Ciąża na urlopie wychowawczym cz. II

61

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

Część I (przerwanie urlopu wychowawczego w związku z ciążą) – TUTAJ.

Bez zwolnienia lekarskiego.

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje „z automatu” jego przerwania. Dalej jesteś na urlopie wychowawczym, tylko z tą różnicą, że od dnia porodu przysługuje Ci zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego. A czy przysługuje urlop macierzyński? To zależy. Musisz w głowie rozdzielić urlop od zasiłku i zdać sobie sprawę, że nie można przebywać na dwóch urlopach jednocześnie.

Jeśli nie przerwiesz urlopu wychowawczego – będzie przysługiwał Ci sam zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego. Urlop macierzyński i rodzicielski już nie. Ustawodawca nie przewidział instytucji automatycznego przerywania biegu urlopu wychowawczego z tytułu urodzenia dziecka czy pobierania zasiłku macierzyńskiego na urlopie wychowawczym.

Jeśli nie zdecydujesz się na wzięcie urlopu rodzicielskiego od razu, po zakończeniu okresu, na który przypadałby urlop macierzyński, nadal jesteś na urlopie wychowawczym.

Kiedy urlop macierzyński lub/i rodzicielski nie przysługuje?

Ogólnie mówiąc, kiedy mieszczą się w trwającym już urlopie wychowawczym. Natomiast zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego będzie przysługiwał zawsze.

Najlepiej opisać to na przykładach:

  1. Urodziłaś dziecko 1 stycznia 2016r. przebywając na urlopie wychowawczym (wniosek o udzielenie tego urlopu obejmował datę do 31 grudnia 2016r.) W związku z tym, iż zawnioskowałaś o wypłatę 80% podstawy wymiaru zasiłku (do 29 grudnia 2016r.) za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego, nie będziesz przebywać na tych urlopach a jedynie pobierać zasiłek za te okresy.
  2. Urodziłaś dziecko 5 stycznia 2016r. przebywając na urlopie wychowawczym (wniosek o udzielenie tego urlopu obejmował datę do 31 grudnia 2016r.) W związku z tym, iż zawnioskowałaś o wypłatę 80% podstawy wymiaru zasiłku (do 2 stycznia 2017r.) za okres urlopu macierzyńskiego i za okres urlopu rodzicielskiego, nie będziesz przebywać na tych urlopach do 31 grudnia 2016r. a jedynie pobierać zasiłek za te okresy. Natomiast w dniach 1 i 2 stycznia 2016r. będziesz przebywać na urlopie rodzicielskim (należy wypisać wtedy wniosek o udzielenie urlopu) oraz pobierać zasiłek macierzyński za ten okres.

Wysokość zasiłku.

Zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia zostanie Ci wypłacony, o ile w terminie 21 dni od dnia porodu złożysz do pracodawcy wniosek o jego wypłacanie w pełnym wymiarze przewidzianym dla urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Tutaj nic się nie zmienia. Jeśli rozdzielisz urlop macierzyński (bądź przypadający na to okres, ze względu na przebywanie na urlopie wychowawczym) od rodzicielskiego, wówczas zasiłek macierzyński będzie stanowił 100% podstawy wynagrodzenia a za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu – 60% (z wyjątkiem pierwszych 6 tygodni, gdzie wysokość podstawy wynosi 100%). Więcej o tym TUTAJ.

Podstawa prawna:

  • art. 92. § 1 pkt 2. oraz art. 182 oraz 186(3) ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1502 z późniejszymi zmianami);
  • art. 8. ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2014 r., poz. 159 z późniejszymi zmianami);
  • art. 3 pkt. 3 oraz art. 12. oraz art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z z 1999r. Nr 60, poz. 636 t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 372).

Powodzenia!

Katarzyna Łodygowska matka prawnik

Designed by Freepik

61
Dodaj komentarz

avatar
28 Comment threads
33 Thread replies
15 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
35 Comment authors
nikaMagdaKingaBarbaraania Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
@pola_mysweetheart
Gość
@pola_mysweetheart

Czy dobrze zrozumiałam: Jeśli nie przerwę urlopu wychowawczego i złoże w terminie pismo do pracodawcy to dostanę tzw zasiłek macierzyński tak? I jeśli wychowawczy konczy mi się w grudniu 2017 a urodzę np w lutym 2017 to będzie to 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego tak? I czy wtedy za jednym składaniem pisma mogę złożyć wniosek o rodzicielski? I będzie on w wymiarze 32 tygodni? A w jakiej wysokości będzie rodzicielski? Normalnie 80% jak zasiłek macierzyński? Pozdrawiam

@pola_mysweetheart
Gość
@pola_mysweetheart

Czyli podsumowując: Po porodzie najlepiej złożyć wniosek nie o urlop a o ZASIŁEK rodzicielski ( czyli będzie on w moim przypadku w wymiarze 14tygodni płatny 100%) a gdy skończy mi się urlop wychowawczy składam wniosek o urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (płatne 60%) tak? Czy gdy skończy mi sie zasiłek macierzyński to coś zgłaszam u pracodawcy? Czy ten zasiłek jest poprostu wypłacany podczas trwania wychowawczego bez żadnych zmian w zusie.

eugenia
Gość
eugenia

hej, a możesz mi napisać jak wygląda sprawa jeśli mój urlop wychowawczy kończy się 14.10. 2017. a hipotetycznie,jestem tego dnia w 3 miesiącu ciąży. Wracam normalnie do pracy 15.10 i daję l4 lub normalnie pracuję do tego czasu do kiedy potrzebuję- potem idę na macierzyński i rodzicielski. Chodzi mi o to czy jestem chroniona przed zwolnieniem do dnia porodu i czy normalnie nalicza mi się urlop wypoczynkowy? Potem rozumiem od dnia porodu idę normalnym trybem macierzyński- rodzicielski- wykorzystanie wypoczynkowego i wychowawczy?

Mama Migotka
Gość

ok, to ja sie zapytam bo czego nie potrafie ogarnąć. Jestem na macierzynskim do listopada 2017, jednak planuje zajsc w ciążę żeby nie wracac do pracy. Jeśli do listopada nie bede w ciazy to składam wniosek o wychowawczy. Przykładowo w styczniu jestem w ciazy, jesli sie uda to lekarz mi da zwolnienie i co wtedy? bardziej mi sie oplaca przerwac wychowawczy i przejść na L4 bo bedzie platne (80 lub 100 %). Tak?

Anna
Gość
Anna

Witam. Ja również mam metlik i nie ogarniam. Jestem od roku na wychowawczym w czerwcu 2017 konczy mi sie umowa ktorej nie przedluzy mi pracodawca ze wzgledu na to ze moj oddzial zostal zlikwidowany i nie mam gdzie wracac . Jestem w pierwszym miesiacu ciazy czy cokolwiek mi sie nalezy czy z dniem konca czerwca dostane wypowiedzenie.

NASTA
Gość
NASTA

WITAM.URLOP WYCHOWAWCZY MAM DO 15.10.2017roku.OBECNIE JESTEM W 39TYG.CIĄŻY.CZY PO PORODZIE MAM ZERWAĆ URLOP WYCHOWAWCZY I PRZEJŚĆ NA URLOP MACIERZYŃSKI? UMOWĘ MAM NA CZAS NIEOKREŚLONY.

Olka
Gość
Olka

Witam, aktualnie przebywam na urlopie wypoczynkowym, ale złożyłam już wniosek o urlop wychowawczy (który zacznie obowiązywać po ustawowych 21 dniach). W międzyczasie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jakie mam teraz możliwości, czy mogę złożyć L4 zanim urlop wychowawczy będzie obowiązywał? Czy muszę napisać jakiś „wniosek o anulowanie poprzedniego wniosku”? Bo rozumiem, że skoro urlop wychowawczy jeszcze nie obowiązuje, to nie mogę napisać wniosku o zakończenie tego urlopu?

Kamila
Gość
Kamila

Witam serdecznie, dziękuje za ogrom wiedzy podanej w przystępny sposób 🙂 Nurtują mnie jednak niejasności co do mojej sytuacji.Pracowałam na umowę o pracę na czas nieokreślony, po pierwszej ciąży skorzystałam z urlopów (macierzyński+rodzicielski) i przeszłam na wychowawczy (3 lata). Z pracodawcą zostało zawarte porozumienie , że zgodnie z końcem wychowawczego tj.18 wrzesień 2017 zakończymy współpracę. Obecnie jestem w drugiej ciąży (bliźniaczej). Termin porodu okolice sierpnia 2017. Zdążę urodzić przed zakończeniem urlopu wychowawczego, jednak ze względu na zakończenie współpracy z firmą co mi się należy i w jakiej wysokości? Jakieś terminy się skrócą ? Dokumenty przesyłam do firmy jeszcze czy do… Czytaj więcej »

Zuzanna
Gość
Zuzanna

Jestem na urlopie wychowawczym od 03.05.2016 do 02.05.2019. Urodziłam kolejne dziecko 18.04.2017. Czy dobrze rozumiem, że lepiej przerwać wychowawczy (czyli złożyć wniosek do pracodawcy w ciągu 21 dni), żeby otrzymać pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego? I skoro pracodawca ma mniej pracowników niż 20, to sama składam wniosek do ZUS o ten zasiłek?

Carolla
Gość
Carolla

A co się dzieje w przypadku, gdy w czasie mojego urlopu wychowawczego, na moim stanowisku jest osoba zatrudniona NA ZASTĘPSTWO? A ja chcę z wychowawczego zrezygnować i pójść na L4 do czasu kolejnego porodu (umowa na czas nieokreślony). Czy to powoduje jakieś komplikacje w sytuacji mojej lub osoby zastępującej?

Krysia
Gość
Krysia

Witam serdecznie Bardzo ciekawy artykuł. Dziękuje za wszystkie informacje. Mam jednak pytanie – co się dzieje z osobą, która prowadzi własną działalność gospodarczą i obecnie sprawuje osobista opiekę nad dzieckiem (tzw. urlop wychowawczy), czyli ma działalność zawieszoną i w tym czasie zachodzi w ciąże. Czy ma prawo do urlopu macierzyńskiego? Jeśli tak to w jakiej wysokości będzie je otrzymywać, w takiej samej jak wcześniejszy zasiłek macierzyński i rodzicielski, czy jednak zupełnie inne przepisy się stosuje do takiej osoby niż do pracownika pracującego u pracodawcy ? Bardzo będę wdzięczna za wszelką odpowiedź, ponieważ w internecie można znaleźć tylko informacje dla pracowników,… Czytaj więcej »

Agata
Gość
Agata

Też jestem zainteresowana tą sytuacją.Prosze rówbież o wyjaśnienie.

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Jestem w identycznej sytuacji. Czy można prosi o odpowiedź dla kobiet z DG?

Ania
Gość
Ania

Ja rónież

Weronika
Gość
Weronika

Co w momencie gdy jesteś na własnej działalności i zachodzisz w ciążę pod koniec urlopu rodzicielskiego? Trzeba wrócić do pracy na jakiś okres i dopiero później można iść na zwolnienie ?

Anka
Gość
Anka

jestem na urlopie wychowawczym,jestem obecnie w ciazy i chce przejsc na zwolnienie lekarskie mam umowe na czas nieokreslony. Czy mąż moze przejść na urlop wychowawczy i pobierac swiadczenia takie jak zasilek wychowawczy rodzinny i 500+. Mąż jest tez na umowie na czas nieokreślony. Czyli ja bym byla na l4 a mąż na wychowawczym .moze tak być?

Ania
Gość
Ania

Bardzo przejrzyście Pani to opisała, ale jednak wolę się upewnić czy dobrze rozumiem (nie do końca ufam swojemu mózgowi świeżo po porodzie ;)) Jestem na urlopie wychowawczym, który kończy się w 2018 roku. Wczoraj urodziłam drugie dziecko. Czyli w tym momencie nie przerywając urlopu wychowawczego otrzymałbym zasiłek macierzyński skrócony o 6 tygodni. Czyli w tym momencie jeśli chcę skorzystać z pełnego wymiaru urlopu/zasiłku, to mogę złożyć do pracodawcy wniosek o zakończenie urlopu wychowawczego z 30-dniowym wyprzedzeniem i jednocześnie wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego? Czy w takim przypadku muszę to rozbić na wniosek o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za te kilka dni… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Witam. Chciałam upewnić się czy rozumiem. Urlop wychowawczy kończy mi się 23 czerwca 2018 roku. Data porodu 20 styczeń 2018 roku. Ponieważ nie chcę przerywać wychowawczego czy w związku z tym przysługuje mi 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego oraz bezpośrednio po tym okresie urlop rodzicielski 32tyg? Czy wysokość oby świadczeń może być ustalona na 80%. Będę wdzięczna za potwierdzenie. Pozdrawiam

marta
Gość
marta

Witam.DZisiaj odszukałam ten artykuł, bardzo fajnie że poruszyła Pani ten temat. Moja sytuacja jest taka że obecnie przebywam na urlopie wychowaczym, który kończy mi sie 15.08.2017, jestem w drugiej ciąży której rozwiązanie przewiduję za jakieś 3 tygodnie bo już jestem na końcówce 🙂 Nie wiem co mam robić dalej, czy nalezy mi się urlop macierzyński? czy też tylko zasiłek macierzyński.Co zrobić zeby było dla mnie korzystniej.Kiedy mam złożyc odpowiedni wniosek do pracodawcy i czy po skończonym wychowawczym moze mnie w takim wypadku zwolnić?czy już będę w jakimś stopniu chroniona prawnie I jeszcze pytanie kto będzie ubezpieczał drugie dziecko, pieerwsze zgłaszałam… Czytaj więcej »

Scara_beus
Gość
Scara_beus

Witam. Właśnie zaczęłam sprawdzać jakie są zmiany w 2017r. – i mam mętlik w głowie..Moja sytuacja jest skomplikowana. Jestem na wychowawczym, kończy mi się w XI 2017.Mieszkam za granicą (z rodziną na kontrakcie męża). Kilka tygodni temu ustaliliśmy z (naszym wspólnym poniekąd) pracodawcą, że ponieważ czeka nas kolejny kontrakt męża, i musimy być tam razem jako rodzina, to mam złożyć wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego (choć nawet jeśli pracodawca wyrazi zgodę,nie zapewnia mi to bezpieczeństwa utrzymania pracy w tym czasie). Okazuje się jednak nagle, że jestem w ciąży. Składanie wniosku o urlop bezpłatny traci więc sens (zakładając, że wszystko będzie… Czytaj więcej »

Ania
Gość
Ania

Witam, proszę o pomoc. Jestem obecnie na I części urlopu wychowawczego ( rozpoczął się po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim) z etatu do 31 października 2017 roku oraz od dwóch miesięcy prowadzę działalność gospodarczą (odprowadzam składkę chorobową od najwyższej podstawy). Jestem w ciąży (poród marzec 2018). Czy mogę przejść z Dg na L4 do końca ciąży, a później pobierać z Dg zasiłek macierzyński? Jaki okres wyczekiwania przy zasiłku chorobowym jest w takiej sytuacji (czytałam że przy DG to 90 dni ale jeżeli posiadam inny, nieprzerwany tytuł do ubezpieczenia chorobowego jakim jest etat, to czy już ten okres jest spełniony, czy muszę… Czytaj więcej »

Elwira
Gość
Elwira

Jestem tu pierwszy raz i bede wracać. Cud, ze sa tacy ludzie jak ty.?????? Moja sytuacja: w marcu 2017 roku skończył mi sie urlop rodzicielski. Od 1 kwietnia do 5 lipca 2017wybieram urlop wypoczynkowy, a pozniej mam urlop wychowawczy. Jestem już w ciąży, jak najlepiej przejsc teraz na l4 i z czego będzie ono naliczane- z poprzedniego roku przed przejściem na l4, czy tez z ostatnich 3 miesiecy, w ktorych jestem na urlopie? Czy jesli przrwe teraz urlop zwyklym l4 od lekarza rodzinnego to cos sie zmieni? Z gory dziekuje za pomoc.☺

Magdalena
Gość
Magdalena

Mam takie pytanie. Wyczytałam na jednym z forum, gdzie wypowiadała się również prawniczka na temat kwestii wynagrodzenia. Sytuacja jest taka, że idąc na L4 ciązowe miałam podstawy 2100 brutto, w międzyczasie były w firmie podwyżki do 2450 zł brutto. rzecz jasna mnie to nie obowiązuje, gdyż mam naliczaną średnią z 12 mcy. Szef mówi że jak wrócę do pracy to wtedy odblokują mi się wszystkie zaległe aneksy z podwyżkami. I teraz pytanie. Po urlopie macierzyńskim mam do wykorzystania zaległy urlop wypoczynkowy, czyli traktowane to jest tak jakbym wróciła do pracy i będę miała płatne 100% wynagrodzenia. Czy źle rozumuję? i… Czytaj więcej »

matkaprawnik
Gość

Jeśli dostałaś podwyżkę w trakcie przebywania na zwolnieniu czy macierzyńskim – nowe wynagrodzenie będziesz miała za okres urlopu wypoczynkowego o którym piszesz.
Co do drugiego pytania – pomiędzy zasiłkiem macierzyńskim a kolejnym zwolnieniem ciążowym muszą minąć trzy pełne miesiące kalendarzowe zeby podstawa była naliczana od 2450. Jeśli nie miną to zasiłek chorobowy i macierzyński będą takie same jak przy poprzedniej ciąży

Magda
Gość
Magda

Rozumiem że jeśli wrócę do pracy po dwuletnim urlopie wychowawczym trzeba przepracowac minimum trzy miesiące aby podstawą naliczania zasiłku chorobowego była ta już po podwyżce?

Orchidea
Gość
Orchidea

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym i w jego trakcie zaszłam w drugą ciążę. mieszkam i prowadzę ciąże za granicą i poród również chciałabym mieć tutaj.Jednak nie wiem czy to będzie zgodne z prawem, chodzi mi tutaj o ZUS. Gdy szczęśliwie urodze chciałabym wrócić do Pl i zakończyć wychowawczy, tym samym złożyć wypowiedzenie gdyż chciałabym się ubiegać o świadczenie z tytyłu urodzenia dziecka właśnie za granica.Czy muszę zgłaszać fakt urodzenia dziecka w Pl?bo jest chyba coś takiego jak obowiązkowy urlolmacierzynski 20tyg? Proszę mi powiedzieć czy dobrze myślę , jeśli jestem w błędzie to proszę mi powiedzieć.
Pozdrawiam

Barbara
Gość
Barbara

A co w przypadku gdy będąc na wychowawczym zaszła w ciążę złożyłam wniosek o powrót do pracy po czym przyniosła l4 obecnie jestem na wychowawczym na drugie dziecko który kończy mi się w lutym 2020 r ale mam do wykorzystania jeszcze prawie 6 miesięcy wychowawczego na pierwsze dziecko czy mogę teraz przerwać wychowawcze na drugie dziecko i wrócić na pierwsze? Jeśli tak to jak to zrobić żeby nie popełnić błędu.

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Witam. Mam pytanie a mianowicie jestem na urlopie wychowawczym do 25 stycznia 2018 r (mam umowę na czas nieokreślony). Czy jeżeli bym była w ciąży i chciałabym zrezygnować z urlopu wychowawczego na rzecz zwolnienia lekarskiego to muszę 30 dni wcześniej złożyć wniosek do pracodawcy o rezygnacji z wychowawczego i przejść na l4 do końca ciąży? A drugie ważne pytanie czy pracodawca ponosi jakieś koszty z tym związane?

Iwona
Gość
Iwona

Witam.
Jestem na urlopie wychowawczym mam go do września 2019 roku), w tym czasie zaszłam w ciążę, termin porodu mam na koniec listopada 2017. Jak mam teraz rozgryźć ten orzech? Należy się mi się zasiłek? Jak przedłużyć urlop wychowawczy? Czy mam poprosić lekarza na kolejnej wizycie o zwolnienie? Ale nie mam z kim zostawić 21 miesięcznego dziecka (tata , babcia pracują). Nie wiem jak się zabrać za ten temat. Proszę o pomoc.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Alina
Gość
Alina

Czyli jeśli urlop kończy mi się 11 grudnia 2017 a ja termin porodu mam na 8 listopad 2017 to nic mi sie nie skraca? Mogę po porodzie złożyć wniosek 52 tyg urlopu? Czy zasilku macierzyńskiego i rodzicielskiego. No i jak oblicza się i wypełnia formularz. Liczy się pełne 52 tyg. Wiem że pare dni się odejmuje przy końcu rodzicielskiego.

ania
Gość
ania

Witam, bardzo proszę o odpowiedź. Obecnie jestem na wychowawczym do maja 2017 i wtedy tez kończy mi się umowa o pracę. Jestem w ciąży czy pozostając dalej na wychowawczym a rodząc rónież w maju zaraz przed zakonczeniem umowy nalezy mi się macierzyński?

Kinga
Gość
Kinga

Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Planujemy z mezem kolejne dziecko. I teraz mam pytanie… W czasie kiedy powinnam mniej wiecej wrocic do pracy przwdstawilabym zwolnienie chorobowe… Czy normalnie bylabym na chorobowym i otrzymywalabym zasilek chorobowy? Czy jest to nie mozliwe??

nika
Gość
nika

Mam pytanie – czy możliwe jest przerwanie urlopu wychowawczego i płynne przejście na urlop macierzyński 6 tyg przed planowaną datą porodu (bez L4)? Pytałam o to w dziale kadr i powiedzieli, że nie jest to możliwe, jednak nie potrafili odpowiedzieć dlaczego.