Obniżenie wymiaru czasu pracy czyli potocznie mówiąc zmniejszenie etatu po macierzyńskim. Kobiety powracające z urlopów związanych z rodzicielstwem najczęściej łączą obniżenie wymiaru czasu pracy z przerwą na karmienie. Nie jest to jedyny możliwy scenariusz. Przeczytaj jak dobrze to zaplanować. W artykule znajdziesz wiedzę absolutnie podstawową, bez której nie wracaj do pracy 😉 Więcej swoich praw po powrocie znajdziesz TU.
Jeśli to będzie dla Ciebie za mało – zachęcam Cię do zakupu godzinnego webinaru, gdzie dzielę się swoją szczegółową wiedzą. TUTAJ. Po nim – nic nie będzie w stanie Cię zaskoczyć. 🙂
Możesz też skorzystać z indywidualnej porady prawnej TUTAJ.
Ochrona przed wypowiedzeniem.
Ochrona jest „aktywna” nie wcześniej niż na 21 dni przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Podobnie jak w przypadku urlopu wychowawczego. Ustawodawca niejako w bonusie do uprawnienia obniżenia wymiaru czasu pracy dorzucił zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę w okresie od dnia jego złożenia (ale nie wcześniej niż na 21 dni przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy). Swoje klientki uczulam, że prawidłową motywacją do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy powinna być chęć pogodzenia dwóch światów: zawodowego i prywatnego a nie ochrona przed wypowiedzeniem.
Wyjątki od ochrony przed wypowiedzeniem.
Istnieją sytuacje, w których ochrona przypisana do wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy nie funkcjonuje. Należą do nich:
- Ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy.
- Zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
- Likwidacja stanowiska pracy – tylko, gdy pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników.
Więcej informacji znajdziesz w dedykowanym obniżeniu wymiaru czasu pracy webinarium TUTAJ.
Komu przysługuje?
Obniżenie wymiaru czasu pracy przysługuje zarówno tacie jak i mamie, pod warunkiem, że są uprawnieni do urlopu wychowawczego. Uprawnionymi do urlopu wychowawczego będę Ci rodzice, którzy mają co najmniej 6 miesięczny staż pracy. Nie w tym konkretnym miejscu zatrudnienia ale w ogóle. Z obniżonego wymiaru czasu pracy można skorzystać aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy lat 6. Wynika z tego, że nie trzeba z niego korzystać zaraz po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.
Obniżony wymiar przysługuje na konkretne dziecko. Warto zastanowić się czy potrzebujemy skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy na pełne 12 miesięcy czy np. na 3. Możliwa jest sytuacja w której wskazujemy we wniosku 0,5 etatu na 3 miesiące a pózniej wnioskujemy o kolejne 6 miesięcy ale już na 7/8 etatu. Wniosek można złożyć na całe 35 miesięcy ale warto pamiętać, że ochrona dołączona do wniosku przysługuje przez pierwsze 12 miesięcy.
Przerwy na karmienie a wymiar etatu.
O przerwach na karmienie, bezpodstawnym żądaniu przez pracodawcę zaświadczenia lekarskiego (nie mylić z oświadczeniem pracownicy) przeczytasz TUTAJ. W zawodzie nauczyciela TUTAJ, w zawodzie żołnierza zawodowego TU.
Najczęściej kobiety powracające do pracy po urlopie macierzyńskim i/lub rodzicielskim, które nadal karmią łączą obniżony wymiar czasu pracy z łączoną przerwą na karmienie piersią. Czas pracy możesz obniżyć maksymalnie o połowę. Ustawodawca nie określił minimalnego czasu – stąd popularne stało się obniżanie wymiaru czasu pracy o godzinę tj. do 7/8 co w połączeniu z przerwą na karmienie piersią daje 6 godzin pracy (a wynagrodzenie za 7 godzin).
Poniżej przygotowałam przykłady:
1. Pracujesz na 7/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteś 7 godzin dziennie w pracy – przysługują Ci dwie przerwy na karmienie (odpowiednio: dwie przerwy po trzydzieści minut każda lub dwie przerwy po czterdzieści pięć minut każda).
2. Pracujesz na 4/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteś 4 godziny dziennie w pracy – przysługuje Ci jedna przerwa.
O warunkach karmienia piersią jakie zobowiązany jest zapewnić pracodawca TUTAJ.
7/8 ile to godzin?
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Co do zasady czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Wnioskując o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 7/8 wymiaru czasu pracy, pracownik jest zobowiązany do przepracowania 7 godzin.
Kiedy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy po macierzyńskim?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W SPRAWIE WNIOSKÓW DOTYCZĄCYCH UPRAWNIEŃ PRACOWNIKÓW ZWIĄZANYCH Z RODZICIELSTWEM ORAZ DOKUMENTÓW DOŁĄCZANYCH DO TAKICH WNIOSKÓW z dnia 8 grudnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 2243) wniosek, o którym mowa w art. 1867 § 2 Kodeksu pracy, o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego, w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, powinien zawierać:
1) imię i nazwisko pracownika;
2) imię i nazwisko dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy;
3) wskazanie okresu, przez który pracownik zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy;
4) wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym pracownik zamierza wykonywać pracę.
2. Do wniosku dołącza się:
1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
2) oświadczenie o okresie, w którym pracownik dotychczas korzystał z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.
Wniosek w oparciu o powyższe elementy możesz przygotować samodzielnie albo możesz go zakupić TUTAJ.
Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowej wiedzy na ten tamat – koniecznie sprawdz webinar TUTAJ.
7/8 etatu jak obliczyć wynagrodzenie?
Rozpoczynając pracę na obniżonym wymiarze czasu pracy trzeba liczyć się z proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia. Ponadto zgodnie z brzmieniem art. 154 § 2 Kodeksu pracy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1 (20 lub 26 dni). Warto pamiętać, iż niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Przepisy
Art. 1867 [Obowiązkowe obniżenie wymiaru etatu]
§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.
Art. 1868 [Zakaz wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę przez okres 12 miesięcy]
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o:
1) udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia zakończenia tego urlopu;
2) obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
§ 2. W przypadkach, o których mowa w § 1, rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§ 3. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku, o którym mowa w § 1, wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego albo obniżonego wymiaru czasu pracy, zakaz, o którym mowa w § 1, zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo obniżonego wymiaru czasu pracy.
§ 4. W przypadku złożenia przez pracownika wniosku, o którym mowa w § 1, po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.
Powodzenia! Katarzyna Łodygowska
Cześć, nazywam się Dora Jim i jestem tutaj, aby podzielić się z całym światem dobrą nowiną o tym, jak odzyskałam dawną miłość. Oszalałem, kiedy moja miłość zostawiła mnie dla innej dziewczyny w zeszłym miesiącu. Ale kiedy spotykam przyjaciela, który przedstawia mnie DR SUNNY, wielkiemu posłańcowi wyroczni, której służy, opowiedziałem DR SUNNY o tym, jak opuściła mnie jego dawna miłość i jak potrzebuję dostać pracę w bardzo dużej firmie. . Powiedział mi tylko, że trafiłem we właściwe miejsce, jeśli mogę spełnić pragnienie mojego serca bez żadnych skutków ubocznych. Powiedział mi, co mam robić. Po tym zostało zrobione. Przez następne 2 dni Moja Miłość dzwoniła do mnie i przepraszała za wcześniejsze życie, a także tydzień po tym, jak moja Miłość zadzwoniła do mnie z prośbą o przebaczenie. Zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do wybranej firmy, jeśli potrzebowałem pracować jako CEO. Jestem tak szczęśliwy i przytłoczony, że muszę powiedzieć całemu światu. Żaden problem nie jest dla niego zbyt duży do rozwiązania. Skontaktuj się z nim bezpośrednio przez e-mail. e-mail: drsunnydsolution1@gmail.com lub jego WhatsApp: +2348082943805.
Witam, proszę o pomoc w następujące kwestii…obnizylam etat po urlopach związanych z rodzicielstwem na 1/2 etatu na pół roku, następnie po upływie tego okresu wróciłam na pełny etat jak pierwotnie zostałam zatrudniona. Okazało się że jestem w kolejnej ciąży, i po ok. 1,5 miesiąca poszłam na L4. Zastanawiam się czy ZUS nie będzie kwestionował mojego powrotu na cały etat, jest to zabieg okoliczności ale naszły mnie takie wątpliwości. Bardzo proszę o radę
Witam!
Co w sytuacji jeśli wracam do pracy na 7/8 etatu i pracodawca chce mnie dać na inne stanowisko pracy a ja nie zgadzam się?
Właśnie, też mnie to ciekawi. Jeśli na przykład jest jakaś reorganizacja albo kończy się mój projekt i chcą mnie przenieść do innego projektu, w którym ja nie chcę pracować. Czy moja odmowa oznacza rozwiązanie umowy o pracę z mojej winy? Chcę pracować dalej, ale nie przy tym projekcie który wskazuje pracodawca (jest wiele innych).
Pani Joanno, umowa ulega rozwiązaniu natomiast nadal w tle jest likwidacja stanowiska pracy. Takie sprawy wymagają indywidualnego podejścia oraz analizy dokumentacji
Dzień dobry,
mam pytanie, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi.
Chodzi mi o przepis: „Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu.” Co w sytuacji, gdy jestem zatrudniona na 1/2 etatu? Możliwe jest zmniejszenie do 1/4 ?
Dzień dobry, mam pytanie, na które nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi – czy w przypadku, jeśli po powrocie z urlopu wychowawczego złożyłam wniosek o obniżenie etatu i przepracowałam na tym zredukowanym etacie kilka miesięcy mogę po zmianie pracodawcy złożyć kolejny wniosek o redukcję etatu? (mam wciąż około roku niewykorzystanego urlopu wychowawczego)
Szanowna pani Kasiu są dwie szkoły Falenicka i Otwocka. Pierwsza z nich mówi o tym, że jeżeli wykorzystałyśmy cały urlop wychowawczy na dziecko X to na to samo dziecko nie przysługuje nam już obniżony wymiar czasu pracy. szkoła Otwocka mówi, że jeżeli wy korzystała pani pełen wymiar urlopu wychowawczego na dziecko X to ma pani taki sam wymiar obniżonego wymiaru czasu pracy. Myślę że na ten moment pierwsze wyjaśnienia jest oglądam dominującym. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi wyraźne rozgraniczenie korzystanie z obniżonego wymiaru czasu pracy nie obniża wymiar urlopu wychowawczego zobaczymy czy taki przepis wejdzie do kodeksu pracy.
witam, czy mogłabym dostać odpowiedź lub dostać jakąś podpowiedź, linka, gdzie znajdę informacje dot. ochrony wizerunku dziecka na zamkniętych(prywatnych) grupach na facebooku. Piszę pod wpływem tego co się dzieje na grupie antyfanów mamyginekolog, czy faktycznie pod względem prawnym nic nie da się z tym zrobić? (bo mijają lata a prawnicy nikoli nic nie zdziałali jak widać)
Witam-czy to oznacza, że jeśli pracownik wraca z kilkumiesięcznego urlopu wychowawczego i w tym dniu przynosi gotowy wniosek o obniżenie wymiaru etatu to czy w tym jednym konkretnym momencie „na dzień dobry” można wręczyć mu wypowiedzenie?
Pani Justyno, w mojej ocenie wszystko zależy od tego kto pierwszy komu wręczyła dokument. Jeśli Pani zdarzyła przed wręczeniem wypowiedzenia złożyć wniosek to tak – będzie ono do cofnięcia. Jeśli na odwrót to skutek tego będzie taki, że w okresie wypowiedzenia będzie Pai pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy. Pozdrowienia!
Dzień dobry,
ile czasu muszę pracować na obniżonym etacie, żeby mieć roczną ochronę?
Pozrawiam!
Witam Pani Kasiu,
nie wiem akurat dobre pytnie zadam… jestem na obniżonym etacie do 7/8… okazało się że jestem w ciąży, zastanawiam się ile muszę przepracować na całym etacie, żeby na macierzyńskim dostawać stawkę liczoną od całego eteatu nie od obniżonego??
Czy po powrocie do pracy na cały etat można w trakcie złożyć wniosek o obniżenie ? Plus jeśli w trakcie tych 12 miesięcy obniżonego czasu pracy kończy mi się umowa to pracodawca ma obowiązek ja przedłużyć ?
Pani Katarzyno ja mam pytanie, posiadam po macierzyńskim zmniejszony etat na 7/8. Czy pracodawca może mi zmienić nazwę stanowiska pracy czy też podczas ochrony wszystkie warunki sprzed zmniejszenia etatu musza zostać te same? chodzi mi o zmianę asystentki na młodszego specjalistę? obowiązki zostaną te same. Pracodawca twierdzi, że nie może zmienić stanowiska.
Od października korzystam z obniżonego wymiaru pracuje 7 godzin.
(Art. 186 kp § 3. Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od urlopu, o którym mowa w § 2, może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia)>
Moje pytanie :Wynagrodzenie mam miesięczne czy również zostaje obniżone adekwatnie do etatu.
Dzień dobry, czy jeśli złożyłam wniosek o zmniejszenie czasu pracy do 7/8 następnie złożyłam wypowiedzenie z pracy i nie muszę świadczyć pracy to wynagrodzenie powinnam dostać za cały etat czy za 7/8?
Witam.
Pani Katarzyno, jeżeli jestem zatrudniona na pół etatu czy po powrocie z urlopu rodzicielskiego mogę złożyć wniosek o obniżenie czasu pracy? Nie myślę tu o przerwie na karmienie. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Witam, czytam Pani blog i szukam informacji odnośnie zwolnień grupowych w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Czy jest to możliwe? Niby prawo nas kobiety chroni ale nie do końca:(.
Niestety covid zrobił swoje, Bank w którym pracowałam przez 10 lat zwolnił mnie na urlopie wychowawczym, 3 miesiące przed jego zakończeniem :(. Do tego skrócił mi okres wypowiedzenia z 3 do miesiąca i pozbawił odszkodowania z tego tytułu, tłumacząc, że na urlopie wychowawczym nie zarabiałam.
Czy może tak zrobić?
Pani Anno, na urlopie wychowawczym trwającym co najmniej trzy miesiące pracodawca może wypowiedzieć umowę z powodu likwidacji stanowiska pracy (tam gdzie zatrudnia powyżej 20 osób); ustawa o zwolnieniach grupowych daje też pracodawcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do miesiąca – w Pani przypadku faktycznie nawet jeśli okres wypowiedzenia byłby dłuższy i tak skonsumowałby się urlopem wychowawczym. Natomiast na pewno należy wypłacić pracownikowi odprawę z tytułu likwidacji stanowiska odpowiednią do stażu pracy. pozdrowienia
Katarzyna Łodygowska
26 lipca kończę roczny urlop na dziecko (macierzyński +rodzicielski), mam do wykorzystania 4 miesiące urlopu wypoczynkowego. Z związku z tym wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy powinnam złożyć na 21 dni przed 26 lipca czy w trakcie wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego. Data 26 lipca jest data teoretyczna powrotu do pracy bo mam zamiar wykorzystać cały zaległy urlop wiec w moim przypadku faktyczny powrót do pracy byłby w połowie listopada.
Dzień dobry Pani Kasiu! Dziękuję za kawał dobrej roboty! Mam jednak pytanie dotyczące wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wróciłam do pracy i do końca stycznia 2020r. łączyłam urlop macierzyński z urlopem rodzicielskim, 1 stycznia nabyłam prawo do 26dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 lutego do 30 września 2020 zmniejszyłam wymiar czasu pracy do 0,6etatu na podstawie art. 186(7). Kadrowa stoi na stanowisku, że za okres od lutego do września powinnam mieć pomniejszony urlop wypoczynkowy, ponieważ zmniejszyłam etat. Sama jednak mówi,że gdybym od 1 lutego poszła na pełen urlop wychowawczy to wymiar urlopu by się nie zmienił. Kiedy pytałam o to w grudniu, mówiła, że jeśli nabędę prawo do urlopu 1 stycznia, to zmiana etatu nie będzie miała na to wpływu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakieś wiarygodne źródło jak to powinno wyglądać?
Pozdrawiam serdecznie, Alicja
Pani Kasiu, bardzo przydatny webinar ! Nie znalazłam odpowiedzi tylko na jedno pytanie które mnie meczy.. Czy jeśli nie posiadam umowy na czas nieokreślony a umowę o pracę która kończy się z końcem Listopada to może ona nie zostać przedłużona pomimo skrócenia czasu pracy i karmienia piersią? Pozdrawiam
Pani Aniu, nie do końca rozumiem pytanie. Jeżeli pracodawca chce zaproponować nową czy kolejną umowę o pracę, nie widzę przeszkód i nawet związku z przerwami czy obniżonym wymiarem.
Ja rozumiem tekst czytany, w tym pytanie. Autorce chodzi o to, czy 12-miesięczna ochrona obejmuje ją także w momencie wygaśnięcia umowy o pracę (zakończenia umowy na czas określony). Czyli na chłopski rozum, czy terminowa umowa o pracę zostanie z automatu „przedłużona” do końca okresu ochronnego, bez względu na zamiar pracodawcy. Wg mnie nie. Umowa po prostu wygaśnie, chyba że pracodawca będzie chciał ją przedłużyć
Dzień dobry, zastanawiałam się nad wykupieniem webinaru dotyczącego obniżonego czasu pracy jednak nie wiem czy mnie również dotyczy. Mam umowę na czas określony do 30.06 i jestem teraz na urlopie wychowawczym. W ubieglym tygodniu dowiedzialam sie że przedłużamy umowę i w lipcu mam wrócić do pracy. Czy mi też przysługuje mozliwość skrócenia godzin pracy?
Witam Pani Katarzyno,
Do marca byłam na rocznym urlopie macierzyńskim (rodzicielskim). Bezpośrednio po nim przeszłam na urlop wypoczynkowy (musiałam wykorzystać zaległy urlop), aktualnie nadal przebywam na urlopie wypoczynkowym. Od lipca miałam wracać do pracy, jednak pomimo wcześniejszych zapewnień o tym, że będę miała dokąd wracać, pracodawca poinformował mnie, że likwidują moje stanowisko pracy i nie mam dokąd wracać. Jednocześnie nie może mi zaproponować innego stanowiska pasującego do moich kwalifikacji i z podobnym wynagrodzeniem. Stwierdził, że utrzymanie mojego etatu nie ma sensu, ponieważ w związku z moją nieobecnością w pracy ( L4 w trakcie ciąży i później pobyt na macierzyńskim i zaległym urlopie wypoczynkowym) moje obowiązki zostały podzielone pomiędzy 5 innych osób,ponadto w związku z panującą pandemią koronawirusa (firmie spadły dochody).
Zaproponował wypowiedzenie z wypłatą odprawy , bez konieczności świadczenia obowiązku pracy w trakcie wypowiedzenia. Lub ewentualnie pracę na 1/5 etatu, ale bez gwarancji przedłużenia umowy czy zwiększenia wymiaru czasu pracy na cały etat. Mam podpisaną z pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony.
Czy w związku z likwidacją stanowiska pracy nie przysługują mi żadne prawa ochronne?
Czy nie jest tak, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może mnie „zdegradować” na niższe stanowisko czy też zwolnić, tylko powinien mi umożliwić powrót do pracy? A jeśli nie mam powrotu na to samo stanowisko to warunki powrotu na inne stanowisko powinny być przynajmniej takie same lub lepsze od tych obowiązujących w momencie urodzenia dziecka, a nie gorsze. Z kolei obowiązki powinny być zgodne z moimi kwalifikacjami.
Co z przejściem na 7/8 etatu? Czy w przypadku likwidacji mojego stanowiska może mi odmówić podpisania wniosku? W przypadku przejścia na 7/8 etatu godzę się na obniżenie wynagrodzenia proporcjonalnie do wymiary czasu pracy, ale pracodawca nie może mnie zwolnić przez 12 miesięcy.
Czy propozycja pracy na 1/2 etatu jest zgodna z prawem, skoro wcześniej pracowałam w pełnym wymiarze godzin?
Dodam, że w pracy nie było zwolnień grupowych w związku z pogorszeniem się sytuacji firmy (chodzi o wpływ koronawirusa na działalność firmy), a ja jestem na samodzielnym stanowisku.
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź!
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie- czy w staż pracy wliczone jest również zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia?
Pozdrawiam serdecznie!
Po powrocie do pracy po urodzeniu dziecka zmieniłam etat na polowe. Gdy syn miał 2,5 zmienił się przełożony i wręczył mi wypowiedzenie warunków umowy z którego wynikało, ze albo przechodzę na cały etat albo do widzenia. Musiałam go podpisać. Czy mógł tak zrobić ? Nie było podanej przyczyny.
Witam, mam obniżony wymiar pracy do 7/8, obecnie wykorzystuje zaległy urlop, natomiast doszły do mnie nieoficjalne informacje, że pracodawca, mimo skrócenia etatu chcę mnie zwolnić, ograniczając skalę zatrudnienia, pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników, natomiast nie planuję zwolnień grupowych, oprócz mnie są również inni pracownicy, którzy zajmują takie samo lub podobne stanowisko.
Czy pracodawca może mnie zwolnic ze swojej winy likwidując stanowisko pracy/ zmniejszając skalę zatrudnienia?
Bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Właśnie obejrzałam webinar na temat obniżenia wymiaru czasu pracy i dziękuję za tak dobrze przekazaną wiedzę. Chciałam jeszcze doprecyzować czy taki wniosek można wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru? Nie mam możliwości dostarczenia go osobiście czy przez osoby trzecie.
Dzień dobry,
Chciałam zapytać czy w aktualnej „koronawirusowej” rzeczywistości obniżenie wymiaru czasu pracy nadal chroni pracownika przed zwolnieniem? Jestem pracownikiem w firmie zatrudniającej poniżej 20-tu osób i mam prawo do urlopu wychowawczego. Ze względów rodzinnych, po otwarciu przedszkola chcę zmniejszyć swój etat, a pewność ochrony przed zwolnieniem byłaby dobrym bonusem. 🙂
Pozdrawiam
Garść najważniejszych informacji -super, że robisz to dla nas! A jeśli chodzi o same przepisy to w zasadzie nie ma żadnej ochrony-wystarczy, że pracodawca zlikwiduje moje stanowisko i jestem bez pracy? Wtedy nie mamy już zadnych praw?Czy przy likwidacji stanowiska przysługuje jakaś odprawa?
Pani Olino, tak w przypadku pracodawcy zatrudniającego więcej niż 20 pracowników, jesli następuje likwidacja stanowiska pracy, niestety nie pozostaniemy pod ochroną pomimo złożenia wniosku. Ustawa o zwolnieniach grupowych gwarantuje odprawę – jej wysokość uzależnione jest od stażu pracy.
Dzień dobry 🙂
Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę i zaproponować nowe warunki (ze względu na gorszą sytuacje finansową firmy) pracownicy, która pracuje w obniżonym wymiarze czasu pracy?
Dzień dobry, z opóźnieniem przeczytałam artykuł oraz obejrzałam webinar, jednak mam pytanie. Urlop rodzicielski kończy mi się 30.03.20 czy mogę 1.04 zmniejszyć sobie wymiar czasu pracy oraz jednocześnie wybrać na tym zmniejszonym wymiarze zaległy urlop? czy urlop rozlicza się na dni czy godziny i dzięki temu np mogłabym te 2-3 dni zostać dłużej w domu?
Witam. Mam pytanie odnośnie tych dodatkowych 14 dni na dziecko w tym momencie kryzysu. Ja wracam do pracy od poniedziałku z urlopu macierzyńskiego + byłam teraz na zaległych urlopach. Czy należy mi się to dodatkowe wolne (14 dn) na dziecko jak syn nie dostał się do żłobka i miała przychodzić do nas babcia ale nie chce narażać jej na chorobę.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, nie do końca jestem pewna czy dobrze zrozumiałam. Czy wykorzystanie godziny na karmienie równa się obniżeniu etatu o godzinę i gwarancja braku wypowiedzenia przez rok czy gwarantuje to obniżenie etatu na 7/8 np i dodatkowo jeszcze przysługuje mi godzina na karmienie czyli finalnie pracuje 6godzin dziennie?
Bardzo dziękuje za odpowiedz!:)
Moja koleżanka wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim na 6/8 etatu. Od miesiąca pracuje już na cały etat, ale właśnie okazało się, że jest w zagrożonej ciąży. Po przejściu na L4, w jaki sposób będzie miała naliczone wynagrodzenie? Średnia z 3 ostatnich miesięcy, gdzie tylko w ostatnim miesiącu pracowała na cały etat. Dla przykładu: Ostatnie wynagr: 3000 (6/8 etatu), 3000 oraz 4000 z ostatniego mies (cały etat).
Czy wynagr. w trakcie L4 będzie wynosiło 4000 czy 3333,33 zł?
Mam nadzieję, że pytanie jest zrozumiałe.
Koleżanka twierdzi, że przechodząc na cały etat nie wiedziała o ciąży, ale wiadomo, że dla pracodawcy nie ma to znaczenia.
Pani Magdaleno, powinno być naliczone od pełnego etatu. Każda zmiana wymiaru czasu pracy resetuje nam zasady obliczania zasiłków.
Dzien dobry
Urlop wychowawczy konczy mi się 7.01. Chciałabym od 8.01 przejść na 1/2etatu do dnia 30.06.2019 a następnie od 1.07.2019 na cały etat.
Moje pytanie to1. kiedy złożyć pismo o powrót do pracy z obniżonym etatem.
2. Czy od razu zaznaczyc kiedy wracam na cały etat.
3. Jeśli w trakcie już trwania całego etatu uznam że jednak znowu 1/2to mogę wrócić. Bądź pójść na wychowawczy ponownie?
Jo
Dziękuję za webinar! Spora dawka wiedzy w krótkim czasie. Lektura obowiązkowa dla każdej wracającej do pracy mamy! Mam tylko jedno pytanie:
Czy jeśli pracuję w obniżonym wymiarze czasu pracy, a nagle okaże się, że nie mam opieki do dziecka, to czy mogę przejść na urlop wychowawczy??
Dziękuję! Cieszę się z dobrej opinii na temat webinaru 🙂 odpowiadając na pytanie – tak może Pani w każdej chwili złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Wystarczy zachować 21 dniowy termin. Powodzenia!
Pytanie o webinar. Obejrzałam a właściwie oglądam drugi raz. Chciałabym zapytać czy dobrze zrozumiałam… rok temu wróciłam do pracy. 2 miesiące temu dostałam podwyżkę. W listopadzie na miesiąc muszę przejść na obniżony wymiar pracy 7/8 plus przerwa na kp(mąż wyjeżdża w delegację a ja nie chcę zaburzać na miesiąc rytmu żłobkowego). Czy dobrze zrozumiałam Pani wypowiedź (34-37min webinaru) że po powrocie na pełen etat wszelkie zasiłki będą liczone od całego etatu zgodnie z nowym wynagrodzeniem po podwyżce a nie z 12 miesięcy?
Pani Magdo, tak dobrze Pani zrozumiała. Powrót na pełen etat powoduje „zresetowanie” się zasady w opaciu o którą obliczymy kolejny Pani zasiłek chorobowy. powodzenia!
A co w przypadku jeżeli pracodawca zastrzega, że może zmniejszyć wymiar etatu jednak godziny pracy chce dostosować w taki sposób, aby to uniemożliwiało pójście dziecka do żłobka np. 13-18:00? Pozdrawiam
Pani Iwono, wszystko zalezy od indywidualnej sytuacji. W mojej ocenie, jeśli wybrane przez Panią godziny miałyby negatywny wpływ na ciągłość pracy zakładu pracy – należałoby o tym porozmawiać z pracodawcą. powodzenia
Droga matko prawnik! A co w przypadku rozpoczęcia pracy w nowej firmie, bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i miesięcznym wychowawczym? Jakie prawa mi przysługują?
Pani Jogodo, mówię o tym na webinarze dostępnym tutaj: https://matkaprawnik.pl/produkt/webinar-o-obnizeniu-wymiaru-czasu-pracy-czyli-slynne-7-8-etatu/
Jeśli nabyła Pani prawo do urlopu wychowawczego a tak jest w Pani przypadku – cały artykuł Pani dotyczy. powodzenia!
Firma jest duża, zatrudnia kilkuset pracowników. Nie będą to zwolnienia grupowe tylko ewentualnie likwidacja tego jednego stanowiska w moim dziale. Czy w tym przypadku jestem chroniona przed zwolnieniem poprzez obniżony czas pracy?
Pani Kasiu, jak w artykule, wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy nie uchroni przed zwolnieniem w tego powodu. pozdrowienia
Ale jeśli na tym stanowisku w mojej firmie pracują 4 osoby, a likwidacja będzie dotyczyć jedneg stanowiska pracy to czy ja nie będę chroniona i zwolnienie będzie dotyczyło jednej z trzech pozostałych koleżanek?
Webinar jest super 🙂 Pełen profesjonalizm!
Jednak mam pytania odnośnie zwolnienia z powodu likwidacji stanowiska:
1. Jeśli na jednym stanowisku (specjalista) pracują 4 osoby, a ja mam obniżony wymiar czasu pracy to mogę być zwolniona, czy może wypowiedzenie otrzyma jedna z pozostałych 3 osób (bo mnie obowiązuje ochrona)?
2. Jeśli ja pracuję na stanowisku starszy referent a koleżanki na stanowisku specjlisty to żebym to ja była zwolniona likwidacja stanowiska pracy musi być ściśle określona, że zostaje zlikwidowane stanowisko starszego referenta czy wystarczy ogólnie, że z danej jednostki jest likwidowane jedno stanowisko pracy? (Mam też najkrótszy staż pracy ze wszystkich i jest to 5,5 roku.)
Pani Kasiu, dziękuję! Odnośnie likwidacji zrobię oddzielny webinar i na pewno osobny wpis. Temat jest nie tylko gorący ale i skomplikowany. Odpowiadając na Pani pytania – wszytsko zależy. Po pierwsze jak duża to firma – jeśli powyżej 20 osób, każde z 4 stanowisk powinno być „zagrożone”. Pracodawca musi kierować się potrzebą likwidacji, więc tym samym zostaje wdrożona cała procedura likwidacji stanowisk – zwolnienia grupowe (i te indywidualne) nie mogą uderzać w konkretną osobę ale właśnie w stanowiska – dlatego tak kluczowe w tej sprawie są dwie rzeczy: kryteria i powody. Staż pracy może być jednym z kryteriów – i w mojej ocenie będzie on sprawiedliwy i odnosił się do wszystkich stanowisk, które pracodawca bierze pod uwagę ale na pewno nie może to być jedno jedyne kryterium. pozdrowienia!
Bardzo przydatne informacje! Dziękuję! Jeszcze chciałam uzupełnić informacje o dwie rzeczy. Czy można skrócić etat do 19/20 np? Czy jest to jakoś określone? Oraz jeśli forma ma poniżej 20 osób, to likwidacja stanowiska nie wchodzi w grę? Poza mną jeszcze 1 osoba zajmuje takie samo stanowisko.
Pani Aleksandro, serdecznie dziękuję za dobre słowo – tak może Pani tak srkócić wymiar czasu pracy – nie ma górnej granicy, jest tylko dolna – do połowy etatu. W przypadku firmy zatrudniającej ponizej 20 pracowników – nie powinno to być powodem wypowiedzenia. powodzenia!
Witam, przy obniżeniu czasu pracy na 7/8 etatu i wymagrodzenie pracownika zmniejsza sie,czy pozostaje takie jak przy zatrudnieniu na pełen etat?
Witam. Do maja byłam na rocznym macierzyńskim (rodzicielskim). Bezpośrednio po nim przeszłam na urlop (zaległy + bieżący) który skończył się w połowie sierpnia. Obecnie jestem od tego czasu na zwolnieniu lekarskim. Lekarz twierdzi że jeszcze min. 1,5 miesiąca na nim będę. Czy ja mogę teraz wnioskować o zmniejszenie etatu? Po porodzie nie byłam jeszcze w pracy. Czy pracodawca może negatywnie odpowiedzieć na ten wniosek? Pracuję w terenie i sporą część czasu pracy spędzam za kółkiem. Mój dzień pracy do tej pory miał zazwyczaj 10-12 godzin (nienormowany…) liczony jako etat.
Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Szanowna Pani, na Pani miejscu złożyłabym wniosek bliżej terminu, zdaje sobie sprawę, że ciężko przewidzieć koniec (dokładną datę)zwolnienia lekarskiego jednocześnie dochowując termin, natomiast w ostateczności może Pani go złożyć pierwszego dnia powrotu lub ciut wcześniej i wtedy jakiś czas pracować w pełnym wymiarze. pozdrowienia