Zaświadczenie o wysokości ciąży
Udało się! Jesteś w ciąży. Czekaj czekaj. Powinnam napisać – jesteś w ciąży, ale jak to się stało? W lipcu i sierpniu 2014r. przeprowadzono badanie na zlecenie NextWebMedia „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji” (w badaniu wzięły udział 2903 osoby) i okazało się, iż zaledwie 15% ciąż w Polsce jest planowanych. Inną sprawą jest, na ile ten wynik można przełożyć na skalę całego kraju, nie mniej jednak mam wrażenie, że może być to bliskie prawdy, biorąc pod uwagę nasze narodowe cechy (między innymi – spontaniczność). Jeśli pracujesz na etacie, należy zastanowić się nad odpowiednim momentem na przekazanie radosnej nowiny przełożonym. Nie doradzę, który to moment gdyż sama miałam wątpliwości. Poniżej znajdziesz informacje, dzięki, którym mam nadzieję, łatwiej będzie podjąć Ci decyzję:
Przepisy:
art. 185 § 1 Kodeksu pracy:
Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.
Wysokość ciąży to nic innego jak określenie wieku płodu. Zaświadczenie takie wystawi lekarz ginekolog prowadzący ciążę na naszą prośbę. Nie ma prawnych przeciwskazań, żeby takie zaświadczenie, wystawił inny lekarz np. rodzinny, na podstawie posiadanych badań.
art. 185 § 2 Kodeksu pracy:
Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzone w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Powyższy przepis oznacza, że pobranie krwi, test obciążenia glukozą, pomiary tętna płodu czy każda wizyta u ginekologa – jeśli umówiłaś się na wizytę w trakcie trwania czasu pracy – otrzymasz wynagrodzenie takie jak zawsze za czas Twojej nieobecności. Wystarczy poinformować przełożonego o konieczności wyjścia na badania. Najlepiej mailowo.
Złożenie zaświadczenia o wysokości ciąży to Twoje prawo a nie obowiązek. Trzeba jednak pamiętać, że od chwili jego złożenia jesteś chroniona prawem np. przed zwolnieniem (z pewnymi wyjątkami), o których więcej tutaj.
matkaprawnik
Witam, jestem na zwolnieniu wychowawczym i obecnie w ciąży. Co najlepiej zrobic abym mialal platne umowa na czas nieokreślony
Witam serdecznie polecam tutaj artykuł odnośnie ciąży na urlopie wychowawczym: https://matkaprawnik.pl/ciaza-na-urlopie-wychowawczym/
gdyby było niewystarczające – zapraszam serdecznie na konsultację indywidualną – 60 minut lub 15 minut: https://www.naffy.io/lodygowska
pozdrowienia!
Szkoda, że tego wszystkiego nie wiedziałam w mojej pierwszej ciąży. Swoją drogą tylko 15% planowanych zajść w ciążę? Nigdy bym się nie spodziewała
Czy jesli jestem w ciazy, ale nie wzielam od lekarza zaswiadczenia, to jestem chroniona przed zwolnieniem z pracy?
Dołączam sie do pytania.
Tak. Ochrona nie jest absolutna ale nie ma nic wspólnego z zaświadczeniem. powodzenia!
nie, że się czepiam, ale: „Złożenie zaświadczenia o wysokości ciąży to Twoje prawo (…) od chwili jego złożenia jesteś chroniona prawem np. przed zwolnieniem (z pewnymi wyjątkami), o których więcej tutaj” i gdzie jest link???????????????????????????????????????? z góry dziękuję 🙂
Hehe uwielbiam takie osoby ? miał być wpis od razu ale mi umknęło. Obiecuję, że to nadrobię. W skrócie są to: likwidacja lub upadłość pracodawcy oraz likwidacja stanowiska pracy oraz jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy w ciąży i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (dotyczy tylko powyżej 20 pracowników)
czy bedąc na l4 ciążowym pracodawca moze zwolnić na podstawie likwidacji stanowiska ?
Kiedy najlepiej poinformować pracodawcę o ciąży jeśli mam umowę na czas nieokreślony, kierownicze stanowisko i kilkuletni staż pracy?
Bardzo przydatna informacja. Zaczynałam się obawiać, że cały swój urlop muszę przeznaczyć na wizyty lekarskie 🙂 Czy trzeba takie badanie lub wizytę u lekarza w jakiś sposób udokumentować? Przedstawić jakieś zaświadczenie? Mieszkam w jednej miejscowości, w której mam lekarza, a do pracy dojeżdżam 20 km. Czy mogę skorzystać z całego dnia wolnego? Czy np. z części dnia.
Pozdrawiam 🙂
P.S. – blog jest super! Wszystko stało się jaśniejsze 🙂
miło! naprawdę cieszę się, że przydaje się ten blog. co do Twojego pytania – przepisy nie precyzują w jaki sposób i czy w ogóle powinnaś udowadniać pracodawcy fakt.Jeśli pytasz o dzień wolny – jeśli podróż w obie strony zajmuje cały dzień pracy to tak – jeśli nie, jesteś zobowiązana wrócić.
Czyli oznacza to, że mając wizytę u lekarza w godzinach pracy, nie muszę brać np. opieki na dziecko lub l4?
Jeśli jesteś w ciąży to tak ?
Pracuje w firmie państwowej, która jest bardzo pro rodzinna. Z uwagi na stan zdrowia musiałam robić dodatkowe badania jeszcze przed zajściem w ciążę. Badania te wykonywałam w trakcie pracy (30 min do 1 h) i nigdy moja kierownik (matka dwojki;) nie kazala mi tego opracowywać. Jak już zaszłam w ciążę i musiałam być na zwolnieniu nikt nie robił z tym problemu. Niestety ciąży nie donosił, ale zanim wróciłam do pracy panie z kadr pytał czy nie chce jeszcze wziąć zwolnienia 2 tyg. od internisty żeby dojść do siebie. Nie wiem czy to dlatego że każda z tych kobiet ma dzieci czy po prostu są empatyczne ale życzę wszystkim kobietom takich pracodawców;) pozdrawiam, świetny blog:)
NAt, super, że są takie miejsca pracy! rewelacja!
Świetny pomysł na blog-czekam ma więcej postów!
pozdrawiam i trzymam kciuki 🙂
Dominiko bardzo dziękuję! takie komentarze motywują! 🙂