Dodatkowe usługi stomatologiczne dla kobiet w ciąży

7
6381
views

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Kobieta w ciąży oraz w okresie połogu (do 6 tygodni po porodzie) może liczyć na dodatkowe świadczenia gwarantowane z zakresu leczenia stomatologicznego. Reguluje to art. 31 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:

1. Świadczeniobiorca ma prawo wyboru lekarza dentysty spośród lekarzy dentystów, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, (…).

2.(uchylony)

3. Dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia oraz kobiety w ciąży i w okresie połogu mają prawo do dodatkowych świadczeń zdrowotnych lekarza dentysty oraz materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń, zakwalifikowanych jako świadczenia gwarantowane dla tych osób.

4. Świadczenia, o których mowa w ust. 3, są udzielane po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego:

1) wiek – w przypadku dzieci i młodzieży;

2) ciążę lub połóg – w przypadku kobiet.

Na jakich zasadach?

  1. Każdy pacjent – nie tylko kobieta w ciąży, zgłaszający się do stomatologa z bólem zęba ma prawo do udzielenia świadczenia w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19.00 w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej. 
  2. W odniesieniu do kobiet w ciąży dokumentem potwierdzającym uprawnienia do dodatkowych świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych jest karta przebiegu ciąży.
  3. Kobieta w ciąży ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia (pobierz ulotkę informującą o tym i schowaj do torebki) – tutaj dokumentem potwierdzającym ciążę jest zaświadczenie od lekarza.

Jakie świadczenia dodatkowo w ciąży?

Ustawodawca przewidział dodatkowe świadczenia (oprócz tych, które normalnie przysługują), które bez ponoszenia kosztów można wykonać jedynie            w okresie ciąży i połogu. Są to:

  1. Badanie lekarskie kontrolne – co do zasady świadczenie jest udzielane 3 razy w roku kalendarzowym. W przypadku kobiet w ciąży i w okresie połogu świadczenie jest udzielane nie częściej niż 1 raz na kwartał.
  2. Leczenie endodontyczne (kanałowe) zęba z wypełnieniem 2 kanałów i 3 kanałów;
  3. Leczenie kanałowe zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem 2 i 3 kanałów zęba;
  4. Usunięcie złogów nazębnych ze wszystkich zębów – nie częściej niż jeden raz na 6 miesięcy w obrębie całego uzębienia.

Białe plomby

Materiały stomatologiczne stosowane przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych dla wszystkich świadczeniobiorców:

1) materiał do wypełnień czasowych;

2) cementy podkładowe na bazie wodorotlenku wapnia, cement fosforanowy;

3) cementy glasjonomerowe;

4) kompozytowy materiał chemoutwardzalny do wypełniania ubytków w zębach przednich

górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3);

5) amalgamat kapsułkowy typu non gamma 2;

6) materiały do wypełnień kanałów korzeniowych;

7) ćwieki gutaperkowe;

8) masa wyciskowa alginatowa;

9) masa do wycisków czynnościowych przy bezzębiu;

10) nici chirurgiczne;

11) szyny unieruchamiające, drut ligaturowy.

Materiał stomatologiczny stosowany dodatkowo przy udzielaniu świadczeń gwarantowanych kobietom w ciąży i w okresie połogu – cement chirurgiczny jako opatrunek przy zabiegach w obrębie przyzębia. „Białe plomby” przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3). Używany jest tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny. W pozostałych zębach przysługują plomby szare – amalgamatowe.

Znieczulenie

Znieczulenie jest refundowane tylko w przypadku łączenia go z innymi świadczeniami gwarantowanymi.

Do lekarza stomatologa nie trzeba mieć skierowania. Warto pamiętać, iż żeby skorzystać z wizyty w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia należy mieć ze sobą dowód tożsamości oraz ZAŚWIADCZENIE lekarskie potwierdzające ciąże. Natomiast, żeby skorzystać z dodatkowych świadczeń gwarantowanych trzeba mieć KARTĘ CIĄŻY.

Warto zajrzeć po więcej informacji:

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/co-kazdy-pacjent-wiedziec-powinien/leczenie-stomatologiczne/

Podstawa prawna:

  1. ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego z dnia 6 listopada 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1462) tj. z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 193)

Matka prawnik

Designed by Freepik

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kinga
Gość

świetny post! ? akurat jutro rano mam wizytę u stomatologa, a jestem w 20 tygodniu ciąży ?

Monika
Gość

Czy można brać znieczulenie jak się jest w ciąży? Słyszałam, że jest to bezpieczne tylko w II trymestrze. Ja byłam u stomatologa w 12 i 14 tygodniu ciąży na dwóch plombowaniach i na czyszczeniu z kamienia. Znieczulenia nie brałam, mimo iż doktor powiedziała, że teoretycznie mogę. Ale wolałam nie ryzykować.

Czy ktoś słyszał coś więcej w tym temacie?

Dentist
Gość

Można. Jestem dentysta

Kalin
Gość

Można brać znieczulenie w ciąży . Najbezpieczniej jest rzeczywiście w 2 trymestrze ale nie ma przeciwwskan większych 🙂

Co do NFZ to ja dziękuję . Nie spotkałam lekarza który się przykłada niestety . Druga sprawa białe plomby chemo. Jak dla mnie badziewie … I wszystko co dają bo nienoszukujmy się są najtańsze

Joanna
Gość

Dzien dobry, lecze zab kanalowo w trakcie pologu. Niestety wizyty odwlekaja sie w czasie I zakonczenie leczenia nastapi juz po pologu. Czy przysluguje mi refundacja?

Emilia
Gość

Jestem w 25tyg ciąży i mam za sobą 3 wizyty u stomatologa. Nie było szans dostać się wcześniej niz za 4 tygodnie. Na wczorajszą wizytę czekałam 10 tygodni!!! Następną mam dopiero 13 września! Chodze na NFZ i za każdą dziurkę płacę 90zl. Wizyty trwają po 10min, bo to malutkie dziureczki, a i tak płaci się tyle pieniędzy! No i oczywiście karta ciąży czy zaświadczenie nie mają żadnego znaczenia 🙁