Kontrola ZUS w ciąży

158

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Kontrola ZUS w ciąży. Obiecany wpis o kontroli ZUS dla kobiet będących w ciąży. Gdy kończyłam wpis, okazało się, że w tym samym czasie przedstawiciel ZUS w telewizji śniadaniowej, zajął bardzo ciekawe stanowisko dotyczące kontroli zwolnień ciążowych. O tym później.

L4 (ZUS ZLA)

Zwolnienie chorobowe w ciąży może trwać do 270 dni. Pierwsze 33 dni zostanie wypłacone przez pracodawcę, jako wynagrodzenie chorobowe. Później zamienia się w zasiłek chorobowy, wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Otrzymując zwolnienie w związku z ciążą trzeba pamiętać o:

 1. sprawdzeniu wszystkich danych, które wypisał lekarz. Lekarz ma prawo pomylić się, albo o czymś zapomnieć. Jeśli tak się zdarzy, trzeba do wrócić i poprosić o korektę. Wszelkie zmiany na wypisanym już zwolnieniu możliwe są poprzez przekreślenie albo dopisanie i zrobienie parafy (przez lekarza) z pieczątką. Także nie ma problemu, gdy w domu zauważyłyśmy, że brakuje np. w rubryce nr 16 kodu B.
 2. KOD B. Kodów jest kilka: A, B, C, D oraz E. Kod B oznacza dwie rzeczy: po pierwsze ciążę a po drugie wiążąca się z tym wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego tj. 100%.
 3. Zwolnienie należy dostarczyć płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia wystawienia. W przypadku późniejszego dostarczenia, odpowiednio zmniejszana jest wysokość zasiłku. Zwolnienie można wysłać pocztą, najpóźniej 7 dnia od dnia wystawienia (liczy się data stempla pocztowego).
 4. Adres ze zwolnienia ma być adresem faktycznego przebywania w trakcie zwolnienia.
 5. Na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą – jak na każdym zwolnieniu lekarskim – nie można pracować.
 6. Chory może chodzić/chory powinien leżeć. W punkcie 15 zwolnienia (wskazania lekarskie), lekarz zaznacza wskazania dotyczące charakteru zwolnienia. 1 oznacza, iż chory powinien leżeć a 2, że chory może chodzić. Jest to o tyle istotna sprawa, gdyż od tych dwóch cyferek może zależeć wypłata zasiłku. Kontrole ZUS, kobiet w ciąży wcale nie są czymś rzadko spotykanym. Zdarzają się nawet wezwania na komisję – gdy ciąża jest zagrożona i kobieta musi leżeć.

Kontrola.

W przypadku wskazań, iż zwolnienie mamy spędzić w domu, leżąc (wskazanie 1) sprawa jest oczywista – zostajemy w domu i nigdzie z niego nie ruszamy się. Wszelkie zakupy musi za nas zrobić ktoś inny. Co innego, gdy mamy wskazanie, iż możemy chodzić. W takim wypadku spacer, zakupy czy wyjście do apteki jest jak najbardziej możliwe. Jeśli w czasie naszej nieobecności, przyjdzie kontrola ZUS, dowiemy się o tym pisemnie. Zwykle proszą o wyjaśnienia w konkretnym terminie.

A co jeśli chcemy wyjechać nad morze, czy odwiedzić rodziców np. na tydzień? Na potrzebę tego wpisu, zwróciłam się z prośbą do ZUS o zajęcie stanowiska, w jaki sposób poinformować płatnika składek o zmianie miejsca pobytu kobiety w ciąży, która przebywa na zwolnieniu lekarskim:

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 ro., poz. 372 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego odbywa się pod adresem, który podany jest w zwolnieniu lekarskim. Ponadto w zwolnieniu lekarskim podaje się adres pobytu w trakcie zwolnienia lekarskiego. W związku z tym, jeśli po zasięgnięciu opinii lekarskiej, z której będzie wynikało, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zmiany miejsca pobytu w trakcie zwolnienia lekarskiego, to proszę poinformować drogą pisemną płatnika zasiłku chorobowego, że w okresie od-do osoba ubezpieczona będzie przebywała pod innym adresem niż ten, który wskazany jest w zwolnieniu lekarskim.

Płatnikiem zasiłku może być zakład pracy, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada powyżej 20 osób do ubezpieczenia chorobowego lub ZUS w przypadku mniejszych firm.

Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że informację o zmianie adresu pobytu podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim może Pani złożyć do dowolnej jednostki ZUS-u, bądź bezpośrednio do jednostki ZUS-u, która wypłaca Pani zasiłek chorobowy.

Najlepsze zostawiłam na sam koniec. Pan Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Pytaniu na Śniadanie 17 lutego 2017r. wypowiedział się, iż ZUS nie kontroluje kobiet w ciąży co do zasady. Mówił o empatii ZUS stosunku do kobiet w ciąży i że najważniejszym celem jest urodzenie zdrowego dziecka. Posłuchajcie sami (od 5:59 do 6:04):

http://pytanienasniadanie.tvp.pl/29114520/czego-nie-mozna-robic-na-zwolnieniu-lekarskim

No i co teraz? Wychodzi na to, że niepotrzebnie pisałam to wszystko 😉 ZUS KONTROLUJE KOBIETY W CIĄŻY! A w szczególności te, które prowadzą działalność gospodarczą i tam gdzie zachodzi podejrzenie pozorności zatrudnienia. Zdarza się, że ZUS kwestionuje wysokość zarobków ciężarnej tym  samym obniżając zasiłek.  Praktyka jednak pokazuje, że większość  spraw, skierowanych do sądu ZUS przegrywa. Wypowiedź przedstawiciela ZUS, aż prosi się o zajęcie dodatkowego stanowiska.

Kontrola formalna zaświadczeń lekarskich polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:

 1. nie zostało sfałszowane,
 2. zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:

 1. nie wykonuje pracy zarobkowej,
 2. nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Powodzenia!

Katarzyna Łodygowska matka prawnik

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie po uwzględnieniu wszystkich okoliczności danej sprawy.

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późniejszymi zmianami;
 2. Ustawa z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa , Dz.U. 1999 nr 60 poz 636 z późniejszymi zmianami;
 3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich z dnia 27 lipca 1999 r. (Dz.U. Nr 65, poz. 743).

 

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

Służę ci pomocą!

Dowiedz się więcej

grafiki

158
Dodaj komentarz

avatar
67 Comment threads
91 Thread replies
50 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
76 Comment authors
JudithKasiaMonikaGosiaAgnieszka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kinga
Gość
Kinga

Kurcze, puszczę ten program jak po raz trzeci odwiedzą mnie Panie z ZUS :).

pa_kli
Użytkownik
pa_kli

Na zwolnieniu lekarskim mam wpisany adres zameldowania (czyli adres mojego domu rodzinnego), ale od kilku lat przebywam pod innym adresem. Z tego postu jasno wynika, że powinnam poinformować ZUS, pod jakim adresem obecnie przebywam, a następne zwolnienie (lekarz wypisuje mi co miesiąc) powinno zawierać tenże adres. Ale czy mój pracodawca też musi być poinformowany o rzeczywistym adresie zamieszkania? Czy wystarczy, że dostarczę pracodawcy następne zwolnienie z wpisanym adresem pod którym przebywam, a nie z tym z dowodu osobistego? Zakręciłam się….

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Możesz sama zgłosić do ZUS,ale u pracodawcy musisz też podac

monia
Gość
monia

Ja tez mialam kontrolę. Pierwsza czy jestem w domu jak mialam zwolnienie i wrecz zalecane spacery. Druga polegała na tym, że mialam udowodnić , że prowadzę działalność. Dodam, że mialam a tym okresie pracownicę za którą płaciłam składki do ZUS. Świadczenie otrzymałam. Teraz jestem w kolejnej ciąży i wiem na co muszę się przygotować w razie jakbym musiała korzystać ze zwolnienia.

Temidajestkobieta.pl
Gość

Kaktus mi wyrośnie, gdybym miała wierzyć w to, co opowiada ZUS nie tylko w tv ale też np. na infolinii, którą niestety petenci często traktują jak nieomylna Pytie.
I dzięki temu my prawnicy zajmujący się ubezpieczeniami społecznymi mamy pełne ręce roboty…

roman
Gość
roman

Po pierwsze pomoc osobom, które zakładają działalność tylko po to, żeby „wyłudzić” duży zasiłek, jest działaniem na szkodę obywateli uczciwie pracujących w tym państwie,a po drugie na infolinię dzwoni bardzo dużo prawników, którzy na wstępie zaznaczają jak ważnym klientem są w tej rozmowie, a samo pytanie jest na poziomie „zwykłego” obywatela i budzi wiele niesmaku w kontekście wykonywanego zawodu.

Magda
Gość
Magda

Dziewczyny mam pytanie: rodze na koniec sierpnia. Pracuje po kilka/kilkanascie godzin dziennie przed komputerem i planowalam od lipca pojsc na zwolnienie. Czy jesli jest to zwolnienie „chodzone” mozna wyjechac w tym czasie za granice na 2 tygodnie? Wyjazd bylby do USA, gdzie przez 2 pierwsze tygodnie lipca pracowalby moj facet, a ja bym odpoczywala. Co myslicie? Czy mozna po prostu podac miejsce tymczasowego pobytu, czy to nic nie da? Z gory dziekuje z Wasza pomoc.

Anna
Gość
Anna

O ile wpuszczą Cię do samolotu… musisz sprawdzić w Lufthansie czy Lot, bo od któregoś tygodnia nie wpuszczają na pokład nawet gdybyś teraz chciała lecieć potrzebujesz napewno zaświadczenie lekarza o tym, w którym jesteś tygodniu ciąży oraz czy nie ma przeciwwskazań do lotu.

Basia4444
Użytkownik
Basia4444

Dzien dobry, mam pytanie dotyczace kotroli Zus na zwolnieniu z mozliwoscia chodzenia
tak sie zlozylo ze wczasie kotroli bylam w Urzedzie zalatwic uznanie ojcostwa
przez ojca dziecka
czy Zus zaakceptuje takie usprawiedliwienie?

Ivy
Gość
Ivy

Tak, nie powinno być z tym problemu. Trzeba wyjaśnić, gdzie się było podczas kontroli, byleby nie było się wtedy w pracy?

Asia
Gość
Asia

Witaj, mam pytanie dotyczące wstrzymanego świadczenia dla ciężarnej. 5 miesiąc ciąży z czego od ponad dwóch miesięcy nie otrzymuje swiadczeń, kontrola została odbyta ale pieniądze nie są nadal wypłacane ani odsetki. Czy jest instancja lub przepis, który może pomóc w odzyskaniu pieniędzy lub przyspieszeniu tej sprawy?

Ania
Gość
Ania

jak ja uwielbiam Twoje artykuły 🙂

Firex
Gość

Dzięki za informację. Już teraz wiem co jeszcze trzeba zrobić przed wakacjami.

Magda
Gość
Magda

Mam pytanie: termin mam na koniec sierpnia. 15 czerwca koncze projekt i nie chcialabym juz wchodzic w kolejny i go zostawiac (bylby to problem dla calego zespolu, musieliby szukac pozniej kogos na moje miejsce, itd), poza tym pracuje po 10h przed komputerem i juz czesto ciezko mi wytrzymac tyle czasu przy biurku. moj pracodawca sam zaproponowal mi przejscie na zwolnienie z dniem 16 czerwca. Czyli przeszlabym na L4 na na nieco ponad 2 miesiace przed porodem. Nie chcialabym na pewno siedziec w domu, tylko zrobic wyprawke dla dziecka, odpoczac troche, powyjezdzac gdzies nad morze, naladowac akumulatory. Tylko boje sie kontroli… Czytaj więcej »

matkaprawnik
Gość

Cieżko doradzić ? Są dwie opcje 1. Wysyła Pani zawiadomienie do ZUS o zmianie miejsca przebywania w konkretnych dniach 2. Bierze Pani urlop wypoczynkowy.
Oczywiscie można wziąć wcześniejszy macierzyński ale szkoda go trochę.

Joanna
Gość
Joanna

Mam pytanie jak wygląda sprawa z urlopem wypoczynkowym będąc na L4. Czy z prawnego punktu widzenia można być na zwolnieniu np. do końca maja (L4 trwa juz ponad 30 dni), a z początkiem czerwca wziąć urlop wypoczynkowy i pojechać na wakacje, po czym ponownie wrócić na L4? Czy pracodawca może udzielić takiego urlopu bez zaświadczenia o zdolności do pracy?

matkaprawnik
Gość

Tak może Pani tak zrobić. Pracodawca nie może wymagać od Pani zaświadczenia lekarskiego czy badań kiedy wiadomo, że do pracy Pani nie stawi się. Badania wykonuje się przed stawieniem się w pracy.

Maria
Gość
Maria

Witam, mam pytanie odnośnie wyjazdu na wakacje na L4 w ciąży „chodzącym”. Rozumiem że mam zgłosić w siedzibie Zus faktyczny adres tymczasowego pobytu ? Czy zgodny z prawem jest wyjazd za granicę na krótki wypoczynek na w.w L4?

matkaprawnik
Gość

Zmiana miejsca pobytu w czasie l4 to nie to samo co wyjazd na wakacje. Moim zdaniem wyjazd za granicę jest możliwy ale powinien mieć solidne uzasadnienie

Maria
Gość
Maria

Czyli tak naprawdę na L4 „chodzącym” można zmienić miejsce pobytu ale już wyjazd na wakacje nie wchodzi w grę?

Maria
Gość
Maria

Wyjazd nad polskie morze byłby już zgodny z prawem, po poinformowaniu siedziby ZUS o zmianie miejsca pobytu? Z góry dziękuję za odpowiedz:)

matkaprawnik
Gość

Moim zdaniem tak, jednak trzeba pamiętać o przebywaniu pod wskazanym adresem. Tam też może przyjść kontrola a co do zasady jeżeli nie wynika to ze wskazań lekarskich nie można tłumaczyć się siedzeniem na plaży.

Asia
Gość
Asia

Witajcie 🙂
Czy ZUS może skontrolować także miejsce pracy ciężarnej ? Jestem w ciąży na L4, teraz na chodzącym, wcześniej było leżące.
Mieszkam i pracuję w tej samej miejscowości. I tak się zastanawiam.. Jeśli kontrola przyjdzie do mnie w momencie, gdy nie będzie mnie w domu to czy mogą pójść sprawdzić czy czasami nie ma mnie w pracy ? 😀 W sensie, że tak przy okazji, jak już są w danym mieście to sprawdzą tu i tu?

matkaprawnik
Gość

Mogą.

Kontik
Gość
Kontik

A jak to jest z przelewem wypłaty od zus’u? Ile maja na to czasu? Teraz właśnie zus powinien to zrobić bo wynagrodzenie dostawałam od pracodawcy zawsze pod koniec miesiaca a tu nic.

matkaprawnik
Gość

30 dni od dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego a

Justyna
Gość
Justyna

Witam. Dostałam dzisiaj zawiadomienie o mojej nieobecności podczas wizyty kontroli z ZUS-u 26 maja. Jestem na zwolnieniu chodzącym z powodu ciąży , a w tym momencie byłam u mamy z wizytą z okazji Dnia Matki. To też napisałam w wyjaśnieniu mojej nieobecności, ale pomimo to zadzwoniłam jeszcze do ZUS-u z pytaniem: Czy na dowód że byłam u mamy ma zebrać podpisy sąsiadów tam mieszkających? Pani powiedziała że nie ma takiej potrzeby ale to mnie jakoś nie uspokoiło. Czy dostanę odpowiedz z ZUS-u? I po jakim czasie?
Pozdrawiam.

matkaprawnik
Gość

Tak dostanie Pani odpowiedź z ZUS ale tylko oni wiedza kiedy i jaką

Justyna
Gość
Justyna

Czyli jest możliwość że będą mi robić problem przez to że napisałam prawdę?
Mogą wstrzymać mi wypłatę?

matkaprawnik
Gość

Spokojnie najpierw proszę poczekać na pismo. Zasiłek jest wstrzymywany jeśli dojdą do wniosku, że zwolnienie było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

Nelli
Gość
Nelli

3 tygodnie przed pójściem na L4 ciążowe podpisałam umowę o dzieło na czas nieokreślony w zupełnie innym charakterze pracy, niż moje zwykłe zatrudnienie, z inną firmą. Polega ona na pracy zdalnej przy komputerze w domu, na pisaniu określonych przez pracodawcę (tego od dzieła) konkretnych tekstów. Mam 2 pytania: 1) czy mogę na L4 ciążowym kontynuować tę zdalną pracę? 2) czy muszę rozwiązać umowę, bo to „zarobkowanie zakazane na L4”? 3) czy będąc zmuszona do rozwiązania – mogę mieć oficjalną wypłatę wypracowanej już kwoty? Nie jestem pewna czy kilka dni nie kontynuowałam jeszcze tego pisania, będąc już na L4, dopiero teraz… Czytaj więcej »

Nelli
Gość
Nelli

oj, 3 pytania 😉

matkaprawnik
Gość

Na zwolnieniu lekarskim nie można pracować i nie ma tutaj znaczenia czy jest to umowa o dzieło o pracę czy zlecenie

Kasia
Gość
Kasia

Dziś dostałam zwolnienie termin porodu na 25.06 i do tego dnia lekarz wypisał następnie poinformował ze jesli nie urodzę to będę musiała wykorzystywać juz urlop macierzyński Czy to zgodne z prawem? U taka jest praktyka? Pierwszy poród miałam 10dni po terminie ….

Monika
Gość
Monika

Od roku jestem na urlopie wychowawczym (sprawuję opiekę nad córeczką). Obecnie mieszkam w Anglii. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jetem w ciąży. Chciałabym przejść z urlopu wychowawczego na płatne L4 (z innych postów na blogu wiem że jest to możliwe). Chciałabym również prowadzić ciążę i rodzić w Polsce, jednak co jakiś czas latać do Anglii do męża (zakładam że ciąża będzie przebiegać prawidłowo).
Moje pytanie jest następujące:
– czy na zwolnieniu L4 powinien znajdować się adres angielski (np. w czasie kiedy będę w Anglii)?
– czy ZUS przyjmuje zwolnienia lekarskie L4 wystawiane w Anglii? I są one podstawą do wypłaty zasiłku?
Pozdrawiam

Aśka
Gość
Aśka

Rozumiem, że nie można pracować, ale co ze szkoleniami? Czy na zwolnieniu „chodzącym” można korzystać ze szkoleń? Kursów?

matkaprawnik
Gość

Moim zdaniem nie. Zwolnienie ma służyć dochodzeniu do zdrowia. Co do zasady powinna być Pani w domu podczas zwolnienia z opcją załatwienia najpotrzebniejszych rzeczy

Agata
Gość
Agata

Czy przebywając na L4 z kodem B, można podjąć pracę zdalną na pół etatu (umowa o dzieło) czy absolutnie każda działalność zarobkowa jest wykluczona? Mam taką sytuację: jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i przebywam na urlopie wychowawczym. Dodatkowo pracuję z domu na pół etatu na umowę o dzieło u innego pracodawcy. Staramy się o drugie dziecko. Jeśli ciąża będzie przebiegała prawidłowo, chciałabym dalej pracować zdalnie na pół etatu. Czy w tej sytuacji muszę pozostać na wychowawczym a po porodzie będzie mi się należał zasiłek macierzyński?

Anna
Gość
Anna

Właśnie miałam kontrolę 🙂 a moje L4 nie jest leżące 🙂

Kalina
Gość
Kalina

Witam, obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim z kodem 2. Na ostatniej wizycie lekarskiej moja ginekolog potwierdziła brak przeciwwskazań do zmiany miejsca pobytu i wręcz zasugerowała wyjazd nad morze czy na mazury w ramach odpoczynku i poprawy samopoczucia. Zgodnie z tym co jest napisane na blogu oraz informacją od PANI z okienka w ZUSie mam napisać stosowne oświadczenie o zmianie miejsca pobytu na okres wyjazdu. Mam wątpliwość czy jednak ZUS nie wykorzysta tego oświadczenia jako pretekstu do wstrzymania zasiłku np aby sprawdzić czy rzeczywiście mogłam podróżować i zalecenia lekarskie były prawidłowe. Czy słyszała Pani o podobnych przypadkach?… Czytaj więcej »

Aga
Gość
Aga

Podpinam się pod pytanie. Proszę o odpowiedź autorko 🙂

Daria
Gość
Daria

Mam pytanie, czy to prawda, że teraz lekarze nie wydają już zwolnienia ciążowego „chodzonego”? Jest tylko leżące – tak powiedziała mi dzisiaj pani ginekolog…

Monika
Gość
Monika

A od kiedy tak jest ??/ ja jestem w ciąży i mam chodzone. L4

matkaprawnik
Gość

Nic takiego nie ma. Spokojnie.

anna manna
Gość
anna manna

Mnie też ginekolog coś takiego powiedziała, a dokładnie, że ona nie może mi dać innego niż leżące, bo chodzące to się daje na kilka dni a nie na 30!Czy może są jakieś regulacje dotyczące długości zwolnienia chodzi mi czy może jego długość zależeć od rodzaju schorzenia czy to tylko zależy od widzi mi się lekarza? jak powiedziałam lekarce, że moje koleżanki nie miały takich problemów, to powiedziała żebym zmieniła lekarza.I mimo to, że dodatkowe skurcze mi przeszły, bo wynikały ze stresującej pracy to teraz mam problem, bo czuje się jak niewolnik we własnym domu z punktu prawnego nie mogę nawet… Czytaj więcej »

Monika
Gość
Monika

Dostawałam zwolnienia na 3 tyg. Podczas ostatniej wizyty u ginekologa poprosiłam o dluzsze zwolnienie żeby zapewnić sobie płynność finansową zasiłku. Lekarz bez problemu wystawił mi l4 chodzące do 3 września.

Anita
Gość
Anita

byłam bezsilna gdy do mnie trafili na kontrolę, popłakałam się i to był koniec spotkania z tymi babskami z zusu. Znajoma znalazła w necie człowieka zajmującego się tematyką kontroli zus – Daniela Kaparuk z firmy Ekspert z Kalisza. Zadzwoniłam (513-513-567) umówiłam się i pojechałam na spotkanie 160 km z Częstochowy. Całe szczęście że trafiłam do tego człowieka. Wiedział wszystko i pytał jak na sądzie ostatecznym. powiedział – szczerość za szczerość, albo mi zalezy albo to nie ma sensu. Przygotował mnie do następnego spotkania – już nie byłam bezradna, wiedziałam o co chodzi i do czego kontrola zusu zmierza, udało mi… Czytaj więcej »

Agata
Gość
Agata

Witam. Mogę się jakoś z Tobą skontaktować? Mail albo massanger?

Karolina
Gość
Karolina

Przeczytałam pozycję 3. ze wskazanych źródeł prawnych tj. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich z dnia 27 lipca 1999 r. (Dz.U. Nr 65, poz. 743). bo byłam ciekawa co właściwie się kontroluje bo rozumiem, że w przypadku zwolnienia chorobowego sprawdza się czy pracownik nie naciąga ZUSu świadcząc o schorzeniu, którego nie ma, a jedyne co mu dolega to np. lenistwo. Czy więc delegat ZUSu do sprawowania enigmatycznych kontroli zaświadczeń z magicznym kodem B staje u drzwi z uprzejmym zapytaniem „dzień dobry czy… Czytaj więcej »

Sylwia
Gość
Sylwia

Świetny blog. Wszystko jasno i klarownie opisane. Dziękuję za pomoc

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Witam, mam pytanie, obecnie przebywam na 2 tygodniowym wypowiedzeniu umowy o pracę i otrzymałam chorobowe zwolnienie od lekarza. Czy jeśli w tym czasie tego zwolnienia chorobowego zajdę w ciążę to nadal będzie mi się należało chorobowe? W jakiej wysokości ono wtedy będzie? 80% czy 100% ?

Ola
Gość
Ola

Witam, czy zus moze sprawdzic czy bylam w ciazy przed zatrudnieniem w firmie?

M_ka
Gość
M_ka

Witam serdecznie ? Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy się w sierpniu br. Okazało się, że jestem w kolejnej ciąży i mam zamiar przejść na L4 ciążowe. Jednocześnie mąż dostał ofertę pracy w innym mieście i chcielibyśmy się tam przenieść na stałe. Czy w takiej sytuacji wystarczy, abym poinformowała ZUS i pracodawcę o miejscu mojego pobytu przez cały pozostały mi okres ciąży, czy powinnam spełnić jakieś inne warunki aby uniknąć kłopotów przy ewentualnej kontroli z ZUS-u?
Pozdrawiam
P.S. Niesamowicie przydatny blog-gdybym trafiła na niego wcześniej oszczedziłabym sobie wielu nerwów ?

Marcelina
Gość
Marcelina

Witam;) Będąc w ciąży od 10 tc otrzymałam pierwsze zwolnienie lekarskie „chodzące” na 4 tygodnie. Był akurat okres Świąt Bożonarodzeniowych a w związku z tym wyjazdu do rodzinnego miasta. Na pytanie do ginekologa o to, czy nie będzie problemu jeśli wyjade na kilka dni, odpowiedział że to zależy, ale że na pewno tam się mną dobrze zaopiekują 😉 z kolei drugie L4 otrzymałam na 6 tyg w trakcie których miałam kontrolę pań z ZUS. Dodam iż bardzo kiepsko znosilam pierwszy i drugi trymestr, więc spanie i lezakowanie do południa było na porządku dziennym. Aż tu nagle o godz 10 dzwoni… Czytaj więcej »

Hanna
Gość
Hanna

Z Pani posta wynika że zwolnienie ‚z jedynką” całkowicie unieruchamia mnie w domu. Ale czy możliwe jest żebym na kilka dni wyjechała do mamy, wiedząc, że tam będę miała zapewnioną lepszą opiekę – partner pracuje w handlu i często nie ma go po kilkanaście godzin domu…No i co np. z wizytami u lekarza czy na badaniach?
Pozdrawiam serdecznie 🙂

mamaBezGrosza
Gość
mamaBezGrosza

Witam Jestem na L4 „chodzonym” od 3 miesięcy (prowadzę własną działalność). Miałam już kontrolę osobistą Pań z ZUS, kontrolę całej dokumentacji firmy od początku jej istnienia, kontrolę miała również prowadząca moją ciążę Pani ginekolog (poproszono ją o udostępnienie mojej dokumentacji medycznej). Miesiąc temu otrzymałam pismo. w którym ZUS informuje mnie, iż wstrzymuje wypłatę świadczeń do momentu wyjaśnienia „ostatniej okoliczności” mającej wpływ na wypłatę świadczenia. Do dziś nie otrzymałam ani grosza od ZUSu mimo, że mam 100% pewności, że kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości, w końcu uczciwie prowadzę firmę, a L4 ni jest u mnie bezpodstawne. Chciałabym zapytać Panią czy jest… Czytaj więcej »

mamaBezGrosza
Gość
mamaBezGrosza

Moja sprawa szczególnie skomplikowana raczej nie jest. Wszystkie wyjaśnienia i dokumenty dostarczałam jak najszybciej, z resztą w poprzedniej ciąży też miałam kontrolę ale tylko jedną – dokumentacji firmy i już wtedy Panie z ZUSu „udowodniły sobie” , że moja działalność nie jest fikcyjna więc tym razem nie było za wiele do rozpatrywania. Odnoszę jednak wrażenie, że ZUS „gra na czas” żeby opóźnić wypłatę świadczenia do maksimum (taka bardzo specyficzna polityka „prorodzinna” naszego państwa). Wszystkie kontrole były przeprowadzane na początku lipca czyli rozumiem, że ZUS zgodnie z prawem ma jeszcze miesiąc na wypłatę. Pozostaje więc chyba tylko czekać. Dziękuję bardzo za… Czytaj więcej »

Zosia
Gość
Zosia

Witam, mam pytanie czy to w czyms przeszkadza jezeli jedno zwolnienie bedzie na adres zameldowania a kolejne na adres zamieszkania? Mieszkam troche pod adresem zameldowania a troche pod adresem zamieszkania. Zastanawiam sie jak prawidlowo to zalatwic.

Beata
Gość
Beata

Witam, jestem zatrudniona zaledwie miesiąc na umowe o pracę i właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Pierwsze dziecko poroniłam, dlatego chciałabym iść na zwolnienie lekarskie. Czy jest prawnie zdefiniowany czas jaki muszę przepracowac przed pójściem na L4 i czy ma znaczenie w którym jestem tygodniu ciąży?

Gosia
Gość
Gosia

Witam, na wstępie dziękuję za bardzo cenne informacje. Mam pytanie zakrawające o temat: czy posiadając L4 ciążowe z kodem 2 tzw. ,,chodzone” można studiować dziennie lub zaocznie? Samej nasuwa mi się odpowiedź, że nieobecność w przypadku kontroli byłaby trudna do uzasadnienia, lecz wolałabym się upewnić jak to wygląda w aspekcie prawnym; jaka jest pani opinia? Czy kontynuowanie studiów lub rozpoczęcie nowego fakultetu należy rozumieć jako zbyt duże ryzyko ściągania na siebie podejrzeń ze strony ZUS? Bardzo proszę o odpowiedz..

Natalia
Gość
Natalia

A ja mam pytanie jak to najczęściej jest, po jakim czasie od pierwszego dnia zwolnienia zjawia się kontrola? Czy zaraz po tym jak mija 33 dni zwolnienia i obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje ZUS? Jest jakaś reguła?

Patrycja
Gość
Patrycja

Pytanie: co zrobić jeżeli chce się pójść na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży ale dlatego, że w wykonywanej pracy (umowa o pracę) jest niebezpiecznie dla kobiety w ciąży, ale jednocześnie chce się pracować we własnej działalności? Czy również nie można pracować u siebie wówczas?

Sara
Gość
Sara

Witam,
bardzo pomocny artykuł dziękuję. Mam pytanie. Zaczęłam nową prace początkiem maja, wcześniej pracowałam, ale zagranicą. Jestem w ciąży nienajlepiej się czuję do tego mój pracodawca sam poprosił bym poszła na L4. Chciałam się upewnić czy pomimo pracy wyłącznie 4 miesiące (3miesiące czas określony okres próbny 3 miesiące, umowa przedłużona o kolejne 12 miesięcy, umowa o pracę) dostanę wypłacone L4?
Dziękuję za pomoc 🙂

Magda
Gość
Magda

Witam, jestem w 9 tygodniu ciąży , wiedziałam o tym zatrudniając się, ale jednocześnie nie poinformowałam o tym pracodawcy. Otrzymałam umowę na okres probny, do 31 grudnia . W połowie grudnia „chciałabym” pójść na zwolnienie. Czy w związku z tym , pracodawca powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu i czy później należy mi się macierzyńskie? Jestem młodą kobietą , stąd moja niewiedza. Pozdrawiam 🙂

Karolina
Gość
Karolina

Zostalam zatrudniona 3 pazdziernika narazie na okres próbny w firmie gdzie na umowie mam wynagrodzenie 3500 zl. Obecnie jestem w 5,5 miesiącu ciazy. Chcialabym w grudniu isc na zwolnienie lekarskie ale boje sie kontroli z zus. Czy oni sa az tak podejrzliwi ze beda kontrolowac kobietę w ciazy ktorej zostało 3miesiace do porodu?

poczatkujaca
Gość
poczatkujaca

witam,
bardzo pomocny blog! dziekujemy!
mam pytanie – jestem w 16 tyg ciazy i mam umowe na czas nieokreslony. Ze wzgledu na komplikacje, zostalam skierowana na l4. Moj maz dowiedzial sie pare dni temu, ze zostaje przeniesiony na stanowisko pracy za granice- na rok. Czy w takim wypadku moge jechac z mezem, ktory bedzie sie mna opiekowal? czy musze przebywac w Polsce sama podczas trwania zasilku chorobowego?
Bardzo bede wdzieczna za pomoc.

Marzena
Gość
Marzena

za pierwsze 33 dni zwolnienia wypłaca pracodawca czy muszę informować pracodawcę o zmianę miejsca pobytu? czy w tym czasie jest możliwa kontrola z ZUS?

Maria
Gość
Maria

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim w ciąży, ze wskazaniem że można chodzić, dopuszczalne jest zadawanie egzaminu zawodowego np. takiego ja po aplikacji prawniczej?

PrzyszłaMatka
Gość
PrzyszłaMatka

Odradzam. Czytałam o sprawie, która znalazła niepomyślny finał przed SN. Niepomyślny dla aplikantki. Zdawała w ciąży egz. zawodowy (chyba adwokacki) i musiała przez to zwrócić pobrany zasiłek chorobowy. Sądy niższych instancji miały więcej wyrozumiałości, ale SN przychylił się do stanowiska ZUS. Niestety nie mam sygn. akt. Sprawa może sprzed roku – dwóch.

Iza
Gość
Iza

Przebywam na l4 „chodzącym”, chcemy z mężem wyjechać na kilka dni w góry, lekarz nie widzi przeciwwskazań. I tutaj pojawia się moje pytanie, czy pismo do zusu o zmianie miejsca pobytu -od-do powinno zawierać jakieś uzasadnienie, czy wystarczy tylko „nowy” adres ? dziękuje za odpowiedź.

Ann
Gość
Ann

Witam, W listopadzie zdecydowałam się dołączyć do rodzinnej firmy aby wesprzeć rozwój i unowocześnić pewne procesy. Dostałam umowę próbną na okres 3 m-c i niedługo będę miała normalna umowę. Okazało się jednak, że nie planowanie zaszłam w ciążę na samym początku pracy. Narazie czuję się w miarę dobrze, ale przychodzą dni kiedy bywa trudno i mój ginekolog juz nie raz chciał mnie wysłać na L4. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli była by taka zdrowotna potrzeba przejścia za jakiś czas na tryb L4 to jestem bezwzględnie narażona na kontrolę z ZUS? Czy ZUS wyrywkowo robi szczegółowe kontrole czy też wybiera tylko… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość

Witam
Za względu na bardzo fachowe porady postanawiam też zadać Pani pytanie.
Ponieważ planujemy poszerzenie rodziny (w tym roku skończę 30lat a planowanie ciąży jest zawsze odkładanie przez brak umowy na czas nieokreślony).
Mam umowę na czas określony do 22 listopada tego roku. Jest to ostatnia możliwa umowa na czas określony(ponieważ 23listopada upływaja 33miesiece ).
Ze względu na to że kodeks pracy nie pozwala na zwolnienie ciężarnej czy mam rozumieć że będąc w ciąży w okresie kończącej się umowy przejdzie ona na czas nieokreślony?
Czy pracodawca może jeszcze w jakiś sposób wynikać się od umowy na czas nieokreślony?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Szukampracy.pl
Gość

Ukatualiśmy trochę temat i będziemy wdzięczni za udostępnienie 🙂
https://blog.szukampracy.pl/pracodawca/zus-wyplaca-chorobowe-ciazy-a-ciazy-pracodawcy/

Gośka
Gość
Gośka

Witam,
ciekawy artykuł. A co jeśli wykupiłam wycieczkę zanim zaszłam w ciąże? Planuje iść na zwolnienie i jechać, z tego wynika, że nie mogę?