Część I (przerwanie urlopu wychowawczego w związku z ciążą) – TUTAJ.
Bez zwolnienia lekarskiego.
Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje „z automatu” jego przerwania. Dalej jesteś na urlopie wychowawczym, tylko z tą różnicą, że od dnia porodu przysługuje Ci zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego. A czy przysługuje urlop macierzyński? To zależy. Musisz w głowie rozdzielić urlop od zasiłku i zdać sobie sprawę, że nie można przebywać na dwóch urlopach jednocześnie.
Jeśli nie przerwiesz urlopu wychowawczego – będzie przysługiwał Ci sam zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego. Urlop macierzyński i rodzicielski już nie. Ustawodawca nie przewidział instytucji automatycznego przerywania biegu urlopu wychowawczego z tytułu urodzenia dziecka czy pobierania zasiłku macierzyńskiego na urlopie wychowawczym.
Jeśli nie zdecydujesz się na wzięcie urlopu rodzicielskiego od razu, po zakończeniu okresu, na który przypadałby urlop macierzyński, nadal jesteś na urlopie wychowawczym.
Kiedy urlop macierzyński lub/i rodzicielski nie przysługuje?
Ogólnie mówiąc, kiedy mieszczą się w trwającym już urlopie wychowawczym. Natomiast zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwał zawsze.
Najlepiej opisać to na przykładach:
- Urodziłaś dziecko 1 stycznia 2016r. przebywając na urlopie wychowawczym (wniosek o udzielenie tego urlopu obejmował datę do 31 grudnia 2016r.) W związku z tym, iż zawnioskowałaś o wypłatę 80% podstawy wymiaru zasiłku (do 29 grudnia 2016r.) za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego, nie będziesz przebywać na tych urlopach a jedynie pobierać zasiłek za te okresy.
- Urodziłaś dziecko 5 stycznia 2016r. przebywając na urlopie wychowawczym (wniosek o udzielenie tego urlopu obejmował datę do 31 grudnia 2016r.) W związku z tym, iż zawnioskowałaś o wypłatę 80% podstawy wymiaru zasiłku (do 2 stycznia 2017r.) za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego, nie będziesz przebywać na tych urlopach do 31 grudnia 2016r. a jedynie pobierać zasiłek za te okresy. Natomiast w dniach 1 i 2 stycznia 2016r. będziesz przebywać na urlopie rodzicielskim (należy wypisać wtedy wniosek o udzielenie urlopu) oraz pobierać zasiłek macierzyński za ten okres.
Wysokość zasiłku.
Zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia zostanie Ci wypłacony, o ile w terminie 21 dni od dnia porodu złożysz do pracodawcy wniosek o jego wypłacanie w pełnym wymiarze przewidzianym dla urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Tutaj nic się nie zmienia. Jeśli rozdzielisz urlop macierzyński (bądź przypadający na to okres, ze względu na przebywanie na urlopie wychowawczym) od rodzicielskiego, wówczas zasiłek macierzyński będzie stanowił 100% podstawy wynagrodzenia a za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu – 60% (z wyjątkiem pierwszych 6 tygodni, gdzie wysokość podstawy wynosi 100%). Więcej o tym TUTAJ.
Podstawa prawna:
- art. 92. § 1 pkt 2. oraz art. 182 oraz 186(3) ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 z późniejszymi zmianami);
- art. 8. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r., poz. 159 z późniejszymi zmianami);
- art. 3 pkt. 3 oraz art. 12. oraz art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z z 1999r. Nr 60, poz. 636 t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 372).
Powodzenia!
Katarzyna Łodygowska matka prawnik
Witam. Czy może mi Pani pomoc? Po urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy na 3.5 mięs. Jednak musiałam przejść na wychowawczy. Jeżeli będąc na wychowawczym zaszkabym w ciążę vto z jakiego okresu wyliczone byłoby zwolnienie?
Witam Panią.
Jestem obecnie na urlopie wypoczynkowym.
Po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Chciałabym zajsc teraz ponownie w ciążę.
Czy w momencie gdy lekarz wystawi mi L4 czy będę brała zasilek jak w 1 ciąży???
Pani Kasiu, przeczytałam artykuł oraz komentarze wraz z Pani odpowiedziami i nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Jestem na wychowawczym do końca listopada 2021r., na marzec 2021r. mam termin porodu, nie przechodzę w trakcie ciąży na L4, więc po porodzie będę w części dalej na wychowawczym pobierając zasiłek macierzyński. Pisała Pani, że w takich sytuacjach urlop wychowawczy się marnuje, jest to dla mnie zrozumiałe, ale nie wiem czy za ten czas urlopu wychowawczego, w którym będę pobierać zasiłek macierzyński nalicza mi się urlop wypoczynkowy, czy również się marnuje? Gdy po poprzednim porodzie przeszłam po L4 na urlop macierzyński i rodzicielski naliczał mi się za ten czas urlop wypoczynkowy, który mogłam wykorzystać bezpośrednio po wspomnianych urlopach. Jak jest w przypadku urlopu wychowawczego, w trakcie którego pobierany jest zasiłek macierzyński? Z góry ślicznie dziękuję za odpowiedź
Witam,
Jestem na wychowawczym. Umowa kończy się 31.12.2020 roku. Zaszłam w drugą ciążę. Termin porodu jest na kwiecień. Dobrze rozumiem że gdy przedstawię pracodawcy zaświadczenie lekarskie o ciąży to umowa zostanie przedłużona do dnia porodu.
Z góry dziękuję za odpowiedź
A co w przypadku jeśli się zagapiłam i nie złożyłam wniosku o urlop wychowawczy w terminie do 21 dni? Mam szansę jeszcze go złożyc pracodawcy? On był poinformowany już dawno ale formalnie wniosku nie oddalam ;(
Pani Kasiu, urlop po prostu powinien ulec przesunięciu. pozdrowienia
Mam pytanie – czy możliwe jest przerwanie urlopu wychowawczego i płynne przejście na urlop macierzyński 6 tyg przed planowaną datą porodu (bez L4)? Pytałam o to w dziale kadr i powiedzieli, że nie jest to możliwe, jednak nie potrafili odpowiedzieć dlaczego.
Pani Niko, jeśli zgra Pani odpowiednio terminy – nie widzę żadnych przeszkód. Wystarczy żeby złożyła Pani odpowiednie wnioski. A tak na marginesie – Urodzenie dziecka na urlopie wychowawczym uprawnia do pobierania zasiłku macierzynskiego – z tymże nie jesteśmy wtedy na urlopie macierzyńskim a cały czas na urlopie wychowawczym i niejako on lecąc „w tle” marnuje się. Powodzenia !
Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Planujemy z mezem kolejne dziecko. I teraz mam pytanie… W czasie kiedy powinnam mniej wiecej wrocic do pracy przwdstawilabym zwolnienie chorobowe… Czy normalnie bylabym na chorobowym i otrzymywalabym zasilek chorobowy? Czy jest to nie mozliwe??
przedstawienie zwolnienia na wychowawczym nic nie daje. musi Pani wrócić tj. przerwać ten urlop albo przedstawić zwolnienie po zakończonym urlopie. wtedy chorobowe oraz macierzyński będzie płatne.
A co jesli pracodawca noe wyrazi zgody na przerwanie wychowawczego i przejscie na l4? Jestem obecnie na urlopie wychowawczym ktory trwac bedzie do 31 grudnia obecnie jedtem w 5tyg ciazy termin porodu mam na maja i co teraz zrobic zeby bylo dobrze boje sie ze pracodawca mnie odesle z kwitkiem na dzien dzisiejszy obieram swiadczenie 500plus rodzinne 95zl i wychowawcze400 wiec sie obawiam zeby nie zostac na lodzie a napewno na l4 lepiej bym wysxla finansowo
Pani Magdo, to nie jest kwestia uznaniowości pracodawcy. Pani zawiadamia – pracodawca przyjmuje do wiadomości; nie ma przepisu, który pozwoliłby mu nie zgodzić się.
Witam Panią.
Jestem obecnie na urlopie wypoczynkowym.
Po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Chciałabym zajsc teraz ponownie w ciążę.
Czy w momencie gdy lekarz wystawi mi L4 czy będę brała zasilek jak w 1 ciąży???
Witam, bardzo proszę o odpowiedź. Obecnie jestem na wychowawczym do maja 2017 i wtedy tez kończy mi się umowa o pracę. Jestem w ciąży czy pozostając dalej na wychowawczym a rodząc rónież w maju zaraz przed zakonczeniem umowy nalezy mi się macierzyński?
Pani Aniu, żeby zachować zasiłek macierzyński w wysokości obliczanej z Pani wynagrodzenia w dniu porodu musi mieć Pani aktywną tą umowę. także jeśli Pani urodzi przed końcem tej umowy tak, a jeśli później – to też, gdyż umowa musi automatycznie przedłużyć się do dnia porodu (ostatniego dnia będzie Pani po trzecim miesiącu ciąży).
Czyli jeśli urlop kończy mi się 11 grudnia 2017 a ja termin porodu mam na 8 listopad 2017 to nic mi sie nie skraca? Mogę po porodzie złożyć wniosek 52 tyg urlopu? Czy zasilku macierzyńskiego i rodzicielskiego. No i jak oblicza się i wypełnia formularz. Liczy się pełne 52 tyg. Wiem że pare dni się odejmuje przy końcu rodzicielskiego.
Pani Alino, co ma Pani na myśli pisząc „skraca”?
Witam.
Jestem na urlopie wychowawczym mam go do września 2019 roku), w tym czasie zaszłam w ciążę, termin porodu mam na koniec listopada 2017. Jak mam teraz rozgryźć ten orzech? Należy się mi się zasiłek? Jak przedłużyć urlop wychowawczy? Czy mam poprosić lekarza na kolejnej wizycie o zwolnienie? Ale nie mam z kim zostawić 21 miesięcznego dziecka (tata , babcia pracują). Nie wiem jak się zabrać za ten temat. Proszę o pomoc.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Pani Iwono, jeśli powiadomi Pani pracodawcę o powrocie (czyli przerwaniu urlopu wychowawczego) i pierwszego dnia złoży Pani zwolnienie lekarskie – będzie miała Pani wypłacany zasiłek chorobowy a pózniej macierzyński. Jeśli Pani tego nie zrobi – należy poinformować pracodawcę o porodzie, złożyć odpowiednie wnioski (jak przy pierwszej ciąży) i będzie Pani otrzymywała zasiłek macierzyński, ale nadal będzie Pani na urlopie wychowawczym.
Witam. Mam pytanie a mianowicie jestem na urlopie wychowawczym do 25 stycznia 2018 r (mam umowę na czas nieokreślony). Czy jeżeli bym była w ciąży i chciałabym zrezygnować z urlopu wychowawczego na rzecz zwolnienia lekarskiego to muszę 30 dni wcześniej złożyć wniosek do pracodawcy o rezygnacji z wychowawczego i przejść na l4 do końca ciąży? A drugie ważne pytanie czy pracodawca ponosi jakieś koszty z tym związane?
wraca Pani do pracy i albo jest Pani na zwolnieniu albo pracuje. o jaką okoliczność Pani pyta mając na myśli koszty?
A co w przypadku gdy będąc na wychowawczym zaszła w ciążę złożyłam wniosek o powrót do pracy po czym przyniosła l4 obecnie jestem na wychowawczym na drugie dziecko który kończy mi się w lutym 2020 r ale mam do wykorzystania jeszcze prawie 6 miesięcy wychowawczego na pierwsze dziecko czy mogę teraz przerwać wychowawcze na drugie dziecko i wrócić na pierwsze? Jeśli tak to jak to zrobić żeby nie popełnić błędu.
Może Pani, proszę napisać po co? chodzi Pani o to, że przepadnie?
Jestem obecnie na urlopie wychowawczym i w jego trakcie zaszłam w drugą ciążę. mieszkam i prowadzę ciąże za granicą i poród również chciałabym mieć tutaj.Jednak nie wiem czy to będzie zgodne z prawem, chodzi mi tutaj o ZUS. Gdy szczęśliwie urodze chciałabym wrócić do Pl i zakończyć wychowawczy, tym samym złożyć wypowiedzenie gdyż chciałabym się ubiegać o świadczenie z tytyłu urodzenia dziecka właśnie za granica.Czy muszę zgłaszać fakt urodzenia dziecka w Pl?bo jest chyba coś takiego jak obowiązkowy urlolmacierzynski 20tyg? Proszę mi powiedzieć czy dobrze myślę , jeśli jestem w błędzie to proszę mi powiedzieć.
Pozdrawiam
wystarczy nie przerywać urlopu wychowawczego i tylko poinformować pracodawcę o porodzie. Wtedy otrzyma Pani zasiłek macierzyński ale nie będzie Pani na urlopie macierzyńskim
Termin porodu mam na koniec sierpnia 2018,urlop wychowawczy zadeklarowałam właśnie do końca sierpnia tego roku, a u umowa kończy mi się w listopadzie 2018.Ile trwa taki zasiłek macierzyński i czy w ogole będzie mi się należał jeśli skończy mi sie umowa powiedzmy w trakcie jego trwania?
Mam takie pytanie. Wyczytałam na jednym z forum, gdzie wypowiadała się również prawniczka na temat kwestii wynagrodzenia. Sytuacja jest taka, że idąc na L4 ciązowe miałam podstawy 2100 brutto, w międzyczasie były w firmie podwyżki do 2450 zł brutto. rzecz jasna mnie to nie obowiązuje, gdyż mam naliczaną średnią z 12 mcy. Szef mówi że jak wrócę do pracy to wtedy odblokują mi się wszystkie zaległe aneksy z podwyżkami. I teraz pytanie. Po urlopie macierzyńskim mam do wykorzystania zaległy urlop wypoczynkowy, czyli traktowane to jest tak jakbym wróciła do pracy i będę miała płatne 100% wynagrodzenia. Czy źle rozumuję?
i drugie pytanie, czy jakbym w trakcie wykorzystywania zaległego urlopu wypoczynkowego zaszła w ciążę i pierwszego dnia przedłożła L4 ciążowe to z jakiej podstawy będą mi wyliczać srednią z 12 mcy? 2100 czy 2450?
Bardzo by mi zależło na odpowiedzi, bo powoli się gubię. Pozdrawiam serdecznie Magda.
Jeśli dostałaś podwyżkę w trakcie przebywania na zwolnieniu czy macierzyńskim – nowe wynagrodzenie będziesz miała za okres urlopu wypoczynkowego o którym piszesz.
Co do drugiego pytania – pomiędzy zasiłkiem macierzyńskim a kolejnym zwolnieniem ciążowym muszą minąć trzy pełne miesiące kalendarzowe zeby podstawa była naliczana od 2450. Jeśli nie miną to zasiłek chorobowy i macierzyński będą takie same jak przy poprzedniej ciąży
Rozumiem że jeśli wrócę do pracy po dwuletnim urlopie wychowawczym trzeba przepracowac minimum trzy miesiące aby podstawą naliczania zasiłku chorobowego była ta już po podwyżce?
to zależy kiedy to podwyżka była?
Jestem tu pierwszy raz i bede wracać. Cud, ze sa tacy ludzie jak ty.?????? Moja sytuacja: w marcu 2017 roku skończył mi sie urlop rodzicielski. Od 1 kwietnia do 5 lipca 2017wybieram urlop wypoczynkowy, a pozniej mam urlop wychowawczy. Jestem już w ciąży, jak najlepiej przejsc teraz na l4 i z czego będzie ono naliczane- z poprzedniego roku przed przejściem na l4, czy tez z ostatnich 3 miesiecy, w ktorych jestem na urlopie? Czy jesli przrwe teraz urlop zwyklym l4 od lekarza rodzinnego to cos sie zmieni? Z gory dziekuje za pomoc.☺
Witam,
proszę o pomoc. Jestem obecnie na I części urlopu wychowawczego ( rozpoczął się po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim) z etatu do 31 października 2017 roku oraz od dwóch miesięcy prowadzę działalność gospodarczą (odprowadzam składkę chorobową od najwyższej podstawy). Jestem w ciąży (poród marzec 2018). Czy mogę przejść z Dg na L4 do końca ciąży, a później pobierać z Dg zasiłek macierzyński? Jaki okres wyczekiwania przy zasiłku chorobowym jest w takiej sytuacji (czytałam że przy DG to 90 dni ale jeżeli posiadam inny, nieprzerwany tytuł do ubezpieczenia chorobowego jakim jest etat, to czy już ten okres jest spełniony, czy muszę odczekać jeszcze miesiąc?). Kolejna kwestia to urlop wychowawczy, czytam że podczas jego trwania jeżeli urodzę dziecko to otrzymam drugi zasiłek macierzyński. Załóżmy, że przedłużę urlop wychowawczy do kwietnia 2018, a urodzę w marcu, Czy otrzymam zasiłek za 20 tyg? A po skończeniu urlopu wychowawczego nabędę prawo do pozostającej części urlopu macierzyńskiego i kolejno 32 tyg. urlopu i zasiłku rodzicielskiego? Jak wygląda w mojej sytuacji przeliczenie podstawy do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego z DG? Za każdą pomoc w odpowiedzi na moje pytania z góry dziękuję. Pozdrawiam
Witam. Właśnie zaczęłam sprawdzać jakie są zmiany w 2017r. – i mam mętlik w głowie..Moja sytuacja jest skomplikowana. Jestem na wychowawczym, kończy mi się w XI 2017.Mieszkam za granicą (z rodziną na kontrakcie męża). Kilka tygodni temu ustaliliśmy z (naszym wspólnym poniekąd) pracodawcą, że ponieważ czeka nas kolejny kontrakt męża, i musimy być tam razem jako rodzina, to mam złożyć wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego (choć nawet jeśli pracodawca wyrazi zgodę,nie zapewnia mi to bezpieczeństwa utrzymania pracy w tym czasie). Okazuje się jednak nagle, że jestem w ciąży. Składanie wniosku o urlop bezpłatny traci więc sens (zakładając, że wszystko będzie dobrze).. Termin porodu wypada 2 miesiące po zakończeniu urlopu wychowawczego (gdybym go miała wykorzystać do końca).
Mam kilka pytań:
1.co powinnam zrobić z urlopem wychowawczym? przerwać? w jaki sposób, jeśli będę za granicą? pracodawca teraz już wie, że nie zamierzam (bo nie mogę) teraz wracać do pracy, z powodu syt.rodzinnej, więc wniosek o przerwanie urlopu wych.będzie dla nich „podejrzany”.. Czy może powinnam wobec tego złożyć wniosek o przerwanie urlopu wych. i od razu w ślad za tym wysłać (np przez kogoś, lub pocztą) L4? ..czy też nie jest to dobry pomysł..? Czy muszę czekać na wyrażenie zgody przez pracodawcę na przerwanie urlopu wych (w to wątpię, bo jak pisałam pracodawca wie że nie mogę wrócić więc pewnie coś mu tu będzie „śmierdziało”.. swoją drogą, czy może mi wtedy zaszkodzić w jakikolwiek sposób?)
2.ile trwa obecnie urlop macierzyński? kiedy brałam go poprzednio, wybrałam wersję roczną. Domyślam się, że teraz to również się zmieniło..?
3. ile w mojej sytuacji potrwa urlop wychowawczy? chcę (muszę) wykorzystać wszystko co się da, po powrocie do kraju chcę wrócić do pracy ale dopóki jestem za granicą, nie ma opcji na skracanie urlopów itd..
4. czym różni się urlop wych.od rodzinnego i co powinnam wybrać, żeby na tym nie stracić, a maksymalnie zyskać..?
Sporo pytań, ale nie ogarniam tego wszystkiego i przeraża mnie to szczerze mówiąc..
Pozdrawiam i dziękuję
Witam.DZisiaj odszukałam ten artykuł, bardzo fajnie że poruszyła Pani ten temat.
Moja sytuacja jest taka że obecnie przebywam na urlopie wychowaczym, który kończy mi sie 15.08.2017, jestem w drugiej ciąży której rozwiązanie przewiduję za jakieś 3 tygodnie bo już jestem na końcówce 🙂 Nie wiem co mam robić dalej, czy nalezy mi się urlop macierzyński? czy też tylko zasiłek macierzyński.Co zrobić zeby było dla mnie korzystniej.Kiedy mam złożyc odpowiedni wniosek do pracodawcy i czy po skończonym wychowawczym moze mnie w takim wypadku zwolnić?czy już będę w jakimś stopniu chroniona prawnie I jeszcze pytanie kto będzie ubezpieczał drugie dziecko, pieerwsze zgłaszałam u siebie w pracy.Wszystko to jest dla mnie mało jasne więc bardzo prosze o podpowiedż co robić.Marta
Witam. Chciałam upewnić się czy rozumiem. Urlop wychowawczy kończy mi się 23 czerwca 2018 roku. Data porodu 20 styczeń 2018 roku. Ponieważ nie chcę przerywać wychowawczego czy w związku z tym przysługuje mi 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego oraz bezpośrednio po tym okresie urlop rodzicielski 32tyg? Czy wysokość oby świadczeń może być ustalona na 80%. Będę wdzięczna za potwierdzenie. Pozdrawiam
Bardzo przejrzyście Pani to opisała, ale jednak wolę się upewnić czy dobrze rozumiem (nie do końca ufam swojemu mózgowi świeżo po porodzie ;))
Jestem na urlopie wychowawczym, który kończy się w 2018 roku. Wczoraj urodziłam drugie dziecko. Czyli w tym momencie nie przerywając urlopu wychowawczego otrzymałbym zasiłek macierzyński skrócony o 6 tygodni. Czyli w tym momencie jeśli chcę skorzystać z pełnego wymiaru urlopu/zasiłku, to mogę złożyć do pracodawcy wniosek o zakończenie urlopu wychowawczego z 30-dniowym wyprzedzeniem i jednocześnie wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego? Czy w takim przypadku muszę to rozbić na wniosek o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za te kilka dni kiedy będę jeszcze na urlopie wychowawczym, a później urlopu macierzyńskiego w pozostałym wymiarze?
Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂
jestem na urlopie wychowawczym,jestem obecnie w ciazy i chce przejsc na zwolnienie lekarskie mam umowe na czas nieokreslony. Czy mąż moze przejść na urlop wychowawczy i pobierac swiadczenia takie jak zasilek wychowawczy rodzinny i 500+. Mąż jest tez na umowie na czas nieokreślony. Czyli ja bym byla na l4 a mąż na wychowawczym .moze tak być?
Co w momencie gdy jesteś na własnej działalności i zachodzisz w ciążę pod koniec urlopu rodzicielskiego? Trzeba wrócić do pracy na jakiś okres i dopiero później można iść na zwolnienie ?
Pani Weroniko, działalność czy pracownik z kp?
Witam serdecznie
Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuje za wszystkie informacje. Mam jednak pytanie – co się dzieje z osobą, która prowadzi własną działalność gospodarczą i obecnie sprawuje osobista opiekę nad dzieckiem (tzw. urlop wychowawczy), czyli ma działalność zawieszoną i w tym czasie zachodzi w ciąże. Czy ma prawo do urlopu macierzyńskiego? Jeśli tak to w jakiej wysokości będzie je otrzymywać, w takiej samej jak wcześniejszy zasiłek macierzyński i rodzicielski, czy jednak zupełnie inne przepisy się stosuje do takiej osoby niż do pracownika pracującego u pracodawcy ? Bardzo będę wdzięczna za wszelką odpowiedź, ponieważ w internecie można znaleźć tylko informacje dla pracowników, a dla osób prowadzących własną jednoosobową działalność gospodarczą już nie 🙁
Też jestem zainteresowana tą sytuacją.Prosze rówbież o wyjaśnienie.
Jestem w identycznej sytuacji. Czy można prosi o odpowiedź dla kobiet z DG?
Ja rónież
Jak jest dg zawieszona to l4 się nie należy. Trzeba na nowo czekać 90 dni po odwieszeniu dg. Moim zdaniem należy wtedy spodziewać się kontroli. Co do samego zasiłku i tego jak to zrobić – będąc ponownie w ciąży należy wznowić DG i ją faktycznie prowadzić, opłacić składki od urzędowej podstawy przez 3 miesiące a później iść na zwolnienie a dalej na macierzyński. Podstawa macierzyńskiego to podstawa dużego ZUS / jeśli DG jest ponad dwa lata – 13,71% – 18% podatku. Planuję zacząć pisać dla kobiet na DG, wszak sama nią jestem 🙂
A co się dzieje w przypadku, gdy w czasie mojego urlopu wychowawczego, na moim stanowisku jest osoba zatrudniona NA ZASTĘPSTWO? A ja chcę z wychowawczego zrezygnować i pójść na L4 do czasu kolejnego porodu (umowa na czas nieokreślony). Czy to powoduje jakieś komplikacje w sytuacji mojej lub osoby zastępującej?
Umowa na zastępstwo kończy się w momencie powrotu osoby, którą się zastępuje – nawet jeśli ta osoba wraca wczesniej
Jestem na urlopie wychowawczym od 03.05.2016 do 02.05.2019. Urodziłam kolejne dziecko 18.04.2017. Czy dobrze rozumiem, że lepiej przerwać wychowawczy (czyli złożyć wniosek do pracodawcy w ciągu 21 dni), żeby otrzymać pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego? I skoro pracodawca ma mniej pracowników niż 20, to sama składam wniosek do ZUS o ten zasiłek?
Jeśli przerywasz wychowawczy to na 30 dni wczesniej. W Twoijej sytuacji przerwanie wychowawczego nie ma wpływu na wymiar zasiłku macierzynskiego. Jeśli zawiadomiłaś pracodawcę o porodzie oraz ZUS powinnaś dostawać zasiłek w takiej wysokości o jaką zawnioskowalas czyli 100% i 60% lub 80%
Witam serdecznie, dziękuje za ogrom wiedzy podanej w przystępny sposób 🙂 Nurtują mnie jednak niejasności co do mojej sytuacji.Pracowałam na umowę o pracę na czas nieokreślony, po pierwszej ciąży skorzystałam z urlopów (macierzyński+rodzicielski) i przeszłam na wychowawczy (3 lata). Z pracodawcą zostało zawarte porozumienie , że zgodnie z końcem wychowawczego tj.18 wrzesień 2017 zakończymy współpracę. Obecnie jestem w drugiej ciąży (bliźniaczej). Termin porodu okolice sierpnia 2017. Zdążę urodzić przed zakończeniem urlopu wychowawczego, jednak ze względu na zakończenie współpracy z firmą co mi się należy i w jakiej wysokości? Jakieś terminy się skrócą ? Dokumenty przesyłam do firmy jeszcze czy do ZUS? I jeśli do ZUS to tam gdzie firma się rozlicza (tj firma z Warszawy) ja mieszkam w Wrocławiu. Będę wdzięczna za wyjaśnienie mi sytuacji, pozdrawiam.
Witam, aktualnie przebywam na urlopie wypoczynkowym, ale złożyłam już wniosek o urlop wychowawczy (który zacznie obowiązywać po ustawowych 21 dniach). W międzyczasie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jakie mam teraz możliwości, czy mogę złożyć L4 zanim urlop wychowawczy będzie obowiązywał? Czy muszę napisać jakiś „wniosek o anulowanie poprzedniego wniosku”? Bo rozumiem, że skoro urlop wychowawczy jeszcze nie obowiązuje, to nie mogę napisać wniosku o zakończenie tego urlopu?
Tak jeśli lekarz wystawi Ci zwolnienie to jak najbardziej je przekazujesz ale najpierw trzeba złożyć wniosek o anulowanie wniosku o wychowawczy. Pierwszego dnia powrotu po urlopie wypoczynkowym składasz zwolnienie.
Dziękuję za bardzo szybką odpowiedź. Ciąża niestety jest zagrożona, więc zwolnienie mogłabym dostać. Ale różnie w życiu bywa i nie chciałabym informować w pracy o ciąży szczególnie w 1 trymestrze. Bardziej przekonuję się do podtrzymania urlopu wychowawczego. Czy oprócz tego, że wychowawczy jest bezpłatny, ma to inne konsekwencje? np. czy zmniejsza wielkość późniejszego zasiłku? Pozdrawiam serdecznie
Tak – jeśli miedzy zasiłkami – u Ciebie między ostatnim dniem macierzynskiego a pierwszym dniem L4 ciążowego – minie więcej niż trzy miesiące kalendarzowe podstawa do obliczania zasiłku jest obliczana ponownie. Także w pewnych okolicznościach kwoty nie tylko chorobowego z pierwszej ciąży i kolejnej mogą różnic się ale rownież samego zasiłku macierzynskiego
WITAM.URLOP WYCHOWAWCZY MAM DO 15.10.2017roku.OBECNIE JESTEM W 39TYG.CIĄŻY.CZY PO PORODZIE MAM ZERWAĆ URLOP WYCHOWAWCZY I PRZEJŚĆ NA URLOP MACIERZYŃSKI? UMOWĘ MAM NA CZAS NIEOKREŚLONY.
Urodzenie dziecka nie przerywa biegu urlopu wychowawczego. Zasiłek macierzyński będzie się należał jednak urlop już nie chyba że okres urlopu rodzicielskiego czy macierzynskiego wykracza poza okres na jako został wzięty urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy w czasie kiedy normalnie poszłabyś na macierzyński „marnuje się „
Witam. Ja również mam metlik i nie ogarniam. Jestem od roku na wychowawczym w czerwcu 2017 konczy mi sie umowa ktorej nie przedluzy mi pracodawca ze wzgledu na to ze moj oddzial zostal zlikwidowany i nie mam gdzie wracac . Jestem w pierwszym miesiacu ciazy czy cokolwiek mi sie nalezy czy z dniem konca czerwca dostane wypowiedzenie.
Ania jeśli jest to umowa na czas określony, przedłuża się z mocy prawa do dnia porodu, ale w przypadku otrzymania wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy – ciąża niestety nie jest wskazaniem do przedłuzenia umowy – jeśli Twój pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób
a co po porodzie w tym własnie przypadku? nie można mnie zwolnić i mogę wziąć macierzyński i rodzicielski urlop i zasiłek?
pytasz o sytuację Anii likwidację stanowiska pracy na urlopie wychowawczym? kobietę w ciąży można zwolnić, tak samo jak na wychowawczym jeśli zachodzą przesłanki wyżej opisane
ok, to ja sie zapytam bo czego nie potrafie ogarnąć. Jestem na macierzynskim do listopada 2017, jednak planuje zajsc w ciążę żeby nie wracac do pracy. Jeśli do listopada nie bede w ciazy to składam wniosek o wychowawczy. Przykładowo w styczniu jestem w ciazy, jesli sie uda to lekarz mi da zwolnienie i co wtedy? bardziej mi sie oplaca przerwac wychowawczy i przejść na L4 bo bedzie platne (80 lub 100 %). Tak?
Jeśli wychowawczego noe przerwiesz wnioskiem to sam fakt przebywania ma zwolnieniu nic noe wnosi. Musisz przerwać wychowawczy i złożyć zwolnienie i dopiero wtedy wypłacają zasiłek chorobowy
hej, a możesz mi napisać jak wygląda sprawa jeśli mój urlop wychowawczy kończy się 14.10. 2017. a hipotetycznie,jestem tego dnia w 3 miesiącu ciąży. Wracam normalnie do pracy 15.10 i daję l4 lub normalnie pracuję do tego czasu do kiedy potrzebuję- potem idę na macierzyński i rodzicielski. Chodzi mi o to czy jestem chroniona przed zwolnieniem do dnia porodu i czy normalnie nalicza mi się urlop wypoczynkowy? Potem rozumiem od dnia porodu idę normalnym trybem macierzyński- rodzicielski- wykorzystanie wypoczynkowego i wychowawczy?
Przepraszam, za późną odpowiedź. Grypa mnie rozłożyła 🙁 Eugenia na wszystkie Twoje pytania odpowiedź brzmi TAK 🙂
Czyli podsumowując: Po porodzie najlepiej złożyć wniosek nie o urlop a o ZASIŁEK rodzicielski ( czyli będzie on w moim przypadku w wymiarze 14tygodni płatny 100%) a gdy skończy mi się urlop wychowawczy składam wniosek o urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (płatne 60%) tak? Czy gdy skończy mi sie zasiłek macierzyński to coś zgłaszam u pracodawcy? Czy ten zasiłek jest poprostu wypłacany podczas trwania wychowawczego bez żadnych zmian w zusie.
W Twoim przypadku tak wszystko zgadza się. Składasz wniosek o zasiłek macierzyński -napisałaś rodzicielski. Jak kończy sie okres wypłaty macierzyńskiego – w wybranej przez Ciebie opcji w wysokości 100% podstawy – nic pracodawcy nie zgłaszasz.
Czy dobrze zrozumiałam: Jeśli nie przerwę urlopu wychowawczego i złoże w terminie pismo do pracodawcy to dostanę tzw zasiłek macierzyński tak? I jeśli wychowawczy konczy mi się w grudniu 2017 a urodzę np w lutym 2017 to będzie to 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego tak? I czy wtedy za jednym składaniem pisma mogę złożyć wniosek o rodzicielski? I będzie on w wymiarze 32 tygodni? A w jakiej wysokości będzie rodzicielski? Normalnie 80% jak zasiłek macierzyński? Pozdrawiam
Jeśli Twój pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników – wszystko składasz u niego. Jeśli zatrudnia mniej – trzeba udać się do ZUS. Odpowiadając na Twoje pytanie: jeśli nie przerwiesz urlopu wychowawczego i jednocześnie pełen wymiar urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) mieści się w twoim urlopie wychowawczym – tak, urlop ale nie zasiłek zostanie skrócony o 6 tygodni. Wnioski – jeśli złożysz oba – wypłacą Ci 80% za cały okres. Jeśli zdecydujesz się po porodzie na macierzyński – dostaniesz 100% ale za ewentualny okres rodzicielskiego – 60% (bez względu na to, kiedy go weźmiesz i w jaki sposób). W takim wypadku korzystnie będzie nie przerywać urlopu wychowawczego,złożyć wniosek o zasiłek macierzyński, do końca 2017r. wybrać urlop wychowawczy a od 1 stycznia 2018r. przejść na urlop rodzicielski. Jedynym minusem jest to, że odczuje to budżet (32 tygodnie rodzicielskiego w wysokości 60%). Koniec końców i tak suma wychodzi taka sama.