Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

71

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim.

Przepisy.

Zgodnie z Kodeksem Pracy jeśli pracownica chce iść na urlop wypoczynkowy bezpośrednio po macierzyńskim i/lub rodzicielskim – pracodawca nie może jej tego odmówić:

Art. 163 [Planowanie urlopów] § 3 Kodeksu Pracy:

Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Możliwe problemy.

Zdarza się, że pracodawca ma inne plany niż młoda mama i powołuje się na tzw. szczególne potrzeby pracodawcy czy przepisy dotyczące planu urlopów tym samym wymuszając skrócenie tego urlopu czy wzięcie go proporcjonalnie w stosunku do roku. Ugruntowane orzecznictwo w tym zakresie nie pozostawia wątpliwości, iż jest to działanie bezprawne:

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 19 listopada 2003 r. sygnatura: I PK 18/03: Do rozpoczęcia urlopu na podstawie art. 163 § 3 KP wystarczy złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż „udzielając” urlopu niezależnie od planu urlopów.

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 20 sierpnia 2001 r. sygnatura: I PKN 590/00: Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

O jaki urlop chodzi?

Nie ma przeszkód, żebyś zawnioskowała o cały zaległy urlop oraz cały przysługujący Ci bieżący urlop wypoczynkowy. Wyżej przywołany przepis dotyczy też sytuacji, w której (dotyczy również taty dziecka) wracasz z urlopu rodzicielskiego.

Warto też zwrócić uwagę na zachowanie zasady bezpośredniości. Jeśli planujesz wykorzystać tzw. dwa dni opieki nad dzieckiem (więcej informacji TUTAJ), najkorzystniej odłożyć je koniec urlopu wypoczynkowego mając na względzie tą zasadę.

Zachęcam do bezpłatnego pobrania wzoru wniosku –  wniosek-o-urlop-wypoczynkowy w trybie 163 p. 3 kp.

Powodzenia!

Katarzyna Łodygowska matka prawnik

zdjęcie:
Designed by Freepik

71
Dodaj komentarz

avatar
29 Comment threads
42 Thread replies
68 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
PaulinaKatarzynaAnnaAnnaKamil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominika
Gość
Dominika

Czy w trakcie tego urlopu pracodawca może zwolnić pracownicę?
Słyszałam o tym, że jeśli po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim wnioskuje się o zmniejszenie etatu do maksymalnie połowy, to również pracodawca musi się na to zgodzić i nie może zwolnić pracownicy – czy to prawda?

Karolina
Gość
Karolina

Jesli chce wykorzystac urlop wypoczynkowy zaraz po macierzynskim to powstaja dwa pytania :
1. Kiedy zglaszam ze chce wrocic na 7/8? Przed końcem macierzynskiego czy prze koncem urlopu wypoczynkowego?
2. Jesli chce wrocic na 7/8 to za urlop wypoczynkowy (zalegly) dostane wynagrodzenie juz obnizone adekwatnie do 7/8 czy w zwiazku z tym ze jest to urlop za zeszly rok bedzie to 100% wynagrodzenia sprzed ciazy…?

Edyta
Gość
Edyta

Czy pracodawca może nakazać wybranie tego urlopu bezpośrednio po macierzyńskim? Powrót w 2018 roku, urlop zaległy 26 dni z 2017 i 6 dni z 2016 roku. Nie chcę od razu go wykorzystywać, bo mam na razie tymczasową opiekę dla dziecka np przez miesiąc, a za miesiąc nie będę miała jeszcze miejsca w żłobku i wtedy będę potrzebowała wziąć zaległy urlop. Pracodawca twierdzi, że od razu muszę wykorzystać te 6 dni z 2016, bo to najbardziej zaległe, ale nie podaje mi podstawy prawnej. Ja się z tym, nie zgadzam ze względu na art. 166 i 168. Kto ma rację?

Magda
Gość
Magda

Witam jak to wygląda? Jak mam termin na kwiecień a umowe mam na czas określony do lipca bż. ? Czy przysługuje mi urlop macierzyński? Czy jest szansa na przedłużenie umowy?

Wiktoria
Gość
Wiktoria

Czy urlop wypoczynkowy może mi przepaść? Jestem obecnie na urlopie rodzicielskim, który kończę 25.02. Od 26.02 planuję pójść na L4 ciążowe. Termin porodu mam na 1.08.2018. Do wykorzystania mam jeszcze 16 dni urlopu za 2016, 26 dni za 2017 i za 2018 będzie kolejne 26 dni. Czy urlop za 2016 i 2017 może mi przepaść jeśli chciałabym wykorzystać go dopiero po kolejnym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, czyli w 2019 roku?

Kamilla
Gość
Kamilla

Czy będąc bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wykorzystując niewykorzystany urlop, ale nie będąc jeszcze na urlopie wychowawczym ( bezpłatnym) i dając zwolnienie na kolejną ciążę zachowuję prawo do wypłaty ( wynikającego z zatrudnienia na czas nieokreślony)?

Magdalena
Gość
Magdalena

Dzień dobry. Mam do wykorzystania urlop jeszcze z 2014 roku (1 dzień), od 2013 ciągnie się u mnie chorobowe w ciąży – macierzyński- 2015 3 miesiące w pracy – chorobowe w ciąży – macierzyński – i znowu od razu chorobowe ciąży i macierzyński, który kończy się w lutym. Czy jakaś część mojego urlopu ulega przedawnieniu? Od 2015 mam cały niewykorzystany 26 dni. Pozdrawiam

Helkowa
Gość
Helkowa

Czy można złożyć wniosek o urlop wychowawczy np na 2,3 miesiące, w tym czasie starać się o ciąże i np jeśli się uda to zrezygnować i przejść na l4 a jeśli nie to składać kolejny wniosek czy lepiej od razu złożyć np na rok?

Magda
Gość
Magda

Ja również za chwilę wracam do pracy. Chciałabym najpierw-bezpośrednio po urlopie rodzicielskim wykorzystać swój urlop wypoczynkowy (około 30 dni), następnie przejść na 7/8 etatu. Pytanie kiedy dokładnie złożyć wniosek o urlop- również 21 dni wcześniej? Czy podczas składania wniosku i w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracodawca może mnie zwolnić? Czy po zakończeniu urlopu mogę przejść od razu na 7/8 etatu? Wiem, że wniosek 0 7/8 należy złożyć 21 dni przed przyjściem do pracy a co w sytuacji gdy złożę ten wniosek 25 dni? (będąc jeszcze na u. wypoczynkowym) Czy w tym czasie mogę zostać zwolniona? Czy formalnie jeśli zostawię ten… Czytaj więcej »

Monika
Gość
Monika

Czy mogłabyś poprawić ostatnie zdanie? Chyba wkradła się literòwka i nie bardzo wiem o co chodzi. A jest dość ważne.

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Witam, 4 lutego 2018 skończył mi się urlop macierzyński, aktualnie do 14. 02 przebywam na urlopie wypoczynkowym, a od 15. 02 będę miała zwolnienie lekarskie do czasu porodu. Następnie przejde znowu na nowy macierzyński,ponieważ jestem w kolejnej ciąży i mam rodzic w maju. Zaległe urlopy są z lat 2016, 2017. Natomiast w marcu 2019 kończy mi się umowa o pracę, a do maja będę miała urlop macierzyński. Jeżeli pracodawca nie przedłuży mi umowy to co będzie z dwoma ostatnimi miesiącami urlopu macierzyńskiego oraz całym moim zaleglym urlopem? Czy go stracę, czy firma będzie musiała zapłacić ekwiwalent? Jak to jest? Mam… Czytaj więcej »

Ewa
Gość
Ewa

Witam. Urlop macierzynski kończy mi się 16 marca. Potem składam wniosek i idę na zalegly urlop wypoczynkowy za 2016 i 2017 r. Urlop ten kończy się z dniem ostatniego maja. Potem chcialabym iść na urlop wychowawczy. I tu moje pytanie. Co bardziej jest z korzyścią dla mnie otoż wiem ze mogę wnioskować teraz jeszcze o urop bieżący cały czyli w moim przypadku 26 dni iza 2018 r i pracodawca musi mi go udzielić. Ale jeżeli nie wykorzystam teraz tego urlopu i po zaleglym urlopie za 2016 i 2017 r pójdę na roczny wychowawczy i wrócę za rok do pracy to… Czytaj więcej »

Anula
Gość
Anula

W 2015 r zaszlam w ciaze, z racji zawodu L4 i potem roczny macierzynski, w trakcie druga ciaza, po skonczonym 4 dni urlopu i L4 ciaza zagrozona. Macierzyski trwa. Czy jesli nie moglam wykorzystac urlipu z 2014 r z racji L4 to tez sie przedawnia? A jesli nie chce wracac do pracy( zmiana miejsca zamieszkania) to co z ttm urlopem? Ekwiwalent? Czy tez przepada?

Szymon
Gość
Szymon

Czy pomimo tego, że w art. 163 KP jest napisane tylko o urlopie macierzyńskim, zgodę na urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim także musi wyrazić pracodawca?

KaMila
Gość
KaMila

Co z zaległym urlopem, jeśli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego zakład pracy przestał istnieć, a w jego miejsce powstał nowy z tą samą osobą prowadząca, pracownikami i miejscem? Mam prawo do zaległego urlopu?

Ewa
Gość
Ewa

Ile dni urlopu wypoczynkowego mam do wykorzystania jeśli:
urlop wych. Na pierwsze dziecko od 25.02.2012 do 24.11.2013 przerwałam dając pracodawcy L4 Na drugą ciążę od 25.11.2013 do 16.06. 2014. Potem urlop macierzyński od 17.06.2014 do 16.06.2015. I urlop wych. Od 17.06.2015 do 16. 06. 2018.
Niedługo urlop wych. kończy się i chciałabym się dowiedzieć czy mogę wystąpić po ekwiwalent za zaległy urlop jeśli nie chcę podjąć pracy? I ile dni mi się należy?

Wera
Gość
Wera

Mam pytanie. Urlop wychowawczy jest bezpłatny, zakładając że po 2 miesiącach trwania tego urlopu go wycofam i przejdę na L4 związane z ciążą to jak ten bezpłatny urlop wpłynie na podstawę wynagrodzenia, które będę otrzymywać na L4 i później podczas urlopu macierzyńskiego

Dominika
Gość
Dominika

Witam!
Bardzo proszę o pomoc.
Czy chcąc wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy bezpośrednio po rocznym urlopie macierzyńskim/rodzicielskim muszę wcześniej dostarczyć badania z medycyny pracy tzw zdolność do pracy ? (Przed porodem byłam na l4 ponad 30 dni).
Kiedy mam wykonać te badania (czy w trakcie urlopu mac/rodz) i czy na własny koszt?
Czy mogę przejść na zaległy urlop wypoczynkowy bez zdolności do pracy?
Pracodawca wyznaczając mi datę zakończenia urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego nakazał na ten dzień mieć już zdolność do pracy wykonaną we własnym zakresie.
Z góry dziękuję za nieocenioną pomoc.

Dominika
Gość
Dominika

Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Czy dobrze rozumiem że nie muszę mieć zdolności do pracy przed urlopem wypoczynkowym? Mam wyznaczony ośrodek medycyny pracy- lekarz nie przyjeżdża na badania do zakładu pracy.
Gdyby zdolność była konieczna przed urlopem wypoczynkowym musiałabym poświęcić dzień urlopu macierzyńskiego/wychowawczego w tym celu. Czy to byłoby zgodne z przepisami?
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc.

Paulina
Gość
Paulina

Witam, a co w przypadku gdy aktualnie jestem w ciąży, skończył mi się urlop macierzyński 3 lutego, przebywam teraz na zaległym urlopie wypoczynkowym do początku kwietnia i chciałabym przejść na L4 że względu na moje źle samopoczucie? Czy mogę przerwać urlop wypoczynkowy zwolnieniem lekarskim? A kolejne pytanie jest takie czy mój pracodawca ma prawo dać mi wypowiedzenie w aktualnej sytuacji? Mam umowę o pracę na czas nieokreślony, a pracodawca ostatnio powiedział mi że zastanawia się nad wręczeniem mi wypowiedzenia. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Gosia
Gość
Gosia

Witam, po skróconym urlopie macierzyńskim chciałabym skorzystać z zaległego urlopu oraz z bieżącego i dwóch dni opieki nad dzieckiem zdrowym do 14 lat. Pracodawca każe wykonać mi badanie. Czy dzień wykonania badania jest usprawiedliwioną nieobecnością? Czy mogę wykorzystać dni urlopu bieżącego tylko proporcjonalnie do dnia powrotu do pracy tj. 7 dni czy mogę wykorzystać od razu 26 dni (pracodawca nie wyraża zgody)?

Sandra
Gość
Sandra

Mam pytanie odnośnie niewykorzystanego urlopu i jego ewentualnego przedawnienia. W 2014 byłam na zwolnieniu ciążowym, potem macieżyński i wychowawczy. W styczniu 2017 przeszłam w wychowawczego na zwolnienie ciążowe. W czerwcu br kończy mi się urlop macierzyński. Od 2014 nie korzystam z urlopu wypoczynkowego, czy urlop wypoczynkowy uległ przedawnieniu? Ile dni urlopu mi się należy (10 lat pracy)?

Ola
Gość
Ola

Dzień dobry, mam pytanie: czy możliwe jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim, ale przed rodzicielskim?

GOSIA
Gość
GOSIA

Dzień dobry, kończy mi się urlop macierzyński, chciałabym wykorzystać urlop wypoczynkowy zaległy za 2016 i 2017 rok, po wykorzystaniu tego urlopu jestem zmuszona iść na pare miesięcy wychowawczego.Czy po skończonym urlopie wychowawczym mogę iść na 3/ 4 etatu by nie stracić ochrony rzed zwolnieniem? Kiedy wówczas złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, wychowawczy i obniżający etat? Razem? Czy pracodawca może mnie zwolnić?

magdalena
Gość
magdalena

Witam mam takie pytanie czy mogę wybrać zaległy urlop za 2017 r po zasiłku macierzyńskim po 20 tyg jeśli prosze napisać jaki to jest paragraf w kodeksie pracy

Kamil
Gość
Kamil

Witam,
11 Maja kończy mi się macierzynski i pracodawca poinformował mnie, ze mam 60 dni urlopu do wykorzystania. Czy dostane za ten okres pieniadze od pracodawcy jak wyplate? Prosze o informację.

Anna
Gość
Anna

Chciałabym zapytać na ile wcześniej muszę poinformować pracodawcę o chceci wybrania urlopy wypoczynkowego po powrocie z urlopu macierzyńskiego czy gdzieś to jest określone że np 21 dni przed powrotem czy mogę to zrobić np na 12 dni przed powrotem?

Anna
Gość
Anna

Witam. W lutym 2017 zaszłam w ciążę i od samego początku do rozwiązania przebywałam na L4 w związku z zagrożeniem dla mnie i dziecka. W październiku płynnie przeszłam na urlop macierzyński i rodzicielski, który nadal trwa. W październiku tego roku nastąpi powrót do pracy i tutaj chciałabym zaczerpnąć informacji bo sytuacja w firmie jest napięta więc powrót chciałabym odroczyć maksymalnie. Czy za 2017 mimo długiego pobytu za L4 przysługuje mi urlop ? I czy za okres urlopów macierzyński i rodzicielski też należy się urlop wypoczynkowy ? Muszę wysłać we wrześniu pisma a nie wiem co mi przysługuje niestety nie mogę… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Witam, pytanie było już kilka razy zadawane, ale pozwolę sobie zadać je ponownie gdyż w dniu dzisiejszym otrzymałam taką informację od kadr:
„Zgodnie z najnowszym orzecznictwem abyś bezpośrednio po urlopie rodzicielskim mogła wykorzystać urlop wypoczynkowy musisz mieć badania lekarskie wykonane przez lekarza medycyny pracy”
Czy zatem coś się zmieniło? Bo z tego by wynikało że badania mam zrobić podczas urlopu rodzicielskiego. Czy taka sytuacja jakiś sposób daje pracodawcy możliwość zwolnienia mnie podczas urlopu wypoczynkowego?
Dziękuję za odpowiedź.