Rewolucyjne zmiany w prawie pracy dla rodziców

12

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Rewolucyjne zmiany w prawie pracy dla rodziców.

6 czerwca 2018r. Ustawą z dnia 10 maja 2018r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 1076) został dodany § 5–7 do art. 676 i art. 142¹ do kodeksu pracy.

Chcąc ułatwić niektórym rodzicom godzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym, ustawodawca dał rodzicom-pracownikom możliwość zawnioskowania o:

 • telepracę (Rozdział IIB k.p.) więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
 • przerywany system czasu pracy (art. 139 k.p. – rozkład czasu pracy, który który przewiduje przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy),
 • ruchomy rozkład czasu pracy (art. 140¹ k.p.- rozkład czasu pracy, w którym pracownik zobowiązany jest pozostawać do dyspozycji pracodawcy przez umówiony wymiar czasu pracy, np. 8 godzin dziennie, bez sztywno określonych godzin rozpoczynania i kończenia pracy; rozkład taki pozwala pracownikowi rozpoczynać i kończyć pracę w zasadzie o dowolnej porze po upływie umówionej liczby godzin),
 • indywidualny rozkład czasu pracy (art. 142 k.p. – ustala się godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dniach, przerwy w pracy wliczane i niewliczane do czasu pracy oraz terminy dni wolnych od pracy – wszystko w ramach systemu czasu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony).

Więcej o najciekawszych praktykach z zakresu work&family balance realizowanych w Polsce przeczytasz TUTAJ. Znajdziesz tam moje stanowisko na temat elastycznych form zatrudnienia dla rodziców jako możliwość rozwoju firmy i pracownika.

Czy dla wszystkich?

Opisywane przeze mnie zmiany są kolejnym etapem realizacji rządowego programu wsparcia rodziców i ich dzieci w ramach programu „Za życiem”. Pracodawca będzie zobowiązany do uwzględnienia wniosku rodziców-pracowników, którzy:

 • spodziewają się dziecka, w przypadku ciąży powikłanej;
 • posiadają zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. poz. 1860),

oraz dla rodziców-pracowników

 • dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
 • dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 i 1000)

Definicja ciąży powikłanej.

Definicji ciąży powikłanej nie ma. Natomiast można posiłkować się Rozporządzeniem Ministra Zdrowia  z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

Zgodnie z Rozporządzeniem najczęstrzymi powikłaniami ciąży są:

 • nadciśnienie tętnicze u ciężarnej,
 • poród przedwczesny,
 • zwiększone ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu,
 • krwotok położniczy,
 • ciąża bliźniacza.

Nie jest to katalog zamknięty.

Cały tekst Rozporządzenia dostępny TUTAJ.

Prawa na porodówce TUTAJ.

Prawa po stracie dziecka TUTAJ.

Ustawa za życiem.

Rodzice-pracownicy posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. poz. 1860), również mogą wystąpić do pracodawcy o zmianę formy zatrudnienia. Zgodnie z przepisami niezbędne będzie zaświadczenie lekarskie stwierdzające „ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4, stwierdza w zaświadczeniu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.”

Wyżej wymieniony wniosek jest również podstawą do starania się o przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 4 tyś. zł (jak uzyskać świadczenie: TUTAJ).

Odmowa.

Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 1, jeżeli jego uwzględnienie nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

Dla kogo?

O zmiany mogą wnioskować rodzice, którzy pozostają w stosunku pracy i spełniają określone ustawą warunki. Zarówno tata jak i mama dziecka. Rodzice nie muszą pozostawać w związku małżeńskim, aby złożyć wniosek.

Daj proszę znać czy artykuł jest przydatny i podziel się z nim proszę! Powodzenia! Katarzyna Łodygowska matkaprawnik.pl

12
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
10 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ElaRenataradca prawny trójmiastoMałgorzatamatkaprawnik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karolina
Gość
Karolina

Czy ta ustawa ma zastosowanie dla żołnierza zawodowego?

Agata
Gość
Agata

Artykuł jest super. Już przesłałam go dalej do osób, które mogą z tego skorzystać.

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Czyli mnie – osoby wychowującej zdrowe dziecko – po powrocie z urlopu macierzyńskiego te zmiany nie obejmą, tak? Chyba się nie mylę. Bardzo szkoda. Chętnie bym skorzystała z telepracy lub ruchomego systemu… Uważam, ze to powinno dotyczyć wszystkich rodziców, a na pewno matek wychowujących dzieci np do trzeciego roku ich życia. Naprawdę to byłoby ułatwienie.

radca prawny trójmiasto
Gość

Jestem pełna podziwu. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to trudny zawód i musza go wykonywać osoby, które studiują i uczą się z pasji. Bez pasji, tutaj nie da rady. Trzeba przede wszystkim chcieć nieść pomoc- bo prawnik właśnie to robi 🙂

Renata
Gość
Renata

Proszę Państwa, ależ to dość naiwne sądzić, że pracodawca będzie chciał respektować ustawę. Co z tego, że pomachamy mu papierkiem przed nosem, jeśli nie będzie mu to pasować, to po prostu nas zwolni. Pretekst zawsze się znajdzie. Ochrona pracownika w Polsce jest fikcją literacką. Przepisy zawsze można ominąć, obowiązuje tylko i wyłącznie prawo dżungli. Nie ma związków zawodowych, nie ma gdzie się bronić. Pracownik, który chce walczyć o swoje prawa samotnie, jest pierwszy do zwolnienia. Z mojego doświadczenia wynika, że pracodawcy bardzo niechętnie godzą się na pracę zdalną. Choć wydawałoby się, że w moim zawodzie, a jestem architektem, to idealne… Czytaj więcej »

Renata
Gość
Renata

zamieszczam wyjątek z wywiadu z Romanem Kluską, twórcą frimy OPTIMUS pt Najlepszy związek zawodowy „Firma zdobyła popularność dzięki swojej reputacji. Bezkonkurencyjny był nie tylko produkt, ale też serwis co szybko zostało docenione przez klientów. Drugim elementem, który determinował sukces było podejście do pracowników. – Proszę sobie wyobrazić, że jako właściciel miałem dwa przezwiska nadane przez moich pracowników. Jedno można zrozumieć – „ustawa”. No bo miałem pełnię władzy. Ale drugie to było – „najlepszy związek zawodowy”. Na wolnym rynku pracownicy są dla właściciela skarbem – dodaje Roman Kluska.” Ta wypowiedź Kluski to dla mnie sedno sprawy – dobre traktowanie pracownika jest… Czytaj więcej »

Ela
Gość
Ela

Niestety pracodawcy robią sobie co chcesz przekonałam się o tym wracając do pracy po urodzeniu 3 dziecka. Zostałam przeniesiona do innego działu gdzie musiałam uczyć się wszystkiego od nowa, bo jak się dowiedziałam moje stanowisko pracy jest już obsadzone. Dowiedziałam się to od kadrowej ustnie przez telefon. Gdy poszłam porozmawiać z dyrektorem na tem temat to usłyszałam że decyzja jest nieodwołalna i zrobię sobie z tym co zechce. Radca prawny współpracujący z naszą firmą gdy odwiedził nas w biurze w innej sprawie, powiedział tylko: pozostawię to bez komentarza. I już pracuje tak na nowym stanowisku pół roku …