Umowa zlecenia a ciąża

45

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Sytuacja prawna kobiety pracującej na umowie zlecenie w ciąży nie jest najlepsza, ale nie jest beznadziejna. Połowa sukcesu to zdawać sobie sprawę z możliwości i ograniczeń jakie daje ten rodzaj umowy.

Najpierw minusy

Pracując na tzw. „śmieciówce” nie ma gwarancji:

– przedłużenia umowy do dnia porodu,

– otrzymania urlopu wychowawczego,

– otrzymania przerwy na karmienie piersią,

– otrzymania zasiłku macierzyńskiego obliczanego na podstawie dochodu.

Nie obowiązują także dopuszczalne normy czasu pracy (pora nocna i nadgodziny) dla kobiet w ciąży czy pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia. Nie obowiązują przepisy dotyczące prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Jak otrzymać zasiłek chorobowy i macierzyński?

Warunkiem koniecznym przejścia na zwolnienie lekarskie i otrzymania zasiłku macierzyńskiego (obliczanego z dochodu), jest opłacanie składki chorobowej. W przypadku umowy zlecenia, opłacanie tej składki jest dobrowolne. Także, jeśli zleceniodawca nie odprowadza tej składki, można zadeklarować chęć jej odprowadzania na zasadzie ubezpieczenia dobrowolnego. W przypadku umowy zlecenia obowiązuje tzw. 90 okres nieprzerwanego wyczekiwania. Jest to wymagany, minimalny czas płacenia składki. To oznacza, że na pierwsze zwolnienie lekarskie „płatne” można pójść po tym okresie wyczekiwania. Zasiłek chorobowy od początku jest wypłacany przez ZUS (inaczej niż w przypadku umowy o pracę, gdzie pierwsze 33 zwolnienia wypłaca pracodawca i jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe). Chęć opłacenia składki (2,45% wynagrodzenia brutto) można zadeklarować również będąc już w ciąży. Wystarczy złożyć zleceniodawcy odpowiednie pismo a ten zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczenia.

Warto wspomnieć, że teoretycznie do wypłaty zasiłku macierzyńskiego wystarczy posiadanie w dniu porodu „aktywnej” umowy z opłaconą składką chorobową (nie ma konieczności opłacania jej przez okres minimum 90 dni).

Zasiłek macierzyński będzie wypłacany:

  • za okres urlopu macierzyńskiego, tj. 20 tygodni oraz
  • za okres urlopu rodzicielskiego, tj. 32 tygodni.

Więcej o tym tutaj.

Czy zleceniodawca może nie zgodzić się?

Bardzo często odpowiadam na to pytanie. Zleceniodawca nie może odmówić przyjęcia od nas chęci opłacania takie składki. Co więcej w przypadku, kiedy umowa kończy się w trakcie ciąży albo zleceniodawca ma plany zwolnienia dobrym pomysłem jest usiąść i porozmawiać. W PRZYPADKU PRZEJŚCIA NA ZWOLNIENIE LEKARSKIE, CAŁE OBCIĄŻENIE FINANSOWE PRZEJMUJE ZUS JUŻ OD PIERWSZEGO DNIA. To oznacza, że wystarczy dobra wola zleceniodawcy, ABY POMÓC CIĘŻARNEJ. Może to być dobry argument podczas rozmowy. Także niewątpliwie zleceniodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu, nawet jeżeli kończy się ona na dzień przed porodem.

Koniec umowy przed porodem

Jeśli rozmowy ze zleceniodawcą nie powiodły się a składka chorobowa opłacana jest co najmniej od 90 dni warto pomyśleć nad wykorzystaniem możliwości przejścia na zwolnienie lekarskie. Zasiłek chorobowy będzie wypłacany pomimo tego, iż umowa skończyła się. Zwolnienie lekarskie w związku z ciążą może trwać do 270 dni, jest płatne 100%. Należy zachować ciągłość dat na zwolnieniach a druki dostarczać już nie do byłego zleceniodawcy a do odpowiedniego oddziału terenowego ZUS.

Umowa zlecenia jako dochód dodatkowy

Jeśli z umowy o pracę osiągane jest co najmniej minimalne wynagrodzenie wówczas z tytułu umowy zlecenia obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna ale nie chorobowa. Można dobrowolnie podlegać ubezpieczeniu emerytlnemu i rentowemu ale ubezpieczenie chorobowe nie przysługuje. W przypadku konieczności przejścia na zwolnienie lekarskie – w takim wypadku – zasiłek chorobowy będzie należał się tylko z umowy o pracę. Podobnie z zasiłkiem macierzyńskim.

Czy będąc na L4 muszę pobierać zasiłek macierzyński po porodzie? czy mogę z niego zrezygnować, żeby móc korzystać z „kosiniakowego” bo jest bardziej dla mnie opłacalny.

Kiedy zasiłek macierzyński będzie wynosił mniej niż 1000 zł, Państwo wyrówna kwotę zasiłku do tej kwoty. To dobra wiadomość dla tych Mam, których zasiłek byłby mniejszy.

Czy można pracować na umowie zlecenia lub dzieło pobierając zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenia?

Pobierając zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenia, można pracować na umowie zlecenia czy dzieło.

Podstawa prawna.

  1. Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami).
  2. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 636) tj. z 7 marca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 372).
  3. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998 r. (Dz.U. Nr 137, poz. 887) tj. z 7 czerwca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 963).

Katarzyna Łodygowska/Matka prawnik

 

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

Służę ci pomocą!

Dowiedz się więcej

Designed by Freepik

45
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
29 Thread replies
33 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
MarlenaJudithKateOlaAsia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Izabela
Gość
Izabela

Czy dobrze rozumiem, że jeżeli mam umowę o pracę i zlecenie z której odprowadzam skladkę chorobową to w przypadku l4 w ciąży dostaję tylko pieniądze z umowy o pracę? A jak na macierzyńskim?

jeanette
Gość
jeanette

Podbijam temat, bo również jestem ciekawa jak to wygląda ?

Agnieszka
Gość
Agnieszka

A jak wygląda możliwość przekazania ojcu macierzyńskiego po 14 tygodniu?
Czy żeby to zrobić należy mieć obowiązującą umowę zlecenie?

Gosia
Gość
Gosia

A jak jest w przypadku umowy na czas zastępstwa? Czy kobieta jest jakoś zabezpieczona w przypadku ciąży albo co można zrobić?

Wiola
Gość
Wiola

Zastanawia mnie w tym wszystkich jedna kwestia.. Aktualnie jestem w 4 miesiącu ciąży. Pracuje na zleceniu już 9 miejscy opłacane składki chorobowe. Dziś oznajmiła że chciałabym iść już na zwolnienie wizytę mam w połowie miesiąca . Szefowa poinformowała mnie ze za pierwszy miesiąc zwolnienia mam zwrócić im kasę za składki poza tym nie otrzymam wynagrodzenia… Pomyślałam ok ponieważ dali mi gwarancję że nie rozwiążą umowy do dnia porodu. Zastanawia mnie jak możliwe jest to że niby oni będą zmuszeni za 1 miesiąc zwolnienia płacić? Z informacji dostępnych tutaj czy w Internecie wynika że od razu od 1 dnia płaci Zus.… Czytaj więcej »

przemek
Gość
przemek

No ciekawe skoro to i tak w przypadku umowy zb płaci ZUS tak to jest prawo pod siebie robią

przemek
Gość
przemek

Witam moje pytań.ie dotyczy tego czy jeśli moja dziewczyna jest na ł 4 w zwiaez ciąża a umowa o pracę była tylko na miesiąc był to okres pruby to czy pracodawca ma prawo ja zwolnić i czy ZUS będzie płacił jej chorobowe

przemek
Gość
przemek

To jak moi mili naprawdę liczę na pomic

przemek
Gość
przemek

Proszę mi wyjasnic

Joanna
Gość
Joanna

Od lutego do 30.06 i od 1.07 do 31.08 pracowałam na umowę zlecenie u tego samego pracodawcy. Miałam odprowadzane wszystkie składki. 1.09 podpisałam umowę o pracę, a dziś dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z powodu komplikacji przy wcześniejszych ciążach lekarz natychmiastowo chce wysłać mnie na l4. Czy jednak przysługuje mi wynagrodzenie, jeśli nie przepracowałam jeszcze 30 dni i w jakiej wysokości?

Joanna
Gość
Joanna

Pani Kasiu, kilka dni temu napisałam komentarz. Zadałam bardzo ważne dla mnie pytanie. Jak na szpilkach czekałam na odpowiedź i odświeżałam stronę co kilka godzin.
Dzisiaj patrzę, a mój komentarz został usunięty. Dlaczego tak się stało? Jeśli nie pasował do tego tematu, proszę napisać.

Magda
Gość
Magda

A jak się sprawa ma jeżeli jestem studentką pracuje na umowę zlecenie ale ubezpieczenie mam u męża w pracy? Czy dostanę coś z ZUS? Czy zostaje tylko na utrzymaniu męża?

Marta
Gość
Marta

A co w sytuacji, jeśli nie mam możliwości przedłużenia umowy zlecenia, ponieważ obejmuje ona czas trwania danego projektu, przez 2 lata jego trwania odprowadzam składki chorobowe, a zaszłam w ciążę i termin porodu wypada miesiąc po zakończeniu umowy? Mam wysokie dochody, więc 1000 zł „kosiniakowego” jest to bardzo niska kwota w porównaniu do moich zarobków. Czy mogę w jakiś sposób „załapać się” na macierzyński, na przykład przez zawarcie innej umowy zlecenia z tym samym lub innym zleceniodawcą? Kiedy najlepiej zawrzeć taką umowę? Jak wtedy będzie wyliczony macierzyński? Czy na umowie cywilno-prawnej przysługuje urlop wychowawczy, jeśli czas jej trwania to np.… Czytaj więcej »

Ela
Gość
Ela

Bardzo pomocne artykuły. Pani Katarzyno a co jeśli jestem zatrudniona na umowe zlecenie po 3msc placenia chorobowego ide na zwolnienie po czym zostaje zwolniona. Czy zasilek macierzynski mi sie nalezy jesli do dnia porodu bede na L4?

kasix
Gość
kasix

mam pytanie czy wyliczenie wynagordzenia na L4 w ciazy przy umowie zlecenie a umowie o prace sie jakos rozni? dlaczego pytam dwa lata temu bedac na umowie zlecenie byłam w ciazy i otrzymywałam z tego tytułu wynagordzenie. teraz pracuje na umowe o prace juz ponad rok, ponownie jestem w ciazy i wyliczenie wynagordzenia na l4 teraz jest nizsze teraz niz przy umowie zlecenie gdzie zarabiałam mniej – jak to mozliwe?

Olga
Gość
Olga

Mam pytanie, czy po porodzie można pobierać zasiłek macierzyński i tzw. kosiniakowe jednocześnie?

Asia
Gość
Asia

A ja nadal nie wiem czy można zrezygnować z macierzyńskiego by pobierać kosiniakowe.. termin porodu mam na 18 czerwiec, a umowę zlecenie do ostatniego dnia miesiąca czerwiec, a nie chce korzystać z macierzyńskiego z ZUS, tylko pobierać kosiniakowe. Więc jak to działa?

Ola
Gość
Ola

Czy jeśli na rozmowie(umowa zlecenie + ciaza) pracodawca stwierdzi że chce zakończyć współpracę z dniem następnym , ponieważ nie ma żadnego okresu wypowiedzenia , kobieta w ciąży zostaje z niczym ? Opłacane są składki . Czy np .mimo że pracodawca zwolnił ale były opłacane składki , można przejść na zwolnienie z ZUS ?

Kate
Gość
Kate

witam, mam pytanko

a jak wyglada sytuacja jesli kobieta w ciazy pracujaca na zlecenie zostanie przykladowo zwolniona np podczas l4? czy wtedy prawo do zasilku macierzynskiego nie obowiazuje?
Pozdrawiam.

Marlena
Gość
Marlena

Jestem w 4-tym miesiącu ciazy i na zwolnieniu lekarskim mam zaznaczony kod 2, czyli mogę chodzić. Jest to umowa o pracę na czas nieokreślony.
Mam możliwość „dorobienia ” niewielkiej kwoty ok 120 zl brutto na umowę zlecenie.
Czy mogę się zgodzić i podpisać tą umowę?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam