PLAN PORODU (do pobrania na końcu artykułu) to dokument, który określa na co zgadzasz się, czego oczekujesz i jak wyobrażasz sobie poród. Plan porodu powinien skłonić do lepszego przygotowania się do tego dnia a nie do sztywnego trzymania się jego postanowień. Stanowi kanwę, którą modyfikuje rzeczywistość porodowa. Powinien zostać opracowany jeszcze na etapie ciąży z osobą prowadzącą ciążę (lekarz ginekolog lub położna).
Plan porodu jest tak samo ważnym dokumentem jak plan opieki przedporodowej i oba powinny znaleźć się w dokumentacji medycznej. Jeśli nikt nie pyta Cię o dołączenie planu porodu do dokumentacji a zależy Ci na tym, żeby personel wiedział czego oczekujesz od porodu i personelu – powinnaś sama go wręczyć i dopilnować, żeby znalazł się w dokumentacji. Wiele szpitali ma własne wzory planu porodu do wypełnienia (udostępniane na stronie internetowej danej placówki). Dobrze, że są. ALE. Wiele tych wzorów to moim zdaniem tzw. sztuka dla sztuki, gdzie mamy do wyboru odpowiedź TAK lub NIE, na pytania retoryczne:
Poniżej przepisy dla przypomnienia:
Art. 2 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Przestrzeganie praw pacjenta określonych w ustawie jest obowiązkiem organów władzy publicznej właściwych w zakresie ochrony zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, osób wykonujących zawód medyczny oraz innych osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Rozdział I.12 tzw. Standardów Opieki Okołoporodowej:
Realizacja praw pacjenta w przypadku sprawowania opieki nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu polega w szczególności na:
- respektowaniu prawa do świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z porodem, obejmujących zakres podejmowanych działań i stosowanych procedur medycznych,
- prawie wyboru miejsca porodu w warunkach szpitalnych lub poza szpitalnych, w których czujesz się bezpiecznie i w których udzielane są świadczenia zdrowotne,
- możliwości wyboru osoby sprawującej opiekę spośród osób uprawnionych do jej sprawowania, z uwzględnieniem zasad organizacyjnych obowiązujących w miejscu udzielania świadczenia, określonych w regulaminie organizacyjnym podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Jeśli uważasz, że opracowany plan porodu jest wart polecenia – udostępnij proszę ten artykuł i napisz w komentarzu co myślisz. Zajmie Ci to chwilkę. Dziękuję
PLAN do pobrania PLAN PORODU
Katarzyna Łodygowska/matka prawnik
Nie widze nigdzie możliwości pobrania planu porodu…
Pani Seleno, już wrzucony. Serwis niedawno przechodził zmiany i stąd jego brak 🙂 powodzenia!
Mam wskazania do cc ze względu na tokofobię.. wiem jak jest odbierane takie zaświadczenie i nie wiem czy pisać plan porodu. Boję się, że popatrzą na mnie jak na wariatkę. „Wymyśliła sobie, bo nie chce jej się rodzić i jeszcze będzie stawiać warunki”..
Myśli Pani, że powinnam? Czy gdy się zdecyduję to w takim wypadku powinnam coś zmienić w zapisie?
Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam
Pani Martyno, moim zdaniem i piszę jako mama po dwóch cięciach – tak jest sens pisania planu porodu. Będzie Pani lepiej przygotowana do porodu nawet jeśli cześć Pani nie dotyczy. Moim zdaniem da to większą pewność siebie. Jeśli swoadomie wybierze Pani szpital – może Pani poprosić lekarza czy położną o rozmowę przed planowaną datą porodu. Poza tym nigdy nie wiadomo czy dziecko nie zdecyduje za Panią i nie urodzi się wczesniej bez cięcia – bo bywa i tak ! Ściskam ! I trzymam kciuki za Panią i maleństwo
Witam. Jestem w trakcje pisania planu porodu. Chciałabym zamienić zwykłą szczepionkę na WZW-B na płatną szczepionkę Engerix B, którą sama kupię. Należy ją przechowywać w odpowiednich warunkach (w niskiej temperaturze). Zastanawiam się jak ująć tą informację w planie porodu, żeby zostało to zauważone i uwzględnione. Czy powinnam napisać zdanie, że szczepionka była przeze mnie przechowywana zgodnie z procedurą?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam:)
Myślę, że Pani zapewnienia czy oświadczenie w tej sprawie będą dla personelu niewystarczające. najczęściej rodzice idą bezpośrednio przed szczepieniem do apteki. Natomiast ja na Pani miejscu jeszcze przed porodem skonsultowałabym po prostu tą kwestię w szpitalu. Powodzenia!
witam,
mam pytanie: czy przywołana na początku planu porodu podstawa prawna jest obecnie nadal aktualna, czy weszły jakieś zmiany, które wymagałyby powołania się na nową podstawę prawna?
Pani Joanno, na razie nic nie uległo zmianie. zmiany nastąpią najpózniej do końca tego roku. pozdrowienia
W jakim celu miałoby być mi okazane łożysko? Bardzo proszę o szybką odpowiedź
Szanowna Pani, jest to sprawa indywidualna, jednak kobieta chce je zobaczyć a inna nie. Informuję, że jest tylko taka możliwość na życzenie rodzącej. pozdrowienia!
Piszę właśnie plan porodu i się zastanawiam, czy zapis „Zgodnie z Rozdziałem IV Załącznika do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem z 20 września 2012r. (Dz. U. z 2012r. poz. 1100) tj. z 7 lipca 2016r. (Dz. U. z 2016r. poz. 1132), poniżej przedstawiam PLAN PORODU, który stanowi część mojej dokumentacji medycznej.” w przypadku planowanego cesarskiego cięcia bedzie poprawny, bo to chyba nie jest poród fizjologiczny?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam:)
dobre pytanie 🙂 ja bym zostawiła a to dlatego:
punkt 3 standardów. Ingerencja w naturalny proces ciąży, porodu i laktacji wiąże się z uzasadnionym medycznie wskazaniem.
Uzasadniona konieczność ingerencji w naturalny proces ciąży lub porodu, w szczególności leczenie cukrzycy ciężarnej, znieczulenie
farmakologiczne,poród zabiegowy,oznacza, że ciąża lub poród wymaga zastosowania dodatkowych procedur wykraczających poza niniejsze standardy.
Czyli standardy na, które planuje Pani powołać się Panią obowiązują ale ze względu na cięcie cesarskie – ta część porodu będzie wymagała zastosowania dodatkowych procedur i mogą to być np. standardy określone ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.
Te standardy określają poszczególne elementy opieki medycznej, mające na celu uzyskanie jak najlepszego stanu zdrowia matki i mającego się urodzić się dziecka w sytuacjach stwierdzenia: ciąży bliźniaczej lub wystąpienia w czasie trwania ciąży, porodu lub połogu następujących powikłań: nadciśnienia tętniczego u ciężarnej, porodu przedwczesnego, zwiększonego ryzyka niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu, krwotoku położniczego oraz standardy opieki nad pacjentką w sytuacji niepowodzeń położniczych.
Trochę rozpisałam się 🙂 podsumowując – cięcie nie jest porodem fizjologicznym ale niektóre standardy postępowania w nim zawarte jak najbardziej Pani dotyczą. Ma Pani prawo do własnej decyzji odnośnie np. zabiegów, mycia noworodka i tego wszystkiego co właśnie będzie standardowe. powodzenia 🙂