Dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
Przepisy.
Art. 188 [Zwolnienie od pracy na opiekę] Kodeksu Pracy:
1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Zasady.
- Zwolnienie od pracy przysługuje niezależnie od liczby posiadanych dzieci w wieku do lat 14. Przepisy określają jedynie minimum tj. co najmniej jedno dziecko; to również oznacza, że limit dwóch dni nie zwiększa się razem z liczbą posiadanych dzieci.
- Masz prawo zdecydować czy w danym roku będziesz korzystać z 16 godzin czy 2 dni (decydujesz o tym składając wniosek, wzór możesz bezpłatnie pobrać tutaj wniosek-o-dwa dni opieki nad dzieckiem).
- Za czas zwolnienia na opiekę zachowujesz prawo do wynagrodzenia.
- Dwa dni możesz wykorzystać łącznie albo rozdzielnie, w terminie/terminach uzgodnionym z pracodawcą.
- Jeśli obydwoje pracujecie (stosunek pracy), to z uprawnienia może skorzystać jedno z Was.
- Przepisy dopuszczają podzielenie się tym uprawnieniem tak, żeby każdemu z Was przysługiwał dzień zwolnienia.
- Nie wykorzystane dni w danym roku kalendarzowym nie przechodzą (jak urlop wypoczynkowy) na rok następny, tym samym przepadają.
Na czyje dzieci?
Zwolnienie to przysługuje zarówno na dziecko własne, jak i przysposobione czy wzięte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
Przepisy nie precyzują co jako rodzic powinieneś robić w tym czasie. Pracodawca nie będzie ingerował czy spędzacie ten czas razem. W związku z tym można je wykorzystać dowolnie. Dziecko może w tym czasie być w żłobku, przedszkolu czy szkole.
O innych uprawnieniach na dzieci: ZASIŁEK OPIEKUŃCZY
Powyższe informacje znajdziesz również podczas rozmowy ze mną w PYTANIU NA ŚNIADANIE.
Powodzenia!
Katarzyna Łodygowska matka prawnik
Dzień dobry,
Jeśli dziecko urodzi sie w tym roku i rozpoczne urlop macierzyński czy tata dziecka może wykorzystać te 2 dni opieki juz za ten rok?
Pani Marto, to jest świetne pytanie! Moim zdaniem nie ma przeszkód, żeby w roku w którym mama przebywa na tych urlopach – te dwa wykorzystał Tata. pozdrowienia!
Bardzo dziękuję za odpowiedź! ☺
Gdy mama jest bezrobotna to tata dziecka może również wykorzystać 2 dni opieki?
Tak, wystarczy, że jedno z rodziców pracuje. Pozdrowienia!
Dzień dobry
a czy dwa dni opieki przysługują nawet wówczas jeżeli dziecko urodziło się np w połowie grudnia? czy to się jakoś dzieli lub wylicza wtedy?
i czy w każdym roku rodzic musi zadeklarować (w sensie który rodzic) chce wykorzystać ten urlop?
Pani Aniu, tak i tak 🙂
Czyli jeśli urodziłam w listopadzie 2017 i jestem na urlopie macierzyńskim do 5 listopada 2018, potem zaległe urlopy z 2017 i 2018 to tata ma prawo do 2 dni na dziecko za 2018 czy 4 za 2017 i 2018 ?
Nie rozumiem tego
Pani Paulino, tacie przysługuje i w jednym i w drugim roku. Pani tylko po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pod warunkiem, że Tata nie wykorzystał. pozdrowienia!
a jeśli mama miała wrócić do pracy, ale idzie na wychowawczy i wcześniej deklarowała, że ona wykorzysta 2 dni opieki, to co teraz zrobić? Odwołać ten wniosek i tata powinien złożyć w swoim miejscu pracy?
Pani Olu, moim zdaniem nie ma przeszkód do odwołania takiego oświadczenia jeśli tych dni nie wykorzystała. Na piśmie tylko. Powodzenia!
Dziękuję:)
Pracuję w niepełnym wymiarze godzin i w tym tygodniu chciałam wziąć trzy godziny opieki nad dzieckiem. Dyrekcja w pracy powiedziała mi, że od tego roku zmieniły się przepisy i można wziąć tylko cały dzień. Czy zostałam wprowadzona w błąd? Pozdrawiam
Pani Ewelino, a jest Pani zatrudniona z Karty Nauczyciela?
Tak. Czy wtedy opieka jest przyznawana na innych warunkach?
Tak od stycznia 2018 roku nauczyciel może jedynie wybrać dni a nie jak było wcześniej dni/godziny.
Jeżeli jestem na urlopie rodzicielskim a później wykorzystuje zalegly (36 dni) urlop wypoczynkowy to istnieje mozliwosc wykorzystania odrazu tegorocznego wypoczynkowego (26 dni) plus 2 dni opieki czyli 28 dni?
Pani Moniko, jak najbardziej, wszystko znajdzie Pani tutaj: http://matkaprawnik.pl/urlop-wypoczynkowy-po-urlopie-macierzynskim/
Powodzenia!
Witam,
a jeśli prowadzę działalność gospodarczą i mam umowę o współpracy, czyli krótko mówiąc jestem zatrudniona ale pracuję na działalności, to mam też te dwa dni?
Moim zdaniem to już dobra wola pracodawcy. Pozdrowienia
Czy te dwa dni na dziecko można wziąć mając jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy muszę uzasadnić pracodawcy dlaczego chcę skorzystać z tych dni na dziecko?
Pani Urszulo, nie musi Pani tego uzasadniać a pracodawca związany jest Pani wnioskiem. Może też Pani je wybrać niezależnie od tego czy wykorzystała Pani urlop wypoczynkowy czy też nie. Powodzenia!
Bardzo dziękuję za odpowiedź i za to, że powstał tak pomocny, rzetelny, a przede wszystkim napisany w sposób przystępny blog dla współczesnej mamy.
Nie ma za co 🙂 i dziękuję serdecznie!
Witam,
złożyłam wniosek o dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14 w terminie 20-21.02. Pracodawca odmówił mi przyznania wolnego we wnioskowym terminie informując, że nie może udzielić urlopu ze względu na grafik obecności oraz plany urlopów w firmie oraz braki kadrowe.
Udało mi się wyczytać że: „Wniosek pracownika o udzielenie dni wolnych od pracy na podstawie art. 188 K.p. jest dla pracodawcy wiążący (por. Kodeks pracy – komentarz pod red. B. Wagner, Gdańsk 2004 r. str. 663).”
Jednakże nie wiem czy pracodawca może mi odmówić przyznania dni wolnych we wskazanym przeze mnie terminie.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pani Alicjo, tak to pracownik decyduje nie tylko o sposobie wykorzystania tych dwóch dni tj. godziny czy dni ale też kiedy chce je wykorzystać – to oznacza właśnie, że wniosek jest wiążący. pozdrowienia!
Dzień dobry, mam pytanie, dotyczące daty urodzenia dziecka – dwa dni jest do wykorzystania do dnia urodzin czy liczy się rocznik, jeżeli tak to który w tym roku jest „ostatni” uprawniony wg ustawodawcy?
Pani Małgosiu, dobre pytanie 🙂 do dnia ukończenia 14 urodzin. pozdrowienia!
Dzień dobry, mam pytanie, czy jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności to z racji tego rodzicowi przysługują jakieś dodatkowe dni wolne, na rehabilitacje itp.
Panie Radosławie, 6 czerwca weszły przepisy pozwalające rodzicom dzieci niepełnosprawnych na łątwiejsze łączenie pracy zawodowej z życiem prywatnym oraz przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego.
http://matkaprawnik.pl/zasilek-opiekunczy-na-dziecko-niepelnosprawne/
pozdrowienia!
Dzień dobry,
pracuje w systemie 12 godzinnym czy w związku z tym, jeśli zdecyduje się na urlop rozliczany w dniach otrzymam 2 pełne dni pracy wolnego?Poinformowano mnie ze przysługują mi 2 dni po 7.35 h , czy jest to zgodne z kodeksem pracy ?
Pani Gosiu, albo dwa dni albo 16 godzin. U Pani korzystniejsze rozwiazanie to dwa dni – wtedy tak naprawdę w takim systemie to 24 godziny. Nie ma podstaw prawnych do takiej interpretacji pracodawcy (która jest korzystniejsza dla niego). To Pani decyzuje, we wniosku o sposobie odbioru tych dni w danym roku kalendarzowym.
Dzień dobry. Składałam deklaracje u siebie w pracy że to ja a nie mąż będę korzystać z tych dwóch dni na dziecko, ale aktualnie przebywam na l4 i przypuszczam że do końca roku sytuacja się nie zmieni. W tym roku nie korzystałam z tych dni wolnych. Czy można w trakcie biegnącego roku przepisać te dni na męża? Musiałabym u siebie złożyć zmianę oświadczenia i mąż u siebie?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Pani Aniu, zdania w tej kwestii są podzielone. Część prawników twierdzi, że tak część nie. 😉 oczywiście, gdyby przyjąć, że jest to dopuszczalne – należałoby tak jak Pani pisze dopilnować pewnych czynności. Moim zdaniem – nie ma przeciwskazań do do cofnięcia takiego oświadczenia. powodzenia!
Dobry wieczór
Sen z powiek spędza mi kwestia odmowy – jeśli wniosek dla pracodawcy jest wiążący to na jakiej podstawie go odmawia w wskazanym przez pracownika terminie ?
Witam serdecznie,uzgadnianie z pracodawcą terminu korzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy na dziecko jest uzasadnione koniecznością zapewnienia przez pracodawcę prawidłowej organizacji pracy w zakładzie. Stąd też można sobie wyobrazić sytuację, że pracodawca odmówi pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 K.p. w terminie wskazanym przez pracownika. Natomiast zdecydowanie powinno mieć to uzasadnienie i w mojej ocenie powinno zostać przedstawione na piśmie. powodzenia!