Zwolnienie lekarskie na chore i na zdrowe dziecko

4
17893
views

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Zwolnienie lekarskie na chore i na zdrowe dziecko. Z inicjatywy wspaniałej Pani doktor Magdaleny Krajewskiej znanej w mediach społecznościowych jako instalekarz, prowadzącej blog www.instalekarz.pl powstał krótki film dostępny TUTAJ, który koniecznie musisz zobaczyć zanim przeczytasz poniższy artykuł.

Jeśli jesteś pracownikiem objętym ubezpieczeniem chorobowym oraz opiekujesz się:

  • ZDROWYM DZIECKIEM DO LAT 8  i:

– został zamknięty żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do którego uczęszcza Twoje dziecko i zostałaś poinformowana o tym w terminie krótszym niż 7 dni;

– zachorował opiekun dzienny lub niania, z którą masz zawartą umowę uaktywniającą (o której więcej TUTAJ);

– właśnie urodziłaś kolejne dziecko i uniemożliwia Ci to opiekę nad starszym dzieckiem;

– Twój mąż lub partner, który stale opiekuje się dzieckiem zachorował lub przebywa w szpitalu i tym samym nie może sprawować nad nim opieki;

  • CHORYM DZIECKIEM DO LAT 2
  • CHORYM DZIECKIEM DO LAT 14
  • CHORYM DZIECKIEM W WIEKU PONAD 14 LAT

po spełnieniu pewnych warunków przysługuje Ci ZASIŁEK OPIEKUŃCZY! Jeśli do tej pory w powyższych przypadkach zamiast starać się o zasiłek opiekuńczy – wykorzystywałaś dwa dni opieki nad dzieckiem, urlop wypoczynkowy czy urlop na żądanie – ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest zasiłek opiekuńczy?

To świadczenie wypłacane przez ZUS, które umożliwia pracownikowi sprawowania opieki nad dzieckiem, gdy zachodzi taka konieczność. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, jednak nie dłużej niż to określają przepisy.

Na jaki okres?

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, zdrowymi do lat 8 lub chorym do lat 14,
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny lub dzieckiem powyżej 14 roku życia.

Bardzo ważną informacją jest fakt, iż zasiłek ten przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania. To oznacza, że możemy się o niego starać już pierwszego dnia pracy.

Kim jest członek rodziny?

Za innego członka rodziny uważa się: małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, rodzeństwo, wnuki, dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Ponadto za dzieci w rozumieniu przepisów o zasiłku opiekuńczym uważa się dzieci własne, ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Przepisy o zasiłku opiekuńczym stosuje się bez względu na liczbę posiadanych dzieci.

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Jeśli zachoruje dziecko w wieku do lat 2, to mama może starać się o przyznanie zasiłku bez względu na to czy jest ktoś w domu, kto może zająć się dzieckiem.

Jaka jest wysokość zasiłku?

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Potrzebne dokumenty.

Wszelkie potrzebne dokumenty, które trzeba złożyć u swoje płatnika składek (ZUS lub pracodawca) znajdziesz tutaj.

Ponadto warto odwiedzić stronę:https://obywatel.gov.pl/dzieci/zasilek-opiekunczy-na-opieke-nad-chorym-dzieckiem i dowiedzieć się jeszcze więcej 🙂

podstawa prawna:

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 636) tj. z 22 czerwca 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1368).

Powodzenia!

Katarzyna Łodygowska matka prawnik

 

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Zwolnienie lekarskie na chore i na zdrowe dziecko"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aneta
Gość

Pytanie z praktyki- w przypadku zasilku dla męża na żonę po porodzie kto wystawia zwolnienie- tzn lekarz poz żony czy męża? W naszym przypadku jeden odsyłał do drugiego…

Magdalena
Gość

Pani Kasiu, a jak taki zasiłek się załatwia w przypadku skrajnych wcześniaków? Jeśli kobieta urodziła wcześniaka i chciałaby skorzystać z tych 60 dni i zasiłku zamiast wykorzystywać od razu urlop macierzyński, jak to zrobić?