Przerwanie urlopu macierzyńskiego ze względu na pobyt dziecka w szpitalu

2

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Przerwanie urlopu macierzyńskiego za względu na pobyt dziecka w szpitalu.

Co do zasady urlopu macierzyński powinien zostać wykorzystany w całości. Od tej zasady kodeks pracy przewiduje następujące wyjątki:

  1. gdy po 14 tygodniach tego urlopu mama chce wrócić do pracy,
  2. gdy po upływie 8 tygodni od dnia porodu dziecko zostaje hospitalizowane.

Przepisy:

Art. 181 [Dziecko wymagające opieki szpitalnej] kodeksu pracy:

W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.

Jak to zrobić?

Przerwać urlop macierzyński czy rodzicielski można jedynie na czas hospitalizacji dziecka. To oznacza, że od dnia następnego, mama jest zobowiązana do powrotu na przerwany urlop.

wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego

wniosek o powrót na urlop macierzyński

Gdy dziecko trafia do szpitala i staje się jasne, że trochę czasu w nim spędzi, należy poinformować pracodawcę o fakcie, składając odpowiedni wniosek razem z zaświadczeniem ze szpitala o przyjęciu.

Podobnie w przypadku zakończenia leczenia. Lekarz prowadzący, powinien bez problemu wystawić zwolnienie lekarskie na dziecko na koniec pobytu w szpitalu. Takie zwolnienie otrzymasz przy wypisie dziecka ze szpitala razem z kartą informacyjną.

A co w międzyczasie?

Jeśli mama przerywa urlop macierzyński bądź rodzicielski – powstaje pytanie – co w tzw. międzyczasie? Z czego mama ma żyć? Moim zdaniem są trzy możliwości:

  1. biorąc tzw. zwolnienie na dziecko (zasiłek opiekuńczy) do 60 dni w roku kalendarzowym; więcej o zasiłku opiekuńczym przeczytasz TUTAJ.
  2. można powrócić do pracy na czas hospitalizacji dziecka;
  3. jeśli mama sama rozchorowała się może skorzystać z zasiłku chorobowego.

Cała procedura przerwania tego urlopu dotyczy również urlopu rodzicielskiego. Tutaj przeczytasz więcej o „rocznym” urlopie macierzyńskim.

Wszystkiego dobrego!

Katarzyna Łodygowska

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
matkaprawnikAnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ania
Gość
Ania

Niestety, ale gdy dziecko jest hospitalizowane lekarze nie chcą wystawiać zwolnienia na dziecko, bo wg nich dziecko ma opiekę w szpitalu. Powrotu do pracy sobie nie wyobrażam w takiej sytuacji, zwolnienie na siebie wiąże się z kombinowaniem, kłamaniem, którego bym się nie podjęła.