Ciąża na urlopie wychowawczym

388

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Ciąża na urlopie wychowawczym. Podpowiem Ci, jak dobrze „wykorzystać” ten czas, który pozostał Ci do porodu. Tak naprawdę są dwie możliwości. Pierwsza z nich zakłada przejście na zwolnienie lekarskie a druga pozostanie na urlopie wychowawczym. O DRUGIEJ OPCJI TUTAJ.

Czy warto przerwać urlop wychowawczy?

To wszystko zależy od sytuacji w jakiej znajdujesz się. Po urodzeniu dziecka na urlopie wychowawczym – nie jesteś na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, a więc można powiedzieć, że urlop wychowawczy „marnuje się”. Po drugie na urlopie wychowawczym nie jest naliczany urlop wypoczynkowy. Natomiast na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim – tak. Natomiast jeśli posiadasz inną pracę a tym samym inny tytuł do ubezpieczeń w trakcie urlopu wychowawczego, możesz nie chcieć go przerywać ze względu na pracę, czy chęć funkcjonowania działalności gospodarczej.

Zwolnienie lekarskie. Krok po kroku.

Bez względu na to, czy od ginekologa czy lekarza rodzinnego, musisz dopilnować, aby na zwolnieniu była zaznaczona literka B (co oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży). Wiąże się to, z wypłaceniem 100% wynagrodzenia, w przeciwnym razie będzie zwolnienie traktowane jako „zwykłe” (80% wynagrodzenia). Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży. Także ważne 🙂

Na wizycie u swojego ginekologa prowadzącego ciąże, poproś o wystawienie zaświadczenia o wysokości ciąży (dla pracodawcy). Więcej o zaświadczeniu przeczytasz TUTAJ.

Jak przerwać urlop wychowawczy?

Zgodnie z art. 186(3) ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy  pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  • w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Powyższe oznacza, iż powinnaś złożyć w kadrach czy u pracodawcy wniosek (wzór wniosku znajdziesz tutaj), w którym (i tu masz dwie możliwości).

  1. zawiadamiasz (nie jest wymagana zgoda) pracodawcę, o swoim powrocie na minimum 30 dni przed planowanym powrotem do pracy (zachęcam do bezpłatnego pobrania przerwanie urlopu wychowawczego na podstawie art. 186_3 ust. 2 KP) albo
  2. po rozmowie z pracodawcą i wyrażeniu przez niego zgody – możesz wrócić wcześniej tj. nawet z dnia na dzień; zachęcam do bezpłatnego pobrania wniosku przerwanie urlopu wychowawczego art. 186_3 ust. 1 KP).

Pierwszego dnia, w którym planowałaś wrócić do pracy składasz zwolnienie lekarskie. Warto pamiętać, że 100% podstawy wymiaru za okres zwolnienia lekarskiego, przysługuje tylko wtedy jeśli dostarczysz je pracodawcy w ciągu 7 dni od jego wystawienia.

O kontroli ZUS, przeczytasz TUTAJ. Po porodzie tak samo, jak w poprzedniej ciąży przysługuje Ci urlop macierzyński i rodzicielski.

Jaka będzie wysokość zasiłku chorobowego?

Najczęściej zadawanym mi pytaniem jest to dotyczące wysokości wynagrodzenia. Często czytam i słyszę, że należy wrócić do pracy chociaż na jeden dzień. To nieprawda. Czasem pytacie mnie czy to prawda, że jeżeli przez rok przebywało się na bezpłatnym urlopie wychowawczym, to podstawą wymiaru wynagrodzenia będzie ostatni rok – czyli zero złotych. To również jest nieprawdą. Podstawą do obliczenia wynagrodzenia/zasiłku co do zasady (o wyjątkach piszę z czytelniczkami w komentarzach pod artykułem), będzie w tym przypadku kwota z umowy. Przykład:

  • Pracujesz w firmie od 1 stycznia 2010r. 1  stycznia 2014r. poszłaś na zwolnienie w związku z ciążą. Urodziłaś 1 kwietnia 2014r. Od tego czasu nie pojawiłaś się w firmie bo po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim od razu przeszłaś na urlop wychowawczy. Chcąc obliczyć to co dostaniesz na obecnym zwolnieniu w związku z ciążą, patrzysz na swoje wynagrodzenie z okresu 1 styczeń 2013r. – 31 grudzień 2013r. (pod warunkiem, że od ostatniego dnia w którym pobierałaś zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego, nie minęło więcej niż trzy pełne miesiące kalendarzowe).

Kto za to płaci?

Pierwsze 33 dni Twojej niezdolności do pracy jest wypłacane przez pracodawcę (tzw. „wynagrodzenie chorobowe”). Od 34 dnia nabywasz prawo do zasiłku chorobowego finansowanego przez ZUS.

Gdy pracodawca kieruje na badania.

Istnieją dwa rodzaje badań – okresowe oraz kontrolne. Co do zasady okresowe przeprowadzane są co 2, 3, 4 czy 5 lat, w zależności od wykonywanej pracy i rodzaju potrzebnych badań. Badania kontrolne wykonuje się po niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą.

Co do zasady po samej nieobecności spowodowanej samym urlopem wychowawczym nie zostaniemy skierowane na badania lekarskie, chyba, że wcześniej przebywałyśmy na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni (np. w związku z ciążą). W takim wypadku obowiązkowo kieruje na wykonanie badań.W związku z tym, iż badania takie należy wykonać w godzinach pracy (przed przyjściem do pracy):

art. 229 § 3 kodeksu pracy: Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas nie wykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

należy po prostu przyjąć do wiadomości, że badanie trzeba wykonać i go nie robić, gdyż i tak składając zwolnienie lekarskie pierwszego dnia powrotu do pracy, brak jest zdolności do pracy a tym samym nie ma sensu robienie badań, których celem jest określenie czy pracownik po dłuższej nieobecności jest zdolny do pracy.

Formalności.

Wszelkie wnioski o urlop macierzyński i urlop rodzicielski (do pobrania TUTAJ) składasz co do zasady z zachowaniem terminu 21 dni od daty porodu.

Warto pamiętać o tym, żeby przed urlopem wychowawczym, wybrać cały urlop wypoczynkowy i przysługujące 2 dni opieki na dzieckiem. Nie trzeba oczywiście. Dni opieki nad dzieckiem – niewykorzystane – przepadają – nie przechodzą na rok następny.

Moim zdaniem.

Zawsze powtarzam: wszystko na piśmie bądź mailowo. Wszelkie pisma, wnioski, zawiadomienia. Umawiamy się na coś z pracodawcą? To nie problem, żeby potwierdził nam ustalenia mailowo. Składamy pismo – na kopii pisma miejmy datę wpływu. W celach dowodowych. Każda z nas musi ocenić co będzie dla niej lepsze, wiedząc w jakim środowisku i atmosferze pracuje. Każda kobieta sama też musi ocenić, czy i  kiedy poinformuje pracodawcę o zamiarze złożenia zwolnienia lekarskiego.

Podstawa prawna:

  • art. 92. § 1 pkt 2. oraz 186(3) ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 z późniejszymi zmianami);
  • art. 8. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r., poz. 159 z późniejszymi zmianami);
  • art. 3 pkt. 3 oraz art. 12. oraz art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z z 1999r. Nr 60, poz. 636 t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 372).
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy z 30 maja 1996 r. (Dz.U. Nr 69, poz. 332) tj. z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2067).

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie po uwzględnieniu wszystkich okoliczności danej sprawy.

Powodzenia! Katarzyna Łodygowska

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

Służę ci pomocą!

Dowiedz się więcej

Designed by Freepik

388
Dodaj komentarz

avatar
148 Comment threads
240 Thread replies
202 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
177 Comment authors
matkaprawnikDomiAnnnMonikaMagdalena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość
Ania

Świetny blog! Na pewno będę częstym gościem. Jestem właśnie w drugiej ciąży, pracowałam 7 miesięcy -wcześniej byłam na urlopie macierzyńskim. Zastanawiam, jaki okres będzie podstawą do wyliczenia wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim, na ktòre planuje wkrótce przejść. Dodam, że wcześniej pracowałam w innej firmie, a przez pół roku podlegałam jedynie pod ZUS bo umowa mi wygasła.

Ania
Gość
Ania

A co to oznacza ze należy pamiętać o wybraniu całego urlopu oraz opieki nad dzieckiem przed urlopem wychowawczym?

Julita
Gość
Julita

Witam, super to wszystko wyjasniasz? Ale mnie ciekawi przypadek, gdy podczas urlopu macierzynskiego konczy sie umowa o prace, ktora nie zostaje przedluzona, ja dostaje pieniadze z ZUSu do konca urlopu rodzicielskiego, a czy gdybym zaszla w tym czasie w druga ciaze sa jakies szanse na jakies pieniadze z ZUSu po zakonczeniu urlopu rodzicielskiego?

Ag.
Gość
Ag.

Bardzo dziękuję za ten artykuł! Wszystko przejrzyście wytłumaczone. Mnie jednak nurtuje pewna kwestia – co w sytuacji bardzo zmiennego wynagrodzenia? – podam przykład – załóżmy, że 28 lutego kończy mi się urlop rodzicielski. Mam wynagrodzenie zmienne (część stała – załóżmy dla uproszczenia 2000 zł + premie). W związku z tym średnie wynagrodzenie z 12 mcy poprzedzających L4 ciążowe wyniosło powiedzmy 3000 zł i taką wysokość dostawałam będąc na L4 w ciąży (obecnie 80% tej kwoty). Kiedy skończy mi się rodzicielski, chcę (muszę) wykorzystać 2 miesiące zaległego urlopu, a następnie chcę iść na wychowawczy. Problem w tym, że na urlopie wypoczynkowym… Czytaj więcej »

Romson
Gość
Romson

witam! świetny artykuł! mam tylko pytanie, bo moja sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana :> oprocz pracy na umowe o pracę, jestem jeszcze w spółce cywilnej. obecnie jestem na urlopie macierzynskim z umowy o pracę. planuję pójść na urlop wychowawczy, podczas ktorego mam nadzieję zajść w drugą ciążę. jezeli się uda, to przerywam wychowawczy i idę na L4 (mam wskazania). Jeżeli dobrze zrozumiałam księgową to podczas wychowawczego w spółce moge nadal pracować. Stąd moje pytanie- z czego będzie naliczane wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim i pozniejszym urlopie macierzynskim? pytałam o to w ZUSie..ale niewiele zrozumiałam :> Pani powiedziala,ze nie dostane na L4… Czytaj więcej »

Mama Migotka
Gość

Wspomnę, iż pozmieniały się przepisy i uprawnienia ZUS do kontroli przebywania na zwolnieniach lekarskich. Post w przygotowaniu ? – JEST JUŻ TEN POST? 🙂

Mama Migotka
Gość

dobra, znalazłam 🙂

Przemo
Gość
Przemo

Zona aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym, I zaszla w kolejna ciaze. Szukamy informacji jak to.jest poniewaz po zgloszeniu pracodawcy o powrocie do pracy w pierwszy dzien chcemy dac L4, lecz w zakladzie w pierwszy dzien zona ma przejsc badanie lekarskie medycyny pracy. Kwestia czy ma podejsc do tych badan czy przed badaniami zlozyc l4 bez zdolnosci do pracy..Bardzo prosze o pomoc

Ewa
Gość
Ewa

A co w przypadku gdy wychowawczy był dłuższy niż rok? Dodatkowo pomiędzy urlopem macierzyńskim a urlopem wychowawczym wybrałam zaległy urlop. Byłam przekonana, ze wymiar świadczeń bedzie identyczny jak przy pierwdzej ciąży, a okazało się, ze podstawą do wyliczenia składek jest goła podstawa…

Weronika
Gość
Weronika

A jak to będzie w moim przypadku- podjęłam pracę 1 września 2014, od początku listopada 2014 byłam na L4 w związku z ciążą, wykorzystałam roczny urlop macierzyński, teraz jestem na urlopie wychowawczym bezplatnym. Jeśli zajdę teraz w ciążę i przerwę urlop wychowawczy i znów wezmę zwolnienie z powodu ciąży to jaka będzie wysokość zasiłku biorąc pod uwagę fakt,że pracowałam u tego pracodawcy tylko dwa miesiące?

Karolina
Gość
Karolina

Dziękuję za artykuł. Skarbnica wiedzy. Chciałam zapytać jak sytuacja będzie wyglądać w moim przypadku: po urodzeniu pierwszego dziecka, skorzystałam roczny urlop rodzicielski/ macierzyński i wróciłam do pracy na 3,5 mca, jednak z powodu braku opiekunki nad dzieckiem zdecydowałam o urlopie wychowawczym, na którym obecnie jestem. Planuje drugie dziecko i tu moje pytanie : podstawa zasiłku chorobowego i macierzyńskiego będzie naliczona tylko od kwoty wynagrodzenia tych 3,5 mca między ciążami (dodam że to podstawa większa niż przed 1. Ciąża) czy z okresu 12 mcy, tzn tych 3 mcy plus 9 mcy sprzed pierwszej ciąży?

Basia
Gość
Basia

Podpinam się pod pytanie:) Jak jest z tym wyliczaniem? Pozdrawiam ciepło:)

Anka
Gość
Anka

Witam! Świetny temat, w moim wypadku bardzo na czasie. Obecnie przebywam na l4 ciążowym. Rozwiązanie mam planowane w polowie roku 2017 i oczywiście planuje skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Planujemy z mężem kolejna ciążę w momencie gdy urlop macierzyński będzie dobiegał końca. Jeśli się okaże że zajdę w ciążę w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego a nie chciałabym wracać do pracy tylko przejść na kolejne l4 ciążowe to o czym muszę pamiętać? Powinnam poczekać aż skończy się urlop macierzyński, wrócić na 1 dzień do pracy i złożyć w zakładzie pracy zwolnienie? Czy jeśli w chwili obecnej dostaje zasiłek chorobowy… Czytaj więcej »

Anka
Gość
Anka

Odzywam się rok później 🙂 nastąpiła u nas mała zmiana planów, synek urodził się przedwcześnie i chcielibyśmy poświęcić mu jeszcze trochę czasu, dlatego postanowiłam, że skorzystam jednak z urlopu wychowawczego. Pani Kasiu proszę o informację czy mogę przejść od razu po macierzyńskim na urlop wychowawczy i jak będzie liczony zasiłek chorobowy jeśli pod koniec roku zaszłabym w ciążę i bez powrotu do pracy przedstawiła pracodawcy l4?

Magda
Gość
Magda

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego planuję wziąć cały zaległy i przyslugujacy mi na ten rok urlop. Dodatkowo dwa dni opieki nad dzieckiem i… dwa dni okolicznościowe z powodu urodzenia dziecka. Czy te dwa dni również mi się należą? Usłyszałam w kadrach, że urlop okolicznościowy można wziąć tylko w okolicy danego zdarzenia, ale przecież będąc na urlopie macierzyńskim nie da się go wziąć..

Sylwia
Gość
Sylwia

Witam. Mam pytanie odnośnie osoby współpracującej. Obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim. Czy mam prawo do urlopu wychowawczego?

Klaudia
Gość
Klaudia

Witam 🙂 mam takie pytanie, jestem na wychowawczym, umowa kończy mi się w maju, jestem w trzecim miesiącu ciąży. Urlop wychowawczy miałam mieć do końca umowy czyli do maja. Czy mogę zrezygnować z wychowawczego i przejść na zwolnienie? Czy w takiej sytuacji umowa zostanie mi przedłużona do dnia porodu? Mam 1/4 etatu i dostaje śmieszne pieniądze na zwolnieniu, jakieś 300-400 zł. Zastanawiam się czy to będzie dla mnie w ogóle korzystne czy lepiej jest przez pół roku pobierać zasiłek dla bezrobotnych w urzędzie pracy? Dziękuję za odpowiedź 🙂

Karolina
Gość
Karolina

Witam serdecznie, na początku dziękuję za ten blog! W końcu powoli wszystko mi się rozjaśnia 🙂 chciałabym zapytać o własną sytuację. Jestem na tzw po staremu umowie na zastępstwo, czyli czas określony. Rodzę w kwietniu, natomiast moja poprzedniczka wraca do pracy w październiku. Ponieważ urodzę podczas trwania umowy, pracodawca nie musi przedłużać ze mną umowy, a należą mi się świadczenia do końca urlopu rodzicielskiego. Gdyby poprzedniczka postanowiła jednak przedłużyć wychowawczy np o rok, czy oznacza to jednocześnie, że będę mogła skorzystać z urlopu wychowawczego? I pytanie drugie, gdybym zaszła w kolejną ciążę przed powrotem poprzedniczki do pracy w październiku, co… Czytaj więcej »

Ania
Gość
Ania

Witam, świetny artykuł – wiele mi wyjaśnił 🙂 Chciałabym się upewnić, że dobrze myślę -proszę o potwierdzenie. Opis mojej sytuacji: W kwietniu 2016 roku urodziłam 1 dziecko. Przeszłam na macierzyński + rodzicielski, łącznie 52 tyg płatne 80%. Rozumiem, że teraz pozostaje mi tylko opcja wykorzystania zaległego urlopu / urlop wychowawczy? Mam zamiar starać się o drugie dziecko. 1. Mam do wykorzystania zaległy urlop + urlop bieżący oraz chcę przejść na urlop wychowawczy. Czy korzystniej będzie jeżeli przed wychowawczym wykorzystam tylko zaległy urlop czy może od razu wszystkie dni (zaległy + bieżący). 2. Co jeżeli zajdę w ciążę będąc na urlopie… Czytaj więcej »

Sylwia
Gość
Sylwia

Dziękuję za przejrzyste informacje na blogu! 🙂 Moje pytanie brzmi:
Czy niewykorzystany zaległy urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim przepada, czy można go wykorzystać np. po kolejnej ciąży np. po 2-3 latach? Urodziłam 22 września 2016 r., jednak do pracy wracam 1 września 2017 r. (szkoła). Przepadnie mi kilka dni rodzicielskiego (brałam opcję macierzyński + rodzicielski) i zaległy urlop. W związku z tym zastanawiam się, czy jest szansa wykorzystać go np. przy kolejnym dziecku, gdybym zaszła w ciążę w ciągu roku od powrotu do pracy (np. w kolejne wakacje 2018 r.)?

Krystyna
Gość
Krystyna

Od 1 marca 2017 r dostałam kolejną umowę o pracę na czas określony tj.do 21 list.2018 r
Aktualnie jestem w trakcie ustalania z lekarzem w którym tyg.ciąży jestem.Pytanie brzmi:
-jeśli zaszłam w ciąże w trakcie trwania poprzedniej umowy to szef może mi anulować kolejną?
-jak długo trwa macierzyński przy 3 dziecku?
-jeśli zajde w kolejną ciąże przebywając na macierzyńskim,a skończy mi się umowa o prace,to zostanie mi ona przedłuźona?

Magda
Gość
Magda

Super wpis. Jestem nauczycielem w przedszkolu. W 9 tyg poszłam na zwolnienie bo przez wymioty i nudności nie byłam w stanie pracować. Opieka nad dziećmi to nie żarty. A ten kto mówi, że ciąża to nie choroba może ma rację, ale nie życze mu takiego samopoczucia 😉 Poza tym są takie zawody, że praca jest ryzykiem i może popsuć stan ciąży żeby nie powiedzieć gorzej.

weronika
Gość
weronika

Witam serdecznie, mam pytanie do Pani? obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do września 2018. W trakcie tego urlopu urodziłam drugie dziecko nie przerywając tego urlopu. Proszę o informację czy bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego na 1 dziecko mogę przejść na urlop wychowawczy na drugie dziecko? Ps. Jak mniej więcej powinien wyglądać wzór takiego wniosku do pracodawcy? ? pozdrawiam

Ewelina
Gość
Ewelina

Baardzo ciekawy blog i artykuł !!!Już zaczynam wertować pozostałe:)
Mam pytanie odnośnie swojej sytuacji. W grudniu 2015 urodziłam córeczkę. Wykorzystałam rok macierzyńskiego. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, nie wykorzystując dni urlopu. Planujemy pod koniec tego roku drugie dziecko. I jak to najlepiej rozwiązać, żeby otrzymywać zasiłek chorobowy i macierzyński taki jak w poprzedniej ciąży? Czy przerwać urlop wychowawczy i wrócić na np miesiąc? Czy jeśli nie przerwę to wysokość świadczenia będzie się liczyć okresu l4 z poprzedniej ciąży?Pozdrawiam serdecznie:)

Justyna
Gość
Justyna

A jeśli złożyłabym wniosek o przerwanie wychowawczego i miałabym wrócić do pracy powiedźmy 19.05.2017 a mam wizyte u ginekologa 17.05.2017 i miałby podstawe wypisać mi L4 to w takim wypadku świadczenia za L4 miałabym wypłacane od dnia 19.05.2017? Czy taka opcja jest w ogóle możliwa?

Wiolka
Gość
Wiolka

Witam. Dziękuję Pani za to , że pomaga Pani kobietom z korzystania z przywilejów, prawa jakie się im należą.Liczę., że i mi Pani doradzi. Moje pytanie brzmi tak: Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Jestem na urlopie wychowawczym ktory kończy sie 4 sierpnia 2017 lecz okazalo sie ze zaszlam w ciążę. I teraz czy w dniu 5 sierpnia wystarczy ze dostarczę pracodawcy L4 gdyż niemożliwy jest dla mnie powrót do pracy pod wzgledem fizycznym. Czy wówczas L4 będzie płatne? Nie chodzi mi w sumie tylko o pieniadze tylko głównie o to jak to bedzie wyglądać jak się skończy urlop wychowawczy-co robic… Czytaj więcej »

Karolina
Gość
Karolina

Witam.Super blog:) A moje pytanie brzmi tak: po 7 latach pracy na umowe na czas nieokreślony i 2 miesiącach L4 urodzilam pierwsze dziecko…w trakcie trwania rocznego płatnego urlopu zaszlam w druga ciążę…tak wiec wykorzystałam zalegle urlopy wypoczynkowe i przeszlam na 4 miesiące L4 o urodzilam drugie dziecko…po płatnym rocznym urlopie wykorzystałam zaległy urlop wypoczynkowy i przeszlam na rok na bezplatny urlop wychowawczy… jestem teraz w trzeciej ciąży…a dziecko ma sie urodzić kilka miesięcy po zakończeniu bezpłatnego rocznego urlopu wychowawczego…planuję wziąć L4 na te kilka miesięcy przed porodem… moje pytanie czy zasiłek na rocznym platnym urlopie po urodzeniu trzeciego dziecka będzie… Czytaj więcej »

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Witam! Miałabym pytanko dot. powrotu z wychowawczego. Po konsultacji z kadrami muszę przedstawić zaświadczenie o skróceniu mojego urlopu, ale by powrócić do pracy muszę wykonać badania lekarskie. Pytanie jest następujące: Czy muszę wykonać takie
badanie? Bo chciałabym w dniu powrotu do pracy przedstawić zwolnienie L4 z kodem B. Czy w przypadku braku badań będę zobowiązana do otrzymywania zasiłku chorobowego 100% płatnego?

Monika
Gość
Monika

Witam ja też jestem w takiej sytuacji. Czy muszę robić badania kontrolne i okresowe? Czy mogę 1 dnia powrotu do pracy dac l4B (ciazowe)’i nie zawracać sobie głowy badaniami?.

Gosc
Gość
Gosc

Witam.
Przebywam na urlopie wychowawczym od lipca 2016 r. Teraz jestem w drugiej ciąży i chciałabym przejść na l4 rezygnując tym samym z urlopu wychowawczego. Pracodawca zasugerował mi ze chcac tak zrobić on bedzie musial oplacic zus i powinniśmy sie dogadac w tej kwestii. Jak to rozwiązać. Co z pierwszą wypłata za pierwszy miesiąc l4?

Paullla
Gość
Paullla

Po macierzyńskim jestem na wypoczynkowym i chce go przerwać zwolnieniem lekarskim po planowanym zabiegu. Po zakończonym leczeniu chce iść na wychowawczy i przerwać go ciążą. Nie jestem w stanie przewidzieć kiedy zakończę leczenie więc jak mam złożyć wniosek o wychowawczy zachowując 21 dni? Jakie wynagrodzenie dostanę na zwolnieniu jak już będę w ciąży? Czy to zwolnienie lekarskie po zabiegu jakoś mi zaszkodzi finansowo?

Aleksandra Sroka
Gość
Aleksandra Sroka

Dzień dobry! Wspaniały artykuł i bardzo się cieszę że go znalazłam… Ponieważ przeczytałam ostatnio coś innego – właśnie ze po urlopie rodzicielskim kolejne zwolnienie lekarskie będzie miało podstawę – minimalne krajowe wynagrodzenie! Wiem że bardzo dużo jest już opisane w komentarzach podobnych sytuacji i odpowiedź jest jedna – jeśli nie minęło 3 miesiące po urlopie rodzicielskim to kolejne zwolnienie będzie miało taka sama podstawę… Ale i tak chciałabym się upewnić o swojej konkretnej sytuacji. Byłabym bardzo wdzięczna za potwierdzenie: Jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony. Byłam na zwolnieniu, następnie na urlopie macierzyńskim + rodzicielskim. Teraz on właśnie… Czytaj więcej »

Sylwia
Gość
Sylwia

Witam, czy jeżeli przebywam na urlopie wychowawczym i zajdę w ciążę i chcę przebywać na zwolnieniu lekarskim to muszę wrócić na ten jeden dzień do pracy? To jest konieczność ? Dziękuje z góry za odpowiedz 🙂

Ania
Gość
Ania

Dzień dobry, czytam bloga i forum i coś mnie zaniepokoilo.Dwa lata i cztery miesiące temu urodzilam dziecko.Poszlam na l4, pozniej na macierzyński,skorzystalam też z urlopu wypoczynkowego,a teraz jestem na urlopie wychowawczym.Parę dni temu dowiedzialam się że jestem w kolejnej ciąży.Czy zatem bardziej oplaca mi się zrezygnować z wychowawczego i powtórnie przejść na l4?Jakie pieniądze będę dostawala w związku z tym?Czy w ogole przechodząc na l4 mi się coś należy?Z racji korzystania z tych wszystkich urlopów, pojawilam się czynnie w pracy ostatni raz 3 lata temu.I dlatego nie będą mieli mi z czego wyliczyć pensji??? Proszę o jakiś wyczerpujący komentarz i… Czytaj więcej »

Anka
Gość
Anka

Witam super łopatologicznie wytłumaczone:) moje pytanie odnośnie ojca dziecka. Czy jak pójdę na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży to czy mąż będzie mógł przejąć urlop wychowawczy i czy dostanie swiadczenie wychowawcze-rodzinne i 500+ ktore pobieralam do tej pory. Dziękuję ja info to bardzo ważne dla mnie pytanie:)

Ewa
Gość
Ewa

Witam,ja mam takie pytanie jestem na urlopie wychowawczym do końca czerwca okazało się że jestem znów w ciąży z czego bardzo się cieszę i tu moje pytanie czy jak pierwszego lipca przedstawię l4 wracając do pracy czy będę go mieć płatne czy muszę wczesniej informować pracodawcę o ciąży czy wystarczy l4?

Ania
Gość
Ania

Dziękuję bardzo za cenne informacje – ładnie mi rozjaśniły temat. Pozdrawiam 🙂

Ewa
Gość

Witam jestem w drugiej ciąży i przebywam na urlopie wychowawczym bezplatnym. I tu mam problem bo nie wiem czy moge zrezygnować z tego urlopu i przejść zaraz na zwolnienie lekarskie. Jak najlepiej to rozwiązać proszę o pomoc

Dominika
Gość
Dominika

O matko prawniczko jak to dobrze, że tu trafiłam 🙂 chciałabym się dowiedzieć trochę o tym wychowawczym, bo właśnie zamierzam z niego skorzystać. 1. Czy mając dwóch pracodawców 1 etat i 1/2 etatu – zgłaszam urlop u dwóch pracodawców to jak załatwić sprawę składek Zus, który pracodawca ma je wykazywać? Wiem,że tu pod uwagę bierze się podstawy maksymalne i minimalne do ubezp. społ oraz do zdrowotnego podstawą jest 520,00 Czy pracodawca płaci jakąś z tych składek czy tylko wykazuje? 2. Urlop wychowawczy u dwóch pracodawców a praca na pół etatu tylko w tym co był pełny etat – czy podstawą… Czytaj więcej »

Monika
Gość
Monika

Hej, świetny blog? mam pytanie : obecnie jestem na uropie wychowawczym (25mc) który kończy mi się 1 września 2017. Planuje drugą ciążę. Interesuje mnie to, że gdy zajde w druga ciążę to 3tyg przed powrotem musze złożyć pismo, że chce wrócić do pracy. A w dniu powrotu do pracy mogę im wysłać z data stempla pocztowego L4 od lekarza ginekologa.? Czy mogę liczyć na jakieś wynagrodzenie bedac na l4 pomimo 25mc przerwy? Przed urlopem wychowawczym zostało mi 16dni urlopu wraz z opieką czy to w razie czego należy mi się po urlopie wychowawczym gdyby nie udało mi sie zajsc w… Czytaj więcej »

matkaprawnik
Gość

Dzięki ! 30 dni wczesniej nie 21 musisz uprzedzić, że wracasz. I tak możesz w dniu powrotu wysłać zwolnienie lekarskie informując rownież, że je wysłałaś pocztą. Musi to się odbyć w ciagu 7 dni od dnia jego wystawienia, żeby było płatne 100 %.
Jeśli chodzi o wynagrodzenie to podstawą do obliczenia wynagrodzenia chorobowego a pózniej zasiłku chorobowego będzie kwota jaką masz na umowie, gdyż od ostatniego pobierania zasiłku (jakiegokolwiek) minęło więcej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Madzia
Gość
Madzia

Hej mam taki problem i nie wiem co robic w styczniu wrocilam z urlopu wychowawczego pracodawca wreczyl mi wypowiedzenie zmieniajace caly etat na pol do 30 czerwca trwa wypowiedzenie a dowiedzialam sir ze jestem w 8 tyg ciazy co robic?

monika
Gość
monika

Witam 🙂 blog świetny i bardzo przydatny. Ja mam dylemat co zrobić i bardzo prosiłabym o poradę:) opiszę swoją sytuację: Jestem na urlopie wychowawczym od połowy kwietnia 2016 roku i mam go do końca trwania umowy czyli do końca lutego 2019 roku. Obecnie zaszłam w drugą ciążę i mam dylemat czy wysłać pracodawcy pismo o przerwaniu urlopu wychowawczego i w pierwszym dniu przyjścia do pracy dać l4 (bo to jest jedna z opcji) i napewno nie muszę przepracować jednego pełnego dnia żeby móc przejśc na l4? 🙂 czy lepiej jest mu powiedzieć że po prostu jestem w drugiej ciązy i… Czytaj więcej »

Joanna
Gość
Joanna

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia:) Mam jeszcze pytanie do części „Wysokość wynagrodzenia?”. Słyszałam, że zabieg typu „powrót do pracy na 1 dzień” może mieć sens w przypadku podwyżki otrzymanej tuż przed przejściem na poprzednie zwolnienie (czyli niewliczającej się do 12 miesięcy lub wliczającej się w stopniu znikomym, np. za ostatni miesiąc). Mianowicie podobno przy zmianie wymiaru etatu podstawa do L4 aktualizuje się automatycznie do wysokości ostatniej pensji * nowy wymiar etatu, czy to prawda? Czyli byłby sens w takiej sytuacji wrócić do pracy na 1 miesiąc np. pół etatu i potem kolejny miesiąc powrót do pełnego etatu i tutaj wziąć zwolnienie?

matkaprawnik
Gość

Tak, zmiana wymiaru etatu powoduje, iż nie musimy czekać trzech miesiecy kalendarzowych, aby podstawa do przeliczenia średniej została sporządzona na nowo. Takze w pewnych okolicznościach może to być korzystne rozwiązanie ?

Joanna
Gość
Joanna

Wielkie dzięki 🙂

Beata
Gość
Beata

Czyli jeśli szef mi proponuję podwyżkę, a cały czas pracowałam na cały etat- zachodząc teraz w ciążę to dopiero po 3 miesiącach beda mi liczyć chorobowe z tego wyższego wynagrodzenia? Wcześniej to bed a mi liczyć zasiłek z poprzedniego l4?

Anna
Gość
Anna

Mam pytanie 🙂 a mianowicie jestem juz po urlopie mavierzynskim i wychowawczym. Obecnie przebywam na zaleglym urlopie ktory trwac bedzie rowno 3 mce. Potem ide na urlop z tego roku wiec wyjdzie mi urlopu ponoc 4 mce. W tym czasie jezeli zaszlabym w ciaze to jak bedzie liczone moje wynagrodzenie podczas drugiej ciazy??

Anka
Gość
Anka

A mam takie pytanie. Jak sie zachowac w tej sytuacji pewnie pracodawca bedzie pytal co tam jak tam…. Ze grafik ustala ze zapewne musze do lekarza pracy isc a ja mam nie mowic ze jestem w ciazy? Tylko troszke tak po chamsku wyskoczyc pierwszego dnia ze zwolnieniem od lekarza? Tak pytam bo nie lubie nigdy klamac;)))

Kasia
Gość
Kasia

Podpinam sie do pytania. Dokladnie to samo chce wiedziec poniewaz planuje druga ciaze a obecnie przebywam na wychowawczym do lipca 2020 roku. Jesli przyznam sie do ciazy pracodawcy przed zlozeniem L4 to moze mnie on zwolnic czy nie?

Arnika
Gość
Arnika

Pod koniec roku skonczyl mi sie urlop macierzynski. Od stycznia do 9 marca bylam na urlopie zaleglym wypoczynkowym. Od 10 marca do 10 czerwca jestem na urlopie wychowawczym. Teraz jestem w ciazy i nie chce wracac do pracy. Czy aby wyplacali mi pensje na L4 a pozniej macierzynski powinnam wrocic do pracy i przepracowac chociaz 1 dzien czy moge od razu dostarczym pracodawcy L4 wystawione z dniem mojego powrotu czyli 11 czerwiec?

Halina
Gość
Halina

Witam,chciałabym się dowiedzieć,ponieważ przebywam obecnie od czerwca 2016 r. na wychowawczym i planuję zajść w drugą ciążę.Proszę mi powiedzieć w zwiąku z tym, że były w trakcie mojej nieobecności przyznawane w firmie podwyżki wszystkim pracownikom,a dodatkowo mi należy się podwyżka stażowa,czy jeżeli po przerwaniu urlopu wychowawczego i przejściu z pierwszym dniem powrotu do pracy na l4 z kodem B,będzie mi liczona pensja z uwzględnieniem tych podwyżek?skoro nie dostałam żadnego aneksu,czy też powinnam na jakiś czas wrócić do pracy aby je otrzymać?

Weronika
Gość
Weronika

Super blog;) Mam pytanie odnośnie wysokości wynagrodzenia chorobowego po urlopie wychowawczym. Po urlopie macierzyńskim byłam na urlopie wypoczynkowym ponad 4 miesiące. Za ten okres dostawałam wynagrodzenie w wysokości średnich 3pensji wraz z premia sprzed ” ciążowego L 4″,Potem byłam na zwolnieniu lekarskim na dziecko i chwilę na siebie. Następnie poszłam na urlop wypoczynkowy od 16 maja2016 do 10 mają 2017. Wraz z zakończeniem urlopu dostarczyłem do firmy L 4 z kodem B. Niestety pensja w tej chwili. Która otrzymałam to tylko podstawa z umowy o pracę. Gdyż podobno byłam na wychowawczym ponad 3 miesiące. Czy to wyliczenie jest słuszne. Z… Czytaj więcej »

Weronika
Gość
Weronika

Oczywiście e poniższym pytaniu pomyliłam się od 16 mają 2016 do 10 mają 2017 przebywałam na urlopie wychowawczym nue wypoczynkowym;)

Urszula
Gość
Urszula

Witam! Cudowny Blog! Mam pytanie dotyczące powrotu z wychowawczego. Po konsultacji z kadrami muszę przedstawić zaświadczenie o skróceniu mojego urlopu, ale by powrócić do pracy muszę wykonać badania lekarskie. Pytanie jest następujące: Czy muszę wykonać takie
badanie? Bo chciałabym w dniu powrotu do pracy przedstawić zwolnienie L4 z kodem B. Czy w przypadku braku badań będę zobowiązana do otrzymywania zasiłku chorobowego 100% płatnego?

matkaprawnik
Gość

Dziękuję Ula ? jeśli w dniu powrotu jesteś niezdolna do pracy robienie badań nie ma sensu i uzasadnienia. Dostaniesz wynagrodzenie chorobowe a pózniej zasiłek chorobowy w wysokości 100 % podstawy jeśli dostarczysz zwolnienie w ciagu 7 dni od jego wystawienia. Powodzenia

Karolina
Gość
Karolina

Witam przebywam na urlopie wychowawczym i zaszłam w drugą ciążę a umowę mam do 30.08.2017r czy mogę skorzystać z l4( jeśli tak to co powinnam teraz zrobić? zgłosić rezygnacje z wychowawczego i przekazać l4? i czy będzie mi się należał macierzyński?

Karolina
Gość
Karolina

Witam przebywam obecnie na urlopie wychowawczym który kończy mi się wraz z umowa czyli 30.08.2017r
Zaszłam w druga ciążę. Co w takiej zrobić sytuacji aby mieć płacone zrezygnować z urlopu wychowawczego i przedstawić l4? ( jeśli tak to jak to zrobić?)
Czy należny mi się urlop macierzyński a umowa zostanie przedłużona do dnia porodu?

Beata
Gość
Beata

Co zrobić w przypadku gdy pracodawca skieruje nas po przerwaniu wychowawczego na obowiązkowe badania ? Czy gdy na pytanie lekarza czy jesteśmy w ciąży odpowiemy twierdząco czy pracodawca może nie zgodzić się na nasze przerwanie wychowawczego i pójście na zwolnienie ?Czy wtedy pomimo to możemy z dniem powrotu do pracy pójść jednak na zwolnienie ? Czy może lekarz nie powinien spytać ? Jak wygląda to w takiej sytuacji ? U mnie w pracy po złożeniu zawiadomienia o przerwaniu wychowawczego mamy do dnia powrotu czas na zrobienie badań i składamy je jeszcze zanim wrócimy do pracy. Co robić ? 🙁

Kate
Gość
Kate

witam,

a czy przerywając urlop wychowawczy i przedstawiając zwolnienie z kodem B, zwolnienie musi być wystawione tego samego dnia co pierwszy dzień w pracy? czy lekarz może mi wystawić zwolnienie na wizycie kilka dni przed końcem 30 dni wypowiedzenia urlopu wychowawczego ?

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Mam pytanko a mianowicie czy powinnam poinformowac pracodawce o ciazy a powrot do pracy jest fikcyjny.

Monika
Gość
Monika

Witam,
Chcialambym sie dopytac o moj przypadek- jestem zatrudniona na polskiej uczelni, ale obecnie jestem na urlopie wychowawczym i przenioslam sie do Anglii. Jestem w kolejnej ciazy i za dwa miesiace konczy mi sie urlop wychowawczy i zastanawiam sie czy moge przejsc na l4 u polskiego pracodawcy przebywajac dalej w Anglii? Porod planuje w Polsce, ale jeszcze kilka miesiecy chce spedzic w UK.

Alicja
Gość
Alicja

dzień dobry,
mam ppodobną sytuację, jak Pani Monika. Przebywam na urlopie wychowawczym w Niemczech, umowę o pracę mam u polskiego pracodawcy. Proszę o informację, jak wygląda sprawa przejścia na l4 przebywając poza granicami Polski.
W ciągu 7 dni należy przedłożyć zwolnienie l4, wysyłając pocztą tradycyjną jest ciężko ten termin zachować. Czy wysłanie via email jest prawnie uzasadnione?