Dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14. Dla nauczycielek TUTAJ.
Przepisy.
Art. 188 [Zwolnienie od pracy na opiekę] Kodeksu Pracy:
1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Zasady.
- Zwolnienie od pracy przysługuje niezależnie od liczby posiadanych dzieci w wieku do lat 14. Przepisy określają jedynie minimum tj. co najmniej jedno dziecko; to również oznacza, że limit dwóch dni nie zwiększa się razem z liczbą posiadanych dzieci.
- Masz prawo zdecydować czy w danym roku będziesz korzystać z 16 godzin czy 2 dni (decydujesz o tym składając wniosek, wzór możesz bezpłatnie pobrać tutaj wniosek-o-dwa dni opieki nad dzieckiem).
- Za czas zwolnienia na opiekę zachowujesz prawo do wynagrodzenia.
- Dwa dni możesz wykorzystać łącznie albo rozdzielnie, w terminie/terminach uzgodnionym z pracodawcą.
- Jeśli obydwoje pracujecie (stosunek pracy), to z uprawnienia może skorzystać jedno z Was.
- Przepisy dopuszczają podzielenie się tym uprawnieniem tak, żeby każdemu z Was przysługiwał dzień zwolnienia.
- Nie wykorzystane dni w danym roku kalendarzowym nie przechodzą (jak urlop wypoczynkowy) na rok następny, tym samym przepadają.
Na czyje dzieci?
Zwolnienie to przysługuje zarówno na dziecko własne, jak i przysposobione czy wzięte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Przepisy nie precyzują co jako rodzic powinieneś robić w tym czasie. Pracodawca nie będzie ingerował czy spędzacie ten czas razem. W związku z tym można je wykorzystać dowolnie. Dziecko może w tym czasie być w żłobku, przedszkolu czy szkole.
O innych uprawnieniach na dzieci: ZASIŁEK OPIEKUŃCZY
Powyższe informacje znajdziesz również podczas rozmowy ze mną w PYTANIU NA ŚNIADANIE.
Powodzenia!
Katarzyna Łodygowska matka prawnik
Dzień dobry. Jestem osobą niepełnosprawną, pracuje na pełen etat w wymiarze 7 godzin dziennie. Czy w związku z tym przysługuje mi 14 godzin czy 16 godzin opieki nad dzieckiem? Pozdrawiam
Witam, być może sie już pojawiło takie pytanie, ale pozwolę sobie je ponowić. Rodzę w listopadzie 23 r. Czy zaraz po urodzeniu będąc na urlopie macierzyńskim mogę wybrać 2 dni urlopu na zdrowie dziecko?
Jeśli tak, to kolejne pytanie: Czy te 2 dni powoduje jakby przesunięcie się w czasie macierzyńskiego o te 2 dni czy nie mają wpływu i są w realizowane w trakcie?
„Przepisy dopuszczają podzielenie się tym uprawnieniem tak, żeby każdemu z Was przysługiwał dzień zwolnienia”
Jak podzielić opiekę tak żeby jeden rodzic skorzystał z jednego dnia a drugi rodzic z drugiego dnia?
Witam. Chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób technicznie złożyć wniosek o te 2 dni opieki, które miałby nastąpić bezpośrednio po urlopie rodzicielskim. Czy można taki wniosek złożyć emailem (np. Wysłać scan podpisanego wniosku) czy trzeba osobiście się stawić w firmie i wręczyć pracodawcy? I drugie pytanie kiedy taki wniosek musi być złożony, aby był wiążący? Kilka dni przed końcem urlopu rodzicielskiego czy można np. Rano w pierwszym dniu w którym juz powinnam się stawić w pracy, a w którym chce wziąść opiekę (zgłosić tak jak urlop na żądanie) wysłać scan wniosku do pracodawcy z informacją że się w pracy przed dwa dni nie stawię, gdyż chcę wykorzystać opiekę nad dzieckiem?
Mam pytanie , jeżeli urodziłam w lipcu 2018 r i jestem na macierzyńskim oraz kończy mi się umowa w lutym. 2019 r potem zus przejmuje mnie , czy należy mi się te 2 dni na opiekę nad dzieckiem za 2019 r ?
Pani Magdaleno teoretycznie tak ale nie ma Pani kiedy ich wykorzystać. Drogi rodzic może je przejąć. Pozdrowienia
Dobry wieczór
Sen z powiek spędza mi kwestia odmowy – jeśli wniosek dla pracodawcy jest wiążący to na jakiej podstawie go odmawia w wskazanym przez pracownika terminie ?
Witam serdecznie,uzgadnianie z pracodawcą terminu korzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy na dziecko jest uzasadnione koniecznością zapewnienia przez pracodawcę prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. Stąd też można sobie wyobrazić sytuację, że pracodawca odmówi pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 K.p. w terminie wskazanym przez pracownika. Natomiast zdecydowanie powinno mieć to uzasadnienie i w mojej ocenie powinno zostać przedstawione na piśmie. powodzenia!
Dzień dobry. Składałam deklaracje u siebie w pracy że to ja a nie mąż będę korzystać z tych dwóch dni na dziecko, ale aktualnie przebywam na l4 i przypuszczam że do końca roku sytuacja się nie zmieni. W tym roku nie korzystałam z tych dni wolnych. Czy można w trakcie biegnącego roku przepisać te dni na męża? Musiałabym u siebie złożyć zmianę oświadczenia i mąż u siebie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Pani Aniu, zdania w tej kwestii są podzielone. Część prawników twierdzi, że tak część nie. 😉 oczywiście, gdyby przyjąć, że jest to dopuszczalne – należałoby tak jak Pani pisze dopilnować pewnych czynności. Moim zdaniem – nie ma przeciwskazań do do cofnięcia takiego oświadczenia. powodzenia!
Dzień dobry,
pracuje w systemie 12 godzinnym czy w związku z tym, jeśli zdecyduje się na urlop rozliczany w dniach otrzymam 2 pełne dni pracy wolnego?Poinformowano mnie ze przysługują mi 2 dni po 7.35 h , czy jest to zgodne z kodeksem pracy ?
Pani Gosiu, albo dwa dni albo 16 godzin. U Pani korzystniejsze rozwiazanie to dwa dni – wtedy tak naprawdę w takim systemie to 24 godziny. Nie ma podstaw prawnych do takiej interpretacji pracodawcy (która jest korzystniejsza dla niego). To Pani decyzuje, we wniosku o sposobie odbioru tych dni w danym roku kalendarzowym.
Czy ojciec może wykorzystać 2 dni jeśli mama jest na macierzyńskim?
paNI oLU, TAK MOŻE.
Dzień dobry, mam pytanie, czy jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności to z racji tego rodzicowi przysługują jakieś dodatkowe dni wolne, na rehabilitacje itp.
Panie Radosławie, 6 czerwca weszły przepisy pozwalające rodzicom dzieci niepełnosprawnych na łątwiejsze łączenie pracy zawodowej z życiem prywatnym oraz przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego.
https://matkaprawnik.pl/zasilek-opiekunczy-na-dziecko-niepelnosprawne/
pozdrowienia!
Dzień dobry, mam pytanie, dotyczące daty urodzenia dziecka – dwa dni jest do wykorzystania do dnia urodzin czy liczy się rocznik, jeżeli tak to który w tym roku jest „ostatni” uprawniony wg ustawodawcy?
Pani Małgosiu, dobre pytanie 🙂 do dnia ukończenia 14 urodzin. pozdrowienia!
Witam,
złożyłam wniosek o dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14 w terminie 20-21.02. Pracodawca odmówił mi przyznania wolnego we wnioskowym terminie informując, że nie może udzielić urlopu ze względu na grafik obecności oraz plany urlopów w firmie oraz braki kadrowe.
Udało mi się wyczytać że: „Wniosek pracownika o udzielenie dni wolnych od pracy na podstawie art. 188 K.p. jest dla pracodawcy wiążący (por. Kodeks pracy – komentarz pod red. B. Wagner, Gdańsk 2004 r. str. 663).”
Jednakże nie wiem czy pracodawca może mi odmówić przyznania dni wolnych we wskazanym przeze mnie terminie.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pani Alicjo, tak to pracownik decyduje nie tylko o sposobie wykorzystania tych dwóch dni tj. godziny czy dni ale też kiedy chce je wykorzystać – to oznacza właśnie, że wniosek jest wiążący. pozdrowienia!
Czy te dwa dni na dziecko można wziąć mając jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy muszę uzasadnić pracodawcy dlaczego chcę skorzystać z tych dni na dziecko?
Pani Urszulo, nie musi Pani tego uzasadniać a pracodawca związany jest Pani wnioskiem. Może też Pani je wybrać niezależnie od tego czy wykorzystała Pani urlop wypoczynkowy czy też nie. Powodzenia!
Bardzo dziękuję za odpowiedź i za to, że powstał tak pomocny, rzetelny, a przede wszystkim napisany w sposób przystępny blog dla współczesnej mamy.
Nie ma za co 🙂 i dziękuję serdecznie!
Dzień dobry.
Jeżeli kończę w połowie września urlop macierzyński, czy mogę dwa dni wykorzystać opieki i dopiero po tych dniach przejść na zaległe urlopu które mi przysługują?
Witam,
a jeśli prowadzę działalność gospodarczą i mam umowę o współpracy, czyli krótko mówiąc jestem zatrudniona ale pracuję na działalności, to mam też te dwa dni?
Moim zdaniem to już dobra wola pracodawcy. Pozdrowienia
Jeżeli jestem na urlopie rodzicielskim a później wykorzystuje zalegly (36 dni) urlop wypoczynkowy to istnieje mozliwosc wykorzystania odrazu tegorocznego wypoczynkowego (26 dni) plus 2 dni opieki czyli 28 dni?
Pani Moniko, jak najbardziej, wszystko znajdzie Pani tutaj: https://matkaprawnik.pl/urlop-wypoczynkowy-po-urlopie-macierzynskim/
Powodzenia!
Pracuję w niepełnym wymiarze godzin i w tym tygodniu chciałam wziąć trzy godziny opieki nad dzieckiem. Dyrekcja w pracy powiedziała mi, że od tego roku zmieniły się przepisy i można wziąć tylko cały dzień. Czy zostałam wprowadzona w błąd? Pozdrawiam
Pani Ewelino, a jest Pani zatrudniona z Karty Nauczyciela?
Tak. Czy wtedy opieka jest przyznawana na innych warunkach?
Tak od stycznia 2018 roku nauczyciel może jedynie wybrać dni a nie jak było wcześniej dni/godziny.
a jeśli mama miała wrócić do pracy, ale idzie na wychowawczy i wcześniej deklarowała, że ona wykorzysta 2 dni opieki, to co teraz zrobić? Odwołać ten wniosek i tata powinien złożyć w swoim miejscu pracy?
Pani Olu, moim zdaniem nie ma przeszkód do odwołania takiego oświadczenia jeśli tych dni nie wykorzystała. Na piśmie tylko. Powodzenia!
Dziękuję:)
Dzień dobry,
Jeśli dziecko urodzi sie w tym roku i rozpoczne urlop macierzyński czy tata dziecka może wykorzystać te 2 dni opieki juz za ten rok?
Pani Marto, to jest świetne pytanie! Moim zdaniem nie ma przeszkód, żeby w roku w którym mama przebywa na tych urlopach – te dwa wykorzystał Tata. pozdrowienia!
Bardzo dziękuję za odpowiedź! ☺
Gdy mama jest bezrobotna to tata dziecka może również wykorzystać 2 dni opieki?
Tak, wystarczy, że jedno z rodziców pracuje. Pozdrowienia!
Dzień dobry
a czy dwa dni opieki przysługują nawet wówczas jeżeli dziecko urodziło się np w połowie grudnia? czy to się jakoś dzieli lub wylicza wtedy?
i czy w każdym roku rodzic musi zadeklarować (w sensie który rodzic) chce wykorzystać ten urlop?
Pani Aniu, tak i tak 🙂
Czyli jeśli urodziłam w listopadzie 2017 i jestem na urlopie macierzyńskim do 5 listopada 2018, potem zaległe urlopy z 2017 i 2018 to tata ma prawo do 2 dni na dziecko za 2018 czy 4 za 2017 i 2018 ?
Nie rozumiem tego
Pani Paulino, tacie przysługuje i w jednym i w drugim roku. Pani tylko po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pod warunkiem, że Tata nie wykorzystał. pozdrowienia!