Pneumokoki po nowemu

4

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Na forach internetowych zawrzało zarówno wśród zwolenników szczepień jak i przeciwników. Chodzi o nową – starą szczepionkę  przeciwko streptococcus pneumoniae a popularnie: pneumokokom. Czytałam ostatnio mnóstwo postów zaniepokojonych i przerażonych kobiet w ciąży, które mają termin na koniec roku oraz Mam. Było więcej pytań niż odpowiedzi.

Co się zmieni?

Do końca tego roku szczepionka przeciw pneumokokom jest na liście szczepionek zalecanych – płatnych. Po nowym roku czyli od 1 stycznia 2017r. szczepionka będzie obowiązkowa i bezpłatna. Obowiązkowemu szczepieniu przeciwko pneumokokom zostaną objęte tylko te dzieci, które urodzą się po Nowym Roku. Żadne dziecko urodzone wcześniej nie będzie zaszczepione. Nieprawdą jest, iż będą szczepione noworodki. Nieprawdą też jest, iż będą musiały zaszczepić się dzieci, które w 2017r. ukończą 5 lat. Nieprawdą też jest, że obowiązkowo trzeba będzie zaszczepić dzieci przeciwko HPV – wirusowi brodawczaka ludzkiego (Ministerstwo zrezygnowało z jego wprowadzenia). Obowiązkiem zostaną objęte tylko, i wyłącznie dzieci urodzone w przyszłym roku. Skąd zamieszanie? Podejrzewam, że z brzmienia samego Rozporządzenia, które wprowadza tą zmianę. Oryginał do pobrania pod linkiem: http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1815/1

Spójrzcie same:

Czytając ten tekst, faktycznie można nabrać wątpliwości kogo i od kiedy dotyczy zmiana (kilka dat, powołane artykuły z innej ustawy).

Kto obecnie korzysta obowiązkowo z bezpłatnej szczepionki?

 1. dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 roku życia:
  – po urazie lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego, przebiegającymi z wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego,
  – zakażone HIV,
  – po przeszczepieniu szpiku, przed przeszczepieniem lub po przeszczepieniu narządów wewnętrznych lub przed wszczepieniem lub po wszczepieniu implantu ślimakowego,
 2. dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 roku życia chorujące na:

  – przewlekłe choroby serca,
  – schorzenia immunologiczno-hematologiczne, w tym małopłytkowość idiopatyczną, ostrą białaczkę, chłoniaki, sferocytozę wrodzoną,
  – asplenię wrodzoną, dysfunkcję śledziony, po splenektomii lub po leczeniu immunosupresyjnym,
  – przewlekłą niewydolność nerek i nawracający zespół nerczycowy,
  – pierwotne zaburzenia odporności,
  – choroby metaboliczne, w tym cukrzycę,
  – przewlekłe choroby płuc, w tym astmę,
  3. dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 12 miesiąca życia urodzone przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzone z masą urodzeniową poniżej 2500 g.

Obowiązkowe szczepienia ochronne są prowadzone zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego w formie komunikatu. Komunikat na rok 2017 dostępny tutaj – pso_2017_r. Dokument określa bardzo szczegółowo rodzaje szczepień z podziałem na wiek dziecka.

Kto i jaką szczepionkę dostarczy w przyszłym roku?

17 listopada Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło przetarg na szczepionkę przeciw pneumokokom. 1 200 000 dawek dostarczy firma GSK SERVICES Sp. z o. o. z siedzibą w Poznaniu, co oznacza, że wybrano szczepionkę 10-walentną (PCV-10 Synflorix). Koszt to 103 680 000,00 złotych. Jeśli Zakład Zamówień przy Ministrze Zdrowia chciałby poznać tajniki efektywnego (czytaj: żeby nie wygrywała oferta z najniższą ceną, pomimo zastosowania kryterium jakości) ustalania kryteriów oceny ofert – chętnie służę radą i pomocą 😉

Podstawa prawna:

 1. Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 19 października 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1866)
 2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych z 25 maja 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 849)
 3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych z 3 listopada 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 1815)

matkaprawnik

Designed by Freepik

4 KOMENTARZE

 1. Artykuł mało przydatny. Każdy kto choć trochę interesuje się tematem wie co mówi rozporządzenie. Chodzi o to, że niektórzy nie chcą kolejnej przymusowej szczepionki. Bo tu obowiązek jest tożsamy z przymusem. Do tego w rozporządzeniu miał pojawić się zapis, że na jednej wizycie można zaszczepić czterema szcZepionkami! Dla mnie to zła zmiana i gadanie, że obowiązek dla tych a dla tamtych już nie jest zbędne…

 2. Witam,
  Artykuł może i mało przydatny jak niżej ktoś pisał ale zapewne są osoby, które się w tym gubią 🙂
  Może napisałaby Pani coś na temat tego czy są jakieś sankcje dla rodziców którzy odmawiają szczepień? Czy można odmówić tylko jednego szczepienia (świnka/ospa/różyczka)? Czy w przypadku szczepienia dziecka wszystkimi obowiązkowymi szczepionkami można odmówić właśnie tej jednej i dalej szczepić zgodnie z kalendarzem?
  Szkoda,że trafiłam na tą stronę tak późno, bo aż 5miesięcy po porodzie. W ciąży miałam dużo wątpliwości i pytań odnośnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here