Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne

1

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne. Od 6 czerwca 2018 r. zasiłek opiekuńczy przysługuje także (inne TUTAJ) w razie konieczności sprawowania opieki nad:

  1. dzieckiem w wieku do ukończenia 18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, jeżeli:
    1. poród lub choroba małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, uniemożliwia im  sprawowanie opieki nad tym dzieckiem,
    2. małżonek ubezpieczonego lub drugi z rodziców dziecka, którzy stale opiekują się tym dzieckiem,  przebywa w szpitalu,
  2. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

6 czerwca 2018r. weszły też w życie przepisy (zmiany w kodeksie pracy), które ułatwią niektórym rodzicom (rownież dzieci niepełnosprawnych) łączenie pracy zawodowej z życiem domowym. TUTAJ więcej informacji.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje z tego tytułu nie dłużej niż przez 30 dni w roku kalendarzowym.

Jeżeli jednak zachoruje dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 14 lat albo ubezpieczony opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do 8 lat, gdyż poród, choroba albo pobyt w szpitalu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się tym dzieckiem, uniemożliwia im  sprawowanie opieki, zasiłek opiekuńczy przysługuje według dotychczasowych ogólnych zasad, tj. w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. W tym przypadku nowy limit wypłaty zasiłku opiekuńczego, który wynosi 30 dni w roku kalendarzowym, nie ma zastosowania.

ZRÓDŁO: ZUS. Więcej informacji i przykłady na stronach ZUS.

powodzenia! Katarzyna Łodygowska matkaprawnik.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Renata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Renata
Gość
Renata

Ja tylko mam takie skromne pytanie – który pracodawca przy zdrowych zmysłach zatrudni kobietę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem i co miałoby go do tego motywować, bo chyba nie fakt, że ma ona prawo do dodatkowej nieobecności w pracy jego kosztem. Przepisy po prostu karzą pracodawcę, który zatrudnia taką kobietę. Przecież w razie jej nieobecności, trzeba ponieść dodatkowe koszty, zatrudnić dodatkowego pracownika, który przejmie obowiązki, liczyć się z utratą wiarygodności w razie niedotrzymania terminów projektu, bo akurat prowadząca go pracownica poszła na 30 dniowe zwolnienie. Czy nie wydaje wam się, że przepisy powinny być tak skonstruowane, żeby zachęcać pracodawców do zatrudniania… Czytaj więcej »