Rewolucja w prawie pracy odbija się wciąż szerokim echem w Polsce. Największe zainteresowanie wzbudzają – rzecz jasna – kwestie dotyczące rodziców małych dzieci.
A właśnie zmian w tym obrębie jest najwięcej. Dlatego w tym artykule omówimy zmiany dotyczące urlopu rodzicielskiego.
Po pierwsze limit urlopu rodzicielskiego
W pierwszej kolejności chcę zwrócić Twoją uwagę na te słynne 9 tygodni dla ojca dziecka i zwiększenie puli urlopu rodzicielskiego: z 32 tygodni do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka.
Czy to oznacza, że mama korzystająca z tzw. rocznego urlopu macierzyńskiego (połączenie urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim), zostanie dłużej w domu z dzieckiem?
Nic bardziej mylnego.
Jak możemy przeczytać w nowych przepisach:
Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru urlopu określonego w § 1 i 2. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka.
Skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 9 tygodni oznacza wykorzystanie przez pracownika – rodzica dziecka urlopu, o którym mowa w § 4.
Co to oznacza?
Tłumacząc prosto: jeden z rodziców może skorzystać maksymalnie z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. To jest maks. Wtedy drugi z rodziców, który nie wykorzystał pełnej puli może wykorzystać te +9 tygodni. Ale to nie oznacza, że tylko tak to działa i jak to jest przekazywane – urlop 9 tygodni jest zarezerwowane tylko dla ojca dziecka. Rodzice mogą się dzielić urlopem rodzicielskim w różny sposób, oczywiście zgodnie z zasadami liczby części i wieku dziecka. Mama może skorzystać z 20 tygodni urlopu rodzicielskiego, a tata z pozostałych 21 tygodni. Ważne, aby wiedzieć, że jeden z rodziców może wykorzystać maksymalnie 32 tygodnie, a te słynne 9 tygodni, może być wykorzystane w częściach przez drugiego z rodziców.
Uwaga na jeszcze jedną ważną kwestię
Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 26 kwietnia 2023 r., będą korzystali z urlopu rodzicielskiego albo jego części będą uprawnieni także do dodatkowej 9 tygodniowej puli urlopu rodzicielskiego.
Po drugie zmiana w dzieleniu urlopu rodzicielskiego na części
Kolejną zmianą, na którą warto zwrócić swoją uwagę w obrębie urlopu rodzicielskiego, jest ta dotycząca dzielenia go na części. Do tej pory urlop rodzicielski można było dzielić na 4 części. Poza tym kodeks pracy wskazywał jasno, jak duże mogą to być części i ile tygodni powinny wynosić. To zmieni się wraz z wejściem w życie nowych przepisów, które będą brzmieć:
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Zniesione zostaną zatem przepisy dotyczące możliwości wykorzystywania maksymalnie 16 tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie, co jest związane z uniezależnieniem urlopu rodzicielskiego od prawa do urlopu macierzyńskiego oraz zostaną zniesione przepisy dotyczące minimalnej części urlopu rodzicielskiego.
Po trzecie uchylenie przepisu o tzw. długim wniosku o urlop rodzicielski
Wraz z nowelizacją kodeksu pracy, zostaje uchylony art. 1791 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
Co to w praktyce oznacza?
Pracownicy będą mogli korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach.
Po czwarte wydłużenie urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia go z pracą
Nowelizacja kodeksu pracy zakłada również, że w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego będzie ulegał wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do: 82 tygodni ‒ w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Do tej pory limit ten wynosił 64 tygodnie.
Warto także zwrócić uwagę, że ustawodawca dodatkowo wskazuje, że rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, w przypadku łączenia pracy z urlopem rodzicielskim skorzystają ze zdecydowanie większego limitu tego urlopu, który będzie wynosił do: 130 tygodni i 134 tygodni – w zależności od ilości urodzonych dzieci podczas jednego porodu.
Po piąte nowe podstawy wymiary zasiłku
Jak można przeczytać w informacji o nowelizacji:
Zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewidują, co do zasady, że miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku. Jednocześnie proponuje się, aby pracownica miała możliwość wyboru wysokości zasiłku macierzyńskiego, który będzie pobierany w okresie urlopu rodzicielskiego. I tak przyjęte przepisy przewidują, aby: kobieta otrzymywała 100% zasiłek za cały okres korzystania z urlopu macierzyńskiego, natomiast za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego oboje rodzice mieliby prawo do 70% zasiłku albo kobieta w ciągu 21 dni miałaby prawo złożyć do pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wypłacanie jej 81,5% zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, przy czym za okres 9 tygodniowej nieprzenoszalnej części tego urlopu dla ojca dziecka przysługiwałby zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku; w przypadku niewykorzystania w pierwszym roku życia dziecka ani jednego dnia urlopu rodzicielskiego – na wniosek pracownika/ubezpieczonego następowałoby wyrównanie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy zasiłku macierzyńskiego, a zasiłek macierzyński za urlop rodzicielski wykorzystywany w kolejnych latach życia dziecka byłby płatny na poziomie 70% dla obojga rodziców.
Powyższe oznacza zmiany w obrębie wysokości zasiłków. Warto zwrócić uwagę na wysokość zasiłku w przypadku korzystania przez ojca z dodatkowej 9 tygodniowej puli urlopu rodzicielskiego. Będzie on wówczas wynosił 70% podstawy, co niestety dla ojców może okazać się po prostu nieopłacalne.
Poza tym widać zmiany dotyczące wysokości zasiłku w przypadku korzystania z urlopów rodzicielskiego i macierzyńskiego, które kolejno są podwyższone z 60% na 70% oraz z 80% na 81,5%.
Co w sytuacji, kiedy jesteśmy w trakcie pobierania zasiłku? Czy przysługiwać nam będzie tzw. „wyrównanie” do 81,5%?
Tak, ale pod warunkiem, że złożymy wniosek/prośbę do pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podwyższenie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Takie pismo należy złożyć w ciągu 21 dni od dnia wejścia w życie nowych przepisów, czyli do 17 maja 2023 r. Wyrównanie nastąpi od dnia wejścia w życie przepisów do końca trwania urlopu rodzicielskiego.
Po szóste zwrot wniosków o urlop rodzicielski
Uwaga na bardzo ważną kwestię!
Do pracownika rodzica dziecka, który do dnia wejścia w życie nowej ustawy, czyli do dnia 26 kwietnia 2023 r. złożył wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego albo jego części ale nie rozpoczął korzystania z tego urlopu przed dniem wejścia w życie nowych przepisów, czyli 26 kwietnia 2023 r., będą miały zastosowanie nowe przepisy dotyczące urlopu rodzicielskiego. To oznacza, że pracodawca będzie zwracał pracownikowi wniosek w celu jego zmiany i ponownego złożenia pracodawcy w terminie 7 dni. Jeżeli pracownik nie złoży ponownie wniosku, będzie korzystał z urlopu zgodnie z wnioskiem złożonym przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli zgodnie ze starymi przepisami.
Wasze pytania
Mam zasiłek macierzyński z ZUS 80% po ustaniu umowy o pracę. Czy mogę do ZUS złożyć wniosek o podwyższenie zasiłku z 80% na 81,5%?
Odpowiedź: Tak, pod warunkiem zachowania terminów, czyli złożenia wniosku w ciągu 21 dni od wejścia w życie nowych przepisów.
Urodziłam 09.12 czy będę musiała złożyć nowy wniosek o urlop czy tylko o przeliczenie?
Odpowiedź: w takiej sytuacji, składamy wniosek o podwyższenie kwoty zasiłku. Nowego wniosku o urlop rodzicielski już nie składamy, bo automatycznie urlop rodzicielski zwiększa się o 9 tygodni, jeżeli korzystamy z niego w dniu wejścia w życie nowych przepisów.
27.03.2023 r. złożyłam wniosek o macierzyński i rodzicielski. Czy pracodawca zwróci mi teraz ten wniosek?
Odpowiedź: Tak, jeżeli nie rozpoczęła Pani korzystania z urlopu przed dniem 26.04.2023 r.
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 23.03.2023 r. natomiast w dzienniku ustaw została opublikowana w dniu 04.04.2023 r., a to oznacza, że nowe przepisy wejdą w życie w dniu 26.04.2023 r.
Na ten temat w dniu 13.04.2023 r. poprowadziłam live na Instagramie. Zachęcam do zapoznania się z nim: https://www.instagram.com/p/Cq_ZNkfo1_X/.
Dzień dobry! Jestem studentką kierunku lekarskiego, kończę obecnie VI rok, jestem w ciąży. Staż podyplomowy dla lekarzy zaczyna się w dwóch terminach: 1.10 lub 1.03. Nie mogę rozpocząć stażu w październiku, ponieważ termin porodu mam na 14.09. Będę w związku z tym bezrobotna i nie będę miała możliwości skorzystania z urlopu ani zasiłku macierzyńskiego. Czy, jeżeli zacznę staż 1.03 będę mogła od razu przejść na 32-tygodniowy urlop rodzicielski?
P.S. Staż lekarski jest odbywany na podstawie umowy o pracę.
Dzień dobry,
Urodziłam syna 03.09.2021r. jako osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP. Pobierałam zasiłek dla bezrobotnych jednak nie pobierałam zasiłku macierzyńskiego ani tzw. „kosiniakowego”. Mąż skorzystał z przysługującego mu urlopu ojcowskiego. Od lutego 2023 jestem zatrudniona na umowę o pracę. Czy skoro nie korzystałam z urlopu rodzicielskiego mogę go teraz wykorzystać? Jeżeli tak to w jakim wymiarze?
Dzień dobry.
Pod koniec października urodzi nam się z żoną dziecko. Żona jest bezrobotna. Z tego co wiem wcześniej gdy matka nie pracowała to ojciec nie mógł się starać o urlop rodzicielski. Jak to wygląda teraz po zmianach?
Dziecko urodziło się 04.04.2023 r. czyli w trakcie trwania przepisów przejściowych czy zatem ojcu dziecka będzie przysługiwało 9 tygodni urlopu rodzicielskiego?
Dzień dobry,
Proszę o informację, czy po nowelizacji KP ojcu należy się urlop tacierzyński 20 tyg oraz rodzicielski 32 tyg w sytuacji gdy matka w dniu porodu nie była zatrudniona i nie miała opłacanej składki chorobowej? Zakładając, że matka żyje, jest zdolna do samodzielnej egzystencji i nie porzuciła dziecka. I dziecko urodziło się w terminie od 26 kwietnia
Witam,
rozumiem zamieszanie dotyczące wprowadzonych zmian, przyznaje jednak, że będe korzystała wyłącznie z urlopu na nowych zasadach. Przedzierając się przez ten oraz inne artykuły dotyczące zmian, nie jest dla mnie jasne czy wydłużenie urlopy rodzicielskiego spowodowało zlikwidowanie urlopu macierzynskiego?
Jeśli taki istnieje to w jakim wymiarze?
Dzień dobry,
Urodziłam syna 14.10.2023, obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim do 12.10.23 (branym w całości bezpośrednio po macierzyńskim) czy jest możliwość żebym do końca roku (po wcześniejszym wybraniu zaległego urlopu u pracodawcy) przeszła na urlop wychowawczy, a dopiero później mąż poszedł na 9 tyg rodzicielskiego?
Czy 70% wymiaru wynagrodzenia dla ojca jest jakąś średnią z ostatnich 12 miesięcy czy to czyste 70% podstawy na umowie?
Różnica kolosalna, ktoś wie?
Witam,
czyli te dodatkowe 9 tygodni można wykorzystać w częściach, nawet 5?
Jeśli małżonka pracownika nie podlegała stosunkowi pracy ani pod ubez.chorobowe -jest bezrobotna ,urodziła dziecko w 2022r, nie pobierała urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego to czy teraz pracownik-ojciec moze wziasc te 9tyg rodzicielskiego dodatkowego czy może wziasc nawet i cała pulę rodzicielskiego? Jeśli taka jaka jest podstawa prawna?
Pacownikowi ojcu urodziło się dziecko w marcu 2023. Mama w dniu porodu nie była zatrudniona.
Czy ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego 32 tygodnie? skoro dziecko urodziło się przed 26.04?
Podbijam pytanie. Mam ten sam problem z tym, że dzieci pracownika mają już 3 i 5 lat…
Również mam podobny problem i jestem ciekawa odpowiedzi. Na ten moment wychodzi mi, że w takiej sytuacji ojcu przysługuje urlop, jednak mam wątpliwości.
Prośba o informację jeśli ktoś ma jakieś informacje w tym zakresie.
A czy jak mi się urodziło dziecko w 2020 roku to mogę iść na 9 tyg urlopu ? Matka w 2020 wykorzystała macierzyński i opiekuńczy w 2021.
Również mam podobny problem i jestem ciekawa odpowiedzi. Na ten moment wychodzi mi, że w takiej sytuacji ojcu przysługuje urlop, jednak mam wątpliwości.
Prośba o informację jeśli ktoś ma jakieś informacje w tym zakresie.
Mam dokładnie ten sam problem i znajduje zarówno tyle samo argumentów za tym, że jednak nie jak za tym, że przysługuje mu pełna pula. Czy dotarły może panie do jakiejś informacji w tym zakresie?
Pani Iwono, nie przysługuje. Dzieci urodzone przed wejściem w życie ustawy tj 26 kwietnia 2023 nie obowiązuje przepis odnośnie pozostawania matki w zatrudnieniu w dniu porodu.
W PIP uzyskaliśmy informację, że urlop przysługuje…
Czy można uprzejmie prosić o informację czy/gdzie jest dostępne oficjalne stanowisko/odpowiedź PIP?
(sytuacja podobna: urodziny dziecka przed 26 kwietnia 2023- w 2019, matka niepracująca, ojciec pracujący)
Czy można uprzejmie prosić o informację czy/gdzie jest dostępne oficjalne stanowisko/odpowiedź PIP?
4.04.2023 urodziłam synka. Jestem aktualnie na urlopie macierzyńskim. Czy opłaca się dla mnie złożenie nowego wniosku po tych zmianach? czy lepiej zostac na starych zasadach?
Czy ojciec może wziąć te 9 tygodni wolnego w trakcie macierzyńskiego matki? Czy dopiero w trakcie rodzicielskiego (czyli 20 tygodni po narodzinach)?
Mam ten sam problem. Czy udało się Panu lub komuś innemu uzyskać odpowiedź na to pytanie?
Pani Pawle, tak. jakąkolwiek część lub nawet całość urlopu rodzicielskiego może wybrać ojciec, zaraz po porodzie. Jeśli ma Pan już akt urodzenia można składać wniosek.
Witam.
Syn 31maja skonczy 2 latka czy przysluguje mi 9 tygodni rodzicielskiego dla ojca ?
zona skonczyla urlop rodzicielski juz dawno
Panie Dariuszu, to zależy czy w okresie od 2 sierpnia 2022r. do dnia wejścia w życie nowych przepisów „wisiała” jakaś część urlopu rodzicielskiego na to dziecko do odebrania jeśli dawno ten urlop się skończył to znaczy przed 2 sierpnia 2022 no to niestety nie przysługuje
czy pracodawca musi się zgodzić czy może odmówić ojcu 9 tyg urlopu rodzicielskiego w wybranym przez niego terminie z uwzględnieniem złożenia wzniosku 21 dni przed?
Witam serdecznie pani urszulą pracodawca nie ma możliwości odmowy udzielenia urlopu rodzicielskiego nie ma możliwości przełożenia terminu jest związany wnioskiem pracownika
Dzień dobry. Wczoraj natknelam sie na Pani artykuł. Zalamalam ręce ze wzgledu na to, ze nie wiedzielismy o tym ponownym wniosku o urlop rodzicielski, dzis pojechalam do Zusu i Panie kompletnie nie wiedza o co mi chodzi…
Corka urodzona 12.12.2022 r. , jestem osoba na JDG i zlozylam wniosek o wybranie urlopu macierzynskiego i rodzicielskiego ciągiem 52 tyg ( dla matki, bez udzialu ojca) 26.04.2023 bylam na ostatnich dniach macierzyńskiego. Z Pani artykulu zrozumialam, ze pracodawca, ktorego nie mam powinien zwrocic mi ten wniosek i powinnam wnieść korekte w przeciągu 7 dni- nie wiedzielismy o tym, nie mam pracodawcy i tylko z tego artykulu sie o tym dowiedzialam. Pojechalam dzis do Zusu, by dowiedziec sie czy jest jakaś szansa, by zlozyc jeszcze korekte wniosku o te 9 tyg dla meza. A Pani wielkie oczy i mówi, ze jak dla ojca to ojciec sklada wniosek u pracodawcy na 21 dni przed checia wykorzystania urlopu ( nawet za 5 lat) i tylko tyle, ze nie ma innych dokumentow i ze te 9 tyg rodzicielskiego nam sie nalezy… czy moze mi Pani odpowiedzieć jak zatem jest w naszej sytuacji… maz wniosku nie skladal, wiec w sumie tez nie mial co korygowac, a wniosek ktory zlozylam ja dotyczyl tylko mojego urlopu, ktory w zasadzie się nie zmienia…
Bede wdzieczna za odpowiedź
Jeśli matka nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego to czy analogicznie ojciec także nie ma prawa do swojej części w wymiarze 9tyg jeśli on pracuje?
Witam,
Co jeśli w dniu 16.04.2023 zakończyłam urlop macierzyński i rodzicielski. Czy mam prawo teraz starać się o te dodatkowe 9 tygodni?
Jeśli wykorzystała Pani 20 tygodni macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego, to 9 tygodni przysługuje drugiemu rodzicowi czyli ojcu dziecka. Urlop rodzicielski można podzielić na 5 części, jeśli Pani wzięła i wykorzystała 32 tygodnie rodzicielskiego w jednej nieprzerwanej części, wówczas ojciec dziecka może swoją część podzielić jeszcze na 4 części i wykorzystać najpóźniej do końca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 rok życia. 9 tygodni w tym wypadku płatne 70 % zasiłku.
Czy ojciec dziecka może wykorzystać 9 tygodni urlopu wtedy kiedy matka dziecka przybywa na urlopie rodzicielskim?
Czy dopiero wtedy gdy matka dziecka zakończy swój urlop rodzicielski?
Mogą jednocześnie
Czy ojciec może wykorzystać te 9 tygodni równolegle z matką? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Zaraz po tym jak minie urlop macierzyński?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jestem obecnie na urlopie rodzicielskim (na starych zasadach wnioskowałam o urlop macierzyński i rodzicielski w jednej części, 80% wynagrodzenia, łącznie 52 tygodnie).
Czy w takiej sytuacji mogę teraz wnioskować o wcześniejszy powrót do pracy i łączenie tejże pracy na 1/2 etatu z resztą urlopu rodzicielskiego w wydłużonym okresie? (Dla jasności – urlop rodzicielski do końca września, powrót do pracy na 1/2 etatu 10 tygodni wcześniej i łączenie pracy z urlopem rodzicielskim przez ~20 tygodni).
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
wymiar urlopu rodzicielskiego może ulec wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do: 82 tygodni ‒ w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie.
Co jeśli złożyłam wniosek o urlop macierzyński i pierwsze 6 tyg rodzicielskiego (jednak rodzicielski zaczyna się po dniu wejścia ustawy) płatne 100%. Przyjmijmy, że będę go miała wypłacany według starych zasad, z uwagi na brak wniosku o przeliczenie. Czy jesli złożę wniosek o urlop ( dalsza część rodzicielskiego) po dniu wejścia ustawy otrzymam 70% ?
Podwyższenie do 70% na wniosek.
Na ile części można podzielić ten dodatkowy 9 tygodniowy rodzicielski przypadający na ojca?
Czy te 9 tyg.można również podzielić na 5 części?
Jeśli wykorzystała Pani urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni i była to 1 nieprzerwana część, ojciec swoje 9 tygodni może podzielić na max 4 części.
Na ile części można podzielić ten dodatkowy 9 tygodniowy rodzicielski przypadający na ojca?
Dzień dobry, co w sytuacji gdy matka dziecka urodzonego w lipcu 2022r. zdecydowała się na obowiązujące 20tygodni urlopu macierzyńskiego oraz następujący po sobie 100% płatny urlop rodzicielski przez okres 6tyg., kolejno przez 10tyg. przebywała na 60% płatnym urlopie rodzicielskim. Wróciła do pracy. Pozostawiając jeszcze 16tyg. urlopu rodzicielskiego – do wykorzystania aż dziecko nie ukończy 6r.z.
Czy w takiej sytuacji ekwiwalent pieniężny z tytułu pozostałych 16tyg. urlopu rodzicielskiego (dla przykładu wniosku złożonego w lipcu 2023r.) obowiązywać będzie w podwyższonej kwocie 70% ?
PISZE PANI, ŻE TE 9 TYGODNI OJCIEC DZIECKA MOŻE SOBIE PODZIELIĆ, A Z ART. 182.1A PKT 5-6 WYNIKA, ŻE MUSI WYKORZYSTAĆ CO NAJMNIEJ 9 TYGODNI NARAZ I ZUS NA INFOLINII COT TEŻ W TAKI SPOSÓB INFORMUJE, ŻE NIE MOŻNA DZIELIĆ TEJ CZĘŚCI 9 TYGODNIOWEJ
Z pkt. 6 wynika, że gdy wykorzysta Pani co najmniej 9 tygodniu urlopu rodzicielskiego to oznacza, ze jest on wykorzystany – nie oznacza to że nie może go Panie dzielić, tylko potwierdza, że 9 tygodni = wykorzystany w całości.
Witam, mam problem z pracodawcom, ponieważ uważa, że jesli żonie skończył sie macierzyński 3 marca 2023 roku to juz mi jako ojcu nie przysługuje te 9 tyg. Czy firma ma racje?
Dziecko urodzone 3 marca 2022roku
Dzień dobry
Mam pytanie syna urodziłam 22.10.21 r. rozumiem, że mojemu mężowi przysługuje urlop rodzicielski 9 tygodni a czy mi przysługuje wyrównanie zasiłku rodzicielskiego od 2.08.22 r. do 21.10.22?
Wyrównanie zasiłku od dnia 26 kwietnia 2023 r. Jeśli ktoś w dniu wejścia w życie ustawy tj. 26.04.2023 r. przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim może wnioskować o podwyższenie zasiłku. Nie są wyrównywane zasiłki za okresy z przed wejścia w życie ustawy. Dodatkowe 9 tygodni to inna sprawa.
Mam pytanie. Czy ojciec dziecka prowadzący własną działalność gospodarczą ma prawo do 9 tygodni urlopu jeśli ja jako matka wykorzystam pełną pulę 52 tyg. (macierzyński i rodzicielski) ?
Wszędzie jest napisane pracownik-ojciec. A co z ojcem na jdg?
Z góry dziękuję 🙂
Jdg – samozatrudnienie, odprowadza składki na ubezpieczenie? Moim zdaniem należy się.
Zadzwonić do ZUS dla pewności.
czy jesli nie pracuje 9jestem ubezpieczona u meza w firmie) a dziecko urodziłam w pazdzierniku 2022 to czy maz pracujacy na umowe o prace moze skorzystac z tego nowego urlopu 9 tyg???
Witam
Czy w sytuacji gdy matka wykorzystała pełny wymiar dotychczasowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dla dzieci urodzonych w 2018 i 2021 roku – czy teraz po zmianie przepisów ojcowi przysługuje te dodatkowe 9 tygodni płatne 70%? Oraz czy przysługuje 9 tyg na każde z dzieci?
Dzieci w tym roku ukończą 2 i 5 lat.
Podpinam się do pytania. Mam podobną sytuację, nasz syn urodził się w 2021 i w zależności od tego kogo spytam to dostaję inną odpowiedź.
Panie Łukaszu, na dziecko urodzone w 2018 r nie bo jak Pan pisze został wykorzystany pełen limit rodzicielskiego a na dziecko urodzone w 2021 – nie wiem kiedy skończył się rodzicielki więc nie mogę odpowiedz – jeśli co najmniej 2 sierpnia albo pózniej – to tak nabył Pan prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Witam, dziecko przyszło na świat 20.04. Wniosek do pracodawcy jeszcze nie złożony. Jak to powinno wyglądać technicznie? Musze złożyć wniosek „po staremu” a później kolejny bezpośrednio w ZUSie, który będzie aktualizujący? Czy od dziś mogę składać pracodawcy wniosek u urlop macierzyński + rodzicielski na nowych zasadach?
Witam,
prośba o wyjąśnienie. Pracownik w ciągu 21 dni złożył wniosek o urlop rodzicielski na 1 dzień, dziecko nie ukńczyło 1 roku życia, oznacza to, że wszystkie inne części będzie miał płatne po 81.5%, dobrze rozumiem ? Chodzi mi po nowelizacji przepisów tj. od 26.04.2023
Dzień dobry, jaki wymiar urlopu rodzicielskiego przysługuje samotnej matce? Z artykułu wynika, że jeden rodzic może wykorzystać maksymalnie 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, a 9 tygodni przysługuje drugiemu rodzicowi. Czy samotna matka jest uprawniona do wykorzystania 41 tygodni? Czy można je wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego?
Pozdrawiam serdecznie!
Witajcie. Nie mogę zrozumieć po co są te zwroty wniosków. Czy treść nowego wniosku ma być inaczej sformuowana? Czy może chodzi tylko o datę ? Przecież wystarczy po nowemu przeliczyć nierozpoczęte urlopy rodzicielskie oraz te, które już trwają. Zbędna papierologia i zamęt. O co tu chodzi…..
Moim zdaniem też niepotrzebny zamęt, ale art. 30 ust 1 i art 31 ust 1 ustawy zmieniającej kodeks pracy… Zobowiązują pracodawcę do niezwłocznego zwrotu pracownikowi wniosku złożonego przed dniem wejścia w życie ustawy tj 26.04.2023 r. Jeśli w dniu wejścia w życie ustawy pracownik nie rozpoczął korzystania z tego urlopu. Bardziej chodzi o wyjaśnienie kwestii wypłaty wysokości zasiłku macierzyńskiego. Podwyższenie wysokości zasiłku na wniosek pracownika.
Witam, po nowelizacji przepisów urlop rodzicielski można podzielić na 5 części. Czy te 5 części tyczy obojga rodziców czy każdy z rodziców może podzielić na 5 części i łącznie by było 10 części?
5 części max do podziału dla obojga rodziców.
Pani Aniu oboje rodziców ma 6 części w ramach limitu
Witam. 09.09.2022 urodziłam syna. Zdecydowałam się na macierzyński plus rodzicielski na rok płatne 80 %. Co powinnam teraz zrobić w związku ze zmianą? Czy będę miała jakieś wyrównanie? Czy do pracy powinnam wrócić tak jak było to wyliczone wcześniej czyli 07.09.2023r
Witam pracownik złożył wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski udzielany z góry. w dniu 26.04.2023 nie rozpoczął urlopu rodzicielskiego (przebywa na macierzyńskim). Jak technicznie zwrócić wniosek, jak jest on dwustronny (na jednej stronie macierzyński, na drugiej rodzicielski – oryginał muszę zachować z powodu urlopu macierzyńskiego) czy można dołączyć tylko nowy wniosek o urlop rodzicielski dostarczony przez pracownika?
Co to za sprawiedliwość, że 60% podwyższają na 70% a 80% na 81,5%
Bo wcześniej zasiłek w 100% przysługiwał przez 26 tygodni, a przez pozostałe 26 tygodni byłw wysokości 60% (co średnio na 52 tygodnie dawało właśnie 80%). Po zmianach zasiłek w 100% przysługuje tylko przez 20 tygodni,a przez pozostałe 32 tygodnie ma wysokość 70% (co średnio daje właśnie 81.5%)
Zakładamy scenariusz że pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim w dniu 26 kwietnia 2023, i jeszcze nie rozpoczął urlopu rodzicielskiego – o urlopy wnioskował ciągiem na jednym wniosku do 21 dni po porodzie (po staremu 80% zasiłku za cały okres). Pracodawca zwróci pracownikowi wniosek, pracownik złoży nowy wniosek po 26 kwietnia. Jak nowy wniosek powinien być sformułowany i czy samo nowe złożenie wniosku o urlopy (zakładamy powtórzenie macierzyński + rodzicielski) uprawnia pracodawcę do przeliczenia zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego również po nowych zasadach (81,5%)?
Dzień dobry,
Zatrudniam w firmie pracownice która obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim. Czy w związku z wejściem nowych przepisów w dniu 26.04.2023r muszę jej zrobić wyrównanie za cały okres pobierania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego czy tylko za okres od dnia wejście w życie przepisu czyli od dnia 26.04.2023r do czasu pozostałego trwania urlopu rodzicielskiego?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
W jaki sposób technicznie ma wyglądać zwrot wniosku do pracownika, który nie rozpoczął jeszcze korzystania z urlopu rodzicielskiego w dniu 26 kwietnia 2023? Pracodawca zwraca mu oryginał i zostawia w aktach kopie? Czy może wydajemy pracownikowi jako zwrot kopie jego wniosku z informacją dlaczego jest mu wręczana?
Witam czy jeżeli urodziłam dziecko 1.12.2021 i zakończyłam urlop macierzyński o rodzicielski z dniem 1.12.2022 to dodatkowe 9 tygodni w 5 częściach mi przysługuje? Czy to dotyczy dzieci które nie ukończyły 6 roku życia?
Witam, czy zwrot „jednolitego”wniosku dot. sytuacji kiedy matka nie zaczęła korzystać z urlopu rodzicielskiego czy i macierzyńskiego również? To samo pytanie dot. Przeliczenia podstawy.. Czy matka może złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku pobieranego również w trakcie urlopu macierzyńskiego czy tylko rodzicielskiego? W ustawie mówi się o wszystkich urlopach. Są jakieś dodatkowe wyjaśnienia?
Dzień dobry,
A czy jeśli nabyłam prawo do urlopu rodzicielskiego i zaczelam go zanim ustawa weszła w życie to czy resztę urlopu mogę wykorzystać wg nowych zasad (w sumie 5 czesci, nie ma znaczenia ilosc tygodni branych na raz)?
Zaczęłam brać urlop „na czesci” i jedna część kończę 26 mają. Zastanawiam się czy mogę dobrać sobie dodatkowo 4 tygodnie czy już muszę 8.
Pozdrawiam,
Anna
Jeżeli na dzień 26.04 pracownik jest już na urlopie rodzicielskim tomtez może wystąpić z wnioskiem o jego przeliczenie na nowych zasadach ? A jak jest na macierzyńskim to też może to zrobić?
Czy ojciec dziecka, który aktualnie nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego (matka bezrobotna, dzieci 3 i 5 lat) po wejściu w życie nowych przepisów nabędzie do niego prawo i będzie mógł zawnioskować o pełny wymiar?
Witam,
czy urlop rodzicielski będzie można dzielić na 5 części, czyli łącznie matka i ojciec bęa mogli podzileić na 5 części ?
Czy każdy rodzic będzie mógł podzielić na 5 części ?
Dzień dobry,
Jeśli dobrze interpretuję odpowiedź na Interpelację nr 39225 w sprawie nowych przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich (https://sejm.gov.pl/sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=CPXJEX) to z tych dodatkowych 9 tygodni urlopu będą mogli skorzystać także rodzice który byli na urlopie rodzicielskim od
2 sierpnia 2022 do wyżej wspomnianego 26 kwietnia. Wklejam istotny fragment odpowiedzi:
„Z przepisów przejściowych zawartych w ww. ustawie (art. 34) wynika, że pracownik, który w okresie od dnia 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie ww. ustawy miał prawo do urlopu rodzicielskiego albo jego części lub korzystał z urlopu rodzicielskiego albo jego części udzielonego na podstawie przepisów Kodeksu pracy w brzmieniu dotychczasowym, ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego już w wyższym wymiarze (określonym w art. 1821a w brzmieniu nadanym niniejsza ustawą). Do takiego pracownika stosowane będą:
art. 1821a § 4 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym ww. ustawą, z którego wynika, że każdemu z pracowników – rodziców dziecka, przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru ww. urlopu (41 albo 43 tygodni). Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodzica dziecka,
art. 1821a § 5 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym ww. ustawą, z którego wynika, że skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 9 tygodni oznacza wykorzystanie przez pracownika – rodzica dziecka urlopu, o którym mowa wyżej (tj. w art. 1821a § 4 Kodeksu pracy).
„