Case study – umowa na czas określony a ciąża

48
13951
views

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej 

SŁUŻĘ CI POMOCĄ!

CASE STUDY – umowa na czas określony w pytaniach i odpowiedziach.

Treść artykułu tutaj.

 

PYTANIE: Jak to jest ze zwolnieniem lekarskim podczas umowy na czas określony? I co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym?

Zwolnienie lekarskie w związku z ciążą płacone jest w 100% podstawy wynagrodzenia. Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy zostanie wypłacony ekwiwalent.

PYTANIE: Koniec umowy w 4 miesiącu życia dziecka – w trakcie macierzyńskiego. Czy pracodawca może zmusić do powrotu do pracy stawiając warunek jej nie przedłużenia?

Nie można nikogo zmusić do świadczenia pracy. Nie ma też przeszkód do podpisania kolejnej umowy w trakcie urlopu macierzyńskiego.

PYTANIE: L4 przez większość ciąży – czy nalicza się urlop wypoczynkowy?

Tak.

PYTANIE: Umowa do dnia porodu. Do pracy mam zanieść akt urodzenia i wniosek o urlop macierzyński. Czy to wszystkie formalności? Do ZUS też mam zgłosić, czy to obowiązek pracodawcy?

Pracodawca po zebraniu dokumentacji wysyła odpowiednie zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

PYTANIE: Umowa do 31 sierpnia 2018. Koniec urlopu macierzyńskiego 28 lutego 2018. Czy można iść na wychowawczy na 2 lata?

Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownika. W związku z powyższym w tym przypadku można wykorzystać urlop wychowawczy maksymalnie do końca trwania umowy.

PYTANIE: Czy przedłużenie umowy np. do dnia porodu, liczy się jako kolejna umowa, czy to tylko aneks?

Przedłużenie umowy do dnia porodu liczy się do okresu 33 miesięcy, natomiast nie będzie liczona jako kolejna umowa. Nie wymaga to również podpisania aneksu.

PYTANIE: Umowa kończąca się w czasie trwania urlopu macierzyńskiego. Czy musi być przedłużona i na jaki czas? Czy tylko do momentu zakończenia urlopu macierzyńskiego jeśli pracodawca od razu nie zdecyduje na dłuższy okres?

Umowa, która kończy się w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego nie musi być przedłużona, ale może być jeśli taka jest wola stron. Umowa taka nie zostaje przedłużona automatycznie do końca urlopu macierzyńskiego. Zasiłek nadal będzie wypłacany.

PYTANIE: Umowa przedłużona do dnia porodu. Czy istnieje jakakolwiek możliwość, aby z taką umową iść po urlopie macierzyńskim na urlop wychowawczy?

Nie ma takiej możliwości. Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownicze.

PYTANIE: Umowa do grudnia, macierzyński do sierpnia plus zaległy urlop. Chce złożyć wypowiedzenie. Obowiązuje mnie okres 2 tygodni. Czy mogę to zrobic w ostatnich 2 tygodniach urlopu? By ostatni dzien urlopu był jednoczesnie ostatnim dniem współpracy z firmą?

Tak jest to możliwe. Jednak trzeba pamiętać o zasadzie: zgodnie z art. 30 ust. 2Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się w soboty przy okresie wypowiedzenia określonego w tygodniach i ostatniego dnia miesiąca przy okresach wypowiedzenia określonych w miesiącach. Oznacza to, iż niezależnie od daty złożenia przez pracownika wypowiedzenia, umowa o pracę rozwiąże się dopiero w sobotę po upływie pełnych 2 tygodni.

PYTANIE: Czy w związku z rozwiązaniem umowy w trakcie urlopu macierzyńskiego trzeba złożyć do ZUS jakieś wnioski o wypłatę reszty zasiłku czy pracodawca informuje ZUS ze ma przejąć wypłatę pieniędzy?

Nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów. Wszystko powinien załatwić pracodawca.

PYTANIE: Czy jeśli ma się umowę na czas określony i jest się w ciąży to pracodawca może rozwiązać umowę przed trzecim miesiącem ciąży?

Kobiecie w ciąży przysługuje ochrona przed zwolnieniem bez względu na wysokość ciąży (bez względu na tydzień). Dotyczy to również umowy na czas określony Z JEDNYM WYJĄTKIEM. Jeśli ciąża w dniu końca umowy nie osiągnie co najmniej 12 tygodni i jednego dnia – nie zostanie przedłużona do dnia porodu.

PYTANIE: Macierzyński kończę za miesiąc (czerwiec) a jestem ponownie w ciąży – umowa na czas określony kończy się w sierpniu. Czy przysługuje mi "chorobowe"? A po porodzie? Czy przysługuje mi urlop macierzyński?

O ciąży na urlopie macierzyńskim pisałam tutaj: http://matkaprawnik.pl/ciaza-na-urlopie-macierzynskim/

Wszelkie zasady i możliwości wymienione w tym artykule obowiązują i mają zastosowanie do umowy na czas określony do czasu jej rozwiązania. Ponadto w tym przypadku, obowiązuje zasada, że jeżeli w dniu, w którym kończy się umowa pracownica będzie po 3 miesiącu ciąży,  umowa ulega przedłużeniu do czasu porodu.

PYTANIE: Wracam do pracy po urlopie macierzyńskim w sierpniu 2018, a umowę mam na czas określony do października 2018. Czy mogę skorzystać z przerw na karmienie? Czy w takim wypadku działa to prawo, ze nie można mnie zwolnic? Czy tylko do października jestem chroniona, a potem firma może nie przedłużyć umowy?

Jako mamie karmiącej piersią przysługują przerwy na karmienie. Tutaj więcej informacji: http://matkaprawnik.pl/wymiar-etatu-a-przerwy-karmienie/

Pracownica będzie chroniona przed zwolnieniem w przypadku złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Ochrona działa tylko do końca trwania umowy. Istnieją poza tym wyjątki od zasady ochrony kobiety pracującej na obniżonym etacie tj. likwidacja zakładu pracy, upadłość pracodawcy oraz likwidacja stanowiska pracy. Tutaj więcej informacji: http://matkaprawnik.pl/mama-wraca-do-pracy/

PYTANIE: 15 czerwa nastąpił koniec umowy na czas określony, pracodawca nie podpisał ze mną kolejnej. 10 lipca dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mi przysługuje?

Jeśli 15 czerwca ciąża była po trzecim miesiącu, przysługuje przywrócenie do pracy. Co do zasady obowiązuje termin 21 dni na dochodzenie roszczeń przed sądem od dnia wyga snięcia umowy. Jednak z uwagi na to, iż o ciąży pracownica dowiedziała się po tym terminie, pozew w tej sprawie (razem z wnioskiem o przywrócenie terminu) pracownica powinna złożyć w ciągu siedmiu dni od uzyskania potwierdzenia, że spodziewa się dziecka, a nie od momentu, gdy lekarz określi termin porodu (Sąd Najwyższy w wyroku z 25 kwietnia 2012 r. II PK 209/11). We wniosku o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Designed by Freepik

 

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Karolina
Gość

Witam swietny artykół duż wyjasnia,
Ale i tak mam pytanie
Czy jeś umowe mam na czas okreś i zostaje przedlużona do dnia porodu, i pracodawca zloży wszystkie wymagane dokumenty do zus, jaki mi przysluguje urlop maciezynski/rodzicielski? na jaki okres czasu? czy nalezy mi sie zasilek? i także pytanie przez jaki okresdostawac moge zasilek? czy nalezy mi sie roczny urlop z zasilkiem? I jeszcze jedno jakie dokumenty musze zlozyc u pracodawcy ?

matkaprawnik
Gość

Kochana wszystko masz w artykule na temat umów na czas określony w ciąży . Tam jest odnośnik
http://matkaprawnik.pl/roczny-urlop-macierzynski/
I komentarz, że obowiązują te damy zasady jeśli chodzi Np k złożenie wniosku o urlopy – takze to ty musisz zdecydować w jakom trybie chcesz wziąć macierzyński

Magda
Gość

Witam, umowa na czas określony 3-cia z kolei kończyła się 30 czerwca 2016 roku, urodziłam w październiku, umowę przedłużono o kolejne 1,5 roku z tym że to już 4 umowa na czas określony, czy pracodawca miał prawo dać mi umowę na czas określony czy powinna by to już umowa na czas nieokreślony? Z góry dziękuję za odpowiedź

Magdalena
Gość

Czy jest jakaś szansa na interpretację mojego przypadku z Pani strony?

matkaprawnik
Gość

Tak. Nie zawsze udaje mi się od razu odpowiedzieć – uwierz mi na tym blogu jest masa roboty 😉 ale staram się dotrzeć do każdego komentarza. http://kadry.infor.pl/zatrudnienie/umowa-o-prace/731182,Zmiany-w-umowach-na-czas-okreslony-w-2016-r-jak-stosowac-przepisy-przejsciowe.html
pod linkiem masz dość jasno napisaną interpretację liczenia tych umów

Magdalena
Gość

Z podanego artykułu rozumiem że pracodawca popełnił błąd dając mi 4-tą umowę na czas określony, co mam w tym wypadku zrobić? Pracuje w jednostce samorządowej… Czy powinnam zgłosić sprawę do Państwowej inspekcji pracy?

Marta
Gość

Szkoda że nikt nie wspomina iż 100%przysługuje pod warunkiem że nie chodziło się na chorobowe wcześniej. Ja że względu na to mam obniżona pensje. Przynajmniej taka wiadomość dostałam od księgowej z firmy.

matkaprawnik
Gość

Marta o jakich 100% mówisz ? Wyjaśnij proszę bo coś mi tu nie gra

Marta
Gość

Zwolnienie lekarskie w związku z ciążą płacone jest w 100% podstawy wynagrodzenia.- o te 100%. Ja sie juz pogubiłam w tym prawie;)

matkaprawnik
Gość

Marta zwolnienie w ciąży jakiekolwiek płatne jest zawsze 100%. I to czy wcześniej byłaś na zwolnieniu co do zasady nie ma znaczenia. Są różne okoliczności składające się na wysokość tych 100% – np czasem do obliczania średniej wlicza się np premię a innym razem nie. Musiałabym bardzo dobrze znać historię Twoich wypłat i pobieranych zasiłków, żeby wiedzieć czy Twoje wypłaty są w porzadku. Niedługo opublikuję artykuł o tym jak liczyć zasiłek chorobowy i macierzyński

Agnieszka
Gość

Witam, od 1.01.2017′ mam umowę o prace na 1/2 etatu czas określony. Od 1.04.br założyłam.działalność gospodarczą, bede płacić „mały zus”, jestem w ciąży w jaki sposób zostanie naliczone mi ewentualne l4? A później macierzyński?

matkaprawnik
Gość

Masz dwa niezależne tytuły do wypłaty zasiłku macierzynskiego. Niedługo opublikuję artykuł o tym jak liczyć wysokości tych zasiłków

Agnieszka
Gość

Czekam z niecierpliwością na ten artykuł.
Wg mojej księgowej należy mi się tylko l4 w wysokości dochodu z umowy o pracę z 1/2 etatu czyli ok 760 zł. Chorobowe z działalności mi się nie należy bo w dalszym ciągu bedzie pospacerować tyle że beze mnie i opłacam „mały zus” Czy kwota 760 zostanie podniesiona do 1000 wg ustawy Kosiniakowej?
Dziękuję za odpowiedź ?

matkaprawnik
Gość
Agnieszka
Gość

Dziękuję ?

Diana
Gość

Witam, chyba się nie dowiemy co z tym macierzyńskim urlopem w przypadku umowy na zastępstwo gdy z dniem porodu umowa zostaje rozwiazana….

matkaprawnik
Gość

Ten komentarz brzmi tak roszczeniowo, że aż nie chce mi się na niego odpowiadać. A jak poszukasz na blogu to znajdziesz. Pozdrawiam

Julia
Gość

Jestem zatrudniona na okres roku czasu od listopada 2016 do Grudnia 2017 r Rodzę w listopadzie b.r czy w takim razie mogę ubiegać się o urlop macierzyński czy po prostu z grudniem umowa zostaje rozwiązana jak również tracę wszystkie przywileje pracownicze ? Z góry dziękuję za odpowiedź

matkaprawnik
Gość

Normalnie składasz do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu w wybranym przez siebie trybie 100%i60% lub 80%. Z chwilą kiedy kończy Ci się umowa kończy Ci się urlop ale zasiłek jest dalej wypłacany.

Julia
Gość

Dziękuje za dodatkowe informacje 🙂 Pozdrawiam serdecznie i przesyłam uściski !!

matkaprawnik
Gość

Nie ma za co ??

Paweł
Gość

Tak tylko dla doprecyzowania. Każde zwolnienie lekarskie pracownicy w ciąży jest płatne 100/. Nie tylko takie bezpośrednio związane z ciążą.

matkaprawnik
Gość

Dziękuję za doprecyzowanie ??

matkaprawnik
Gość

wypłaty miedzy pierwszym a drugim miesiącem przebywania na zwolnieniu lekarskim mogą się różnić w zależności od tego kiedy „poszłaś na zwolnienie” i jakie masz składniki wynagrodzeni, kiedy ostatnio pobieralas jakiś zasiłek. bardzo będzie mi cieżko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Ale niedługo opublikuję artykuł o tym jak liczyć zasiłek chorobowy i macierzyński. Może on rozjaśni Ci sytuacje

matkaprawnik
Gość

Napisz do mnie mail.

Nina
Gość

Umowa kończy mi się 30 czerwca, wtedy też będę w 13 tygodniu ciąży, czy jeśli przyniosę wcześniej L4 od lekarza (ok. 10 tyg wraz z zaświadczeniem, w którym tyg ciąży jestem), to również umowa się przedłuży do dnia porodu? Czy L4 ma jakiś wpływ na to?

Kasia
Gość

Dzień dobry, prześledziłam już chyba cały Pani blog i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. W kwietniu 2016 r firma w której byłam zatrudniona ogłosiła upadłość, byłam w tym czasie na zwolnieniu lekarskim ze względu na ciążę. Otrzymałam pocztą wypowiedzenie umowy na zasadach szczególnych od syndyka z której wynikało, że okres wypowiedzenia umowy o pracę upływa z ostatnim dniem czerwca 2016. Córkę urodziłam 31 maja. Aktualnie do końca maja przebywam na urlopie macierzyńskim. Chciałabym zapytać czy po zakończeniu macierzyńskiego istnieje możliwość pójścia na płatne L4 ? Bądź uzyskania jakiegoś innego świadczenia?

Asia
Gość

Witam serdecznie 🙂 a co z prawami kobiet w ciąży na umowie zlecenie? Pracodawca twierdzi, że nie może mi dać umowy o pracę i nie wiem już co mam robić 🙁

matkaprawnik
Gość

W czerwcu na pewno zrobię taki artykuł. A dlaczego nie mogą Ci dać umowy o pracę – powiedzieli?

Ola
Gość

Mi nie chca bo mówią że Góra korporacji się nie zgadza. Podejrzewam że będąc po ślubie sądzą że zajde w ciążę

Julia
Gość

Witam serdecznie. Nie rozumiem pewnej kwestii. Mam umowę zlecenie na około 3/4 etatu. Szukam innej pracy. Będę też starała się niedługo o dziecko. Jeśli dostanę umowę o pracę np. na dwa lata lub na czas nieokreślony to ile muszę przepracować, żeby w ciąży w razie potrzeby mieć L4 a później macierzyński? Boje się, że jak przejdę z jednej pracy do drugiej i będę w ciąży to zostanę bez środków 🙁

Ania
Gość

Jestem teraz na urlopie macierzyńskim a umowa skończyła mi się miesiąc po porodzie i nie została przedłużona. Czy jeśli zajdę w ciążę gdy będę na macierzyńskim lub rodzicielskim to należą mi się jakieś świadczenia?

Justyna
Gość

Dołącz am się do pytania.

Kaska
Gość

Witam. Jeżeli mam umowę do 17 pazdziernika 2017 roku i poród również mam wyznaczony na 17 października to moja umowa zostanie przedłużona na czas urlopu czy będzie urlop przekierowany do ZUS?

Dorota
Gość
A co w sytuacji jezeli rodzę teraz w czerwcu a umowę na czas określony mam do końca tego roku, dodam ze te ustawowe 33 miesiące ciągłości stukną mi w sierpniu. Pracodawca nie chce mi umowy przedłużyć zasłaniając sie tym ze bedzie mógł zatrudnić kogoś tylko na zastępstwo a mało kto tak chce być zatrudniony, dodał ze jak skończę macierzyński to mnie może wtedy ewentualnie ponownie zatrudnić. Czy tak może w takiej sytuacji? I co z urlopem którego w tym roku wogole nie wykorzystałam, bo zakładam ze musi mi za ten urlop zapłacić jezeli nie przedłuża, tylko kiedy , po zakończeniu… Czytaj więcej »
Maria
Gość

Witam,
Ile trzeba przepracować- umowa o pracę na czas określony, aby mieć urlop macierzyński ?

Ola
Gość
Pytanie o zasiłek macierzyński. Szukałam ale może źle 🙁 Jestem na umowie zlecenie od początku kwietnia. Jest szansa że dostanę umowę o pracę do końca listopada tego roku. Jeśli będąc już na umowie o pracę zajde w ciążę to wiem że jeśli będzie to najpóźniej 31 sierpnia to umowa się przedłuża. Na urlop macierzyński nawet nie liczę. Ale pytanie co z zasiłkiem? Jest liczony że średniej 12 miesięcy pracy ale czy z obydwu umów? Czy tylko z tej o pracę? I czy liczy się to od tego co dostanę na rękę czy brutto? Bo z pensji będę miała pobierane opłaty… Czytaj więcej »
Basia
Gość

Umowa na czas określony do końca lipca. Była to druga umowa na 2 lata. Gdy pacownica z dniem 31 lipca będzie w 5 tygodniu ciąży przysługuje jej przedłużenie umowy do dnia porodu?

Justyna
Gość

Przejrzałam odp na pytania pod art i nie znalazłam odp na to pytanie. Jestem na urlopie rodzicielskim do 24 lutego 2018,27 października 2017 konczy mi sie umowa o pracę na czas określony, chce zajść w drugą ciążę, czy w trakcie urlopu rodzicielskiego nie będąc już pracownikiem mozna isc na zwolnienie lekarskie albo zaraz po jego zakończeniu?

Justyna
Gość

Przejrzałam odp na pytania pod art i nie znalazłam odp na to pytanie. Jestem na urlopie rodzicielskim do 24 lutego 2018,27 października 2017 konczy mi sie umowa o pracę na czas określony, chce zajść w drugą ciążę, czy jak zajde w ciążę miesiąc przed wygaśnięciem umowy, to będę mogla złożyć wniosek o przerwanie urlopu,powrot do pracy i w dniu przyjscia przesłać zwolnienie lekarskie?

Karolina
Gość
Mam pytanie, jestem zatrudniona u dwóch pracodawców. U jednego przebywalam na urlopie wychowawczym,zaszlam w ciążę, przerwalam urlop i jestem na l4( rodze na początku lipca). U drugiego pracodawcy umowa byla na czas określony, w związku z czym zostala przedluzona do dnia porodu. I teraz moje pytanie: co po porodzie? Jakie formalności mam załAtwić związane z urlopem macierzyńskim? Do obu firm mam zaniesc zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka, wniosek o urlop macierzyński i ksero aktu urodzenia? I mam na to dwa tygodnie? A co z ekwiwalentem zaniewykorzystany urlop wypoczynkowy u pracodawcy, u którego umowa konczy sie z dniem porodu? Bo… Czytaj więcej »
Weronika
Gość

Witam.
Mam do Pani pytanie właśnie wypowiedziałam umowę o prace wypowiedzenie minęło 17.06 dnia 23.06 dowiedziałam się ze jestem w ciąży w 7 tygodniu czy mogę jeszcze to jakoś cofnąć ? Z góry dziękuje za pomoc

Aga
Gość

Przwsuzkuje bloga, jednak nie mogę znaleźć interesującej mnie kwestii. Umowa na czas określony kończy się w sierpniu 2017, będzie przedłużana do czasu porodu (listopad 2017). Czy po porodzie przysługuje mi zasiłek macierzyński? Czy muszę o niego wnioskowac do pracodawcy (już wtedy byłego) czy do ZUS? Pozdrawiam ciepło

Asia
Gość

Witam,
Czy pracodawca ma prawo do podpisania przedłużenia umowy wiedząc, że jestem w ciąży? Aktualna umowa czasowa kończy się 31.08. Czy 01.09 pracodawca może podpisać ze mną kolejną umowę na rok? Czy musi wykorzystać przedłużenie tylko do czasu porodu? Termin porodu 18.10.
Bardzo proszę o pomoc