O sytuacji prawnej kobiety po poronieniu oraz martwym urodzeniu pisałam TUTAJ.
W tym wpisie zajmę się sytuacją prawną kobiety – pracownika, której dziecko urodziło się żywe i zmarło na późniejszym etapie swojego życia (przed upływem 8 tygodni życia i po upływie 8 tygodnia życia).
Przepisy.
Art. 1801 kodeksu pracy:
§1. W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
§ 2. W przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Zgon dziecka w ciągu 8 tygodni po porodzie.
Przepisy dają możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni (tzw. połogowe) w przypadku zgonu dziecka, które nie ukończyło 8 tygodni życia, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu. Czyli urlop macierzyński z 20 tygodni skraca się do maksymalnie 8 tygodni.
Zgon dziecka po upływie 8 tygodni po porodzie.
W przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, Mama – ubezpieczona, zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Także w tym przypadku, w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru.
Urlopy okolicznościowe.
Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka w wymiarze dwóch dni, będzie przysługiwał obojgu Rodzicom dziecka (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) z zastrzeżeniem, że Mamie – pod warunkiem nie przebywania na urlopie macierzyńskim.
Urlop okolicznościowy z tytułu zgonu i pogrzebu dziecka w wymiarze dwóch dni, będzie przysługiwał obojgu Rodzicom (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia). Jeśli pogrzeb odbędzie się na urlopie macierzyńskim – Mamie urlop okolicznościowy nie będzie przysługiwał.
Zwolnienie lekarskie na opiekę.
Istnieje możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego w wymiarze do 14 dni z tytułu opieki nad Mamą dziecka, jeśli zachodzi taka konieczność. Zwolnienie takie może trzymać ojciec dziecka oraz inna bliska jej osoba. Więcej informacji TUTAJ.
Zasiłek pogrzebowy.
- Prawo do zasiłku pogrzebowego (4000zł) wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.
- Wniosek o zasiłek pogrzebowy składa się do ZUS (pocztą lub do najbliższego oddziału terenowego) na specjalnym druku: DRUKU ZUS Z-12 razem z następującymi załącznikami: odpisem skróconym aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpisem zupełnym aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, oryginałami rachunków poniesionych kosztów pogrzebu; jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzonych przez bank za zgodność z oryginałem, skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowody osobiste.
- Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
Podstawa prawna: Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami).
matka prawnik
Witam, Czy przysługuje mi wypłata świadczenia z tytułu urodzenia i jak i osobno śmierci dziecka u ubezpieczyciela.
Synek zmarł 16.02 i tegoż dnia pod koniec nagle zmarł po 19 godzinach.
Chciałam dopytać czy od 2018r nie zmieniły się przepisy w sprawie martwo urodzonego dziecka… Tj. W 7 tygodniu ciąży? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pani Marzeno, proszę napisać coś więcej – jakie przepisy?
[…] Matka Prawnik można znaleźć wiele cennych informacji na temat naszych praw po stracie dziecka. Śmierć dziecka po narodzinach Sytuacja prawna kobiety po poronieniu oraz martwym […]