Wymiar etatu a przerwy na karmienie

14
zdjęcie: www.karmiuszka.pl

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

7/8 etatu a przerwy na karmienie piersią

Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy (Przerwy na karmienie):

§ 1

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przez w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niże jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwana karmienie.

Myśląc o złożeniu wniosku (wzór do pobrania tutaj) o przyznanie przerw na karmienie piersią, patrzymy na to ile godzin dziennie jesteśmy w pracy a nie na to w jakim wymiarze etatu pracujemy.

Przykłady:

  • Pracujemy na 7/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteśmy 7 godzin dziennie w pracy  – przysługują nam dwie przerwy na karmienie (odpowiednio: dwie przerwy po trzydzieści minut każda lub dwie przerwy po czterdzieści pięć minut każda).
  • Pracujemy na 4/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteśmy 4 godziny dziennie w pracy – przysługuje jedna przerwa.

O żądaniu przez pracodawcę zaświadczenie lekarskiego o karmieniu piersią pisałam tutaj.

Podstawa prawna:

Art. 187 Kodeksu Pracy

Zdjęcie: www.karmiuszka.pl tj. Ola Piotrowska „Stworzyłam Karmiuszkę dla samej siebie, żeby było mi wygodniej karmić synka.” Twórczyni Poduszki Karmiuszki. Szczęśliwa mama półtorarocznego Tadka. Dawniej prawniczka. Teraz – pełnoetatowa matka, cerytfikowana Promotorka Karmienia Piersią, zaangażowana w wspieranie innych mam, zwłaszcza w początkach rodzicielstwa.

14
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
8 Thread replies
8 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
KasiaJoannaMagdaKatarzynaPauliśka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dorota
Gość
Dorota

A jak wygląda sytuacja z przerwą na karmienie jeśli szef chce mi zmniejszyc etat( mam pracować na 1/2 etatu) ale w takim systemie: jeden tydzień zmiana 7godzinna, drugi tydzień wolny + jakiś dzień weekendowy aby ilość godzin się zgadzała?

Monika
Gość
Monika

Co w przypadku 3/4 etatu i pracy 6 godzinnej? Aby przysługiwały dwie przerwy trzeba pracować mininum 6 czy 6,5 godziny?

Pauliśka
Gość
Pauliśka

A jak wyglądają przerwy na karmienie w zawodzie nauczyciela? czy coś takiego istnieje i jest możliwe do zrealizowania?

Katarzyna
Gość
Katarzyna

A co z pracą na 12 h? Przysługuje mi taka przerwa? Czy mogę z niej skorzystać na koniec dnia i pracować o godzinę krócej?

Magda
Gość
Magda

Witam,

Wróciłam właśnie do pracy. Pracuje na pełen etat.
Dziś byłam w kadrach aby dowiedzieć się jak wyglada sprawa z karmieniem i zostałam poinformowana ze muszę złożyć podanie o skrócenie czasu pracy do 7/8 i wtedy dodatkowo 2x30min na karmienie. Czyli będę pracowała 6h i będzie potrącane mi z pensji. Zupełnie nie rozumiem po co mam składać podanie o skrócenie czasu pracy do tych 7/8? Skoro jako karmiąca mi się to należy. Mam racje?

Kasia
Gość
Kasia

Jeśli jestem na umowie zleceniu to też mogę ubiegać się o przerwę na karmienie piersią pracując po 8h dziennie?