, że przysługuje. To uprawnienie można powiedzieć „ciągnie się” za Panią pod warunkiem, że Pani nadal karmi.
Dzień dobry,
jestem zatrudniona w firmie, w której pracujemy od 8:00 do 16:15. Mamy „obowiązkowa” przerwę na lunch wynoszącą 30 minut. Przy czym mamy płacone za 8 roboczogodzin.
Lada moment kończą mi się świadczenia i planuję wrócić do pracy na 3/4 etatu. 3/4 etatu to u mojego pracodawcy 6h i 15 minut. Ile w takiej sytuacji wynosi przerwa na karmienie – 30 minut czy 60 minut?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pani Magdaleno, godzina. Pozdrowienia
Rozumiem,że 1 h na karmienie należy się pracownicy,która faktyczni karmi piersią a nie każdej kobiecie,która wraca po macierzyńskim do pracy?
Tak Pani Ewelino, każdej kobiecie która oświadcza, że karmi
Dzień dobry, a jeśli wykorzystuje częściowo urlop wychowawczy. Tj pracuje 1/2 etatu to nadal przysługuje mi 30 minut na karmienie? Pozdrawiam serdecznie
Jeśli jestem na umowie zleceniu to też mogę ubiegać się o przerwę na karmienie piersią pracując po 8h dziennie?
Witam,
Wróciłam właśnie do pracy. Pracuje na pełen etat.
Dziś byłam w kadrach aby dowiedzieć się jak wyglada sprawa z karmieniem i zostałam poinformowana ze muszę złożyć podanie o skrócenie czasu pracy do 7/8 i wtedy dodatkowo 2x30min na karmienie. Czyli będę pracowała 6h i będzie potrącane mi z pensji. Zupełnie nie rozumiem po co mam składać podanie o skrócenie czasu pracy do tych 7/8? Skoro jako karmiąca mi się to należy. Mam racje?
nie musi Pani składać tego wniosku jeśli Pani nie chce. Czyli składa Pani sam wniosek o przerwy na karmienie – pracuje Pani 7 godzin a płacą za 8.
A na jaką najmniejsza cześć etatu mogę wrócić gdy nie mogę wziąć wychowawczego z powodu drugiej pracy. Tzn w jednej nie mogę bo tam mam nie normowany czas pracy a w drugiej 7do 15 i w tej drugiej chce właśnie na najmniejszy wymiar jak się da. Czyli jaki?
Pani Joanno, przepisy nie określają minimalnego obniżenia. pozdrowienia!
A co z pracą na 12 h? Przysługuje mi taka przerwa? Czy mogę z niej skorzystać na koniec dnia i pracować o godzinę krócej?
Przede wszystkim jako mama dziecka do lat 4 nie musisz pracować 12 godzin. I oczywiście przerwa przysługuje Ci nawet jeśli wyrażasz zgodę na prace 12 godzin
A co z nocami? Też nie muszę na nie pracować? Pracuję w budżetówce, do ciąży na 12 godzin i na noce. Jeśli wrócę po urlopie macierzyńskim to ja muszę oświadczyć pracodawcy, że chcę pracować na 12 lub 8 godzin?
A jak wyglądają przerwy na karmienie w zawodzie nauczyciela? czy coś takiego istnieje i jest możliwe do zrealizowania?
https://matkaprawnik.pl/przerwa-na-karmienie-dla-nauczycielek-zgodnie-z-art-69-ust-2/
Tutaj o tym pisałam. Jestem w trakcie ustalania jak to wyglada z perspektywy Ministerstwa ale napotykam opór materii
Co w przypadku 3/4 etatu i pracy 6 godzinnej? Aby przysługiwały dwie przerwy trzeba pracować mininum 6 czy 6,5 godziny?
Czas pracy musi przekroczyć 6 godzin
A jak wygląda sytuacja z przerwą na karmienie jeśli szef chce mi zmniejszyc etat( mam pracować na 1/2 etatu) ale w takim systemie: jeden tydzień zmiana 7godzinna, drugi tydzień wolny + jakiś dzień weekendowy aby ilość godzin się zgadzała?
Tak musisz patrzeć na ilośc godzin danego dnia
Dzień dobry, wracam do pracy na pół etatu, ale w dyżury 12 godzinne, czy zatem należy mi się jednorazowo pół czy 2x po pół godziny przerwy?