Umowa zlecenia a ciąża

21
19157
views

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Sytuacja prawna kobiety pracującej na umowie zlecenie w ciąży nie jest najlepsza, ale nie jest beznadziejna. Połowa sukcesu to zdawać sobie sprawę z możliwości i ograniczeń jakie daje ten rodzaj umowy.

Najpierw minusy

Pracując na tzw. „śmieciówce” nie ma gwarancji:

– przedłużenia umowy do dnia porodu,

– otrzymania urlopu wychowawczego,

– otrzymania przerwy na karmienie piersią,

– otrzymania zasiłku macierzyńskiego obliczanego na podstawie dochodu.

Nie obowiązują także dopuszczalne normy czasu pracy (pora nocna i nadgodziny) dla kobiet w ciąży czy pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia. Nie obowiązują przepisy dotyczące prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Jak otrzymać zasiłek chorobowy i macierzyński?

Warunkiem koniecznym przejścia na zwolnienie lekarskie i otrzymania zasiłku macierzyńskiego (obliczanego z dochodu), jest opłacanie składki chorobowej. W przypadku umowy zlecenia, opłacanie tej składki jest dobrowolne. Także, jeśli zleceniodawca nie odprowadza tej składki, można zadeklarować chęć jej odprowadzania na zasadzie ubezpieczenia dobrowolnego. W przypadku umowy zlecenia obowiązuje tzw. 90 okres nieprzerwanego wyczekiwania. Jest to wymagany, minimalny czas płacenia składki. To oznacza, że na pierwsze zwolnienie lekarskie „płatne” można pójść po tym okresie wyczekiwania. Zasiłek chorobowy od początku jest wypłacany przez ZUS (inaczej niż w przypadku umowy o pracę, gdzie pierwsze 33 zwolnienia wypłaca pracodawca i jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe). Chęć opłacenia składki (2,45% wynagrodzenia brutto) można zadeklarować również będąc już w ciąży. Wystarczy złożyć zleceniodawcy odpowiednie pismo a ten zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczenia.

Warto wspomnieć, że teoretycznie do wypłaty zasiłku macierzyńskiego wystarczy posiadanie w dniu porodu „aktywnej” umowy z opłaconą składką chorobową (nie ma konieczności opłacania jej przez okres minimum 90 dni).

Zasiłek macierzyński będzie wypłacany:

  • za okres urlopu macierzyńskiego, tj. 20 tygodni oraz
  • za okres urlopu rodzicielskiego, tj. 32 tygodni.

Więcej o tym tutaj.

Czy zleceniodawca może nie zgodzić się?

Bardzo często odpowiadam na to pytanie. Zleceniodawca nie może odmówić przyjęcia od nas chęci opłacania takie składki. Co więcej w przypadku, kiedy umowa kończy się w trakcie ciąży albo zleceniodawca ma plany zwolnienia dobrym pomysłem jest usiąść i porozmawiać. W PRZYPADKU PRZEJŚCIA NA ZWOLNIENIE LEKARSKIE, CAŁE OBCIĄŻENIE FINANSOWE PRZEJMUJE ZUS JUŻ OD PIERWSZEGO DNIA. To oznacza, że wystarczy dobra wola zleceniodawcy, ABY POMÓC CIĘŻARNEJ. Może to być dobry argument podczas rozmowy. Także niewątpliwie zleceniodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu, nawet jeżeli kończy się ona na dzień przed porodem.

Koniec umowy przed porodem

Jeśli rozmowy ze zleceniodawcą nie powiodły się a składka chorobowa opłacana jest co najmniej od 90 dni warto pomyśleć nad wykorzystaniem możliwości przejścia na zwolnienie lekarskie. Zasiłek chorobowy będzie wypłacany pomimo tego, iż umowa skończyła się. Zwolnienie lekarskie w związku z ciążą może trwać do 270 dni, jest płatne 100%. Należy zachować ciągłość dat na zwolnieniach a druki dostarczać już nie do byłego zleceniodawcy a do odpowiedniego oddziału terenowego ZUS.

Umowa zlecenia jako dochód dodatkowy

Jeśli z umowy o pracę osiągane jest co najmniej minimalne wynagrodzenie wówczas z tytułu umowy zlecenia obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna ale nie chorobowa. Można dobrowolnie podlegać ubezpieczeniu emerytlnemu i rentowemu ale ubezpieczenie chorobowe nie przysługuje. W przypadku konieczności przejścia na zwolnienie lekarskie – w takim wypadku – zasiłek chorobowy będzie należał się tylko z umowy o pracę. Podobnie z zasiłkiem macierzyńskim.

Czy będąc na L4 muszę pobierać zasiłek macierzyński po porodzie? czy mogę z niego zrezygnować, żeby móc korzystać z „kosiniakowego” bo jest bardziej dla mnie opłacalny.

Kiedy zasiłek macierzyński będzie wynosił mniej niż 1000 zł, Państwo wyrówna kwotę zasiłku do tej kwoty. To dobra wiadomość dla tych Mam, których zasiłek byłby mniejszy.

Czy można pracować na umowie zlecenia lub dzieło pobierając zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenia?

Pobierając zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenia, można pracować na umowie zlecenia czy dzieło.

Podstawa prawna.

  1. Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami).
  2. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 636) tj. z 7 marca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 372).
  3. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998 r. (Dz.U. Nr 137, poz. 887) tj. z 7 czerwca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 963).

Katarzyna Łodygowska/Matka prawnik

 

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

Służę ci pomocą!

Dowiedz się więcej

Designed by Freepik

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Izabela
Gość

Czy dobrze rozumiem, że jeżeli mam umowę o pracę i zlecenie z której odprowadzam skladkę chorobową to w przypadku l4 w ciąży dostaję tylko pieniądze z umowy o pracę? A jak na macierzyńskim?

jeanette
Gość

Podbijam temat, bo również jestem ciekawa jak to wygląda ?

Agnieszka
Gość

A jak wygląda możliwość przekazania ojcu macierzyńskiego po 14 tygodniu?
Czy żeby to zrobić należy mieć obowiązującą umowę zlecenie?

Gosia
Gość

A jak jest w przypadku umowy na czas zastępstwa? Czy kobieta jest jakoś zabezpieczona w przypadku ciąży albo co można zrobić?

Wiola
Gość
Zastanawia mnie w tym wszystkich jedna kwestia.. Aktualnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Pracuje na zleceniu już 9 miejscy opłacane składki chorobowe. Dziś oznajmiła że chciałabym iść już na zwolnienie wizytę mam w połowie miesiąca . Szefowa poinformowała mnie ze za pierwszy miesiąc zwolnienia mam zwrócić im kasę za składki poza tym nie otrzymam wynagrodzenia… Pomyślałam ok ponieważ dali mi gwarancję że nie rozwiążą umowy do dnia porodu. Zastanawia mnie jak możliwe jest to że niby oni będą zmuszeni za 1 miesiąc zwolnienia płacić? Z informacji dostępnych tutaj czy w Internecie wynika że od razu od 1 dnia płaci Zus.… Czytaj więcej »
przemek
Gość

No ciekawe skoro to i tak w przypadku umowy zb płaci ZUS tak to jest prawo pod siebie robią

przemek
Gość

Witam moje pytań.ie dotyczy tego czy jeśli moja dziewczyna jest na ł 4 w zwiaez ciąża a umowa o pracę była tylko na miesiąc był to okres pruby to czy pracodawca ma prawo ja zwolnić i czy ZUS będzie płacił jej chorobowe

przemek
Gość

To jak moi mili naprawdę liczę na pomic

przemek
Gość

Proszę mi wyjasnic

Joanna
Gość

Od lutego do 30.06 i od 1.07 do 31.08 pracowałam na umowę zlecenie u tego samego pracodawcy. Miałam odprowadzane wszystkie składki. 1.09 podpisałam umowę o pracę, a dziś dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z powodu komplikacji przy wcześniejszych ciążach lekarz natychmiastowo chce wysłać mnie na l4. Czy jednak przysługuje mi wynagrodzenie, jeśli nie przepracowałam jeszcze 30 dni i w jakiej wysokości?

Joanna
Gość

Pani Kasiu, kilka dni temu napisałam komentarz. Zadałam bardzo ważne dla mnie pytanie. Jak na szpilkach czekałam na odpowiedź i odświeżałam stronę co kilka godzin.
Dzisiaj patrzę, a mój komentarz został usunięty. Dlaczego tak się stało? Jeśli nie pasował do tego tematu, proszę napisać.

Magda
Gość

A jak się sprawa ma jeżeli jestem studentką pracuje na umowę zlecenie ale ubezpieczenie mam u męża w pracy? Czy dostanę coś z ZUS? Czy zostaje tylko na utrzymaniu męża?