Kontrola ZUS w ciąży. Obiecany wpis o kontroli ZUS dla kobiet będących w ciąży. Gdy kończyłam wpis, okazało się, że w tym samym czasie przedstawiciel ZUS w telewizji śniadaniowej, zajął bardzo ciekawe stanowisko dotyczące kontroli zwolnień ciążowych. O tym później.
L4 (ZUS ZLA)
Zwolnienie chorobowe w ciąży może trwać do 270 dni. Pierwsze 33 dni zostanie wypłacone przez pracodawcę, jako wynagrodzenie chorobowe. Później zamienia się w zasiłek chorobowy, wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Otrzymując zwolnienie w związku z ciążą trzeba pamiętać o:
- sprawdzeniu wszystkich danych, które wypisał lekarz. Lekarz ma prawo pomylić się, albo o czymś zapomnieć. Jeśli tak się zdarzy, trzeba do wrócić i poprosić o korektę. Wszelkie zmiany na wypisanym już zwolnieniu możliwe są poprzez przekreślenie albo dopisanie i zrobienie parafy (przez lekarza) z pieczątką. Także nie ma problemu, gdy w domu zauważyłyśmy, że brakuje np. w rubryce nr 16 kodu B.
- KOD B. Kodów jest kilka: A, B, C, D oraz E. Kod B oznacza dwie rzeczy: po pierwsze ciążę a po drugie wiążąca się z tym wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego tj. 100%.
- Zwolnienie należy dostarczyć płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia wystawienia. W przypadku późniejszego dostarczenia, odpowiednio zmniejszana jest wysokość zasiłku. Zwolnienie można wysłać pocztą, najpóźniej 7 dnia od dnia wystawienia (liczy się data stempla pocztowego).
- Adres ze zwolnienia ma być adresem faktycznego przebywania w trakcie zwolnienia.
- Na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą – jak na każdym zwolnieniu lekarskim – nie można pracować.
- Chory może chodzić/chory powinien leżeć. W punkcie 15 zwolnienia (wskazania lekarskie), lekarz zaznacza wskazania dotyczące charakteru zwolnienia. 1 oznacza, iż chory powinien leżeć a 2, że chory może chodzić. Jest to o tyle istotna sprawa, gdyż od tych dwóch cyferek może zależeć wypłata zasiłku. Kontrole ZUS, kobiet w ciąży wcale nie są czymś rzadko spotykanym. Zdarzają się nawet wezwania na komisję – gdy ciąża jest zagrożona i kobieta musi leżeć.
Kontrola.
W przypadku wskazań, iż zwolnienie mamy spędzić w domu, leżąc (wskazanie 1) sprawa jest oczywista – zostajemy w domu i nigdzie z niego nie ruszamy się. Wszelkie zakupy musi za nas zrobić ktoś inny. Co innego, gdy mamy wskazanie, iż możemy chodzić. W takim wypadku spacer, zakupy czy wyjście do apteki jest jak najbardziej możliwe. Jeśli w czasie naszej nieobecności, przyjdzie kontrola ZUS, dowiemy się o tym pisemnie. Zwykle proszą o wyjaśnienia w konkretnym terminie.
A co jeśli chcemy wyjechać nad morze, czy odwiedzić rodziców np. na tydzień? Na potrzebę tego wpisu, zwróciłam się z prośbą do ZUS o zajęcie stanowiska, w jaki sposób poinformować płatnika składek o zmianie miejsca pobytu kobiety w ciąży, która przebywa na zwolnieniu lekarskim:
Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 ro., poz. 372 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz płatnicy składek, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1, są uprawnieni do kontrolowania ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem oraz są upoważnieni do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego odbywa się pod adresem, który podany jest w zwolnieniu lekarskim. Ponadto w zwolnieniu lekarskim podaje się adres pobytu w trakcie zwolnienia lekarskiego. W związku z tym, jeśli po zasięgnięciu opinii lekarskiej, z której będzie wynikało, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zmiany miejsca pobytu w trakcie zwolnienia lekarskiego, to proszę poinformować drogą pisemną płatnika zasiłku chorobowego, że w okresie od-do osoba ubezpieczona będzie przebywała pod innym adresem niż ten, który wskazany jest w zwolnieniu lekarskim.
Płatnikiem zasiłku może być zakład pracy, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada powyżej 20 osób do ubezpieczenia chorobowego lub ZUS w przypadku mniejszych firm.
Odpowiadając na Pani pytanie wyjaśniam, że informację o zmianie adresu pobytu podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim może Pani złożyć do dowolnej jednostki ZUS-u, bądź bezpośrednio do jednostki ZUS-u, która wypłaca Pani zasiłek chorobowy.
Pamiętaj proszę, że jest to tylko ogólna wytyczna i nawet pomimo takiego postępowania ZUS i tak może zakwestionować dany okres zasiłkowy i „wyrzucić” Cię z ubezpieczeń. Może stwierdzić, że wyjazd nad morze na zwolnieniu będzie stanowił o nieprawidłowym wykorzystaniu L4. Zwolnienie lekarskie to czas w którym mamy dochodzić do zdrowia a nie normalnie korzystać z życia. Tutaj ZUS odniósł się jedynie do zmiany miejsca pobytu. To ogromna różnica.
Najlepsze zostawiłam na sam koniec. Pan Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Pytaniu na Śniadanie 17 lutego 2017r. wypowiedział się, iż ZUS nie kontroluje kobiet w ciąży co do zasady. Mówił o empatii ZUS stosunku do kobiet w ciąży i że najważniejszym celem jest urodzenie zdrowego dziecka. Posłuchajcie sami (od 5:59 do 6:04):
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/29114520/czego-nie-mozna-robic-na-zwolnieniu-lekarskim
No i co teraz? Wychodzi na to, że niepotrzebnie pisałam to wszystko 😉 ZUS KONTROLUJE KOBIETY W CIĄŻY! A w szczególności te, które prowadzą działalność gospodarczą i tam gdzie zachodzi podejrzenie pozorności zatrudnienia. Zdarza się, że ZUS kwestionuje wysokość zarobków ciężarnej tym samym obniżając zasiłek. Praktyka jednak pokazuje, że większość spraw, skierowanych do sądu ZUS przegrywa. Wypowiedź przedstawiciela ZUS, aż prosi się o zajęcie dodatkowego stanowiska.
Kontrola formalna zaświadczeń lekarskich polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:
- nie zostało sfałszowane,
- zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:
- nie wykonuje pracy zarobkowej,
- nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.
Powodzenia!
Katarzyna Łodygowska matka prawnik
Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie po uwzględnieniu wszystkich okoliczności danej sprawy.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późniejszymi zmianami;
- Ustawa z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa , Dz.U. 1999 nr 60 poz 636 z późniejszymi zmianami;
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich z dnia 27 lipca 1999 r. (Dz.U. Nr 65, poz. 743).
Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnejSłużę ci pomocą!Dowiedz się więcej |
Pracuje na b2b i chce przejsc na uop – ile wczesniej przed zajciem w ciaze warto zmienic umowe zeby miec pelne swiadczenia z tytulu macierzynskiego lub ewentualnego L4?
Analiza zawarta w omawianym artykule na stronie MatkaPrawnik.pl stanowi wartościowe źródło informacji dotyczących kontroli ZUS w przypadku kobiet będących w ciąży. Artykuł w sposób rzetelny i precyzyjny przedstawia istotne aspekty prawnie regulujące to zagadnienie. Omówienie praktyk i rozwiązań prawnych w kontekście kontroli ZUS w kontekście stanu ciąży jest z pewnością cennym źródłem wiedzy dla osób, które znajdują się w takiej sytuacji lub pragną zdobyć kompleksowe zrozumienie tego tematu. Ważne jest, że autor dokładnie analizuje przepisy prawne oraz praktyki organu kontrolującego, dostarczając czytelnikom istotnych informacji. Konkluzja niniejszego artykułu stanowi kompetentny i rzetelny wkład w pole prawa związanego z kontrolami ZUS, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji osób będących w ciąży. Gratulacje dla autora za profesjonalne podejście i wartościowy artykuł!
Czy L4 może być wystawione do końca ciąży, czy na jakiś okres i trzeba je odnawiać. Chodzi mi o pracę siedzącą bite 8h przy komputerze, przez co łapią mnie okropne bóle lędźwi. Czy lekarz prowadzący tylko może wydać mi takie zwolnienie oraz wystawić ewentualne zaświadczenie o braku przeciwskazań jeśli chciałabym wyjechać na krótki wypoczynek nad morze na początku III trymestru ciąży? Aktualnie rozpoczęłam drugi trymestr i rozważam przejście na L4, jeśli lekarz będzie widział, ze to zasadne. Czy zaświadczenie o braku przeciwskazań i L4 może wystawić obojętnie jaki ginekolog czy tylko ten na NFZ który prowadzi ciążę? Pozdrawiam
Już nie tylko ZUS kontroluje pracowników, ale też firmy zewnętrzne, np. Conperio…
Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące L4 chodzonego w ciąży i wyjazdu za granicę. Czy w sytuacji gdy jestem na zwolnieniu że względu na warunki pracy. Chciałabym wyjechac na wakacje nie martwiąc się o kontrolę z ZUSu. Skoro L4 trwa już ponad 2 miesiące, czy z prawnego punktu widzenia mogę wziąć tydzień urlopu, a po powrocie wrócić na L4?
Pozdrawiam
Dzień dobry
Ja mam pytanie odnośnie zwolnienia leżącego a wyjścia na spacer (krótki) w celu dotlenienia się. Czy jest to możliwe?
Czy będąc na L4 w ciąży można hobbistycznie prowadzić bloga? Chodzi tu głównie o pisanie postów.
Dzień dobry, od kwietnia przechodzę na UoP na czas nieokreślony. Dla tej samej firmy (innej spółki) pracuje od 4 lat – wcześniej na B2B. Przejście na UoP planowałam właśnie w związku z planem powiększenia rodziny, ale nie sądziłam, że nastąpi to tak szybko. Chciałam zapytać ile dni muszę przepracować, żeby dostać 100% L4 od sumy na UoP? Czy przysługuje mi 100% od pierwszego dnia po podpisaniu czy dopiero po 30 dniach? Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Aktualnie jestem na zwolnieniu w ciąży – od lutego Zus powinien wypłacać mi zasiłek. Niestety pod koniec lutego otrzymałam informację, że Zus wstrzymał wypłatę świadczenia tłumacząc to postępowaniem wyjaśniającym w sprawie wysokości odprowadzanych przez pracodawcę składek. Kolejno, w połowie marca (i od tej daty Zus liczy sobie 2 miesiące na przeprowadzenie postępowania) poinformował znów o wszczęciu postępowania (postępowanie dot, oczywiście ewentualnej pozorności zatrudnienia), które kolejno zostało przedłużone do połowy maja (dodam, że już jestem w terminie porodu, więc pewnie postępowanie zostanie zakończone już jak maluszek będzie na świecie).
I tu ciekawe według mnie problemy prawne:
1. Zus zostawił mnie – kobietę w ciąży, przebywającą na zwolnieniu (a więc bez możliwości jakiegokolwiek zarobku) bez środków do życia. Nie mogę się również zgłosić po żadną pomoc społeczną, gdyż formalnie jestem zatrudniona. W związku z powyższym, pozostaję bez środków do życia od lutego, co poza oczywistymi problemami jak np. brak pieniędzy na opłaty za dom i jedzenie oraz niemożność kupienia niezbędnej wyprawki dla dziecka, powoduje opóźnienia w spłatach kredytów, co wiąże się z dodatkowymi wyższymi kosztami i grozi oczywiście wypowiedzeniem tychże kredytów, a to prowadzi w przyszłości do dalszych gorszych konsekwencji.
Dlaczego – w związku z tym, że Zus wszczynając postępowanie i nie wypłacając świadczenia (tak na marginesie uważam, że powinno się to zmienić i postępowanie nie powinno wstrzymywać wypłaty świadczenia) – nie mam prawa dochodzić zwrotu poniesionych strat? Dlaczego Zus nie wypłaca odsetek za czas wstrzymania świadczenia.
2. Co w przypadku, gdy Zus stwierdzi, mimo, iż faktycznie była świadczona praca, że zatrudnienie było pozorne (zakładając, że nie odwołam się od takiej decyzji albo sąd utrzymałby takową w mocy), a ja chcę wrócić do pracy? jak w tej sytuacji ma się zachować pracodawca? musi umożliwić mi powrót na poprzednie stanowisko pracy z tym samym wynagrodzeniem? czy powinien potraktować umowę jako „rozwiązaną”. Co w przypadku, gdy pracodawca, mimo wspomnianej decyzji chce abym nadal świadczyła pracę – powinien jeszcze raz zawrzeć ze mną umowę o pracę?
3. Gdy Zus stwierdzi, że otrzymywałam niższe wynagrodzenie niż faktycznie to miało miejsce (zakładając, że nie odwołam się od takiej decyzji albo sąd utrzymałby takową w mocy), a ja wrócę do pracy to jakie wynagrodzenie powinnam otrzymać – to co uprzednio, czy to które ustalił Zus?
4. W przypadku, gdy Zus uzna świadczenie za pozorne, a ja się odwołam do sądu i sprawa będzie w toku, nie mam podstawy pobierać 1 000 zł zasiłku macierzyńskiego jako osoba bezrobotna – za co zatem mam żyć do czasu zakończenia urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Nie istnieje przecież żaden system pomocy w takich sytuacjach. Dlaczego np. w takim przypadku nie mogę wystąpić w sądzie o coś na wzór zabezpieczenia roszczenia od Zusu?
5. Gdy Zus stwierdzi, że otrzymywałam niższe wynagrodzenie niż faktycznie to miało miejsce, a ja się odwołam do sądu i sprawa będzie w toku, to czy Zus będzie mi wypłacał tzw. bezsporną kwotę, czy wstrzyma się całkowicie z wypłatą do czasu zakończenia postępowania?
6. Czy w przypadku wygranej sprawy z Zusem (zmieniającej wydaną przez Zus decyzję) mogę domagać się od Zusu wypłaty odsetek za zwłokę w płatności, czy mogę dochodzić poniesionych strat ?
W mojej opinii sposób prowadzenia przedmiotowych postępowań przez Zus, w tym przede wszystkim wstrzymanie wypłaty świadczenia, jest delikatnie pisząc krzywdzący i rodzi (w zależności od wydanej decyzji) różnego rodzaju absurdy, nie wspominając już o tym, że przez takie działanie organu, w sytuacjach w których teoretycznie powinien nam pomóc w cięższych chwilach – a więc np. podczas zwolnienia, kobiety w wieku rozrodczym mają bardzo utrudnione znalezienie dobrej pracy (pracodawcy nie chcą mieć problemów związanych z kontrolą Zusu) lub odkładają decyzję o macierzyństwie z obawy o późniejszy ewentualny brak środków do życia.
Droga Pani Tereso, jeśli ma Pani decyzję odmowną proszę skontaktować się ze mną przez formularz dostępny w zakładce: konsultacje. pozdrowienia
Dzień dobry,
dziękuję za Pani artykuł, jest bardzo pomocny.
Z zainteresowaniem przyglądam się dyskusji poniżej i nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, które chyba nie zostało poruszone. Jak Pani sądzi – czy przebywając na zwolnieniu ciążowym można korzystać z zajęć sportowych dedykowanych kobietom w ciąży? Czy w razie kontroli ZUS-u taka nieobecność byłaby uzasadniona? Dodam, że w moim przypadku korzystam z karty sportowej, którą częściowo opłaca pracodawca, a ruch i ćwiczenia zalecane są przez lekarza…
Z góry dziękuję i pozdrawiam 🙂
Pani Marysiu, wszystko zależy od indywidualnego przypadku, opinii lekarza czy rodzaju zwolnienia. Pozdrowienia
[…] że mogę „chodzić” to naprawdę mocno przestrzegam tego, gdzie wychodzę. We wpisie Matki Prawnik na temat kontroli ZUS w ciąży znalazłam następujące […]
Co w przypadku kiedy moj zawód nie nadaje sie dla kobiety w ciąży? Jestem kierowca ciezarowki. Czy lekarz moze wypisac zwolnienie ze wzgledu na szkodiwosc wykonywanej pracy?
Pani Kasiu, jeśli kobieta w ciąży wykonuje zawód należący do tzw. prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ zdrowie, przebieg ciąży, pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia Pani na inne stanowisko pracy. Jeśli to nie jest możliwe, należy Panią zwolnić do domu z zachowaniem wynagrodzenia. Co do zwolnienia – lekarz je wypisuje jeśli widzi wskazania. powodzenia!
Dzień dobry,
Czy ja również mogę mieć pytanie? 🙂
Przeczytalam artykuł i komentarze. I zastanawiam się jak wygląda sytuacja w przypadku L4 – ciąża – chory może chodzić, kiedy jest się zdającym egzamin na nauczyciela mianowanego? Z Karty Nauczyciela wynika, że trzeba złożyć wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania oceny dorobku zawodowego. Jak się do tego odniesie ZUS? Z góry bardzo dziękuję 🙂
Pani Moniko, wydaje mi się, że ktoś już tutaj zadawał to pytanie. Nie znajdzie Pani jednoznacznej a powiedziałabym nawet żadnej odpowiedzi w przepisach. Na pewno trzeba pamiętać, że zwolnienie jest wystawione aby doszła Pani do zdrowia i wróciła do pracy. Czy egzamin będzie z tym kolidował? Na Pani miejscu porozmawiałabym z lekarzem prowadzącym i jeśli się uda niech zrobi adnotację w dokumentacji o ewentualnym braku przeciwskazań do zdawania egzaminu. Tylko lekarz będzie w stanie określić czy takowe istnieją. powodzenia!
Dziękuję p.Kasii :-)) Ktoś zadawał pytanie dot. egzaminu adwokackiego, który z tego co doczytałam trwa kilka dni – szanuję i podziwiam! Egzamin na mianowanego to 15 min prezentacji i udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące pracy 🙂 Nie ma
najwyraźniej złotego środka. Jeśli jest ciągłość L4 od 4m-cy i nagle trafi się jeden dzień urlopu wypoczynkowego to też źle. Zdrówka dla maleństwa i wszystkiego dobrego!
Dziękujemy! niestety nie ma jednej i dobrej odpowiedzi. Teraz już pamietam – faktycznie ktoś pytał o maratom egzaminacyjny 🙂
Witam
Co w sytuacji kiedy jest się zatrudnionym w dwóch firmach, pierwsze zwolnienie wystawiał lekarz rodzinny, i przez moją niewiedzę i wprowadzenie mnie w błąd przez kierownika firmy lekarz wystawił zwolnienie tylko na jedną firmę tą w której pracuję na pełen etat, na tą drugą już nie. Natomiast drugie zwolnienie wystawione już przez ginekologa poszło na obie firmy. Czy mam się czym martwić? Czy zus będzie robił mi probemy z tego tytułu i może nie wypłacić chorobowego?
Witam. Mam umowę o pracę w dwóch firmach. Jedna umowa od 12 miesięcy na 0,5 etatu u teściowej w działalności, która jest w moim obecnym miejscu zamieszkania. Dzisiaj dostałam telefon od księgowego ,że ZUS wypytywał o obecny adres zamieszkania (zameldowania mam inny i umowę miałam na inny adres). I stąd moje pytanie, bo obawiam się kontroli w najbliższych dniach, czy ZUS przychodzac do mnie może sprawdzać odrazu działalność teściowej ? Pozdrawiam
Pani Gosiu, nie bardzo rozumiem o co Pani pyta i jak to się ma do L4 ciążowego 🙂
Jestem w 8tc. Pracodawca chce zebym w 15juz poszła na l4. I chcą do mojego porodu plus macierzyński kogoś zatrudnić na zastępstwo. Wiec musiała bym ciągiem być na zwolnieniu. Czy to możliwe? W sensie żeby już nie wracać do pracy? Lekarz może robić problemy? Dodam że już raz poronilam przez stres w pracy….
Czy jeśli pracuje od 9 miesiący dopiero a msm już 28 lat to jestem narażona na kontrole ciągle?
Czy lekarz może mi odmówić zwolnienia? Czy mogę iść do innego i potem i tak prowadzić ciążę u pierwszego.?
Bardzo proszę o odpowiedź bo z tego wszystkiego to ja nie wiem czy bać się zusu czy pracy 🙁
Pani Olu, nie mogę niestety odpowiedzieć na to pytanie, gdyż o tym czy są wskazania do zwolnienia decyduje lekarz. nie pracodawca czy prawnik czy nawet Pani. Co do Pani pytania o zmianę lekarza prowadzącego ciążę – tak jest to możliwe. powodzenia!
Witam czy będąc na l4 A mając wykupione dużo wcześniej wakacje za granicą mogę przerwać l4,wziąć zaległy urlop na okres wakacji i potem znów przejść na l4.
Pani Kasiu, nie mogę niestety odpowiedzieć na to pytanie, gdyż o tym czy są wskazania do zwolnienia decyduje lekarz. powodzenia!
Czy ZUS przeprowadzi kontrole w ciagu tych 33 dni, kiedy placi nam pracodawca ? Chce w tym czasie wyjechac za granice na dwa tygodnie.
Pani Aniu, zus zawsze może przeprowadzić kontrolę, a pracodawca wtedy gdy zatrudnia powyżej 20 osób. Proszę pamiętać, że zwolnienie lekarz wypisuje gdyż są do tego wskazania i co do zasady jest wystawiane aby doszła Pani do zdrowia i wróciła do pracy. Powodzenia!
Bardzo proszę o poradę.
W listopadzie minionego roku zostałam mamą, umowa z poprzednim pracodawcą zakończyła się w styczniu tego roku. Kilka dni temu, będąc wobec zakończenia umowy na zasiłku macierzyńkim, dowiedziłam się, że jestem w ciąży. Orientacyjny termin rozwiązania to styczeń 2019.
Czyli pobieranie zasiłku macierzyńskiego zakończę pod koniec drugiej ciąży.
Zakładając, że będę dobrze znosić ciążę i w 7 miesiącu pójdę do nowej pracy, czy ZUS zakwestionuje wypłatę zasiłku macierzyńskiego ze względu na krótki okres pracy?
Jestem ambitna, mam duże doświadczenie zawodowe i ze znalezieniem pracy nigdy nie miałam problemu, jednak w obecnej sytuacji czuję mocno pogubiona. Nie bardzo wiem, co robić, by nie narażać się ZUS.
Proszę o poradę.
Pani Alicjo, nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie. To sytuacja czysto hipotetyczna. Na pewno nie ma przepisu, który zabraniałby po pierwsze zatrudnić kobietę w ciąży a po drugie przejść na zwolnienie lekarskie po okresie wyczekiwania. W artykule wskazałam co kontroluje zus i proszę tego się trzymać a na ewentualne pisma z ZUS reagować w terminie – najlepiej radząc się prawnika wcześniej. powodzenia!
Ja mam pytanie na temat choć nie do końca. Jestem w 7 miesiącu ciąży, od 3 mc przebywam na zwolnieniu lekarskim z czego od 2 mc zasiłek wypłaca zus (było to na przełomie roku więc zasiłek u pracodawcy się wydłużył) ale nie o tym mowa. Zwolnienie jest podstawne, miałam plamienia, okropne bóle podbrzusza, plamienie, czułam się wykończona i do tego jazda samochodem do pracy minimum godzina w jedną stronę, praca przed komputerem. Jestem w związku partnerskim, od długiego czasu z partnerem myślimy o zawarciu ślubu cywilnego (tylko my, świadkowie i rodzice) bez żadnej imprezy, przysłowiowe 15 minut. Ot tak, dla nas abym miała i ja i mały nazwisko ojca dziecka. Czy to może stać się podstawą do wypłaty świadczenia z ZUS?
Pani Agnieszko, moim zdaniem tak – Zus mógłby zakwestionować okres w którym zawarto ślub. W zeszłym roku była taka sprawa. A już na pewno na tzw. zwolnieniu leżącym. pozdrowienia!
Dzien dobry mam pytanie dostałam umowe na czas określony na 12 miesięcy przepracowałam miesiąc i okazało się ze jestem w ciąży czy mogę przepracować jeszcze miesiąc i iść na chorobowe bo wyszły mi źle wyniki badań na cytomegalia. Wcześniej byłam 3 miesiace na Koroniowce czy ZUS policzy mi chorobowe i macierzynski tyle ile dostałam na umowie czyli najnizsza czy będzie brał średnia z 12 ostatnich miesięcy gdzie byłam na Koroniowce i na macierzyńskim bo to moja 2 ciaza.
Wiem, że wpis jest z ubiegłego roku, jednak dziś przeczytałam w gazecie artykuł o tym, że podczas zwolnienia ciążowego, przy którym można chodzić nie można absolutnie: chodzić na spacery, robić większych zakupów niż „po pieczywo” (!) oraz uczęszczać np. do Szkoły Rodzenia. O co właściwie chodzi?
Pani Miło, podeśle Pani tutaj ten artykuł? Wszystko wytłumaczę
Nie mam możliwości zrobienia skanu, ale większość informacji jest też na portalu internetowym czasopisma: http://www.mjakmama24.pl/rodzice/dom-prawo-finanse/kontrola-zus-w-ciazy,569_10000.html
Pani Milo, wszystko sprowadza się do tego, że po pierwsze jeśli jesteśmy za zwolnieniu to trzeba o tym pamiętać i nie wykonywać pracy zarobkowej. Co do calej reszty – jeśli lekarz nie widzi przeciwskazań – możemy te czynności wykonywać. Nie można dać się zwariować. Przepisy nie mówią nic o chodzeniu na spacery dlatego trzeba odwołać się do wiedzy i zaleceń lekarskich danego przypadku. Mam klientki, które zbierają paragony np. z apteki, ze względu na to, że jest tam godzina i w razie kontroli – mają dowód, że dokonywały niezbędnej czynności. Jednak zawsze podkreślam – jeśli mamy wątpliwości czy możemy wykonywać daną czynności na tzw. „2” – zapytajmy lekarza, czy nie widzi przeciwskazań. powodzenia!
Czy dobrze rozumiem, jeśli mam zwolnienie leżące to mogę iść na wizytę do specjalisty oraz zrobić badania z nią związane a także badania związane z ciąża, Czy należy te wizyty przełożyć??? Bo jak będzie kontrola i mnie nie zastaną to jak wyjaśnię i udowodnię że miałam pobierana krew na badania ?
Pani Patrycjo, nie ma raczej możliwości przełożenia wizyt lekarskich na zwolnieniu z kodem A. Nie można dać się zwariować. Jeśli akurat w tym czasie będzie Pani u lekarze takie własnie wyjaśnienia powinna Pani złożyć. powodzenia!:)
Świetny artykuł, dziękuję! 🙂 Po przeczytaniu nasunęły mi się dwa pytania:
1) Czy na „chodzonym” L4 mogę pojechać za granicę na tydzień w odwiedziny do rodziny, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań? Oczywiście dopilnowałabym adnotacji o pozwoleniu na podróże i zawiadomiłabym ZUS o zmianie miejsca pobytu.
2) Czy będąc na w/w L4 można chodzić na zajęcia na uczelnie i prowadzić zajęcia w ramach praktyk? Chodzi mi o studia doktoranckie.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo czuję się zagubiona w morzu przepisów prawnych 🙂
pozdrawiam!
Pani Kasiu,
ad. 1 – moim zdaniem tak
ad. 2 – zdecydowanie nie.
powodzenia!
super, dziękuję bardzo za odpowiedź! 🙂
Dzień dobry 🙂 mam pytanie. Pracuje we Wrocławiu. Zameldowana jestem w woj.opolskim i tam rozliczam podatek. Mój adres podany w firmie to adres opolski, NFZ mam podany również opolski.
Jestem w ciąży. Czy ewentualne zwolnienie wystawione na Wrocław będzie miało znaczenie jesli chodzi o ZUS?
Dziękuję i pozdrawiam
Pani Magdo, adres na zwolnieniu musi być kompatybilny z faktycznym adresem przbywania. powodzenia!
Dzień dobry ja mam pytanie odnośnie artykułu dotyczącego kontroli zus podczas l4 a wyjazd nad morze np. Bo czy dobrze zrozumiałam ze jeśli planuje jechać nad morze na majowke na tydzień to musze napisać pismo do zus i poinformować ich o zmianie miejsca pobytu z … na … i napisać ze pobyt będzie trwał tydzień itp?Z artykułu bardziej mi wynika ze chodzi o dłuższe pobyty w innych miejscach niż dom.. a co jeśli chodzi o krótkotrwałe pobyty…?
Pani Kasiu, przy chodzonym zwolnieniu moim zdaniem należy:
1. zapytać lekarza czy nie widzi przeciwskazań
2. poinformować płatnika składek – nowy adres w takich a takich dniach.
powodzenia!
Dzień dobry. Świetny artykuł, bardzo pomocny, dziękuję! Czy kontrole z ZUS mogą odbywać się w weekend, poza godzinami pracy ZUS ( sobota i niedziela)?
Ponoć zdarzają się 🙂
Jestem w 17 tygodniu ciąży i od dziś na zwolnieniu. Powodów zwolnienia jest wiele, m.in. temperatura przy szwankującej klimie to ponad 30 stopni, robi mi się słabo. Mój kierownik nie do końca brał sobie do serca mój stan, karząc mi np. sprzątać magazyn lub dzwonić do najbardziej problematycznych klientów rozwiązywać ich problemy, kiedy obok siedzi koleżanka, która nie jest w ciąży. Zdecydowałam się na L4, pomimo, że nie znoszę siedzieć w domu. I co.. dostałam 3-tygodniowe zwolnienie z jedynką… w ten sposób mój mąż musi chodzić do pracy, jeździć na zakupy, również przed świętami które są za 2 tygodnie… dla mnie to jest niedorzeczne, że 8 lat uczciwie pracowałam a teraz w ciąży nie mogę wyjść z domu do sklepu czy do mamy, bo cofną mi składki! a ciąża nie jest zagrożona. śmiech na sali…
Pani Paulino zwolnienie z jedynką faktycznie wiąże się z tym co Pani napisała. Pytała Pani lekarza dlaczego wystawił – chory musi leżeć zamiast – może chodzić ?
Witam,
ciekawy artykuł. A co jeśli wykupiłam wycieczkę zanim zaszłam w ciąże? Planuje iść na zwolnienie i jechać, z tego wynika, że nie mogę?
Pani Małgosiu, moim zdaniem nie, ale należy każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. pozdrowienia!
Ukatualiśmy trochę temat i będziemy wdzięczni za udostępnienie 🙂
https://blog.szukampracy.pl/pracodawca/zus-wyplaca-chorobowe-ciazy-a-ciazy-pracodawcy/
Z przyjemnością 🙂
Witam
Za względu na bardzo fachowe porady postanawiam też zadać Pani pytanie.
Ponieważ planujemy poszerzenie rodziny (w tym roku skończę 30lat a planowanie ciąży jest zawsze odkładanie przez brak umowy na czas nieokreślony).
Mam umowę na czas określony do 22 listopada tego roku. Jest to ostatnia możliwa umowa na czas określony(ponieważ 23listopada upływaja 33miesiece ).
Ze względu na to że kodeks pracy nie pozwala na zwolnienie ciężarnej czy mam rozumieć że będąc w ciąży w okresie kończącej się umowy przejdzie ona na czas nieokreślony?
Czy pracodawca może jeszcze w jakiś sposób wynikać się od umowy na czas nieokreślony?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pani Kasiu, serdecznie zapraszam na wpis dedykowany tej umowie:https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
tam powinna Pani znalezć niezbędne informacje. pozdrowienia!
Witam,
W listopadzie zdecydowałam się dołączyć do rodzinnej firmy aby wesprzeć rozwój i unowocześnić pewne procesy. Dostałam umowę próbną na okres 3 m-c i niedługo będę miała normalna umowę. Okazało się jednak, że nie planowanie zaszłam w ciążę na samym początku pracy. Narazie czuję się w miarę dobrze, ale przychodzą dni kiedy bywa trudno i mój ginekolog juz nie raz chciał mnie wysłać na L4. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli była by taka zdrowotna potrzeba przejścia za jakiś czas na tryb L4 to jestem bezwzględnie narażona na kontrolę z ZUS? Czy ZUS wyrywkowo robi szczegółowe kontrole czy też wybiera tylko „podejrzane przypadki”? Boję się, że mogę zostać oskarżona o próbę wyłudzenia świadczeń, ale nie chce na siłę narażać ciąży jak by nastąpiły kompilacje. Próbowałam znaleść podobną sytuację wśród komentarzy, ale niestety nigdzie nie przewiną się watek ” rodzinny” Będę wdzięczna za odpowiedz.
PS. blog ląduje z zakładce ulubione 🙂
Dziękuje za ulubione ❤️ niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie bo to wróżenie z fusów. Nie ma przepisu, który zakazywałby zatrudnienie ciężarnej na umowę o pracę. Jeśli pracuje Pani, są na to dowody i świadkowie – proszę nie martwić się na zapas ? powodzenia !
Przebywam na l4 „chodzącym”, chcemy z mężem wyjechać na kilka dni w góry, lekarz nie widzi przeciwwskazań. I tutaj pojawia się moje pytanie, czy pismo do zusu o zmianie miejsca pobytu -od-do powinno zawierać jakieś uzasadnienie, czy wystarczy tylko „nowy” adres ? dziękuje za odpowiedź.
Bez uzasadnienia. Powodzenia !
Czy będąc na zwolnieniu lekarskim w ciąży, ze wskazaniem że można chodzić, dopuszczalne jest zadawanie egzaminu zawodowego np. takiego ja po aplikacji prawniczej?
Pani Mario jeśli chodzi o jakikolwiek egzamin ja na Pani miejscu bym zadbała o opinię lekarza prowadzącego, że nie ma do tego przeciwskazań. A już na pewno jeśli chodzi o ten egzamin zawodowy, gdzie siedzimy przez cztery dni po 4/6 godzin w stresie.
Powodzenia!
Odradzam. Czytałam o sprawie, która znalazła niepomyślny finał przed SN. Niepomyślny dla aplikantki. Zdawała w ciąży egz. zawodowy (chyba adwokacki) i musiała przez to zwrócić pobrany zasiłek chorobowy. Sądy niższych instancji miały więcej wyrozumiałości, ale SN przychylił się do stanowiska ZUS. Niestety nie mam sygn. akt. Sprawa może sprzed roku – dwóch.
w kwestii egzaminu i uczestnictwa w ogóle w aplikacji znam jedynie tą sprawę: czyli ciut inną: II UK 205/17
Teza
I.
1. Nie ulega wątpliwości, że celem udzielonego zwolnienia lekarskiego od pracy kobiecie w ciąży nie jest, jak w przypadku choroby, wyzdrowienie ale profilaktyka w związku z zagrożeniem ciąży. Jest to więc przypadek, który nie może być rozstrzygany w oparciu o poglądy dotyczące zwolnień z powodu choroby, w tym orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące utrudniania procesu leczenia i rekonwalescencji.
2. Przepis art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.) stanowi o utracie prawa do zasiłku za okres tego (!) zwolnienia. Utrata prawa do zasiłku chorobowego dotyczy więc jedynie okresu objętego zwolnieniem, w którym wystąpiła przesłanka jego utraty, a nie całego okresu zasiłkowego.
3. Organ rentowy może domagać się zwrotu nienależnie pobranego świadczenia tylko wówczas, gdy ubezpieczonemu można przypisać złą wolę. Wynika z tego jednoznacznie, że naruszenie art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.) nie może stanowić podstawy żądania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Nie wyłącza też stosowania definicji nienależnie pobranych świadczeń art. 66 ust. 2 tej ustawy.
II.
Zwrot zasiłku chorobowego musi być oparty na art. 84 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.), co nakazuje sądowi wskazanie, jakie okoliczności uzasadniają kwalifikację pobranego świadczenia, jako nienależnego.
może ktoś podrzuci to o czym Pani pisze.
za pierwsze 33 dni zwolnienia wypłaca pracodawca czy muszę informować pracodawcę o zmianę miejsca pobytu? czy w tym czasie jest możliwa kontrola z ZUS?
tak należy poinformować i tak jest możliwa kontrola
witam,
bardzo pomocny blog! dziekujemy!
mam pytanie – jestem w 16 tyg ciazy i mam umowe na czas nieokreslony. Ze wzgledu na komplikacje, zostalam skierowana na l4. Moj maz dowiedzial sie pare dni temu, ze zostaje przeniesiony na stanowisko pracy za granice- na rok. Czy w takim wypadku moge jechac z mezem, ktory bedzie sie mna opiekowal? czy musze przebywac w Polsce sama podczas trwania zasilku chorobowego?
Bardzo bede wdzieczna za pomoc.
może Pani; będzie Pani musiała znaleźć tam lekarza i wysyłać stamtąd zwolnienia lekarskie. Jeśli kraj unijny – nie potrzebne tłumaczenie na język polski
Zostalam zatrudniona 3 pazdziernika narazie na okres próbny w firmie gdzie na umowie mam wynagrodzenie 3500 zl. Obecnie jestem w 5,5 miesiącu ciazy. Chcialabym w grudniu isc na zwolnienie lekarskie ale boje sie kontroli z zus. Czy oni sa az tak podejrzliwi ze beda kontrolowac kobietę w ciazy ktorej zostało 3miesiace do porodu?
to zależy co miałoby być przedmiotem kontroli w Pani przypadku. natomiast prawdopodobnie Pani umowa zostanie przedłużona do dnia porodu
Witam, jestem w 9 tygodniu ciąży , wiedziałam o tym zatrudniając się, ale jednocześnie nie poinformowałam o tym pracodawcy. Otrzymałam umowę na okres probny, do 31 grudnia . W połowie grudnia „chciałabym” pójść na zwolnienie. Czy w związku z tym , pracodawca powinien przedłużyć mi umowę do dnia porodu i czy później należy mi się macierzyńskie? Jestem młodą kobietą , stąd moja niewiedza. Pozdrawiam 🙂
W przypadku umowy na okres próbny, która przekracza jeden miesiąc, aby umowa uległa przedłużeniu do dnia porodu, kobieta musi być po trzecim miesiącu ciąży (najpóźniej w ostatnim dniu umowy). Jeśli u Pani zachodzą te terminy – na Pani miejscu nie mówiłabym o ciąży (chyba, że względy zdrowotne będę najważniejsze) i poczekała na kolejną umowę – może to będzie umowa na czas nieokreślony?Taka umowa jest korzystniejsza niż ta przedłużona tylko do dnia porodu
Witam,
bardzo pomocny artykuł dziękuję. Mam pytanie. Zaczęłam nową prace początkiem maja, wcześniej pracowałam, ale zagranicą. Jestem w ciąży nienajlepiej się czuję do tego mój pracodawca sam poprosił bym poszła na L4. Chciałam się upewnić czy pomimo pracy wyłącznie 4 miesiące (3miesiące czas określony okres próbny 3 miesiące, umowa przedłużona o kolejne 12 miesięcy, umowa o pracę) dostanę wypłacone L4?
Dziękuję za pomoc 🙂
tak, nawet jeśli wcześniej Pani nie pracowała okres wyczekiwania do 30 dni i jest on u Pani spełniony 🙂 powodzenia 🙂
https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
polecam ten wpis 🙂
Pytanie: co zrobić jeżeli chce się pójść na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży ale dlatego, że w wykonywanej pracy (umowa o pracę) jest niebezpiecznie dla kobiety w ciąży, ale jednocześnie chce się pracować we własnej działalności? Czy również nie można pracować u siebie wówczas?
na zwolnieniu nie można pracować – obejmuje to każdą pracę również dg. a co do pracy – jeśli jest niebezpieczna dla kobiety w ciąży pracodawca musi Pani przesunąć na innej a jeśli nie jest to możliwe zwolnić z obowiązku jej wykonywania z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
A ja mam pytanie jak to najczęściej jest, po jakim czasie od pierwszego dnia zwolnienia zjawia się kontrola? Czy zaraz po tym jak mija 33 dni zwolnienia i obowiązek wypłaty świadczenia przejmuje ZUS? Jest jakaś reguła?
nie ma reguły
Witam, na wstępie dziękuję za bardzo cenne informacje. Mam pytanie zakrawające o temat: czy posiadając L4 ciążowe z kodem 2 tzw. ,,chodzone” można studiować dziennie lub zaocznie? Samej nasuwa mi się odpowiedź, że nieobecność w przypadku kontroli byłaby trudna do uzasadnienia, lecz wolałabym się upewnić jak to wygląda w aspekcie prawnym; jaka jest pani opinia? Czy kontynuowanie studiów lub rozpoczęcie nowego fakultetu należy rozumieć jako zbyt duże ryzyko ściągania na siebie podejrzeń ze strony ZUS? Bardzo proszę o odpowiedz..
moim zdaniem nie, ze względu na to cel wydawania zwolnienia – dochodzenie do zdrowia.
W ZUS dostałam informacje, że można studiować tylko lekarz powinien dać oświadczenie. To nie jest praca zarobkowa.
Ale po utracie pracy nie mogę być bezrobotna bo student nie może być bezrobotny ?
to należy potraktować to jako sprawę indywidualną
Witam, jestem zatrudniona zaledwie miesiąc na umowe o pracę i właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Pierwsze dziecko poroniłam, dlatego chciałabym iść na zwolnienie lekarskie. Czy jest prawnie zdefiniowany czas jaki muszę przepracowac przed pójściem na L4 i czy ma znaczenie w którym jestem tygodniu ciąży?
Pani Beato, jaka to umowa i czy wcześniej Pani pracowała czy jest to Pani pierwsza praca?
Umowa o pracę na czas określony (12miesięcy) wcześniej pracowałam około 2 lat, zaszłam w drugą ciążę po poronieniu, bylam na urlopie macierzyńskim, po tym roku mialam tylko zlecenie na 3 miesiące.
proszę iść na zwolnienie i dbać o siebie. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo wynikała z urlopu wychowawczego, bezpłatnego lub odbywania czynnej służby wojskowej. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym przekroczyła 30 dni, to żeby skorzystać ze świadczeń chorobowych po podjęciu nowej pracy, trzeba ponownie osiągnąć wymagany okres ubezpieczenia chorobowego czyli tutaj 30 dni. Pani wcześniej pracowała i ma Pani ciągłość więc może Pani iść na zwolnienie, które będzie „opłacone”
dziękuje za pomoc i rozwianie wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie.
nie ma za co 🙂
Witam, mam pytanie czy to w czyms przeszkadza jezeli jedno zwolnienie bedzie na adres zameldowania a kolejne na adres zamieszkania? Mieszkam troche pod adresem zameldowania a troche pod adresem zamieszkania. Zastanawiam sie jak prawidlowo to zalatwic.
nie przeszkadza. ważne, żeby być faktycznie pod adresem, który jest wdanym momencie wypisany na zwolnieniu.
Moja sprawa szczególnie skomplikowana raczej nie jest. Wszystkie wyjaśnienia i dokumenty dostarczałam jak najszybciej, z resztą w poprzedniej ciąży też miałam kontrolę ale tylko jedną – dokumentacji firmy i już wtedy Panie z ZUSu „udowodniły sobie” , że moja działalność nie jest fikcyjna więc tym razem nie było za wiele do rozpatrywania. Odnoszę jednak wrażenie, że ZUS „gra na czas” żeby opóźnić wypłatę świadczenia do maksimum (taka bardzo specyficzna polityka „prorodzinna” naszego państwa). Wszystkie kontrole były przeprowadzane na początku lipca czyli rozumiem, że ZUS zgodnie z prawem ma jeszcze miesiąc na wypłatę. Pozostaje więc chyba tylko czekać.
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i pozdrawiam serdecznie 🙂
tak to niestety wygląda. Proszę dać znać, czy wypłacili i jak dalej to się potoczyło. Powodzenia!
Witam
Jestem na L4 „chodzonym” od 3 miesięcy (prowadzę własną działalność). Miałam już kontrolę osobistą Pań z ZUS, kontrolę całej dokumentacji firmy od początku jej istnienia, kontrolę miała również prowadząca moją ciążę Pani ginekolog (poproszono ją o udostępnienie mojej dokumentacji medycznej). Miesiąc temu otrzymałam pismo. w którym ZUS informuje mnie, iż wstrzymuje wypłatę świadczeń do momentu wyjaśnienia „ostatniej okoliczności” mającej wpływ na wypłatę świadczenia. Do dziś nie otrzymałam ani grosza od ZUSu mimo, że mam 100% pewności, że kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości, w końcu uczciwie prowadzę firmę, a L4 ni jest u mnie bezpodstawne. Chciałabym zapytać Panią czy jest sens dzwonić do ZUSu i dopytywać kiedy mogę się spodziewać wypłaty? Czy to nic nie zmieni (bo jeżeli jest to bezcelowe to wolałabym oszczędzić sobie już nerwów). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
mamobezgrosza 🙁 fatalna wiadmość – dzwonić nie ma sensu. Pisać do nich pismo/zażalenie – JEST. Nie znam treści dokumentów ale sprawy szczególnie skomplikowane – do dwóch miesięcy powinny zostać wydane.
Dlaczego 2 miesiące ??? Pzrecież wg art. 64 ust. 1 ust.zasiłkowej „Zasiłki te wypłaca się nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.” …
tak to prawda, wydaje mi się, że chodziło mi przedłużenie terminu o kolejny okres – w sensie o statystykę ile to trwa.
Z Pani posta wynika że zwolnienie 'z jedynką” całkowicie unieruchamia mnie w domu. Ale czy możliwe jest żebym na kilka dni wyjechała do mamy, wiedząc, że tam będę miała zapewnioną lepszą opiekę – partner pracuje w handlu i często nie ma go po kilkanaście godzin domu…No i co np. z wizytami u lekarza czy na badaniach?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Moim zdaniem tak, pod warunkiem, że lekarz nie widzi przeciwwskazań do odbycia podróży i powiadomi Pani pracodawcę/ZUS o zmianie miejsca zamieszkania na ten okres. Zwolnienie z jedynką niekoniecznie musi oznaczać leżenie plackiem w domu – są sytuacje kiedy kobieta musi załatwiać potrzeby dnia codziennego bo jest osobą samotną. Siłą rzeczy będzie musiała wychodzić z domu. To samo dotyczy badań czy wizyt lekarskich – w przypadku ewentualnej kontroli będzie Pani łatwo udowodnić dlaczego nie było Pani w domu.
Bardzo dziękuję za tak szybka odpowiedź. Ogólnie to się zdziwiłam jak zobaczyłam na zwolnieniu „1” bo początkowo lekarz w ogóle nie chciał mi wystawić zwolnienia, mimo zgłaszanych przeze mnie dolegliwości; podczas badania nie podała żadnych zaleceń tzn nie powiedziała, że coś jest nie tak i muszę leżeć . Na moje nieszczęście tą straszną „jedynkę” zauważyłam dopiero po czasie, kiedy zwolnienie leżało już u pracodawcy (na druku dla drugiego pracodawcy). Nie wiem, czy wpisanie takiego kodu wynikało z pomyłki Pań w rejestracji (bo to one wypełniały druk) czy ten lekarz jest zwolennikiem poglądu że jak L4 w ciąży to tylko leżące, w każdym razie moja wina, bo sprawdzając poprawność danych skupiłam się na tym, czy jest literka B 🙂
jeszcze raz dziękuję za poradę i pozdrawiam 🙂
nie ma za co 🙂 ostatnio co raz częściej słyszę, że lekarze nie wystawiają już innych zwolnień ciążowych niż leżące. Nie ma to uzasadnienia prawnego bo w przepisach nic nie zmieniło się a jednak co raz więcej kobiet słyszy od lekarzy – że już nie można wystawiać zwolnień z nr 2. Na Pani miejscu poprosiłabym lekarza o wpisanie do dokumentacji, że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu – tak na wszelki wypadek. Nie chodzi o to, żeby siedzieć i bać się kontroli z ZUS, ale jeśli można maksymalnie zabezpieczyć się i mieć więcej argumentów w razie potrzeby to czemu nie? 🙂 POWODZENIA!
Witam;)
Będąc w ciąży od 10 tc otrzymałam pierwsze zwolnienie lekarskie „chodzące” na 4 tygodnie. Był akurat okres Świąt Bożonarodzeniowych a w związku z tym wyjazdu do rodzinnego miasta. Na pytanie do ginekologa o to, czy nie będzie problemu jeśli wyjade na kilka dni, odpowiedział że to zależy, ale że na pewno tam się mną dobrze zaopiekują 😉 z kolei drugie L4 otrzymałam na 6 tyg w trakcie których miałam kontrolę pań z ZUS. Dodam iż bardzo kiepsko znosilam pierwszy i drugi trymestr, więc spanie i lezakowanie do południa było na porządku dziennym. Aż tu nagle o godz 10 dzwoni domofon. Leniwie wstałam po dobrych kilku chwilach. To co usłyszałam w słuchawce bardzo mnie zaskoczyło. Gdy otworzyłam Im dziewczyna w piżamie ledwo stojąca na nogach od razu poinformowały mnie ze odnotowuje iż zastały mnie w domu. Dziękuję Do widzenia.. 😉 Następnej kontroli już nie było; )
Pozdrawiam i dziękuję za superposty 😉
P.s. Mam nadzieję że nie zanudzilam opowieścią; )
Bardzo lubię takie opowieści 🙂 jedno jest pewne – długie spanie popłaca 🙂
Witam serdecznie ? Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy się w sierpniu br. Okazało się, że jestem w kolejnej ciąży i mam zamiar przejść na L4 ciążowe. Jednocześnie mąż dostał ofertę pracy w innym mieście i chcielibyśmy się tam przenieść na stałe. Czy w takiej sytuacji wystarczy, abym poinformowała ZUS i pracodawcę o miejscu mojego pobytu przez cały pozostały mi okres ciąży, czy powinnam spełnić jakieś inne warunki aby uniknąć kłopotów przy ewentualnej kontroli z ZUS-u?
Pozdrawiam
P.S. Niesamowicie przydatny blog-gdybym trafiła na niego wcześniej oszczedziłabym sobie wielu nerwów ?
dziękuje! bardzo bardzo cieszę się, że jest przydatny. nie ma potrzeby informowania – wystarczy, że będzie Pani pilnowała, że na każdym zwolnieniu będzie wpisany faktyczny adres Pani przebywania a nie adres zameldowania czy jakikolwiek inny. Poinformować należy w momencie, kiedy zamierza Pani zmienić miejsce pobytu a zwolnienie przewiduje inny adres, pod którym można Panią znaleźć. pozdrowienia
Witam, czy zus moze sprawdzic czy bylam w ciazy przed zatrudnieniem w firmie?
jeśli dostarczane był zwolnienie z kodem B (CIĄŻOWYM) to tak – to jest do sprawdzenia.
Witam, mam pytanie, obecnie przebywam na 2 tygodniowym wypowiedzeniu umowy o pracę i otrzymałam chorobowe zwolnienie od lekarza. Czy jeśli w tym czasie tego zwolnienia chorobowego zajdę w ciążę to nadal będzie mi się należało chorobowe? W jakiej wysokości ono wtedy będzie? 80% czy 100% ?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, jest za mało danych
Świetny blog. Wszystko jasno i klarownie opisane. Dziękuję za pomoc
To ja dziękuję za zaglądanie na stronę 🙂
Przeczytałam pozycję 3. ze wskazanych źródeł prawnych tj. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich z dnia 27 lipca 1999 r. (Dz.U. Nr 65, poz. 743). bo byłam ciekawa co właściwie się kontroluje bo rozumiem, że w przypadku zwolnienia chorobowego sprawdza się czy pracownik nie naciąga ZUSu świadcząc o schorzeniu, którego nie ma, a jedyne co mu dolega to np. lenistwo. Czy więc delegat ZUSu do sprawowania enigmatycznych kontroli zaświadczeń z magicznym kodem B staje u drzwi z uprzejmym zapytaniem „dzień dobry czy faktycznie jest Pani w ciąży?” Rozumiem, że jeśli Pani ma L4 w 10 t.c to stawia się on również z przenośnym usg per vaginum celem weryfikacji zasadności zwolnienia? 😉
Jak sama nazwa wskazuje jest to zwolnienie od pracy. Więc myśląc logicznie kontrola powinna objąć samo zwolnienie (czy nie jest sfałszowane) oraz czy będąca na zwolnieniu faktycznie nie pracuje. Wobec tego cały szum odnośnie groźnie brzmiącej „kontroli” wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie i niepokój wśród ciężarnych, które idąc na takie zwolnienie nie mają na pewno w zamyśle nic poza tym, jak tylko spędzić czas do porodu w jak najlepszej i najzdrowszej formie. A rozliczanie ich z każdego wyjścia do sklepu czy na spacer mija się trochę z powszechnie obowiązującego „domniemania niewinności”…. Każdy lekarz, fizjoterapeuta czy położna bez mrugnięcia okiem przyzna, że w ciąży ważny jest ruch. A kontrole i straszenie kontrolami rodzą sytuację absurdalną – kobiety boją się wychodzić z domu bo boją się kontroli i konsekwencji nieobecności w domu. Absurd.
Zastanawiam się jak przeciętna obywatelka ma rozumieć par. 5: „1. Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy: 1) nie wykonuje pracy zarobkowej, 2) nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.” – skoro nigdzie nie ma informacji jaki miałby być jego cel? Jest jakiś inny oprócz „nie podejmowania pracy”, a który to został już ujęty w pkt. 1?? Czy to specjalna luka pozostawiająca możliwość wymyślenia jakiegokolwiek powodu, dla cofnięcia zasiłku?
Być może Pani, jako prawnik, może rozwiać wątpliwości co tak naprawdę może skontrolować ZUS? Bo ja trochę się już pogubiłam. Skoro mam zwolnienie od pracy to znaczy, że to co w niej robię nie służy mi w obecnym stanie – jeśli np. 8 godzin dziennie w pracy siedzę i boli mnie z tego kręgosłup ponadto pracę mam stresującą więc lekarz zaleca mi ruch i odpoczynek to dlaczego miałabym zostać negatywnie rozliczona z tego, że nie siedzę w domu tylko jestem na świeżym powietrzu? Mam wrażenie, że temat L4 w ciąży na wstępie wzbudza w kobietach poczucie winy – bezzasadne bo robią to przecież dla lepszego samopoczucia swojego i dziecka.
Z trochę rozżalonym, ale nadal pozdrowieniem dla wszystkich kobiet i dla Pani – matkiprawnik 🙂
Pani Karolino, celem zwolnienia lekarskiego co do zasady jest dochodzenie do zdrowia. Mam nadzieję, że ten artykuł nie straszy kontrolami, ale wyjaśnia co i jak. Doświadczenie kobiet i moje w temacie jest takie – nigdy nie wiadomo co ZUS tym razem wymyśli i kiedy.
byłam bezsilna gdy do mnie trafili na kontrolę, popłakałam się i to był koniec spotkania z tymi babskami z zusu. Znajoma znalazła w necie człowieka zajmującego się tematyką kontroli zus – Daniela Kaparuk z firmy Ekspert z Kalisza. Zadzwoniłam (513-513-567) umówiłam się i pojechałam na spotkanie 160 km z Częstochowy. Całe szczęście że trafiłam do tego człowieka. Wiedział wszystko i pytał jak na sądzie ostatecznym. powiedział – szczerość za szczerość, albo mi zalezy albo to nie ma sensu. Przygotował mnie do następnego spotkania – już nie byłam bezradna, wiedziałam o co chodzi i do czego kontrola zusu zmierza, udało mi się przez to wszystko przejść dobrze, choć stresu mnie to kosztowało wiele. Żałuje że nie wziałam na swojego pełnomocnika Pana Kaparuka, ale jestem mu wdzięczna za pomoc.
Witam. Mogę się jakoś z Tobą skontaktować? Mail albo massanger?
Mam pytanie, czy to prawda, że teraz lekarze nie wydają już zwolnienia ciążowego „chodzonego”? Jest tylko leżące – tak powiedziała mi dzisiaj pani ginekolog…
A od kiedy tak jest ??/ ja jestem w ciąży i mam chodzone. L4
Nic takiego nie ma. Spokojnie.
Mnie też ginekolog coś takiego powiedziała, a dokładnie, że ona nie może mi dać innego niż leżące, bo chodzące to się daje na kilka dni a nie na 30!Czy może są jakieś regulacje dotyczące długości zwolnienia chodzi mi czy może jego długość zależeć od rodzaju schorzenia czy to tylko zależy od widzi mi się lekarza? jak powiedziałam lekarce, że moje koleżanki nie miały takich problemów, to powiedziała żebym zmieniła lekarza.I mimo to, że dodatkowe skurcze mi przeszły, bo wynikały ze stresującej pracy to teraz mam problem, bo czuje się jak niewolnik we własnym domu z punktu prawnego nie mogę nawet wyjść do sklepu po bułki!Najpierw sama ochoczo oferowała mi zwolnienie, a teraz ja nie wiem co mam z tym zrobić. Ciężko zmienić lekarza pod koniec drugiego trymestru,gdybym wiedziała, że tak to będzie wyglądało zrobiłabym to na samym początku
Dostawałam zwolnienia na 3 tyg. Podczas ostatniej wizyty u ginekologa poprosiłam o dluzsze zwolnienie żeby zapewnić sobie płynność finansową zasiłku. Lekarz bez problemu wystawił mi l4 chodzące do 3 września.
Witam, obecnie jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim z kodem 2. Na ostatniej wizycie lekarskiej moja ginekolog potwierdziła brak przeciwwskazań do zmiany miejsca pobytu i wręcz zasugerowała wyjazd nad morze czy na mazury w ramach odpoczynku i poprawy samopoczucia. Zgodnie z tym co jest napisane na blogu oraz informacją od PANI z okienka w ZUSie mam napisać stosowne oświadczenie o zmianie miejsca pobytu na okres wyjazdu. Mam wątpliwość czy jednak ZUS nie wykorzysta tego oświadczenia jako pretekstu do wstrzymania zasiłku np aby sprawdzić czy rzeczywiście mogłam podróżować i zalecenia lekarskie były prawidłowe. Czy słyszała Pani o podobnych przypadkach? Moje pytanie wynika z braku zaufania do ZUS oraz już opóźnione wypłaty świadczenia za kolejne zwolnienie ( wynikające z błędu działu księgowości mojego pracodawcy). Pozdrawiam serdecznie
Podpinam się pod pytanie. Proszę o odpowiedź autorko 🙂
Tak, moim zdaniem należy na wszelki wypadek dopilnować wpisanie do karty leczenia brak przeciwksazań do wyjazdu i każdorazowo informować zus i pracodawcę o zmianie pobytu
Właśnie miałam kontrolę 🙂 a moje L4 nie jest leżące 🙂
I jak przebiegła kontrola?
Czy przebywając na L4 z kodem B, można podjąć pracę zdalną na pół etatu (umowa o dzieło) czy absolutnie każda działalność zarobkowa jest wykluczona? Mam taką sytuację: jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony i przebywam na urlopie wychowawczym. Dodatkowo pracuję z domu na pół etatu na umowę o dzieło u innego pracodawcy. Staramy się o drugie dziecko. Jeśli ciąża będzie przebiegała prawidłowo, chciałabym dalej pracować zdalnie na pół etatu. Czy w tej sytuacji muszę pozostać na wychowawczym a po porodzie będzie mi się należał zasiłek macierzyński?
na zwolnieniu należy powstrzymać się od jakiejkolwiek pracy zarobkowej – praca będzie podstawą do wstrzymania wypłaty zasiłku
Rozumiem, że nie można pracować, ale co ze szkoleniami? Czy na zwolnieniu „chodzącym” można korzystać ze szkoleń? Kursów?
Moim zdaniem nie. Zwolnienie ma służyć dochodzeniu do zdrowia. Co do zasady powinna być Pani w domu podczas zwolnienia z opcją załatwienia najpotrzebniejszych rzeczy
Od roku jestem na urlopie wychowawczym (sprawuję opiekę nad córeczką). Obecnie mieszkam w Anglii. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jetem w ciąży. Chciałabym przejść z urlopu wychowawczego na płatne L4 (z innych postów na blogu wiem że jest to możliwe). Chciałabym również prowadzić ciążę i rodzić w Polsce, jednak co jakiś czas latać do Anglii do męża (zakładam że ciąża będzie przebiegać prawidłowo).
Moje pytanie jest następujące:
– czy na zwolnieniu L4 powinien znajdować się adres angielski (np. w czasie kiedy będę w Anglii)?
– czy ZUS przyjmuje zwolnienia lekarskie L4 wystawiane w Anglii? I są one podstawą do wypłaty zasiłku?
Pozdrawiam
Dziś dostałam zwolnienie termin porodu na 25.06 i do tego dnia lekarz wypisał następnie poinformował ze jesli nie urodzę to będę musiała wykorzystywać juz urlop macierzyński Czy to zgodne z prawem? U taka jest praktyka? Pierwszy poród miałam 10dni po terminie ….
3 tygodnie przed pójściem na L4 ciążowe podpisałam umowę o dzieło na czas nieokreślony w zupełnie innym charakterze pracy, niż moje zwykłe zatrudnienie, z inną firmą. Polega ona na pracy zdalnej przy komputerze w domu, na pisaniu określonych przez pracodawcę (tego od dzieła) konkretnych tekstów. Mam 2 pytania:
1) czy mogę na L4 ciążowym kontynuować tę zdalną pracę?
2) czy muszę rozwiązać umowę, bo to „zarobkowanie zakazane na L4”?
3) czy będąc zmuszona do rozwiązania – mogę mieć oficjalną wypłatę wypracowanej już kwoty? Nie jestem pewna czy kilka dni nie kontynuowałam jeszcze tego pisania, będąc już na L4, dopiero teraz przeczytałam, że nie wiadomo czy tak można.
Bardzo proszę o pomoc 🙂
oj, 3 pytania 😉
Na zwolnieniu lekarskim nie można pracować i nie ma tutaj znaczenia czy jest to umowa o dzieło o pracę czy zlecenie
Czyli jest możliwość że będą mi robić problem przez to że napisałam prawdę?
Mogą wstrzymać mi wypłatę?
Spokojnie najpierw proszę poczekać na pismo. Zasiłek jest wstrzymywany jeśli dojdą do wniosku, że zwolnienie było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.
Witam. Dostałam dzisiaj zawiadomienie o mojej nieobecności podczas wizyty kontroli z ZUS-u 26 maja. Jestem na zwolnieniu chodzącym z powodu ciąży , a w tym momencie byłam u mamy z wizytą z okazji Dnia Matki. To też napisałam w wyjaśnieniu mojej nieobecności, ale pomimo to zadzwoniłam jeszcze do ZUS-u z pytaniem: Czy na dowód że byłam u mamy ma zebrać podpisy sąsiadów tam mieszkających? Pani powiedziała że nie ma takiej potrzeby ale to mnie jakoś nie uspokoiło. Czy dostanę odpowiedz z ZUS-u? I po jakim czasie?
Pozdrawiam.
Tak dostanie Pani odpowiedź z ZUS ale tylko oni wiedza kiedy i jaką
A jak to jest z przelewem wypłaty od zus’u? Ile maja na to czasu? Teraz właśnie zus powinien to zrobić bo wynagrodzenie dostawałam od pracodawcy zawsze pod koniec miesiaca a tu nic.
30 dni od dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego a
Witajcie 🙂
Czy ZUS może skontrolować także miejsce pracy ciężarnej ? Jestem w ciąży na L4, teraz na chodzącym, wcześniej było leżące.
Mieszkam i pracuję w tej samej miejscowości. I tak się zastanawiam.. Jeśli kontrola przyjdzie do mnie w momencie, gdy nie będzie mnie w domu to czy mogą pójść sprawdzić czy czasami nie ma mnie w pracy ? 😀 W sensie, że tak przy okazji, jak już są w danym mieście to sprawdzą tu i tu?
Mogą.
Witam, mam pytanie odnośnie wyjazdu na wakacje na L4 w ciąży „chodzącym”. Rozumiem że mam zgłosić w siedzibie Zus faktyczny adres tymczasowego pobytu ? Czy zgodny z prawem jest wyjazd za granicę na krótki wypoczynek na w.w L4?
Zmiana miejsca pobytu w czasie l4 to nie to samo co wyjazd na wakacje. Moim zdaniem wyjazd za granicę jest możliwy ale powinien mieć solidne uzasadnienie
Czyli tak naprawdę na L4 „chodzącym” można zmienić miejsce pobytu ale już wyjazd na wakacje nie wchodzi w grę?
Wyjazd nad polskie morze byłby już zgodny z prawem, po poinformowaniu siedziby ZUS o zmianie miejsca pobytu? Z góry dziękuję za odpowiedz:)
Moim zdaniem tak, jednak trzeba pamiętać o przebywaniu pod wskazanym adresem. Tam też może przyjść kontrola a co do zasady jeżeli nie wynika to ze wskazań lekarskich nie można tłumaczyć się siedzeniem na plaży.
Mam pytanie jak wygląda sprawa z urlopem wypoczynkowym będąc na L4. Czy z prawnego punktu widzenia można być na zwolnieniu np. do końca maja (L4 trwa juz ponad 30 dni), a z początkiem czerwca wziąć urlop wypoczynkowy i pojechać na wakacje, po czym ponownie wrócić na L4? Czy pracodawca może udzielić takiego urlopu bez zaświadczenia o zdolności do pracy?
Tak może Pani tak zrobić. Pracodawca nie może wymagać od Pani zaświadczenia lekarskiego czy badań kiedy wiadomo, że do pracy Pani nie stawi się. Badania wykonuje się przed stawieniem się w pracy.
Mam pytanie: termin mam na koniec sierpnia. 15 czerwca koncze projekt i nie chcialabym juz wchodzic w kolejny i go zostawiac (bylby to problem dla calego zespolu, musieliby szukac pozniej kogos na moje miejsce, itd), poza tym pracuje po 10h przed komputerem i juz czesto ciezko mi wytrzymac tyle czasu przy biurku. moj pracodawca sam zaproponowal mi przejscie na zwolnienie z dniem 16 czerwca. Czyli przeszlabym na L4 na na nieco ponad 2 miesiace przed porodem. Nie chcialabym na pewno siedziec w domu, tylko zrobic wyprawke dla dziecka, odpoczac troche, powyjezdzac gdzies nad morze, naladowac akumulatory. Tylko boje sie kontroli z ZUS-u. Czy jesli zwolnienie jest „chodzone” moge wyjechac na kilka dni np nad morze? A moze lepsza opcja byloby wziecie urlopu, albo juz macierzynskiego i wtedy nie musialabym sie martwic? Doradzcie dziewczeta? M
Cieżko doradzić ? Są dwie opcje 1. Wysyła Pani zawiadomienie do ZUS o zmianie miejsca przebywania w konkretnych dniach 2. Bierze Pani urlop wypoczynkowy.
Oczywiscie można wziąć wcześniejszy macierzyński ale szkoda go trochę.
Dzięki za informację. Już teraz wiem co jeszcze trzeba zrobić przed wakacjami.
jak ja uwielbiam Twoje artykuły 🙂
Dziękuję 🙂
Witaj, mam pytanie dotyczące wstrzymanego świadczenia dla ciężarnej. 5 miesiąc ciąży z czego od ponad dwóch miesięcy nie otrzymuje swiadczeń, kontrola została odbyta ale pieniądze nie są nadal wypłacane ani odsetki. Czy jest instancja lub przepis, który może pomóc w odzyskaniu pieniędzy lub przyspieszeniu tej sprawy?
na Pani miejscu napisałabym pismo w tej sprawie
Mam identyczną sytuacje. Jakie pismo i do kogo?? Czy oni mają takie prawo? Jestem bez pieniędzy od 2 mies. Mam rachunki różne i kredyty. Wpadam w dlugi. Nie wspominając już o tym ze za miesiac bedzie dziecko….
Pani Agnieszko, podejrzewam, że urwało mi komentarz na poprzednie pytanie. Z pytania prawdopodobnie wynika, że zasiłek chorobowy został zakwestionowany i wstrzymany i trwają czynności kontrolne. Jeśli postępowanie przedłuża się zawsze można napisać pismo do ZUS w tej sprawie albo zadzwonić do osoby prowadzącej sprawę. powodzenia!
Dzien dobry, mam pytanie dotyczace kotroli Zus na zwolnieniu z mozliwoscia chodzenia
tak sie zlozylo ze wczasie kotroli bylam w Urzedzie zalatwic uznanie ojcostwa
przez ojca dziecka
czy Zus zaakceptuje takie usprawiedliwienie?
Tak, nie powinno być z tym problemu. Trzeba wyjaśnić, gdzie się było podczas kontroli, byleby nie było się wtedy w pracy?
Dziewczyny mam pytanie: rodze na koniec sierpnia. Pracuje po kilka/kilkanascie godzin dziennie przed komputerem i planowalam od lipca pojsc na zwolnienie. Czy jesli jest to zwolnienie „chodzone” mozna wyjechac w tym czasie za granice na 2 tygodnie? Wyjazd bylby do USA, gdzie przez 2 pierwsze tygodnie lipca pracowalby moj facet, a ja bym odpoczywala. Co myslicie? Czy mozna po prostu podac miejsce tymczasowego pobytu, czy to nic nie da? Z gory dziekuje z Wasza pomoc.
O ile wpuszczą Cię do samolotu… musisz sprawdzić w Lufthansie czy Lot, bo od któregoś tygodnia nie wpuszczają na pokład nawet gdybyś teraz chciała lecieć potrzebujesz napewno zaświadczenie lekarza o tym, w którym jesteś tygodniu ciąży oraz czy nie ma przeciwwskazań do lotu.
Kaktus mi wyrośnie, gdybym miała wierzyć w to, co opowiada ZUS nie tylko w tv ale też np. na infolinii, którą niestety petenci często traktują jak nieomylna Pytie.
I dzięki temu my prawnicy zajmujący się ubezpieczeniami społecznymi mamy pełne ręce roboty…
Po pierwsze pomoc osobom, które zakładają działalność tylko po to, żeby „wyłudzić” duży zasiłek, jest działaniem na szkodę obywateli uczciwie pracujących w tym państwie,a po drugie na infolinię dzwoni bardzo dużo prawników, którzy na wstępie zaznaczają jak ważnym klientem są w tej rozmowie, a samo pytanie jest na poziomie „zwykłego” obywatela i budzi wiele niesmaku w kontekście wykonywanego zawodu.
Ja tez mialam kontrolę. Pierwsza czy jestem w domu jak mialam zwolnienie i wrecz zalecane spacery. Druga polegała na tym, że mialam udowodnić , że prowadzę działalność. Dodam, że mialam a tym okresie pracownicę za którą płaciłam składki do ZUS. Świadczenie otrzymałam. Teraz jestem w kolejnej ciąży i wiem na co muszę się przygotować w razie jakbym musiała korzystać ze zwolnienia.
Jak wyglądały dowody na prowadzenie dg? Co ich przekonało?
Przyniosłam umowy podpisane z bankami dla, których szukałam klientów, umowę o pracę pracownicy oraz duplikaty wystawionych faktur oraz potwierdzenia zapłaconego podatku.
Na zwolnieniu lekarskim mam wpisany adres zameldowania (czyli adres mojego domu rodzinnego), ale od kilku lat przebywam pod innym adresem. Z tego postu jasno wynika, że powinnam poinformować ZUS, pod jakim adresem obecnie przebywam, a następne zwolnienie (lekarz wypisuje mi co miesiąc) powinno zawierać tenże adres. Ale czy mój pracodawca też musi być poinformowany o rzeczywistym adresie zamieszkania? Czy wystarczy, że dostarczę pracodawcy następne zwolnienie z wpisanym adresem pod którym przebywam, a nie z tym z dowodu osobistego? Zakręciłam się….
Na zwolnieniu powinien być wpisany adres faktycznego prEbywania w trakcie zwolnienia a nie adres zameldowania. Pracodawca powinien tez być poinformowany
Możesz sama zgłosić do ZUS,ale u pracodawcy musisz też podac
Kurcze, puszczę ten program jak po raz trzeci odwiedzą mnie Panie z ZUS :).
A ja chyba pokuszę się o wypowiedź ZUS w tej sprawie.