Przerwy na karmienie piersią dla żołnierza zawodowego Wojska Polskiego. Jeśli jesteś żołnierzem zawodowym, urodziłaś dziecko i po powrocie do służby nie chcesz rezygnować z karmienia dziecka piersią ten artykuł jest dla Ciebie.
Przepisy.
Zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych z 11 września 2003 r. (Dz. U. Nr 179, poz. 1750):
Art. 65 [Urlop macierzyński i inne]
- Żołnierzowi zawodowemu przysługuje urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlop ojcowski oraz urlop rodzicielski na zasadach i w wymiarze określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.).
- Żołnierzowi zawodowemu – kobiecie będącej w ciąży lub karmiącej dziecko piersią:
1) nie powierza się obowiązków w wymiarze przekraczającym czterdziestu godzin służby w tygodniu i w porze nocnej;
2) nie deleguje się poza miejsce pełnienia służby – bez zgody żołnierza zawodowego – kobiety;
3) nie powierza się wykonywania zadań służbowych uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 176 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.
- Żołnierz zawodowy – kobieta karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw wliczanych do czasu służby. W przypadku karmienia więcej niż jednego dziecka, żołnierz zawodowy – kobieta ma prawo do dwóch przerw po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek żołnierza zawodowego – kobiety udzielane łącznie.
- Żołnierza zawodowego – kobietę, sprawującą opiekę nad dzieckiem do lat czterech, pozostającą w związku małżeńskim z innym żołnierzem, nie deleguje się bez jej zgody poza miejsce pełnienia zawodowej służy wojskowej, w tym samym czasie co współmałżonka.
- Przepis ust. 4 stosuje się również do żołnierza zawodowego samotnie wychowującego dziecko do lat czterech.
Powyższe przepisy są niejako transpozycją przepisów zawartych w Kodeksie Pracy i oznaczają, że kobieta – żołnierz zawodowy, karmiąca piersią ma prawo do przerw na karmienie tak samo jak kobiety zatrudnione na podstawie umów kodeksu pracy.
Na jakich warunkach?
- Przysługują dwie 30 minutowe przerwy na karmienie (jedno dziecko) lub dwie 45 minutowe (więcej niż jedno dziecko), przy czym czas pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo.
- Wystarczy złożyć u pracodawcy wniosek, iż chcemy godzinę lub odpowiednio półtorej wcześniej opuszczać zakład pracy; możemy też wnioskować o późniejsze przyjście lub dowolnie łączyć i rozdzielać przysługujący nam czas.
- Nie ma ograniczeń czasowych złożenia wniosku o przerwy na karmienie piersią.
- Pracodawca nie może narzucić nam konkretnych godzin, w których musimy wykorzystać przerwy.
- Wniosek składamy na piśmie, zachowujemy kopię z datą wpływu.
- Przysługuje pełne wynagrodzenie za cały okres korzystania z przysługujących przerw.
Czy pracodawca może żądać takiego zaświadczenia? Czy lekarz (i który) może takie zaświadczenie wystawić? O tych dwóch kwestiach piszę TUTAJ.
Do kiedy przysługują przerwy na karmienie?
Ostatnią kwestią są wątpliwości dotyczące wieku dziecka, które karmimy a tym samym terminu w jakim możemy złożyć wniosek o przerwy. Minie jeszcze sporo czasu zanim nawet lekarze pediatrzy czy ginekolodzy przestaną się dziwić na wieść, iż karmimy dwuletnie dziecko czy zdecydowałyśmy karmić aż do samoodstawienia. Całe szczęście prawodawca jest racjonalny i nie wprowadził ograniczeń czasowych co w praktyce oznacza, że przerwy nam przysługują dopóki twierdzimy, że karmimy dziecko.
Wzór wniosku o udzielenie przerw do pobrania TUTAJ
Powodzenia!
Matka prawnik
na zdjęciu: Patrycja Sołtysik z synkiem Stasiem, prezes Fundacji Kraina Mlekiem i Miłością Płynącą www.mlekiemimiloscia.pl, poprzez działania fundacji oswaja przestrzeń publiczną z karmieniem naturalnym oraz pomaga tworzyć miejsca przyjazne mamom oraz ich maluchom. Fundacja zwiększa dostęp do edukacji laktacyjnej oraz pomoc mamom w tym zakresie.
Komentarze są wyłączone.