Podwyżka na urlopie macierzyńskim. Siedzisz sobie i nic nie robisz na urlopie macierzyńskim albo na urlopie rodzicielskim i doszły Cię słuchy, że w pracy wszyscy dostali podwyżkę. Też byś chciała? 🙂
Otwieramy Kodeks Pracy i szukamy art. 1832 [Zatrudnienie po urlopie macierzyńskim] :):
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.
Wyżej cytowany przepis stanowi jeden z podstawowych filarów ochrony stosunku pracy mamy, która wraca po urlopie macierzyńskim i/lub rodzicielskim do pracy. Przede wszystkim możesz spodziewać się, że:
- wrócisz na to samo stanowisko lub równorzędne,
- o tym samym wynagrodzeniu, chyba że możliwe jest otrzymanie wyższego wynagrodzenia.
Pracodawca oczywiście sam z siebie może dać Ci podwyżkę ale jest zobowiązany Ci ją przyznać w momencie, kiedy w trakcie Twojego urlopu doszło do zmian płacowych w Twojej grupie zawodowej. Nazwałam to grupą zawodową, ale można to też nazwać tymi samymi stanowiskami czy równorzędnymi stanowiskami. Krótko mówiąc, jeśli byłabyś wtedy w pracy i dostałabyś podwyżkę, to bezwzględnie ona Ci się należy pomimo, iż przebywasz na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Podwyżki mogły zostać wprowadzone przez zmianę regulaminu wynagrodzeń obowiązującego w pracy, zarządzeniem dyrektora czy prezesa. Mogło też to się odbyć nieoficjalnie.
A jeśli podwyżki zostały przyznane w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą? Podwyżka również w takim przypadku przysługuje od dnia powrotu po urlopie macierzyńskim.
Od kiedy przysługuje?
Podwyżka wynagrodzenia przysługuje od dnia, w którym wracasz po urlopie macierzyńskim do pracy. Nie ma tutaj znaczenia czy bezpośrednio po macierzyńskim „wybrałaś” urlop wypoczynkowy (np. zaległy i bieżący) czy nie. Mogłaś też od razu wziąć przysługujące dwa dni (lub 16 godzin) opieki nad dzieckiem. Trzeba tylko pamiętać, że urlop wypoczynkowy jest obliczany w oparciu o wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki świadczenia ze stosunku pracy.
W związku z przysługującą podwyżką nie przysługuje wyrównanie. Podwyżka, nie zwiększa też podstawy, od ktorej wylicza się zasiłek macierzyński czy rodzicielski.
Zmniejszenie wynagrodzenia.
Jest to możliwe z tych samych powodów co podwyższenie wynagrodzenia. Jednak musi to nastąpić tylko i wyłącznie w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego (dotyczy powrotu po macierzyńskim, rodzicielski i ojcowskim).
- Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami)
- Ustawa z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636)
Dzień dobry,
w 2021 urodziłam i byłam na macierzyńskim w momencie kiedy przyznawano podwyżki. Wróciłam w 2022 i otrzymałam podwyżkę tak jak pozostali pracownicy za 2022. Upomniałam się o tą z 2021 ale otrzymałam informację, że otrzymała ją osoba będąca na zastępstwo za mnie i mi się nie należy. Obecnie usłyszałam, że osoba na macierzyńskim ma przyjechać podpisać aneks o podwyżkę i osoba na zastępstwo też ją otrzymała. Czy jest możliwość upomnienia się o zaległą przysługującą mi podwyżkę i wypłatę wyrównania itp? Czy to już przepadło i nie mam prawa do tej podwyżki.?
Dzień dobry,
Czy jeżeli pracodawca podniósł wszystkim wynagrodzenie, ale w zarządzeniu uwzględnił informację, że nie dotyczy ona osób przebywających na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, to postąpił zgodnie z prawem? Czy pracownica wracająca do pracy po tych urlopach powinna dostać podwyżkę?
Szanowna Pani, w mojej ocenie tutaj dość pobieżnej bo bez analizy dokumentacji – możemy mówić prawdopodobnie o dyskryminacji ze względu na rodzicielstwo – mam na myśli brak podwyżki po tych urlopach. W trakcie tych urlopów nie ma możliwości ich przyznania ze względu na fakt, iż osoby te pobierając zasiłek, które wysokość została wcześniej ustalona w oparciu o składniki i dany przepracowany okres. pozdrowienia!
Dzień dobry Pani Mecenas,
Aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim. W moim zakładzie pracy są prowadzone zmiany organizacyjne i osoby zajmujące to samo stanowisko co ja są zwalniane z powodu likwidacji stanowisk. Na moje miejsce jest zatrudniona osoba na zastępstwo do czasu kiedy ja wrócę z macierzyńskiego. Czy pracodawca może zwolnić tą osobę i zlikwidować moje stanowisko pracy? Czy może pracodawca musi dla mnie trzymać koniecznie to konkretne stanowisko? A jeśli pracodawca zdecydowałby się zatrudnić tą panią na moim stanowisku na czas nieokreślony, to czy wtedy po moim powrocie pracodawca musi dla mnie po prostu utworzyć (tak jakby) nowe stanowisko (chodzi mi o nowe miejsce pracy, ale stanowisko to samo, które zajmowałam przed macierzyńskim)? To wiąże się ze zwiększeniem etatów danego stanowiska.
Przed moim porodem gdy jeszcze pracowalam były w pracy podwyżki tzw. Inflacyjna 5% od podstawy, gdybym była na zwolnieniu lekarskim podwyżkę dostalalbym niby po powrocie, ale bałam się pójść na zwolnienie żeby mnie nie ominęła, potem w ciągu roku gdy byłam na urlopie macierzyńskim pracodawca przyznał kolejne 5%, ja nie dostałam, nawet po powrocie do pracy też nie, od nowego roku kolejna podwyżka 12% i w regulaminie zapisane ze nie należy się dla osób na zwolnieniach, urlopach macierzyńskim i wychowawczym, czy jeśli pracownica wraca do pracy to taka podwyżka się nie należy bo pracodawca wprowadził sobie taki regulamin?
Dzień dobry,
Jestem pracownikiem administracji w budżetówce. Proszę o poradę co w sytuacji, gdy osoba, która została zatrudniona na zastępstwo za mnie, na moim stanowisku, otrzymuje podwyżkę wynagrodzenia? Czy ja wracając do pracy po urlopach: macierzyńskim i rodzicielskim powinnam „z automatu” otrzymać zwiększone wynagodzenie? Czy muszę zwrócić się z wnioskiem do Dyrektora i powołać się na powyższe przepisy prawne?
Dziękuję i pozdrawiam
Szanowna Pani Anno, tak powinno być ze względu na podstawę prawną. Jeśli mimo to podwyżka nie jest uwzględniona – można próbować polubownie z pracodawcą rozwiązać sprawę – dalej zawiadomić Państwową Inspekcje Pracy. Problem w takich sprawach jest z dowodzeniem. O ile wszyscy dostali w firmie podwyżki jest łatwiej o tyle w przypadku tej jednej osoby może to stanowić problem ze względu na fakt, iż nie mamy pewności co do sytuacji faktycznej. powodzenia!
W trakcie urlopu macierzyńskiego zmienił się mi pracodawca(firma zostala sprzedana). Wszyscy pracownicy otrxymali nowe umowy z podwyzkami, rowniez ja. 20.12 skonczyl mi sie urlop macierzynski i wzielam zalegly urlop wypoczynkowy. Wyplata dotarla po stsrych stawkach, pracodawca uwaza ze urlop przyslugujacy mi za rok 2022 powinien byc wyliczany po starej stawce i nowa stawke otrzymam po powrocie z urlopow? Czy jest to zgodne z przwem? Ktorym artykulem powinnam sie podeprzec jesli nie jest to zgodne z prawem? Z gory dziekuje za informacje.
Droga Pani Saro, sytuacja jest bardzo prawdopodobna. Pieniądze, które otrzymuje Pani za urlop wypoczynkowy to tzw. wynagrodzenie urlopowe a ono jest liczone w oparciu o różne składniki i okresy. Przy ustaleniu podstawy wynagrodzenia urlopowego bierze się między innymi pod uwagę wynagrodzenie wypłacone w ciągu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wykorzystywany jest urlop. W ostatnim czasie przebywała Pani na urlopie macierzyńskim czyli nie pobierała Pani wynagrodzenia. Osoba, która wylicza Pani wynagrodzenie na urlopie będzie wskazywała wcześniejszy okres. powodzenia!
Witam,
mam podobne pytanie, ale nigdzie nie znalazłam pełnej odpowiedzi dla mojego przypadku. Sytuacja jest taka: byłam na macierzyńskim, potem wybrałam zaległe urlopy i część bieżącego oraz 2 dni opieki nad dzieckiem. W tym czasie były dwie podwyżki – jedna podczas mojego macierzyńskiego, druga podczas wybierania przeze mnie urlopu. Następnie przebywałam na wychowawczym i teraz wracam do pracy.
Z tego co zrozumiałam to pracodawca powinien najpóźniej mojego pierwszego dnia kiedy realnie będę w pracy wyrównać moje wynagrodzenie do wysokości po obu podwyżkach? Czy powinien zrobić to automatycznie czy na mój wniosek?
Czy należy mi się wyrównanie pensji za okres kiedy wybierałam urlopy oraz dni na opiekę?
Czy pracodawca może zwlekać z wyrównaniem mojej pensji już po moim powrocie do pracy argumentując to tym, że to mój przełożony musi najpierw zawnioskować o moją podwyżkę, a potem „prezes” musi się zastanowić czy mi ją przyzna i od kiedy?
Witam, widzę ze artykuł jest dość odległy ale również mam problem. Widziałam już podobny komentarz jednak nie było tam odpowiedzi.
Moja sytuacja wyglada podobnie, podczas mojej nieobecności w pracy w budżetówce gdzie pracuje były podwyżki. W tej chwili wróciłam do pracy, wykorzystując do tego dość dugi zaległy urlop po czym w tej chwili ponownie trafiły się podwyżki i kolejny raz nie otrzymałam jej będąc już w pracy. Wytłumaczenie jest takie ze to jest za zeszły rok (czyli ten co mnie w pracy nie było). Rozumiem ta gdzie byłam na macierzyńskim ale teraz również mi się nie należy? Zgodnie z przepisami powinnam dostać wyrównanie i kolejne potencjalne podwyżki? Czy jest możliwe aby zakład pracy posiadał jakiś swój wewnętrzny regulamin płac i wynagrodzeń? Co w związku z tym jeśli nie będzie on do końca zgodny z kodeksem pracy?
Od Marca jestem juz na Urlopie Wypoczynkowym – to powinnam juz dostac aneks do umowy tak jak inni kiedy bylam jeszcze na macierzyńskim?
A co w sytuacji, gdy przed ciążą i urlopami macierzyńskimi pensja była o 300zł brutto wyższa od najniższej krajowej, a po powrocie, gdy zmianie uległo najniższe wynagrodzenie, pensja zostaje podniesiona jedynie do wymaganej najniższej krajowej?
Witam, a co w sytacji gdy nie ma podwyżki typowo wynagrodzenia tylko z tytułu wykonania planów sprzedażowych? Został wprowadzony nowy licznik podwyżki. Osoby, które wykonały premi w roku 2021 dostały podwyżki. Mój przypadek jest taki, że zawsze wykonywałam premię tylko będąc na urlopie macierrzyńskim nie miałam takiej możliwości. Czy w takim wypadłu też mogę wnioskować o podwyżkę? Pozdrawiam
Dzień dobry w kwietniu 04.04.21 zakończył mi się okres urlopu macierzyńskiego, po którym od razu wybrałam zaległy urlop do 16.05.21r i 17. 05.21 wróciłam do pracy.
Rozmawiałam z pracodawcą o wyrównaniu mi płac- podwyżce ( wiem, że były podwyżki w trakcie mojej nieobecności – pracuję jako pracownik samorządowy). Pracodawca w czerwcu powiedział, że bierze to pod uwagę ewentualnie nie od razu wszystko na raz może cyt na „dwie raty” musi porozmawiać z księgową, ale nadal do dziś nic nie dostałam. Nie wiem jak mam rozmawiać z pracodawcą, na jaką ustawę się powołać. Bardzo proszę o informację zwrotną.
Mam ogromną prośbę o pomoc. 28 lipca skończyłam urlop macierzyński. Od 29 lipca byłam na urlopie wypoczynkowym zaległym. Od 1 sierpnia wszyscy w firmie dostali podwyżki. Ja mam dokumenty z podwyżka do podpisania z datą 1.09. Czy tak jest prawidłowo? Kadry mowia, że każdy dostal inna kwotę podwyżki i w związku z tym, nie należy mi się od 1 sierpnia, tylko od dnia zakończenia urlopu wypoczynkowego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
M
Po macierzyńskim poszłam na L4, po L4 wykorzystałam zaległy urlop i wróciłam do pracy. Od kiedy należy mi się podwyżka? Po L4, po urlopie wypoczynkowym, czy po powrocie do pracy?
Dzień dobry. Wiem że stary wpis, ale chce dopytać, bo nie znalazłam wcześniej odpowiedzi.
W pracy szykuje się zmiana regulaminu pracy i płacy. Jestem obecnie na macierzyńskim z przedłużonym rodzicielskim. Czy mogę podpisać teraz aneks czy muszę czekać na powrót do pracy?
W korporacji podwyżek po urlopie macierzyńskim brak. Firma argumentuje to w ten sposób, iż podwyżka roczna przyznawana jest za ocenę roczną. A skoro nie było mnie w tym czasie w pracy to oceny brak, więc i podwyżki też. Mają taki zapis w regulaminie firmy. Co w takiej sytuacji?
Dzień dobry, 23 listopada 2020 roku wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego. Pracuje w zakładzie budżetowym i w 2020 roku wszyscy pracownicy urzędu gminy i innych podległych jednostek otrzymali podwyżki 200 zł brutto. W tym roku także były podwyżki. Ja nie otrzymałam po powrocie podwyżki, a w tym roku usłyszałam że dopiero przyszłam do pracy to mi się nie należy. Po rozmowach za ten rok jednak otrzymałam podwyżkę , ale za tamten nie. Czy mogę prosić Panią o pomoc, jak jeszcze mogę o siebie zawalczyć? pozdrawiam Ania
Dzień Dobry,
2 czerwcu wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. W czasie mojej nieobecności wszyscy pracownicy na tym stanowisku co ja otrzymali podwyżkę. Minęło prawie 5 miesięcy od mojego powrotu A ja nie otrzymałam wyrównania. Złożyłam wniosek o podwyżkę Ale od 3 tygodni nie mam odpowiedzi. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę wymagać wyrównania wynagrodzenia od momentu powrotu do pracy? Będę wdzięczna za pomoc
Bardzo dziękuje za ten artykuł. Za miesiąc kończę urlop rodzicielski (wybrany razem z macierzyńskim). W ciągu roku w mojej grupie zawodowej były podwyżki. Ja z racji urlopu jej nie dostałam. Jestem pracownikiem technicznym na uczelni wyższej. Podwyżki dostali pracownicy mojej jednostki na takim samym stanowisku jak ja. Jednak nie wszyscy pracownicy wydziału będący na takim samym stanowisku (większość dostała). Czy w związku z tym mogę napisać pismo o podwyżkę powołując się na ten przepis? Jeśli tak, czy powinnam to zrobić teraz będąc jeszcze na urlopie rodzicielskim czy w maju jak wrócę do pracy. Nie sądzę by pracodawca sam z siebie zwiększył mi wynagrodzenie po moim powrocie. Dziękuje za informacje i pomoc
Również chciałabym poznać odpowiedź na powyższe pytanie.
A co jeśli podwyżki to kwestia uznaniowa? Tzn. mój przełozony decyduje o tym kto i jaką podwyżkę dostanie ale nie jest to jawne? Co roku te podwyżki są ale każdy może dostać inną albo wcale. Czy ja mogę się również o nią dopominać po powrocie za rok, w którym byłam na macierzyńskim?
Witam.Chciałam się zapytać czy będąc na urlopie macieżyńskim/rodzicielskim wzrosła najniższa krajowa czy mi przysługuje też?
Justyno,w związku z podniesieniem płacy minimalnej w styczniu 2019, wzrosną również kwoty wypłacane przyszłym mamom podczas L4 w ciąży oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego. W przypadku obu świadczeń pod uwagę bierze się średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, więc na pełną podwyżkę trzeba zaczekać rok od momentu wprowadzenia podwyżki płacy minimalnej.
Czyli nie obejmuje mnie podwyżka płacy minimalnej?
Pani Justyno, żeby mogła Pani otrzymać wynagrodzenie najpierw musi Pani zakończyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Obecnie pobiera Pai zasiłek a nie wynagrodzenie. pozdrowienia!
A co w przypadku gdy taka podwyżka była nieoficjalna? W moim przypadku było to wyrównanie uposażenia zasadniczego wszystkich tych, którzy mają je niższe niż 3000. Ja oczywiście wyrównania nie dostałam
Co to znaczy, że wyrównania Pani nie dostała ?
Witam, a co w przypadku gdy będąc na urlopie rodzicielskim/macierzyńskim moja grupa zawodowa dostał podwyżkę z wyrównaniem za okres wcześniejszy (od początku roku). Pismo o takiej podwyżce (identyczna brzmienie ) ja również dostałam. Tylko, że ja dostałam podwyżkę od dnia powrotu do pracy bez wyrównania za okres przebywania na macierzyńskim. Czy nie powinnam dostać wyrównania skoro jednak pismo dostałam w czasie przebywania na urlopie macierzyńskim? Dziękuję za odpowiedź.
Pani Aneto, w takiej sytuacji musiałabym przeczytać pismo i zapoznać się ze stanem faktycznym. Pozdrowienia
Witam, wiem że stary wpis, ale jestem w podobnej sytuacji. Podczas mojego macierzyńskiego były podwyżki w pracy ( budżetówka ) z wyrównaniem od stycznia, aneksy były do podpisu w maju. Ja także otrzymałam taki aneks do podpisu będąc na macierzyńskim. Czy mogę prosić o wiadomość, jak u Pani skończyła się sprawa otrzymania wyrównania? Pozdrawiam serdecznie
Czy przebywając na urlopie rodzicielskim nie przysługuje mi wyrównanie do najniższej krajowej? (Poprzednim razem gdy najniższa krajowa była podnoszona urząd kontrolujący placówkę nakazał wyrównanie takie „nieobecnym”). Dodam, ze pracuję w budżetówce.
pani Magdaleno przebywając na urlopie rodzicielskim czy macierzyńskim pobiera Pani zasiłek a nie wynagrodzenie. Zasiłek oblicza się w oparciu o określony przepracowany czas wczesniej. Pozdrowienia
A czy nie jest tak, że wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę rośnie również najniższa podstawa świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom?
Jak najbardziej tak. Tylko co innego zasiłek, który został już obliczony a co innego wynagrodzenie
Dzień dobry. Wróciłam do pracy 3 lata temu po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym. Niedawno dowiedziałam się o prawach pracownicy wynikających z art. 183 Kodeksu pracy. Nie otrzymałam podwyżki po powrocie. Czy można się ubiegać o spłatę czy wyrównanie za tak długi okres? (ewentualnie w jaki sposób?) Czy dotyczy to także podwyżek w zakładzie pracy podczas urlopu wychowawczego pracownicy?
Pozdrawiam. Dobra robota 😉
Pani Kasiu, tak jak napisałam w artykule nie dotyczy urlopu wychowawczego, więc jeśli podwyżki takie miały miejsce podczas tego urlopu – siłą rzeczy nie obejmą Pani stanowiska. pozdrowienia!
Dziękuję. Rozumiem, ale podwyżki, które były w czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiej – mimo późniejszego pobytu na wychowawczym- przysługują?
Tak jak najbardziej.
A ja mam taka rodzinkę, pracuję w budżetówce,i w kwietniu 2017 roku podczas mojego urlopu macierzyńskiego na moim stanowisku były podwyżki dostali wszyscy po 150zl,w grudniu napisałam podanie do firmy że proszę również o podwyżkę z dniem 19.01 2018 r bo to mój pierwszy dzień urlopu ale i pierwszy dzień pracy, dziś dostałam po 3m odpowiedz od pracodawcy że podnosić mi pensje o 50zl,i stad moje pytanie czy tak może zrobić, przecież to dyskryminacja kobiet w ciąży, dlaczego ja mam mieć mniej niż wszyscy jak to rozwiązać????
Droga Emi, tak jak napisałam, Jak wszyscy to wszyscy 😉 wynagrodzenie urlopowe jest obliczane w oparciu o kilka czynników, także „fizycznie” podwyżka powinna być od pierwszego dnia pracy. Jakie było uzasadnienie?
Witam, a co w sytuacji gdy najpierw było się na urlopie macierzyńskim a póżniej wychowawczym?
Również mnie to ciekawi! Również w przypadku gdy mowa o 3 miesiącach które muszą upłynąć od końca urlopu macierzyńskiego żeby naliczyć nowa podstawę do zasiłku przy nowej ciąży.
A dokładnie pytanie brzmi – po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim był wychowawczy, który chcę zakończyć, wykorzystać wypoczynkowy i przejść na zwolnienie lekarskie w zw z ciążą. 1/ pracodawca nie może odmówić przyjęcia wniosku o urlop wypoczynkowy? 2/ podwyższana w międzyczasie pensję otrzymam tylko w czasie urlopu wyposażenie (krótszego niż 3 miesiace) ale już nie ma zwolnieniu i urlopie macierzyńskim po porodzie?
Z góry dziękuję!
Pani Mario, jeśli dobrze zrozumiałam po wychowawczym jest wypoczynkowy – jeśli tak pracodawca może na niego nie zgodzić wyznaczając np. inny termin. Co do reszty – hmmm jaśniej proszę 😉
Przepraszam, chodziło mi o urlop wypoczynkowy ( krótszy niż 3 miesiace)
Dziękuję za wpis 🙂 Za 3 tyg „wracam” do pracy, ale zanim podejmę znowu obowiązki muszę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i zastanawiałam się czy podwyżka również przysługuje mi w trakcie tego urlopu 🙂 Super! 🙂
tak powinno być – pierwszego dnia urlopu wraca Pani do pracy 🙂 natomiast ze względu na to, iż wynagrodzenie urlopowe oblicza się w oparciu o kilka czynników, odczuje to Pani po powrocie. powodzenia 🙂
Pani Dominiko, po powrocie do pracy
WITAM I PODPINAM SIĘ POD TEMAT PODWYŻEK W TRAKCIE MACIERZYŃSKIEGO.OBECNIE JESTEM NA MACIERZYNSKIM W PRACY WLASNIE BYLY PODWYZKI DLA WSZYSTKICH KTÓRZY MIELI STRAŻ KROTSZY NIZ 5lat .Osoby ktore przyszy ze mna do pracy tez dostali.Czy po powrocie tez piwinnam dostac. Na jakie podstawy mam sie powolac.Z gory dziekuje za pomoc
Pani Karolino, może się Pani powołać właśnie na argumenty i orzeczenie z artykułu. Jeśli będzie potrzebowała Pani pomocy przy napisaniu pisma – służę pomocą https://matkaprawnik.pl/porady-prawne-online/
Witam serdecznie, Pani blog jest świetny 😉 baaardzo pomocny dla wielu mam 🙂 mam następujące pytanie: jestem teraz na urlopie macierzyńskim do połowy września, mam prawie miesiąc zaległego urlopu wypoczynkowego z 2016 i urlop z tego roku, czyli po urlopach i macierzyńskim do pracy wracam w połowie listopada. Załóżmy, że uda mi się zajść do tego czasu w ciążę i przejdę na zwolnienie lekarskie, a w międzyczasie okazało się, że we wrześniu w mojej pracy zostanie podniesiona minimalna kwota zarobków (nie zarabiam minimum, ale ta nowa kwota jest wyzsza od moich obecnych zarobków). Co wtedy? Wg Pani artykułu dostanę nową kwotę od momentu przejścia na urlop wypoczynkowy, a gdybym od połowy września przeszła na zwolnienie lekarskie, nie wykorzystując urlopu to co wtedy? Bardzo proszę o odpowiedź, dziękuję 😉
Dziękuję! W Pani sytuacji, żeby późniejsze zasiłki i chorobowy i macierzyński były obliczane na podstawie nowej kwoty – pomiędzy ostatnim dniem pobierania zasiłku macierzynskiego a pierwszym dniem zwolnienia lekarskiego w związku z kolejną ciążą muszą minąć co najmniej trzy pełne miesiące kalendarzowe. Wtedy wyliczana jest podstawa na nowo.
Aha, czyli nawet jakbym wykorzystała urlop wypoczynkowy, czyli 2 miesiące i później poszła na zwolnienie lekarskie to nie będzie te dwa miesiące z nową wypłatą+ miesiąc z niższa, tylko 3 miesiące z niższa wypłatą będą brane pod uwage, tak? Czy jest jakakolwiek opcja, żeby nie wrócić do pracy z powodu ciazy a skorzystać z wyższych zarobków?
Zasiłek chorobowy i macierzyński będzie identyczny jak przy poprzedniej ciąży.
Rozumiem, dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Pozdrawiam 🙂
Jeszxze jedno: jeśli wróciłabym do pracy na 3 miesiące to zwolnienie lekarskie będzie z nową płacą, ale urlop rodzicielski i macierzyński będzie liczony na podstawie 12 miesięcy niższej płacy, tak?
W ubiegłym roku były w mojej firmie podwyżki w kwocie 150 zł (w tym 100 zł było kwotą obligatoryjną, którą każdy otrzymał!), której ja nie dostałam. Zapytałam się w kadrach dlaczego ja nie dostałam tej części podwyżki, która była obligatoryjna. Dostałam odpowiedź, że w związku z tym, że byłam na urlopie rodzicielskim. Czy mam prawo napisać do pracodawcy pismo z zapytaniem dlaczego nie objęły mnie te podwyżki obligatoryjne, pomimo tego, że minął ponad rok od ich udzielenia i na co powinnam się powołać w piśmie? Osobiście odbieram to jako formę „kary”, bo byłam na zwolnieniu lekarskim od początku ciąży.
Otrzymałam podczas urlopu macierzyńskiego do podpisania aneks- a w nim awans na wyższe stanowisko ( albo po prostu zmiana nazwy stanowiska) + 3 stopniowa podwyżka rozbita na trzy lata.
Po pierwsze,moje stanowisko zlikwidowano, a we wszystkich pozostałych placówka osoby zdegradowane robią to samo, za dużo mniejsze pieniądze, de facto, stanowisko które otrzymałam jest fikcyjne. I moje pytanie, jaka jest moja ochrona, kiedy pracodawca może mnie zdegradować? Czy jeżeli nie podpisze degradacji, a rozwiążę umowę należy mi się odprawa? ( pracuję 9 lat).
Drugie moje pytanie, jest bardziej w oparciu o wpis na blog. Aneks zawiera taki wpis „W przypadku kiedy pracownik nie świadczy pracy w okresie dłuższym (np. z powodu choroby, przez okres co najmniej 3 miesięcy, przebywa na urlopie macierzyńskim,wychowawczym, bezpłatnym) w momencie przewidzianego terminu zmiany wynagrodzenia strony uzgadniają, co następuje w następujących przypadkach:
– jeśli pracownik nie świadczy pracy w warunkach opisanych w ust 5 w terminie zmiany wynagrodzenia, następuje czasowe zawieszenie przewidzianych zmian wynagrodzenia do pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego, w którym Pracownik wrócił aktywnie na swoje stanowisko. Przy ponownym podjęciu aktywnej pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie obowiązujące w momencie wystąpienia zawieszenia.”
Czy to jest zgodne z przepisami? Nie powinnam dostać tej podwyżki od razu po powrocie do pracy, nawet zaczynając od wybrania zaległego urlopu? Podpisałam, nie analizując tego. Czy w przypadku zmiany nazwy stanowiska obowiązują inne przepisy?
A może mam oczekiwać podwyżki z poprzedniego aneksu, który był podpisany podczas L4 ciążowego, a która miała nastąpić w marcu 2016. Na urlopie macierzyńskim jestem od 17.08.2016. Przepraszam za długość wpisu, niestety nie dało się tego ująć w trzech zdaniach:( bardzo liczę, że rozwiejesz chociaż część moich wątpliwości. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam
A co w takiej sytuacji.Na caly rok 2016 zostalo mi powierzone pelnienie obowiazkow kierownika komorki-dostalam podwyzke wynagrodzenia.W sierpniu 2016 poszlam na zwolnienie lekarskie z powodu ciazy.W listopadzie urodzilam i poszlam na urlop macierzynski.Z koncem roku moja funkcja wygasla-tak okreslone bylo to w pismie.Pelnienie obowiazkow powierzono osobie mnie zastepujacej.Dzis dostalam pismo-porozumienie o warunkach zatrudnienia,ze od czerwca 2017 bede z powrotem na stanowisku z przed awansu z o wiele nizsza pensja (umowe od dawna mam na czas nieokreslony).Porozumienie to podpisalam.Czy moglam go nie przyjac i zadac zastosowania art. 183 kp???
Witam, a jeśli osoba, która zajmuje obecnie moje stanowisko (kierownicze) jedyne takie w firmie i ma zdecydowanie niższe kwalifikacje od moich dostaje podwyżkę, czy ja po powrocie też ją powinnam dostać? Dodam, że w momencie przejmowania moich obowiązków jej płaca została podniesiona do poziomu mojej…a następnie podniesiona bez powodu. Ta osoba wykonuje moje obowiązki w zastępstwie do mojego powrotu. Dotychczas ja otrzymywałam regularnie podwyżki. A jeśli tak to czy już od pierwszego dnia urlopu moja stawka będzie wyższa?
Mam podobną sytuację, kiedy poszłam na L4 w ciąży wszystkie osoby na stanowisku takim jak moje otrzymały podwyżki (wszyscy mieli tyle samo po podwyżce) ja nie dostałam, wróciłam już po macierzyńskim (jestem na urlopie wypoczynkowym) ale w ostatniej pensji nie ma podwyżki. Czy mogę napisać jakieś pismo do firmy? Czy jak się o to upomnieć? (nie wchodzi w grę rozmowa, bo mieścimy się w różnych miastach ja i i centrala firmy:)) Jeśli mogę pismo to co powinno zawierać?
Jak najbardziej tak. Pismo powinno zawierać albo wezwanie do zapłaty albo prośbę o ustosunkowanie się do Twojego zadania, zawsze z podaniem podstawy prawnej. Możesz tez dać link do tego artykułu.
Witam u mnie jest tak ze odeszlam na zwolnienie zwiazane z ciaza od grudnia to zaraz od 1 stycznia byly podwyzki te ustaowowe bo ja z budzetowki i potem jak urodzilam w kwietniu to jak juz bylam na macierzynskkim byly kolejne podwyzki ktore mnie ominely. Osoba ktora byla zatrudniona w zastepstwie za mnie je otrzymala. Ja wracajac dostalam jedna podwyzke bo juz bylam na urlopie wypoczynkowym zalegl ktory musialam wybrac przed powrotem do pracy. I bylam pytac swojej przelozonej a ona stwierdzila ze mi sie nie naleza te podwyzki bo mnie nie bylo w pracy. Co powinnam teraz zrobic prosze o pomoc
Napisałam maila do firmy (wrzuciłam również link) bo chciałam załatwić to w miarę polubownie i okazało się że te osoby które dostały podwyżki otrzymały wyrównanie do nowej siatki płac i rzekomo mnie to nie obejmuje, bo musiałabym wrócić do pracy na 3 miesiące i dopiero wtedy przejść ocenę i podwyżkę. Czy to możliwe? Czy teraz mimo wszystko napisać pismo oficjalną drogą? I do kogo?Kadry, dyrektor, kierownik….? Czy może mi Pani coś doradzić?
Czy ja mogę napisać do Pani na maila? Bo jednak jest trochę więcej pytań a nie chcę pisać na forum bo nie wiem czy firma tego nie śledzi.
Mój pracodawca gdy wracałam po roku zdziwił się że musi zapłacić mi za zaległy urlop wypoczynkowy, musiałam chodzić i upominac się o te swoje nędzne 1300 zł…. A on stwierdził że ciężko być w tym kraju przedsiębiorcą.
🙂 punkt widzenia zależy od punktu siedzenia 🙂
Wróciłam do pracy skracając swój urlop rodzicielski na rzecz męża. Wybrałam zaległy urlop i po 3 miesiącach od oficjalnego powrotu do pracy dowiedziałam się, że zarabiam najmniej wśród swoich współpracowników. Wiosną ubiegłego roku wszyscy zajmujący równorzędne stanowisko dostali podwyżkę, która mnie nie objęła, bo byłam na „wychowawczym”. W trakcie wykorzystywania zaległego urlopu też podobno mi nie przysługiwało. Teraz napisałam podanie do dyrekcji o podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego i wyrównanie go z osobami na moim stanowisku. Każdy mi wmawia, że mogę nie dostać, bo to zależy już teraz od widzimisię, bo byłam na wychowawczym. Ale skoro ja nie byłam na wychowawczym, tylko na rodzicielskim, to może jednak nawet powinnam starac się nie tylko o to, by podnieśli mi to wynagrodzenie, ale również o zaległą różnicę w zarobkach przez te 3 miesiące?
*rodzicielskim i macierzyńskim znaczy się 🙂
Madzia uważam, że jak najbardziej powinnaś starać się o wyrównanie oraz wyższą pensję. Napisz do mnie maila to podeśle Ci jakieś komentarze jak chcesz na które możesz powołać się w piśmie do pracodawcy
Czy ja też mogłabym prosić na maila o komentarze?
A czy do otrzymania podwyżki, o której mowa w tekście (dostali wszyscy więc będąc w pracy objęłaby też mnie) potrzebne jest podpisanie np. aneksu do umowy o pracę?
No dobrze by było mieć podwyżkę na piśmie bo jest to zmiana warunków płacy
Mam zatem pytanie, jeśli wracam po macierzyńskim do pracy i wiem że w zakładzie były podwyżki. Idę do pracodawcy, po czym słyszę, że mnie się podwyżka nie należy, że jej dla mnie nie przewidziano. Co w takim przypadku?
Ola a czy dostałabyś podzwyżkę gdybys była wtedy w pracy?
Wydaje mi się że tak, bo dostaję co roku. Tylko co, jeśli usłyszę że moja praca nie była na tyle dobra żeby docenić ją podwyżką?
jeżeli moja koleżanka otrzymała 500 zł podwyżki – nazwa stanowiska mojego i jej jest taka sama – więc powinnam się domagać również podwyżki o 500 zł (4 maja kończy mi się urlop rodzicielski) – pod koniec kwietnia powinnam się złosić aby podpisać dokumenty o udzielenie zaległego urlopu zaraz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego – mogę pracodawcy podać podstawę prawną, której użyłaś we wpisie, aby żądać wyrównania wynagrodzenia z koleżanką ?
Kasiu, ciężko mi odpowiedzieć na Twoje pytanie bo za mało danych podałaś. musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy gdybym wtedy tam była (a nie na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim) też bym tą podwyżkę dostała.
w praktyce bardzo ciężko udowodnić pracodawcy, że powinien nam również podwyżkę dać.
Rozumiem, że jak mój pracodawca wprowadził do wynagrodzenia tzw. stażowe to ja powinnam w pierwszej wypłaci po macierzyńskim choć byłam na urlopie wypoczynkowym zaległym też je otrzymać ?
jeśli jest to składnik wynagrodzenia, który byś dostała gdybyś wtedy była w pracy – to tak Basia, powinnaś go dostać już kiedy byłaś na wypoczynkowym. pierwszy dzień urlopu wypoczynkowego jest de facto Twoim pierwszym dniem pracy