Bezpłatnie i poza kolejnością dla kobiet w ciąży

27
7604
views

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Szczególne uprawnienia kobiet w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach.

1 stycznia 2017r. weszła w życie Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Daje ona szczególne uprawnienia kobietom w ciąży. Uprawnienia, na rzecz kobiety w ciąży obejmują w szczególności:

1) diagnostykę prenatalną;

2) świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, w tym zabiegi wewnątrzmaciczne;

3) wsparcie psychologiczne;

4) rehabilitację leczniczą;

5) zaopatrzenie w wyroby medyczne;

6) opiekę paliatywną i hospicyjną;

7) poradnictwo laktacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem matek dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g.

W związku z wyżej wymienioną ustawą wprowadzono, zmiany do art. 47c Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793). Daje on prawo kobietom w ciąży do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach na poniższych zasadach:

 1. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
 2. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
 3. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
 4. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.

Jaki dokument przynieść?

Oczywiste nie jest oczywiste. Dostaje od Was mnóstwo dowodów na to, że kobieta w widocznej ciąży musi udowadniać, że nie jest wielbłądem. Skąd te problemy? Oczywiście najbardziej zawodzi czynnik ludzki – gdzie ostatnio mojej czytelniczce z Rybnika w 18 tygodniu ciąży, odmówiono zapisu do endokrynologa bo karta ciąży nie jest zaświadczeniem od lekarza. Wspomnę tylko, że przedstawiła rownież skierowanie, na którym było wyraźnie zapisane odręcznie przez lekarza kierującego, w którym tygodniu ciąży jest pacjentka. Czyli wychodzi na to, że za każdym razem należy mieć ze sobą zaświadczenie? Moim zdaniem nie ma podstaw, aby zostawiać oryginał zaświadczenia w rejestracji, więc albo rejestracja wykonuje ksero na swój koszt albo oddaje zaświadczenie ciężarnej. 

Do pobrania bezpłatnie ulotka informująca o prawach kobiet w ciąży. Dołącz do nas – pobierz – wydrukuj – poinformuj 😉

http://matkaprawnik.pl/pobierz-bezplatnie-ulotke/

Na stronach Ministerstwa Zdrowia można przeczytać, że w celu skorzystania z bezpłatnych świadczeń poza kolejnością należy udowodnić posiadanie uprawnień a dokumentem potwierdzającym uprawnienia jest:

 • zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość pacjentki.

Z kolei tzw. Ustawa za życiem posługuje się już innym słownictwem:

 • dla kobiet posiadających dokument potwierdzający ciążę.

Karta ciąży będzie stanowić dokument potwierdzający ciążę, chociażby dlatego, że stanowi dowód, który na bieżąco lekarz prowadzący potwierdza okoliczność potwierdzającą posiadanie szczególnych uprawnień. Z uwagi na powyższe problemy, pozwolilam sobie przygotować pismo z Ministra Zdrowia z prośbą o pilną interpretację. Będę informować o postępach 🙂

BEZPŁATNIE W CIĄŻY I POŁOGU

Nie trzeba być osobą ubezpieczoną, żeby skorzystać w powyższych uprawnień. Polskie prawo gwarantuje kobietom w ciąży i połogu (do 6 tygodnia po porodzie) bezpłatną opiekę w ramach publicznej służby zdrowia. Z czego to wynika?

1. art. 68 ust. 3 Konstytucji RP: „państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną dzieci do 18. lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu, osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku.”

2. art. 2 ust. 1 pkt. 4 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych: „do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo: osoby posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu:

 1. posiadające obywatelstwo polskie lub
 2. które uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy.”

Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, zostaniesz poproszona o dowód osobisty i wypełnienie takiego dokumentu do pobrania tutaj: oswiadczenie_do bezpłatnej opieki medycznej

Skargi

Nie wahajmy się składać skarg. Samo Ministerstwo do tego zachęca:

Jeżeli posiadasz szczególne uprawnienia do świadczeń, a nie są one respektowane, powinnaś zwrócić się do kierownictwa placówki lub oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mailowo, pisemnie, ustnie czy telefonicznie. Wszytsko jedno. Walczmy o swoje. Na co powoływać się?

 1. art. 47 c Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793)
 2. art. 4 ust. 1 i 2, art. 8 ust. 1 pkt 4 Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1860).

Gdzie jeszcze?

Standartem Poczty Polskiej jest obsługiwanie kobiet w widocznej ciąży oraz osób z małymi dziećmi poza kolejnością. Wystarczy mieć odwagę pokazać się. Miejmy kobitki tą odwagę 🙂

Podstawa prawna:

 1. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 r. (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) tj. z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1793)
 2. Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” z 4 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1860).

Katarzyna/matka prawnik

Designed by Freepik

 

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Marta
Gość

Poczta Polska? Śmieszne jestem w 34 tygodniu i Panie z poczty zawsze udają że mnie nie widzą kiedy stoję w kolejce

matkaprawnik
Gość

Marta napisz mi na priv jaki to oddział i gdzie a ja z przyjemnością Panie poinformuje o ich własnych zasadach

Natalia
Gość

Ja mam to samo, poczta nigdy mnie nie zauważa, a ciąża jest już mocno widoczna, 29tc..UP Poznań 38, ul. Grochowska 79,60-350 Poznań; UP Poznań 45, ul. Piotra Ściegiennego 50, 60-130 Poznań.

Marta
Gość

Poczta Poznań ul. 28 czerwca 1956 r nr 309

Katarzyna
Gość

Bielsko-Biała ….. w 4 byłam oddziałach i nigdzie nie było taryfy ulgowej. Raz mnie starszy pan przepuścił w 40 tc.

Magda
Gość

To i ja się przyłącze, na poczcie w Centrum Skorosze w Warszawie przy alejach Jerozolimskich/Składkowskiego też nigdy nie widzą kobiety w ciąży. Z resztą z dziećmi (dwójka) zawsze stoję w kolejce. W ciąży (z trzecim dzieckiem), jak już nie mogę wystac, to się wciskam trochę… ale to jest upokarzajace:/

ina
Gość

Skalna UP22 łódź – ostatnio stałam w długiej kolejce nie mówiąc że któryś ra z tym samym bo Pani z poczty nie mogła nadac, nie zaproponwano mi podejścia bez kolejki, taki przepis też ngdzie nie wisi

ANETA
Gość

u mnie to samo

ANETA
Gość

I jeszcze jedno w tamtym tyg byłam zapisać się do endokrynologa bo jestem pod stałym leczeniem i termin ustalono mi na 16 czerwca czyli grubo ponad 2 tyg a nie 7 dni – oczywiście Pani skserowała moja kartę ciąży.

matkaprawnik
Gość

Powinna Ci wyznaczyć datę o wiele wczesniej.

ANETA
Gość

i jeszcze jedno wczoraj miałam okazje rejestrować się jeszcze do alergologa oczywiście wizyta kontrolna z racji tego ze w ciąży jestem i taka sytuacja Pani w rejestracji wie że musi mnie zapisać w ciągu 7 dni na wizytę ale nie do mojego lekarza prowadzącego do tej pory moja chorobę tylko bo innego lekarza u którego było więcej miejsc …. porażka no chyba że pójdę i zapytam lekarza poproszę o wizytę ……..

Mariola
Gość

2 lata temu wydrukowałam „numerek” na Poczcie i cierpliwie czekałam na swoją kolej. Gdy wyświetlił się podniosłam się z krzesła, a byłam lekko spowolniała ze względu na 38tydzień ciąży, i podążyłam w stronę kasy. Kobieta ok 50tki była szybsza i dosłownie zastąpiła mi drogę mówiąc, że jest pierwsza. Pani z kasy w ogóle nie zareagowała! Ani na to, że tamta kobieta nie miała „numerka” ani na to, że byłam w zaawansowanej ciąży!!! I miała w nosie moje argumenty.

Anna
Gość

Prawo prawem a zycie sobie…wszedzie chca zaswiadczenie o ciazy karta ciazy niczego nie dowodzi ten kraj poprostu byl,jest i bedzie smieszny do endokrynologa Pani chciala mnie zarejestrować na sierpień…dzwoniłam i bylam osobiście w kwietniu dopiero z zaswiadczeniem i podaniem kruczkow prawnych dostalam termin w miare blisko bo za 2 tygodnie….smiech

Joanna
Gość

Nie wahajmy! Proszę poprawić, bo razi 🙂

matkaprawnik
Gość

Dziękuje ! ?

Karolina
Gość
Rejestrując się do nefrologa spotkałam się z uprzejmą obsługą w rejestracji i wręcz zadowoleniem rejestratorki, że wyznaczyła mi krótki termin- za 6 dni- najwyraźniej zna nowe przepisy, ale niestety u okulisty już było wręcz niemiło,włącznie z tym że kobieta chciała mi zabrać zaświadczenie o ciąży, jak powiedziałam że jest moje, a nie dla przychodni, kazała zapłacić 0,75zl za ksero. Powiedziałam że na skierowaniu jest napisane o ciąży i jej wieku i jest to wystarczajace, a zaświadczenie jest moje, a jeśli Pani uznała że kopia jest niezbędna to niech sama skopiuje, bo ja nie mam przecież obowiązku nosić gotówki i wykonywać… Czytaj więcej »
Kasia
Gość

Zawsze w aptece farmaceuci udają, że mnie nie widzą w ciąży. Chodzi mi o apteke „LUX” w Tychach przy ul. Jana Pawła II 10.

Anna
Gość

Jestem w 39 tygodniu ciąży, od pierwszego miesiąca jestem pod kontrolą endokrynologa. Wizyty mam min raz na 2miesiace i zawsze prywatnie. Kiedy tydzień temu zapytałam o termin na NFZ Pani poinformowała mnie, że zapisy na PRZYSZŁY ROK będą się odbywać w sierpniu. Znowu musiałam zapisać się prywatnie (każda wizyta to 120zl…) Jedyny plus z wizyty – zostałam obsluzona poza kolejką.
Prawo prawem, przepisy przepisami, a na kobietę w ciąży w tym kraju i tak patrzy się jak na człowieka, który tylko chce wymusić gdzieś pierwszeństwo.

matkaprawnik
Gość

Aniu a czy upomniałaś się o wizytę w ciagu 7 dni?

Anna
Gość

Niestety nie. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że jest taka ustawa. I sądzę, że Pani w rejestracji też.

Grzegorz
Gość

Nawet najlepsze prawo nie pomoże kiedy ludzie mają innych w dupie. Wczoraj np. jednej Pani nie chciało się poczekać aż moja żona w 39 tyg ciąży wysiądzie. Musiała się wepchnąć żeby sobie zająć miejsce w autobusie, kóry miał całe mnóstwo wolnych miejsc. I to ciężarna musiała jej ustępować aby przypadkiem nie zarwać szturchnięcia w brzuch. Kultura osobista Polaków woła o pomstę do nieba.

Katarzyna
Gość

Pani Katarzyno, może mi Pani wskazać konkretny paragraf odnoszący się do ciężarnych na poczcie i obsługi poza kolejnością?

matkaprawnik
Gość

Pani Kasiu, nie wynika to z żadnego przepisu. Są to ich wewnętrzne standardy obsługi klienta – procedury powinno być dostępne u Naczelnika poczty. Poczta Polska twierdzi, że dotyczą każdej ich placówki i filii. Wysłałam zapytanie w tej sprawie bo wiem, że jest wiele miejsc gdzie delikatnie mówiąc nikt z pracowników poczty o tym nie słyszał. Jak będę miała odpowiedz – opublikuję ją tutaj i ma fb

Joasia
Gość

A co z rejestracją do ginekologa? Z jednej strony według ustawy za życiem termin wizyty powinien zostać wyznaczony do 7 dni, a z drugiej w wielu przychodniach ginekologicznych ciężarne stanowią grubo ponad 90% wszystkich pacjentek i w takiej sytuacji wszystkie mają prawo upomnieć się o wizytę poza kolejką, którą same tworzą. Jak to rozwiązać w takich miejscach?

Andżelika
Gość

Jestem alergiczka w 25 tyg ciazy i do jakiego aletgologa bym nie dzwonila nigdzid w ciagu 7 dni nie przyjma, albo nie maja miejsc albo tlumacza ze w ciagu 7 dni to jedynie ginekolog a nie inny lekarz wiec coz musze isc prywatnie na wizyte i zaplacic ponad 100 zl tylko za recepte na tabletki ktore moge brac i czekac ponad 2 tyg jeszcze na wizyte

Katarzyna
Gość

Jestem w 30 tygodniu ciąży, mam skierowanie do endokrynologa zaznaczone jako pilne, za kilka dni skoncza sie leki na niedoczynnosc tarczycy, ktore obowiazkowo musze przyjmowac, jednak w kazdej przychodni do ktorej dzwonilam nie ma miejsc, najblizszy termin 12.10.2017 – czyli termin porodu, mimo ze powolywalam sie na ustawe to nawet na infolinii wojewodzkiego oddzialu NFZ pani byla zaskoczona ze taka jest ustawa i ze nic nie moze zrobic, jesli placowka nie chce przyjac kobiete w ciazy. Przyjmowanie lekow jest konieczne dla zycia i zdrowia dziecka, co w takiej sytuacji moge zrobic?