Umowa na zastępstwo a ciąża

30
12586
views

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Teoria

Można powiedzieć, że umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy o pracę na czas określony. To umowa zawierana w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy np. urlopu macierzyńskiego czy urlopu wychowawczego.

Od 22 lutego 2016 r. umowa na zastępstwo nie podlega już 3-dniowemu okresowi wypowiedzenia. Obecnie okres wypowiedzenia tej umowy zależny jest od zakładowego stażu pracy pracownika i wynosi:

a) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

b) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

c) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Umowa na zastępstwo ulega rozwiązaniu, gdy:

 1. wraca osoba, którą zastępujemy,
 2. ustaje stosunek pracy zastępowanej osoby,
 3. jego usprawiedliwiona nieobecność zamieniła się w nieusprawiedliwioną nieobecność.

Co różni umowę na zastępstwo od umowy na czas określony? Można bez ograniczeń zawierać kolejne umowy między tymi samymi stronami na zastępstwo a umowa czy kilka umów mogą trwać dłużej niż 33 miesiące.

Więcej: umowa na czas określony a ciąża.

Ciąża

Do umów na zastępstwo nie ma zastosowania zasada, zgodnie z którą umowa, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. To oznacza, że umowa nie będzie przedłużona do dnia porodu tak jak umowy na czas określony jesli umowa na zastępstwo kończy się w sytuacjach opisanych wyżej.

Case study

PYTANIE: Jestem w 20 tygodniu ciąży. Osoba, którą zastępuje wraca miesiąc przed terminem mojego porodu. Czy pracodawca musi przedłużyć mi umowę do czasu porodu? Co z zasiłkiem macierzyńskim?

ODPOWIEDŹ: Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy. Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał zgodnie z określonymi zasadami o przyznawaniu zasiłku osobom bezrobotnym (tzw. kosiniakowe).

PYTANIE: Zastępuję osobę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy jeśli ta osoba zdecyduje się wcześniej wrócić do pracy (w trakcie mojej ciąży), pracodawca ma obowiązek przedłużyć  mi umowę?

ODPOWIEDŹ: Umowa na zastępstwo kończy w momencie powrotu osoby zastępowanej. Ma to zastosowanie również do sytuacji w której, osoba zastępowana wcześniej wraca do pracy niż to deklarowała we wniosku o urlop wychowawczy. W związku z tym bez względu na wysokość (tydzień) ciąży, pracodawca nie przedłuża umowy na zastępstwo.

PYTANIE: Jestem w 6 tygodniu ciąży na umowie na zastępstwo. Czy pracodawca może rozwiązać wcześniej ze mną umowę?

ODPOWIEDŹ: Art. 177 § 1 Kodeksu przewiduje szczególną ochronę pracownicy w ciąży przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku co do zasady nie ma możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy na zastępstwo (poza pewnymi wyjątkami: rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i gdy reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy; ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy; likwidacja stanowiska pracy). Należy jednak pamiętać, że umowa kończy się zawsze w momencie powrotu osoby zastępowanej do pracy.

PYTANIE: Jeżeli umowa na zastępstwo wygasa w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, to czy pracodawca czy ja mam zgłosić się do ZUS w celu dalszej wypłaty zasiłku?

ODPOWIEDŹ: Pracodawca powinien dopełnić formalności.

PYTANIE: Czy mogę przebywać na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą i co w przypadku kiedy umowa na zastępstwo kończy się w trakcie trwania zwolnienia?

Zasiłek chorobowy za czas trwania zwolnienia lekarskiego w związku z ciążą (każdą niezdolnością) przysługuje także po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli niezdolność trwała bez przerwy przez co najmniej 30 dni i powstała:

 1.  nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
 2.  nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

W związku z powyższym, jeśli są zachowane powyższe zasady, to pomimo tego, iż umowa skończyła się, zasiłek chorobowy będzie wypłacany do dnia porodu (jeśli zwolnienie będzie kontynuowane).

Kto nie otrzyma zasiłu chorobowego po ustaniu zarudnienia:

 1. osoby mające ustalone prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy,
 2. osoby uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 3. osoby, które nie nabyły prawa do zasiłku w trakcie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu wyczekiwania (30 dni),
 4. osoby, u których ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego.

 

Podstawa prawna

 1. Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami).
 2. Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (Dz.U. Nr 60, poz. 636) tj. z 7 marca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 372).

Kasia/matka prawnik

Designed by Freepik

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Małgorzata
Gość

Witam.Proszę, jeżeli to możliwe o odpowiedź na moje pytanie.
1)Jestem tuż przed porodem i zastępuję osobę osobę która też jeszcze nie urodziła.I tu moje pytanie. Czy po porodzie mogę złożyć u pracodawcy podanie o macierzyński (20 tyg) i rodzicielski(32 tyg)?Czy może jednak muszę czekać,aż osoba którą zastępuje zadeklaruje jak chce wykorzystać macierzyński. Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata
Gość

Z artykułu zrozumiałam również, że jeżeli w trakcie mojego macierzyńskiego, osoba zastępowana wróci i zostanę zwolniona -to pracodawca dopełnia formalności związanych z wypłatą zasiłku z Zusu i wtedy ten zasiłek będzie wypłacany do momentu ukończenia przez dziecko roku jako kosiniakowe. Czy się jednak mylę?

matkaprawnik
Gość

Małgosiu jaka sytuacja ? Nie jesteś uzależniona od tego co zrobi osoba, którą zastępujesz. Skladasz wniosek o urlop macierzyński sam a pózniej o rodzicielski albo oba od razu czyli decydujesz czy chcesz mieć wypłatę zasiłku 100% i 60% czy 80%.
Nawet jeśli umowa skończy się w trakcie Twojego macierzynskiego to faktycznie ZUS przejmuje dalszą wypłatę zasiłku. Kosiniakowe jest dla osób miedzy innymi bezrobotnych – to inna sytuacja niż Twoja.

Małgorzata
Gość

Dziękuję za tak szybką odpowiedź:). Czekałam na ten artykuł z niecierpliwością.Pozdrawiam serdecznie:)

matkaprawnik
Gość

Cieszę się, że mogłam pomóc ?

Joanna
Gość
Sytuacja wyglądała następująco: miałam umowę na zastępstwo, byłam w ciąży, przebywałam na zwolnieniu lekarskim dostarczyłam zwolnienie lekarskie do dnia 7 października 2014 r., później następne do dnia 28 października 2014r.. W dniu 21 października dzwoni do pani z kadr, że mam przyjechać uzupełnić papiery. Pojechałam w dniu 24 października i co…. moje zdziwienie nie miało końca, nie mówiąc o rozpaczy (termin porodu 11.11.2014). Dostałam świadectwo pracy z dniem 3 października 2014 r. i dwa zwolnienia lekarskie z poleceniem przekazania ich do ZUS. Nie wspomnę już o przebojach z ZUS przed którym musiałam udowodnić że dostarczyłam zwolnienia lekarskie w terminie do… Czytaj więcej »
matkaprawnik
Gość

Bardzo nieprzyjemna sytuacja i to jeszcze tuż przed porodem! I nie kosiniakowego jeszcze nie było. Zgłosiłaś sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy?

Marta
Gość
Witam. Jestem zatrudniona na podstawie dwóch umów o pracę. jedna na pół etatu na okres 2 lat, druga na zastępstwo, która skończy się w 5 miesiącu ciąży. Pracy wynikającej z umowy na zastępstwo nie będę mogła wykonywać ze względu na 12 godzinny dzień pracy i pracę nocną. W związku z tym będę na L4 aż do wygaśnięcia tej umowy, czy wówczas należy mi się zasiłek chorobowy aż do dnia porodu na podstawie składek odciąganych od umowy na zastępstwo? Czy jeżeli będę zmuszona przed porodem skorzystać również ze zwolnienia z pracy, którą wykonuję na pół etatu, będę otrzymywać zarówno zasiłek chorobowy… Czytaj więcej »
Polin
Gość

Też zaszłam w ciążę będąc ‚na zastępstwie’. Z powodów zdrowotnych musiałam iść w 3 miesiącu na zwolnienie za co zostałam oczywiście ‚ukarana’. Po porodzie załatwiając formalności do macierzyńskiego dowiedziałam się, że wraca osoba którą zastępuję. Od koleżanek wiem, że dziewczyna została zmuszona do powrotu na 1 dzień. No cóż – takie życie. Pracodawca miał taką możliwość, więc ją wykorzystał.

mirka
Gość

Witam serdecznie. Zastępuje osobe przebywająca na urlopie wychowawczym a sama obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Jezeli moja umowa wygaśnie podczas tego urlopu a ja zajdę w kolejna ciąże czy w dalszym ciagu ZUS bedzie wypłacał zasiłek chorobowy i kolejny zasiłek macierzyński? Jesli tak, to w którym tygodniu ciazy musze byc niż zakończy sie moj zasiłek macierzynski? Pozdrawiam i dziekuje

Luiza
Gość
Dobry wieczór, mam nietypowy przypadek i nietypowe pytanie (nie wiedziałam gdzie je zadać więc piszę pod najnowszym artykułem) Do tej pory byłam zatrudniona na pół etatu w teatrze , nowa dyrekcja postanowiła zrobić czystki (to teraz dość popularne w teatrach) i zostałam zmuszona w bardzo przykrych okolicznościach wraz z kilkoma kolegami do złożenia wypowiedzenia. Kończy się ono w czerwcu.(wraz z końcem sezonu teatralnego) W tym czasie zaszłam w ciążę. Pytanie brzmi: czy mogę coś zrobić, żeby się jeszcze jakoś uratować w tej sytuacji i nie zostać zupełnie na lodzie? Np czy jeśli pod koniec czerwca pójdę na zwolnienie lekarskie, będę… Czytaj więcej »
Daga
Gość

Witam
pracuje na zastępstwo od czerwca 2015 roku. w umowie mam zapis ze wypowiedzenie wynosi tygodnie. jak ma się to cytowanyxh w poście zmian od litego 2016??
Dodam e w tym okresie miałam dwie umowy za dwie różne osoby. ostatnia jest od 01.01.2017

Małgorzata
Gość

Witam Jestem zachwycona Pani blogiem i tym że z czystego serducha pomaga Pani matkom zakłopotanym w tym dzisiejszym prawie 🙂

Sama Chciałam podpytać ponieważ mam początek ciąży na umowie na zastępstwo a Pani X wraca koniec września a ja od sierpnia pójdę na zwolnienie lekarskie (złe samopoczucie) i zasiłek chorobowy będzie wypłacany do porodu mimo że wórci Pani X a chciałabym się podpytać czy po porodzie przysługuje mi zasiłek macierzyński czy będę zdana na tzw kosiniakowe?

Julita
Gość

Witam jestem powyżej 3 miesiąca ciąży umowa kończy mi się 23 czerwca powiedziano mi że jeżeli dostarczę zaświadczenie o ciąży to umowa według nowego kodeksu przedłuży mi się automatycznie i będzie mi przysługiwało macierzyńskie czy to prawda?

Julita
Gość

Oczywiście umowa na zastępstwo

Gosia
Gość

A czy sytuacja trochę się nie zmieniła po nowelizacji ustawy o pracownikach tymczasowych z czerwca tego roku? Umowy na zastępstwo będą chyba przedłużane do dnia porodu zgodnie z zasadą 3 miesiąca.

Anna
Gość

Dzień dobry,
Co w sytuacji gdy urodzę miesiąc przed powrotem osoby, którą zastępuje?
Czy należy mi się świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego?
Czy muszę sama zgłosić się do ZUS o zasiłek dla bezrobotnych?

dominika
Gość

Witam, jestem w 8 tygodniu ciąży . Pracuje w drogerii gdzie dzwigam towar i nie tylko. mam umowę na zastępstwo, osoba która zastępuje wraca we wrześniu 2018, a ja urodze w kwietniu 2018. Czy mam wypłacane macierzyńskie przez Rok ? Czy z dniem powrotu osoby zastepowanej tracę macierzyńskie ? Dziecko będzie miało wtedy około 5 miesięcy. Jeszcze jedno pytanie czy mogę bezpiecznie iść już na zwolnienie ? Nie zostanę zwolniona ? Pomimo 8 tygodnia ciąży ? Dodam , że mam leki na podtrzymanie, chora tarczyca i ryzyko utrzymania ciąży. Pozdrawiam i czekam na odp

Kasia
Gość

Witam,
Jestem w 7 tyg ciąży i pracuje na umowę o zastępstwo. Zastępuje dziewczynę, która obecnie jest na macierzyńskim i do pracy wróci najprawdopodobniej pod koniec sierpnia. Moje pytanie brzmi czy mogę iść już teraz na zwolnienie lekarskie bo źle się czuje czy, też muszę czekać do trzeciego miesiąca ciąży i dopiero wtedy żeby pracodawca mnie nie zwolnił. Jak będzie wyglądać mój macierzyński. Bardzo proszę o odpowiedź.

Angela
Gość

Dzień dobry,
Jestem w 21 tygodniu ciąży i jestem na zwolnieniu lekarskim od 23.08.2017 roku. Zostałam zatrudniona na umowę na zastępstwo za pracownika do 31.08.2017 roku, natomiast pracownik wraca 02.11.2017 roku.
Rozumiem, że zostaję zwolniona, ale co z L4? Czy ja nadal mogę go przynosić do placówki, w której byłam zatrudniona i podawać lekarzowi ten NIP?
Strasznie się boję, że zostanę bez pieniędzy ponieważ mam jeszcze drugą pracę, w której jestem zatrudniona na 1/4 etatu i tam jestem zatrudniona normalnie – tylko dostaję bardzo małe pieniążki.

Proszę o pomoc.

Donia
Gość

Witam, osoba która zastępuje , która jest na wychowawczym zaszła w ciążę. Właśnie się dowiedziałam… Ja jestem na zwolnieniu lekarskim . Czy nadal jestem bezpieczna ? Ta dziewczyna która zastępuje po prostu ma przedłużone świadczenia tak ? Umowy zostają bez zmian ? Mam płacone za l4 oraz macierzyński normalnie ?
Troszeczkę się zmartwilam, że zostanę bez środków.. 🙁