Urlop ojcowski na działalności gospodarczej. Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien w życiu spłodzić syna, wybudować dom i posadzić drzewo. Wszyscy też wiedzą, że każdemu ojcu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługują dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Kiedy złożyć wniosek, wzór wniosku i inne informacje TUTAJ. Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 1 roku życia (dotyczy dzieci urodzonych od 26 kwietnia 2023r.). Dzieci urodzone przed 26 kwietnia 2023r. (data wejścia w życie nowelizacji kodeksu pracy) nadal obowiązuje 2 rok życia. Kompletnie jednak nie mówi się, że każdemu mężczyźnie prowadzącemu działalność gospodarczą przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Należy zgłosić się i opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli tata tego nie robi, wystarczy, że zacznie ją opłacać. Działalność nie musiała być założona przed narodzinami dziecka. O zasiłek można starać się, do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Jakie złożyć dokumenty?
- Należy wypełnić wniosek do pobrania TUTAJ,
- załączyć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka albo jego kopię potwierdzoną przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem się dziecka albo postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka – w przypadku ubiegania się o zasiłek macierzyński w związku z przysposobieniem dziecka.
- wypełnić ZUS Z3 b
Następnie należy wniosek podpisać, zrobić kopię, złożyć w ZUS i zachować kopię z pieczątką, że wpłynęło.
Powyższy wniosek można również złożyć za pomocą konta PUE (MENU – USŁUGI – KATALOG USŁUG ELEKTRONICZNYCH – WYSZUKIWARKA: ZAS-34 lub OJCOWSKI) albo tradycyjnie czyli pocztą. Moim zdaniem składając wniosek przez PUE, nie ma konieczności składania dodatkowo Zus Z3b.
Jaka wysokość?
Zasady są podobne jak w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest w kwocie 100% podstawy wymiaru. Dość często konsultuję pary, gdzie jedna z nich posiada umowę o pracę a drugie działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że w takiej konfiguracji też można zasiłkiem się podzielić pomiędzy rodziców. Zarówno już po 14 tygodniach od narodzin dziecka jak i na etapie późniejszym. Ojciec czy matka na działalności gospodarczej pobierające zasiłek macierzyński może w tym czasie pracować na zasadach opisanych w tym artykule. Warto rozważyć skorzystanie z konsultacji indywidualnej i dokładnie zaplanować ten czas np. pod kątem finansowym. Na konsultację indywidualną TUTAJ znajdziesz dostępne terminy.
Co jeszcze warto wiedzieć?
- W trakcie pobierania zasiłku można pracować i wystawiać faktury.
- Zasiłek macierzyński czy tez urlop macierzyński mamy nie ma wpływu na zasiłek macierzyński ojca.
- w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego przedsiębiorca opłata tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
- pobierając zasiłek macierzyński należy wyrejestrować się na ten czas ze wszystkich ubezpieczeń, zgłosić ponownie do ubezpieczenia zdrowotnego a po zakończeniu zasiłku ponownie znosić się do wszystkich ubezpieczeń wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Na marginesie:
Dość często konsultuję pary, gdzie jedna z nich posiada umowę o pracę a drugie działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że w takiej konfiguracji też można zasiłkiem się podzielić pomiędzy rodziców. Zarówno już po 14 tygodniach od narodzin dziecka jak i na etapie późniejszym. Ojciec czy matka na działalności gospodarczej pobierające zasiłek macierzyński może w tym czasie pracować na zasadach opisanych w tym artykule. Jeśli potrzebujesz konsultacji indywidualnej jak zaplanować ten czas np. pod kątem finansowym umów się na konsultację indywidualną.
pozdrowienia
Katarzyna Łodygowska/matka prawnik
Komentarze są wyłączone.