Zmiany numerów kont bankowych w ZUS

0
zmiany w zus

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Zmiana, o której tak głośno dotyczy mam prowadzących działalność gospodarczą. Wszelkie tytuły artykułów czy postów typu: od stycznia ZUS zabierze matkom zasiłki: macierzyński, opiekuńczy i chorobowy – są tylko po to, abyście drogie mamy klikały i zwiększały serwisom wejścia. Ponadto zmiana ta, nie ma nic wspólnego ze zmianą z 2016r. która ukróciła przede wszystkim praktykę zakładania działalności gospodarczej w celu wypłat wysokich zasiłków macierzyńskich.

Co się zmienia?

Przedsiębiorca obecnie co miesiąc składki ZUS przelewa na dwa, trzy lub cztery konta zusowskie. Od 1 stycznia 2018r. przedsiębiorcza mama jako płatnik składek – będzie rozliczać się z ZUS, korzystając z indywidualnego rachunku. Każdy płatnik będzie miał swój. Czyli zamiast kilku przelewów, będzie jeden.  Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy z  13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963, z późniejszymi zmianami).

Według deklaracji ZUS, do 20 października wyśle do każdego przedsiębiorcy informację o powyższej zmianie oraz ze wskazaniem indywidualnego rachunku. Obowiązek zawiadomienia o nowym numerze konta ZUS ma do 31 grudnia 2017r.

ZUS może poinformować przedsiębiorcę o zmianie na dwa sposoby:

  1. za pośrednictwem Poczty Polskiej wysyłając informację listem poleconym
  2. lub dla przedsiębiorców, którzy utworzyli profil informacyjny PUE na platformie ZUS – za pośrednictwem informacji na profilu.

Ważne! W sytuacji, gdy taka informacja nie dotrze w terminie do płatnika składek, ma on obowiązek upomnieć się o numer indywidualnego rachunku ZUS w swoim oddziale.

Skutki otrzymania błędnej informacji o przydzielonym numerze rachunku składkowego nie obciążają płatnika składek.

Z dniem 31 grudnia 2017r. działające do tej pory konta ZUS, zostaną zamknięte. Czyli zmiana rozpocznie się razem z opłacaniem składek grudniowych.

Skąd to zamieszanie?

Niezależnie od tego czy wpłata dotyczy składek czy innych należności, ZUS rozdzieli wpłatę na ewentualne pokrycie składek na ubezpieczenia i fundusze a następnie rozliczy ją począwszy od najstarszej należności. Czyli wpłaty zaczną iść w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości. To zaboli tą część przedsiębiorców, którzy do tej pory „wybierali” sobie, które składki płacić a których nie. Taka zmiana ma wymusić większą ściągalność płacenia składek oraz ma zapobiec sytuacji, w której przedsiębiorca płacił tylko te składki od których zależy wypłata zasiłków. Zmiana ma zmniejszyć również koszty obsługi bankowej.

Jak sprawdzić czy zalegamy z opłatami wobec ZUS?

  1. w oddziale ZUS,
  2. poprzez konto PUE.

A co z mamą na etacie?

Zmiana nie dotyczy mamy pracującej na etacie. To nie pracownik jest odpowiedzialny za opłacanie “swoich” składek tylko pracodawca. Także, nawet w przypadku nie opłacenia za taką mamę składek czy powstania zaległości, zasiłki będą wypłacane.

Gdzie szukać więcej informacji?

https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/art,5539,9256,e-skladka-od-stycznia-2018-r-.html

www.zus.pl

24 października obchodzony jest dzień pracownika ZUS 🙂

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here