Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim.
Przepisy.
Zgodnie z Kodeksem Pracy jeśli pracownica chce iść na urlop wypoczynkowy bezpośrednio po macierzyńskim i/lub rodzicielskim – pracodawca nie może jej tego odmówić:
Art. 163 [Planowanie urlopów] § 3 Kodeksu Pracy:
Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Możliwe problemy.
Zdarza się, że pracodawca ma inne plany niż młoda mama i powołuje się na tzw. szczególne potrzeby pracodawcy czy przepisy dotyczące planu urlopów tym samym wymuszając skrócenie tego urlopu czy wzięcie go proporcjonalnie w stosunku do roku. Ugruntowane orzecznictwo w tym zakresie nie pozostawia wątpliwości, iż jest to działanie bezprawne:
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 19 listopada 2003 r. sygnatura: I PK 18/03: Do rozpoczęcia urlopu na podstawie art. 163 § 3 KP wystarczy złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż „udzielając” urlopu niezależnie od planu urlopów.
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 20 sierpnia 2001 r. sygnatura: I PKN 590/00: Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
O jaki urlop chodzi?
Nie ma przeszkód, żebyś zawnioskowała o cały zaległy urlop oraz cały przysługujący Ci bieżący urlop wypoczynkowy. Wyżej przywołany przepis dotyczy też sytuacji, w której (dotyczy również taty dziecka) wracasz z urlopu rodzicielskiego.
Warto też zwrócić uwagę na zachowanie zasady bezpośredniości. Jeśli planujesz wykorzystać tzw. dwa dni opieki nad dzieckiem (więcej informacji TUTAJ), najkorzystniej odłożyć je koniec urlopu wypoczynkowego mając na względzie tą zasadę.
Zachęcam do bezpłatnego pobrania wzoru wniosku – wniosek-o-urlop-wypoczynkowy w trybie 163 p. 3 kp.
Powodzenia!
Katarzyna Łodygowska matka prawnik
zdjęcie:
Designed by Freepik
U mnie na szczęście nie było z tym problemu, moim zdaniem zawsze najlepiej wcześniej dogadać się z kadrami jak to ma wyglądać.
Ja mam odwrotny problem i zapytam, czy pracodawca może mnie zmusić do wykorzystania całego zaległego urlopu bezpośrednio po urlopie rodzicielskim? Ten kończy mi się 31.12 i chciałabym wykorzystać urlop za rok 2020 (zostało mi kilka dni), ale za rok 2021 tylko częściowo. Resztę chciałam rozłożyć w czasie, do września, jak mówi ustawa.
Będę wdzięczna za odpowiedź, po czyjej stronie jest racja.
Pozdrawiam serdecznie.
A czy art. 163 par.3 obowiązuje jeśli bezpośrednio po macierzyńskim zawnioskowałam o urlop wypoczynkowy (wyłącznie na urlop zaległy), ale pod koniec tego urlopu zdecydowałam że chciałabym jednak być dłużej z dzieckiem i chciałabym wypisać wniosek o urlop wypoczynkowy (tym razem z roku bieżącego)?
Pani Mecenas. Czy wracając do pracy po urlopie rodzicielskim, w 1-szym dniu powrotu do pracy mogę otrzymać wypowiedzenie umowy o pracę np. z powodu likwidacji stanowiska, jeśli nie złożyłam wcześniej wniosku o urlop wypoczynkowy, wychowawczy ani obniżenie wymiaru etatu?
Planuję 1-do dnia zanieść osobiście wniosek urlopowy.
Nie mam skierowania na badania wstępne.
Witam, mam sytuacje w ktorej konczy mi sie umowa na czas określony 1,5 mca po powrocie z urlopu macierzynskiego ( i rodzicielskiego) dodatkowo mam do wykorzystania ponad 40 dni urlopu zaleglego. Czy mam prawo odmowic wykorzystania go ? By moc wplynac na to, ze zorganizuja dla mnie stanowisko pracy i zwieksza sie szanse na przedlużenie umowy. W innym przypadku konczy sie umowa, ide na urlop wypoczynkowy do konca umowy i dostaje ekwiwalent za pozostale dni niewykorzystanego urlopu i nie mam pracy ( na ten moment nie ma wakatow ). Prosze o informacje na co sie powolac, co moge zrobic.Dziekuje.
Dzień dobry, mam pytanie czy pracodawca może zwolnić mnie na urlopie wypoczynkowym bezpośrednio po macierzyńskim jeśli złożyłam wniosek o urlop dłuższy niż 3 miesiące? Koleżankę tak zwolniono bo podobno jest to wyjątek od przepisu, który zabrania zwolnień na urlopie wypoczynkowym. Bardzo dziękuje za Pani bloga! Pozdrawiam!
Jak to jest z tą ochroną przed zwolnieniem podczas wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca ma prawo mnie zwolnić podczas wykorzystywania zaległego urlopu? Czy żeby być chronioną przed zwolnieniem muszę złożyć wniosek o redukcję etatu na 21 dni przed zakończeniem urlopu rodzicielskiego?
Kończy mi się macierzyński + zaległy wypoczynkowy, chcę przejść na 1/2 etatu. Czy bardziej opłaca mi się wybrać cały urlop z 2020 na pełnej pensji i dopiero wtedy obniżyć etat? Na tę chwilę rozumiem, że dzień urlopu = dzień urlopu niezależnie od wymiaru etatu, czyli jak nie wybiorę urlopu na pełnym etacie to potem będzie tyle samo dni, tylko za pół pensji. Będę wdzięczna za pomoc!
Ja mam odwrotny problem i zapytam, czy pracodawca może mnie zmusić do wykorzystania całego zaległego urlopu bezpośrednio po urlopie rodzicielskim? Ten kończy mi się 31.12 i chciałabym wykorzystać urlop za rok 2020 (zostało mi kilka dni), ale za rok 2021 tylko częściowo. Resztę chciałam rozłożyć w czasie, do września, jak mówi ustawa.
Będę wdzięczna za odpowiedź, po czyjej stronie jest racja.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Koncze urlop macierzyński 1 grudnia 2021. Od 2. grudnia do konca roku bede oficjalnie na urlopie wypoczynkowym. Jest opcja że inny podmiot bedzie chciał mnie zatrudnić 20. grudnia. Czy istnieja jakies formalne przeszkody w tym aby przerwac urlop 19. grudnia i rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą za porozumieniem stron?
Witam, a jak wygląda kwestia odbioru dni wolnych za święta w soboty? W 2020 mamy dwa takie święta: 15.08 oraz 26.12. Mój urlop rodzicielski kończy się 30 lipca 2020, chciałabym po nim odebrać zaległy urlop – 50 dni a później przejść na urlop wychowawczy. Czy po odebraniu urlopu przysługuje mi prawo do odebrania dni wolnych za święta w soboty? Pracodawca wyznaczył termin odbioru dla całej firmy na 12.06 (gdy jeszcze byłam na urlopie rodzicielskim) oraz na 24.12 (gdy będę już na urlopie wychowawczym). Pozdrawiam serdecznie.
Witam serdecznie! Bardzo proszę o informację czy nic się nie zmieniło w kwestiach poruszanych w artykule. Pracodawca odmawia udzielenia mi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim /rodzicielskim. Czy ma do tego prawo? Pozdrawiam
Miałam tak samo pracodawca kazał mi zrobić badania w pierwszym dniu po urlopie rodzicielskim tym samym przesunął mi sam urlop który ja wyznaczyłem i pat bo nic nie można zrobić pip rozłożył ręce,.. takie u nas przepusy
Witam, Przebywałam na urlopie macierzyńskim do 13.08.2021. Od 14.08 do 26.09.2021 zawnioskowałam o urlop zaległy za 2019 i 2020 rok w ilości 30 dni roboczych. Nie wnioskowałam od razu o urlop bieżący za rok 2021. Uznałam, że później być może będę składała wniosek o urlop wychowawczy. W dniu 31.08.2021 mój pracodawca wysłał mi wypowiedzenie umowy o pracę z okresem 3 miesięcznym, jako powód likwidacja stanowiska pracy. Dodam, że zauważam tu 4 nieprawidłowości: 1) Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim to okres ochrony dla mnie jako kontynuacja opieki nad dzieckiem i usprawiedliwiona nieobecność w pracy, nie może w tym czasie mnie zwolnić (wiadomo z dwoma wyjątkami likwidacja/ upadłość zakładu pracy oraz zwolnienie dyscyplinarne). 2) Pracodawca nie skierował mnie na badania okresowe, wcześniej przed urlopem macierzyńskim przebywałam na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. 3) Data pisma to 31.08.2021 i tego dnia było wysłane do mnie pocztą za potwierdzeniem odbioru, lecz ja je podpisałam u listonosza w dniu 1.09.2021, a pracodawca już w tym piśmie liczy bieg 3 miesięcznego wypowiedzenia od 1.09 do 30.11.2021, a nie od 1.10.2021 do 31.12.2021. Zatem podpis złożony w dniu 1 września powoduje, że wypowiedzenie powininno 1 być od 1 października. Pomimo, że jest ono niezgodne z prawem to niestety skuteczne, stąd będę odwołuję się do sądu pracy. 4) Na dole wypowiedzenia nie ma klauzuli z pouczeniem mnie o możliwości odwołania się od tego wypowiedzenia do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia dostarczenia pisma. W załączeniu zdjęcie wniosku o urlop wypoczynkowy i wypowiedzenia które otrzymałam poczta w dniu 1.09.2021.
Witam,
czy jeżeli urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym kończy mi się w piątek a chciałabym wziąć potem 2 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem od poniedziałku nowego tygodnia to czy w weekend między tymi dwoma dniami pracodawca może mnie zwolnić ?
A co w sytuacji jeśli pracodawca nie udzielił mi żadnej odpowiedzi na wniosek o urlop ? U nas w firmie wnioski o urlop przesyła się mailowo . Tak tez zrobiłam . Wniosek poszedł do niego i dw głównej kadrowej . Od tygodnia cisza. Wysłałam maila do kadrowej . Powiedziała ze dyrektor sprawdzał ile mam urlopu i tyle . Po kilu dniach ponowil prośbę i nadal nic. Do rozpoczęcia urlopu został tydzień . Nie wiem co robic
Witam, Pani Doroto, nie określiła Pani o jaki urlop konkretnie chodzi. Niemniej jednak jeśli chodzi o np. urlop wypoczynkowy to przepisy prawa pracy nie zawierają uregulowań dotyczących sposobu wnioskowania przez pracownika o urlop wypoczynkowy, a także kwestii potwierdzania udzielenia tego urlopu przez pracodawcę. Mogą one zostać uregulowane w przepisach zakładowych albo wewnętrznym zarządzeniem. Należy jednak mieć na uwadze, że pracownik nie może rozpocząć korzystania z urlopu wypoczynkowego bez wyraźnej zgody pracodawcy.
W pytaniu nie wskazała Pani, czy w zakładzie pracy obowiązują konkretne uregulowania mogące stanowić podstawę do rozpoczęcia korzystania z urlopu bez konieczności składania wniosku w tej sprawie. Ze względu na brak uregulowań ustawowych nie można jednoznacznie wskazać terminu, w którym pracodawca jest zobowiązany udzielić zgody na rozpoczęcie przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Trzeba przy tym jednak zauważyć, że przetrzymywanie wniosków może doprowadzić do powstania zaległości urlopowych, za które, co do zasady, odpowiada pracodawca.
Proponuję ponownie spróbować się skontaktować się z pracodawcą (np.telefonicznie plus potwierdzenie mail’em) i uzyskać jednoznaczne stanowisko.
Serdecznie dziękuję!
nie ma za co 🙂
Witam,
czy wracając teraz w lutym z urlopu macierzyńskiego mogę wykorzystać cały zaległy i cały bieżący z 2019 urlop? Czy bieżącego urlopu przysługuje mi całe 26 dni ? mimo że planuje zaraz po wypoczynkowym uciec na wychowawczy.
Witam serdecznie,nie ma przeszkód, żebyś zawnioskowała o cały zaległy urlop oraz cały przysługujący Ci bieżący urlop wypoczynkowy.
Art. 163 [Planowanie urlopów] § 3 Kodeksu Pracy:
Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Pozdrawiam
Właśnie mi się kończy mi się urlop macierzyńsko rodzicielski i złożyłam wniosek do pracodawcy o urlop wypoczynkowy za zaległy rok oraz bieżący. Pracodawca nie wyraził zgody na cały urlop za bieżący nrok, tylko wyliczył mi go proporcjonalnie. Czy pracodawca ma racje?
Droga Pani Magdaleno, pracodawca nie miał racji. Z początkiem każdego roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do całego przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Proporcjonalność byłaby uzasadniona w przypadku umowy na czas określony, w sytuacji gdyby kończyła się ona w trakcie roku stosownie do przepracowanego czasu w danym roku.Pozdrawiam serdecznie.
Witam, pytanie było już kilka razy zadawane, ale pozwolę sobie zadać je ponownie gdyż w dniu dzisiejszym otrzymałam taką informację od kadr:
„Zgodnie z najnowszym orzecznictwem abyś bezpośrednio po urlopie rodzicielskim mogła wykorzystać urlop wypoczynkowy musisz mieć badania lekarskie wykonane przez lekarza medycyny pracy”
Czy zatem coś się zmieniło? Bo z tego by wynikało że badania mam zrobić podczas urlopu rodzicielskiego. Czy taka sytuacja jakiś sposób daje pracodawcy możliwość zwolnienia mnie podczas urlopu wypoczynkowego?
Dziękuję za odpowiedź.
Pani Kasiu, jeśli ma Pani możliwość dopytania pracodawcy o jakie najnowsze orzecznictwo chodzi to należąłoby to zrobić. Moja wiedza ogranicza się w tej kwestii do tego utrwalonego poglądu:
Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
z dnia 9 marca 2011 r.
II PK 240/10
Teza
Z art. 229 § 2 KP nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownicę rozpoczynającą urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 KP) wykorzystanym bezpośrednio po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.
Właśnie się dowiedziałam. Chodzi o wyrok Sądu Najwyższego z 26 października 2016 r. (sygn. akt III PK 9/16)
„W rezultacie Sąd Najwyższy konkludował, że nie ma podstaw, aby udzielić urlopu wypoczynkowego w sytuacji opisanej w art. 163 § 3 k.p., jeśli istnieje niepewność co do zdolności pracownika do pracy.” SN postawił tu warunek o niepewności co do zdolności pracownika do pracy. Po przemyśleniu tego dochodzę do wniosku, że ma to pewne uzasadnienie – niezdolność do pracy wyłącza możliwość korzystania z urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z czym udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest niedopuszczalne, także wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę. Na pewno zgodnie z tym poglądem – nie udzielenie urlopu w trybie art. 163 par. 3 kp będzie wyjątkiem od reguły – i moim zdaniem pracodawca powinien odmowę uzasadnić pisemnie.
Wielkie dzięki za podesłanie. Minusem takiej wykładki – i tu SN najwyższy milczy jest to, że pracownik musiałby wykonać siłą rzeczy badania w trakcie albo swojego urlopu rodzicielskiego albo już w trakcie urlopu wypoczynkowego jeśli zostanie dopuszczony do pracy. Także – wyjątek od reguły, uporządkowanie tego ale na pewno nie mówimy tu o nowej linii orzeczniczej jak to napisał Pani pracodawca.
Witam. W lutym 2017 zaszłam w ciążę i od samego początku do rozwiązania przebywałam na L4 w związku z zagrożeniem dla mnie i dziecka. W październiku płynnie przeszłam na urlop macierzyński i rodzicielski, który nadal trwa. W październiku tego roku nastąpi powrót do pracy i tutaj chciałabym zaczerpnąć informacji bo sytuacja w firmie jest napięta więc powrót chciałabym odroczyć maksymalnie. Czy za 2017 mimo długiego pobytu za L4 przysługuje mi urlop ? I czy za okres urlopów macierzyński i rodzicielski też należy się urlop wypoczynkowy ? Muszę wysłać we wrześniu pisma a nie wiem co mi przysługuje niestety nie mogę liczyć na pomoc księgowej. Jak wyliczyć ilości dni ? Za 2017 i za 2018.
Pani Anno, nie wiem jaki wymiar Pani przysługuje, na to składa się kilka czynników. Na pewno za czas urlopów i zwolnien nalicza się Pani urlopnwypoczynkowy. Powodzenia !
Chciałabym zapytać na ile wcześniej muszę poinformować pracodawcę o chceci wybrania urlopy wypoczynkowego po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy gdzieś to jest określone że np 21 dni przed powrotem czy mogę to zrobić np na 12 dni przed powrotem?
Pani Aniu, nie ma terminu na złożenie wniosku o udzielenie tego urlopu. Wystarczy, że zrobi to Pani odpowiednio wcześniej. Powodzenia!
Witam,
11 Maja kończy mi się macierzynski i pracodawca poinformował mnie, ze mam 60 dni urlopu do wykorzystania. Czy dostane za ten okres pieniadze od pracodawcy jak wyplate? Prosze o informację.
Pani Kamilo, tak za okres urlopu wypoczynkowego należy się tzw. wynagrodzenie urlopowe. pozdrowienia!
Witam mam takie pytanie czy mogę wybrać zaległy urlop za 2017 r po zasiłku macierzyńskim po 20 tyg jeśli prosze napisać jaki to jest paragraf w kodeksie pracy
Pani Magdaleno, jeśli jest Pani na samym zasiłku macierzyńskim to urlop wypoczynkowy Pani nie przysługuje. Natomiast jeśli jest Pani na urlopie macierzyńskim i po tych 20 tygodniach chce Pani wykorzystać urlop wypoczynkowy to w art ma Pani wskazany przepis na który może Pani powoływać się. powodzenia 🙂
Dzień dobry, kończy mi się urlop macierzyński, chciałabym wykorzystać urlop wypoczynkowy zaległy za 2016 i 2017 rok, po wykorzystaniu tego urlopu jestem zmuszona iść na pare miesięcy wychowawczego.Czy po skończonym urlopie wychowawczym mogę iść na 3/ 4 etatu by nie stracić ochrony rzed zwolnieniem? Kiedy wówczas złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, wychowawczy i obniżający etat? Razem? Czy pracodawca może mnie zwolnić?
Pani Gosiu, tak może Pani wykorzystać prawo do obniżenia wymiaru etatu. Wniosek należy złożyć na minimum 21 dni przed rozpoczęciem pracy w obnizonym wymiarze. Ta ochrona nie obowiązuje w sytuacji w której mamy do czynienia z likwidacją stanowiska pracy w ramach ustawy o zwolnieniach grupowych (firma powyżej 20 pracowników). Powodzenia!
Dzień dobry, mam pytanie: czy możliwe jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim, ale przed rodzicielskim?
Tak. pozdrowienia!
Mam pytanie odnośnie niewykorzystanego urlopu i jego ewentualnego przedawnienia. W 2014 byłam na zwolnieniu ciążowym, potem macieżyński i wychowawczy. W styczniu 2017 przeszłam w wychowawczego na zwolnienie ciążowe. W czerwcu br kończy mi się urlop macierzyński. Od 2014 nie korzystam z urlopu wypoczynkowego, czy urlop wypoczynkowy uległ przedawnieniu? Ile dni urlopu mi się należy (10 lat pracy)?
Pani Sandro, o urlop z jakiego roku Pani pyta? Jeśli o ten z 2014 – uległby przedawnieniu z końcem września 2018r. natomiast po drodze miała Pani wychowawczy – więc proszę doliczyć ten okres. pozdrowienia
Jeżeli urlop przedawnia się po 3 latach, to dlaczego tutaj w tej sytuacji (jestem w podobnej sytuacji) zaległy urlop z 2014 ulega przedawnieniu dopiero z końcem września 2018. Dziękuję za odpowiedź.
Pani Natalo, bo ten termin liczymy od roku następnego. roszczenie za niewykorzystany urlop wygasa 1 pazdziernika trzy lata po tym jak stał się wymgalny – a ta data to rok pózniej.
Witam, po skróconym urlopie macierzyńskim chciałabym skorzystać z zaległego urlopu oraz z bieżącego i dwóch dni opieki nad dzieckiem zdrowym do 14 lat. Pracodawca każe wykonać mi badanie. Czy dzień wykonania badania jest usprawiedliwioną nieobecnością? Czy mogę wykorzystać dni urlopu bieżącego tylko proporcjonalnie do dnia powrotu do pracy tj. 7 dni czy mogę wykorzystać od razu 26 dni (pracodawca nie wyraża zgody)?
Pani Gosiu, jak we wpisie – pracodawca nie może Pani odmówić tego urlopu. Badania wykonujemy co do zasady przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych w dniu i w godzinach pracy (pierwszego dnia pracy). Są od tego odstępstwa ale musi to miec uzasadnienie. Pracodawca nie może od Pani oczekiwać, że wykona Pani badania podczas urlopu wypoczynkowego. Powodzenia!
Witam, a co w przypadku gdy aktualnie jestem w ciąży, skończył mi się urlop macierzyński 3 lutego, przebywam teraz na zaległym urlopie wypoczynkowym do początku kwietnia i chciałabym przejść na L4 że względu na moje źle samopoczucie? Czy mogę przerwać urlop wypoczynkowy zwolnieniem lekarskim? A kolejne pytanie jest takie czy mój pracodawca ma prawo dać mi wypowiedzenie w aktualnej sytuacji? Mam umowę o pracę na czas nieokreślony, a pracodawca ostatnio powiedział mi że zastanawia się nad wręczeniem mi wypowiedzenia. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Pani Paulino, może Pani przerwać urlop wypoczynkowy zwolnieniem na siebie. Co do zasady na L4 pracodawca nie może wypowiedzieć Pani umowy. Pozdrowienia!
Jak jest prawnie lub zwyczajowo przyjęte w sytuacji, gdy: po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wracam do pracy, ale po jakimś czasie decyduję się jednak na urlop wychowawczy. Kiedy powinnam o tym poinformować pracodawcę? Jeśli dobrze rozumiem przepisy, to „odpowiednio wcześniej”? Czy może się zdarzyć, że pracodawca uzna, że zbyt późno wpłynął mój wniosek i nie udzieli mi urlopu? Albo zostanie on przesunięty na kolejny termin, o którym zdecyduje pracodawca? Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Czy dobrze rozumiem że nie muszę mieć zdolności do pracy przed urlopem wypoczynkowym? Mam wyznaczony ośrodek medycyny pracy- lekarz nie przyjeżdża na badania do zakładu pracy.
Gdyby zdolność była konieczna przed urlopem wypoczynkowym musiałabym poświęcić dzień urlopu macierzyńskiego/wychowawczego w tym celu. Czy to byłoby zgodne z przepisami?
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc.
Pani Dominiko, przed urlopem – nie. powodzenia!
Witam!
Bardzo proszę o pomoc.
Czy chcąc wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy bezpośrednio po rocznym urlopie macierzyńskim/rodzicielskim muszę wcześniej dostarczyć badania z medycyny pracy tzw zdolność do pracy ? (Przed porodem byłam na l4 ponad 30 dni).
Kiedy mam wykonać te badania (czy w trakcie urlopu mac/rodz) i czy na własny koszt?
Czy mogę przejść na zaległy urlop wypoczynkowy bez zdolności do pracy?
Pracodawca wyznaczając mi datę zakończenia urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego nakazał na ten dzień mieć już zdolność do pracy wykonaną we własnym zakresie.
Z góry dziękuję za nieocenioną pomoc.
Pani Dominiko, badanie powinno wykonać się w miarę możliwości przed przystąpieniem do obowiązków służbowych – jeśli to możliwe w godzinach pracy. Ustawodawca dopuszcza tutaj sytuację, w której np ze względów organizacyjnych jest to niemożliwe, bo np. podpisana pomiędzy pracodawcą a podmiotem świadczącym usługi z zakresu medycyny pracy posiada zapis, iż to lekarz przyjeżdża do pracodawcy na badania – wtedy pracownik będzie musiał dostosować się do wyznaczonego terminu – oczywiście, też w miarę możliwości. Za badania zawsze płaci pracodawca i nie wykonuje się ich przed urlopem wypoczynkowym (ewentualnie ze względu co napisałam wcześniej – na urlopie) ale przed przystąpieniem do pracy. Badania wykonujemy na podstawie pisemnego skierowania na badania – tam może być wskazana jednostka do której powinna się Pani zgłosić. powodzenia!
Mam pytanie. Urlop wychowawczy jest bezpłatny, zakładając że po 2 miesiącach trwania tego urlopu go wycofam i przejdę na L4 związane z ciążą to jak ten bezpłatny urlop wpłynie na podstawę wynagrodzenia, które będę otrzymywać na L4 i później podczas urlopu macierzyńskiego
Pani Weroniko, nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie – mam za mało danych między innymi dotyczących Pani sytuacji zawodowej, terminu pobierania ostatniego zasiłku. Jeśli będzie Pani zainteresowana indywidualną poradą – służę pomocą – są sytuacje w których mamom zależy na utrzymaniu poprzedniej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego jak i macierzyńskiego – i jest to zrobienia pomimo, że mija np. rok od zakończenia poprzedniego urlopu macierzyńskiego w innych sytuacjach kobietom zależy, aby podstawa naliczała się na nowo. Pozdrowienia!
https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/
Ile dni urlopu wypoczynkowego mam do wykorzystania jeśli:
urlop wych. Na pierwsze dziecko od 25.02.2012 do 24.11.2013 przerwałam dając pracodawcy L4 Na drugą ciążę od 25.11.2013 do 16.06. 2014. Potem urlop macierzyński od 17.06.2014 do 16.06.2015. I urlop wych. Od 17.06.2015 do 16. 06. 2018.
Niedługo urlop wych. kończy się i chciałabym się dowiedzieć czy mogę wystąpić po ekwiwalent za zaległy urlop jeśli nie chcę podjąć pracy? I ile dni mi się należy?
Pani Ewo, nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie gdyż nie znam np. Pani staży pracy a tym samy wymiaru. Co do zasady to pracodawca powinien Pani udzielić takie informacji na Pani prośbę. powodzenia!
Co z zaległym urlopem, jeśli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego zakład pracy przestał istnieć, a w jego miejsce powstał nowy z tą samą osobą prowadząca, pracownikami i miejscem? Mam prawo do zaległego urlopu?
Pani Kamilo, wszystko zależy od tego czy nastąpiła likwidacja czy przejęcie zakładu pracy. Jeśli nastąpiło przejęcie – tak „nowy” pracodawca wstępuje niejako w starego i ma Pani prawo do zaległego urlopu na tych samych zasadach co u „poprzedniego”. Natomiast jeśli nastąpiła likwidacja – roszczenie o wypłatę ekwiwalentu powinna Pani zgłosić do podmiotu odpowiedzialnego za likwidację. pozdrowienia!
Czy pomimo tego, że w art. 163 KP jest napisane tylko o urlopie macierzyńskim, zgodę na urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim także musi wyrazić pracodawca?
Panie Szymonie, tzn rozumiem, że chodziło Panu o brak takiej zgody rownież po rodzicielskim? Proszę sięgnąć do art. 182 ze znaczkiem 1g kodeksu pracy – do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio przepis art. 163 par. 3 kp. Pozdrowienia !
W 2015 r zaszlam w ciaze, z racji zawodu L4 i potem roczny macierzynski, w trakcie druga ciaza, po skonczonym 4 dni urlopu i L4 ciaza zagrozona. Macierzyski trwa. Czy jesli nie moglam wykorzystac urlipu z 2014 r z racji L4 to tez sie przedawnia? A jesli nie chce wracac do pracy( zmiana miejsca zamieszkania) to co z ttm urlopem? Ekwiwalent? Czy tez przepada?
Pani Aniu, tak ten z 2014r. przedawnił się, ale nie ma przeszkód, żeby pracodawca go udzielił jeśli tylko wyrazi taką wolę. Ekwiwalent co do zasady przysługuje, jeśli nie ma możliwości odebrania go w naturze. powodzenia!
Witam. Urlop macierzynski kończy mi się 16 marca. Potem składam wniosek i idę na zalegly urlop wypoczynkowy za 2016 i 2017 r. Urlop ten kończy się z dniem ostatniego maja. Potem chcialabym iść na urlop wychowawczy. I tu moje pytanie. Co bardziej jest z korzyścią dla mnie otoż wiem ze mogę wnioskować teraz jeszcze o urop bieżący cały czyli w moim przypadku 26 dni iza 2018 r i pracodawca musi mi go udzielić. Ale jeżeli nie wykorzystam teraz tego urlopu i po zaleglym urlopie za 2016 i 2017 r pójdę na roczny wychowawczy i wrócę za rok do pracy to czy za rok nadal będę miał te 26 dni urlopu wypoczynkowego za 2018r czy pracodawca pomniejszych mi go przez te miesiące co byłam na wychowawczym.
Pani Ewo, w takiej sytuacji urlop za 2018r. będzie należał się w całości. powodzenia!
Witam,
4 lutego 2018 skończył mi się urlop macierzyński, aktualnie do 14. 02 przebywam na urlopie wypoczynkowym, a od 15. 02 będę miała zwolnienie lekarskie do czasu porodu. Następnie przejde znowu na nowy macierzyński,ponieważ jestem w kolejnej ciąży i mam rodzic w maju. Zaległe urlopy są z lat 2016, 2017. Natomiast w marcu 2019 kończy mi się umowa o pracę, a do maja będę miała urlop macierzyński. Jeżeli pracodawca nie przedłuży mi umowy to co będzie z dwoma ostatnimi miesiącami urlopu macierzyńskiego oraz całym moim zaleglym urlopem? Czy go stracę, czy firma będzie musiała zapłacić ekwiwalent? Jak to jest?
Mam jeszcze pytanie poboczne, mianowicie jeżeli mam troje dzieci, to ile dni urlopu na dziecko przysługuje? Czy to są 2 dni na każde dziecko czy na wszystkie dzieci?
Pozdrawiam serdecznie
Pani Kasiu, dwa dni w roku niezależnie od liczby dzieci. Kiedy umowa kończy się w trakcie urlopu macierzynskiego czy rodzicielskiego – urlop kończy się ale zasiłek jest nadal wypłacany. A ekwiwalent na koniec umowy. https://matkaprawnik.pl/umowa-na-czas-okreslony-a-ciaza/
Powodzenia!
Czy mogłabyś poprawić ostatnie zdanie? Chyba wkradła się literòwka i nie bardzo wiem o co chodzi. A jest dość ważne.
Pani Moniko, proszę zapytać wprost bo wszystko jest w porządku 🙂
Ja również za chwilę wracam do pracy. Chciałabym najpierw-bezpośrednio po urlopie rodzicielskim wykorzystać swój urlop wypoczynkowy (około 30 dni), następnie przejść na 7/8 etatu. Pytanie kiedy dokładnie złożyć wniosek o urlop- również 21 dni wcześniej? Czy podczas składania wniosku i w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracodawca może mnie zwolnić? Czy po zakończeniu urlopu mogę przejść od razu na 7/8 etatu? Wiem, że wniosek 0 7/8 należy złożyć 21 dni przed przyjściem do pracy a co w sytuacji gdy złożę ten wniosek 25 dni? (będąc jeszcze na u. wypoczynkowym) Czy w tym czasie mogę zostać zwolniona? Czy formalnie jeśli zostawię ten wniosek w firmie to to wystarczy czy musi trafić do rąk Prezesa 21 dni przed?
Pani Magdaleno, nie ma terminu na złożenie wniosku o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Należy to zrobić odpowiednio wcześniej. Może Pani razem z wnioskiem o udzielenie urlopu złożyć wniosek o 7/8 żeby mieć z „głowy” Na urlopie wypoczynkowym nie można Pani co do zasady zwolnić, także proszę nie martwić się. Powodzenia!
Czy można złożyć wniosek o urlop wychowawczy np na 2,3 miesiące, w tym czasie starać się o ciąże i np jeśli się uda to zrezygnować i przejść na l4 a jeśli nie to składać kolejny wniosek czy lepiej od razu złożyć np na rok?
można i tak i tak, w wersji pierwszej trzeba będzie tylko pilnować terminów. Powodzenia!
Chętnie przyłączę się do pytania. Urlop wychowawczy jest bezpłatny, zakładając że po 2 miesiącach trwania tego urlopu go wycofam i przejdę na L4 związane z ciążą to jak ten bezpłatny urlop wpłynie na podstawę wynagrodzenia, które będę otrzymywać na L4 i później podczas urlopu macierzyńskiego?
Dzień dobry. Mam do wykorzystania urlop jeszcze z 2014 roku (1 dzień), od 2013 ciągnie się u mnie chorobowe w ciąży – macierzyński- 2015 3 miesiące w pracy – chorobowe w ciąży – macierzyński – i znowu od razu chorobowe ciąży i macierzyński, który kończy się w lutym. Czy jakaś część mojego urlopu ulega przedawnieniu? Od 2015 mam cały niewykorzystany 26 dni. Pozdrawiam
Pani Magdo, urlop z 2014 roku przedawnił się w zeszłym roku. Urlop z 2015r. przedawni się w tym roku z końcem września. Powodzenia!
Witam serdecznie! W jedym z komentarzy pod tym artykułem napisała Pani „Pani Sandro, o urlop z jakiego roku Pani pyta? Jeśli o ten z 2014 – uległby przedawnieniu z końcem września 2018r. (…)”
Czyli kiedy ulega przedawnieniu urlop z 2014r? 01.10.2017 czy 01.10.2018
Pozdrawiam!
Ps. Gratuluję bloga – świetne artykuły a przede wszystkim bardzo pomocne 🙂
Pani Palino, co do zasady 1.10.2018r dziękuję za miłe słówko pod adresem blog 😉
Czy będąc bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wykorzystując niewykorzystany urlop, ale nie będąc jeszcze na urlopie wychowawczym ( bezpłatnym) i dając zwolnienie na kolejną ciążę zachowuję prawo do wypłaty ( wynikającego z zatrudnienia na czas nieokreślony)?
Pani Kamillo, tak jeśli zwolnienie na kolejną ciążę zostanie wystawione w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego – reszta tego urlopu będzie do wykorzystania „później”. Natomiast ja na Pani miejscu wycofałabym złożony wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Na piśmie, na minimum 7 dni przed jego rozpoczęciem. Powodzenia!
Bardzo serdecznie dziękuję!
Czy urlop wypoczynkowy może mi przepaść? Jestem obecnie na urlopie rodzicielskim, który kończę 25.02. Od 26.02 planuję pójść na L4 ciążowe. Termin porodu mam na 1.08.2018. Do wykorzystania mam jeszcze 16 dni urlopu za 2016, 26 dni za 2017 i za 2018 będzie kolejne 26 dni. Czy urlop za 2016 i 2017 może mi przepaść jeśli chciałabym wykorzystać go dopiero po kolejnym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, czyli w 2019 roku?
Pani Wiktorio, jeśli po drodze nie było urlopu wychowawczego to co do zasady urlop wypoczynkowy przedawnia się po trzech latach. Ten za 2016 może przepaść (do decyzji pracodawcy) z końcem września 2020r
Bardzo dziękuję! Kadrowa poinformowała mnie tak jak Pani, jednak zaznaczyła że podobno mają zmienić się w tym roku przepisy dotyczące urlopów i nie może zagwarantować że urlop za 2016 mi nie przepadnie. Czy faktycznie jeśli przepisy uległy by zmianie to prawo „zadziałało by wstecz”?
nie jestem w stanie tego przewidzieć, natomiast nie sądzę, żeby jakiekolwiek przepisy weszły w tym roku
Witam jak to wygląda? Jak mam termin na kwiecień a umowe mam na czas określony do lipca bż. ? Czy przysługuje mi urlop macierzyński? Czy jest szansa na przedłużenie umowy?
Pani Magdo proszę wrzucić tu na blogu w wyszukiwarkę hasło: umowa na czas określony a ciąża, wszystko tam Pani znajdzie. Powodzenia !
Czy pracodawca może nakazać wybranie tego urlopu bezpośrednio po macierzyńskim? Powrót w 2018 roku, urlop zaległy 26 dni z 2017 i 6 dni z 2016 roku. Nie chcę od razu go wykorzystywać, bo mam na razie tymczasową opiekę dla dziecka np przez miesiąc, a za miesiąc nie będę miała jeszcze miejsca w żłobku i wtedy będę potrzebowała wziąć zaległy urlop. Pracodawca twierdzi, że od razu muszę wykorzystać te 6 dni z 2016, bo to najbardziej zaległe, ale nie podaje mi podstawy prawnej. Ja się z tym, nie zgadzam ze względu na art. 166 i 168. Kto ma rację?
Pani Edyto faktycznie taka sytuacja nie jest uregulowana w przepisach. Moim zdaniem pracodawca nie ma prawnych instrumentów, żeby nakazać Pani wybranie urlopu. Na pewno jeśli już Pani wnioskuje o udzielenie urlopu wypoczynkowego – powinien być to ten najstarszy.
Powodzenia!
Dziękuję Pani Kasiu, sprawa w toku 🙂 pracodawca miała inne zdanie, przedstawiłam swoje i nadal się zastanawia.
bardzo chętnie dowiem się co wymyśliła! 🙂
Dam znać 🙂 na razie sama czekam na odpowiedź. A powrót już nie długo.
Jesli chce wykorzystac urlop wypoczynkowy zaraz po macierzynskim to powstaja dwa pytania :
1. Kiedy zglaszam ze chce wrocic na 7/8? Przed końcem macierzynskiego czy prze koncem urlopu wypoczynkowego?
2. Jesli chce wrocic na 7/8 to za urlop wypoczynkowy (zalegly) dostane wynagrodzenie juz obnizone adekwatnie do 7/8 czy w zwiazku z tym ze jest to urlop za zeszly rok bedzie to 100% wynagrodzenia sprzed ciazy…?
Pani Karolino,
ad. 1 i jedna i druga wersja – zależy od Pani
ad. 2 we wniosku o obniżenie wymiaru etatu wskazuje Pani datę rozpoczęcia pracy w obniżonym wymiarze, także za urlop jeszcze wynagrodzenie urlopowe będzie obliczane po staremu Powodzenia!
Czy w trakcie tego urlopu pracodawca może zwolnić pracownicę?
Słyszałam o tym, że jeśli po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim wnioskuje się o zmniejszenie etatu do maksymalnie połowy, to również pracodawca musi się na to zgodzić i nie może zwolnić pracownicy – czy to prawda?
Co do zasady na urlopie wypoczynkowym nie można wręczyć pracownicy wypowiedzenia. Natomiast wniosek o zmniejszenie wymiaru etatu faktycznie powoduje większą ochronę przed zwolnieniem. Więcej piszę o tym tutaj: https://matkaprawnik.pl/uprawnienia-mamy-wracajacej-do-pracy-po-urlopie-macierzynskim/