Uprawnienia kobiet w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach.
1 stycznia 2017r. weszła w życie Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Daje ona szczególne uprawnienia kobietom w ciąży. Uprawnienia, na rzecz kobiety w ciąży obejmują w szczególności:
1) diagnostykę prenatalną;
2) świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, w tym zabiegi wewnątrzmaciczne;
3) wsparcie psychologiczne;
4) rehabilitację leczniczą;
5) zaopatrzenie w wyroby medyczne;
6) opiekę paliatywną i hospicyjną;
7) poradnictwo laktacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem matek dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g.
W związku z wyżej wymienioną ustawą wprowadzono, zmiany do art. 47c Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793). Daje on prawo kobietom w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach na poniższych zasadach:
- Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
- Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
- W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
- W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
Laboratorium
W przypadku świadczenia usług opieki zdrowotnej poza kolejnością, nie można mówić o pierwszeństwie w kolejce do rejestracji ale o pierwszeństwie w prowadzonej przez zakład opieki zdrowotnej liście oczekujących do lekarza. Tym samym z uwagi na to, że z reguły placówki nie prowadzą listy oczekujących do laboratorium (pobranie krwi, mocz) nie można mówić o pierwszeństwie również w tym przypadku. Nie ma natomiast przeszkód, aby wewnętrzny regulamin danej placówki przewidywał taki zapis.
Jaki dokument przynieść?
Do skorzystania z przysługujących kobiecie w ciąży uprawnień wystarczające będzie posiadanie dokumentu potwierdzającego ciąże. Tym dokumentem będzie karta przebiegu ciąży. Ponadto ciężarna powinna posiadać przy sobie:
- dokument tożsamości
- ewentualnie skierowanie (jeśli dotyczy).
Do pobrania bezpłatnie ulotka informująca o prawach kobiet w ciąży. Dołącz do nas – pobierz – wydrukuj – poinformuj 😉
https://matkaprawnik.pl/pobierz-bezplatnie-ulotke/
BEZPŁATNIE W CIĄŻY I POŁOGU
Kobieta w ciąży nie musi być osobą ubezpieczoną, żeby skorzystać w powyższych uprawnień. Oznacza to, że kobieta w ciąży pozostająca bez zatrudnienia nie będzie płaciła za żadną wizytę lekarską (u żadnego lekarza, bez względu na jego specjalizację), zabieg czy operację. Podobnie jest z samym porodem. Polskie prawo gwarantuje kobietom w ciąży i połogu (do 6 tygodnia po porodzie) bezpłatną opiekę w ramach publicznej służby zdrowia. Z czego to wynika?
1. art. 68 ust. 3 Konstytucji RP: „państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną dzieci do 18. lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu, osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku.”
2. art. 2 ust. 1 pkt. 4 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: „do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo: osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu:
- posiadające obywatelstwo polskie lub
- które uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy.”
Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, zostaniesz poproszona o dowód osobisty i wypełnienie takiego dokumentu do pobrania tutaj: oswiadczenie_do bezpłatnej opieki medycznej
Kiedy spotykasz się z odmową
Specjalnie dla Was przygotowałam bezpłatnie do pobrania wzór prośby (tutaj) o wyznaczenie terminu wizyty. Pismo należy złożyć w kierownictwie placówki, kiedy spotkasz się z odmową wyznaczenia wizyty w ustawowym terminie.
Skargi
Nie wahajmy się składać skarg. Samo Ministerstwo do tego zachęca:
Jeżeli posiadasz szczególne uprawnienia do świadczeń, a nie są one respektowane, powinnaś zwrócić się do kierownictwa placówki lub oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Mailowo, pisemnie, ustnie czy telefonicznie. Wszytsko jedno. Walczmy o swoje. Na co powoływać się?
- art. 47 c Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793)
- art. 4 ust. 1 i 2, art. 8 ust. 1 pkt 4 Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1860).
Gdzie jeszcze?
Standartem Poczty Polskiej jest obsługiwanie kobiet w widocznej ciąży oraz osób z małymi dziećmi poza kolejnością. Wystarczy mieć odwagę pokazać się. Miejmy kobitki tą odwagę 🙂
Podstawa prawna:
- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793)
- Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1860).
Powodzenia! 🙂
Katarzyna Łodygowska matka prawnik
Jestem w 9 tyg ciąży,
Byłam u swojej lekarki prywatnie aby potwierdzić ciążę i chciałam zapisać się na kolejną wizytę na NFZ. Panie w rejestracji jednak stwierdziły że nie mają miejsc i każą szukać gdzie indziej… Jednak jest koniec roku i nie ma chyba nigdzie terminów !
Czy mają prawa odmówić mi przyjęcia na NFZ (prowadzenia ciąży) , co za tym idzie płacę za wszystkie badania diagnostyczne ze swojej kieszeni.
Co z darmową opieka w ciąży? :/
Podstawowe badania to nie dramat, ale dlaczego mam płacić 200, 300 złotych za bardziej specjalistyczne wymagane w ciąży skoro w teorii należą mi się za darmo?
Czy mogę iść ze skierowaniami od gin do POZ i prosić o ponowne wystawienie na fundusz? (Badania typu toksoplazmoza, różyczka itd..)
Lekarka do której chodzę prowadzi mnie od kilku lat, prowadziła poprzednie 2 ciążę, doskonale zna mój przypadek, leki itd.
Bardzo proszę o odpowiedź, albo kontakt do płatnej porady prawnej 🙁
Nie możesz iść do POZ i prosić o kolejne badania, ponieważ co do zasady – jeśli leczysz się prywatnie, to badania również robisz prywatnie; jeśli chodzisz do specjalisty na NFZ – specjalista powinien wystawić ci skierowania; lekarz POZ ma prawo, a nawet obowiązek odmówić wystawiania badań, do które jemu się „nie przydadzą”, bo nie są potrzebne do diagnostyki w POZ.
A druga sprawa, POZ nie ma w świadczeniach wszystkiego, co się pacjentowi zamarzy. Koszyk lekarza rodzinnego obejmuje podstawowe badania, żadne toxo, różyczki itd.
Jestem w 26 tygodniu ciąży, zapisałam się do położnej w celu prowadzenia ciąży w ramach POZ, ktora to poinformowała mnie, że skoro jestem na zwolnieniu lekarskim (do lekarza chodzę prywatnie) to nie przysługują mi żadne badania w ramach NFZ ponieważ nie jest to ciąża fizjologiczna i ona nie może ich zlecić w świetle prawa. Moje pytanie czy jest to prawda, że nie mogę w takiej sytuacji korzystać z NFZ????
Jeśli leczysz się prywatnie, to co do zasady również badania wykonujesz prywatnie. Tak mówi prawo.
„Tym samym z uwagi na to, że z reguły placówki nie prowadzą listy oczekujących do laboratorium (pobranie krwi, mocz) nie można mówić o pierwszeństwie również w tym przypadku”
A co w sytuacji kiedy żeby wejść do laboratorium najpierw trzeba ustawić się w kolejce do rejestracji po naklejkę z numerkiem na skierowaniu ? Czy wtedy jest to rozumiane jako lista oczekujących ?
Dzień dobry, dopiero niedawno dowiedziałam się o prawie kobiet w ciąży do przyjęcia u lekarza poza kolejką. Mam pytanie o to, jak to wygląda w sytuacji, gdy lekarz fizycznie nie ma jak przyjąć pacjentki poza kolejką: każdy dzień w tygodniu pozapisywany z góry do dołu, a na liście są osoby czekające na wizytę od tygodni. W sprawach pilnych typu ból, to rozumiem: nikt nie da rady w takim stanie czekać kilka tygodni na leczenie i powinien być przyjmowany „od ręki”. Ale co z mniej naglącymi przypadkami? Powiedzmy, że do dentysty przychodzi pani w ciąży, która chce wybielić sobie zęby i zostaje przyjęta na miejscu pani zapisanej na leczenie ubytków, które niedługo przerodzą się w ból zęba. Będę wdzięczna za jakieś wskazówki. Pozdrowienia
Pani Kasiu, o co Pani pyta tak naprawdę? 🙂
Dziś próbowałam zarejestrować się do kardiologa… Wizyta prywatna 25go sierpnia a na skierowanie w Gdańsku 28 sierpnia…Oczywiście zaznaczyłam, że to 26 tydzień ciąży.
Pani Marto, proszę skorzystać ze wzoru pisma, który znajdzie Pani w treści artykułu. 100% skuteczności. powodzenia!
[…] 7 dni od zgłoszenia się, jest to uregulowane ustawowo. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj. W razie problemów z rejestracją, tutaj znajdziecie wzór […]
Czy przyjęcie do ginekologa na NFZ poza kolejnością obowiązuje również w momencie, kiedy chcemy dopiero potwierdzić ciążę? Według ustawy należy okazywać zaświadczenie o ciąży a na tym etapie jeszcze się go nie ma. Staram się o dziecko i bardzo martwię się o szybkość ustalania wizyty na NFZ.
Pani Aniu już nie trzeba mieć zaświadczenia o ciąży wystarczy sama książeczka. Faktycznie trzeba mieć ciąże potwierdzoną żeby uzyskać wizytę poza kolejnością więc tu pojawia się problem jak go obejść.
Ani poczta,ani przychodnia w 36 tygodniu nie widzą brzucha wielkości arbuza
Mialam gromny problem. Ginekolog odmówiła mi prowadzenia ciąży z obawy o moźliwość powikłań. Skierowała mnie do placówki o wyźszym poziomie referencyjnym. Termin wizyty za 6 tygodni. Prosiłam aby chociaź dała skierowanie na badania prenatalne,mam 40 lat i powinnam je wykonać
Ale teź odmówiła a to juź 10 tydzień, zostałam więc pozbawiona wczesnej diagnostyki i opieki medycznej
Mam pytanie odnośnie badań w laboratorium
Jeśli chodzę do lekarza prowadzącego prywatnie (ten lekarz nie przyjmuje w mojej miejscowości na NFZ , a mam do niego zaufanie) czy badania typu krew i mocz też muszę robić prywatnie?
pani Joasiu, nie musi Pani. pozdrowienia
Witam. Czy przyjmowanie pacjentek poza kolejnością obowiązuje we wszystkich laboratoriach? Ostatnio odmówiono mi przyjęcia bez kolejki tutaj: http://www.cbm.com.pl – a kolejki tam są dość spore, trzeba wystać ok. godziny 🙂 Usłyszałam, ze jest wiele kobiet w ciąży i co chwile by musiał ktoś bez kolejki wchodzić.
Zastanawiam się, czy miałam prawo w takiej placówce powoływać się na ustawę i wymagać przyjęcia poza kolejnością. Np. w laboratoriach Diagnostyki nigdy nie mam problemu z przyjęciem bez kolejki 🙂
Pani Aleksandro, moim zdaniem przyjmowanie poza kolejnością nie musi obowiązywać w żadnym labo chyba, że wewnętrzny regulamin danej placówki tak stanowi. pozdrowienia 🙂
Jestem w 9 tyg ciąży,
Byłam u swojej lekarki prywatnie aby potwierdzić ciążę i chciałam zapisać się na kolejną wizytę na NFZ. Panie w rejestracji jednak stwierdziły że nie mają miejsc i każą szukać gdzie indziej… Jednak jest koniec roku i nie ma chyba nigdzie terminów !
Czy mają prawa odmówić mi przyjęcia na NFZ (prowadzenia ciąży) , co za tym idzie płacę za wszystkie badania diagnostyczne ze swojej kieszeni.
Co z darmową opieka w ciąży? :/
Podstawowe badania to nie dramat, ale dlaczego mam płacić 200, 300 złotych za bardziej specjalistyczne wymagane w ciąży skoro w teorii należą mi się za darmo?
Czy mogę iść ze skierowaniami od gin do POZ i prosić o ponowne wystawienie na fundusz? (Badania typu toksoplazmoza, różyczka itd..)
Lekarka do której chodzę prowadzi mnie od kilku lat, prowadziła poprzednie 2 ciążę, doskonale zna mój przypadek, leki itd.
Bardzo proszę o odpowiedź, albo kontakt do płatnej porady prawnej 🙁
Ja tez dzisiaj mialam problem w poradni endokrynologicznej po 3h stania w kolejce i odsylania mnie po roznych osobach wywalczylam wizyte (pomimo tego ze 3 dni wczesniej rejestrowalam sie telefonicznie) udokumentowalam swoj stan karta ciazy i skierowaniem od lekarza rodzinnego trwalo to niestety tyle poniewaz Pani z rejestracji ze szpitala Heliodora Świecickiego w Poznaniu rowniez twierdzila ze na skierowaniu powinno byc napisane „pilne” albo ze jestem w ciazy, jakos karta ciazy nie chciala jej przekonac… ale skarga a jednoczesnie prosba do dyrekcji o sprawdzenie standardow przestrzegania ustawy „za zyciem” juz wyslana. Takze kobietki trzeba walczyc o swoje prawa!!! ☺
Witam serdecznie. Czy dostęp do diagnostyki jest również dla kobiet w ciąży przyspieszony zgodnie z ustawą? Konkretnie chodzi mi o rezonans magnetyczny.
Tak pani Basiu
Pani Katarzyno,
Jeśli skierowanie do specjalisty (endokrynologa) złożyłam w przychodni wcześniej i otrzymałam termin wizyty na maj (czekam ponad rok), a w międzyczasie zaszłam w ciąże, to czy mogę na podstawie tamtego skierowania i zaświadczenia o ciąży wnioskować o przyjęcie do endokrynologa wcześniej (w ciągu 7 dni od zgłoszenia) czy potrzebuję nowego skierowania? Jestem leczona przewlekle – pod opieką prywatnego lekarza, jednak zależy mi na korzystaniu z opieki na NFZ.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Moim zdaniem konieczne będzie nowe skierowanie.
Drogie Pani co do Poczty to wystarczy pokazac sie Pani obslugujacej i z cala pewnoscia obsluzy Was poza kolejnością. Obsligujac klienta za którym stoi kolejka niejestesmy w stanie wylapac czy jest ktos uprzywilejowany.
Ja ide dzis do lekarza po recepte i by zarejestrowac sie na ekg i do kardiologa z powodu arytmi serca-zalecenie ginekologa.dodam ze jestem w 32tyg ciazy. Ciekawa jestem jak sie sytuacja potoczy.dam znac
A co z wizytami prywatnymi, gdzie najbliższe terminy wizyt też są za kilka dobrych tygodni? (dentysta) Tam też można powoływać się na ustawę i liczyć na to że przyjmą mnie w przeciągu 7 dni czy leczenie prywatne rządzi się swoimi prawami i będę musiała czekać kilka tygodni lub znaleźć dentystę na NFZ lub prywatnie z mniejszą kolejką?
Przepisy dotyczą publicznej służby zdrowia. pozdrowienia
Mówicie tu o specjalistach do których macie problem się dostać, a ja do ginekologa swojego nie mogę zapisać się na NFZ. Od października chodzę do niego prywatnie , ale od tego roku chciałam skorzystać z „zusowskiego” ubezpieczenia , tym sposobem w styczniu udało mi się zarejestrować na kwiecień, szkoda że nie wiedziałam o tej ustawie wcześniej, ale cóż może uda mi się jeszcze wynegocjować jakąś wizytę na marzec, ale szczerze wątpię.
Pani Aniu, zawsze w takiej sytuacji doradzam zrobić badanie beta hcg, z wynikiem iść do swojego lekarza rodzinnego/internisty i popoprosić o wystawienie zaświadczenia o ciąży. To jest bardzo duży problem – dostać się w normalnym terminie ten pierwszy raz, aby potwierdzić ciąże.
powodzenia!
Ja już jestem w widocznej ciąży, a do omawianego lekarza chodzę regularnie od października… z powodu braków limitów nie przyjmował w miesiącach październik- grudzień na NFZ a jedynie prywatnie, jednak wraz z nadejściem nowego roku i podpisaniem nowej umowy z NFZ znowu wizyty na fundusz są możliwe…. jednak okazuje się że w odległych terminach…. na pewno będę chciała spróbować jeszcze raz, tak żebym od marca mogła skorzystać z wizyty na NFZ, ale mam jeszcze w związku z tym pytanie czy ja mogę w ogóle poradni narzucić którego dnia marca powinnam być zarejestrowana (ma to związek ze zwolnieniem lekarskim, nie chciałabym tracić jego ciągłości)
Paniu Aniu, moim zdaniem ani lekarza ani terminu nie można narzucić. Nie da rady na poprzedzającej wizycie zarezerwować sobie terminu?
Na chwilę obecną rejestrują na czerwiec, wynika to z tego że w poradni został jeden lekarz i ma mało godzin, ale udało mi się zarejestrować i za tydzień mam wizytę na NFZ
Jestem w 30 tygodniu ciąży, mam skierowanie do endokrynologa zaznaczone jako pilne, za kilka dni skoncza sie leki na niedoczynnosc tarczycy, ktore obowiazkowo musze przyjmowac, jednak w kazdej przychodni do ktorej dzwonilam nie ma miejsc, najblizszy termin 12.10.2017 – czyli termin porodu, mimo ze powolywalam sie na ustawe to nawet na infolinii wojewodzkiego oddzialu NFZ pani byla zaskoczona ze taka jest ustawa i ze nic nie moze zrobic, jesli placowka nie chce przyjac kobiete w ciazy. Przyjmowanie lekow jest konieczne dla zycia i zdrowia dziecka, co w takiej sytuacji moge zrobic?
Proszę na piśmie złożyć prośbę o wyznaczenie terminu w wybranej przez Panią placówce powołując się na konkretne przepisy.
Jestem alergiczka w 25 tyg ciazy i do jakiego aletgologa bym nie dzwonila nigdzid w ciagu 7 dni nie przyjma, albo nie maja miejsc albo tlumacza ze w ciagu 7 dni to jedynie ginekolog a nie inny lekarz wiec coz musze isc prywatnie na wizyte i zaplacic ponad 100 zl tylko za recepte na tabletki ktore moge brac i czekac ponad 2 tyg jeszcze na wizyte
A co z rejestracją do ginekologa? Z jednej strony według ustawy za życiem termin wizyty powinien zostać wyznaczony do 7 dni, a z drugiej w wielu przychodniach ginekologicznych ciężarne stanowią grubo ponad 90% wszystkich pacjentek i w takiej sytuacji wszystkie mają prawo upomnieć się o wizytę poza kolejką, którą same tworzą. Jak to rozwiązać w takich miejscach?
Dołączam do pytania
Szanowne Panie, jeśli jest miejsce gdzie większość osób należy do grupy uprzywilejowanej, rejestracja tworzy kolejkę osób uprzywilejowanych i rejestruje je według kolejności zgłoszeń. Jest to uzasadnione. Powodzenia!
Pani Katarzyno, może mi Pani wskazać konkretny paragraf odnoszący się do ciężarnych na poczcie i obsługi poza kolejnością?
Pani Kasiu, nie wynika to z żadnego przepisu. Są to ich wewnętrzne standardy obsługi klienta – procedury powinno być dostępne u Naczelnika poczty. Poczta Polska twierdzi, że dotyczą każdej ich placówki i filii. Wysłałam zapytanie w tej sprawie bo wiem, że jest wiele miejsc gdzie delikatnie mówiąc nikt z pracowników poczty o tym nie słyszał. Jak będę miała odpowiedz – opublikuję ją tutaj i ma fb
witam. czy ma Pa I juz jakas odpowiedz?
Nawet najlepsze prawo nie pomoże kiedy ludzie mają innych w dupie. Wczoraj np. jednej Pani nie chciało się poczekać aż moja żona w 39 tyg ciąży wysiądzie. Musiała się wepchnąć żeby sobie zająć miejsce w autobusie, kóry miał całe mnóstwo wolnych miejsc. I to ciężarna musiała jej ustępować aby przypadkiem nie zarwać szturchnięcia w brzuch. Kultura osobista Polaków woła o pomstę do nieba.
Jestem w 39 tygodniu ciąży, od pierwszego miesiąca jestem pod kontrolą endokrynologa. Wizyty mam min raz na 2miesiace i zawsze prywatnie. Kiedy tydzień temu zapytałam o termin na NFZ Pani poinformowała mnie, że zapisy na PRZYSZŁY ROK będą się odbywać w sierpniu. Znowu musiałam zapisać się prywatnie (każda wizyta to 120zl…) Jedyny plus z wizyty – zostałam obsluzona poza kolejką.
Prawo prawem, przepisy przepisami, a na kobietę w ciąży w tym kraju i tak patrzy się jak na człowieka, który tylko chce wymusić gdzieś pierwszeństwo.
Aniu a czy upomniałaś się o wizytę w ciagu 7 dni?
Niestety nie. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jest taka ustawa. I sądzę, że Pani w rejestracji też.
Zawsze w aptece farmaceuci udają, że mnie nie widzą w ciąży. Chodzi mi o apteke „LUX” w Tychach przy ul. Jana Pawła II 10.
Rejestrując się do nefrologa spotkałam się z uprzejmą obsługą w rejestracji i wręcz zadowoleniem rejestratorki, że wyznaczyła mi krótki termin- za 6 dni- najwyraźniej zna nowe przepisy, ale niestety u okulisty już było wręcz niemiło,włącznie z tym że kobieta chciała mi zabrać zaświadczenie o ciąży, jak powiedziałam że jest moje, a nie dla przychodni, kazała zapłacić 0,75zl za ksero. Powiedziałam że na skierowaniu jest napisane o ciąży i jej wieku i jest to wystarczajace, a zaświadczenie jest moje, a jeśli Pani uznała że kopia jest niezbędna to niech sama skopiuje, bo ja nie mam przecież obowiązku nosić gotówki i wykonywać im kopii.
Zauważyłam też że nie wszystkie ośrodki zdrowia wiedzą o tym przepisie, co potwierdziła też pracująca w rejestracji koleżanka, która….sama jest w ciąży! Ewentualnie udają że nic nie wiedzą by nie zapisywać „nadprogramowych” pacjentek.
Przykre jest też proszenie się o wyczytanie poza kolejnością – ale czasem niestety trzeba.
Nie wahajmy! Proszę poprawić, bo razi 🙂
Dziękuje ! ?
Prawo prawem a zycie sobie…wszedzie chca zaswiadczenie o ciazy karta ciazy niczego nie dowodzi ten kraj poprostu byl,jest i bedzie smieszny do endokrynologa Pani chciala mnie zarejestrować na sierpień…dzwoniłam i bylam osobiście w kwietniu dopiero z zaswiadczeniem i podaniem kruczkow prawnych dostalam termin w miare blisko bo za 2 tygodnie….smiech
Poczta Polska? Śmieszne jestem w 34 tygodniu i Panie z poczty zawsze udają że mnie nie widzą kiedy stoję w kolejce
Marta napisz mi na priv jaki to oddział i gdzie a ja z przyjemnością Panie poinformuje o ich własnych zasadach
Ja mam to samo, poczta nigdy mnie nie zauważa, a ciąża jest już mocno widoczna, 29tc..UP Poznań 38, ul. Grochowska 79,60-350 Poznań; UP Poznań 45, ul. Piotra Ściegiennego 50, 60-130 Poznań.
Poczta Poznań ul. 28 czerwca 1956 r nr 309
Bielsko-Biała ….. w 4 byłam oddziałach i nigdzie nie było taryfy ulgowej. Raz mnie starszy pan przepuścił w 40 tc.
To i ja się przyłącze, na poczcie w Centrum Skorosze w Warszawie przy alejach Jerozolimskich/Składkowskiego też nigdy nie widzą kobiety w ciąży. Z resztą z dziećmi (dwójka) zawsze stoję w kolejce. W ciąży (z trzecim dzieckiem), jak już nie mogę wystac, to się wciskam trochę… ale to jest upokarzajace:/
Skalna UP22 łódź – ostatnio stałam w długiej kolejce nie mówiąc że któryś ra z tym samym bo Pani z poczty nie mogła nadac, nie zaproponwano mi podejścia bez kolejki, taki przepis też ngdzie nie wisi
W Warszawie na kilku pocztach to samo, nawet jak zapytałam czy kobiety w ciązy obsługiwane są poza kolejności. Nic. A najczęściej korzystam z plac Piotra Szembeka 1, 04-141 Warszawa, albo z poczty na ul. Łukowskiej, ale w innych placówkach jest tak samo.
u mnie to samo
I jeszcze jedno w tamtym tyg byłam zapisać się do endokrynologa bo jestem pod stałym leczeniem i termin ustalono mi na 16 czerwca czyli grubo ponad 2 tyg a nie 7 dni – oczywiście Pani skserowała moja kartę ciąży.
Powinna Ci wyznaczyć datę o wiele wczesniej.
i jeszcze jedno wczoraj miałam okazje rejestrować się jeszcze do alergologa oczywiście wizyta kontrolna z racji tego ze w ciąży jestem i taka sytuacja Pani w rejestracji wie że musi mnie zapisać w ciągu 7 dni na wizytę ale nie do mojego lekarza prowadzącego do tej pory moja chorobę tylko bo innego lekarza u którego było więcej miejsc …. porażka no chyba że pójdę i zapytam lekarza poproszę o wizytę ……..
2 lata temu wydrukowałam „numerek” na Poczcie i cierpliwie czekałam na swoją kolej. Gdy wyświetlił się podniosłam się z krzesła, a byłam lekko spowolniała ze względu na 38tydzień ciąży, i podążyłam w stronę kasy. Kobieta ok 50tki była szybsza i dosłownie zastąpiła mi drogę mówiąc, że jest pierwsza. Pani z kasy w ogóle nie zareagowała! Ani na to, że tamta kobieta nie miała „numerka” ani na to, że byłam w zaawansowanej ciąży!!! I miała w nosie moje argumenty.
wlasnie wyszlam z urzedu pocztowego UP37 szpitalna 2 Poznań. widzac wielka kolejke delikatnie podeszlam do okienka I spytalam pania czy jest szansa na obsluge poza kolejka jesli jestem w ciazy. odmowila I powiedziala ze musze odstac swoje. wrocilam wiec do kolejki. Miejsce na krzesle zrobila mi jedna mila Pani ktora wpuscila mnie przed siebie. Najgorsi byli jak zwykle starsi ludzie ktorzy ruszyli na mnie ze slowami typu „ciaza to nie choroba”, „jak.sie jest chorym to.sie nie wychodzi” itp. A jak mam dostarczyc pracodawcy L4 skoro mieszkam sama I nie mam nikogo kto moglby to zrobic za mnie? w obrone wzieli mnie mlodzi ludzie. Przerazajace jaka znieczulice maja niektorzy ludzie…dodam ze jestem w 9miesiacu I termin mam na „juz”. Normalnie pewnie bym odpyskowala „milej starszej pani” ale niestety hormony wziely gore I rozplakalam sie na poczcie.
To i ja się przyłączę, panie na poczcie w Pruszkowie ul. Tadeusza Kościuszki 30 też tracą wzrok, kiedy pojawia się ciężarna. Tak samo pierwszeństwo ciężarnych nie jest respektowane w aptece promocyjnej w Pruszkowie przy ul. Niecałej 2
W pierwszej ciąży nigdy mnie na poczcie nie poproszono bez kolejki. Później z wózkiem to samo, zawsze musze odczekać swoje…