Uprawnienia kobiet w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej

44

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Uprawnienia kobiet w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach.

1 stycznia 2017r. weszła w życie Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Daje ona szczególne uprawnienia kobietom w ciąży. Uprawnienia, na rzecz kobiety w ciąży obejmują w szczególności:

1) diagnostykę prenatalną;

2) świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, w tym zabiegi wewnątrzmaciczne;

3) wsparcie psychologiczne;

4) rehabilitację leczniczą;

5) zaopatrzenie w wyroby medyczne;

6) opiekę paliatywną i hospicyjną;

7) poradnictwo laktacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem matek dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g.

W związku z wyżej wymienioną ustawą wprowadzono, zmiany do art. 47c Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793). Daje on prawo kobietom w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach na poniższych zasadach:

 1. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
 2. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
 3. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
 4. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.

Jaki dokument przynieść?

Do skorzystania z przysługujących kobiecie w ciąży uprawnień wystarczające będzie posiadanie:

 • karty przebiegu ciąży
 • dokument tożsamości
 • ewentualnie skierowanie

Do pobrania bezpłatnie ulotka informująca o prawach kobiet w ciąży. Dołącz do nas – pobierz – wydrukuj – poinformuj 😉

http://matkaprawnik.pl/pobierz-bezplatnie-ulotke/

BEZPŁATNIE W CIĄŻY I POŁOGU

Nie trzeba być osobą ubezpieczoną, żeby skorzystać w powyższych uprawnień. Polskie prawo gwarantuje kobietom w ciąży i połogu (do 6 tygodnia po porodzie) bezpłatną opiekę w ramach publicznej służby zdrowia. Z czego to wynika?

1. art. 68 ust. 3 Konstytucji RP: „państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną dzieci do 18. lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu, osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku.”

2. art. 2 ust. 1 pkt. 4 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: „do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo: osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu:

 1. posiadające obywatelstwo polskie lub
 2. które uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy.”

Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, zostaniesz poproszona o dowód osobisty i wypełnienie takiego dokumentu do pobrania tutaj: oswiadczenie_do bezpłatnej opieki medycznej

Kiedy spotykasz się z odmową

Specjalnie dla Was przygotowałam bezpłatnie do pobrania wzór prośby (tutaj) o wyznaczenie terminu wizyty. Pismo należy złożyć w kierownictwie placówki, kiedy spotkasz się z odmową wyznaczenia wizyty w ustawowym terminie.

Skargi

Nie wahajmy się składać skarg. Samo Ministerstwo do tego zachęca:

Jeżeli posiadasz szczególne uprawnienia do świadczeń, a nie są one respektowane, powinnaś zwrócić się do kierownictwa placówki lub oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mailowo, pisemnie, ustnie czy telefonicznie. Wszytsko jedno. Walczmy o swoje. Na co powoływać się?

 1. art. 47 c Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793)
 2. art. 4 ust. 1 i 2, art. 8 ust. 1 pkt 4 Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1860).

Gdzie jeszcze?

Standartem Poczty Polskiej jest obsługiwanie kobiet w widocznej ciąży oraz osób z małymi dziećmi poza kolejnością. Wystarczy mieć odwagę pokazać się. Miejmy kobitki tą odwagę 🙂

Podstawa prawna:

 1. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793)
 2. Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1860).

Katarzyna/matka prawnik

Designed by Freepik

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta
Gość
Marta

Poczta Polska? Śmieszne jestem w 34 tygodniu i Panie z poczty zawsze udają że mnie nie widzą kiedy stoję w kolejce

matkaprawnik
Gość

Marta napisz mi na priv jaki to oddział i gdzie a ja z przyjemnością Panie poinformuje o ich własnych zasadach

Natalia
Gość
Natalia

Ja mam to samo, poczta nigdy mnie nie zauważa, a ciąża jest już mocno widoczna, 29tc..UP Poznań 38, ul. Grochowska 79,60-350 Poznań; UP Poznań 45, ul. Piotra Ściegiennego 50, 60-130 Poznań.

Marta
Gość
Marta

Poczta Poznań ul. 28 czerwca 1956 r nr 309

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Bielsko-Biała ….. w 4 byłam oddziałach i nigdzie nie było taryfy ulgowej. Raz mnie starszy pan przepuścił w 40 tc.

Magda
Gość
Magda

To i ja się przyłącze, na poczcie w Centrum Skorosze w Warszawie przy alejach Jerozolimskich/Składkowskiego też nigdy nie widzą kobiety w ciąży. Z resztą z dziećmi (dwójka) zawsze stoję w kolejce. W ciąży (z trzecim dzieckiem), jak już nie mogę wystac, to się wciskam trochę… ale to jest upokarzajace:/

ina
Gość
ina

Skalna UP22 łódź – ostatnio stałam w długiej kolejce nie mówiąc że któryś ra z tym samym bo Pani z poczty nie mogła nadac, nie zaproponwano mi podejścia bez kolejki, taki przepis też ngdzie nie wisi

Karolina
Gość
Karolina

W Warszawie na kilku pocztach to samo, nawet jak zapytałam czy kobiety w ciązy obsługiwane są poza kolejności. Nic. A najczęściej korzystam z plac Piotra Szembeka 1, 04-141 Warszawa, albo z poczty na ul. Łukowskiej, ale w innych placówkach jest tak samo.

ANETA
Gość
ANETA

u mnie to samo

ANETA
Gość
ANETA

I jeszcze jedno w tamtym tyg byłam zapisać się do endokrynologa bo jestem pod stałym leczeniem i termin ustalono mi na 16 czerwca czyli grubo ponad 2 tyg a nie 7 dni – oczywiście Pani skserowała moja kartę ciąży.

matkaprawnik
Gość

Powinna Ci wyznaczyć datę o wiele wczesniej.

ANETA
Gość
ANETA

i jeszcze jedno wczoraj miałam okazje rejestrować się jeszcze do alergologa oczywiście wizyta kontrolna z racji tego ze w ciąży jestem i taka sytuacja Pani w rejestracji wie że musi mnie zapisać w ciągu 7 dni na wizytę ale nie do mojego lekarza prowadzącego do tej pory moja chorobę tylko bo innego lekarza u którego było więcej miejsc …. porażka no chyba że pójdę i zapytam lekarza poproszę o wizytę ……..

Mariola
Gość
Mariola

2 lata temu wydrukowałam „numerek” na Poczcie i cierpliwie czekałam na swoją kolej. Gdy wyświetlił się podniosłam się z krzesła, a byłam lekko spowolniała ze względu na 38tydzień ciąży, i podążyłam w stronę kasy. Kobieta ok 50tki była szybsza i dosłownie zastąpiła mi drogę mówiąc, że jest pierwsza. Pani z kasy w ogóle nie zareagowała! Ani na to, że tamta kobieta nie miała „numerka” ani na to, że byłam w zaawansowanej ciąży!!! I miała w nosie moje argumenty.

Aneta
Gość
Aneta

To i ja się przyłączę, panie na poczcie w Pruszkowie ul. Tadeusza Kościuszki 30 też tracą wzrok, kiedy pojawia się ciężarna. Tak samo pierwszeństwo ciężarnych nie jest respektowane w aptece promocyjnej w Pruszkowie przy ul. Niecałej 2

Karolina
Gość
Karolina

W pierwszej ciąży nigdy mnie na poczcie nie poproszono bez kolejki. Później z wózkiem to samo, zawsze musze odczekać swoje…

Anna
Gość
Anna

Prawo prawem a zycie sobie…wszedzie chca zaswiadczenie o ciazy karta ciazy niczego nie dowodzi ten kraj poprostu byl,jest i bedzie smieszny do endokrynologa Pani chciala mnie zarejestrować na sierpień…dzwoniłam i bylam osobiście w kwietniu dopiero z zaswiadczeniem i podaniem kruczkow prawnych dostalam termin w miare blisko bo za 2 tygodnie….smiech

Joanna
Gość
Joanna

Nie wahajmy! Proszę poprawić, bo razi 🙂

matkaprawnik
Gość

Dziękuje ! ?

Karolina
Gość
Karolina

Rejestrując się do nefrologa spotkałam się z uprzejmą obsługą w rejestracji i wręcz zadowoleniem rejestratorki, że wyznaczyła mi krótki termin- za 6 dni- najwyraźniej zna nowe przepisy, ale niestety u okulisty już było wręcz niemiło,włącznie z tym że kobieta chciała mi zabrać zaświadczenie o ciąży, jak powiedziałam że jest moje, a nie dla przychodni, kazała zapłacić 0,75zl za ksero. Powiedziałam że na skierowaniu jest napisane o ciąży i jej wieku i jest to wystarczajace, a zaświadczenie jest moje, a jeśli Pani uznała że kopia jest niezbędna to niech sama skopiuje, bo ja nie mam przecież obowiązku nosić gotówki i wykonywać… Czytaj więcej »

Kasia
Gość
Kasia

Zawsze w aptece farmaceuci udają, że mnie nie widzą w ciąży. Chodzi mi o apteke „LUX” w Tychach przy ul. Jana Pawła II 10.

Anna
Gość
Anna

Jestem w 39 tygodniu ciąży, od pierwszego miesiąca jestem pod kontrolą endokrynologa. Wizyty mam min raz na 2miesiace i zawsze prywatnie. Kiedy tydzień temu zapytałam o termin na NFZ Pani poinformowała mnie, że zapisy na PRZYSZŁY ROK będą się odbywać w sierpniu. Znowu musiałam zapisać się prywatnie (każda wizyta to 120zl…) Jedyny plus z wizyty – zostałam obsluzona poza kolejką.
Prawo prawem, przepisy przepisami, a na kobietę w ciąży w tym kraju i tak patrzy się jak na człowieka, który tylko chce wymusić gdzieś pierwszeństwo.

matkaprawnik
Gość

Aniu a czy upomniałaś się o wizytę w ciagu 7 dni?

Anna
Gość
Anna

Niestety nie. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jest taka ustawa. I sądzę, że Pani w rejestracji też.

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Nawet najlepsze prawo nie pomoże kiedy ludzie mają innych w dupie. Wczoraj np. jednej Pani nie chciało się poczekać aż moja żona w 39 tyg ciąży wysiądzie. Musiała się wepchnąć żeby sobie zająć miejsce w autobusie, kóry miał całe mnóstwo wolnych miejsc. I to ciężarna musiała jej ustępować aby przypadkiem nie zarwać szturchnięcia w brzuch. Kultura osobista Polaków woła o pomstę do nieba.

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Pani Katarzyno, może mi Pani wskazać konkretny paragraf odnoszący się do ciężarnych na poczcie i obsługi poza kolejnością?

matkaprawnik
Gość

Pani Kasiu, nie wynika to z żadnego przepisu. Są to ich wewnętrzne standardy obsługi klienta – procedury powinno być dostępne u Naczelnika poczty. Poczta Polska twierdzi, że dotyczą każdej ich placówki i filii. Wysłałam zapytanie w tej sprawie bo wiem, że jest wiele miejsc gdzie delikatnie mówiąc nikt z pracowników poczty o tym nie słyszał. Jak będę miała odpowiedz – opublikuję ją tutaj i ma fb

Joasia
Gość
Joasia

A co z rejestracją do ginekologa? Z jednej strony według ustawy za życiem termin wizyty powinien zostać wyznaczony do 7 dni, a z drugiej w wielu przychodniach ginekologicznych ciężarne stanowią grubo ponad 90% wszystkich pacjentek i w takiej sytuacji wszystkie mają prawo upomnieć się o wizytę poza kolejką, którą same tworzą. Jak to rozwiązać w takich miejscach?

Anna
Gość
Anna

Dołączam do pytania

Andżelika
Gość
Andżelika

Jestem alergiczka w 25 tyg ciazy i do jakiego aletgologa bym nie dzwonila nigdzid w ciagu 7 dni nie przyjma, albo nie maja miejsc albo tlumacza ze w ciagu 7 dni to jedynie ginekolog a nie inny lekarz wiec coz musze isc prywatnie na wizyte i zaplacic ponad 100 zl tylko za recepte na tabletki ktore moge brac i czekac ponad 2 tyg jeszcze na wizyte

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Jestem w 30 tygodniu ciąży, mam skierowanie do endokrynologa zaznaczone jako pilne, za kilka dni skoncza sie leki na niedoczynnosc tarczycy, ktore obowiazkowo musze przyjmowac, jednak w kazdej przychodni do ktorej dzwonilam nie ma miejsc, najblizszy termin 12.10.2017 – czyli termin porodu, mimo ze powolywalam sie na ustawe to nawet na infolinii wojewodzkiego oddzialu NFZ pani byla zaskoczona ze taka jest ustawa i ze nic nie moze zrobic, jesli placowka nie chce przyjac kobiete w ciazy. Przyjmowanie lekow jest konieczne dla zycia i zdrowia dziecka, co w takiej sytuacji moge zrobic?

Anna
Gość
Anna

Mówicie tu o specjalistach do których macie problem się dostać, a ja do ginekologa swojego nie mogę zapisać się na NFZ. Od października chodzę do niego prywatnie , ale od tego roku chciałam skorzystać z „zusowskiego” ubezpieczenia , tym sposobem w styczniu udało mi się zarejestrować na kwiecień, szkoda że nie wiedziałam o tej ustawie wcześniej, ale cóż może uda mi się jeszcze wynegocjować jakąś wizytę na marzec, ale szczerze wątpię.

Ada
Gość
Ada

A co z wizytami prywatnymi, gdzie najbliższe terminy wizyt też są za kilka dobrych tygodni? (dentysta) Tam też można powoływać się na ustawę i liczyć na to że przyjmą mnie w przeciągu 7 dni czy leczenie prywatne rządzi się swoimi prawami i będę musiała czekać kilka tygodni lub znaleźć dentystę na NFZ lub prywatnie z mniejszą kolejką?

Ola
Gość
Ola

Witam. Czy przyjmowanie pacjentek poza kolejnością obowiązuje we wszystkich laboratoriach? Ostatnio odmówiono mi przyjęcia bez kolejki tutaj: http://www.cbm.com.pl – a kolejki tam są dość spore, trzeba wystać ok. godziny 🙂 Usłyszałam, ze jest wiele kobiet w ciąży i co chwile by musiał ktoś bez kolejki wchodzić.
Zastanawiam się, czy miałam prawo w takiej placówce powoływać się na ustawę i wymagać przyjęcia poza kolejnością. Np. w laboratoriach Diagnostyki nigdy nie mam problemu z przyjęciem bez kolejki 🙂

Agata
Gość
Agata

Mialam gromny problem. Ginekolog odmówiła mi prowadzenia ciąży z obawy o moźliwość powikłań. Skierowała mnie do placówki o wyźszym poziomie referencyjnym. Termin wizyty za 6 tygodni. Prosiłam aby chociaź dała skierowanie na badania prenatalne,mam 40 lat i powinnam je wykonać
Ale teź odmówiła a to juź 10 tydzień, zostałam więc pozbawiona wczesnej diagnostyki i opieki medycznej

Ania
Gość
Ania

Czy przyjęcie do ginekologa na NFZ poza kolejnością obowiązuje również w momencie, kiedy chcemy dopiero potwierdzić ciążę? Według ustawy należy okazywać zaświadczenie o ciąży a na tym etapie jeszcze się go nie ma. Staram się o dziecko i bardzo martwię się o szybkość ustalania wizyty na NFZ.