Wymiar etatu a przerwy na karmienie

16
zdjęcie: www.karmiuszka.pl

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

7/8 etatu a przerwy na karmienie piersią

Zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy (Przerwy na karmienie):

§ 1

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przez w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niże jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2

Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwana karmienie.

Myśląc o złożeniu wniosku (wzór do pobrania tutaj) o przyznanie przerw na karmienie piersią, patrzymy na to ile godzin dziennie jesteśmy w pracy a nie na to w jakim wymiarze etatu pracujemy.

Przykłady:

 • Pracujemy na 7/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteśmy 7 godzin dziennie w pracy  – przysługują nam dwie przerwy na karmienie (odpowiednio: dwie przerwy po trzydzieści minut każda lub dwie przerwy po czterdzieści pięć minut każda).
 • Pracujemy na 4/8 etatu co w praktyce oznacza, że jesteśmy 4 godziny dziennie w pracy – przysługuje jedna przerwa.

O żądaniu przez pracodawcę zaświadczenie lekarskiego o karmieniu piersią pisałam tutaj.

Podstawa prawna:

Art. 187 Kodeksu Pracy

Zdjęcie: www.karmiuszka.pl tj. Ola Piotrowska „Stworzyłam Karmiuszkę dla samej siebie, żeby było mi wygodniej karmić synka.” Twórczyni Poduszki Karmiuszki. Szczęśliwa mama półtorarocznego Tadka. Dawniej prawniczka. Teraz – pełnoetatowa matka, cerytfikowana Promotorka Karmienia Piersią, zaangażowana w wspieranie innych mam, zwłaszcza w początkach rodzicielstwa.

16 KOMENTARZE

 1. A jak wygląda sytuacja z przerwą na karmienie jeśli szef chce mi zmniejszyc etat( mam pracować na 1/2 etatu) ale w takim systemie: jeden tydzień zmiana 7godzinna, drugi tydzień wolny + jakiś dzień weekendowy aby ilość godzin się zgadzała?

  • Przede wszystkim jako mama dziecka do lat 4 nie musisz pracować 12 godzin. I oczywiście przerwa przysługuje Ci nawet jeśli wyrażasz zgodę na prace 12 godzin

   • A co z nocami? Też nie muszę na nie pracować? Pracuję w budżetówce, do ciąży na 12 godzin i na noce. Jeśli wrócę po urlopie macierzyńskim to ja muszę oświadczyć pracodawcy, że chcę pracować na 12 lub 8 godzin?

 2. Witam,

  Wróciłam właśnie do pracy. Pracuje na pełen etat.
  Dziś byłam w kadrach aby dowiedzieć się jak wyglada sprawa z karmieniem i zostałam poinformowana ze muszę złożyć podanie o skrócenie czasu pracy do 7/8 i wtedy dodatkowo 2x30min na karmienie. Czyli będę pracowała 6h i będzie potrącane mi z pensji. Zupełnie nie rozumiem po co mam składać podanie o skrócenie czasu pracy do tych 7/8? Skoro jako karmiąca mi się to należy. Mam racje?

  • nie musi Pani składać tego wniosku jeśli Pani nie chce. Czyli składa Pani sam wniosek o przerwy na karmienie – pracuje Pani 7 godzin a płacą za 8.

   • A na jaką najmniejsza cześć etatu mogę wrócić gdy nie mogę wziąć wychowawczego z powodu drugiej pracy. Tzn w jednej nie mogę bo tam mam nie normowany czas pracy a w drugiej 7do 15 i w tej drugiej chce właśnie na najmniejszy wymiar jak się da. Czyli jaki?

 3. Jeśli jestem na umowie zleceniu to też mogę ubiegać się o przerwę na karmienie piersią pracując po 8h dziennie?

 4. Dzień dobry,

  jestem zatrudniona w firmie, w której pracujemy od 8:00 do 16:15. Mamy „obowiązkowa” przerwę na lunch wynoszącą 30 minut. Przy czym mamy płacone za 8 roboczogodzin.
  Lada moment kończą mi się świadczenia i planuję wrócić do pracy na 3/4 etatu. 3/4 etatu to u mojego pracodawcy 6h i 15 minut. Ile w takiej sytuacji wynosi przerwa na karmienie – 30 minut czy 60 minut?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here