Żądanie zaświadczenia o karmieniu piersią
W zależności od wykonywanego zawodu przysługujące przerwy mogą różnić się.
Dla żołnierza zawodowego TUTAJ.
Dla nauczycielek zatrudnionych na podstawie karty nauczyciela TUTAJ.
Wracając do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym każdej z nas przysługują przerwy w pracy na karmienie piersią. Tylko od nas zależy czy je otrzymamy, gdyż pracodawca przydziela je na nasz wniosek.
Przysługują nam dwie pół godzinne przerwy na karmienie (jedno dziecko) lub dwie czterdziestopięcio minutowe (więcej niż jedno dziecko). Co raz częściej słyszę, że pracodawcy nie żądają już zaświadczeń lekarskich, co bardzo cieszy. Jednak z uwagi na to, iż zdania są podzielone czy jest do tego uprawniony, poniżej znajdziecie niezbędne informacje.
Przepisy
Bardzo ważne przepisy z punktu widzenia pracownicy posiadającej dzieci zawiera Dział Ósmy Kodeksu Pracy – Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem. I tak zgodnie z art. 187 KP (Przerwy na karmienie):
§ 1
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przez w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwana karmienie.
Powyższe oznacza w praktyce, że wystarczy złożyć u pracodawcy wniosek, iż chcemy godzinę lub odpowiednio półtorej wcześniej opuszczać zakład pracy. Możemy też wnioskować o późniejsze przyjście lub dowolnie łączyć i rozdzielać przysługujący nam czas. Co więcej zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, pracodawca „związany jest wnioskiem o zastąpienie przerw skróceniem dnia pracy”. To oznacza, że jeżeli nasz wniosek będzie zawierał prośbę o wykorzystanie przysługujących nam przerw poprzez odpowiednie skrócenie czasu pracy – powinien przychylić się do wniosku i go zaakceptować.Część pracodawców nadal żąda od nas zaświadczenia od LEKARZA o karmieniu piersią. Tutaj powstają dwa pytania:
1. Czy pracodawca może żądać takiego zaświadczenia?
2. Czy lekarz (i który) musi nam takie zaświadczenie wystawić?
Nie ma żadnych podstaw prawnych do żądania przez pracodawcę zaświadczenia wystawionego przez lekarza. Pracodawcy, którzy żądają zaświadczenia bardzo często powołują się na art. 300 Kodeksu pracy w związku z art. 6 Kodeksu Cywilnego:
W sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksy Cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
W mojej ocenie jest to za daleko idący wywód. Gdyby ustawodawca chciał wprowadzić tego typu zaświadczenie to by je wprowadził, tak jak to ma miejsce w przypadku obowiązku wynikającego z art. 185 § 1 k.p. tj. dostarczenia tzw. informacji o wysokości ciąży (czytaj tutaj). Doktryna natomiast w tej mierze jest raczej zgodna – pracodawca może żądać zaświadczenia stwierdzające fakt karmienia piersią oraz jego aktualizacji w przypadku długotrwałego karmienia. Przy czym nigdzie nie znajdziemy definicji „długotrwałego karmienia”.
Lekarz nie ma obowiązku wystawienia takiego zaświadczenia. Oczywiście w przeważającej części przypadków nie ma problemów z jego uzyskaniem. Warto jednak zauważyć, że karmienie piersią jest niemożliwe do udowodnienia. Dlaczego? Lekarz może jedynie stwierdzić posiadanie pokarmu w piersiach a nie fakt przystawiania dziecka. Mądry pracodawca zaoszczędzi nam fatygi i poprosi jedynie o nasze oświadczenie o karmieniu piersią w tym samym piśmie co wniosek o udzielenie przerw na karmienie.
Do kiedy przysługują przerwy na karmienie?
Ostatnią kwestią są wątpliwości dotyczące wieku dziecka, które karmimy a tym samym terminu w jakim możemy złożyć wniosek o przerwy. Minie jeszcze sporo czasu zanim nawet lekarze pediatrzy czy ginekolodzy przestaną się dziwić na wieść, iż karmimy dwuletnie dziecko czy zdecydowałyśmy karmić aż do samo odstawienia. Z uwagi na powyższe nie ma co się dziwić, że pracodawca otwiera szeroko oczy. Całe szczęście prawodawca jest racjonalny i nie wprowadził ograniczeń czasowych co w praktyce oznacza, że przerwy nam przysługują dopóki twierdzimy, że karmimy dziecko.
Podsumowanie:
1. Nie ma ograniczeń czasowych złożenia wniosku o przerwy na karmienie piersią.
2. Przysługujący nam czas możemy dowolnie łączyć lub rozdzielać.
3. Pracodawca nie może narzucić nam konkretnych godzin, w których musimy wykorzystać przerwy.
4. Przysługują nam dwie przerwy na karmienie pod warunkiem 8 godzinnego czasu pracy, w przypadku 6 godzin pracy przysługuje jedna przerwa, w przypadku pracy poniżej 4 godzin dziennie przerwa nie przysługuje.
5. Wniosek składamy na piśmie, zachowujemy kopię z datą wpływu.
6. Przysługuje nam pełne wynagrodzenie za cały okres korzystania z przysługujących przerw.
Wniosek jak i ewentualne zaświadczenie lekarskie należy złożyć w formie pisemnej oraz zachować potwierdzenie wpłynięcia do pracodawcy.
Podstawa prawna:
Art. 187 i 300 Kodeksu Pracy
Art. 6 Kodeksu Cywilnego
Wzór wniosku do pobrania tutaj.
[…] + 여기를 클릭 […]
Dobry wieczór,
A co w przypadku powrotu do pracy zmianowej 12h? Czy mogę odmówić pracy nocnej skoro taki charakter miała praca przed urlopem? Ile przerwy na karmienie w takim przypadku mi przysługuje oraz czy w nocnych godzinach tez jest to uznawane? Dziękuje i pozdrawiam serdecznie 😉
czy pracodawca może wymagać zaświadczenia, po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (łączonego z pracą na pół etatu) i kontunuowaniu pracy w pełnym etacie ?
Dzień dobry, żaden przepis nie pozwala pracodawcy na żądanie takiego zaświadczenia na żadnym etapie zatrudnienia.
Jeśli pracodawca nie może odnowić przerwy na karmienie piersią dla osoby wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim to co w sytuacji kiedy pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego i podejmuje prace na pełen etat u innego pracodawcy. Otrzymuje wiec wynagrodzenie z tytułu urlopu macierzyńskiego i z umowy o prace. Czy może korzystać z przerwy na karmienie przebywając jednocześnie na urlopie macierzynskim?
Moja koleżanka wróciła do pracy i jest matką karmiącą. Złożyła wniosek o połączenie czasu na karmienie, żeby móc godzinę wcześniej kończyć pracę. Niestety nasze kadry co trzy miesiące domagają się odnowienia wniosku i oświadczenia od lekarza, że ona nadal karmi. Czy ten wniosek i oświadczenie rzeczywiście trzeba odnawiać co 3 miesiące? Koleżanka na razie chce kontynuować karmienie do drugich urodzin synka, które wypadają za pół roku. Czy to oznacza, że musi jeszcze to oświadczenie składać dwukrotnie? Obawia się, że trudno będzie znaleźć lekarza, który po raz kolejny wystawi takie zaświadczenie. Co Pani radzi?
Witam Pani Kasiu,
Zastanawiam się czy wniosek powinnam kierować do Dyrektora Generalnego, któremu wręczę wniosek i z którym bezpośrednio współpracuje czy do Prezesa, który jest szefem szefów 😉 czy wystarczą po prostu dane firmy. Dodatkowo obawiam się czy nie będzie budzić wątpliwości to, że wnioskuję dopiero po 10 miesiącach od rozpoczęcia pracy? Bardzo żałuję, że dopiero teraz ale rozpoczęłam nową pracę, chciałam się wykazać a teraz rwę włosy z głowy, że tyle zwlekałam. Cierpiałam i ja i dziecko 🙁 Pozdrawiam.
Dzień dobry, a jeżeli pielęgniarka pracuje na ranki tj 7-14:35, na cały etat, to przysługuje mi jedna przerwa półgodzinna? Pozdrawiam;)
Super artykuł! Mnie z kolei nurtuje kwestia tego jak traktuje się ilość godzin przepracowanych dziennie przy równoważnym systemie pracy. Moja praca wygląda tak, że w jednym tygodniu pracuje 6h dziennie i mam pracująca sobotę, a w kolejnym 7h dziennie i wolną sobotę. Jak wówczas rozpatruje się kwestie przerw na karmienie? W jednym tygodniu przypadalyby mi 2 przerwy A w drugim jedna… Ale to raczej na sensu by było chyba taki miszmasz? Moja kadrowa nie ma zielonego pojecia jak to nalezy rozwiazac. Dziękuję z góry za odpowiedź!
Nie mam watpliwości, że w takim wypadku trzeba patrzeć na ilośc godzin każdego dnia. Czyli miszmasz ? powodzenia !
Super pomocny bolg ! Dziękuje
Miło ❤️
Dzis trafilam na ten artykul. Jak ma sie sprawa kobiet wracajacych po urlopie macierzynskim do pracy u nowego pracodawcy (umowa wygasla miesiac po urodzeniu dziecka, nie zostala przedluzona)? Czy tez maja prawo do przerw na karmienie?
Pani Aniu, tak jak najbardziej. powodzenia!
Witam, jeśli pracuję na pół etatu, tj.przez 5 dni w tygodniu po 4 godziny to przysługuje mi prawo do takiej przerwy? Bo słyszałam różne opinie na ten temat, a na przykład na stronie MPIPS znalazłam informacje że jak najbardziej taka przerwa przysluguje.
A podrzuci Pani link? Natomiast jeśli pracuje Pani 4 godziny do 6 godzin przysługuje jedna przerwa. pozdrowienia!
Jak dlugo taki wniosek jest ważny? Tzn jesli wracając do pracy złożę wniosek z oświadczeniem, ze karmię (w danym momencie) to jest on ważny do momentu aż nie oswiadcze pracodawcy, że już nie kp i przestaję korzystać z przerw?
Oświadczenie jest ważne tak długo jak karmisz.
Obniżyłam etat do 7/8 ale nie zgłaszałam że karmię dziecko piersią. Czy mogę to zrobić po 2 mc po powrocie do pracy ?
Oczywiście. Przerwa przysługuje Ci dopóki karmisz.
WITAM Mam mały problem.Od stycznia wróciłam do pracy po macierzyńskim Karmie poersia . Na oddziale na którym pracuje są pojedyncze dyżury Nie ma możliwości wyjścia wcześniej czy przyjścia później. CHialam kumulowac godziny i mieć dzień do odbioru na co kadry nie chcą się zgodzić. Oddziałowej też by pasowało takie rozwiązanie ale co z tego . CZYLI PRZYSLIGUJE mi prawo, z którego nie mogę skorzystać? Karmie piersia ale 15 mies8ecznemu dziecku nie muszę dawać pokarmu co 3 h Wystarczy mu rano czy na wieczór
Dzień dobry!
Mam pytanie częściowo w temacie. Po urlopie chcę wrócić do pracy na 4/5 etatu. Kto ustala czy w zwiazku z tym będę pracować 4 dni w tygodniu czy 5 dni ale krocej (no wlasnie – krocej czyli ile przy założeniu ze na pelen etat pracuje 5 dni w tygodniu po 8h)? Czy o tym ktory wariant wybieram decyduje ja, a pracodawca musi sie przychylic do takiego wniosku? I czy jezeli pracowalabym dziennie po dokladnie 6h to przysługuje mi jedna czy dwie przerwy (przy jednym dziecku) na karmienie?
Ufff duzo tego ale niedlugo wracam do pracy i nie wiem co i jak mi wolno…
No ok. A co jeśli wiem że nie karmi a otrzymam taki wniosek?
To zależy od Ciebie jako pracodawcy co chcesz zrobić. Możesz zaakceptować albo poprosić o wyjaśnienia w związku z informacjami, które posiadasz
Super artykuł! Będę śledzić profil z wypiekami! Mam pytanie odnośnie pracy lekarza w systemie kontraktowym. Czy też taka przerwa obowiązuje. Jak to wygląda kiedy po 7’35 zostajemy na dyżur do 7.30 dnia kolejnego lub dyżurujemy w innym miejscu- załóżmy w systemie 12-godzinnym. Co jeżeli jestesmy jedynym lekarzem na miejscu pracy/ oddziale w trakcie dyżuru – czy taka przerwa też obowiązuje. Kolejne pytanie- jak to wygląda u kobiet pracujących w wojsku w trybie 7.30- 15.30. Czy jest to dopuszczalne w takich okolicznościach? Pozdrawiam i czekam na więcej bo posty z głową i dla wszystkich super napisane.
Mój wymiar godzinowy to 7h35` – należy mi się jedna czy dwie przerwy na karmienie?
Dwie półgodzinne przy jednym dziecku
dziękuję za odpowiedź
A jaka przysługuje przerwa na karmienie w dwunastogodzinnym systemie pracy?
Jak wygląda sytuacja jeśli wykorzystujemy przerwę na karmienie będąc jednocześnie w ciąży z drugim dzieckiem? Czy pracodawca może nam odmówić korzystania z takiej przerwy?
Kasiu, pracodawca nie może odmówić Ci przerw na karmienie. Jeśli to robi łamie przepisy.
Moźna spodziewać sie wpisu o ochronie po powrocie do pracy po urlopie macierzynskim ? Czy takie cos kiedys istnialo i czy teraz jest ? Doszly mnie takie sluchy ale w kodeksie jest ochrona tylko w kilku przypadkach .
Basiu, tak zdecydowanie będzie taki wpis. Czeka w kolejce 🙂 ochrona kodeksowa to jedna sprawa, ale polecam przejść na 7/8 etatu i wtedy kobieta powracająca do pracy po urlopie macierzyńskim jest chroniona przed zwolnieniem przez kolejnych 12 miesięcy 🙂 dodatkowo przerwa na karmienie i można cieszyć się maleństwem w domu dwie godziny wcześniej.
to ja przy okazji mam pytanie o te 7/8. Czy na początku mogę wrócić na pełen etat, a na te 7/8 np. dopiero po roku i dalej będę chroniona przez 12 miesięcy? Ktoś mi coś takiego podpowiedział (że przez 5 lat mogę złożyć taki wniosek) – ale nie wiem czy to prawda 😉
Ta ochrona jest przez 12 miesiecy w okresie w którym jesteś uprawniona do urlopu wychowawczego czyli do konca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 lat. Czyli ciut dłużej ? wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie i nie trzeba na 12 miesiecy może być krócej
super, dziękuje bardzo!
A ja mam pytanie bo pracuje juz miesiac po macierzynskim ale we wrześniu chce złożyć wniosek o zmiane etatu na 3/4 od października? Czy pracodawca ma prawo go odrzucic i czy tez jestem chroniona w takiej sutuacji jesli nie byl on dany odrazu.
pracodawca nie ma prawa go odrzucić – jest związany Pani wnioskiem. jest Pani objęta ochroną od dnia złożenia wniosku jednak nie wcześniej niż na 21 dni przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze
7/8 etatu plus godzinna przerwa na karmienie- nie wiedziałam, że można to tak połączyć, dziękuję bardzo za podpowiedź 🙂 Dobrze, że przeczytałam ten komentarz 🙂
Pani Agnieszko, nie ma za co 🙂 powodzenia!
Super 🙂 dobrze mieć tak po chłopsku wszystko wytłumaczone 🙂 ja slyszalam rozne zdania jedni pracodawcy żadaja zaswiadczenie od lekarza co miesiac inni tylko raz …
Basiu! to miód na moje serce bo właśnie o to mi chodziło. Chciałam, żeby było jasno. Kawa na ławę bez pisania niezrozumiałych opinii prawnych. z tymi zaświadczeniami to niestety tak jest. całe szczęście nie słyszałam, żeby lekarze robili problemy.
bardzo dobry i konkretny artykuł
Polecam artykuł
Marku dziękuję! będzie więcej 🙂