Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

36
9644
views

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim.

Przepisy.

Zgodnie z Kodeksem Pracy jeśli pracownica chce iść na urlop wypoczynkowy bezpośrednio po macierzyńskim i/lub rodzicielskim – pracodawca nie może jej tego odmówić:

Art. 163 [Planowanie urlopów] § 3 Kodeksu Pracy:

Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika – ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Możliwe problemy.

Zdarza się, że pracodawca ma inne plany niż młoda mama i powołuje się na tzw. szczególne potrzeby pracodawcy czy przepisy dotyczące planu urlopów tym samym wymuszając skrócenie tego urlopu czy wzięcie go proporcjonalnie w stosunku do roku. Ugruntowane orzecznictwo w tym zakresie nie pozostawia wątpliwości, iż jest to działanie bezprawne:

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 19 listopada 2003 r. sygnatura: I PK 18/03: Do rozpoczęcia urlopu na podstawie art. 163 § 3 KP wystarczy złożenie stosownego wniosku, na który pracodawca nie może zareagować inaczej niż „udzielając” urlopu niezależnie od planu urlopów.

Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 20 sierpnia 2001 r. sygnatura: I PKN 590/00: Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

O jaki urlop chodzi?

Nie ma przeszkód, żebyś zawnioskowała o cały zaległy urlop oraz cały przysługujący Ci bieżący urlop wypoczynkowy. Wyżej przywołany przepis dotyczy też sytuacji, w której (dotyczy również taty dziecka) wracasz z urlopu rodzicielskiego.

Warto też zwrócić uwagę na zachowanie zasady bezpośredniości. Jeśli planujesz wykorzystać tzw. dwa dni opieki nad dzieckiem (więcej informacji TUTAJ), najkorzystniej odłożyć je koniec urlopu wypoczynkowego mając na względzie tą zasadę.

Zachęcam do bezpłatnego pobrania wzoru wniosku –  wniosek-o-urlop-wypoczynkowy w trybie 163 p. 3 kp.

Powodzenia!

Katarzyna Łodygowska matka prawnik

zdjęcie:
Designed by Freepik

Dodaj komentarz

36 komentarzy do "Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominika
Gość

Czy w trakcie tego urlopu pracodawca może zwolnić pracownicę?
Słyszałam o tym, że jeśli po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim wnioskuje się o zmniejszenie etatu do maksymalnie połowy, to również pracodawca musi się na to zgodzić i nie może zwolnić pracownicy – czy to prawda?

Karolina
Gość

Jesli chce wykorzystac urlop wypoczynkowy zaraz po macierzynskim to powstaja dwa pytania :
1. Kiedy zglaszam ze chce wrocic na 7/8? Przed końcem macierzynskiego czy prze koncem urlopu wypoczynkowego?
2. Jesli chce wrocic na 7/8 to za urlop wypoczynkowy (zalegly) dostane wynagrodzenie juz obnizone adekwatnie do 7/8 czy w zwiazku z tym ze jest to urlop za zeszly rok bedzie to 100% wynagrodzenia sprzed ciazy…?

Edyta
Gość
Czy pracodawca może nakazać wybranie tego urlopu bezpośrednio po macierzyńskim? Powrót w 2018 roku, urlop zaległy 26 dni z 2017 i 6 dni z 2016 roku. Nie chcę od razu go wykorzystywać, bo mam na razie tymczasową opiekę dla dziecka np przez miesiąc, a za miesiąc nie będę miała jeszcze miejsca w żłobku i wtedy będę potrzebowała wziąć zaległy urlop. Pracodawca twierdzi, że od razu muszę wykorzystać te 6 dni z 2016, bo to najbardziej zaległe, ale nie podaje mi podstawy prawnej. Ja się z tym, nie zgadzam ze względu na art. 166 i 168. Kto ma rację?
Magda
Gość

Witam jak to wygląda? Jak mam termin na kwiecień a umowe mam na czas określony do lipca bż. ? Czy przysługuje mi urlop macierzyński? Czy jest szansa na przedłużenie umowy?

Wiktoria
Gość

Czy urlop wypoczynkowy może mi przepaść? Jestem obecnie na urlopie rodzicielskim, który kończę 25.02. Od 26.02 planuję pójść na L4 ciążowe. Termin porodu mam na 1.08.2018. Do wykorzystania mam jeszcze 16 dni urlopu za 2016, 26 dni za 2017 i za 2018 będzie kolejne 26 dni. Czy urlop za 2016 i 2017 może mi przepaść jeśli chciałabym wykorzystać go dopiero po kolejnym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, czyli w 2019 roku?

Kamilla
Gość

Czy będąc bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wykorzystując niewykorzystany urlop, ale nie będąc jeszcze na urlopie wychowawczym ( bezpłatnym) i dając zwolnienie na kolejną ciążę zachowuję prawo do wypłaty ( wynikającego z zatrudnienia na czas nieokreślony)?

Magdalena
Gość

Dzień dobry. Mam do wykorzystania urlop jeszcze z 2014 roku (1 dzień), od 2013 ciągnie się u mnie chorobowe w ciąży – macierzyński- 2015 3 miesiące w pracy – chorobowe w ciąży – macierzyński – i znowu od razu chorobowe ciąży i macierzyński, który kończy się w lutym. Czy jakaś część mojego urlopu ulega przedawnieniu? Od 2015 mam cały niewykorzystany 26 dni. Pozdrawiam

Helkowa
Gość

Czy można złożyć wniosek o urlop wychowawczy np na 2,3 miesiące, w tym czasie starać się o ciąże i np jeśli się uda to zrezygnować i przejść na l4 a jeśli nie to składać kolejny wniosek czy lepiej od razu złożyć np na rok?

Magda
Gość
Ja również za chwilę wracam do pracy. Chciałabym najpierw-bezpośrednio po urlopie rodzicielskim wykorzystać swój urlop wypoczynkowy (około 30 dni), następnie przejść na 7/8 etatu. Pytanie kiedy dokładnie złożyć wniosek o urlop- również 21 dni wcześniej? Czy podczas składania wniosku i w czasie trwania urlopu wypoczynkowego pracodawca może mnie zwolnić? Czy po zakończeniu urlopu mogę przejść od razu na 7/8 etatu? Wiem, że wniosek 0 7/8 należy złożyć 21 dni przed przyjściem do pracy a co w sytuacji gdy złożę ten wniosek 25 dni? (będąc jeszcze na u. wypoczynkowym) Czy w tym czasie mogę zostać zwolniona? Czy formalnie jeśli zostawię ten… Czytaj więcej »
Monika
Gość

Czy mogłabyś poprawić ostatnie zdanie? Chyba wkradła się literòwka i nie bardzo wiem o co chodzi. A jest dość ważne.

Katarzyna
Gość
Witam, 4 lutego 2018 skończył mi się urlop macierzyński, aktualnie do 14. 02 przebywam na urlopie wypoczynkowym, a od 15. 02 będę miała zwolnienie lekarskie do czasu porodu. Następnie przejde znowu na nowy macierzyński,ponieważ jestem w kolejnej ciąży i mam rodzic w maju. Zaległe urlopy są z lat 2016, 2017. Natomiast w marcu 2019 kończy mi się umowa o pracę, a do maja będę miała urlop macierzyński. Jeżeli pracodawca nie przedłuży mi umowy to co będzie z dwoma ostatnimi miesiącami urlopu macierzyńskiego oraz całym moim zaleglym urlopem? Czy go stracę, czy firma będzie musiała zapłacić ekwiwalent? Jak to jest? Mam… Czytaj więcej »
Ewa
Gość
Witam. Urlop macierzynski kończy mi się 16 marca. Potem składam wniosek i idę na zalegly urlop wypoczynkowy za 2016 i 2017 r. Urlop ten kończy się z dniem ostatniego maja. Potem chcialabym iść na urlop wychowawczy. I tu moje pytanie. Co bardziej jest z korzyścią dla mnie otoż wiem ze mogę wnioskować teraz jeszcze o urop bieżący cały czyli w moim przypadku 26 dni iza 2018 r i pracodawca musi mi go udzielić. Ale jeżeli nie wykorzystam teraz tego urlopu i po zaleglym urlopie za 2016 i 2017 r pójdę na roczny wychowawczy i wrócę za rok do pracy to… Czytaj więcej »
Anula
Gość

W 2015 r zaszlam w ciaze, z racji zawodu L4 i potem roczny macierzynski, w trakcie druga ciaza, po skonczonym 4 dni urlopu i L4 ciaza zagrozona. Macierzyski trwa. Czy jesli nie moglam wykorzystac urlipu z 2014 r z racji L4 to tez sie przedawnia? A jesli nie chce wracac do pracy( zmiana miejsca zamieszkania) to co z ttm urlopem? Ekwiwalent? Czy tez przepada?

Szymon
Gość

Czy pomimo tego, że w art. 163 KP jest napisane tylko o urlopie macierzyńskim, zgodę na urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim także musi wyrazić pracodawca?

KaMila
Gość

Co z zaległym urlopem, jeśli w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego zakład pracy przestał istnieć, a w jego miejsce powstał nowy z tą samą osobą prowadząca, pracownikami i miejscem? Mam prawo do zaległego urlopu?