Jak nie przestać karmić mlekiem mamy, posyłając dziecko do żłobka.
Wrzesień. Wiele mam wraca do pracy a dzieci idą do żłobka. Przestać karmić? Odstawić czy nie? Jeśli czujesz, że nie chcesz odstawiać karmienia na boczny tor – ten artykuł jest dla Ciebie. Mam nadzieję, że znajdziesz w nim wsparcie.
Zdarza się, iż placówki wydają zalecenia dla Mam, że należy przestać karmić piersią. Jest to działanie nieuprawnione i może świadczyć o tym, że placówka nie jest przygotowana do prawidłowego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 3. Poniżej cytuję przepisy, na podstawie których możesz wymagać, żeby Twój maluch karmiony był cały czas Twoim mlekiem – jeśli takie jest Twoje życzenie. O przysługujących przerwach na karmienie dla zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy TUTAJ, a z Karty Nauczyciela TUTAJ.
Przepisy.
Żłobki – czy to prywatne czy państwowe funkcjonują na podstawie przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 4 lutego 2011 r.:
art. 2 [Organizacja opieki; formy, funkcje]
1. Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.
I tak na podstawie art. 25 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, w § 3 zarządzono, iż:
w żłobku i klubie dziecięcym, do którego uczęszcza dziecko karmione mlekiem matki, zapewnia się właściwe warunki do jego przechowywania i podawania.
Właściwe warunki czyli jakie?
O komentarz poprosiłam znaną położną, certyfikowanego doradcę laktacyjnego oraz pomysłodawczynię dzienniczków ciążowych Brioko – p. Katarzynę Płaza – Piekarzewską, prowadzącą portal www.zapytajpolozna.pl.:
Nim przejdę do właściwego komentarza dotyczącego przechowywania pokarmu mamy oraz postępowania z nim w żłobku, to pragnę podkreślić ważną kwestię, że wyłączne karmienie piersią jest zalecane przez pierwsze pół roku życia dziecka Dopiero później niemowlęciu rozszerza się dietę. Do pierwszego roku życia, mleko mamy jest podstawą żywienia dziecka. Natomiast po roku, proporcje zmieniają się i to inne pokarmy powinny stanowić sporą część diety dziecka zaś zapotrzebowanie na pokarm mamy będzie w granicach 40%. Jeśli dziecko dopiero wchodzi w etap rozszerzania diety, dobrze jest zaopatrzyć żłobek w pełne porcje mleka z uwagi na to, iż mleko dalej jest podstawą żywienia dziecka. Natomiast jeśli maluch ma więcej niż rok, to na czas żłobka wystarczające mogą być produkty, które tam dostanie lub te, które zostaną przygotowane przez rodziców. Wtedy mleko mamy będzie jadło prosto z piersi przed żłobkiem i jak mama wróci z pracy i/lub w nocy. Można również po nocy odciągnąć pokarm do żłobka – wtedy pokarm może stać w temperaturze pokojowej do kilku godzin. Jak zgromadzić pokarm mamy do żłobka? Więcej info TUTAJ.
Jak przechowywać pokarm po odciągnięciu?
Temperatura pokojowa 25- 37 stopni do 4 godzin, 15-24 do 8 godzin
Lodówka (tylna ściana) do 96 godzin (maksymalnie 4 dni)
Zamrażalnik lodówki – wspólne drzwi (-10°C) do 1 tygodnia
Chłodziarko-zamrażarka (-14°C) oddzielne drzwi do kilku tygodni
Zamrażarka (-20°C) do 3-6 miesięcy
Mleko można rozmrażać powoli, wkładając je do lodówki. W ten sposób możemy je przechowywać do 24 godzin. Po wyjęciu z zamrażarki mleko dobrze jest podpisać datą i godziną przełożenia do lodówki. Powolne rozmrażanie w ten sposób trwa mniej więcej 12 godzin.
Transport mleka mamy do żłobka.
Pojemnik bądź torebkę z mlekiem mamy, podpisujemy imieniem i nazwiskiem dziecka oraz datą i godziną wyjęcia z lodówki. Jeśli mleka są z różnych godzin warto napisać, które powinno być wykorzystane jako pierwsze. to oczywiście jako pierwsze, podane powinno być “starsze” mleko. Chyba, że mamy pokarm z tego samego czasu wtedy jest to bez różnicy.
W czym przewozimy mleko mamy do żłobka?
Transportujemy mleko w termotorbie, bądź lodówce samochodowej z wkładem chłodzącym. Jeśli podróż jest dłuższa – suchy lód. Następnie mleko w żłobku powinno trafić do lodówki. Panie odbierające mleko mamy powinny niezwłocznie wstawić je do lodówki mlecznej lub zamrażarki mlecznej.
Jak Panie w żłobku mogą przygotować mleko do podania dziecku?
Jeśli mleko jest zamrożone, to trzeba je rozmrozić wkładając pojemnik z pokarmem do miseczki wypełnionej wodą o temperaturze 37 stopni. Poziom wody powinien sięgać do ¾ wysokości butelki/pojemnika z mlekiem. Bądź w ciepłym pomieszczeniu ok. 37 stopni. Jeśli mleko jest przechowywane w lodówce i nie wymaga rozmrażania, to wystarczy je podgrzać wkładając pojemnik do ciepłej wody ok. 37 stopni. (Jak powyżej, tylko zajmie to znacznie mniej czasu). Po rozmrożeniu wstrząsnąć pojemnikiem by mleko mamy się wymieszało.
Mleko raz podgrzane nie może być ponownie zamrożone bądź przechowywane w lodówce.
Warto sprawdzić.
Zanim poślesz swoje dziecko do żłobka czy klubiku, sprawdź czy placówka jest zarejestrowana a tym samym czy podlega kontrolom odpowiednich służb. Nadzór nad żłobkami i klubami dziecięcymi oraz ich rejestr prowadzą odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego.
Zgodnie z art. 26 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.22)) i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, zwanego dalej „rejestrem”.
Rejestr jest jawny i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej gminy prowadzącej rejestr.
Podstawa prawna:
1. Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 4 lutego 2011 r. (Dz.U. Nr 45, poz. 235) tj. z dnia 26 stycznia 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 157).
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy z dnia 10 lipca 2014 r. (D z.U. z 2014 r. poz. 925).
Zdjęcie: www.karmiuszka.pl tj. Ola Piotrowska „Stworzyłam Karmiuszkę dla samej siebie, żeby było mi wygodniej karmić synka.” Twórczyni Poduszki Karmiuszki. Szczęśliwa mama Tadka i Hani. Dawniej prawniczka. Teraz – pełnoetatowa matka, cerytfikowana Promotorka Karmienia Piersią, zaangażowana w wspieranie innych mam, zwłaszcza w początkach rodzicielstwa.