Ostatnio kupiłam w aptece olejek do kąpieli dla niemowląt. Poszłam po jeden i oczywiście wzięłam dwa. Znasz to? 😉 Książka Kasi Kędzierskiej „Chcieć mniej” idzie w kluczowych momentach w zapomnienie. 😉 Mogę jeden zwrócić? Czy cokolwiek co kupiłam w aptece można zwrócić? Mam paragon. Nie rozpakowałam. Po prostu rozmyśliłam się. Mogę?
Przepisy.
Zwrot artykułów zakupionych w aptece reguluje art. 96 ust. 7 i 8 Prawa farmaceutycznego:
Produkt leczniczy (art. 2 ust. 32 Ustawy Prawo farmaceutyczne) – substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.
Produktem leczniczym będą wszystkie leki wydawane na receptę. Będą to też wszystkie leki na zgagę, leki na ból głowy, apapy, parecetamole, te dla goździkowej, maści i żele na bóle mięśni i tak dalej.
Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego (art. 3 ust.3 pkt 43 Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia) – środek spożywczy, który ze względu na specjalny skład lub sposób przygotowania wyraźnie różni się od środków spożywczych powszechnie spożywanych i zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu jest wprowadzany do obrotu z przeznaczeniem do zaspokajania szczególnych potrzeb żywieniowych:
a) osób, których procesy trawienia i metabolizmu są zachwiane lub osób, które ze względu na specjalny stan fizjologiczny mogą odnieść szczególne korzyści z kontrolowanego spożycia określonych substancji zawartych w żywności – taki środek spożywczy może być określany jako „dietetyczny”,
b) zdrowych niemowląt i małych dzieci w wieku od roku do 3 lat.
Środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia będą np. wszystkie mleka modyfikowane dla niemowląt.
Wyrób medyczny (art. 2 ust. 1 pkt. 38 Prawa farmaceutycznego) – narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,
c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,
d) regulacji poczęć – który nie osiąga zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być wspomagane takimi środkami.
Wyrobem medycznym będą na przykład rajstopy uciskające przeciw żylakowe oraz środki antykoncepcyjne.
A co z aptekami internetowymi?
art. 68 Prawa farmaceutycznego:
ust. 3l. Produkty lecznicze wydawane z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego w ramach wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych nie podlegają zwrotowi.
ust. 3m. Przepis ust. 3l nie dotyczy produktu leczniczego, zwracanego aptece ogólnodostępnej lub punktowi aptecznemu z powodu wady jakościowej, niewłaściwego wydania lub sfałszowania produktu leczniczego.
Wygląda na to, że w aptece internetowej można zwrócić wszystko to, co nie jest środkiem spożywczym i wyrobem medycznym. Postanowiłam sprawdzić jak jest w praktyce. W regulaminie apteki e-zikoapteka czytamy:
Informujemy, iż produkty lecznicze i wyroby medyczne mogą być zwracane do apteki wyłącznie z powodu wady jakościowej lub niewłaściwego ich wydania.
Cała reszta produktów, też ma swoje obostrzenia – tak na wszelki wypadek 🙂
Co w takim razie mogę zwrócić w aptece?
Wychodzi na to, że olejek do kąpieli w teorii mogłabym zwrócić. Jednak z uwagi na to, że prawo nie przewiduje tego typu zwrotów – w praktyce, przyjęcie zwrotu będzie zależało od konkretnej apteki. A mleko modyfikowane dla niemowląt? Mleko zdecydowanie będzie podlegało pod środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (ale w aptece internetowej już tak).
Jakiś czas temu na forum Mama radzi Mamie w Warszawie przeczytałam pytanie jednej z Mam (jeśli dobrze pamiętam, miała na imię Ania), w którym zastanawia się czy może zwrócić zakupione w aptece proszki na uspokojenie dla męża. Ze względu na to, iż mąż jest kierowcą, dopytywała czy proszki nie mają efektu ubocznego w postaci senności. Pani farmaceutka zapewniła ją, że te które poleciła nie mają. Po przyjściu do domu i przeczytaniu ulotki okazało się, iż tabletki wręcz pomagają w zasypianiu i nie można stosować ich na co najmniej 2 godziny przed jazdą. No i co teraz? Moim zdaniem, spokojnie mogłaby się powołać na przesłankę NIEWŁAŚCIWEGO WYDANIA.
Przepisy:
- Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. (Dz.U. Nr 171, poz. 1225) tj. z 8 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 594);
- Prawo farmaceutyczne z dnia 6 września 2001 r. (Dz.U. Nr 126, poz. 1381) tj. z 7 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 2142);
- Ustawa o wyrobach medycznych z 20 maja 2010 r. (Dz.U. Nr 107, poz. 679) tj. z 26 maja 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 876).
matka prawnik :)*
Witam, z tymi zwrotami jest różnie, ponieważ tak jak napisałaś w artykule zwrotom nie podlegają leki, wyroby medyczne i środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego, ale już np. kosmetyk czy ciśnieniomierz podlega zwrotowi zgodnie z ustawą o prawach konsumenta. Oczywiście wszystko zależy od całej sytuacji, bo jeżeli pacjent zakupił lek,ale np. nie opuścił jeszcze apteki, to ja uważam że nie ma problemu ze zwrotem, ale często się zdarza, że pacjent zakupił lek, wrócił do domu, zorientował się, że nie jest on mu potrzebny, ma go za dużo w domu itp. ale nie chciało mu się już wrócić do apteki, wraca natomiast następnego dnia, lub za tydzień, takich leków nawet z dobrej woli nie powinno się przyjmować dla dobra pacjentów, ponieważ nie wiadomo w jakich warunkach był przechowywany taki preparat, czy nie jeździł w samochodzie z pacjentem, czy nie leżał w nasłonecznionym miejscu. Nas obowiązują ścisłe warunki przechowywania w aptece i hurtowni, ale nie możemy tego wymagać od pacjentów, dlatego też zwracanie czegokolwiek do apteki uważam za zasadne, chyba że jest to ciśnieniomierz, termometr, gąbka do mycia, itp. Pozdrawiam, farmaceutka
Nic dodać nic ująć. Dziękuję, że zostawiłaś komentarz ?
Kiedyś próbowałam zwrócić mleko, które nam zostało. Nie dało rady. A mogę legalnie sprzedać je innej Mamie?