Umowa na czas określony a ciąża

141

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Teoria

Zgodnie z Kodeksem pracy mamy następujące rodzaje umów o pracę: na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony.

Od 22 lutego 2016r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (tzw. zasada 3/33).
Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Powyższe zasady nie mają zastosowania do umów o pracę zawartych na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Umowa na czas określony zawierana jest na z góry określony okres czasu. Może to być konkretna data lub określona długość (np. na pól roku). Wypowiedzenie umowy na czas określony przez pracodawcę, nie wymaga podania w jej treści przyczyny wypowiedzenia, a zamiar wypowiedzenia umowy nie musi być skonsultowany z działającą u pracodawcy organizacją związkową.

Do limitu trzech umów na czas określony NIE WLICZA SIĘ umowy o pracę na okres próbny.

Przekroczenie któregokolwiek z limitów (33 miesiące lub 3 umowy) skutkuje przekształceniem umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony z mocy prawa:

  • od dnia zawarcia 4 umowy o pracę,
  • od dnia następnego po upływie 33 miesięcy.

Ciąża

Umowa na czas określony nie może ulec rozwiązaniu, gdyby w dniu rozwiązania pracownica zatrudniona na podstawie tej umowy była po 3 miesiącu ciąży. Taka umowa ulegnie z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 KP).

Okres 33 miesięcy oraz limit ilości 3 umów, należy liczyć niezależnie od przerw występujących pomiędzy umowami na czas określony. To ważna informacja, gdy umowa kończy się w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim a pracodawca „zaprasza” na podpisanie kolejnej umowy po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Nie ma również przeszkód, żeby pracodawca podpisał kolejną umowę w trakcie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego.

Zasiłek macierzyński

Bez wzgledu na to czy umowa na czas określony została przedłużona do dnia porodu czy też ulegnie rozwiązaniu w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, jeśli chodzi o złożenie dokumentów, procentowa wysokość zasiłku czy wypłaty, obowiązują te same zasady i terminy co w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Więcej o tym: roczny urlop macierzyński.

W przypadku umowy przedłużonej do dnia porodu, po urodzeniu dziecka niezbędne dokumenty pracownica składa do pracodawcy, a on kompletuje dokumenty i przekazuje do ZUS celem dalszej wypłaty świadczenia. Może tak być, że zakład pracy wypłaci zasiłek macierzyński tylko za jeden dzień (a resztę ZUS), bo tylko taki okres czasu (w przypadku umowy do dnia porodu) jest się na urlopie macierzyńskim. Dość częstą praktyką są pisma do ZUS by ten wypłacił całość (również za ten jeden dzień) – aby przyszedł jeden przelew z jednego miejsca.

Zarówno w przypadku, gdy umowa jest przedłużana do dnia porodu czy takiej, która kończy się trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, podstawą do obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie wynagrodzenie składniki wliczane do jego obliczenia. Wypłata będzie kontynuowana po czasie, gdy umowa dobiegła końca.

W przypadku przedłużenia umowy na czas określony do dnia porodu nie ma konieczności podpisywania aneksu, umowa przedłuża się z mocy prawa. Czas przedłużenia nie będzie liczony do okresu 33 miesięcy.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy w przysługującym wymiarze, nalicza się w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. W przypadku nie wykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jeśli umowa kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego to za ten okres rownież zostanie wypłacony ekwiwalent. Także nie ma możliwości, żeby niewykorzystany urlop wypoczynkowy przepadł. Jeśli nie było możliwości wykorzystania zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego ze względu na zakończenie umowy – zostanie wypłacony ekwiwalent.

Kalkulator ekwiwalentu: tutaj

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, biorąc pod uwagę przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Podstawą prawidłowego wyliczenia ekwiwalentu za urlop, jest miesięczne wynagrodzenie.

Ekwiwalent najczęściej wypłacany jest razem z ostatnim wynagrodzeniem/zasiłkiem.

Urlop wypoczynkowy co do zasady nie nalicza się w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym.

Więcej o: urlop wychowawczy

Tyle teorii. Polecam zapoznanie się  z case study czyli Waszymi pytaniami i moimi odpowiedziami dotyczącymi umowy na czas określony w ciąży.

Matka prawnik 🙂Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami).

  1. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 636) tj. z 7 marca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 372).
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop z 8 stycznia 1997 r. (Dz.U. Nr 2, poz. 14).

Designed by Freepik

141
Dodaj komentarz

avatar
67 Comment threads
74 Thread replies
90 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
72 Comment authors
matkaprawnikBerenikaPiotrLilaKiri Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
AnnaW
Gość
AnnaW

Ok, tylko jak obliczyć tę podstawę zasiłku od której odejmujemy to 20%? To jest to co dostawałam co miesiąc uśrednione z całego roku? Dodajemy do tego premie, dodatki, wczasy pod gruszą?

Niestety na te pytania nie znalazłam odpowiedzi w podlinkowanych tekstach…

Sylwia
Gość
Sylwia

A jak jest z umową zlecenia gdy jest się w ciąży. Jest szansa na zasiłek macierzyński jeśli opłaca się dobrowolną składkę chorobową?

Steff
Użytkownik
Steff

składka chorobowa na zleceniu = macierzyński
musi minąć 90dni od zgłoszenia byś mogła skorzytać ze skadki

Malwina
Gość
Malwina

Witam, a powstał lub powstanie może jakiś artykuł na temat aktualnej sytuacji kobiet w ciąży prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? Dużo sprzecznych informacji krąży po internacie, infoliniach ZUS na które dzwonie i miedzy ludźmi… Na jaką wysokość zasiłku można liczyć przy małym ZUSie? Czy na l4 w ciąży i macierzyńskim mimo iż nie zarabiam muszę płacić składki? A może lepiej zawiesić firmę i pobierać kosiniakowe?

AnnaL
Gość
AnnaL

Jak wygląda rozwiązanie umowy przedłużonej do dnia porodu, jeśli data porodu wykracza poza 33miesiące, czyli umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony? Nadal data rozwiązania to dzień porodu, czy wchodzi w grę okres wypowiedzenia?

Dorota
Gość
Dorota

A te 33 miesiące liczone są od dnia 22 lutego2016 czy obejmują też czas umów zawartych wcześniej z danym pracodawcą?

Ewelina
Gość
Ewelina

Witam, chciałam poruszyc jeszcze 2 kwestie.
1. Co w sytuacji kiedy urodze i mniej wiecej po miesiacu od urodzenia kończy sie moja umowa na czas określony. Zasiłek bedzie wypłacany to juz wiem ale co z ubezpieczeniem moim i dziecka?
2. Jezeli urodze np 15.07 i wynagorodzenie dostawalam do tej pory 25 każdego miesiaca od kiedy liczony jest macierzyński? W lipcu dostane jeszcze pełne wynagrodzenie a od sierpnia 80%? Pozdrawiam

Karolina
Gość
Karolina

Umowa przedluzona do dnia porodu, a wyplata ubezpieczenia grupowego za urodzenie dziecka?

Dominika
Gość
Dominika

Witam. Moja umowa o pracę na czas określony skończyła się z dniem 30 listopada. Byłam już w 3 miesiacu ciąży więc poinformowano mnie że moja umowa zostaje przedłużona do dnia porodu. W związku z tym mam kilka pytań. Czy przysługiwać będzie mi roczny urlop i zasilek macierzyński?
Widzę w artykule że dokumenty dostarcza się do pracodawcy . Jakie to dokumenty i kiedy trzeba je dostarczyć? Bardzo proszę o pomoc. To moja pierwsza ciąża i jestem w tym temacie kompletnie zielona. Pozdrawiam serdecznie.

Kamila
Gość
Kamila

Mam pytanie, zawarłam z pracodawcą umowę w marcu 2013 roku, do marca 2018 r, obecnie przebywam na urlopie macierzyński który kończę za dwa tygodnie i przechodzę na urlop wychowawczy, w podaniu wpisałam dwa lata urlopu wychowawczego ( mimo końca umowy) pracodawca najpierw zadeklarował przedłużenie umowy, ale podejrzewam że teraz się z regionu wycofa. Pytanie czy po upływie 5 lat, ta umowa przeszła automatycznie na czas nieokreślony a pracodawca nie dał mi aneksu? Czy mają prawo zakończyć mój urlop wychawawczy po upływie końca umowy. Planuję kolejna ciążę, dlatego chciałabym wiedzieć czy grozi mi zwolnienie.

Iza
Gość
Iza

A co z umową na okres próbny (zawarta na 3 miesiące, na końcu jej trwania będzie 15tc)? Czy chroni też przed zwolnieniem w trakcie jej trwania i zobowiązuje pracodawcę do przedłużenia do dnia porodu?

Asia
Gość
Asia

Hej jestem tu pierwszy raz ale ciesze sie ze tu trafilam 😉 jestem ciekawa jednej kwestii. Jak sie ma urlop macierzynski z uk w Polsce? Pracowalam z mezem w UK 4 lata. Nalezal mi sie urlop. Wrocilismy na stale do Polski i tutaj tez urodzilam. Zastanawiam sie czy moge zalozyc dzialalnosc goalodarcza w Polsce gdy nadal jestem na urlopie macierzynskim z UK? I po drugie o becikowym? Jakie dochody beda brane lod uwage? Pozdrawiam i biore siw za czytanie bloga

Ewelina W.
Gość
Ewelina W.

Mhm…ale art. 33 KP od dnia 22 lutego 2016 już nie obowiązuje, więc ten zapis w powyższym artykule jest nieaktualny – > „(…) Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. (…)”

Diana
Gość
Diana

Witam, czy w przypadku umowy o prace na zastępstwo obowiązują te same zasady co w przypadku umowy na czas określony? Chodzi mi o to, czy należy się wtedy zasiłek macierzyński jeśli umowę na zastępstwo pracodawca zakończy z dniem porodu.

matkaprawnik
Gość

jest ciut inaczej. wszystko w nowym artykule 🙂 http://matkaprawnik.pl/umowa-na-zastepstwo-a-ciaza/

Monika
Gość
Monika

Witam, a co z umowami na zastępstwo? Jestem w 16tc, umowa do końca lipca. ZUS poinformowal mnie, ze nie dostanę macierzyńskiego. Pracodawca, ze mi sie należy, bo jestem zatrudniona na podstawie karty nauczyciela. Kto ma rację? ?

matkaprawnik
Gość

ech ta karta nauczyciela to taki dziwny twór …. przepis mówi tak: W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Masz umowę na czas określony zawartą w celu zastępstwa innego nauczyciela, więc umowa nie ulega automatycznemu przedłużeniu do dnia porodu, tym samym moim zdaniem ZUS niestety ma rację. A z ciekawości – pytałaś pracodawcę o szczegóły?

Kasia
Gość
Kasia

Ja mam umowę do kwietnia 2018. Obecnie zaczynam wychowawczy i będę wtedy 19tc. W tym roku wykorzystałam zaległe oraz bieżący urlop wypoczynkowy (wypłacona pensja doprowadzone składki za 3 mce) czy będzie mi się należeć macierzyński urlop i zasiłek i jeśli tak to do kiedy? Jeśli nie to co mi pozostaje?

matkaprawnik
Gość

Kasia napisz jeszcze raz. Teraz jesteś na wychowawczym i już jesteś w ciąży? kiedy termin porodu

Kasia
Gość
Kasia

tak, od 06.05.2017 jestem na urlopie wychowawczym a zaczął mi się właśnie 19 tc, Przewidywany termin porodu to koniec września 28/29.09.2017

Asia
Gość
Asia

Witam. A co w przypadku, gdy pracodawca dowiedziawszy się o tym, że jestem ciąży, nie przedłużył mi umowy? Skoro nie było to po trzecim miesiącu ciazy, zrobił to zgodnie z prawem? Jeżeli tak to kobieta w ciąży jest chroniona dopiero po 3 miesiącu ciąży?

matkaprawnik
Gość

Pracodawca miał obowiązek przedłużyć Ci umowę tylko wtedy gdy ostatniego dnia byłaś po trzecim miesiący ciąży. Ta zasada odnosi się tylko do umów na czas określony i okres próbny przekraczający jeden miesiąc. Zasada nie ma zastosowania do umów na zastępstwo

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Dzień dobry! Cieszę się, że tu trafiłam!
Mam umowę do 31 sierpnia 2017, a poród w listopadzie. Przebywam już na zwolnieniu lekarskim. Przeczytałam w Pani artykule, że nie ma przeszkód przedłużenia umowy podczas macierzyńskiego itp., a co z L4? Czy pracodawca może przedłużyć ze mną umowę, gdy jestem na L4? Jeśli tak, to w moim przypadku przedłużenie nastąpić powinno z końcem sierpnia czy z dniem porodu?

matkaprawnik
Gość

Też się cieszę, że tu trafiłaś 🙂 tak można podpisać kolejną umowę, gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim. to kiedy nastąpi przedłużenie umowy zależy od pracodawcy bo trzeba rozróżnić dwie sytuacje- gdy 31 sierpnia jesteś po trzecim miesiącu ciąży przedłużenie umowy do dnia porodu na stępuje z mocy prawa i wtedy kolejna jest podpisywana dzień po porodzie i druga – kiedy kolejną umowę dostajesz z dniem 1 września. to wszystko zależy od woli i chęci pracodawcy.

Beata
Gość
Beata

A jakie dokumenty pracodawca musi ” zebrac” o czy przedstawia je do zusu czy dla pracownika? I jakie sa terminy obowiazujace? Czy bedzie mowa o ciaglosci wynagrodzenia czy tez bedzie sie kilka miesiecy bez pensji ? Bo pracodawca ma x dni na zebranie dokumentow … zus x dni na ustosunkowanie sie itp

Beata
Gość
Beata

I jeszcze pytanie odnosnie przrdluzenia umowy do dnia porodu. Na jakiej ppdstawie okreslany jest ten termin? Musze zlozyc wniosek od lekarza z plankwana data porodu? A co jezeli urodze po tej dacie, albo przed? Jak to wyglada?

matkaprawnik
Gość

termin określany jest na podstawie tego kiedy urodzisz 🙂 planowana data porodu nie ma nic do rzeczy

Monika
Gość
Monika

Dostałam umowę o pracę (to moja pierwsza nie licząc tej na okres próbny) 30.01.2008r. na okres lat 10. Tak się składa, że obecnie jestem w ciąży w 27 tc, co oznacza, że umowa wygaśnie w połowie mojego urlopu macierzyńskiego. Czy ta umowa również traktowana jest jak umowa na czas nieokreślony? Co mi przysługuje w praktyce?

Wiola
Gość
Wiola

Witam 🙂 mam jeszcze dwa pytania 🙂
Czy wniosek o zasiłek macierzyński zawsze składa pracodawca? Czy mogę go sama złożyć do 14 dni od porodu?
Czy trzeba pisać jakiś wniosek o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

matkaprawnik
Gość

Wiola kiedy kończy Ci się umowa?

Wiola
Gość
Wiola

Umowa skończyła się końcem marca i została przedłużona do dnia porodu (1 lipca) 🙂

Jolanta
Gość
Jolanta

Pracuje w szkole , jestem w na l4 w ciąży , przed pójściem na l4 miałam cały etat plus nadgodziny . Czy teraz jak jestem ba l4 nie należy mi sie wypłata za nadgodziny ? I za to ze byłam wychowawcą?

Katarzyna
Gość
Katarzyna

A czy moglabym liczyć o artykul odnosnie umowy na zastepstwo i jak wtedy wyglada sytuacja z ciążą?
I czy można dac umowe na zastepwo kilku osobom.?
I jeżeli zaczynam prace mialam umowe zlecenie na miesiąc, później miala byc sytuacja o zmianie umowy. I wiedzialam tylko ,ze bede miec umowe o pracę. Czy pracodawca powinien uprzedzić,ze bedzoe to umowa na zastepwo. Bo to duzo zmienia.

matkaprawnik
Gość

zapraszam – artykuł jest na blogu http://matkaprawnik.pl/umowa-na-zastepstwo-a-ciaza/

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Dziękuję ?

Kasia
Gość
Kasia

Witam, super blog! Bardzo pomocny!
Moja sytuacja wygląda następująco: we wrześniu 2016 urodziłam synka, jestem na rocznym macierzyńskim i do końca października 2017 mam podpisaną umowę o pracę z pracodawcą. Planujemy z mężem kolejne dziecko i w związku z tym czy w dniu zakończenia umowy muszę być już po 3 msc ciąży aby została przedłużona do dnia porodu?
Czy wystarczy jak w planowanym dniu powrotu do pracy we wrześniu przedstawię L4?
Proszę o odpowiedź.

Justyna
Gość
Justyna

Mozna prosić o odp na to pytanie?

Ania
Gość
Ania

Witam. A co u umowa w przypadku pracy sezonowej? Jak pracodawca ma ja przedluzyc jak sam konczy dzialalnosc po sezonie?

Natalia
Gość
Natalia

Czy przedłużenie umowy do dnia porodu obowiązuje także nauczycielkę zatrudnioną na pół etatu?

Paulina
Gość
Paulina

Witam. Nie wiem co robić. Od tygodnia mam podpisaną umowę o pracę na pełny etat na czas określony 6M. Dziś się dowiedziałam że jestem w 6tyg ciąży … co dalej, nie wiem co robić.

matkaprawnik
Gość

Przede wszystkim spokojnie – umowa zostanie Ci przedłużona do dnia porodu bo w momencie jej konca na pewno będziesz po trzecim miesiącu ciąży. Pózniej będziesz otrzymywać zasiłek tak jak to napisałam w artykule. Czym się martwisz ?

gość
Gość
gość

Witam. Co w sytuacji gdy jest się w ciąży, umowa zostanie przedłużona do dnia porodu i potem ustanie ubezpieczenie moje i starszej córki która była przypisana do mnie? Mam na myśli ze zarejestrować się nie mogę w urzędzie pracy skoro będę pobierać zasiłek macierzyński. Jakie więc inne rozwiązanie? Wiem ze dzieci niby są ubezpieczone odgórnie do 18 lat, kobiety w ciąży itp ale to słabo się przekłada na rzeczywistość bo np w ciąży pracujac na umowe zlecenie co miesiąc musiałam dostarczać zaświadczenie o ubezpieczeniu, tak samo idąc z dzieckiem do lekarza zawsze weryfikuja w systemie czy jest ubezpieczone.

matkaprawnik
Gość

A Ojciec dzieci? Na niego możesz liczyć ?

gość
Gość
gość

Starsza córka to dziecko z poprzedniego związku i nie chciałabym polegać na jej ojcu. Z obecnym partnerem nie mamy ślubu więc ta opcja również odpada.

gość
Gość
gość

Czy jest jakieś inne wyjście?

matkaprawnik
Gość

Możesz jeszcze podejść do najbliższego oddziału NFZ i dopytać, bo jest możliwość podpisania z nimi umowy i comiesięcznego odprowadzania składki

Hania
Gość
Hania

Jestem w 8tc mam umowę na czas określony do września 2018, termin porodu na styczeń 2018. Kiedy mam powiedzieć pracodawcy o ciąży, czy dopiero po 3 miesiącu? Czy po porodzie przysługuje mi urlop macierzyński? Co z wychowawczym?
Z góry dziękuje za pomoc

Kamila
Gość
Kamila

25 maja 2016 r. urodzilam pierwsze dziecko. Od 23 maja 2017 r. do wrzesnia 2017 r. przebywam na zaleglym urlopie wypoczynkowym. Na dzien dzisiejszy jestem w kolejnej ciazy ale sa to poczatki przed 10 tygodniem. Czy mam czekac do 10 tc z wyslaniem pracodawcy L4 B czy moge to zrobic wczesniej ? Czy pracodawca bedzie musial mi zaplacic za pozostaly urlop gdyz umowe o prace mam do wrzesnia 2018r I nie zdaze go wybrac. Bardzo dziekuje za odpowiedz. Pani pomoc jest nieoceniona.

Marta
Gość
Marta

Witam. Mam pytanie odnośnie dokumentów,ktore muszę złożyć po porodzie. Umowę miałam do 31 maja, a że byłam wtedy w 15 tygodniu ciąży umowa została mi przedłużona do dnia porodu. Od kadrowej dostałam informacje że po porodzie mam wysłać wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski(bo chcę rok wykorzystać) do pracodawcy a później do ZUS wniosek Z3. Kompletne tego nie rozumiem. Komu,co i kiedy muszę dostarczyć aby po porodzie otrzymywać 80% wynagrodzenia. Czytałam na Twoim blogu odnośnie urlopów ale nic o wniosku Z3 nie widzę. Czy faktycznie muszę po porodzie coś do ZUS wysyłać?

Marchewka
Gość
Marchewka

Żebym ja wcześniej wiedziała o istnieniu tej strony to kilka nocy przespałabym dużo spokojniej… no cóż…nie znajomość prawa szkodzi… Zastanawiam się jak wygląda sytuacja kobiety, która otrzymuję zasiłek macieżyński/rodzicielki z ZUS ( na skutek ustania stosunku pracy) i planuje kolejną ciąże. Otóż z końcem maja ustał mój stosunek pracy z pracodawcą. Zasiłek będzie wypłacany przez ZUS do zakończenia 52 tyg urlopu tj do marca 2018. Czy jeśli w tym czasie zajdę w kolejną ciąże to po marcu 2018 będą przysługiwały mi jakieś świadczenia? I jeszcze jedno jeśli można…miałam z pracodawcą podpisane 2 umowy na łączny okres 2 lat. Jak do… Czytaj więcej »

Karolina
Gość
Karolina

Moja umowa została przedłużona do dnia porodu. Termin porodu to 4 lipiec 2017. Po porodzie chce iść na zasiłek macierzyński. Czy jeśli w trakcie trwania zasiłku zajde w kolejną ciążę będę mogła przejść na L4 mimo iż moja umowa juz się skończyła z dniem porodu ?

Paulina
Gość
Paulina

Bardzo pomocny blog. Artykuł rozjaśnił mi pewne sprawy ale wciąż nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak sprawy zwolnienia a później urlopu m. wyglądają w przypadku umowy rocznego stażu, zawartego nie poprzez Urząd Pracy? (W moim przypadku w jednostce Lasów Państwowych). Bardzo proszę o pomoc, czy jest to pewnego rodzaju umowa na czas nieokreślony i podlega tym się tym samym prawom co właśnie na takiej umowie, będąc na stażu?

edyta
Gość
edyta

hej;) mam pytanie jestem w 7 tyhodniu ciazy na koniec miesiaca mam koniec umowy pracodawca nie przedluzy mi ja z powodu ciazy od miesiaca jestem na l4 chociaz pracuje bo mielismy sie dogadac ale jak widac lipa…. czy zus na pewno bedzie mi wyplacac l4 co miesiac i gdzie w takim razie je zanosic do pracodawcy czy do zusu ??

matkaprawnik
Gość

Tak. A zwolnienia do najbliższego oddziału terenowego ZUS osobiście lub pocztą

edyta
Gość
edyta

czy na tyle l4 mam cos napisac czy nic?? maz jak mial firme a mial l4 musial tam wypisywac swoje dane dodatkowo czy ja tez cos musze napisac lub w zusie jakis wniosek zlorzyc czy cos ? dziekuje 😉

Jola
Gość
Jola

pieczątka i podpis pracodawcy z datą

Jola
Gość
Jola

Ja mam takie pytanie, bo nie znalazłam odpowiedzi. Przebywam aktualnie na urlopie macierzyńskim do października 2017-zus wypłaca mi od początku. Umowa kończy mi się za miesiąc. Czy jeśli zajdę w kolejną ciążę to umowa przedłuży mi się do dnia porodu?

Klaudia
Gość
Klaudia

Czy jeśli do umowy o pracę jest aneks (dodatek funkcyjny) i kończy się kiedy pracownica przebywa na l4 w ciąży to taki aneks musi zostać przedłużony do dnia porodu czy ta zasada nie obowiązuje, a pracownicy należy na nowo przeliczyć kwotę zasiłku? Pozdrawiam 🙂

KAJA
Gość
KAJA

Dzień dobry, jestem w ciąży na l4 i mam przedłużoną umowę do dnia porodu. Pracowałam u jednego pracodawcy na umowę na czas określony od 01.06.14 do 31.05.15 oraz od 01.06.15 do 31.05.17, czyli łącznie 36 miesięcy. Z artykułu wnioskuję, że druga umowa powinna się automatycznie przekształcić w umowę na czas nieokreślony po 33 miesiącach, a pracodawca popełnił błąd wysyłając mi pismo, że umowa jest przedłużona do dnia porodu. Czy mam rację? Dodam, że żadna z powyższych umów nie byla umową na okres próbny.

Iwona
Gość
Iwona

Witam. A ja mam problem z drugiej strony medalu. Mam pracownicę, zatrudnioną na 3 miesiące po stażu. Umowa kończy jej się 16.07.2017r.
27 czerwca przyniosła zaświadczenie, że jest w 11 tygodniu ciąży. Muszę przedłużyć jej umowę do dnia porodu, ale czy zrobić to z ostatnim dniem umowy, czy wcześniej potrzebuję napisać jej jakiś dokument ?

Anna
Gość
Anna

Od trzech lat pracuję na cały etat umowa jest na czas nieokreślony, w dniu 30 maja P. Dyrektor przekazała mi do podpisu porozumienie zmieniające, które od 1.września 2017r. zmienia mój czas pracy z całego etatu na pół. Dzień później poszłam do ginekologa, który powiedział, że jestem w piątym tygodniu ciąży. Chciałam się dowiedzieć czy to porozumienie wejdzie w życie z dniem 1 września jeżeli zaszłam w ciąże przed 1 września? jak zostaną mi naliczane świadczenia np. gdybym była na zwolnieniu lekarskim w sierpniu do dnia porodu? a jak później z urlopem macierzyńskim?

Magdalena
Gość
Magdalena

Witam. Mam umowę o pracę na pięć lat. Od trzech miesięcy jestem tutaj dopiero zatrudniona, ale już w 6 miesiącu ciąży, chciała bym pracować do końca (bardzo mi pomogli zatrudniając w tym stanie, bo ciężko było mi znaleźć pracę z brzuszkiem, nie ukrywałam tego na rozmowach kwalifikacyjnych ) ale lekarz chce mnie wysłać na zwolnienie bo niestety pojawiły się komplikacje. Boję się że Zus nie będzie chciał mi wypłacić zasiłku bądź zablokuje. Jak wygląda wysokość takiego zasiłku, wszędzie piszą że ostatnich 12 miesięcy a co w przypadku gdy jestem tutaj zatrudniona w tym krótkim czasie? czy zsumują moje trzy miesiące… Czytaj więcej »

Stasia
Gość
Stasia

Witam, w dniu zakończenia umowy która mam do końca września będę w 5tyg ciąży umowy raczej mi nie przedłuża do czasu porodu. Jakie świadczenia mi przysługują czy zostanę z niczym jak z ubezpieczeniem ? Czy po zakończeniu umowy mogę iść na kuroniowke ? Czy po porodzie mogę starać się o jakieś pieniążki pomoc ? Jak to wygląda to pierwsza moja ciąża , dopiero wyczytałam że kobieta jest chroniona dopiero po 12 tc a co z tymi przed 12 tc zostają z niczym podkreślam że pracuje od lipca zeszłego roku umowy co 2 ,3 miesiące przedłużane nie dawała ich tylko zachowują… Czytaj więcej »

Magda
Gość
Magda

Przepis o 33 miesiacach wszedl w zycie zdaje sie w lutym 2016 roku. Czy 33 miesiace lub 3 umowy liczymy od dnia wejscia ustawy w zycie? Czy jezeli np. pracowalam w firmie od 2010r. na dlugich umowach na czas okreslony, druga umowa skonczyla mi sie z koncem 2016r. i zostala przedluzona do dnia porodu (byl to 6 miesiac ciazy; obecnie przebywam na zasilku macierzynskim), to czy w tej sytuacji pracowdawca mial obowiazek podpisac ze mna umowe na czas nieokreslony?

Angelika
Gość
Angelika

Witam, mam pytanie dotyczace zasiłków a ciąży. Umowę na czas określony mam do 22 listopada 2018 r. Przypuśćmy że znajdę w ciążę we wrześniu, poród będę miała koło czerwca 2018. Czyli przez cały okres ciąży mam płacone świadczenia. Później zgodnie z okresem umowy przysługuje mi 3 miesiące macierzyńskiego. I co dalej? Czy po tym okresie jeśli zostanę zwolniona będzie należało mi się świadczenie 1000zl od Państwa przez kolejne 9 miesięcy aby otrzymywać łącznie świadczenie przez cały rok czyli 12 miesięcy? I czy po zwolnieniu po 3miesiacach macierzyńskiego mogę starać się o zasiłek dla bezrobotnych jednocześnie pobierając 1000zl od Państwa? Bardzo… Czytaj więcej »

Magda
Gość
Magda

Dzień dobry,
Mam do Pani pytanie. Pracuję od 26 stycznia 2016, umowa była do końca grudnia 2016, dostałam kolejną na rok do grudnia 2017, 33 miesiąc minie w październiku w październiku. Czy z automatu ta umowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony?

Barbara
Gość
Barbara

A co jeśli pracowałam na czas określony i potem podpisałam umowę na czas nieokreślony. Czy zasiłek chorobowy w ciąży jest liczony od ostatnich 12 miesięcy czy tylko miesiące od nowej umowy?

Ola
Gość
Ola

Witam, podejrzewam, że jestem w ciąży. Z końcem sierpnia skończyłam staż w danej firmie i podpisałam umowę o pracę na czas określony 2 lata. Czy dostanę zasiłek macierzyński jeśli nie przepracowałam 3 miesięcy w tym roku w Polsce (staż niestety nie wlicza się)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdawiam,
Ola

Ewa
Gość

Witam mam pytanko odnosnie umowy na czas okreslony. Macierzynski konczy mi sie 09.09 mam jeszcze do wyboru rodzicielski ale jak czytam to sie zgapilam i powinnam zlozyc wniosek o rodzicielski wczesniej 21 dni czy moge teraz? A jesli nie to pozostaje mi l4 gdyz moje stanowisko pracy zostalo zlikwidowane a umowe mam do konca pazdziernika to mysle ze czekaloby na mnie wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy. Myslimy z mezem jeszcze o drugim dziecku czy w tym przypadku gdybym poszla na l4 ciazowe pod koniec pazdziernika to mialabym wyplacane l4 przez caly okres a potem macierzynskie w tej samej wysokosci… Czytaj więcej »

Ewa
Gość
Ewa

Witam. Od dwóch miesięcy mam nową umowę z wyższym ubezpieczeniem i właśnie dowiedziałam sie o ciąży i jestem na l4. Czy przysługują mi juz pieniążki z wyzszego ubezpieczenia?

Lila
Gość
Lila

Witam 😉
Jestem w 7 tyg. Ciąży umowę posiadam na czas określony do 5 czerwca 2018 czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę do porodu jeżeli powiem mu teraz? I czy po porodzie wszystkie siwadczenia będą mi przysługiwać ?

Misia
Gość
Misia

A co, jeśli umowa kończy się w trakcie ciąży, a nie na macierzyńskim czy rodzicielskim jak w artykule? Np. Zachodze w ciążę na 2 mce przed końcem umowy?
Co daje przedłużenie umowy do dnia porodu, skoro tak czy inaczej zasiłek wyliczamy na takich samych zasadach jak przy umowie na czas nieokreślony?

Wiola
Gość
Wiola

Witam,
artykuł jak i cały blog pomógł mi wiele zrozumieć 🙂
Mam jednak pytanie o wysokość zasiłku macieżyńskiego. Umowa kończy mi sie z końcem czerwca a termin porodu mam wyznaczony na lipiec. Wiem,że pracodawca przedłuzy mi umowę do dnia porodu. W jakiej wysokości będzie to zasiłek? 1000zł czy wyliczony ze średniej moich zarobków z ostatniego roku. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź:)