Zwolnienie lekarskie na chore i na zdrowe dziecko. Z inicjatywy lek. Magdaleny Krajewskiej prowadzącej blog www.instalekarz.pl powstał krótki film dostępny TUTAJ, który koniecznie musisz zobaczyć zanim przeczytasz poniższy artykuł.
UWAGA! od 6 czerwca 2018r. rodzice dzieci niepełnosprawnych zyskali dodatkowe uprawnienia w ramach zasiłku opiekuńczego. Szczegóły dostępne TUTAJ.
Jeśli jesteś pracownikiem objętym ubezpieczeniem chorobowym oraz opiekujesz się:
- ZDROWYM DZIECKIEM DO LAT 8 i:
– został zamknięty żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do którego uczęszcza Twoje dziecko i zostałaś poinformowana o tym w terminie krótszym niż 7 dni;
– zachorował opiekun dzienny lub niania, z którą masz zawartą umowę uaktywniającą (o której więcej TUTAJ);
– właśnie urodziłaś kolejne dziecko i uniemożliwia Ci to opiekę nad starszym dzieckiem;
– Twój mąż lub partner, który stale opiekuje się dzieckiem zachorował lub przebywa w szpitalu i tym samym nie może sprawować nad nim opieki;
- CHORYM DZIECKIEM DO LAT 2
- CHORYM DZIECKIEM DO LAT 14
- CHORYM DZIECKIEM W WIEKU PONAD 14 LAT
- DZIECKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYM (informacje TUTAJ)
po spełnieniu pewnych warunków przysługuje Ci ZASIŁEK OPIEKUŃCZY! Jeśli do tej pory w powyższych przypadkach zamiast starać się o zasiłek opiekuńczy – wykorzystywałaś dwa dni opieki nad dzieckiem, urlop wypoczynkowy czy urlop na żądanie – ten artykuł jest dla Ciebie.
Czym jest zasiłek opiekuńczy?
To świadczenie wypłacane przez ZUS, które umożliwia pracownikowi sprawowania opieki nad dzieckiem, gdy zachodzi taka konieczność. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, jednak nie dłużej niż to określają przepisy.
Na jaki okres?
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, zdrowymi do lat 8 lub chorym do lat 14,
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny lub dzieckiem powyżej 14 roku życia.
Bardzo ważną informacją jest fakt, iż zasiłek ten przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania. To oznacza, że możemy się o niego starać już pierwszego dnia pracy.
Kim jest członek rodziny?
Za innego członka rodziny uważa się: małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, rodzeństwo, wnuki, dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Ponadto za dzieci w rozumieniu przepisów o zasiłku opiekuńczym uważa się dzieci własne, ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Przepisy o zasiłku opiekuńczym stosuje się bez względu na liczbę posiadanych dzieci.
Kiedy zasiłek nie przysługuje?
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Jeśli zachoruje dziecko w wieku do lat 2, to mama może starać się o przyznanie zasiłku bez względu na to czy jest ktoś w domu, kto może zająć się dzieckiem.
Jaka jest wysokość zasiłku?
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Potrzebne dokumenty.
Wszelkie potrzebne dokumenty, które trzeba złożyć u swoje płatnika składek (ZUS lub pracodawca) znajdziesz tutaj.
Ponadto warto odwiedzić stronę:https://obywatel.gov.pl/dzieci/zasilek-opiekunczy-na-opieke-nad-chorym-dzieckiem i dowiedzieć się jeszcze więcej 🙂
podstawa prawna:
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 636) tj. z 22 czerwca 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1368).
Powodzenia!
Katarzyna Łodygowska matka prawnik
Witam, jestem matką dwójki dzieci. Mam nietypową sytuację gdyż mąż jest w szpitalu a oboje pracujemy i ja zmianę opiekowaliśmy się dziećmi. W tym przypadku z braku dyżuru jedno z dzieci pozostaje na czas letni w domu nie jestem w stanie iść do pracy. Czy przysługuje mi się ej niż 2 dni na dziecko opieki?
15 listopada 2021 roku dostałam umowę na czas określony do 30 listopada 2022. Od 01.12.2022 dostałam kolejną umowę na czas określony do 30.11.2023. Czy jeśli znajdę w ciążę w sierpniu to umowa przedłuży się tylko do dnia porodu czy przejdzie już na czas nieokreślony?
Jeżeli mój 2,5 letni syn zostawal pod opieką babci a ja mogłam chodzić do pracy a teraz nie mam z kim go zostawić bo babcia zachorowała ,czy mogę wziąć chorobowe na dziecko ? Jak tak to jak długo?
Pani Kasiu,
muszę wracać do pracy i oddać roczne dziecko do żłobka. Proszę powiedzieć jak wygląda sprawa ze zwolnieniem na dziecko w razie jego choroby. Syn jest ubezpieczony przy mnie. Obydwoje z mężem pracujemy, z tym, że ja na umowę o pracę (ZUS), mąż prowadzi gospodarstwo rolne (KRUS) i nie zawsze będzie miał możliwość zająć się chorym dzieckiem w godzinach mojej pracy. Załóżmy, że gdy będzie potrzebne zwolnienie na chore dziecko to lekarz wystawi go wtedy na 10 dni. Jak będzie w przypadku gdy np. 3 dni choroby dziecka będę zajmować się nim ja a kolejne np. 3 dni mąż żebym ja mogła wrócić do pracy ( mam w pracy terminowe sprawy i dłuższe nieobecności będą bardzo komplikować i wpływać finansowo na działanie jednostki, a nie będzie miał mnie kto zastąpić żeby kontynuować tematy) i znowu kolejne 4 dni opiekę przejmę ja. Jest taka możliwość częściowej opieki nad chorym dzieckiem czy tylko jedna osoba może korzystać ze zwolnienia? Czy te kwestie reguluje się drukiem Z-15 u pracodawcy? Pytałam o to w księgowości w pracy, ale uzyskałam informacje, że nie będzie możliwości żebym korzystała ze zwolnienia tylko w wybrane dni i że mam brać zwolnienie tylko na dni w których planuje nie być, a w przypadku dłuższego zwolnienia po moim wcześniejszym pojawieniu się w pracy resztę zwolnienia na dziecko będzie musiał anulować lekarz. Na pewno tak to funkcjonuje? Jak dzielić się opieką nad chorym dzieckiem jeśli obydwoje rodzice pracują, a chcą się nim zająć po trochu żeby nieobecność w pracy nie była tak bardzo odczuwalna?
Proszę o radę.
Pozdrawiam
Dzień dobry, mam 2,5 letnie i 3 miesięczne dziecko. Jestem na macierzyńskim, mąż pracuje.
Rozchorowałam się ja oraz dwójka dzieci, mieszkamy sami bez możliwości pomocy ze strony rodziny. Poza tym sytuacja covidowa to utrudnia. Czy maż może wziąć zasiłek opiekuńczy? Jeśli tak to od lekarza rodzinnego? Czy ja mogę/powinnam przerwać macierzyński i wziąć L4 na siebie lub dziecko? Starsze dziecko nie chodziło do przedszkola o ile ma to znaczenie.
Pozdrawiam
Jeżeli lekarz wystawi zwolnienie na dziecko na cały tydzień, to czy muszę brać zasiłek na cały ten okres? Np. 3dni będę ja, ale w pozostałe bedzie babcia. To czy zasiłek muszę brać na cały okres? Czy właśnie w takiej sytuacji mogę tylko 3dni nie być w pracy?
Brakuje mi takiego rozwinięcia w tym artykule.
Pozdrawiam
Czy osoba skierowana z Urzędu Pracy na staż też może liczyć na taki zasiłek..?
Pani Kasiu,
Czy to oznacza ze można być na zasiłku opiekuńczym przez czas w którym zlobek jest zamknięty w wakacje (u nas zawsze 2 tyg)?
Pani Kasiu,
Mam pytanie. Jeżeli jestem na zwolnieniu ciążowym, czy mój mąż może starać się o zasiłek opiekuńczy czy jednak nie? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pani Kasiu, ja mam takie pytanie jesli pracuje od poniedziałku do pt w godzinach 7.30 – 15.30 a mąż pracuje w sluzbach mundurowych tj. w państwowej straży pożarnej i pracuje w systemie 24/48 – to czy jeśli mam chore dziecko w wieku powyzej 2 lat to należy mi się zasiłek opiekuńczy za 2 dni kiedy maz schodzi z dyzuru – np. miałam zwolnienie na dziecko na dni 19.-23.11. maz pracowal 19.11 do 20.11 do godziny. 8 (24 godzin) potem 20.11 i 21.11 mial wolne a następnie 22.11 ponownie mial 24 godz. służbę do 23.11. Czy należy mi się za ten okres zasilek opiekuńczy? Bardzo proszę o odpowiedź.
Mam pytanie trochę z innej beczki niż poród.
Idę na operację po operacji przynajmniej przez miesiąc nie będę wstanie sama zająć się dzieckiem czy w tej sytuacji mąż może wziąść opiekę na dziecko które skończyło dopiero co dwa latka. Nikt inny nie jest wstanie zająć się dzieckiem i mną po operacji. A jeśli przysługuje mu to ile czasu?
Pani Olgo w teorii 14 dni na Panią jako osobę bliską i 60 dni na dziecko. Zwolnienie wypisuje lekarz i on decyduje czy są wskazania czy nie. Powodzenia !
Czy ja moge prosic o rozwiniecie podpunktu:
– właśnie urodziłaś kolejne dziecko i uniemożliwia Ci to opiekę nad starszym dzieckiem;
Obawiam sie, że go nie rozumiem. Przeciez bezposrednio po urodzeniu jestesmy na automatycznym macierzyńskim? 🙁
Pani Kingo, z reguły dwa do trzech dni jesteśmy w szpitalu, czasem dłużej, wtedy to uniemożliwia nam faktyczną opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji tata dziecka może starać się o taki zasiłek. Mam nadzieję, że pomogłam to wyjaśnić ? pozdrowienia
Pani Kasiu, Jestem na urlopie rodzicielskim i sama opiekuje się dwójką dzieci – synem 2,5letnim oraz 5-cio miesięczną córką. Córka właśnie wylądowała w szpitalu a ja z nią. Do jakiego lekarza ma się udać mąż, żeby dostać L4 na opiekę nad zdrowym synkiem, który został w domu? Pediatry syna? Pediatry na oddziale szpitalnym gdzie jest córka?
Pomocy, sytuacja jest kuriozalna, lekarze odmawiają wystawiania zwolnień…
Pani Elizo, po pierwsze proszę wziąć zwolnienie na dziecko z którym Pani jest w szpitalu (Pani może przerwać urlop na czas pobytu w szpitalu) a po drugie mąż powinien udać się do pediatry/lekarza syna. powodzenia!
Dzień dobry ,
Czy w sytuacji urodzenia drugiego dziecka mogę przejść zaraz po porodzie na zasiłek opiekuńczy należny matce posiadającej dziecko młodsze niż 2 lata a dopiero po wybraniu tych 60 dni przejść na roczny urlop macierzyński ?
Pani Paulino, urlop macierzyński zaczyna się w dniu porodu, jeśli starsze dziecko wymaga opieki to tata dziecka – jeśli jest pracownikiem może starać się o taki zasiłek. pozdrowienia!
Pani Kasiu, a jak taki zasiłek się załatwia w przypadku skrajnych wcześniaków? Jeśli kobieta urodziła wcześniaka i chciałaby skorzystać z tych 60 dni i zasiłku zamiast wykorzystywać od razu urlop macierzyński, jak to zrobić?
Pani Magdaleno, niestety musi minąć co najmniej 8 tygodni od porodu, żeby mogła Pani przerwać urlop macierzyński (dotyczy to też rodzicielskiego) i wykorzystać 60 dni zasiłku opiekuńczego (lub mniej oczywiście). Faktycznie jest to problem i można powiedzieć, że ciut „niesprawiedliwe”, że w przypadku skrajnego wcześniactwa urlop macierzyński rozpoczyna się również w dniu porodu. Czyli dopiero po 8 tygodniach życia maluszka – jeśli nadal wymaga opieki szpitalnej – prosi Pani szpital o wystawienie L4 na opiekę i dostarcza do pracodawcy. Powodzenia!
Pytanie z praktyki- w przypadku zasilku dla męża na żonę po porodzie kto wystawia zwolnienie- tzn lekarz poz żony czy męża? W naszym przypadku jeden odsyłał do drugiego…
to jest najczęściej zadawane mi pytanie odnośnie tego zasiłku – niestety Państwa przypadek nie jest odosobniony – zwolnienia należy domagać się od lekarza sprawującego opiekę nad kobietą w szpitalu, z tej prostej przyczyny, że to on decyduje o tym czy istnieje konieczność opieki nad nią.