Przerwanie urlopu macierzyńskiego na czas hospitalizacji matki. W sierpniu 2022 r. przyjęłam klientkę, której siostra niedługi czas po porodzie trafiła na szpitalny oddział psychiatryczny. Hospitalizacja trwała trzy tygodnie. Klientka zastanawiała się czy są prawne rozwiązania, które pozwolą jej zgodnie z prawem zaopiekować się dzieckiem siostry na czas dojścia jej do zdrowia.
Przepisy:
Art. 180 [Urlop macierzyński; wymiar]
§ 1 – 9 (…)
§ 10. Pracownica, która przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, może przerwać urlop macierzyński na okres pobytu w tym szpitalu albo zakładzie leczniczym, jeżeli:
1)
część urlopu macierzyńskiego za ten okres wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko albo pracownik – inny członek najbliższej rodziny;
2)
osobistą opiekę nad dzieckiem w tym okresie będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka albo ubezpieczony – inny członek najbliższej rodziny, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
§ 11. Pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko albo pracownikowi – innemu członkowi najbliższej rodziny przysługuje, w przypadku przerwania przez ubezpieczoną – matkę dziecka pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym ubezpieczona – matka dziecka przebywa w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Na jakich zasadach?
Przede wszystkim tak jak w przypadku przerwania urlopu macierzyńskiego w przypadku hospitalizacji dziecka (więcej TUTAJ) aby przerwać ten urlop musi upłynąć co najmniej 8 tygodni od porodu. Kiedy matka trafia do szpitala czy innej placówki o której mówią przepisy, na ten czas ojciec lub inny członek rodziny może przejąć ten urlop.
KLIKAM, BO POTRZEBUJĘ INDYWIDULANEJ KONSUTLACJI
Kto może przejąć urlop?
Sytuacja, w której inny członek rodziny przejmuje nasz urlop macierzyński dotyczy też urlopu rodzicielskiego. Przepisy są dość liberalne jeśli chodzi o określenie „członek najbliższej rodziny” i nie precyzują tego kręgu. Może to być zarówno tata dziecka jak i siostra, brat czy rodzice. Nie ma konieczności aby osoba ta wspólnie zamieszkiwała z matką dziecka. Osoba przejmująca urlop a tym samym opiekę nad dzieckiem musi być osobą ubezpieczoną, która przerywa na ten czas pracę zarobkową.
A co w międzyczasie?
Przejęty urlop przez osobę najbliższą nie wydłuża tego urlopu. Służy on zabezpieczeniu interesu dziecka na czas hospitalizacji jego matki poprzez jego legalne przejęcie a tym samym posiadanie przez osobę przejmującą urlop usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Mama, która przebywa w szpitalu otrzyma od lekarza prowadzącego zwolnienie lekarskie na czas hospitalizacji.
powodzenia!
Katarzyna Łodygowska