Uprawnienia mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim

142

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Uprawnienia mamy wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim. O czym powinna pamiętać, każda wracająca po urlopie macierzyńskim do pracy mama.

 1. Pracodawca musi przyjąć Cię na stanowisko, które zajmowałaś przed urlopem. Jeśli nie jest to możliwe, musi Cię zatrudnić na stanowisko równorzędne lub takie, które odpowiada Twoim kwalifikacjom zawodowym. Takie zmiany stanowiska nie mogą jednak powodować obniżenia wynagrodzenia a wręcz przeciwnie, wynagrodzenie może zwiększyć się. Tutaj piszę o tym, kiedy tak może się stać.
 2. Ochrona przed zwolnieniem – jeśli obawiasz się, że po powrocie do pracy możesz dostać wypowiedzenie, istnieje sposób, żeby odwlec to trochę w czasie. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego (uprawnionymi są ojciec i matka zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy) wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. To oznacza, że wystarczy na 21 dni przed końcem urlopu czy to wychowawczego, macierzyńskiego czy rodzicielskiego, złożyć wniosek o np. pracę w wymiarze 7/8 etatu (ale maksymalnie do połowy wymiaru etatu) i  jesteś już objęta ochroną od dnia złożenia tego wniosku. praca w mniejszym wymiarze możliwa jest (chyba, że dalej pracodawca wyraża zgodę) w takim okresie w jakim przysługuje urlop wychowawczy, jednak ochrona będzie trwała tylko do 12 miesięcy; warto pamiętać, że w przypadku ciąży na zmniejszonym etacie – ulegnie zmniejszeniu również podstawa obliczenia czy to L4 czy późniejszego zasiłku macierzyńskiego.  Istnieją oczywiście sytuacje, w których nawet zmniejszenie etatu nie pomoże przy ewentualnym zwolnieniu. Są to: ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przesłanki do zwolnienia z winy pracownika (fachowo: jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika).
 3. Do ukończenia przez dziecko 4 roku życia, pracodawca nie może zatrudniać Cię bez Twoje zgody w godzinach nadliczbowych (jeśli wyrazisz zgodę przysługuje za to dodatek), w porze nocnej (godz. 21-7), w systemie przerywanego czasu pracy oraz nie może wysłać Cię w delegację lub na szkolenie poza miejsce zamieszkania. Uprawnienia te przysługują pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
 4. Przysługują Ci w ciągu roku kalendarzowego 2 dni lub 16 godzin wolnego tzw. opieki nad dzieckiem do lat 14 – u; ilość dzieci nie zwiększa wymiaru tych dni/godzin. Więcej informacje znajdziesz TUTAJ.
 5. Przysługują Ci przerwy na karmienie piersią, o których piszę tutaj (dla kodeksowych pracowników) i tutaj (dla nauczycielek i innych pracowników, których obejmuje Karta Nauczyciela); jeśli wracając do pracy, zmniejszasz sobie etat, też przysługują Ci przerwy na karmienie, o których tutaj;
 6. Zwolnienie na chore dziecko do lat 14-tu czyli zasiłek opiekuńczy. W przypadku choroby dziecka i sytuacji, w której nikt inny w rodzinie nie może się nim zaopiekować, Tobie jako pracownikowi przysługuje płatne 80% zwolnienie lekarskie na opiekę nad nim.  Oczywiście, jeśli Tata jest ubezpieczony (również dotyczy działalności gospodarczej) on też może takie zwolnienie wziąć, ale nie możecie wziąć go jednocześnie. Takie zwolnienie przysługuje na maksymalnie 60 dni w roku łącznie dla obojga rodziców, niezależnie od posiadanej liczby dzieci (a po 14 roku życia – 14 dni). Trzeba dostarczyć jak zawsze w ciągu 7 dni zwolnienie lekarskie oraz formularz dostępny tutaj. (ZUS Z-15)
 7. Więcej informacji o zasiłku opiekuńczym znajdziesz TUTAJ
 8. Zwolnienie na dziecko zdrowe do lat 8-miu czyli zasiłek opiekuńczy. Ustawodawca uwzględnił sytuacje, w których możemy domagać się zasiłku na zdrowe dziecko:
  • niespodziewanie zamknięto żłobek, lub klubik dziecięcy, przedszkole albo szkołę dziecka (na przykład z powodu awarii)
  • zachorowała niania, która podpisała umowę uaktywniającą (więcej TUTAJ), albo zachorował dzienny opiekun dziecka,
  • inspektor sanitarny podejrzewa, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej i wydał decyzję o izolacji dziecka,
  • twój małżonek, który do tej pory zajmował się dzieckiem, jest chory lub przebywa w szpitalu,
  • matka z powodu porodu nie może opiekować się dzieckiem.

źródło: www.obywatel.gov.pl

Tutaj również trzeba będzie złożyć płatnikowi składek druk ZUS Z-15 ale i szereg innych dokumentów w zależności od powodu niezdolności do pracy. Dni, które przypadają na zwolnienie na zdrowe dziecko wliczają się do tych 60, o których pisałam  wcześniej. Jest to jedna pula. Zwolnienie na zdrowe dziecko, jest również płatne w 80%.

9. Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i/lub rodzicielskim TUTAJ.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zmniejszenie etatu (powodujące ochronę przed zwolnieniem przez 12  miesięcy) np. do 7/8 można połączyć z przerwami na karmienie. W ten sposób 8 godzinny czas pracy zamieniamy na 6-cio a płacone mamy jak za 7 (wersja z jednym dzieckiem urodzonym przy jednym porodzie).

A praca zmianowa? Jest przecież mnóstwo kobiet, które pracują na tzw. zmiany a to może kłócić się z zatrudnieniem mamy w porze nocnej (wyżej pkt. nr 3). Niestety nie ma przepisów, które wprost odnoszą się do takiej sytuacji. Art. 1517 [Pora nocna] Kodeksu Pracy:

1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 2100 a 700.

2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

Tyle przepisów. Jeśli mamie zależy na tym, aby przez pewien okres a maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 lat nie pracować na zmiany bądź w porze nocnej należałoby zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy o ustalenie indywidualnego toku pracy. No tak, tylko kto może sobie na to pozwolić? Jeśli zakład pracy, pracuje w trybie właściwym dla siebie i przychylenie się do prośby mamy będzie trudne albo niewykonalne, nie pozostaje nic innego jak pracować.

Ważne info dla tych z Was, które pracują ponad 8 godzin dziennie (np. praca w ruchu ciągłym). Zgodnie z art. 148 Kodeksu Pracy pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia, bez ich zgody – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin. I CO NAJWAŻNIEJSZE – zachowujesz prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu swojego wymiaru czasu pracy.

Matka prawnik

Podstawa prawna.

 1. Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami)
 2. Ustawa z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zmianami).
 3. Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z 13 marca 2003 r. (Dz.U. Nr 90, poz. 844) tj. z 23 sierpnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1474)
 4. Ustawa z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636)

Designed by Freepik

142
Dodaj komentarz

avatar
60 Comment threads
82 Thread replies
47 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
63 Comment authors
MonikamatkaprawnikKatarzynaAgaKinga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Panna_nikt
Gość

Super wpis! Coś w sam raz dla mnie, dzięki :*

Klaudia
Gość
Klaudia

Wracam w marcu,mam koniec macierzynskiego, ale.wybieram zalegle urlopy… chce wrocic na poł etatu. A gdy sie okaze po miesiacu ze jednak nie dam.rady pracowac dłuzej,bo jednak nie daje sobie maź rady z opieka nad corka(pracuje na 3zmiany) czy moge isc na urlop wychowawczy?posiadam um.na czas nieokreslony,jednak chciałabym przejsć na 1/2etatu. Pozdrawiam.

Kasia
Gość
Kasia

A co jeśli w twoje stanowisko wpisane są podróże służbowe? I jak się wraca z macierzyńskiego to mozna prosić o zmniejszenie częstotliwości wyjazdów? Czy wtedy trzeba by było prosić o zmianę stanowiska?

Mama dwójki
Gość
Mama dwójki

22maja2017r. kończy mi sie urlop macierzyński, chce dalej sprawować osobista opieke nad dziećmi. Ile wcześniej i jaki wniosek musze wyslac pracodawcy? To jest urlop wychowawczy? Ile trwa? Umowę mam do 07.2018r.. Bez problemu dostane pozwolenie czy będę musiała wrócić do pracy?? Wiem że urlop jest bezpłatny. Mimo wszystko chce być z dziećmi. Taką podjelismy z mężem decyzje.

Wi
Gość
Wi

Super wpis ! bardzo na czasie w moim przypadku . Wrocilam do pracy w zeszlym tygodniu po rocznym macierzyńskim i wybraniu zaleglego urlopu -50dni. Wrocilam na caly etat ale juz widze ze to za duzo na poczatek, jestem potrzebna w domu. Mam pytanie czy moge obnizyc od nowego miesiaca etat do 3/4? I czy dni w ktore bede miala wolne moge sama wybrac czy musza to byc np poniedzialki ? Te same dni kazdego tyg. ? I ostatnie pytanie czy te 12 miesiecy na ktore moge zmniejszyc etat jest liczone od konca macierzynskiego? Czy od tego miesiaca w ktorym wezme?… Czytaj więcej »

Seso
Gość
Seso

Pracuję w systemie zmianowym (godziny przeróżne, od 5 do 23, 7 dni w tygodniu). Rozumiem, że wracając do pracy nie powinnam pracować powyżej 8 godzin dziennie oraz w godzinach nocnych? Przysługuje mi też 1 weekend wolny- czy to nie ulega zmianie?

Owieczka
Gość
Owieczka

Rewelacyjny wpis, bardzo mi sie przyda?Mam tylko jedno pytanie. mój urlop macierzyński kończy sie 14 lipca, do pracy planuje wrócić w połowie września wiec do tego czasu bede wykorzystywała urlop wypoczynkowy. Kiedy mam złożyć podanie o zmiane etatu Jeszcze na urlopie macierzyńskim czy moge to zrobić w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Zuzanna
Gość
Zuzanna

7.02 kończy mi się urlop macierzyńskim mam sporo urlopu wypoczynkowego i chce go wykorzystać. Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego jeżeli ja bądź dziecko pójdzie na zwolnienie to cofną mi za te dni urlop czy nie? Bo nie wiem czy wypisywać wniosek co tydzień czy mogę z góry na 2 miesiące ?

Werka
Gość
Werka

Witam. W maju kończy mi się roczny urlop macierzyński. W międzyczasie sklep,w którym pracowałam został zamknięty, pracownicy zwolnieni. Firma posiada jeszcze inne sklepy ale są w innych częściach kraju.Co mnie czeka w takim razie, ponieważ nie mam gdzie wracać…Czy pracodawca może od razu mnie zwolnić po skończonym macierzyńskim? Czy mogę jeszcze starac się o zaległe urlopy? Proszę o pomoc…

Liwia
Gość
Liwia

niestety jesli zakład zatrudnia wiecej niz 20 osób to mimo zmniejszenia etatu pracodawca moze zwolnic matke po powrocie do pracy po macierzyńskim z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Gosia
Gość
Gosia

No i właśnie – ja, po powrocie z macierzyńskiego, zostane od razu zwolniona (nie ma już mojego stanowiska). Firma zatrudnia ponad 20 osób. Przy takim zatrudnieniu, mój pracodawca może odrzucić mój wniosek o 7/8 etatu.

Mam rację?
Nie ma dla mnie ochronki?

Ela
Gość
Ela

Witam Jak wygląda sytuacja, gdy postanowie nie wrócić jeszcze do pracy po macierzyńskim ; -Czy muszę pierw wykorzystać urlop, a później dopiero wziąć wychowawczy?? -do kiedy muszę złożyć dokumenty i jakie o urlop wychowawczy -czy po powrocie z urlopu wychowawczego jestem również chroniona zmniejszając swój etat, czy już nie??? – w razie kolejnej ciąży jak jest liczone chorobowe i macierzyńskie, średnia z roku uwzględniając bezpłatny wychowawczy?? -Czy po powrocie z macierzyńskiego jak stwierdze, że np za często dziecko choruje w żłobku,czy w każdej chwili mogę pójść na wychowawczy?? -Czy posiadając umowę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym wypowiedzeniem, po powrocie… Czytaj więcej »

Natalia
Gość
Natalia

Bardzo pomocne informację. Mam pytanie czy po urlopie rodzicielskim mogę wrócić do pracy na 1/2 etatu? i czy przysługuje i wtedy przerwa na karmienie? A także czy będę mogła iść na wychowawczy jeżeli taki układ się nie sprawdzi.

Natalia
Gość
Natalia

przepraszam, już znalazłam odpowiedź. Ale mam jeszcze prośbę o wzór wniosku o powrót do pracy na mniejszy etat i przerwy na karmienie. Z góry dziękuję i pozdroawiam

Aaaa
Gość
Aaaa

Pracuje w systemie 8-16.15 (polgodzinna przerwa zamiast 15 min.). Chcialabym po powrocie z urlopu rodzicielskiego zrezygnowac z przerwy trwajacej 30 minut i miec 15 minut,aby szybciej wrocic do domu. Dodatkowo bede wykorzystywac godzine na karmienie, czyli chcialabym konczyc o 15. Czy pracodawca moze mi odmowic skrocenia przerwy z 30 do 15 minut?

Karolina
Gość
Karolina

Witam, 22.07 wracam po macierzyńskim i rodzicielskim do pracy wiem ze można obniżyć etat – myślałam o jak najmniejszym pomniejszeniu etatu. Czy wniosek nie powinien być złożony odpowiednio wcześniej ? czy lepiej rozmawiać z szefostwem o powrocie czy lepiej postawić przed faktem ? Na moje stanowisko został zatrudniony już Pan i wiem ze jest zatrudniona osoba do sprzedaży. W momencie kiedy poszłam na L4 – bo szef – Prezes kazał mi iść , miałam narzędzia pracy takie jak samochód, komputer i telefon. Czy wracając do pracy powinnam mieć te same narzędzia nawet na innym stanowisku z zachowaniem wynagrodzenia, czy mogą… Czytaj więcej »

Marta
Gość
Marta

Moje stanowisko prawdopodobnie zostanie zlikwidowane, czy w związku z tym pracodawca może mnie zwolnić?
Po urlopie rodzicielskim chce wykorzystać miesiąc urlopu wypoczynkowego kiedy powinnam złożyć wniosek o zmniejszenie etatu? 21 dni przed zakończeniem rodzicielskie go, czy 21 dni przed zakończeniem wypoczynkowego?

Natalia
Gość
Natalia

Witam. Jesli wracam do pracy po urlopie macierzynskim to czy moge nie zgodzic sie na prace w porze nocnej?? Czy z zwiazku z tym pracidawca moze mnie zwolnic?? Czy mam zapewniona ochrone przed tym??

Mama Migokta
Gość

hej, a jak skomentujesz to? http://www.matkawielowymiarowa.pl/pracodawco-kij-ci-w-d/
wiec mogą zwolnić matki?

Karolina
Gość
Karolina

A co w przypadku takiej sytuacji: wróciłam do pracy po macierzyńskim i rodzicielskim obniżając etat z pełegeo na 3/4. Okres, na jaki zlożyłam wniosek to 6 miesięcy (kończy się 31 marca 2017 roku). Z początkiem kwietnia zamierzałam szukać nowej pracy, więc nie martwiłam się faktem, że pracodawca może mnie zwolnić po przejściu na cały etat. Jednak zaistniały sytuacje, które zmuszają mnie do odłożenia decyzji o szukaniu nowej pracy. Czy aby być nadal chronioną, powinnam złożyć nowy wniosek dnia 1 kwietnia 2017? Co jeśli chciałabym zwiększyć ilość godzin z 3/4 atatu na np. 7/8 etatu? Czy mogę wniosek złożyć 1 kwietnia… Czytaj więcej »

Judyta
Gość

Świetnie wyczerpałaś temat!

Iza
Gość
Iza

Świetny artykuł!
Planuję wrócić na 7/8 etatu. Jednak do tej pory myślałam, że nie jestem chroniona w jeszcze jednej sytuacji: likwidacji stanowiska. A w artykule są podane tylko takie sytuacje: „ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przesłanki do zwolnienia z winy pracownika”.
Czyli nie mogą zlikwidować stanowiska i mnie zwolnić?
Pytam, bo mam podejrzenia, że wracam na jakieś nowo tworzone stanowisko i naszły mnie obawy….

matkaprawnik
Gość

niestety mogą. zajrzyj pod link opisałam tą sytuację (pod koniec artykułu). w zasadzie powinnan zedytować ten tekst. zaraz to zrobię. http://matkaprawnik.pl/urlop-wychowawczy/

Ania
Gość
Ania

Witam jest tu mowa o złożeniu wniosku o obniżenie etatu przed końcem urlopu wychowawczego, rodzicielskiego i macierzyńskiego. A co w sytuacji gdy nie wykorzystam całego urlopu rodzicielskiego tylko po 8 tyg pójdę na zalegly urlop wypoczynkowy. To taki wniosek kiedy muszę złożyć?Przed końcem którego urlopu?

Pozdrawiam

Monika
Gość
Monika

Witam, a czy kobieta ktorej umowa o prace zakonczyla sie w trakcie trwania macierzynskiego i podejmuje prace w innej firmie czy z tytulu ze ma male dziecko naleza jej sie jakies ,,dodatkowe prawa,,?

Malwina
Gość
Malwina

Super wpis!
Czy przy etacie 7/8 prócz obniżenia wynagrodzenia i ilości dni urlopu wypoczynkowego, zmniejsza się także ilość dni zwolnienia na dziecko, czy nadal jest to 60 dni?

Asia
Gość
Asia

Wracam do pracy po macierzyńskim i w razie konieczności chcę wystąpić o obniżenie etatu.
Czy ochrona jest od dnia złożenia wniosku o zmniejszenie etatu? Dobrze zrozumiałam? A zmniejszenie po 21 dniach od dnia złożenia, czy jest możliwość za zgodą pracodawcy wcześniej?

Gość
Gość
Gość

Po urlopie macierzyńskim wykorzystuję zaległy urlop wypoczynkowy. Jednocześnie złożyłam wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w wymiarze 3 miesięcy, po zakończonym urlopie wypoczynkowym. Jeśli w trakcie urlopu wypoczynkowego rozchoruje się, czy urlop wychowawczy automatycznie się przesunie o liczbę dni zwolnienia? A jeśli podczas urlopu zajdę w ciążę i będę przebywać do jej końca na zwolnieniu co z urlopem wychowawczym? Czy pracodawca ma obowiązek przywrócić mnie do pracy i anulować wniosek o urlop wychowawczy? Starałam się przeczytać komentarze pod postem i te na forum, nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, byc może coś przeoczyłam jeśli tak proszę odeślij mnie do odpowiedzi.

Malwina
Gość
Malwina

Bardzo przydatne informacje, super ?
Czy na 7/8 etatu oprócz zmniejszenia wynagrodzenia i ilości dni urlopu wypoczynkowego zmniejsza się także ilość dni zwolnienia na dziecko, czy także przysługuje 60 dni?

Martyna
Gość
Martyna

Wróciłam do pracy po macierzyńskim na 7/8 i zostałam zwolniona z winy pracodawcy – likwidacja stanowiska. Nie ma opisanego takiego przypadku w pkt. 2.

Mirela
Gość
Mirela

Bardzo przydatny wpis 🙂 szczególnie że już niedługo wracam do pracy i warto wiedzieć jakie sie ma prawa. Mam pytanko pracuje w firmie, która ma sklepy w dużych centrach handlowych ( w umówię o prace mam wpisane konkretne CH) czy pracodawca może przenieść mnie do innego centrum?
Pozdrawiam:)

Karina
Gość
Karina

Witam
W październiku kończy mi się urlop macierzyński, umowę mam do końca roku.
Praca zmianowa, nocki, dyżury 12 godzinne.
Moje pytanie – nie chcę pracować w nocy, karmić chcę córkę jeszcze przez około rok -czy pracodawca może nie zgodzić się bym wróciła do pracy na nowych zasadach?
Jednej z pracownic dyrekcja odmówiła gdy ona nie wyraziła zgody na nocki.
Czy warto z pracodawcą porozmawiać o tym wcześniej? By „wiedzieć na czym stoję?
Pozdrawiam

Aga
Gość
Aga

A co zrobić w wypadku, gdy dziecko skończyło 4 lata. Matka dziecka pracowała wcześniej 12 godz. praca zmianowa. Po zwolnieniu lekarskim w okresie ciąży aż do ukończenia przez dziecko 4 roku zycia pracowała na 8. Czy teraz jeśli dziecko ma pow. 4 lat to matka powinna pracować na zmiany po 12 godz jak jest ustalone w zakładzie pracy? Czy w związku z tym musi pisać podanie do pracodawcy o powrót do pacy na zmiany, czy nie?

Sylwia
Gość
Sylwia

Super blog. Bardzo pomocny i zrozumiałe napisany. Mam pytanie, jeśli chce wrócić do pracy na pół etatu, jednak mogę pracować tylko w godzinach rannych to w momencie kiedy prezes się nie godzi na takie rozwiązanie to kiedy składam wniosek o urlop wychowawczy? Pierwszego dnia pracy? I pracuje 21 dni, od momentu złożenia wniosku o urlop wychowawczy, w godzinach które wyznaczył? Kiedy szef informuje mnie o tym że nie daje zgody na godziny pracy które mi odpowiadają.

R_D
Gość
R_D

Jak się bronić w sądzie w przypadku takim, gdy po powrocie z macierzyńskiego dostałam rozwiązanie umowy, powód „likwidacja stanowiska pracy” (osoba, którą przyuczałam na zastępstwo została ale nie miała umowy na zastępstwo tylko normalną na czas określony), moja umowa na czas nieokreślony.

kasia
Gość
kasia

Witam jestem tu nowa,wpis jak najbardziej dla mnie. Ale mam pytanie we wrześniu tego roku kończy mi się urlop wychowawczy,chciałabym złożyć wniosek o obniżenie etatu na 7/8 umowę mam na czas nieokreślony . na moje stanowisko zatrudniona jest nowa osoba czy pracodawca może mnie zwolnić zakład zatrudnia więcej niż 20 osób?

matkaprawnik
Gość

Jeśli na Twoje stanowisko zatrudniono kogoś to prawdopodobnie na umowę na zastępstwo. Umowa na zastepstwo kończy w momencie powrotu osoby zastępowanej. Co do zwolnienia Ciebie w trakcie obniżonego wymiaru czas pracy to możliwe są tylko trzy sytuacje: likwidacja zakładu pracy, upadłość pracodawcy lub likwidacja stanowiska pracy.

kasia
Gość
kasia

Dziękuję za odpowiedz co do tych trzech sytuacji to raczej jestem spokojna. Bardziej martwi mnie ta umowa osoby która mnie zastępuje że jednak to nie jest umowa na zastępstwo

matkaprawnik
Gość

Niestety nie przewidzisz. Jak coś to pisz na priv

kasia
Gość
kasia

napisałam na priv

Hanna
Gość
Hanna

Witam. W lipcu wracam do pracy i chciałabym pomniejszyc etat do połowy. 1.czy wraz z wnioskiem o pomniejszenie wpisuje na jak długo chciałabym pracować na pół etatu? Np rok? 2.mam do wykorzystania 90 dni urlopu, rozumiem że wniosek mogę złożyć przed urlopem i zaczyna działać po urlopie przez określony czas np rok? 3.wracam na inne stanowisko z własnej woli gdyż w poprzednim dziale nie mogłam się dogadać, rozumiem że kwestia uposażenia zostaje w gestii pracodawcy czy jednak nie ma prawa mi zmniejszać pensji? Pozdrawiam

matkaprawnik
Gość

Tak we wniosku powinnaś zadeklarować na jaki czas chcesz pracować w zmniejszonym etacie. Może to buc maksymalnie rok, może być pół roku po czym znowu składasz wniosek o pół roku zachowując terminy. Co do drugiego pytania – tak. Co do trzeciego – nie musisz być przyjmowana na to samo stanowisko, wystarczy ze będzie równorzędne lub inne które będzie odpowiadało Twoim kwalifikacjom i musi być za te same pieniążki

Hanna
Gość
Hanna

Mam jeszcze pytanie, ponieważ ja mam cztery razy ćwierć etatu, jeden właściciel 4 firmy, musiałam tak mieć etat ze względu na specyfikę stanowiska, czy mogę się ubiegać o zmniejszenie etatu czy to działa tylko jakby całość była w jednej firmie?

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Witam. Dziękuję za odpowiedź na posta. Mam takie pytanko. Jestem zatrudniona na umowę na czas nie określony w markecie na stanowisku kierownika działu. Urlop macierzyński miałam do 8.03.17 obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Początkiem czerwca wracam do pracy. Wiem ze zostaną zdegradowana ponieważ na moim stanowisku jest już inna Pani swoją drogą pupilka obecnej Pani dyrektor. (Kiedy zaszlam a ciąże ktoś inny był dyrektorem) Jakie mam prawa? Tak naprawdę? Po jakim czasie od zakończenia urlopu mogę zostać zdegradowana? Gdzieś słyszałam ze 3 miesiące ? Dodam że nie karmię piersią.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

przepraszam za początek o tym poście ? źle mi sie skopiowalo ?

Natalia
Gość
Natalia

29.03.2017 skończyłam macierzyński i obecnie do 18 maja jestem już na zaległym urlopie wypoczynkowym. O ile mogę najmniej zmniejszyć sobie etat? Do tego też chcę wykorzystać godzinę na karmienie. (głownie chodzi mi o ochronę przed zwolnieniem) Czy w obu czy tylko w jednym przypadku jestem chroniona przed zwolnieniem? Czy pracodawca musi wyrazić zgodę jeżeli złoże obydwa wnioski? pozdrawiam

Dodo
Gość
Dodo

Mam tylko jedno pytanie, pewnie łatwe i odpowiedź logicznie wynikałaby z Pani artykułu, ale wolę się upewnić. Zmierzam się z koniecznością powrotu do pracy, gdzie nie będę witana z otwartymi ramionami. Mój urlop rodzicielski kończy się 10 lipca. Oczywiście chciałabym wykorzystać w całości bądź częściowo urlop wypoczynkowy, który mam bezpośrednio po urlopie rodzicielskim. A po powrocie do pracy złożyć wniosek o obniżenie wymiaru pracy do 7/8 etatu. Mam pytanie czy taki wniosek mam złożyć 21 dni przed końcem urlopu rodzicielskiego, czyli do dnia 19 czerwca razem z wnioskiem o urlop wypoczynkowy? Co też wiąże się z innym przeliczaniem urlopu? Czy… Czytaj więcej »

Marta
Gość
Marta

Też mnie ciekawi ten temat . Mam taką samą sytuację

Margaretka
Gość
Margaretka

Bardzo przydatny wpis! 🙂 Ze względu na konieczność rehabilitacji dziecka, chcę obniżyć wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. I tu powstaje pytanie – jak liczyć wykorzystanie zaległego urlopu? Jeśli złożę wniosek o obniżenie etatu od dnia zakończenia urlopu rodzicielskiego, to chcąc wykorzystać (a właściwie pracodawca mi to nakazuje) 30 dni urlopu wypoczynkowego, to de facto będę miała go 60 dni (30 dni urlopu x 0,5 dnia pracy na etacie)? Czy lepiej wykorzystać urlop wypoczynkowy w wymiarze 30 dni i 21 dni przed jego końcem złożyć wniosek o obniżenie etatu?

Aga
Gość
Aga

Czy takie same zasady dotyczą zatrudnienia w nowym miejscu pracy? Czy jesli na rozmowie o prace nie ujawniłam że mam małe dziecko, mam takie samo prawo dotyczące przerw kp jak mama powracająca po urlopie macierzyńskim?

matkaprawnik
Gość

Tak zdecydowanie tak.

Gabrysia
Gość
Gabrysia

Witam. 5 lipca wracam do pracy po urlopie wychowawczym, jednocześnie zmniejszając wymiar pracy do 7/8 etatu. Normalne godziny pracy u mnie to 8:45-16:45 plus ewentualne nadgodziny. Ze względu na to, że synek idzie do żłobka, chciałam pracować w godzinach 9-16 (żłobek jest czynny tylko do 16:30), jednak pracodawca nie wyraża na to zgody. Uważa, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy nie gwarantuje mi wcześniejszego wychodzenia z niej. Stąd moje pytanie- czy pracodawca ma prawo narzucać mi godziny pracy? Dodam, że nie mam nikogo, kto mógłby odbierać mi dziecko ze żłobka, dlatego taka sytuacja mocno komplikuje mi życie… Pozdrawiam i z góry… Czytaj więcej »

matkaprawnik
Gość

Gabrysiu faktycznie tak jest, że pracodawca nie musi zgodzić się na godziny jakie Tobie pasują. A jakie jest jego uzasadnienie? Zna powody Twojej prośby?

Gabrysia
Gość
Gabrysia

Dziękuję za tak szybką odpowiedź!
Tak, zna powody, ale go nie interesują..Pracuję w korporacji, a tu ludzie się nie liczą. Na razie były to ustne ustalenia, ale myślę, aby wystosować oficjalnie pismo z prośbą o ustalenie indywidualnego czasu pracy, może to coś pomoże…

matkaprawnik
Gość

Pismo to zawsze dobry pomysł. Trzymam kciuki. Może na piśmie ciężej będzie odmówić

Sandra
Gość
Sandra

Witam.
Wracam w czerwcu do pracy po rocznym macierzynskim.
Poszlam na L4 ciazowe w pazdzierniku 2015. Syn urodzil sie w czerwcu 2016. Potem bylam rok na macierzynskim. Za 2015 mialam 12 dni niewykorzystanego urlopu. Ile lacznie teraz mi sie nalezy?

Sandra
Gość
Sandra

Dodam jeszcze ze po urlopie chce isc na wychowawczy

Mmm
Gość
Mmm

Wróciłam do pracy na 1/8 etatu w trakcie wychowawczego, mam 26 dni urlopu niewykorzystanego , jeśli przy obecnym etacie będę chciała wykorzystać urlop to prawie przez rok mnie nie będzie, jak to wygląda prawnie

Joanna
Gość
Joanna

Dzień dobry, chciałabym dopytać poniewaz szukam i szukam w kodeksie jakiegokolwiek zapisu i nic nie mogę znaleźć. Od 8 maja br pracuję na etacie 7/8. Wniosek złożyłam na cały rok. Czy mogę ten wniosek anulować i wrócić na pełen etat? Czy to dobra wola pracodawcy czy jego obowiązek i nie może mi odmówić?

Agnieszka
Gość
Agnieszka

A co w sytuacji, gdy po powrocie do pracy nie czeka na mnie moje stanowisko (zarządcze), ani równorzędne tylko zwykłego pracownika (specjalista)? Czy naprawdę można przenieść pracownika na każde stanowisko w myśl zdania z art. 183 KP „…lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym”? Dodam tylko, że wynagrodzenie mi pozostawiono, ale nie o wynagrodzenie tu chodzi, ale też o rozwój zawodowy lub w zasadzie jego brak.

Hanna
Gość
Hanna

Mam jeszcze pytanie, ponieważ ja mam cztery razy ćwierć etatu, jeden właściciel 4 firmy, musiałam tak mieć etat ze względu na specyfikę stanowiska, czy mogę się ubiegać o zmniejszenie etatu czy to działa tylko jakby całość była w jednej firmie?

Matkaaaa
Gość
Matkaaaa

A jak to jest, kiedy zaraz po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracodawca podsuwa nam do podpisania nowy – rzecz jasna powiększony – zakres obowiązków? Czy tu obowiązuje jakiś „okres ochronny”?

Karolina
Gość
Karolina

Witam, co w sytuacji gdy wróciłam do pracy po wychowawczym na pół etatu ( wniosek na rok), po 3 miesiącach się okazało że jestem w ciąży, czy mogę złożyć teraz wniosek o powrót na cały etat? Czy lepiej np gdy pójdę na L4 (około 8miesiaca jak wszystko będzie ok) Czy pracodawca może mi odmówić? Czy musi się zgodzić ? Jestem teraz prawie w 3miesiacu, muszę ich już teraz poinformować o ciąży?

Aneta
Gość
Aneta

A co z kobietą, której umowa wygasa na kilka dni przed powrotem z wychowawczego? Czy moze sie jakos uchronić przed nieprzedluzeniem umowy?

Dominika
Gość
Dominika

Dzien dobry. Bardzo prosze o podpowiedź co w przypadku kiedy wracam do pracy a mam umowę na czas określony (kończy się kiedy mam koniec macierzynskiego). Czy bedzie problem z przejściem na urlop wychowawczy?

Alicja
Gość
Alicja

Witam, mam problem z uzyskaniem podwyżki która mi się należy. W lipcu zeszłego roku (2016)urodziłam córcię, natomiast w sierpniu 2016 w zakładzie były jednakowe podwyżki dla wszystkich pracowników bez wyjątku (i to wcale nie małe). Po powrocie z macierzyńskiego pytając o tą podwyżkę od szefowej usłyszałam, że mi się nie należy, gdyż wówczas przebywałam na urlopie macierzyńskim. Czy szefowa ma rację? Jeśli nie czy pomogłaby Pani zredagować mi odpowiednie pismo podanie do Dyrektora o należną podwyżkę? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.