Dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14

20
5613
views
fot. www.ponitcedozdjecia.pl
fot. www.ponitcedozdjecia.pl

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14.

Przepisy.

Art. 188 [Zwolnienie od pracy na opiekę] Kodeksu Pracy:

1. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

2. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia, o którym mowa w § 1, decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.

3. Zwolnienie od pracy, o którym mowa w § 1, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Zasady.

  1. Zwolnienie od pracy przysługuje niezależnie od liczby posiadanych dzieci w wieku do lat 14. Przepisy określają jedynie minimum tj. co najmniej jedno dziecko; to również oznacza, że limit dwóch dni nie zwiększa się razem z liczbą posiadanych dzieci.
  2. Masz prawo zdecydować czy w danym roku będziesz korzystać z 16 godzin czy 2 dni (decydujesz o tym składając wniosek, wzór możesz bezpłatnie pobrać tutaj wniosek-o-dwa dni opieki nad dzieckiem).
  3. Za czas zwolnienia na opiekę zachowujesz prawo do wynagrodzenia.
  4. Dwa dni możesz wykorzystać łącznie albo rozdzielnie, w terminie/terminach uzgodnionym z pracodawcą.
  5. Jeśli obydwoje pracujecie (stosunek pracy), to z uprawnienia może skorzystać jedno z Was.
  6. Przepisy dopuszczają podzielenie się tym uprawnieniem tak, żeby każdemu z Was przysługiwał dzień zwolnienia.
  7. Nie wykorzystane dni w danym roku kalendarzowym nie przechodzą (jak urlop wypoczynkowy) na rok następny, tym samym przepadają.

Na czyje dzieci?

Zwolnienie to przysługuje zarówno na dziecko własne, jak i przysposobione czy wzięte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Przepisy nie precyzują co jako rodzic powinieneś robić w tym czasie. Pracodawca nie będzie ingerował czy spędzacie ten czas razem. W związku z tym można je wykorzystać dowolnie. Dziecko może w tym czasie być w żłobku, przedszkolu czy szkole.

O innych uprawnieniach na dzieci: ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

Powyższe informacje znajdziesz również podczas rozmowy ze mną w PYTANIU NA ŚNIADANIE.

 

Powodzenia!

Katarzyna Łodygowska matka prawnik

Dodaj komentarz

20 komentarzy do "Dwa dni opieki nad dzieckiem do lat 14"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta
Gość

Dzień dobry,
Jeśli dziecko urodzi sie w tym roku i rozpoczne urlop macierzyński czy tata dziecka może wykorzystać te 2 dni opieki juz za ten rok?

Ola
Gość

a jeśli mama miała wrócić do pracy, ale idzie na wychowawczy i wcześniej deklarowała, że ona wykorzysta 2 dni opieki, to co teraz zrobić? Odwołać ten wniosek i tata powinien złożyć w swoim miejscu pracy?

Ewelina
Gość

Pracuję w niepełnym wymiarze godzin i w tym tygodniu chciałam wziąć trzy godziny opieki nad dzieckiem. Dyrekcja w pracy powiedziała mi, że od tego roku zmieniły się przepisy i można wziąć tylko cały dzień. Czy zostałam wprowadzona w błąd? Pozdrawiam

Monika
Gość

Jeżeli jestem na urlopie rodzicielskim a później wykorzystuje zalegly (36 dni) urlop wypoczynkowy to istnieje mozliwosc wykorzystania odrazu tegorocznego wypoczynkowego (26 dni) plus 2 dni opieki czyli 28 dni?

Ewa
Gość

Witam,
a jeśli prowadzę działalność gospodarczą i mam umowę o współpracy, czyli krótko mówiąc jestem zatrudniona ale pracuję na działalności, to mam też te dwa dni?

Ula
Gość

Czy te dwa dni na dziecko można wziąć mając jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy muszę uzasadnić pracodawcy dlaczego chcę skorzystać z tych dni na dziecko?