8 maja – Dzień Położnej. Naszej, polskiej. Dlaczego akurat ten dzień? W tym dniu w 1896r. w Łodzi przyszła na świat Stanisława Leszczyńska – polska położna, o której czasem mówi się „anioł z Auschwitz-Birkenau”.
Piękna data na poród.
Same położne często nie pamiętają o swoim święcie. Dzisiaj z samego rana składałam życzenia dwóm paniom położnym i tak naprawdę przypomniałam im o tym – anoooo tak dzisiaj Stanisławy! 🙂 A mają co świętować. To piękny, trudny ale i też bardzo niedoceniany przez społeczeństwo zawód.
Dlatego tak potrzebne są takie kampanie jak ta prowadzona od 2014 roku, która ma na celu podnoszenie w społeczeństwie świadomości roli, jaką położne odgrywają dzisiaj w opiece okołoporodowej. Zwieńczeniem wysiłków osób pracujących przy kampanii jest co roku konkurs położna na medal.
Czy kobiecie w ciąży potrzebna jest położna środowiskowa?
Położna środowiskowa opiekuje się kobietą nie tylko w ciąży ale i po porodzie. Począwszy od 21 tygodnia ciąży aż do rozwiązania położna środowiskowa sprawuje opiekę w formie wizyt odbywających się:
– od 21 do 31 tygodnia ciąży – 1 raz w tygodniu (do 10 wizyt maksymalnie)
– od 32 tyg. ciąży do porodu – 2 razy w tygodniu (do 16 wizyt maksymalnie).
Jeśli zależy Ci na wizytach położnej a w Twojej przychodni nie są prowadzone spotkania albo lekarz ginekolog nie skierował Cię do położnej na odpowiednim etapie ciąży, na blogu położnej Katarzyny Płaza – Piekarzewskiej zapytajpolozna.pl, przygotowałam wzór takiej prośby, dostępny TUTAJ. Możesz ściągnąć, wydrukować i wypełnić według swoich potrzeb.
O prawach kobiet na porodówce pisałam TUTAJ.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, położna POZ opiekuje się noworodkiem do ukończenia 2 miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu – do 42 dnia po porodzie. NFZ finansuje do 6 tzw. wizyt patronażowych. Takie wizyty położna odnotowuje nie tylko w swojej dokumentacji ale również w książeczce zdrowia dziecka. Realizując opiekę nad kobietą ciężarną, położna powinna odbyć w okresie dwóch miesięcy kalendarzowych od czterech do sześciu wizyt patronażowych.
Gdy położna prowadzi ciążę.
Tak, położna może prowadzić ciążę, chociaż bardzo mało kobiet o tym wie i na razie nie ma wielu miejsc gdzie jest to możliwe. Nowe przepisy zostały wprowadzone zarządzeniem nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Tekst dostępny TUTAJ.
Jak już wyżej wspomniałam, gdy ciążę prowadzi ginekolog, ma on obowiązek skierować ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej podstawowej opieki zdrowotnej w celu objęcia opieką. Natomiast, gdy osobą prowadzącą ciążę jest położna, to ona kieruje ciężarną do ginekologa na konsultacje.
– do 10 tygodnia ciąży,
– między 11–14 tygodniem ciąży,
– między 21–26 tygodniem ciąży,
– między 27–32 tygodniem ciąży,
– po 40 tygodniu ciąży.
Warto zauważyć, iż prowadzenie ciąży przez położną odbywa się na tych samych zasadach, co prowadzenie ciąży przez ginekologa – ciężarna ma taką samą liczbę wizyt w czasie ciąży i takie same badania. Odnosi się to także do niezbędnych zagwarantowanych przepisami badań usg. Konsultacje te powinny odbyć się u ginekologa, który ma podpisany kontrakt z NFZ.
O prawach kobiet w ciąży w ramach NFZ (świadczenie usług poza kolejnością) pisałam TUTAJ.
Subiektywny plan porodu do ściągnięcie TUTAJ.
powodzenia! Katarzyna Łodygowska
Komentarze są wyłączone.