Podwyżka na urlopie macierzyńskim

51

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Podwyżka na urlopie macierzyńskim. Siedzisz sobie i nic nie robisz na urlopie macierzyńskim albo na rodzicielskim i doszły Cię słuchy, że w pracy wszyscy dostali podwyżkę. Też byś chciała? 🙂

Otwieramy Kodeks Pracy i szukamy art. 1832 [Zatrudnienie po urlopie macierzyńskim] :):

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Wyżej cytowany przepis stanowi jeden z podstawowych filarów ochrony stosunku pracy mamy, która wraca po urlopie macierzyńskim i/lub rodzicielskim do pracy. Przede wszystkim możesz spodziewać się, że:

  1. wrócisz na to samo stanowisko lub równorzędne,
  2. o tym samym wynagrodzeniu, chyba że możliwe jest otrzymanie wyższego wynagrodzenia.

Pracodawca oczywiście sam z siebie może dać Ci podwyżkę ale jest zobowiązany Ci ją przyznać w momencie, kiedy w trakcie Twojego urlopu doszło do zmian płacowych w Twojej grupie zawodowej. Nazwałam to grupą zawodową, ale można to też nazwać tymi samymi stanowiskami czy równorzędnymi stanowiskami. Krótko mówiąc, jeśli byłabyś wtedy w pracy i dostałabyś podwyżkę, to bezwzględnie ona Ci się należy pomimo, iż przebywasz na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Podwyżki mogły zostać wprowadzone przez zmianę regulaminu wynagrodzeń obowiązującego w pracy, zarządzeniem dyrektora czy prezesa. Mogło też to się odbyć nieoficjalnie.

A jeśli podwyżki zostały przyznane w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą? Podwyżka również w takim przypadku przysługuje od dnia powrotu po urlopie macierzyńskim.

Od kiedy przysługuje?

Podwyżka wynagrodzenia przysługuje od dnia, w którym wracasz po urlopie macierzyńskim do pracy. Nie ma tutaj znaczenia czy bezpośrednio po macierzyńskim „wybrałaś” urlop wypoczynkowy (np. zaległy i bierzący) czy nie. Mogłaś też od razu wziąć przysługujące dwa dni (lub 16 godzin) opieki nad dzieckiem.

W związku z przysługującą podwyżką nie przysługuje wyrównanie. Podwyżka, nie zwiększa też podstawy, od ktorej wylicza się zasiłek macierzyński czy rodzicielski.

Zmniejszenie wynagrodzenia.

Jest to możliwe z tych samych powodów co podwyższenie wynagrodzenia. Jednak musi to nastąpić tylko i wyłącznie w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego (dotyczy powrotu po macierzyńskim, rodzicielski i ojcowskim).

A urlop wychowawczy?

Powyższe nie dotyczy Mam, które wracają do pracy po urlopie wychowawczym:

Art. 1864 [Zatrudnienie po urlopie] Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Tutaj ważna informacja dla tych mam, które wracają po wychowawczym – pracodawca zatrudniający pracownika po urlopie wychowawczym na innym stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed urlopem nie ma obowiązku wręczania mu wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy (wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1984 r. sygn. akt I PRN 129/84 OSNCP 1985, nr 7, poz. 93)
 
Podstawa prawna.
  1. Ustawa z 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zmianami)
  2. Ustawa z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636)

Grafika

51
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
31 Thread replies
19 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
MonikaAnetaMagdalenaKasiaMaria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Basia
Gość
Basia

Rozumiem, że jak mój pracodawca wprowadził do wynagrodzenia tzw. stażowe to ja powinnam w pierwszej wypłaci po macierzyńskim choć byłam na urlopie wypoczynkowym zaległym też je otrzymać ?

Kasia
Gość
Kasia

jeżeli moja koleżanka otrzymała 500 zł podwyżki – nazwa stanowiska mojego i jej jest taka sama – więc powinnam się domagać również podwyżki o 500 zł (4 maja kończy mi się urlop rodzicielski) – pod koniec kwietnia powinnam się złosić aby podpisać dokumenty o udzielenie zaległego urlopu zaraz po zakończeniu urlopu rodzicielskiego – mogę pracodawcy podać podstawę prawną, której użyłaś we wpisie, aby żądać wyrównania wynagrodzenia z koleżanką ?

Ola
Gość
Ola

Mam zatem pytanie, jeśli wracam po macierzyńskim do pracy i wiem że w zakładzie były podwyżki. Idę do pracodawcy, po czym słyszę, że mnie się podwyżka nie należy, że jej dla mnie nie przewidziano. Co w takim przypadku?

inexile_
Gość
inexile_

A czy do otrzymania podwyżki, o której mowa w tekście (dostali wszyscy więc będąc w pracy objęłaby też mnie) potrzebne jest podpisanie np. aneksu do umowy o pracę?

Magdalena
Gość
Magdalena

Wróciłam do pracy skracając swój urlop rodzicielski na rzecz męża. Wybrałam zaległy urlop i po 3 miesiącach od oficjalnego powrotu do pracy dowiedziałam się, że zarabiam najmniej wśród swoich współpracowników. Wiosną ubiegłego roku wszyscy zajmujący równorzędne stanowisko dostali podwyżkę, która mnie nie objęła, bo byłam na „wychowawczym”. W trakcie wykorzystywania zaległego urlopu też podobno mi nie przysługiwało. Teraz napisałam podanie do dyrekcji o podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego i wyrównanie go z osobami na moim stanowisku. Każdy mi wmawia, że mogę nie dostać, bo to zależy już teraz od widzimisię, bo byłam na wychowawczym. Ale skoro ja nie byłam na wychowawczym, tylko… Czytaj więcej »

Magdalena
Gość
Magdalena

*rodzicielskim i macierzyńskim znaczy się 🙂

Małgosia
Gość
Małgosia

Mój pracodawca gdy wracałam po roku zdziwił się że musi zapłacić mi za zaległy urlop wypoczynkowy, musiałam chodzić i upominac się o te swoje nędzne 1300 zł…. A on stwierdził że ciężko być w tym kraju przedsiębiorcą.

Aneta
Gość
Aneta

Mam podobną sytuację, kiedy poszłam na L4 w ciąży wszystkie osoby na stanowisku takim jak moje otrzymały podwyżki (wszyscy mieli tyle samo po podwyżce) ja nie dostałam, wróciłam już po macierzyńskim (jestem na urlopie wypoczynkowym) ale w ostatniej pensji nie ma podwyżki. Czy mogę napisać jakieś pismo do firmy? Czy jak się o to upomnieć? (nie wchodzi w grę rozmowa, bo mieścimy się w różnych miastach ja i i centrala firmy:)) Jeśli mogę pismo to co powinno zawierać?

gość 2
Gość
gość 2

Witam, a jeśli osoba, która zajmuje obecnie moje stanowisko (kierownicze) jedyne takie w firmie i ma zdecydowanie niższe kwalifikacje od moich dostaje podwyżkę, czy ja po powrocie też ją powinnam dostać? Dodam, że w momencie przejmowania moich obowiązków jej płaca została podniesiona do poziomu mojej…a następnie podniesiona bez powodu. Ta osoba wykonuje moje obowiązki w zastępstwie do mojego powrotu. Dotychczas ja otrzymywałam regularnie podwyżki. A jeśli tak to czy już od pierwszego dnia urlopu moja stawka będzie wyższa?

Ewa
Gość
Ewa

A co w takiej sytuacji.Na caly rok 2016 zostalo mi powierzone pelnienie obowiazkow kierownika komorki-dostalam podwyzke wynagrodzenia.W sierpniu 2016 poszlam na zwolnienie lekarskie z powodu ciazy.W listopadzie urodzilam i poszlam na urlop macierzynski.Z koncem roku moja funkcja wygasla-tak okreslone bylo to w pismie.Pelnienie obowiazkow powierzono osobie mnie zastepujacej.Dzis dostalam pismo-porozumienie o warunkach zatrudnienia,ze od czerwca 2017 bede z powrotem na stanowisku z przed awansu z o wiele nizsza pensja (umowe od dawna mam na czas nieokreslony).Porozumienie to podpisalam.Czy moglam go nie przyjac i zadac zastosowania art. 183 kp???

Kasia
Gość
Kasia

Otrzymałam podczas urlopu macierzyńskiego do podpisania aneks- a w nim awans na wyższe stanowisko ( albo po prostu zmiana nazwy stanowiska) + 3 stopniowa podwyżka rozbita na trzy lata. Po pierwsze,moje stanowisko zlikwidowano, a we wszystkich pozostałych placówka osoby zdegradowane robią to samo, za dużo mniejsze pieniądze, de facto, stanowisko które otrzymałam jest fikcyjne. I moje pytanie, jaka jest moja ochrona, kiedy pracodawca może mnie zdegradować? Czy jeżeli nie podpisze degradacji, a rozwiążę umowę należy mi się odprawa? ( pracuję 9 lat). Drugie moje pytanie, jest bardziej w oparciu o wpis na blog. Aneks zawiera taki wpis „W przypadku kiedy… Czytaj więcej »

Janka
Gość
Janka

W ubiegłym roku były w mojej firmie podwyżki w kwocie 150 zł (w tym 100 zł było kwotą obligatoryjną, którą każdy otrzymał!), której ja nie dostałam. Zapytałam się w kadrach dlaczego ja nie dostałam tej części podwyżki, która była obligatoryjna. Dostałam odpowiedź, że w związku z tym, że byłam na urlopie rodzicielskim. Czy mam prawo napisać do pracodawcy pismo z zapytaniem dlaczego nie objęły mnie te podwyżki obligatoryjne, pomimo tego, że minął ponad rok od ich udzielenia i na co powinnam się powołać w piśmie? Osobiście odbieram to jako formę „kary”, bo byłam na zwolnieniu lekarskim od początku ciąży.

Gość
Gość
Gość

Witam serdecznie, Pani blog jest świetny 😉 baaardzo pomocny dla wielu mam 🙂 mam następujące pytanie: jestem teraz na urlopie macierzyńskim do połowy września, mam prawie miesiąc zaległego urlopu wypoczynkowego z 2016 i urlop z tego roku, czyli po urlopach i macierzyńskim do pracy wracam w połowie listopada. Załóżmy, że uda mi się zajść do tego czasu w ciążę i przejdę na zwolnienie lekarskie, a w międzyczasie okazało się, że we wrześniu w mojej pracy zostanie podniesiona minimalna kwota zarobków (nie zarabiam minimum, ale ta nowa kwota jest wyzsza od moich obecnych zarobków). Co wtedy? Wg Pani artykułu dostanę nową… Czytaj więcej »

matkaprawnik
Gość

Dziękuję! W Pani sytuacji, żeby późniejsze zasiłki i chorobowy i macierzyński były obliczane na podstawie nowej kwoty – pomiędzy ostatnim dniem pobierania zasiłku macierzynskiego a pierwszym dniem zwolnienia lekarskiego w związku z kolejną ciążą muszą minąć co najmniej trzy pełne miesiące kalendarzowe. Wtedy wyliczana jest podstawa na nowo.

Gość
Gość
Gość

Aha, czyli nawet jakbym wykorzystała urlop wypoczynkowy, czyli 2 miesiące i później poszła na zwolnienie lekarskie to nie będzie te dwa miesiące z nową wypłatą+ miesiąc z niższa, tylko 3 miesiące z niższa wypłatą będą brane pod uwage, tak? Czy jest jakakolwiek opcja, żeby nie wrócić do pracy z powodu ciazy a skorzystać z wyższych zarobków?

matkaprawnik
Gość

Zasiłek chorobowy i macierzyński będzie identyczny jak przy poprzedniej ciąży.

Gość
Gość
Gość

Rozumiem, dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

Gość
Gość
Gość

Jeszxze jedno: jeśli wróciłabym do pracy na 3 miesiące to zwolnienie lekarskie będzie z nową płacą, ale urlop rodzicielski i macierzyński będzie liczony na podstawie 12 miesięcy niższej płacy, tak?

Karola
Gość
Karola

WITAM I PODPINAM SIĘ POD TEMAT PODWYŻEK W TRAKCIE MACIERZYŃSKIEGO.OBECNIE JESTEM NA MACIERZYNSKIM W PRACY WLASNIE BYLY PODWYZKI DLA WSZYSTKICH KTÓRZY MIELI STRAŻ KROTSZY NIZ 5lat .Osoby ktore przyszy ze mna do pracy tez dostali.Czy po powrocie tez piwinnam dostac. Na jakie podstawy mam sie powolac.Z gory dziekuje za pomoc

Dominika
Gość
Dominika

Dziękuję za wpis 🙂 Za 3 tyg „wracam” do pracy, ale zanim podejmę znowu obowiązki muszę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy i zastanawiałam się czy podwyżka również przysługuje mi w trakcie tego urlopu 🙂 Super! 🙂

Justyna
Gość
Justyna

Witam, a co w sytuacji gdy najpierw było się na urlopie macierzyńskim a póżniej wychowawczym?

Maria
Gość
Maria

Również mnie to ciekawi! Również w przypadku gdy mowa o 3 miesiącach które muszą upłynąć od końca urlopu macierzyńskiego żeby naliczyć nowa podstawę do zasiłku przy nowej ciąży.
A dokładnie pytanie brzmi – po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim był wychowawczy, który chcę zakończyć, wykorzystać wypoczynkowy i przejść na zwolnienie lekarskie w zw z ciążą. 1/ pracodawca nie może odmówić przyjęcia wniosku o urlop wypoczynkowy? 2/ podwyższana w międzyczasie pensję otrzymam tylko w czasie urlopu wyposażenie (krótszego niż 3 miesiace) ale już nie ma zwolnieniu i urlopie macierzyńskim po porodzie?
Z góry dziękuję!

Maria
Gość
Maria

Przepraszam, chodziło mi o urlop wypoczynkowy ( krótszy niż 3 miesiace)

Emi
Gość
Emi

A ja mam taka rodzinkę, pracuję w budżetówce,i w kwietniu 2017 roku podczas mojego urlopu macierzyńskiego na moim stanowisku były podwyżki dostali wszyscy po 150zl,w grudniu napisałam podanie do firmy że proszę również o podwyżkę z dniem 19.01 2018 r bo to mój pierwszy dzień urlopu ale i pierwszy dzień pracy, dziś dostałam po 3m odpowiedz od pracodawcy że podnosić mi pensje o 50zl,i stad moje pytanie czy tak może zrobić, przecież to dyskryminacja kobiet w ciąży, dlaczego ja mam mieć mniej niż wszyscy jak to rozwiązać????

Kasia
Gość
Kasia

Dzień dobry. Wróciłam do pracy 3 lata temu po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym. Niedawno dowiedziałam się o prawach pracownicy wynikających z art. 183 Kodeksu pracy. Nie otrzymałam podwyżki po powrocie. Czy można się ubiegać o spłatę czy wyrównanie za tak długi okres? (ewentualnie w jaki sposób?) Czy dotyczy to także podwyżek w zakładzie pracy podczas urlopu wychowawczego pracownicy?
Pozdrawiam. Dobra robota 😉

Magdalena
Gość
Magdalena

Czy przebywając na urlopie rodzicielskim nie przysługuje mi wyrównanie do najniższej krajowej? (Poprzednim razem gdy najniższa krajowa była podnoszona urząd kontrolujący placówkę nakazał wyrównanie takie „nieobecnym”). Dodam, ze pracuję w budżetówce.

Aneta
Gość
Aneta

Witam, a co w przypadku gdy będąc na urlopie rodzicielskim/macierzyńskim moja grupa zawodowa dostał podwyżkę z wyrównaniem za okres wcześniejszy (od początku roku). Pismo o takiej podwyżce (identyczna brzmienie ) ja również dostałam. Tylko, że ja dostałam podwyżkę od dnia powrotu do pracy bez wyrównania za okres przebywania na macierzyńskim. Czy nie powinnam dostać wyrównania skoro jednak pismo dostałam w czasie przebywania na urlopie macierzyńskim? Dziękuję za odpowiedź.

Monika
Gość
Monika

A co w przypadku gdy taka podwyżka była nieoficjalna? W moim przypadku było to wyrównanie uposażenia zasadniczego wszystkich tych, którzy mają je niższe niż 3000. Ja oczywiście wyrównania nie dostałam